Voorrang voor ouderen bij woningtoewijzing QeidóaSowumt [puurt kritisch over herplaatsen TOP Liduina viert feest met 100-jarige Subsidie voor arbeidspool Erepenning Noordwijk voor Schapendelschool Ringsloot niet smaller door legaliseren van ligplaatsen raiDEN OMGEVING DONDERDAG 9 JUNI 1988 PAGINA 15 oinstgrasveld i sportcomplex i Menneweg jENHEIM Er komt een itgrasveld op het sportpark jkfsthof aan de Menneweg in rPteenheim. Het nieuwe veld n4rdt aangelegd op de terrèi- litfi van de korfbalvereniging die in maart 1989 moet difhuizen naar de velden van Rijnlands Lyceum aan de }t,^ Alkemadelaan. Hiermee het college van B en W van srjsenheim een definitief einde wifcen aan de veldennood op or] Sassenheimse sportcomplex. het sportcomplex aan de ineweg is al jarenlang een irt aan velden. Door de ver- :ing van de korfbalvereni- komt er ruimte vrij. Met [aanleg van een kunstgras- 1, bestemd voor training en (strijden, moeten de twee (tbalverenigingen definitief de veldennood zijn. Het [verharde trainingsveld van P wordt eveneens opge- ipt en krijgt deels een par- rbestemming. Hierdoor ;ten de parkeerproblemen le Menneweg definitief zijn De kosten van het en de opknap- Hrt bedragen zeven ton en tden betaald door de ge- tnte Sassenheim. j korfbalvereniging TOP -*ejgt bij het Rijnlands Lyceum over twee korf- ïrweldert. Deze worden deze Uer nog aangelegd. Verder |dt de achterste speelweide J het-zwembad Wasbeek ge- •Jlkt voor trainingen. Op het Mfdkorfbalveld komt verlich te^ en TOP krijgt een clubhuis hun beschikking. Deze ac- imodatie is tijdelijk want in jaren wil het Rijn- Lyceum nieuwbouw ple- opl Dat komt dan op de korf- leiyelden. Voor de bouwperio- cetal TOP dan weer zijn toe- aaïht moeten zoeken op het iktkcomplex aan de Menne- lerr. Na de bouw van het Rijn- Lyceum wordt op de ooits van de huidige noodge- is wen van het Rijnlands Ly- iaim een kunstgrasveld aange- ienl en dan wordt ook het defi- ss^ve clubhuis van TOP ge- w(hrd. Daarvoor moet eerst raaelijkheid komen over de ((iomst van het gemeentelijke stejmbad Wasbeek. De tijdelij- nevoorzieningen bij het Rijn Lyceum kosten 276 dui- i gulden. De gemeente Sas- jieim wil dit bedrag zo snel (elijk ter beschikking heb- j om de aanleg van de vel- niet in gevaar te brengen. j gemeentelijke plannen den besproken in de com- sie openbare werken, finan- en welzijnszaken op 13 Medailles voor GOR-leden KATWIJK Tien medewerkers van de Katwijkse afdeling van de Geneeskundige Hulp onder Rampenomstandigheden zijn gis teravond door burgemeester C. Bos in de blauwe zaal van het gemeentehuis onder scheiden met de gemeentelijke medaille. Twee GOR-leden konden niet persoonlijk hun medaille in ontvangst nemen. Alle tien leden zijn tien jaar betrokken bij de Kat wijkse GOR. Burgemeester Bos gaf gister avond een kort overzicht over de geschiede nis van de Katwijkse GOR, die voortkomt uit de Eerste Hulp Bij Rampen (EHBR). De EHBR bestaat al tien jaar langer. In totaal heeft de GOR 120 diploma's uitgereikt in de afgelopen tien jaar en telt op dit moment zes tig leden. Het is de bedoeling dat in septem ber een nieuwe cursus begint en de GOR hoopt dan weer aan 75 leden te komen. Duizend deelnemers vierdaagse Lisse LISSE De Avondwandelvierdaagse in Lisse die maandag is begonnen trekt met duizend deelnemers aanzienlijk meer mensen dan vorig jaar. Toen schreven 800 deelnemers zich in. Organisator Piet van der Zwet zei daar erg blij mee te zijn „Vrijdagavond wordt de laatste etappe gehouden. We hopen dat dit een grootse finale wordt", aldus Van der Zwet. Rond acht uur verzame len de deelnemers zich dan bij het sportpark Ter Specke, om daarna mas saal naar het centrum van Lisse terug te keren, begeleid door de korpsen Canite Tuiba en Trou Moet Blijcken. „We ho pen dat veel mensen de deelnemers daar dan op staan op te wachten en te huldigen". Politieboot in brand gestoken LEIDSCHENDAM Onbekenden hebben vanochtend om kwart voor zes geprobeerd de surveillanceboot van de poli tie in Leidschendam in brand te steken. De schade bleef beperkt tot een verbrand dekzeil en enkele schroeiplek ken. De brand werd gemeld door een omwonende. De politie was snel ter plaatse en kon grote schade aan de boot voor komen door het brandende dekzeil los te rukken en in het water te gooien. De boot licht afgemeerd in de jachthaven van Meijer aan de Oude Trambaan. De boot wordt ge bruikt voor toezicht op recreatiegebied De Vlietlanden. Daar is maar één boot voor beschikbaar. De politie tast in het duister over het motief. Televisies gestolen NOORDWIJKERHOUT Twee televisietoestellen zijn vannacht gestolen uit een woning aan de Schoolstraat in Noordwijkerhout. Het gaat om een kleurentelevisietoestel en een zwart-wit-toestel. De dieven verschaften zich toegang door de achterdeur te forceren. Beroepsmilitairen verdacht van stelen autoradio NOORDWIJK De politie van Noordwijk heeft afgelopen nacht drie beroepsmilitairen van vliegbasis Val kenburg aangehouden in verband met diefstal van een autoradio. De drie mannen, in leeftijd variërend van 20 tot 22 jaar, hadden de radio gestolen uit een auto op de Parralel- boulevard. Zij werden door de te- manning van een surveillance-auto bij het geparkeerde voertuig gezien en konden korte tijd later worden aangehouden op de Grent. De arres tanten hadden de gestolen autoradio en inbrekersgereedschap bij zich. Aanhangwagen gestolen KOUDEKERK AAN DEN RIJN Die ven hebben dinsdagavond een aanhang wagen met bouwmateriaal gestolen bij de firma Reco aan de Hoogewaard in Kou dekerk. De aanhangwagen stond voor het bedrijf geparkeerd. De daders kop pelden de aanhanger aan hun wagen en konden er vervolgens makkelijk mee wegrijden. De gestolen waar vertegen woordigt een waarde van 8000 gulden. Kroketten gestolen WARMOND Kroketten, sjasliks en frikandellen zijn in de nacht van maan dag op dinsdag gestolen bij een slagerij aan de Dorpsstraat in Warmond. De die ven forceerden een deur en konden zo de koelcel binnenkomen. De waarde van de gestolen waar bedraagt 200 gulden. PLEIDOOI NOORDWIJKS ONDERZOEK NOORDWIJK Oude ren moeten voorrang krij gen bij de toewijzing van woningen die voor hen geschikt zijn. Binnen het Noord wijkse woningbe stand zijn huizen die, soms zonder aanpassingen, goed geschikt zijn voor oude ren. Dat staat te in het on derzoek naar de ouderen huisvesting in de gemeen te Noordwijk „Ouderen aan het woord" dat van middag is aangeboden aan het college van B en W. Onderzocht is hoe de Noordwijkse ouderen wo nen en wat hun wensen op dit gebied zijn. Uit het onderzoek, waarvoor 400 ouderen zijn ondervraagd, blijkt dat driekwart van de Noordwijkse ouderen zelfstan dig woont. Tien procent woont in speciaal aangepaste wonin gen. 67 procent van de oude ren heeft geen hulp nodig. Al leen de 75-plussers zeggen re latief gezien het vaakst hulp nodig te hebben. Trappenlo pen wordt als het meest pro blematisch gezien. Slechts wei nig ouderen hebben verhuis plannen. Een te grote woning of de wens om gelijkvloers te wonen is in de meeste geval len de oorzaak van de verhuis plannen. De Noordwijkse ouderen heb ben een sterke voorkeur om in een buUrt te wonen waar de leeftijd gemengd is. Op dit mo ment zijn de ouderen onder vertegenwoordigd in de nieu were wijken Vinkeveld, de Grashoek en het Middenge bied-Noord. De belangstelling van de ouderen voor deze wij ken is ook niet groot. De oude ren willen voorzieningen als winkels, postkantoor en de kerk in de buurt hebben. De ouderen willen verder graag een kale huur tussen de vier en vijfhonderd gulden. De onderzoekers concluderen dan ook dat een kleine concentra tie van ouderenwoningen in de buurt van plaatsen met veel leven en gespreid over het dorp de beste voorwaarde voor integratie van de ouderen is. Lokaties hiervoor zouden in hét centrum van Noord wijk- Binnen en Noordwijk aan Zee kunnen worden gevonden. Daarbij wordt wel de kantte kening geplaatst dat hoge grondprijzen de bouw van be jaardenwoningen misschien onmogelijk maakt. Ook de krappe toewijzing van wo- ningbouwcontingenten aan Noordwijk bemoeilijkt de bouw van nieuwe woningen voor ouderen. Alleen het braakliggend terrein aan de St. Jeroensweg is, vooruitlo pend op het ouderenonder- zoek, bestemd voor de bouw van extra aanleunwoningen. Deze woningen zijn nodig om te voorkomen dat ouderen die wat hulp nodig hebben, niet direct zijn aangewezen op een bejaardenhuis. Seniorenwoningen Uit het onderzoek is gebleken dat 263 ouderen behoefte heb ben aan andere zelfstandige woonruimte. Om aan die huis vestingswensen tegemoet te konten zou de gemeente Noordwijk senioren woningen moeten bouwen. Dit is meestal een driekamer/eengezinswo ning waar minstens een slaap kamer, toilet en douche op de begane grond gelegen zijn. Daarbij moet wel variatie zijn want niet alle bejaarden stel len een tuin met een schuurtje -op prijs. Volgens het rapport moet Noordwijk een belangrijk deel van de nieuwbouw op deze woningbehoefte afstemmen om aan de huidige vraag te voldoen en om rekening te hóuden met de toekomstige behoeften van de vergrijzende bevolking. Mochten op korte termijn onvoldoende oudere geïnteresseerden te vinden zijn dan kunnen de woningen ook nog verhuurd worden aan Noordwijkse jongeren. Daar door blijft de doorstroming groot. De resterende nieuw bouw moet, volgens het onder zoek, dusdanig zijn dat het op termijn geschikt kan worden gemaakt voor bewoning door ouderen. Door de bouw van dergelijke woningen denken de onderzoekers dat de wacht lijst van gegadigden voor een aanleunwoning kleiner wordt. Op dit moment hebben 118 ou deren zich hiervoor ingeschre ven. De onderzoekers vermoe den dat enkelen zich hiervoor niet zou hebben ingeschreven als er voldoende seniorenwo ningen beschikbaar zouden zijn. Verder moet de mogelijkheid worden geboden om de huidi ge woningen van ouderen dus danig aan te passen dat ze in hun eigen woning kunnen blijven. Verder wordt in het rapport de aanbeveling gedaan om te onderzoeken of grote woningen gesplitst kunnen worden ten behoeve van de huisvesting van één en twee persoonshuishoudens waar veelal ouderen deel van uit maken. Ook het voorrang ge ven aan ouderen bij het toe wijzen van voor hen geschikte woningen moet onderdeel zijn van het huisvestingsbeleid en de bestaande bejaardenwonin gen moeten maximaal bezët Worden door bejaarden. 1VSSENHEIM Bewoners van Wasbeek, Mecklenburg, lidérstraat en de B. G. de Vroomenstraat zijn niet ingeno- en met het plan van B en W van Sassenheim om korfbal- •reniging TOP te verplaatsen naar het sportveld van het inlands Lyceum aan de Van Alkemadelaan. Dat bleek tij- ;ns de gisteravond in het Rynlands Lyceum gehouden in- rmatieavond die door B en W werd aangegrepen om de ètreffende bewoners te polsen over de plannen het gebruik tm het sportveld, en het zwembadcomplex te veranderen, it ligt in de bedoeling van het college dat TOP behalve het srtveld van het lyceum ook de beschikking zal krijgen er een ligweide van het zwembad De Wasbeek als speel- 1 trainingsveld voor pupillen en aspiranten. Het is ntfg niet iidelijk op welke plaats het nieuwe clubhuis van TOP hit. Dat is afhankelijk van de ontwikkelingen rond Ihmbad De Wasbeek. In september zal de Sassenheimse lad een uitspraak doen over het voortbestaan van het pembad. E verwachting is dat binnen vijf jaar op het toegewezen rrein een nieuw Rynlands Lyceum komt. Na de gereedko- ing hiervan zou TOP een nieuw sportveld in gebruik ne en op de plaats waar nu noodgebouwen van het lyceum geian. js&rontruste wijkbewoners richtten zich gisteravond in felle' gJwootxlingen tot wethouder W. Maris. „Toen we hier kwa- iaf6n wonen, werd ons door de gemeente de toegezegd dat aaJt sportveld buiten de schooluren van het lyceum als speel- Vein voor de kinderen uit de omgeving gebruikt zoü mo- h worden". Daar komt een einde aan als TOP het veld °Hensief gaat bespelen. ntJ)k zoü de al niet riante parkeersituatie bij het sportveld ?®vaar lopen. „De particuliere parkeerplaatsen zijn nu al v|rhaaldelijk bezet door bezoekers van het Rynlands. Ook liezen de wijkbewoners geluidsoverlast en hinder van de jsilhtmasten op het terrein. ee(een gecombineerde vergadering van de commissies van openbare werken en financiën op maandag 13 juni tien de plannen voor de verhuizing van TOP nader aan anj orde komen. rie inbrekers aangehouden IE Drie Leidenaars van 7 en 20 jaar zijn gistera- Id om half elf aangehou- |in Lisse. Het drietal had rooj bouwcontainer aan de ieiJdeldreef in de nieuw- i owwijk De Blinkerd open- mfoken en gereedschap ge- k in. Omwonenden zagen de elcjens met een meter grote n. jbschaar over straat lopen en waarschuwden de politie. Toen die arriveerde waren de drie Leidenaars inmiddels per auto met gereedschap vertrok ken, richting Sassenheim. Om dat de politie over het kente ken van de auto beschikte, konden de jongens onder weg worden aangehouden. De jon gens worden nog steeds vast gehouden voor verhoor. deurwaarder oorzaak keukenbrand kjSSE Een deurwaarder was gistermiddag om kwart |or drie oorzaak van een keukenbrand in een woning de Wilhelminastraat in Lisse. De deurwaarder stond i de voordeur te praten met de bewoonster. Die had in keuken een pan met gehaktballen opstaan. in het praatje erg lang duurde, sloeg de vlam in de Ook de wasemkap vatte vervolgens vlam. De gea- brandweer had het vuur snel onder controle. Bezwaren tegen hotel in bos Oud-Poelgeest OEGSTGEEST Het bestuur van de Vereniging „Oud-Oegst- geest" heeft gisteren in een brief aan college en raad be zwaar gemaakt tegen het voor nemen een extra hotelaccom modatie op het landgoed „Poel geest" te realiseren. Enige tijd geleden werd, aldus het be stuur, al, ernstig bezwaar ge maakt tegen de suggestie een deel van het landgoed te ge bruiken voor bungalowbouw. „Het thans voorliggende plan tast het landgoed eveneens aan en dient verworpen te worden", aldus de vereniging. „Oud-Oegstgeest" wijst er ver der op dat in de concept struc tuurschets met geen woord over dit voornemen van de stichting vormingscentrum „Oud-Poel geest". De vereniging vindt dat de groene zone Oude Rijn tot Kaag die in het streekplan Zuid-Holland West genoemd wordt door dit plan wordt aan getast. „Nu het gemeentebe stuur van Oegstgeest zich ver zet tegen de Leidse plannen een deel van de Leidse Hout te be bouwen, maakt aantasting van het landgoed „Oud-Poelgeest" het gemeentebestuur politiek ongeloofwaardig. Dat projek- tontwikkelaars reeds een bod uitbrachten mag geen reden zijn tot het achterwege laten van een herbezinning", aldus het bestuur. Een zoen van loco-burgemeester mevrouw C. Dalhuisen-Polano voor de honderdjarige heer Brugman foto: henk van den ende WARMOND De heer N. Brugman uit Warmond werd gisteren 100 jaar. De oudste bewoner van Huize St. Lidui na aan de Herenweg werd daarom in het zonnetje gezet in de recreatiezaal. De lóco- burgemeester, mevrouw C. Dalhuisen-Polano kwam op bezoek en bood de eeuwling een bloemstuk en een kristal len vaas aan. Ook wethouder C. van Schagen was aanwezig. De heer Brugman is tevens 100 jaar vrijgezel, en daarom waren het neven en nichten, zestien in totaal, die hem gis teren kwamen bezoeken. Met die familieleden werd een feestelijk dineetje afgewerkt. De heer Brugman heeft altijd gewerkt op de boerderij van zijn ouders aan de Jan Steen laan 7 in Warmond. Hij komt uit een gezin met 12 kinderen. Ouders, broers en zusters heeft hij allemaal overleefd. De boederij is nu in handen van zijn neef, de heer C. van Schie, met wie hij nog een goed contact heeft. De 100-ja- rige is nog redelijk gezond. De heer Brugman zit in een rol stoel, maar leest nog altijd zonder bril. Iedere dag mag hij één sigaar roken. De jarige is niet de oudste inwoner van Warmond, maar wel de oudste echte Warmonder in het dorp. LEIDEN/STREEK Gede puteerde Staten van Zuid-Hol land stellen zeven ton beschik baar voor een experimentele arbeidspool in Leiden en de Duin- en Bollenstreek. Hierbij worden 25 langdurig werklo zen in staat gesteld werkerva ring op te doen in de bouw. Verder krijgen ze scholing. De 25 werklozen, die afkom stig zijn uit de deelnemende gemeenten Leiden, Lisse, Rijnsburg en Hillegom, komen in dienst bij de gemeente Lei den. Aannemers kunnen ge bruik maken van deze ar beidspool bij het huren van mensen. Behalve de zeven ton, die uit het provinciaal stimule ringsfonds werkgelegenheid en uit het voorwaardeschep- pend beleid van het ministerie van economische zaken komt, betalen de deelnemende ge meenten gezamenlijk een bij drage van elf miljoen. De ar beidspool loopt tot en met 1990. Gedeputeerde Staten hebben ook een ton subsidie toege kend aan een leerlingbouw plaats voor volwassenen in Leiden. Het gaat hierbij om werklozen in de leeftijdscate gorie tussen de 30 en 50 jaar. De gemeente Leiden draagt 250.000 gulden bij aan de leer lingbouwplaats. Het kantoor verzamelgebouw Stieldrager dat in de wjjk Ridderveld in Alphen moet worden ge bouwd, ontvangt 255.000 gul den aan provinciale bijdrage. Alphen betaalt daar zelf 275.000 gulden aan. Het ge bouw, dat 78 kantoorunits krijgt, is bestemd voor klein schalige bedrijven. gemeentehuis. foto: henk van den ende NOORDWIJK „De ge meente Noordwijk is blij weer een Nederlands Kampioen Schoolvoetbal te hebben". Met die woorden overhandigde loco-burgemeester J. Be- dijn gisteren de gemeente lijke erepenning aan de heer L. van Baaien, direc teur van de Schapendel school. Het meisjesvoetbalteam van de school werd afgelopen za terdag kampioen van Neder land. Al eerder wist een jon gensteam van de basisschool de Zeevlam tot tweemaal toe het landskampioenschap te veroveren. Behalve een vaantje van de gemeente Noordwijk kregen de voetbalsters elk ook een vaantje van de KNVB. D»e heer Meeuwenberg van de voetbalbond noemde de overwinning van de Scha pendel-meisjes een prachtig resultaat en een mooie pro motie van het damesvoetbal. Vijf bekers hielden de meis jes aan hun deelname aan het schoolvoetbaltoernooi over. De beker voor het bes te team van Noordwijk, een vergulde schoen, een beker voor het behalen van het ré gionale kampioenschap, een enorme bokaal behorende bij het landskampioenschap en de Giroblauw wisseltrofee. Voor het voetbalteam en voor hun klasgenootjes had Bedijn nog een extra verras sing in petto. Op kosten van de gemeente mogen de kin deren een hele dag naar Ou wehands Dierenpark. WARMOND De doorvaart door de Ringsloot van de Hemmeerpolder in Warmond nabij de Wasbeeklaan wordt niet moeilijker als een aantal illegale ligplaatsen wordt gele galiseerd. De situatie wordt er alleen maar beter op als alle oude aanlegsteigertjes worden opgeruimd en er een nieuwe steiger strak tegen de kade wordt aangelegd. Dat stelde een vertegenwoordiger van de provincie gisteren bij de be handeling van een bezwaar te gen het legaliseren van lig plaatsen in de provinciale commissie beroep- en be zwaarschriften. Het bezwaar is afkomstig van de heer J. Schölzel, die met zijn jachthaven Lokkerstee aan het eind van een z'ijtak van de Ringsloot zit. „In de huidige situatie is een door vaart langs die illegale lig plaatsen nog wel mogelijk. Ik heb echter begrepen dat die nieuwe steiger straks ander halve meter uit de oever komt te liggen. Als daar nog eens een breed schip aan ligt en twee schepen moeten elkaar ook nog eens gaan passeren, dan blijft er wel erg weinig ruimte over. In de huidige si tuatie komt het al voor dat bo ten te ver de kant in moeten als er een tegenligger aankomt en zo hun schroef op de steni ge bodem verspelen. Dat gaat straks nog veel erger worden", voorspelde de heer Schölzer gisteren. De voorheen illegaal liggende watersporters spraken de be weringen van de jachthave nexploitant tegen. „De steigers steken niet naar buiten uit. Dat mag ook niet volgens de voorwaarden van de vergun ning. In de nieuwe situatie wordt het daar echt niet smal ler dan in de oude toestand. Je houdt bij passeren van twee schepen langs een afgemeerd schip aan beide kanten nog royaal een meter over", aldus een woordvoerder van de wa tersporters. De vertegenwoor diger van de provincie kon deze stelling onderschrijven; hij had de stand van zaken de dag tevoren' nog in ogen schouw genomen. Compromis -Bij de provinciale commissie werd gisteren gebruik ge maakt van een situatieschets die de heer Schölzer niet in zijn bezit had. Die gaf een gunstiger beeld dan een ande re tekening waar de jachtha venexploitant zijn bezwaar op gebaseerd had. „Als het inder daad zo is dat de doorvaart niet smaller wordt, dan komt mijn bezwaar te vervallen", zo stelde hij. De voorzitter en de leden van de provinciale com missie maakten uit de verkla ringen op dat het bezwaar was gebaseerd op een misverstand en dat er een soort van com promis was bereikt. Hoogst waarschijnlijk zullen zij het bezwaar daarom van de hand wijzen. De heer Schölzer toon de zich na afloop van de ver gadering echter niet gerustge steld. „Ik moet nog zien dat er in de praktijk geen problemen zullen ontstaan. Deze tekening geeft duidelijk genoeg aan dat de steiger anderhalve meter uit de kant komt te liggen. Aangezien een goede bereik baarheid over water voor mijn bedrijf een absolute noodzaak is zal ik toch mijn bezwaren moeten doorzetten zolang ik geen zekerheid heb". De provincie heeft dertien aanlegplaatsen in de Ringsloot gelegaliseerd. Die worden ver huurd door de heer Th. War merdam, die een boerenbedrijf in de Hemmeerpolder heeft. Aanvankelijk zou de provincie tegen de illegale ligplaatsen optreden, maar door actie van de heer Warmerdam en de watersporters kon worden be reikt dat de provincie tot lega lisatie is overgegaan. Dit op grond van een gewoonterecht, omdat de situatie al geruimie tijd bestaat. Bij de heer War merdam bestond gisteren enig onbegrip over de bezwaren van zijn buurman, de heer Schölzer. „Ik dacht we alles in overleg konden regelen, en nu komt hij ineens met bezwaren aanzetten. De toestand gaat er alleen maar op vooruit, als al les gelegaliseerd is. De Rings loot is vijftien meter breed, dus er is ruimte genoeg. Het kan toch ook niet zo zijn d£t hij de concurrentie van mijn goedkopere ligplaatsen vreest. Hij heeft laatst nog twee wa tersporters naar mij doorver wezen, omdat de jachthaven vol was", aldus de heer War merdam.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15