Het ijs tussen de supermachten is gebarsten, maar nog niet gebroken Justy ECVT doorstaat test met glans Chrysler wil Europa I opnieuw veroveren Ik teken voor 'n AUTO Deetman: toegankelijkheid onderwijs niet minder Studenten Enschede eisen^ onderhoud met prins ClaujT zeehondencrèche V fieidaeSoum/nt DONDERDAG 9 JUNI 1988 PAG!N^ De grote publiciteitsgolf is ei genlijk wel weer voorbij: in 1987 kwam een einde aan de lange lijdensweg voor het Ne derlandse Van Doorne's Transmissie met de introductie van de Fiat Uno Selecta en de Ford Fiësta CTX. Die beide auto's zijn de eerste produktie- modellen met de tweede gene ratie Variomatic - want dat blijft de Transmatic toch, die mede-DAF-oprichter wijlen dr. Hub van Doorne naliet. Tijdens de RAI-tentoonstelling van vorig jaar presenteerde ook Subaru zijn Transmatic- auto; men was zelfs eigenlijk de eerste die met produktie begon, maar in Nederland kwam de Justy ECVT nog niet op de markt. De nieuwe transmatic, waarbij de trekkende rubber snaar is vervangen door een duwende stalen band, kan meer vermo gen aan, is betrouwbaarder en wordt als complete transmissie geleverd. Hoewel iedere fabri kant de schijven en duwband in een eigen kastje met een zelf ontworpen regelsysteem mag monteren blijft de wer king van de Transmatic in praktijk grotendeels hetzelfde. Er is wel een automatisch wer kende koppeling bij nodig, die ieder geheel naar eigen inzicht kan kiezen. Verder zijn nog wel een paar tandwielen in de transmissie nodig om over te kunnen schakelen van vooruit naar achteruit rijden. Ford en Fiat kozen voor een hydrau lisch koppelingssysteem, Suba ru ging zijn eigen weg en ont wikkelde samen met Mitsubis hi Electric een elektromagne tisch werkende koppeling. De Justy ECVT beschikt over de éénliter driecilinder motor waarmee de Justy oorspronke lijk uitsluitend verkrijgbaar was, goed voor 40 kW/55 pk. Er is keus uit de versies S (driedeurs) of GL (vijfdeurs), beide auto's met een heel be hoorlijke interieurruimte en tevredenstellende uitrusting. Aardig is dat er een toerentel- ler in het meterpaneel zit, waarop je zo mooi de werking van de CVT kunt waarnemen. Het principe is immers dat niet geschakeld wordt, maar glijdend van overbrengings verhouding wordt veranderd, zodat de motor op een zo con stant mogelijk toerental blijft draaien in zijn gunstigste wer kingsgebied. Zoals andere CVT's biedt die van de Justy keus uit de standen parkeren, achteruit, neutraal, vooruit (D) en „sportstand" Ds. Geen kruipneiging De magneetkoppeling zorgt dat elke kruipneiging wordt onderdrukt. Sta je stil met de pook in stand D of Ds, dan hoef je niet de rem vast te houden. Zolang de motor sta gezinsuitbreiding een dagblad-advertentie zit nergens mee. tionair draait blijft de auto vanzelf stilstaan; er is ook een regeling die zorgt dat dit zelfs opgaat als de choke gebruikt wordt. Het stationair toerental ligt dan wel hoger, maar zo lang het gaspedaal onaange roerd blijft zal de koppeling niet in werking treden. Een minimaal beetje gasgeven is genoeg om de auto wel te laten wegrijden, hetgeen mooi soe pel gaat met een enkele beper king. Alle CVT's beginnen kennelijk met een „lange" overbrenging, zoals we ook bij tests met de Fiat en Ford on dervonden. Je begint als het ware in de hoogste versnel ling, om zo soepel mogelijk en zonder doorslaande wielen weg te rijden. Dat gebeurt ook als je in één keer het gas vol intrapt. Pas zodra de auto een beetje in beweging is schakelt de CVT als het ware bliksems nel terug en zet de volle acce leratie in. Heel nuttig als het glad is! Rij je echter met kruipsnelheid en steeds even stoppen in een file, dan vindt dat terugschakelen niet plaats en wil de auto gauw te snel gaan rollen. De oplossing is simpel: kies stand Ds. Er wordt nu een schakelprogram ma gevolgd dat gericht is op maximale prestaties. In deze stand is ook afremmen op de motor mogelijk, daar de CVT nu niet bij gas loslaten meteen de hoogste versnelling op zoekt. De stand Ds werkt ove rigens bij de Subaru vrijwel tot de topsnelheid; schakel je bij maximum-toeren naar D dan loopt de snelheid niet veel verder op (hoewel in D een „hogere" versnelling wordt gekozen). Dat brengt met zich mee dat Ds inderdaad de spor- tief-rijden stand is, die bij elke snelheid werkt. Verkeerd schakelen tussen D en Ds is overigens nooit mogelijk; wan neer de snelheid te hoog zou zijn om in Ds te rijden, zoals bij Fiat en Ford kan voorko men, wacht de transmissie met het veranderen van zijn scha kelpatroon tot de snelheid vol doende gedaald is. Goedkoopste aanbieding De samenwerking tussen de ECVT en Subaru's kleine drie cilinder motor is prima. Door dat de motor op constant en beperkt toerental gehouden kan worden blijft de kenmer kende drie-cilinder-ronk meestal ver op de achtergrond. De isolatie van ander „buiten geluid" is nogal beperkt, zodat de Justy ECVT ook weer niet echt stil is, maar wel stiller dan een handgeschakelde ver sie. Wat jammer dat er een op den duur wat irritant huilend geluidje uit de transmissie komt, zover we kunnen na gaan afkomstig van de eind- aandrijvings-tandwielen. Een van de grote voordelen van de CVT, buiten de uiterst soepele werking omdat traploos ge schakeld wordt, is de beper king van het brandstofver bruik doordat de motor een meer constant toerental heeft. Ten opzichte van een handge schakelde Justy moet de ECVT-versié een procent of acht zuiniger lopen, terwijl normaal gesproken een auto maat toch meestal wat extra brandstof kost. Voor de hand liggend is dat Subaru zijn pro- dukt meteen naast de enige twee concurrenten van Fiat en Ford zet. De Subaru heeft de kleinste motor, is ook van bui ten niet groot, maar nog wel te vergelijken met een Fiat Uno (toch wel ruimer) of een Ford Fiësta, die allebei zwaarder zijn. De Fiat realiseert met zijn wat grotere motor ook iets ho gere prestaties en is daarbij al leen in stadsverkeer minder zuiniger. De Ford komt er niet zo goed af; hij is trager in acce leratie en over het algemeen onzuiniger. Daarbij biedt de Subaru dan de prettigst wer kende koppeling, om als klap op de vuurpijl nog veruit het goedkoopst te zijn. De ECVT- transmissie valt weliswaar te becijferen op een meerprijs van dik twee mille, maar de Justy zelf is niet duur. De driedeurs ECVT komt op f 18.995, een vijfdeurs versie is vijfhonderd piek duurder. Terwijl de Ford en Fiat beide ruim boven de twintig mille kosten. Het probleem zal dus wel zijn zoals Jim Coert, ma nager van Subaru Benelux, schetste: niet hoe zo'n duizend tot vijftienhonderd ECVT's per jaar te slijten zijn, maar hoe hij er meer van de fabriek kan loskrijgen. PETER FOKKER Het kleinste model van Chrysler is de ES, een coupé van middenklasseformaat die sportieve gezinswagens uit Europa tegenover zich zou moeten vinden. De Chrysler Voyager - erg populair in deg; is goed te vergelijken is met een Renault Het Nederlandse publiek kan sinds enkele weken kennis maken met de Amerikaanse produkten van Chrysler; dat is iets later dan in West-Duits- land, waar op 21 april officieel werd begonnen met de her nieuwde verovering van Euro pa. Een lange-termijnproject, zo vertelde men ons in Detroit; geen kwestie van even profite ren van gunstige wisselkoer sen. Chrysler wil internationa liseren, zijn belangen spreiden en door wereldwijde concur rentie leren nog beter en goed koper auto's te maken. Chrysler blijft ook in Europa als de dollar duurder zou worden. Chrysler werkt im mers al lange tijd aan de nieu we oversteek naar Europa, veel meer dan andere Ameri kaanse producenten die zelf al Europese vestigingen hebben. Als we Chrysler mogen gelo ven hebben zij een produkt- gamma dat in stijl, techniek en kwaliteit beter op de Europese eisen aansluit dan dat van GM of Ford. Al bij eerdere aan kondigingen van de komst naar Europa schoof men de drie jaar garantie op de hele auto, en zeven jaar op de car rosserie naar voren. In Detroit werden we opmerkzaam ge maakt op nog enkele elemen ten die de claim van „Europe se kwaliteit" ondersteunen. Topman Bob Lutz plaatste zijn merk naast Audi en Porsche als enige drie met een volledig (ADVERTENTIE) verzinkte carrosserie; in het geval van Chrysler vrijwel volledig dan, want alleen het dak is niet verzinkt. We ver namen dat de uitlaatsystemen geheel van roestvast staal ge maakt worden, en zagen in de Sterling Heights fabriek dat elke carrosserie (van de daar geproduceerde modellen ES en GTS) met een laser-installatie op maat gecontroleerd wordt. Men gaf op over de lakkwali- teit („de beste ter wereld") en schilderde een beeld van ver gaande automatisering die al deels doorgevoerd is. Hetgeen niet wegneemt dat we uit ei gen ervaring kunnen melden dat de meeste Europese fabri kanten al een stuk voorliggen. Doelwit is echter de nog weer verder ontwikkelde Japanse industrie, waarbij Bob Lutz zich met name Honda ten voorbeeld stelde. Aan de ande re kant stelt men zich voor de Europese verkopen op dit mo ment ook nog geen al te ambi tieuze doelen: dit jaar vijfdui zend personenauto's en tien duizend terreinwagens. We konden in de omgeving van Detroit en op de testbaan te Chelsea (niet in Engeland dus, maar in Michigan USA) het hele gamma dat men op Euro pa loslaat aan de tand voelen. Men was realistisch genoeg om te onderscheiden dat enkele modellen puur door hun apar te eigenschappen in Europa kunnen aanslaan, maar dat de meeste het steuntje in de rug van scherpe prijs en uitgebrei de garantie wel kunnen ge bruiken. Het kleinste model is de ES (vanaf 36 mille), een coupé van middenklasseformaat die sportieve gezinswagens uit Eu ropa tegenover zich zou moeten vinden. Uit dezelfde modelfamilie komt de deurs GTS (vanaf 41 mill concurrent voor de wat re Europese (of Japansej zins-sedans. Dan is er voor de sportwagenmarl de LeBaron coupé of voor hen die toch wat typisch Amerikaans kaï zoeken. Verder heeft m< Voyager (vanaf 42 mille| de VS erg populair - di< te vergelijken is met eei nault Espace, en de van rican Motors gekregen modellen. Dat gaat aan i Wrangier, een gemoderr de versie van de zo kl, Jeep, en de Cherokee vr klasse van grote, luxueu; reinwagens. PETER FORke II In Madrid is vandaag de NAVO-raad begon nen. De ministers van buitenlandse zaken van de NAVO-lidstaten zullen zich vooral buigen over de vraag hoe de alliantie moet reageren op de „frisse wind" van hervormin gen die nu door de Sovjetunie en het Oost blok waait. In bijgaand commentaar waar schuwt Zbignjev Brzezinski, oud-veiligheid- heisadviseur van de voormalige Amerikaan se president Carter, voor al te hooggestemde verwachtingen. De koude oorlog is nog niet voorbij, aldus Brzezinski. (Vervolg van de voorpagina) Deetman bestrijdt het eerder geuite verwijt dat dit systeem van financie ring de toegankelijkheid van het onderwijs nadelig zou beïnvloeden. Hij ba seert dat ondermeer op het feit dat de overheid zich garant stelt als ie mand na zijn studie toch niet in staat blijkt de le ning af te lossen. Dat studeren door de ho gere studieschuld duurder wordt, vindt hij geen punt omdat „blijft gelden dat in de jaren van terugbeta ling de rente aftrekbaar is voor de inkomstenbelas ting". Bovendien is een studie een investering in de toekomst, die de stu dent „een wezenlijke meerwaarde op de ar beidsmarkt geeft". De maatregelen zijn nodig om de uitgaven op de onderwijs- jt o t begroting terug te driv Vorig jaar kostte de stu nanciering 234 miljoen dan begroot. Bij ongew beleid zou dat in 1992 op tot 517 miljoen gulden eerder besloot Deetman renden in het voortgezel 1 derwijs alleen in aanmej te laten komen voor een beurs-thuiswonenden basisbeurs zelf te verl Overigens wordt die verlf voor een deel gecompenl door de gratis openbaail|| voerkaart. Deze maatr blijven ongewijzigd. LONDEN „De Koude Oorlog is voorbij". Dit cli ché galmde over de vele radio's en vond z'n weg naar talloze hoofdredac tionele commentaren, waarin de vorige week gehouden top in Moskou werd besproken. Op zich was die hooggestemde conclusie al een aanwij zing dat de topontmoeting weinig substantieel was geweest. De harde feiten zijn minder sensationeel, maar, jammer ge noeg, wel duurzaam. De Kou de Oorlog is nog steeds aan de gang, hooguit zijn er barsten gekomen in het ijs tussen de supermachten. Het conflict op het gebied van filosofie en ge- ostrategie is bijvoorbeeld aller minst beëindigd. De geschil punten die de na-oorlogse bot sing bespoedigden zijn ook niet bijgelegd. Het toenemende verzet in Oost-Europa tegen de door Stalin aangestelde re geringen is slechts één van de blijken dat met het verleden nog altijd niet is afgerekend. En sindsdien zijn er nieuwe arena's voor rivaliteit en con flict bijgekomen: het Midden oosten/Golf-gebied en in toe- PIETERBUREN BON i Ja, ik red een zeehondeleven! i Maak mij donateur en stuur een acceptgiro i ter waarde van f I Naam:I Adres: Kode: Plaats: Stichting Zeehondencrèche Antwoordnummer 950 9950 WL Pieterburen (Postzegel mei nodig). <A> nemende mate Centraal Ame rika. Tijdens de top kwamen echter twee belangrijke veranderin gen in het karakter van de Koude Oorlog naar voren. De eerste is dat het Westen ideo logisch en zelfs politiek in de aanval is. De zaak van de mensenrechten, voor het eerst te berde gebracht door de voormalige president Carter, heeft de Sovjetrussische lei ders geleidelijk ertoe gedwon gen concessies te doen. Boven dien creëert hun eigen behoef te het stalinistische systeem te hervormen extra openingen voor degenen die méér vrij heid wensen. Reagan wist dan ook op vaardige wijze het be lang van de vrijheid in onze samenleving tot uitdrukking te brengen. De afgelopen veertig jaar of zo, leek het communisme in de aanval. Vandaag de dag boet het zelfs in aan macht. Alle hervormingen en veranderin gen die momenteel bediscus sieerd worden en soms ook ten uitvoer gebracht worden, wij zen op het falen van het com munistische systeem, op de inefficiëntie en op het funda mentele onbegrip ten aanzien van de impulsen die het men selijk gedrag bepalen. Het uit eindelijke resultaat is een alge meen verspreid tanend opti misme. Reagan had tijdens de top de neiging de Sovjet-realiteit wat al te eenvoudig voor te stellen en gaf er onopzettelijk een wat overdreven vriendelijk beeld van. Desondanks sloten de thema's tijdens de top beter Zbignjev Brzezinski aan bij de westerse opvattin gen dan bij de dogma's die de afgelopen zeventig jaar geïn stitutionaliseerd zijn in de Sov jetunie. Stabiliteit De tweede verandering wat betreft het karakter van de Koude Oorlog heeft betrek king op de militaire stabiliteit. Gelukkig nam Reagan het ad vies ter harte van degenen die, voorafgaand aan Moskou, er bij hem op hadden aangedron gen niet samen met Gorbatsjov grandioze verklaringen te on dertekenen. Zelfs niet akkoord te gaan met een zogeheten provisorische, schematische overeenkomst over de beper king van strategische wapens (START). Een formele handte kening zou immers de indruk wekken dat schijnbaar on overkomelijke problemen op gelost zouden zijn, terwijl dat niet zo is. Desalniettemin droegen Reagans opmerkingen over nucleaire wapens, die Gorbatsjov gretig aangreep, bij tot een verdere uitholling van nucleaire afschrikmiddelen als basis voor de militaire stabili teit in de Koude Oorlog. Die oorlog is voor een groot deel „koud" gebleven als ge volg van het nucleaire af schrikmiddel. Men kan zich afvragen of de tijd misschien rijp is voor het ontmantelen van de barrière, zodat een veel directer conflict ontstaat. In afwezigheid van een grote po litieke verzoening is immers het effect dat een conventio nele oorlog aannnemelijker lijkt. Het zou overigens ook beter zijn als dergelijke gesprekken direct gerelateerd zouden zijn aan duidelijke en concrete veranderingen in de Sovjet russische militaire strategie en budgettering. Ondanks al het gepraat over veranderde prio riteiten blijven de Sovjetrussi sche defensie-uitgaven met 20 procent van het Bruto Natio naal Produkt extreem hoog. Het zou meer in overeenstem ming zijn met de heersende atmosfeer al dat percentage werd teruggebracht. Door het festival van geveins de vriendschappen mogen we twee fundamentele feiten niet uit het oog verliezen: ideolo gisch gezien hebben democra tie en waarden die vanouds geassocieerd worden met het Westen de overhand gekregen in de Sovjetunie en de histori sche stuwkracht heeft zich on tegenzeglijk tegen het commu nisme gekeerd. De Sovjetunie blijft evenwel een machtige militaire staat in feite is het in dat opzicht een ééndimen sionale wereldmacht. De wereldpubliciteit zou zich in toenemende mate moeten richten op de onevenredige en potentieel gevaarlijke Sovjet russische militaire inspannin gen. Pas als de Sovjetunie z'n duizelingwekkende hoge uit gaven aan defensie terug schroeft zal „perestrojka" z n waarde bewijzen. ZBIGNJEV BRZEZINSKI (c) The Times, Londen (Vervolg van de voorpagina) ENSCHEDE - In Enschede hebben studenten van de tech nische universiteit vanmorgen een van de universiteitsgebou wen bezet. De bezetters heb ben het college van bestuur vijf eisen voorgelegd. Die hou den onder andere in dat er in drie landelijke dagbladen een pagina grote advertentie wordt geplaatst waarin het college afstand neemt van het beleid van Deetman. Ook moet het college een brief met soortge lijke inhoud naar alle fracties van de Eerste en Tweede Ka mer sturen en de busreis beta len van studenten die volgen de de week donderdag naar een protestactie in Den Haag gaan. De tentamens van deze studenten, die op dief plaats vinden, moeten w« uitgesteld, zo eisen de j voerders. Zij willen bovei een gesprek met prins die donderdag een bezoel de UT brengt. Het colleglcir bestuur is alleen bereid kritiek te uiten in een ,jn j aan de Eerste en Tweed$rja. mer. W T AaIt? ria, ik teken ook vootrc U Wlm« i 'n betere dierenwet.i" Misschien weet u het: er komt eindelijk naam een nieuwe wet voor de dieren. Maar I helaaszoals de overheid het zich voorstelt, schieten de dieren er niet veel i postcode mee op. Gelukkig is de Dieren bescherming er ook nog Zij heef) een deskundig ontworpen wetsvoorstel bii I WOONPLAATS. toon hermans het parlement ingediend waar de dieren wél wat aan hebben. Dat voorstel stelt paal en perk aan het gesol met dieren en waarborgt controle r Als we voldoende handtekeningen weten te verzamelen, dan komt dit voorstel er eerder door. Ik heb mijn handtekening al gestuurd. Nu u! Stuur deze bon met uw handtekening in een open envelop met een postzegel van 65 cent aan de Dierenbescher ming postbus 85980.2508 CR Den Haag HANDTEKENING irdan Dond jorde I Wilt u méér doen, dan kan '«iU Ik geef graagjsm deze campagne ie laren slagen herming.1 t Den Haag o v v. "Campagne Welf Lü'* 1>ud-\ Alle handtekeningen helpen om dieren een beter leven te gevt»1

Leidse Courant | 1988 | | pagina 16