Jegenstri jdigheden in agenda ikenend voor sfeer Kremlin NAVO: Mensenrechten gaan voor ontwapening tl Graanschuur VS blijft leeg SOVJETUNIE: „ISRAËL ZAL INSTEMMEN MET VREDESCONFERENTIE ïnpeace: sische lette i oceaan ENLAND Ccidóc Qowvant VRIJDAG 10 JUNI 1988 PAGINA 5 'J^matiek protest na e Krt Afrika p— Nigeria heeft zijn ambassa- fltalië teruggeroepen uit protest illegale stort van giftig Ita- fval op Nigeriaans grondgebied, jek bleek dat in het zuiden van |000 ton chemisch afval, afkom- Ttalië. was opgeslagen. Door de leur terug te roepen laat de re- Logas weten de zaak zeer 'jte nemen. In het Westafrikaan- werd de Noorse consul Stro- jesteerd op verdenking van me- fgheid aan de illegale lozing van jn giftig afval op het eiland Kas- Jzing werd ontdekt toen bomen pgeving spontaan doodgingen, jeese regering wil het afval op de Noorse regering terugstu- Loire na brand ernstig vervuild TOURS Als gevolg van ern stige vervuiling van de Loire zitten 200.000 mensen in Tours in het centrum van Frankrijk sinds gisteren zonder water. De vervuiling is het gevolg van brand in een fabriek waar gif tige chemische produkten ge maakt worden. Uit watermon sters van de Loire is gebleken dat er „gevaarlijke chemische stoffen" in zitten zoals fenol, sodium, koper en chroom, zo verluidt uit officiële bron. Via luisprekerwagens is de bevol king van Tours afgeraden lei dingwater te drinken. Er zijn noodvoorraden water naaf het gebied gestuurd. Veldslag in Seoul voor vredesmars naar Noord-Korea SEOUL Kort voor het begin van een symbolische vredesmars naar de grens met Noord-Korea heeft de op roerpolitie in Seoul vanmorgen slag geleverd met ongeveer 2000 studenten. De ordetroepen vuurden traangasgra naten af op de demonstranten, die met stenen en brandbommen gooiden. Ver schillende agenten werden geraakt en vatten vlam. De jongeren wilden in de grensplaats Panmunjom met Noordko- reaanse studenten over hereniging van de beide Korea's praten, maar de con ferentie werd door de regering in Seoul verboden. Noordkorea heeft daarentegen 13 geselecteerde studen ten naar Panmunjom gestuurd. Staking bij veer Oostende OOSTENDE Beman ningen van de Belgische veerdienst van Oostende naar Dover hebben giste ren gestaakt om te pro testeren tegen de ar beidsvoorwaarden op een grote nieuwe veerboot, die nog gebouw moet worden. De bonden zeg gen dat de veiligheid in gevaar zal komen als de nieuwe boot in dienst wordt genomen, omdat er minder mensen lange re dagen zullen werken. De staking werd om mid dernacht beëindigd. WASHINGTON De oogst van Middle- west, de „graanschuur" van de Verenigde Staten, dreigt te mislukken door hevige droogte, die in het westen, noorden en de len van het zuidoosten van het land al weken aanhoudt. Een weersverandering op korte termijn wordt niet voorzien. De prijzen van produkten als soja, koren en maïs zijn al fors gestegen. In North Dako ta, waar de winter geen sneeuw bracht en de lente geen regen, breekt de droogte, en de daaraan gekoppelde schaarste, het re cord uit 1930. Andere delen van het land bieden een weinig florisantere aanblik: Zo dreigt de katoenopbrengst in Louisiana vijftig procent minder te worden dan nor maal het geval is. Vredesoverleg in Nicaragua mislukt MANAGUA Na drie dagen van onderhandelingen in de Nicara guaanse hoofdstad Managua zijn gis teren vertegenwoordigers van de sandinistische regering en de contra's uiteengegaan zonder een akkoord te hebben bereikt. Contra-leider Aldre- do Cesar maakte „met grote ontstel tenis" bekend dat ook geen afspraak is gemaakt voor een nieuwe onder handelingsronde. Het verzet zou zich wel willen houden aan een vrijwillig staakt-het-vuren om de kansen op nieuw overleg niet te verstieren. De onderhandelingen zouden vooral zijn stukgelopen op de eis van de Contra's tot spoedige democratische hervor mingen. [OU In de Russi- andfiers is onlangs de gepubliceerd voor van de Com- Partij, dat |eze maand (28 juni- 1) in Moskou wordt flden. Naar verwach- lil Sovjetleider Gor- Jr hier pogen defini- uj^steun te verwerven tellipjn economisch en vek hervormingsbe- etan '?menda geeft echter een Jgm van de conflicten en 'S ^sverschillen die achter l/olymen heersen. De stel- idueen richtlijnen zijn in g o voorzichtige bewoor- jvod gesteld en staan bol Dero tegenstrijdigheden, n hn zijn de voorbereidin- de partijconferentie gereed. Het persbu- ass signaleerde gisteren over igen van de verkiezin- afgevaardigden. Vol- ■t Sovjetagentschap zijn illen van mening" een an het „democratise- foces" in de Sovjetunie, tal zullen vijfduizend irdigden de speciale inferentie bijwonen. :eft het voorbeeld van iezingen in het partij comité van de hoofdstad Mos kou, waar een aantal oor spronkelijk voorgedragen kandidaten het niet haalde. Zoals bekend heeft op diverse plaatsen een soms hevige strijd gewoed tussen voor- en tegenstanders van het beleid van partijleider Michail Gor- batsjov. Op de conferentie komt een aantal belangrijke voorstellen aan de orde, zoals de beper king van de ambtstermijn van functionarissen tot maximaal twee keer vijf jaar. Het blad Moscow News sprak zich deze week zelfs uit voor een presi dentieel systeem voor de par tijleider, waarbij hij door alge mene, directe en geheime verkiezingen wordt benoemd. Momenteel is de verkiezing van de secretaris-géneraal een zaak van de Opperste Sovjet, het Sovjetrussische parlement. De lijst met officiële aanbeve lingen leert evenwel dat Mi chail Gorbatsjov er nog niet in is geslaagd al zijn collega's ervan te overtuigen, dat radi cale economische en politieke hervormingen noodzakelijk zijn. De meest duidelijke in- konsistenties hebben betrek king op de politieke hervor mingen en het beteugelen van de macht van de partij. De eerste stelling garandeert en trekt dit vervolgens weer in de vrijheid van. Boris Jeltsin staat symbool voor de Gorbatsjov-aanhan- gers, die hopen dat op de ko mende partijconferentie de politiek van hervormingen wordt versterkt. foto: ap politieke meningsuiting. „Een werkelijke pluralistische me ningvorming en een openlijke vergelijking van ideeën en belangen zijn1 karakteristieke kenmerken van onze tijd", luidt de eerste stelling. Even verderop staat te lezen: „De CPSU (communistische partij van de Sovjetunie) is vóór een verscheidenheid aan menin gen, maar benadrukt dat dis cussies alleen zin hebben als ze uitgaan van, en gevoerd worden omwille van het soci alisme. De discussies mogen niet leiden tot politieke con frontatie of tot verdeeldheid van de sociale machten, waar door de voltooiing van opga ven die van belang zijn voor onze gehele samenleving be moeilijkt wordt". De verdedigende houding wordt voortgezet: „Hoewel hij versplintering veroordeelde, was Lenin fel gekant tegen de vervolging van partijkamera den voor hun afwijkende me ning in bepaalde zaken". Wat nu precies het verschil is tus sen een afwijkende mening en versplintering, is niet hele maal duidelijk. Het lijkt on waarschijnlijk dat bijvoor beeld Gorbatsjovs tweede 'man in het Politburo, Jegor Ligatsjov, en het voormalige hoofd van de partij-organisa tie in Moskou, Boris Jeltsin, het eens zullen worden over een definitie van beide be grippen. Rechtswezen Het enige terrein waar Gor batsjov en zijn hervormers kennelijk wel vooruitgang hebben geboekt is het recht swezen. In de achtste stelling wordt ondubbelzinnig de na druk gelegd op de noodzaak dat iedereen voor de wet ge lijk is. En er wordt tevens ge ëist dat de rechten van de mens erkend worden, niet al leen in de sociale sfeer, maar ook op het politieke en intel lectuele gebied. Apart vermeld worden de „grondwettelijke rechten" met betrekking tot de vrijheid van meningsuiting, van druk pers en van vergadering; de vrijheid om bijeenkomsten, straatprocessies en protestde monstraties te houden; vrij heid van geweten; de „on- schendbaarheid" van persoon en woning; en de „vertrouwe lijkheid van brief- en tele foonverkeer". Gorbatsjovs eerdere verkla ring dat alles is toegestaan als het niet uitdrukkelijk bij de wet verboden is wordt evenèens voorgelegd aan het partijcongres. Als zijn concept ongewijzigd wordt aangeno men en als het dan vervol gens in praktijk wordt ge bracht twee niet onaan zienlijke voorwaarden dan is het mogelijk om de dubbelzinnigheden en ondui delijkheden van de andere stellingen uiteindelijk in zijn voordeel uit te leggen. (c) The Times. Londen Premier Shamir en minister van buitenlandse zaken Sjevardnad- ze voerden gisteren een „constructief en open gesprek" in New York. foto: epa NEW YORK De Sovjetunie verwacht dat Israel zich uitein delijk zal moeten neerleggen bij het houden van een internatio nale conferentie voor het Midden-Oosten. Dat zei althans minis ter van buitenlandse zaken Shevardnadze na een gesprek met de Israëlische premier Shamir. Tot dusver heeft Shamirs Likudblok een dergelijke conferentie altijd afgewezen in tegenstelling tot diens coalitiepartner de Ar beiderspartij. Ook op de Arabische top in Algiers werd gisteren in een slotverklaring gepleit voor een vredesconferentie. Die verklaring typeerde overigens de „come-back" van de PLO, die de afgelopen jaren door de Arabische staten eerder als speelbal dan als serieuze gesprekspartner is behandeld. Het overleg tussen Israel en de Sovjetunie is volgens waarne mers een teken van een wijziging van de Russische politiek in het Midden-Oosten. Moskou verbrak na de Zesdaagse oorlog in 1967 de diplomatieke betrekkingen met de joodse staat. De afge lopen tijd werden de contacten met Jeruzalem echter uitgebreid. Premier Shamir besprak met minister Sjevardnadze de bilatera le betrekkingen, het recht op emigratie van Russische joden en de wapenwedloop. Op de vraag of de Sovjetunie een constructie ve rol kan spelen in het vredesproces in het Midden-Oosten zon der diplomatieke betrekkingen aan te gaan met Israel, ant woordde Shamir: „Ik denk dat dat zeer moeilijk zal zijn". De Noord- ntische kustlan- |ioeten scherpere jelen nemen om ng van de oceaan e gaan. Door on- lerd nieuwe che- in zee te lozen lussische roulette I milieu gespeeld, 1 de milieuorganisa- lenpeace in een vè verschenen rap- z bit ,r jreenpeace neemt de eg in het noordoosten Atlantische Oceaan toe. De organisatie de chemische en ra- trejk vervuiling' in het en van de Atlanti- eaan onomkeerbare e effecten dreigt aan {jein. De zogenoemde ka e van Parijs, de per- ,gej controle-raad van de /alle deel u't maken van ïzee-conferentie, zal 17 juni in Lissabon bijeenkomen. Green- stateert dat het werk vooralsnog heeft geleid tot van de milieu-si- de Atlantische np t[ Deze demonstrant van Greenpeace (met witte vlag) wordt getracteerd op een wel erg krachtige douche van het Amerikaanse vliegdekschip „Dwight DaVid Eisenhower". Het Greenpeace-schip Si- rius trachtte vergeefs te voorkomen dat de Eisenhower de Spaanse haven Palma zou bin nenlopen, omdat het atoomwapens aan boord zou hebben. foto: ap NIEUWSTE VOORSTEL TROEPENVERMINDERING AFGEWEZEN (Van onze correspondent Frans Boogaard) MADRID In de onder handelingen tussen Oost en West moet Moskou hard en kritisch, maar te gelijk opbouwend worden benaderd. Die aanpak, die ook in het verleden suc cesvol was, biedt de beste garanties op nieuwe ak koorden. Zowel op het vlak van wapenbeheer sing als, voorafgaand daaraan, op dat van de mensenrechten in het oostblok. Met deze formule, vastgelegd in een buitengewoon kort slotcommuniqué, hebben de NAVO-ministers van buiten landse zaken vandaag hun voorjaarszitting in Madrid afgesloten. Minister Van den Broek toonde zich overtuigd voorstander van een benade ring, waarin mensenrechten en bewapening onverbreke lijk met elkaar zijn verbon den. „Het gaat niet alleen om militaire veiligheid; er is ook nog zo iets als politieke vei ligheid", zo zei hij gistermid dag tijdens een korte schor sing van het beraad. Mede daarom wijst hij het nieuwe voorstel van de Sov jetunie om in Europa (Oost en West) in totaal een mil joen soldaten naar huis te sturen als „weinig zinvol" van de hand. Bovendien, al dus Van den Broek, „ligt voor ons de voorrang heel duidelijk bij die strijdkrach ten, die in staat zijn verras singsaanvallen uit te voeren: bij tanks en artillerie. De dreiging van deze grote of fensieve capaciteit zal eerst moeten worden weggeno men". De NAVO-top in Madrid, de eerste in Spanje sinds de toe treding van dit land in 1982, is door alle deelnemers ge kenmerkt als een „moment van bezinning", waarop in besloten kring vrijuit van ge dachten is gewisseld over de veranderingen in Oost-West- verhouding. Tegelijk was het de bedoe ling de interne machtsstruc turen binnen de NAVO te gen het licht te houden. Maar daarvan is door tijdge brek niet veel van terechtge komen. Tijdgebrek is overi gens daarvan niet alleen de schuld. Zeker zolang niet be kend is wie de nieuwe Ame rikaanse president wordt, zijn tamelijk vrijblijvende discussies over de internatio nale veiligheidsagenda nu eenmaal een minder riskante onderneming dan grondige gedachtenwisselingen over de interne machtsstructuren binnen de NAVO zelf. Oproep Opvallend was wel de krach tige oproep van de"Britse mi nister van buitenlandse za ken, dat de NAVO-landen beter aan hun public rela tions moeten doen, mede door niet langer voorstellen van de Sovjetunie af te wachten, maar door zelf sneller met nieuwe initiatie ven te komen. E EN WISKE DE KRIMSON CRISIS WW blyrrn ic jb Helikopter ongelukken Westduitse veiligheidsmen sen en een Amerikaanse sol daat inspecteren het wrak van de Amerikaanse helikop ter die gisteren bij het Beier se dorp Krumbach veronge lukte. De wentelwiek raakte een hoogspanningskabel en sloeg kort daarop in een wei land tegen de grond. Alle drie inzittenden kwamen om het leven. In Zwitserland wa ren eerder zes dodelijke slachtoffers gevallen toen een Alouette-reddingsheli- kopter in de buurt van Zer- matt verongelukte. Een derde helikopterongeluk deed zich voor in de VS, waar een vier motorige transport-helikopter van de Nationale Garde tij dens een oefening over de kop sloeg en explodeerde. Hierbij vielen eveneens zes doden. foto: ap PARANORMAAL Als een fantoom uit een ver verleden stond plotseling Jeremy Murphy voor de deur. Hij was vroeger stressmanager bij een multinational in New York. Hij moest voorkomen dat overspannen werknemers over de rooie gingen. Dat was een voorname taak, alleen al omdat stress het Amerikaanse bedrijfsleven 800 miljoen gulden per dag kost. De bron van dit alarmerende cijfer is Newsweek, dat onlangs een omslagartikel aan het fenomeen heeft gewijd. Als stressmanager heeft Murphy onder onmenselijke druk gestaan, totdat hij tijdens een grimmige vergadering een revolver voor de dag haalde en daarmee grote delen van het verlaagde plafond aan flarden schoot. Dat is de laatste keer geweest dat hij als stressmanager indruk maakte. Hij werd overgeplaatst naar de tot dan toe verwaarloosde afdeling aankoop potloden, waar hij niet gelukkig was. Vooraleer hij besloot zich in Nederland te vestigen („this is paradise, man!") had hij zich voorbereid op een nieuw leven in Los Angeles, maar juist op tijd was hem ter ore gekomen dat de Stad der Engelen getroffen zal worden door een gruwelijke natuurramp, die in een van de somberste kwatrijnen van Nostradamus is voorspeld. Los Angeles zal van het continentale plat afschuiven, de diepten van de Stille Oceaan in. Daarom is Jeremy Murphy nu hier. Je ziet er afgebrand uit, zei Murphy bij wijze van begroeting. Het verbaasde hem dat ik mijn redding nog niet had weten te vinden in het Alternatieve Geestesleven. Hij had onmiddellijk vastgesteld dat ik midden in een negatief spanningsveld stond. Hij drukte met zijn duim op mijn voorhoofd en mijn kruin en zei: „Je huidspanning is veel te hoog, ver boven de negentig. Nog een tik er bij en je scheurt open. Holistisch gezien hang je als los zand aan elkaar. Geen wonder dat je een leesbril nodig hebt voor de kleine lettertjes". Niet alleen de huidspanning blijkt te hoog. Volgens de diagnose van Murphy sta ik bol van de onverwerkte afvalstoffen, veelal giftige zuren. Mijn bioritmiek vraagt nader onderzoek en tot is vastgesteld dat ik buiten de gevarenzone zit, heeft hij me verboden te fietsen of aan de elektrische bedrading te werken. Hoogstwaarschijnlijk slaap ik boven een bundel aardstralen of een vracht oud ijzer onder de vloer en Murphy beval me aan te gaan pendelen. Met zijn derde oog had hij waargenomen dat mijn aura veel te flets was voor een man van mijn leeftijd. Dat kan er op duiden dat mijn alpha-hersengolven te breed zijn, te plat, en dat zou dan weer verklaren waarom ik niet tot de top van het bedrijfsleven ben door gedrongen. Wist ik eigenlijk wel dat edelstenen niet alleen bescherming bieden tegen inflatie, 'maar ook een geneeskrachtige werking hebben? Murphy vertrouwde mij toe dat hij, dank zij zijn paranormale begaafdheden, op telekinetische wijze naar Florence was gereisd en op die manier het ongemak van de lange treinreis had kunnen vermijden. Zonder wichelroede en tarotkaarten is het leven volgens Murphy kaal en onvruchtbaar en waarom gun ik mezelf de kans niet om via een cursus „Gesprekken met Dieren" in conversatie te treden met een gorilla die in een vroeger bestaan dichter is geweest, of hofnar in Versailles? Jeremy Murphy heeft hier te lande aansluiting gevonden bij de Zwevende Brigades van het Zwarte Gat, de gelukzoekers in de ruimte. Zolang ik mijn huidspanning niet omlaag breng en mij niet openstel voor de mystieke krachten uit de kosm'os, zal mijn aura flets blijven en mijn leven grauw. Aldus Murphy. Ik zal hem geloven als Los Angeles binnenkort in zee verdwijnt, of zodra ik een gat in het plafond heb geschoten. De weg naar het paranormale is betegeld met stress.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5