ZEZUN ER GELUKKIG Honger drijft Vietnamezen weer in bootjes de zee op Palestijnen krijgen steun Arabische top „Invloed joden is ejte groot' rjt Zwarten Zuidafrika weer aan de slag Amerikanen blij met komst van de Russen BUITENLAND ficidae Sou/toni donderdag 9 juni 1988 pagina 5 derde deel duitsers meent: "e Frankfurt Een- lerde van de West- luitser meent dat de joodse invloed op het ipenbare leven in de ereld te groot is en lijna acht procent van e bevolking is nog sdo^teeds hardnekkig inti-semitisch. Dat ilijkt uit een onder- :oek van het Centrum oor Onderzoek naar ntisemitisme aan de jimjTechnische Hochschu- le van Berlijn en het llensbach-instituut, alom gerespec- ieerd onderzoeksbu- w -eau. idej _l/ijftien procent van de liniiVestduitsers houdt er blij- .Eaens het onderzoek voor- coftordelen op na ten opzich- van joden. Oudere man- n. plattelandsbewoners ;no|n lager opgeleiden maken sfen-an die groep'het leeuwe- 'g ijeel uit. In totaal werden ciaï.102 mensen van 16 jaar idi^n ouder ondervraagd, iverigens mag eenderde ■an de Westduitser vinden lat de joodse invloed in de ereld te groot is, ten aan- en van die vermeende vloed in eigen land zijn [e wat minder overtuigd. Dp dit moment wonen in 'Ie Bondsrepubliek onge- ^j0'|eer 36.500 joden, elijl «olombianen noj vijzelen bisschoppen ireeji kerk vorj^gota Meer dan Gojnderd mensen hebben dateren het hoofdkwar- ■reV van de katholieke ®£rk in de Colomiaanse ^epfstad Bogota bezet en ;den circa zeventig eknsen in gijzeling. Hier- willen de bezetters kelijke instanties 'ingen om te proberen einde te maken aan "nil golf van geweld dat land teistert. groep bezetters bestaat on- meer uit moeders met ba- Onder de gegijzelden be en zich twee katholieke ichoppen, zo meldde een sman van de groep gijzel- wiijiders. Een vrouw die bij de tieïjettérs hoort, zei: „we zijn vreedzame groep, maar leer de politie probeert aan te raken, zullen we ?idé gebouw opblazen". Vol- s regeringsfunctionarissen :t de vrouw, te meer er leren in het gebouw zijn. toolgens de plaatselijke radio itis^ men door deze actie de ertoe bewegen een dia- iscb op gang te brengen om einde te maken aan het van de afgelopen e Banden. De laatste tien da- bol hebben rebellen zes elec- nojiteitstorens en vier bruggen zijeblazen. Ook zijn aansla- aaru gepleegd op de belangrijk- sneoliepijpleiding waardoor de stuort van olie wordt belem- m|d. Bovendien werd elf da- loo geleden de politicus Alva- duGomez ontvoerd. De ver- miavoordelijkheid werd giste- zei opgeëist door een onbe- idi|de groep, die een afsplit ste zou zijn van de guerrilla- 'eging M-19. Volgens de 'oerders, die zich „Colom- voor nationale red- noemen, is Alvaro in 'de mentale en fysieke ge lheid". Er zijn nog geen ei- gesteld in ruil voor de vrij- van Alvaro. Israëlisch fruit niet vergiftigd PARIJS Een lading Israëlisch fruit, die door een onbekende actie groep werd bestempeld als „vergif tigd", is ingespoten met een niet- giftige blauwe kleurstof. Dat heeft de politie in Parijs gisteren na een onderzoek verklaard. Volgens een woordvoerder zijn in het bagage depot van een spoorwegstation een met kleurstof ingespoten sinaasap pel en een grapefruit aangetroffen. De politie was op het spoor gezet door een brief van een onbekende organisatie. Volgens het schrijven zou Israëlisch fruit vergiftigd worden in Franse, Belgische en Ne derlandse winkels. Tweede ring van Einstein ontdekt CAMBRIDGE Een astronome aan het Massachusetts Institute of Tech nology (MTI) meent een door Ein stein voorspelde ontdekking te heb ben gedaan. Zij ontdekte een ellipti sche ring, die werkt als een soort lens en daardoor radiogolven af buigt. Eerder was een dergelijke ring ontdekt, die licht ombuigt van ver der staande objecten. Daardoor kwam het voor dat er twee objecten leken te zijn waar er maar één was. Deze ring is naar Einstein genoemd, de geleerde die in 1935 het bestaan van dergelijke lenzen beschreef, hoewel er in die tijd nog geen mid delen waren ze waar te nemen. Kassières Harrods tevens callgirls LONDEN Harrods, het we reldvermaarde warenhuis in Londen, heeft een onderzoek ingesteld naar vermeende bij verdiensten van zijn verko pend personeel. Met name de kassières van de parfumafde ling zouden een klein vermo gen bijverdienen door klanten seksueel ter wille te zijn, zo onthulde de Britse krant Daily Mirror gisteren. De krant ci teerde een verkoopster die toegaf tevens als callgirl te werken voor rijke klanten. Met name arabieren zouden geïnteresseerd zijn in de gun sten van de kassières. Tataren mogen terug naar Krim MOSKOU Een rege ringscommissie in de Sov jetunie heeft duizenden Krim-Tataren die tijdens de Tweede Wereldoorlog uit hun gebied aan de Zwarte Zee werden gede porteerd, toestemming ge geven zich weer op de Krim te vestigen. De com missie wees evenwel de eis van de Tataren voor een autonome republiek op de Krim af. Vorig jaar demon streerden honderden Tata ren op het Rode Plein in Moskou voor het recht op terugkeer naar hun gebied. Helmut Kohl eind oktober naar Moskou BONN De Westduitse bonds kanselier, Helmut Kohl, brengt van 24 tot 26 oktober een bezoek aan Moskou, waar hij overleg zal voeren met partijleider Michail Gorbatsjov. Dit hebben regerings kringen in Bonn bekendgemaakt. Moskou heeft volgens hen enige tijd geleden ingestemd met de data voor het al lang geleden voorgeno men bezoek. Beide leiders hebben gezegd dat zij een nieuw hoofdstuk in hun relatie willen opslaan. Gor batsjov zal in de lente van volgend jaar, op een nader te bepalen tijd stip, een tegenbezoek brengen aan Bonn. ZUIDAFRIKA ROEPT RESERVISTEN OP VOOR ANGOLA JOHANNESBURG De regering van Zuid afrika heeft reserve-eenheden van het leger opgeroepen voor de strijd in Angola. De maatregel is genomen vanwege vermeende militaire actie van Cubaanse soldaten op minder dan 20 kilometer van het door Zuid afrika bestuurde Namibia. Volgens het hoofd van de Zuidafrikaanse strijdkrachten, Jannie Geldenhuys, is de militaire situatie in het zuiden van Angola de afgelopen twee weken „ernstig verslechterd". In het gebied zouden ongeveer 11.000 Cubaanse militairen opere ren. Zuidafrika heeft in het gebied zo'n 106.000 manschappen paraat, plus ongeveer 300.000 reserve-militairen. BANGKOK Het aantal Vietnamese bootvluchte lingen dat Hong Kong en Zuidoost-Azië te verwer ken krijgen is de laatste tijd enorm opgelopen. Vietnam, in de greep van droogte, ziektes en wan hoop, ziet zich nu ook ge confronteerd met toene mende druk van interna tionale zijde om de exo dus een halt toe te roe pen. Door voedseltekorten zit Ha noi te springen om internatio nale hulp. Vorige maand werd hiertoe een oproep ge daan, iets wat nooit eerder is voorgekomen. Daarentegen heeft Vietnam nog geen se rieuze stappen ondernomen om de illegale vlucht uit het land tegen te gaan en pogin gen gedaan om het volk over te halen te blijven. Sinds enige tijd is er sprake van een crisissituatie. Wester se landen zijn steeds minder bereid bootvluchtelingen op te nemen en laten de Aziati sche landen waar de Vietna mezen als eerste naar toe vluchten met de gebakken peren zitten. Hong Kong ont ving sinds januari ruim 5.300 bootvluchtelingen; een toena me van zevenhonderd pro cent. Slechts duizend van hen hebben zich opnieuw geves tigd in Westerse landen. Er verblijven momenteel meer dan dertienduizend Vietnamezen in gesloten kampen in het overbevolkte gebied in Hong Kong. Thai land herbergt vijftienduizend Vietnamese bootvluchtelin gen, naast vierhonderddui zend andere Indo-Chinese vluchtelingen. In 1987 verdrievoudigde het aantal vluchtelingen naar Thailand. Daarom besloot de Thaise regering dit jaar boot vluchtelingen te weigeren. „Het land is immers geen pakhuis voor vluchtelingen", zo werd aangevoerd. Regeringsfunctionarissen in Bangkok zeggen dat ook an dere motieven ten grondslag liggen aan de exodus en dat de veranderde internationale houding tegenover de boot- Een moeder en kind wachten aan de kade tot zij de boot waarmee zij Vietnam zijn ontvlucht, mogen verlaten. FOTO: SP vluchtelingen daaruit voort vloeit. Exodus De duizenden Vietnamezen die tien jaar geleden letter lijk aan land spoelden in de Aziatische landen werden onmiddellijk erkend als poli tiek vluchteling. De vluchte lingen die echter op dit mo ment asiel zoeken zijn volgens de functionarissen in Bang kok migranten die de econo mische moeilijkheden in Viet nam willen ontvluchten. Vol gens de definitie van de, Vere nigde Naties zijn zij geen vluchtelingen. Aanleiding tot de hernieuwde exodus is het schrijnende voedseltekort. Buitenlandse deskundigen hebben in het noorden van het land al de eerste tekenen van een moge lijk acute hongersnood gesig naleerd. Zelfs Nghe Tinh, de geboorteplaats van Ho Chi Minh ten zuiden van Hanoi, kampt in toenemende mate met voedseltekorten. Er doen aangrijpende verhalen de ronde over mensen die gras en boomwortels eten om in le ven te blijven. De communistische Vietna mese autoriteiten rekenen erop dat de oogsten van deze maand voldoende opleveren om de honger eventjes te ver lichten. Een permanente op lossing voor de voedselcrisis lijkt voorlopig niet in zicht. Het gebrek aan vertrouwen onder de uitgeputte, moege streden Vietnamese bevolking wordt weerspiegeld door een mop die reizigers naar Hanoi steevast te horen krijgen. Ge durende de Vietnam-oorlog hield Ho Chi Minh, de geres pecteerde oprichter van de Vietnamese communistische staat, zijn gekwelde landgeno ten voor dat „er niets waarde voller is dan vrijheid en onaf hankelijkheid". Heden ten dage zeggen de Vietnamezen simpelweg: „Er is niets...". Als de exodus op dezelfde voet doorgaat, zal het volgen de hoofdstuk in de tragedie van de bootvluchtelingen een selectieproces onder toezicht van de VN zijn om te bepalen wie zich vluchteling mag noe men en wie niet. Een aantal hervestigingslan den heeft gesproken over de mogelijkheid om Vietnam ontwikkelingshulp te bieden. In ruil hiervoor wordt Ha noi's medewerking gevraagd bij het tot stilstand brengen van de stroom bootvluchtelin gen en bij het treffen van re gelingen voor terugkeer en hervestiging. De repatriëring naar het com munistische Vietnam, met z'n reputatie op het gebied van de mensenrechten, is echter zo'n emotioneel geladen onder werp dat geen enkel westers land erg durft aan te dringen. Functionarissen in Thailand en sommige andere landen die het eenrichtingsverkeer vanuit Vietnam te verwerken krijgen, geloven dat de Viet namese autoriteiten de bevol king aanmoedigen het land te verlaten. Dit zou enerzijds te maken hebben met de buiten landse valuta die Vietnam ontvangt als de vluchtelingen zich in het Westen vestigen en anderzijds omdat elke per soon die Vietnam verlaat weer een hongerige mond minder betekent. Bewijzen die deze vermoe dens ondersteunen zijn er niet. Het is daarentegen wel een feit dat sinds de commu nistische overwinning in 1975 de belangrijkste bronnen van harde valuta gevormd worden door geldzendingen van in het buitenland gevestigde Vietnamezen. En vorig jaar bezochten vierduizend in het buitenland woonachtige Viet namezen hun geboorteland. JON SWAIN (c) The Sunday Times, Londen ALGIERS De Pale stijnse Bevrijdingsorgani satie PLO heeft weer een beslissende stem -gekregen over hoe de de Arabische wereld moet reageren op vredesplannen voor het Midden-Oosten. Dat bleek deze week tijdens de Ara bische topbijeenkomst in Algiers. Daar verklaarde koning Husayn van Jor danië zich gisteren bereid de eis tot een Palestijnse onafhankelijke staat te steunen. Tijdens de zitting van de acht tien staatshoofden lieten ko ning Husayn en de Syrische president Al-Assad wel de waarschuwing horen dat een onbeheersbare uitbreiding van de Palestijnse opstand in de door Israel gebieden kan lei den tot een kettingreactie in Arabische buurstaten en tot een nieuwe oorlog met de joodse staat, waarvoor het nu niet het geschikte moment zou zijn. Koning Husayn riep rijke Arabische oliestaten gisteren ook op materiële hulp te geven voor de Palestijnse strijd tegen Israel. De top in Algiers is nadrukke lijk bedoeld om eenheid in het Arabische kamp te krijgen voqr steun aan de Palestijnen in de door Israel bezette gebie den. Andere agendapunten zijn er niet. Vandaar dat de Libische leider Gaddafi voor het nodige tumult zorgde door een aantal Arabische leiders „lakeien van het imperialis me" te noemen. Voorafgaande aan zijn vurige, geïmprovi seerde rede had de leider lan ge tijd door zijn kamer lopen ijsberen en zou hij handschoe nen hebben aangetrokken om te voorkomen dat hij andere staatsleiders moest aanraken. PLO-leider Arafat bestudeert zijn aantekeningen tijdens de top in Algiers, waar hij de steun van de Arabische staats leiders kreeg toegezegd. FOTO: AP DE KRIMSON CRISIS (cl Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Weesp. JOHANNESBURG Na drie dagen van „nationaal protest" zijn de ruim twee miljoen zwarte werknemers die maandagmorgen het werk neerlegden vanmorgen weer aan de slag gegaan. Tijdens de staking zijn vol gens de politie tien mensen om het leven gekomen. Daarvan vielen er acht in Natal, waar voorstanders slaags raakten met tegenstanders van de staking. De laatste zijn sympatisanten van Zoeloeleider chief Buthelzei. Volgens de Zuidafrikaanse Kamer van Koophandel heeft de staking de economie 250 miljoen dollar gekost. De staking was georgani seerd door de grootste vakbondsfederatie Cosatu met steun van vooraanstaande geestelijken, als protest tegen de beper kingen die op 24 februari zijn opgelegd aan anti-apartheids- bewegingen en tegen een wetsvoorstel dat de macht van de vakbonden verder zal ondermijnen. Frank Chikane, de se cretaris-generaal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, noemde de staking een bewijs van de vastberadenheid om de regering te weerstaan; de maatregelen van februari hebben volgens hem de geest van het verzet niet kunnen onderdruk ken. De politie heeft zich tijdens de staking weinig laten zien, en de regering heeft vrijwel niet op de staking gerea geerd. Landhervorming in Filipijnen goedgekeurd MANILA Het Filipijnse congres heeft gisteren een landhervormingswet aangeno men waardoor landeigenaren de keus krijgen tussen het ver delen van hun grond of het verdelen van de winst met hun pachters. De wet zal be trekking hebben op ongeveer 2 miljoen boeren. Er was jaren gewerkt aan de omstreden wet, die werd gezien als de be langrijkste krachtproef voor het kabinet Aquino. De uit voering van de wet gaat de komende tien jaar 140 miljard gulden kosten. Verbroedering Geüniformeerde mijnwerkers dragen bloemen en kransen naar de plaats in Borken waar vorige week zeker 48 van hun collega's om het leven kwamen. Gisteren werd één omgekomen mijnwer ker geborgen; nog drie mensen worden vermist in de bruinkool mijn. De ramp heeft een flinke verbroedering gebracht tussen de Turkse en Westduitse gemeenschap in Borken. De herdenkings dienst werd geleid door een dominee, priester en een adviseur voor religieuze zaken van de Turkse ambassade in Bonn. FOTO: AP CONTROLE OP VERNIETIGING RAKETTEN MAGMA De Russen komen naar Magma, een plaatsje dat diep verbor gen ligt in de Amerikaan se staat Utah. Enkele ja ren geleden zou een der gelijke mededeling nog grote verontrusting heb ben veroorzaakt. In Mag ma staat immers een be langrijke rakettenfabriek van het Amerikaanse mi nisterie van defensie. Annno 1988 geldt de komst van Russische mili tairen als een bevestiging van de verbeterde relaties tussen Oost en West. De Amerikanen verheugen zich zelfs op hun komst. In totaal dertig Sovjetrussische inspecteurs zullen in Magma dertien jaar lang de naleving van het INF-akkoord contro leren. Zij zien er op toe dat geen enkele raket voor de middellange afstand de fa briek meer verlaat, behalve d>m om vernietigd te worden. Behalve Magma krijgen ook veertien Amerikaanse en twaalf Westeuropese militaire bases Russen op bezoek. Het gaat om de bases waar Pers- hings-II en kruisraketten op gesteld staan of opgesteld had den moeten worden. Op hun beurt bereiden Amerikaanse deskundigen zich voor op hun reis naar 133 bases in de Sov jetunie, de DDR en Tsjechoslo- wakije. Een aantal van hen zal geposteerd' worden bij de poor ten van een super-geheime ra kettenfabriek in Votinsk, op negenhonderd kilometer ten oosten van Moskou. Met het oog op de controle op de naleving van het INF-ver- drag hebben de Amerikanen een speciaal inspectiebureau in het leven geroepen, dat onder leiding staat van brigade-gene raal Roland Lajoie. Lajoies mensen hebben zich de afgelo pen maanden voorbereid op alle denkbare eventualiteiten. Grote zorg is besteed aan de uitrusting van de mensen die naar Votinsk zullen vertrek ken, waar barre weersomstan digheden kunnen heersen. In ruil voor de te verwachten ontberingen krijgen de Ameri kaanse deskundigen „het hei ligste van het heiligste" te zien. Zelfs in de Sovjetunie zijn maar weinig mensen die een blik hebben mogen wer pen op het supergeheime com plex in Votkinsk. Wanneer precies met het elir mineren van de Amerikaanse en Sovjet-raketten voor de middellange-afstand zal worden begonnen, is nog niet bekend. Zeker is slechts dat op de zeven bases in de Sovjetu nie waar de ontmanteling za] plaatsvinden, de komende drie jaar bijna 24 uur achtereen ge werkt zal moeten worden, om op tijd klaar te komen met het vernietigen van de 1752 raket ten. Het plutonium uit de kernkop pen wil de Sovjetunie gebrui ken in haar kerncentrales. Het goud, zilver en platina uit de geleidingssystemen van de ra ketten krijgt een commerciële bestemming. De circa 1000 vrachtauto's, waarop de lan- ceersystemen zijn gemonteerd, zullen geschikt worden ge maakt voor het transport van boomstammen en buizen. De Amerikanen, die in totaal 867 raketten moeten vernieti gen, willen de Pershings-Il verbranden. Uit de kruisraket^ ten zal eerst de vloeibara brandstof worden verwijderde Daarna worden zij in stukken gezaagd. Onderdelen die niet hoeven te worden vernietig<|| worden voor andere militair^ doeleinden aanwenden. Z$ zullen de kernkoppen worden gebruikt om nieuwe Amerfj kaanse intercontinentale r£* ketten mee uit te rusten. Ofi een Amerikaanse bases ivf West-Duitsland hebben joui* nalisten uit Oost en West giste£ ren een eerste demonstratw gekregen van de ontmanteling van een raket voor de midde(J lange afstand. ADVERTENTIE We slim is koopt meteen een lot. Wam ook deze maand zijn er meer dan 1 miljoen prijzen te winnen tegenover zo'n 2 miljoen loten. Verdeeld over 3 trekkingen. Alles bij elkaar ruim 33 miljoen gulden aan prijzen. Van een tientje king volgende week woensdag. MÊËR KANS IN DE STAATSLOTERIJ

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5