Van wijkgerichte aanpak bij politie komt weinig terecht STAD OMGEVING Boek nii een grandioze zomeivakantie bii de vriendelijkste bungalowparken! X leidóaQowumt inks Leiden: uitstel tn besluit over EHD Haanstraschool heropend Boerhaave start met VWO-top MENDOMDO Slimme EHBO-kit DONDERDAG 9 JUNI 1988 PAGINA 13 tlDEN LUISTERT TE VEEL NAAR HELEGGERS" ewoners flat Stationsplein )elen zich buitenspel staan ()EN Leiden laat bij de ontwikkeling van het Stationsplein ?el haar oren hangen naar de wensen van de Nederlandse rwegen, de NZH, het Academisch Ziekenhuis en beleggers, elangen van de huidige bewoners van het Stationsplein clrei- jp de achtergrond te raken. Die willen minder verkeersover- meer groen en geen hoogbouw voor hun deur. Dat staat in >pen brief van de werkgroep Herinrichting Stationsplein aan ladscommissies volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. De roep, die voortkomt uit de Huurdersvereniging Stations- lats, baseert de wensen op een enquête onder de bewoners, van de resultaten zijn opgenomen in een nota. De bewoners ruim 90 flatwoningen aan het Stationsplein vrezen dat hun en ondergesneeuwd raken in de veelheid van meningen over Stationsplein. Die wensen Politie neemt drugs in beslag LEIDEN De politie heeft tien poeders heroïne en zes poeders cocaïne in beslag genomen in een woning aan de Bleek. De straatwaarde daarvan be draagt 800 gulden. Ook werd 1500 gulden aan con tant geld afgepakt. De be woner, een 24-jarige Lei- denaar, en een man van 22 uit Leiden werden ingeslo ten. Vijf andere aanwezi gen werden snel na hun aanhouding weer op vrije voeten gesteld. Onderzoek had uitgewezen dat in de woning werd gedeald in soft- en hard drugs. Wethouder Fase: Leiden kampt met een slecht imago LEIDEN „Leiden heeft nog vaak te kampen met het imago van een oude, dichtgetimmerde troep. Het is een beeld van jaren geleden, maar het heeft wel tot gevolg dat ondernemers niet eens komen kijken of ze zich in Leiden kunnen vestigen. Tegen dat beeld moeten we vechten". Dat zei de Leidse wethouder J. Fase van economische za ken gistermiddag tijdens een bijeenkomst van het departe ment Leiden van de Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel in Leiderdorp. Volgens de wethouder ondervindt Leiden de nadelen van het feit dat het geen traditie als kantorenstad heeft. „Men denkt bij Leiden vaak wel aan studenten, maar niet aan bedrijvigheid. Ik denk dat daar een taak ligt voor bedrij ven die al in Leiden gevestigd zijn en goede ervaringen hebben met de stad. Die moeten laten merken dat ze in Leiden goed zitten. Handel trekt per slot van rekening weer handel aan", aldus Fase. ONDERZOEK NAAR KALENDE MANNEN LEIDEN De afdeling Dermatologie van het Aca demisch ziekenhuis zoekt voor een onderzoek naar 80 mannen tussen de 18 en 45 jaar die verschijnselen van beginnende haaruitval ver tonen. Mannen die reeds behoorlijk kaal zijn of een andere leeftijd hebben, hoe ven dus niet te reageren. Het aantal reacties op de oproep die dinsdag in deze krant stond, was zo groot, dat de afdeling ze nauwe lijks kon verwerken. Be langstellenden die aan de voorwaarden voldoen kun- ken contact opnemen met dr. Schot, tel. 071-262630. Bewoners Donkersteeg klagen over lawaai LEIDEN Zestien bewoners van de Donkersteeg hebben het college een brief gestuurd over de overlast die zij ondervinden van bezoekers van cafe Annie's Verjaardag aan de Hoog straat. Lawaai, diefstallen, urineren tegen de gevels en vernielingen be perken zich volgens hen sinds het be gin van de zomerse dagen niet meer tot de weekeinden alleen, maar ho ren tot de orde van de dag. Volgens de bewoners is voor de ope ning van dat etablissement de indruk gewekt dat er een restaurant zou ko men. In de praktijk gaat het volgens hen om een nacht-bar. Na half twaalf strijken de bezoekers, door de brief schrijvers getypeerd als „vleermui zen", neer bij Annie's Verjaardag. Dat gaat dan gepaard met lawaai van auto's en motoren, het smijten met fietsen en geschreeuw. Overleg met de eigenaar, klachten bij de gemeente en bij de politie veranderden niets aan de situatie. Door de toevoeging van een groot terras zijn, aldus de briefschrijvers, in sommige gevallen slaapkamers volstrekt onbruikbaar geworden. Het college wordt ge vraagd snel iets te doen waardoor de leefbaarheid weer terugkeert. Opge merkt wordt nog dat de eigenaar v^n Annie's Verjaardag op een hoorzit ting verzekerde dat het terras slechts tot 24.00 uur zou worden gebruikt. „Mooie woorden, maar de praktijk leert anders", aldus de brief. n ze vastgelegd m een als reactie op het plan van van de gemeente voor het tnsplein. De bewoners voe- Irie punten aan, die ze in 'emeentelijke plan willen zien. Allereerst eisen ze wat gedaan wordt aan de s- en stankoverlast van -erkeer dat over het Sta- ilein rijdt. De bewoners n blijkens de enquête 11 van de 91 aangeschre- op reageerden dit ver probleem het belangrijk- .eiden wil in de toekomst innel onder het plein aan- I, maar dat heeft wel tot dat het aantal voertui- lat dagelijks voorbij rijdt, van 24.000 naar 31.000 at de verkeersafwikkeling wordt. Die tunnel begint rwege het Stationsplein kruising met de Rijsnbur- Eg, maar de bewoners stel- oor om de tunnel te ver- n tot het viaduct bij de )anlaan. Voorts zijn de inenden gekant tegen de t van vier flats van zes ^pingen langs het spoor, jezen dat hun uitzicht en verloren gaan. Ook in ze aan dat als in de 'e flats woningen komen, onen daar onmogelijk door de geluidshinder iwel verkeer als treinen, tend kantoorruimte in de volgens hen uit oogpunt riale veiligheid niet aan- lar. Ten derde willen de ispleinbewoners dat er groen in hun omgeving Ze zijn naar hun mening g onderbedeeld. Volgens irm van de gemeente zou j Stationswijk 8.200 vier- meter groen moeten zijn, in werkelijkheid is dat vierkante meter. De Iroep heeft voor de ge neerde vergadering van ladscommissies volkshuis- g en ruimtelijke ordening anavond spreektijd aange- Vertegenwoordiger G. 'oerkom vreest dat er al genomen zullen zonder dat de bewó- linspraak hebben gehad, bestuursmedewerker Nood zal tijdens de ver ing echter alleen over de jlure gesproken worden, rordt een zogenaamd tijd- Stgezet, maar over de in- van het plan zal het nog pan". HOOFDCOMMISSARIS GEEFT VOORKEUR AAN PROJECTEN I LEIDEN Van het wijkgericht werken bij de Leidse politie komt door onder andere de be zuinigingen van het rijk weinig terecht. Er ont staan allerlei organisato rische problemen. De Leidse politie geeft er dan ook de voorkeur aan om meer in projecten te werken, bijvoorbeeld ter bestrijding van kleine criminaliteit en vandalis me. Dat schrijft de Leid se hoofdcommissaris H. Mostert in een notitie aan burgemeester C. Goekoop over het wijk gericht werken. Het werken in wijkteams door de politie is een al lang gekoesterde wens in de Leid se politiek. PvÖA, VVD en Links Leiden hebben het streven naar wijkteams twee iaar geleden ook in hun col legeprogramma opgenomen. De voordelen van wijkge richt werken: de politiemen sen kennen het gebied waar in ze werken beter, de agen ten zijn herkenbaarder voor het publiek en worden daar door eerder aangesproken, de onderlinge band van de poli tiemensen wordt sterker om dat ze in een kleiner team werken en de organisatie zou flexibeler zijn. In Leiden werd daarop het plan ont wikkeld om te werken in drie districten met elk zo'n 40 agenten in een eigen bu reau. Daar kwam echter weinig van terecht. De bouw van twee nieuwe wijkbureaus was geen haalbare kaart, het overplaatsen van 15 tot 20 mensen uit de Justitiële Dienst naar de districtsteams leverde moeilijkheden op, de voor de reorganisatie noodza kelijke bijscholing en trai ning zouden te veel tijd kos ten en de Motorbrigade en de Wijkdienst waren tegen op heffing. Uiteindelijk besloot Leiden tot een soort tussenoplossing. Er kwamen wel drie dis trictsteams en een eigen ka der, maar die werkten alle maal vanuit het bureau aan de Langegracht. De Wijk dienst, Motorbrigade en Hon denbrigade bleven bestaan en men zou vooral in projec ten gaan werken. Moeilijk Die „uitgeklede" districts teams hebben het echter moeilijk, zo blijkt een rappor tage van het hoofd van de geüniformeerde dienst N.J.- van Ooik. De bezuinigingen op onregelmatig werk en dé toegenomen vraag om hulp door het publiek verhinder den dat er meer agenten de wijk in konden om te sur veilleren. Van binding met de wijk en herkenbaarheid van de politie kwam derhal ve weinig terecht. Bovendien ontstond er door de gewijzig de organisatie onduidelijk heid over de vraag wie nu precies waar verantwoorde lijk voor was. Eind vorig jaar werd een or ganisatie- en ontwikkelings- trainingsbureau in de arm genomen om het politiekader op het gebied van werkover leg en werkafspraken te trai nen. Nieuw probleem is nu echter de aangekondigde maatregel van minister C. van Dijk van binnenlandse zaken om politiemensen van 57 en ouder vervroegd uit te laten treden. Daardoor ver trekt er veel kader met erva ring. Bij het werken in projecten bleek men ook weinig aan de districtsindeling te hebben, omdat problemen als ver keersonveiligheid en vanda lisme in elk district voorkwa men. Vaak was het handiger was om die voor alle distric ten tegelijk en op dezelfde manier aan te pakken. Voor deel van de nieuwe aanpak was wel dat de leden van de Motorbrigade en de Honden brigade met specifiekere ta ken te maken kregen, zoals het surveilleren in parken, aldus Van Ooik in de rappor tage. Al met al concluderen Mos tert en Van Ooik dat het werken met bepaalde projec ten meer vruchten afwerpt dan het wijkgericht werken. Ze kiezen dan ook voor een projectgerichte aanpak, die eventueel in de districtsver- band wordt uitgevoerd. De commissie algemene en be stuurlijke aangelegenheden buigt zich maandag over de bevindingen. Ef(aad voor fusie utsbedrijven EN De fusie van de ie- en waterbedrijven in oordelijk deel van Zuid- hd kan, wat een meer- id van de Leidse ge- teraad betreft, doorgaan. 'VD, driekwart van de i-fractie en het CDA zijn Jncipe voor een samen- fig. Tegen zijn Links Lei- !D66 en vier PvdA'ers. leek gisteravond tijdens fergadering van de raads- issies financiën en eco- che zaken. De tegen- fiers zijn vooral bang dat |litiék te weinig invloed in de nieuwe NV. |de PvdA-fractie bleken hvond de raadsleden A. S. de Vreeze en N. De- b en de wethouder H. Dongen tegen de fusie- en te zijn. Ze zijn daar- een minderheid in hun e. De vier zijn net als Leiden en D66 van me- lat in het nieuwe nutsbe- |le raden van de betrok- |emeenten te weinig in krijgen. nieuwe bedrijf krijgt de brm. Daarvoor geldt als teel dat die structuur effi- werkt omdat er niet, zo- j een gemeenschappelijke ng als het huidige Energiebedrijf Rijnland (EBR) voordurend om toestem ming van de gemeenten hoeft te worden gevraagd. Boven dien gaat het personeel van de fuserende nutsbedrijven meer verdienen, omdat het de amb- tenarenstatus kwijt raakt. Woordvoerder L. Geradts van de PvdA vond dat in de ont worpen structuur nog vol doende politieke invloed was gewóarborgd. Een opmerking die door D66'er P. Langenberg werd weggehoond omdat Ge radts altijd het tegenoverge stelde zou hebben beweerd. Mikpunt van kritiek waren de uitkeringen aan de diverse ge meenten. In eerste instantie zouden Alphen, Katwijk en Noordwijk een soort vergoe ding krijgen van het nieuwe bedrijf. Die gemeenten hadden daarom gevraagd, omdat ze de afgelopen jaren altijd winsten uit hun eigen gemeentelijke nutsbedrijven in de gemeente kas lieten belanden. Om de pijn van het gemis van die winsten te verzachten zouden ze de komende jaren zo'n 20 miljoen krijgen. De gemeenten in het EBR vinden echter dat winsten altijd ten goede moeten komen aan de consu menten, en maakten bezwaar. EN Het besluit over het privatiseren van de Eerste l Dienst (EHD) kan beter met anderhalf tot twee jaar ïn uitgesteld. Momenteel zijn er te veel onduidelijkheden de toekomst van het ambulancevervoer. Dat voorstel doet inks Leiden-raadslid J. Laurier in een brief aan het college j en W. Laurier vindt dat de beantwoording van het colle- vragen uit de raad nog te veel vraagtekens bevat. Laurier erop dat de gevolgen van allerlei plannen van de provincie ;eerst afgewacht kunnen worden. Zo is er onduidelijkheid de nieuwe gebiedsindeling van de Centrale Post Ambulan- Voer, het spreidingsplan ambulancevervoer en de verdere ling van de raamwet Rampenbestrijding en de daarbij be ide gevolgen voor de Eerste Hulpdienst. Als op die punten lijkheid heerst, is het volgens Laurier pas zinnig om verder het onderbrengen van de EHD bij het amoulancebedrijf De te praten. Laurier wil zijn voorstel graag in de commissie nering van 16 juni behandeld hebben. Zes leraren van het 150-jarig Stedelijk Gymnasium daalden gis teren de toren van het schoolgebouw af. foto: henk v.d. ende Ons gymnasi um viert feest" LEIDEN Het Leids Stedelijk Gymnasium viert feest in ver band met haar 150-jarig jubile um. Zes docenten beklommen gisteren de 30 meter hoge toren van het schoolgebouw aan de Fruinlaan om het feest officieel te openen. Met professioneel al pinistengereedschap slingerden de docenten, met stanleymesjes in de aanslag, naar beneden om het zwarte plastic rond het bord „Ons gymnasium viert feest" aan stukken te snijden. „Bovenaan stond ik met een stel bibberende collega's. Toen ik eenmaal beneden was had ik zelf een verschrikkelijk droge keel. Van de zenuwen natuur lijk", aldus Jaap Toorenaar, in het dagelijks leven docent klas sieke talen en voor deze ene keer gymnasiumalpinist. Waar de leerlingen misschien stiekem op hadden gehoopt is niet ge beurd. „Zij vinden het waar schijnlijk wel leuk om een le raar doodsangsten te zien uit staan", aldus Toorenaar. Het jubileumfeest staat in het kader van de Renaissance. Maar gisteren pleegden de an ders zo goed onderlegde gym nasiasten geschiedvervalsing. Ook Socrates, de wijsgeer uit de Griekse oudheid sprak zijn woordje bij de torenstunt, en die heeft echt niks te maken met de Renaissance. Het vorige jubileum stond namelijk in het teken van de Grieken, de voor zitter van de toenmalige stu dentenraad kon geen afscheid nemen van zijn nu vijf jaar oude wijsgeer-kostuum. AbvaKabo eert mevrouw Kleinjan Mevrouw C. Kleinjan (rechts) ontving gisteren de gouden speld van vakbeweging AbvaKabo uit handen van voorzitter Hans Serree van het groepsbestuur AZL. Het bondsonderscheidingsteken werd haar uitgereikt omdat ze zich jarenlang heeft ingezet in diverse bestuursfuncties voor het vakbondswerk binnen de gezondheidszorg. Gisteren nam zij afscheid van het ziekenhuis. Het ere teken van de ambtenarenbond wordt maar enkele malen per jaar uitgereikt. foto: tejo ringers LEIDEN De Haanstra basisschool aan het Ra penburg is gisteren door de Leidse onderwijswet houder van Dongen na een ingrijpende verbou wing, die twee jaar ge duurd heeft, officieel geo pend. De kleuterschool die nog maar vijf jaar ge leden begon met twee be scheiden lagere-school- klasjes is nu definitief uit gegroeid tot een grote ba sisschool. De Haanstraschool bestaat al sinds 1927, maar was oorspron kelijk alleen een kleuter school. De school is genoemd naar de pedagoog Haanstra, te vens grondlegger van de Haanstra kweekschool in Lei den. Toen er van sprake was dat via de wet op het basison derwijs kleuterscholen en ba sisscholen samengevoegd moesten worden, hebben do centen en ouders van de kleu terschool zo snel mogelijk een lagere school opgericht om het voortbestaan van het Haan stra- onderwijs te garanderen. In het eerste jaar, 1983, be stond de lagere school nog maar uit twee klassen. Inmid dels is hij uitgegroeid tot een volwaardige basisschool. In eerste instantie zou er geen geld zijn om de school op te knappen. Maar toen een Leid se ambtenaar zich herinnerde dat in een ministeriële be schikking van 1927 werd be paald dat een school om de zestig jaar mocht verbouwen, was het probleem opgelost. In 1986 is er begonnen met de verbouwing waarbij drie grachtenpanden aan het Ra penburg (131-135) en de oude kleuterschool zijn samenge voegd tot één gebouw. Ook de binnenplaats is overkoepeld, volgens bouwcoördinator Henk van der Stegen een uniek architectonisch experi ment. „De uitnodiging kwam voor mij een beetje onverwacht", bekende de wethouder. Er was namelijk sprake van dat de Haanstra kleuterschool in ver band met de wet op het basis onderwijs zou moeten fuseren met de Lucas van Leyden- school aan de Vliet. Pas na he vige protesten is de wethouder akkoord gegaan met de stich ting van een eigen school. „Het blijkt gelukkig dat de scholen, gezien het aantal leer lingen, uitstekend naast elkaar passen". De school hoopt vol gend jaar te beginnen met 280 leerlingen, verdeeld over 9 klassen. LEIDEN Dag- en avond scholengemeenschap Boerhaa ve start volgend schooljaar met een VWO-top, een cursus waarin leerlingen in één jaar het VWO:diploma kunnen ha len mits zij voldoen aan een aantal voorwaarden. Dit werd gisteren bekend tijdens de iaarlijkse open dag van Boer- ïaave. Deze gesubsidieerde school gaat hiervoor een unie ke samenwerking aan met een particuliere onderwijsinstel ling. Dit gebeurt via zoge naamd contractonderwijs. Een particulier onderwijscentrum verzorgt naast de normale les sen tegen betaling intensieve onderwijsbegeleiding in de vorm van steunlessen en exa mentraining. Leerlingen die een goed eind examen HAVO hebben en nu ook hun VWO-diploma willen halen, kunnen terecht op de cursus. Mochten zij één of meerdere zwakke vakken hebben, dan moeten zij zich inschrijven voor intensieve be geleiding bij het Onderwijs centrum Boerhaave (OCB). Die steun kost 1150 gulden per vak. „Aanzienlijk goedkoper dan bij andere particuliere in stituten", aldus D.J. van Koo- ten, rector van de avond school. Hij merkte daarbij op dat er voor de cursus, anders dan bij een gewone dagschool, geen onderwijskaart van 1030 gulden nodig is. „Het ministerie ziet graag dat scholen zich met de particulie re sector gaan mengen. We hebben met deze opleiding ook geprobeerd ons op de onder wijsmarkt te begeven", zegt Van Kooten. Het is al lang ge bruikelijk dat het bedrijfs leven opleidingscapaciteit in huurt bij particuliere scho lingsinstituten. Maar dat een rijksgesubsidieerde school sa menwerkt met een particulier bedrijf om zich te richten op de „onderwijsmarkt" komt nog maar heel weinig voor. Inlichtingen over de VWO-top kunnen worden ingewonnen op telefoonnummer 071-140043 (Boerhaave) of 071-142984 (OCB). Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. ADVERTENTIE7. Doe 't: go deze zomer één of meer weken lekker luxueus logeren in een 5-sferren bungalowpark van Vendorado in Haal direkl de folder bij V&D, ABN Bank of D.-Reizen. het mooie Limburg: bungolowpark Loohorst of Weerterbergen. Om te genieten von de zomer... en de vele verrassingen Nu 00^ M de grote postkantoren. Of vraag 'm aan bij de von Vendorado. Prochtig gelegen bungalows met alle komfort ind. kleuren-tv en open haard. Vendorodo Reseryeringscjentrale: Met volop wandel- en fietsmogelijkheden, uitgebreide ontspanningsprogramma's voor jong en oud, gratis waterpret voor groot en klein met subtropisch golfslogbad, sensationele woterglijboan en verwarmd buitenbod van co. 32°C Met midgetgolf, kinderspeelhuis, speeltuintjes, bowling, tennisbanen, souna en gezellige restaurants met vriendelijke <=^fê=> ro. von 10 tot 16 um). Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. i Noteer als nieuwe abonnee ingaande- 'Naam: Postcode/plaatse •Telefoon- Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis i Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per i maand automatisch betalen f23,74 kwartaal acceptgiro f70,93 i Stuur als dank de EHBO kit naar 'Naam: (voor controle bezorging) 1 Adres:_ i Postcode/plaatsL I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag I CckLcSouomvt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13