Lerby beschouwt Denen als absolute outsiders Emilio Butragueno moet Spanje dragen U denkt dat kleine advertenties niet opvallen; dat valt toch alles mee! stapt naar de rechter tEKstra«EKstratEKstra§ •EKstra§EKstra«EKstra« ficidócSotwa/nt DONDERDAG 9 IUNI 1988 PAGINA 9 f HAAG AZ, dat afgelopen seizoen degradeerde uit de livisie, stapt naar de rechter. De club neemt geen genoegen het onderzoek van de KNVB naar aanleiding van de wed- jd PEC Zwolle - Volendam. In dat duel namen de clubs geen fel risico, omdat ze aan een punt genoeg hadden voor klasse- fjud. Het bleef 0-0, AZ was de dupe. ■etaris Castelijns hoopt vandaag met de president van de »chtse arrondissementsrechtbank een datum voor een kort ng af te spreken. De bestuurder hoopt dat de rechter beslist vedstrijd als niet gespeeld te beschouwen. Of in ieder geval de KNVB een nader onderzoek instelt, t na het bewuste duel in Zwolle ging AZ in protest bij de "VB. Het beriep zich op het bondsreglement, waarin staat dat is niet opzettelijk beneden hun kunnen mogen voetballen. KNVB liet de waarnemer en de scheidsrechter een rapport ellen. Samen met de wedstrijdformulieren vormden die het lier. AZ kreeg volledige inzage, maar vond het onderzoek de m niet waard. Volgens de Alkmaarders heeft de KNVB niet nen aantonen dat het reglement niet overtreden is. HOEKSTRA NAARRKC WAALWIJK André Hoek stra zal Feyenoord verruilen voor eredivisie-debutant RKC. De speler kwam met de Waal- wijkse club tot overeenstem ming over zijn financiële ver langens. Een verbintenis werd nog niet getekend, omdat beide partijen nog niet op de zelfde golflengte zitten over de loop tijd. Feyenoord en RKC zijn het inmiddels ook eens over de transfersom. FC Den Bosch heeft John Willems voor twee seizoenen vastgelegd. De 21-ja- rige linker vleugel verdediger is afkomstig van De Graafschap. De Treffers kampioen bij zondagamateurs UTRECHT De Treffers uit Groesbeek, titelhouder in de hoofdklasse B, is gisteren ook algemeen kampioen van de zondagamateurs geworden. De Gelderse formatie had dat mede te danken aan Elink- wijk. De Utrechtse ploeg, al uitgeschakeld voor de titel, deed zijn sportieve plicht en versloeg TOP, dat bij winst kampioen had kunnen worden, met 2-0. Voor het 69- jarige De Treffers is het de eerste keer dat het algemeen zondagkampioen wordt. Duitse lotto HAMBURG Het resul taat van de gisteren ver richte trek kingen voor de Westduitse midlotto is: Trekking A: 3-13-22-32-35- 43. Reservege tal: 46. Trekking B: 5- 7-15-35-37-41. Reservegetal: 17. Spel 77: Wimbledon beboet met duizend gulden per bil LONDEN De Engelse voetbalbond heeft gisteren FA- Cup winnaar Wimbledon een boete opgelegd van ruim 18.000 gulden. De Londense vereniging werd bestraft om dat negen spelers van de ploeg bij de erewedstrijd van Alan Corke hun broek hadden laten zakken en het publiek hun achterwerken toonden. De betrokkenen, Cork zelf, aanvoerder Beasant, Thorn, Gayle, Phelan, Wise, Sanchez, Scales en Young, kregen een boete van 2700 gulden. Vol gens Harold Smith, voorzitter van de disciplinaire commis sie van de Engelse bond, had het negental het voetbal in diskrediet gebracht. Dat aanvoerder Beasant voor de ver gadering namens zijn medespelers zijn verontschuldigin gen had aangeboden, had de commissie weinig gedaan. Wimbledon was aangeklaagd door een advocaat van de voetbalbond die in een krant een foto met achttien billen had zien staan. Voetbalsters in China uitgeschakeld GUANGZHOU Onder welgemeend ap plaus van 15.000 Chinese toeschouwers heeft het Nederlands damesvoetbalelftal afscheid genomen van het internationale toernooi van Guangzhou, de officieuze wereldtitel strijd. Nederland verloor met 1-2 van Brazi lië, dat zich bij de laatste vier schaarde. Nederland nam in de achtste minuut een voorsprong door een fraaie kopbal van Mar- joke de Bakker.Een halve minuut later was het gelijk. Na twintig minuten in de tweede helft beslisten de Braziliaansen, die in tech nisch opzicht weinig voor hun manlijke col- legas onderdoen, het duel. Nederland Kols; Zwarts, Fien Timisela. Van Rooijen- Bonte en Mostert; Vestjens, Wiegman en De Wintert Janny Timisela, Van Miltenburg en De Bakker. ranje-fans achten nog eeds op C-kaartjes ITMANN Tijdens haotische verkoop van kaarten afgelopen za- lag in Zeist heeft de ^"B per ongeluk 2000 angsbewijzen teveel ^ocht. Dat verklaarde jgheidsfunctionaris de Bakker gisteren jevraagd. Die fout zal llgens hebben voor aantal mensen, dat Is kaarten was toege- tNVB heeft zich met de i puristische werkwijze an- X taal een slechte dienst be- 1 n. Aan de vooravond van ppeningsduel West-Duits- i - Italië wachten nog i s Nederlanders op de hun bestelde kaarten. De ken hebben al ruim een |d geleden het aankoop- op de rekening van de i ialbond gestort, maar zijn 1 kteeds in het ongewisse. supporter, die voor ook t kaart gekocht heeft voor i [eningswedstrijd, wist gis- i jddag nog steeds niet of 1 j wel of niet zijn bestelde (s op tijd in de bus zou in. „Vanmiddag wachtte >or de zoveelste keer te- |efs op de postbode", lerde hij. „Ik heb in totaal bnderd gulden overge- jt en zou volgens de B de kaarten ruimschoots d in mijn bezit hebben. Ik nu het ergste. Uiteraard c de KNVB gebeld, maar geeft niemand thuis. De «woordelijke mensen zit- West-Duitsland, werd ferteld. Belachelijk", jde Bakker zei gisteren, ?nsen op tijd hun |en zouden krijgen. „Van- I (gisteravond, red.) zijn batste kaarten aangete- l.op de bus gegaan. De pn zullen als de PTT rerkt de kaarten dus ichoots op tijd in de bus in". Dat er 2000 mensen pn teleurgesteld door de die zaterdag werd ge it, was volgens Bakker Thet grootste probleem, mensen, die kaarten heb- pesteld, krijgen die ook. pns bestaat alleen dat zij topere plaatsen krijgen Btuurd". bn die overdekt zitten in gereserveerd krijgen nien kaarten voor de on- lekte zittribune of zelfs plaatsen. In ieder geval ^n zij naar binnen". HANNOVER Sören Lerby was het afgelopen seizoen dé katalasyator bij PSV. Hij zal het ook moeten zijn voor het Deense elftal tijdens de eindronde van het EK- toernooi. Meer dan ook steunt de ploeg van Sepp Piontek op de midden velder, van wie zijn ploegmaten het al be langrijk genoeg vinden dat hij er alleen maar staat. Maar zelfs dat is nog de vraag, want de echtgenoot van Willeke Alberti wordt sinds kort gehinderd door een lasti ge liesblessure. Een bles sure die de Denen wel eens duur kan komen te staan. Want nadrukkelij ker dan voorheen moet Lerby vanaf zaterdag (de wedstrijd tegen Spanje) de vormgever van het Deense elftal worden. In het verleden was de crea tiviteit alom in de ploeg ver tegenwoordigd. Maar door de afwezigheid van Frank Ar- nesen- en Jan Mölby, de onze kerheid rond blessuregevoe- ligé spelers als de op zijn laatste benen lopende Morton Olsen en Preben Elkjaer Larsen en het vormverlies van Michel Laudrup, over wiens 'slepende beweging' van het WK in Mexico van twee jaar geleden voetbal kenners nu nog praten, zit Denemarken zeker niet met het gevoel van de kansheb ber in West Duitsland. Sören Lerby laat daarover ook geen twijfel bestaan. „We mogen al blij zijn dat we erbij zijn, daar hoeven we niet moeilijk over te doen. We hebben alle geluk van de wereld gehad dat we ons ge plaatst hebben. Als Wales de Tsjechen had geklopt in de laatste wedstrijd hadden we boren Leroy, hier in gezelschap van fysiotherapuet Richrad Smith, twijfelt nog steeds over zijn deelname aan het EK. Hij kampt met een liesblessure. FOTO: ANP worden. Jongen, was het maar waar dat het dat werd. Wij zijn nog kleiner dan Ne derland. Op een gegeven mo ment is de goede generatie weg. En dan duurt het een hele tijd voor je weer jongens hebt die bij elkaar passen. Het zou toch een sensatie zijn als je van de ene op de ande re zomaar een nieuwe succes volle ploeg zou kunnen pre senteren". Maar of de Denen nu zwak ker zijn dan bij de laatste grote toernooien of niet, Ler by rekent op ware propagan- thuis moeten blijvgn. Eerlijk is eerlijk, we hebben grote problemen. De gouden gene ratie Denen dunt aardig uit en er zit heel weinig achter op dit moment. Kun je ook niets aan doen, is gewoon de bekende golfbeweging". Verheugen Ook al daarom gaat Lerby met onder anderen zijn ploegmakkers Jan Heintze en Ivan Nielsen bepaald niet met tegenzin aan het titel- toernooi beginnen. Ook niet, nu het seizoen al lang heeft geduurd door de successen van PSV. „Dat er nog een EK achteraan komt, vind ik helemaal niet erg. Je komt toch weer in een heel ander klimaat terecht. Maar nog maals, veel hoeven we er met Denemarken niet van te ver wachten. Dit wordt het zwaarste toernooi dat we gaan spelen. Samen met Ier land gaan wij als absolute outsider. Maar ik verheug me er toch op er te gaan spelen. We gaan onze huid zo duur mogelijk verkopen. Het is vlakbij, leuk. Ik heb ergens gelezen dat het het laatste kunstje van de Denen moet da voor het voetbal bij Euro'88. „Ik denk dat het een fantastisch toernooi wordt, al weet ik uit ervaring dat voorspellingen in de regel juist niet plegen uit te ko men. Maar als het zo wordt als in Frankrijk, en daar lijkt het helemaal op, dan kan dat niet anders. Veel mensen, goede stadions, goed georga niseerd, in twee weken heb je een winnaar, er zitten geen dooie wedstrijden bij". Top Waarbij volgens Sören Lerby Oranje als een der favorieten van start gaat. „Ik denk niet dat Rusland het waar kan maken. De Engelsen hebben het nadeel dat ze al een tijdje uit de competitie zijn. En je weet hoe die gasten zijn, dan nemen ze echt rust. Nee, ik houd het op Nederland en Spanje, dat ook een inge speeld elftal heeft. Voordeel voor Nederland is natuurlijk, dat het te maken heeft met maar twee speelstijlen, die van Ajax en PSV. Ook Ruud Gullit en Marco van Basten zijn daarmee opgegroeid. Pri ma, die jongens zijn nu alle maal 25, die kunnen nog ze ker vier of vijf jaar verder in de top". Die gemiddelde leeftijd zijn de Denen allang gepasseerd. En daar komt nog eens bij dat het een aantal sleutelfi guren mist en in de laatste wedstrijden een schromelijk gebrek aan produktiviteit - in de kwalificatie scoorde Denemarken slechts vier keer - etaleerde. „Wat ik het meest sneu vind is dat Frank Arnesen er niet bij kan zijn. Ik weet dat ook hij zich enorm had verheugd op het EK. Het hele seizoen heeft hij al niets dan pech gehad, die eindronde in Duitsland moest voor hem iets goed maken. En dan breekt hij een been. Als er iemand is die ik dat niet gun is het Frank wel. Natuurlijk is hij niet meer de Frank van en kele jaren terug, maar die spelvreugde, dat enthousias me, heeft hij altijd gehouden. Het is altijd een genot ge weest om met hem samen te mogen spelen. We kunnen alleen maar hopen dat hij weer helemaal gezond wordt en dat hij zijn loopbaan op een mooie manier kan afslui ten". Joop Hiele wil weg bij Feyenoord Dankzij de Ne derlandse pers blijft Joop Hiele redelijk op de hoogte van de re cente ontwikke lingen bij Feye noord. Sinds hij drie weken gele den vermoeid af zwaaide staat Feyenoord in het brandpunt van de belangstelling. De topclub in verval trok de ene na de andere speler aan, en directeur Jim Vermeulen en trainer Rinus Is rael werden mee gezogen door de „nieuwe wind", die er in De Kuip waait en zullen niet meer terug keren. Hiele rea geert vrij cynisch op de stormachti ge ontwikkelin gen. Het liefst vertrekt ook hij bij Feyenoord, maar zijn contract loopt nog twee jaar door. De tweede doelman van Oranje maakt er geen geheim van uitgekeken te zijn op het bedrijf Feyenoord. In de loop der jaren is de werksfeer er voor de keeper niet op vooruit gegaan. Vandaar dat Joop Hiele toe is aan een nieuwe uitdaging, een club waar hij met schone lei kan be ginnen. Of het zo ver zal komen? Als het aan Hiele ligt wel, maar: „Ik weet niet wat Feyenoord met mij van plan is". Sovjetunie wint laatste oefenduel De Sovjetunie, zondag de eerste tegenstander van Neder land bij het Europees voetbalkampioenschap, heeft de laat ste oefenwedstrijd, tegen een amateurselectie uit Wiirttem- berg, met '6-0 gewonnen. Belanov, Demjanenko, Zavarov, Litovsjenko, Michailitsjenko en Koesnetsov, allen van Di- namo Kiev, maakten de doelpunten. Bondscoach Loba- novski liet in het stadion van Harthausen, dat met dit duel officieel werd geopend, zijn volledige selectie van twintig spelers opdraven. De Sovjetunie is ingedeeld in een poule met Nederland, Engeland en Ierland. Jarig Zes spelers zullen tijdens het EK hun verjaardag vieren. Carlo Ancelotti uit Italië zal op 10 juni 29 worden als zijn team de openingswedstrijd speelt tegen West-Duitsland. De Westduitser Gunnar Sauer wordt op 11 juni 24, Rinat Da- saev Sovjetunie31 op 13 juni, Michael Laudrup (Dene marken) 24 op 15 juni, Peter Reid (Engeland) 32 op 20 juni en Paolo Maldini (Italië) 20 op 26 juni. Michels: kaartregeling onbillijk Bondscoach Rinus Michels is weinig te spreken over de regeling die de Europese voetbal unie (UEFA) heeft getroffen voor de gele kaar ten uit het kwali ficatietoernooi van de Europese titelstrijd. De waarsch u wingen uitgereikt in in terlandwedstrij den na augustus 1987, blijven, hoe wel eerder uit spraken van voorzitter Neu- berger van het organisa tie-comi - té anders deden verwachten, staan. Vier jaar geleden, bij het Europees kampi oenschap in Frankrijk, be stond dezelfde voorziening. „Deze regeling is onbillijk", mop perde Michels hardop. „De Westduitsers heb ben hier voordeel aan.Als gastland heeft West-Duits land geen plaat singsduels hoeven te spelen. De UEFA heeft wel de gele kaarten uit het eerste ge deelte van het kwalificatietoer nooi geschrapt. Van Basten en Van 't Schip be ginnen daardoor blanco aan het toernooi. Bosman heeft uit de twee de wedstrijd te gen Cyprus een waarschuwing staan. Bij zijn vol gende gele prent moet de centrum spits van het Ne derlands elftal één wedstrijd op de tribune plaats nemen. (ADVERTENTIE) flat-square, Hifi-stereo, teletekst, fl. 2.198,- VS-22 Akai Quick Response Videorecorder, de snelste ter VOOR OOG OOR wereld, fl. 1.098,- HANNOVER Voor Ne derland is het eigenlijk jammer, dat het niet is in gedeeld in een groep met Spanje. Het Iberisch schiereiland heeft immers nog steeds iets te goed van Oranje. Vier jaar geleden sneed Spanje Oranje op miraculeuze wijze de weg af door een verdachte 12-1 overwinning op Malta. „Omkoping", werd er voorzichtig geroepen in Nederland, maar dat is nooit hard gemaakt. In Spanje werd gelachen om de boze Hollanders, die graag op sportieve wijze revanche wilden nemen. Dat gebeurt in West-Duitsland dus niet in de voorronden En daar hoeft het op revanche beluste Neder lands elftal niet rouwig om te zijn. Onder bondscoach Miguel Munoz werd in alle rust ge werkt aan de opbouw van een nieuwe nationale ploeg. Munoz volgde in 1982 Santamaria op, die moest wijken na de afgang van Spanje op het WK, dat in eigen land werd afgewerkt. Met Santamaria verdwenen de oude vedetten en het succes kwam vervolgens snel. Dank zij het in ieder geval op goed kope wijze verkregen startbe wijs voor het EK van '84 kreeg en pakte Spanje de kans in Frankrijk. De frisse ploeg van Munoz haalde tot ieders ver rassing de finale, waarin de opmars een halt werd toege roepen door gastheer Frank rijk. Twee jaar later haalde Spanje de laatste acht op het WK in Mexico. België bleek uiteindelijk een niet te nemen hindernis, maar Spanje had bevestigd dat het succes in Frankrijk geen uitschieter was geweest. De klad erin Spanje plaatste zich eind vorig jaar andermaal voor het EK, maar vervolgens kwam de klad erin. Tegenvallende pres taties in oefenduels zorgden voor onvrede in Spanje. De sportpers had geen goed woord over voor het team en dat stak Munoz. „Typisch Spaans, deze benadering'haalt Munoz uit naar de criticasters. „Hier schreeuwt men al, voordat men geslagen wordt. Onzin, niet in de oefenwedstrijden maar op het EK moet het team er echt staan. Er wordt hier gesproken over een mislukte voorbereiding. Dan vraag ik welke voorbereiding De competitie liep pas af op 22 mei, dus tijd om met de natio nale ploeg bij elkaar te komen, was er nauwelijks. De periode, die ons nog restte, was eigen lijk tekort. Dat het in de oe fenwedstrijden niet liep, komt ook omdat de spelers van Real Madrid twee keer in de week speelden. De competitie en de Europa Cup stonden lange tijd. Archieffoto uit 1984. De Spaanse coach Munoz omhelst doel man Arconada nadat Spanje de finale van het EK heeft bereikt. Na strafschoppen wonnen de Spanjaarden ten koste van Denemarken, dat aanstaan de zaterdag weer als te genstander van de Span jaarden op treedt. FOTO: AP centraal bij die jongens. Lo gisch, want zij worden betaald door Real. Maar ik als bonds coach ben er wel van afhanke lijk". De jonge talenten, waarmee Munoz begon, zijn inmiddels uitgegroeid tot internationale vedetten. Aanvalsleider Emilio Butragueno en middenvelder Michel zijn twee spelers, die iedere coach er erg graag zou bij hebben. Butragueno vormt bij Real een perfecte tandem met de Mexicaanse goaltjesdief Hugo Sanchez, die dankzij het werk van „De Gier" voor de derde achtereenvolgende keer topscorer van Spanje werd. In het nationale team mist Butra gueno zijn maatje, al staat hij alleen ook zijn mannetje. Sco ren doet-ie immers overal. Munoz over zijn vedette: „Emilio is in alle opzichten uniek. Hij is nog lang niet aan zijn top, maar hij doet nu al dingen, waarvan ik vanuit de dug-out volop geniet. Boven dien is-ie een ijskoude. Zulke jongens zijn onmisbaar voor een team als Spanje". Voor de zwakte van zijn de fensieve lijn in de lucht heeft de bondscoach nog geen oplos sing gevonden. Op het mid denveld en in de aanval kent Munoz minder zorgen. De Real-spelers Gordillo en Mi chel, maar nu ook Martin Vaz- auez drukken hun stempel op e aanvalsopbouw. Van de aangewezen middenvelders om de bal van achteruit op te brengen is Senor van Real Za- ragoza uit de selectie ge schrapt. Victor en Caldere van Barcelona kunnen beiden die nend spelen.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9