Vicini begrijpt favorietenrol van Italië niet Dokter Kessel wuift zorgen om vermoeidheid weg scker gint goed •EKstra«EKstra*EKstra« •EKstra«EKstra*EKstra« Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! EetdaeSowamt WOENSDAG 8 JUNI 1988 PAGINA 9 He weken voorwaardelijk [karatetrap tegen Booy ,0 Politierechter mr. Inden van de rechtbank in Al- heeft gisteren de 21-jarige K.R. G. uit Enschede veroor- voor het toebrengen van een zogenoemde karatetrap aan roningen-speler Foeke Booy. De voetbalfan werd veroor- tot drie weken voorwaardelijke gevangenisstraf, een boete uizend gulden of twintig dagen en een uitsluiting van be- ian tien competitiewedstrijden van FC Twente, an was na afloop van FC Twente - FC Groningen (nacom- eredivisie) het veld opgerend en gaf Booy een trap in het t. Op televisie werden enkele malen beelden van dit inci- litgezonden. De dader heeft zich twee dagen na de wed- bij de politie gemeld. De officier omschreef G. als een vent met werk, die nooit iets met justitie heeft gehad en 5 voetbalvandaal staat geregistreerd". Hij was van mening r ruime publiciteit die het gebeuren heeft gehad geen rol pelen bij het opleggen van de straf. Rob Jacobs één jaar bij Feyenoord ROTTERDAM Feyenoord heeft Rob Ja cobs gecontracteerd als opvolger van Rinus Israel. Jacobs tekent1 een dezer dagen een overeenkomst voor één jaar. Gisteravond kwamen de trainer en Excelsior, waar de tot voor kort bij Roda JC werkzame oefen- meester vanaf komend seizoen zou gaan werken, tot een akkoord over het verbre ken van het contract. Jacobs had bij Excel sior zullen gaan werken als deeltijd-trainer en zijn overige tijd besteden aan pr-werk voor de shirtsponsor van de club uit Kra lingen. De laatste stemde gisteren ook in' met de verhuizing naar Rotterdam-Zuid, waarmee de weg naar Feyenoord voor Ja- FOTO: DIJKSTRA cobs vrij was. Bundesliga toch op ARD en ZDF DUSSELDORF De Westduitse staatszenders ARD en ZDF zenden vol gend seizoen toch samen vattingen van Bundesliga- wedstrijden uit. Gisteren Werd bekend dat ARD en ZDF voor de televisierech ten over het seizoen 1988/'89, dat geldt als overgangsjaar, 25,5 miljoen Mark moeten betalen aan de Duitse voetbalbond (DFB). Dat is 7,5 miljoen meer dan in het afgelopen seizoen. Over de seizoenen daarna wordt na de EK onderhandeld. Mulder kiest voor Sparta ROTTERDAM Sparta heeft gisteravond overeenstem ming bereikt met Jan Mulder. De linkervleugelverdediger van Volendam, die bij verscheidene betaalde verenigingen in de belangstelling stond, tekende een driejarig contract bij de Rotterdamse eredivisieclub. Eerder speelde Mulder bij Feyenoord, Telstar en SVV. Sparta heeft ook een contract gesloten met de 24-jarige Mike Snoei. De verdediger teken de voor twee jaar. Ron Jans komt de komende twee jaar uit voor Veendam. De naar de eredivisie gepromoveerde Veen- kolonialen kochten gisteren de voormalige speler van PEC Zwolle, FC Groningen en Roda JC voor 80.000 gulden van het Japanse Mazda. Luc Nijholt speelt komend seizoen bij FC Utrecht. De van Haarlem afkomstige Nijholt moet de plaats innemen van de naar het buitenland vertrekkende Ton Pattinama. Vitesse-speler Mike Small heeft een aanbie ding op zak van de Griekse club PAOK Saloniki. De oud- GA Eagles-speler, die momenteel voor Vitesse uitkomt en daarvoor bij Standard Luik speelde, heeft de aanbieding se rieus in behandeling. Schuster tekent bij Real Madrid MADRID De Westduit se voetballer Bernd Schus ter heeft gisteren een con tract voor drie jaar gete kend bij Real Madrid, de club van trainer Leo Beenhakker. De 28-jarige oud-international speelde de laatste acht seizoenen bij rivaal Barcelona, waar Johan Cruijff nu de scep ter zwaait. Volgens de ge zaghebbende krant El Pais verdient Schuster in drie jaar tijd zeker tien miljoen gulden. Aan de transfer houdt hij ongeveer 5,5 mil joen over. )EN Boris Becker is x>rbereiding op het ten- mooi van Wimbledon, >p 20 juni de eerste partij >rden gespeeld, goed be- n. Op Queens, traditio- e generale repetitie, ver- ïij in de eerste ronde de iliër Charlton Eagle een- in twee sets (6-1, 6-3). tweevoudig winnaar Vimbledon maar vorig •rrrassend in de tweede Uitgeschakeld door de liër Peter Doohan, ver- blij te zijn weer op kunnen spelen. Op gra- euvelde hij dit jaar al ;eer in de eerste ronde Carlo, Rome), terwijl de open Franse kampi- appen niet verder dan de vierde ronde. tla Sabatini heeft wel een Aparte manier gekozen ph voor te bereiden op tedon. Gisteren speelde lentijnse in Engeland een legen de Britse Sally Jo- I deed dat in tenniskledij lie in het begin van deze kerd gedragen. FOTO: AP 'gaarse competitie lopig ongeldig A PEST Hongarije is Ihrikt door een omvang- ^etbalschandaal. De bond iconcrete aanwijzingen, de laatste wedstrijddag competitie bij verschei- Vedstrijden is gemanipu- jnet de uitslag. Door dit [vermoeden van compe- tvalsing zijn het tiende penschap van Honved pest en de degradatie )ebrecen en Kaposvar pig herroepen. rtwereld Hfcl Michel D'Hooghe, ►rzitter van de Belgische 41|lbond, gaat een voorstel en om met Nederland de ^_nde van de Europese ti- E=ii voor landenteams in organiseren. België is ggg|;. daartoe een geheel HHgtadion te bouwen op de. 5/8 van het Heizel-stadion. 3/8 pl Doelman Dave Be- 7/8 Pan Wimbledon is voor 3/8 lan twee miljoen gulden 5/8 jht aan Newcastle. Bea- 7/8 vooral bekend door zijn 3/8 julaire stijl. Hij speelt 7/8 i,or het doel en neemt [trappen op de eigen 3/8 elft vaak zelf. In de laat- jp-final, die Wimbledon j-0 won van Liverpool, hij een strafschop van se international Aldrid- |>ant speelde negen jaar ibledon. Hij miste sinds 79 geen enkele wed- debutanten Iden andbalselectie 1AAG Noodgedwon- ift bondscoach Ton van 1 vier onervaren hand- opgenomen in de Ne- Jse selectie, die van 15 n juni deelneemt aan een jansIentoernooi in Polen. Versteegden, Robert iie Marco Reuvenkamp 3' liney Berendsen gaan tadat ervaren krachten 'VJJn afzeggen. In de groep p Veertien spelers ontbre- ^der meer doelman Jac. *arsj en Ronald Habraken Jraniandskampioen Blauw ^PJsmede Joop Fiege (E en Patrick Berendsen Arnhem). PO' ROME Azeglio Vicini is al ruim twintig jaar in dienst van de Italiaanse voetbalbond. De 55-jari- ge trainer was er al bij op het WK van 1970 in Mexico als rechterhand van Ferruccio Valcareg- gi. Hij zag Italië verlie-, zen van het superieure Brazilië, mèt Pele. Hij liep jarenlang mee aan het handje van zijn bazen en wachtte op zijn kans. Die in 1982 al had moeten komen, maar de wereldtitel stelde zijn promotie nog even uit. „Ik was daar ook niet happig op", zegt Vicini nu. „Het is een zware klus om een ploeg, die net wereldkampioen is geworden, te gaan lei den. Het kon immers al leen maar slechter gaan. Bovendien vond ik het logisch, dat de bond het contract met Enzo Bear- zot verlengde". Aan staande vrijdag bij de EK-openingswedstrijd tegen gastland West- duitsland heeft Vicini de touwtjes zelf in handen. „Ik kies de aanval", meldt hij even resoluut als on-Italiaans. Vicini schopte het als voet baller niet zo ver. Als spelbe paler verdiende hij zijn brood bij clubs als AC Cecena, Ce- senatico, Lanerossie Vicenza, Sampdoria en Brescia, ploe gen die niet echt tot de ver- Ruime winst Italië in laatste oefenduel DUSSELDORF Italië heeft de laatste oefenwed strijd, tegen de A-jeugd van Borussia Mönchen- gladbach, met 13-0 gewon nen. Bondscoach Vicini bracht alle twintig geselec teerden in het veld. Ster speler Giunluca Vialli scoorde drie keer. De ove rige doelpunten waren van Mancini, Altobelli, Rizzitelli (allen twee), An- celotti, Romano, Donadoni en De beelding spreken. Met Samp doria werd hij in 1961 vierde in de serie A, hetgeen direct het grootste succes uit zijn loopbaan is. Als trainer deed hij het beter. In 1973 leidde hij het UEFA-team naar brons en in 1986 werd de na tionale ploeg onder de 21 net geen Europees kampioen. Na twee zenuwslopende wed strijden sloeg de balans nipt in het voordeel van Spanje uit. Vervolgens nam Vicini het roer over van Bearzot. Maar zijn eerste grote doel is niet het komende EK, doch het WK, dat in 1990 in Italië wordt afgewerkt. Vandaar dat hij ook niet snapt dat Ita lië tot de favorieten wordt gerekend. „Dat wij er in West-Duitsland bij zijn, is al meer dan ik vooraf had ver wacht of zelfs gehoopt had. Zo'n toernopi past uitstekend in de voorbereiding op het WK. Dit zijn de meest uitge lezen mogelijkheden voor de spelers om internationale er varing op te doen. Daarna wacht ons een periode, waar in weinig grote wedstrijden op het programma staan. Tot het WK zullen wij ons met vriendschappelijke duels moeten bezig houden en dat is nooit prettig. In ieder geval moet de ploeg over twee jaar pieken. Het Italiaanse pu bliek verwacht veel van dit elftal, zeker omdat wij dan het thuisvoordeel hebben. Het legt een bepaalde druk op onze schouders, maar dat vind ik niet erg". Imago Italië zal in West-Duitsland trachten om haar imago te verbeteren. Vicini wil met zijn ploeg aanvallend gaan spelen. Er waait dus duidelijk een andere wind in de laars van Europa. Met AC Milan in een voortrekkersrol lijkt men nu in Italië eindelijk te beseffen, dat offensief voet bal ook lonend kan zijn. Vici ni: „Als trainer ben je afhan kelijk van hef beschikbare materiaal. Met aanvallers als Gianluca Vialli en Roberto Mancini heb ik een duo, waarvan elke trainer water tandt. Explosieve, sterke spe lers, die een verdediging he lemaal gek kunnen maken, maar het belangrijkste is dat zij gemakkelijk scoren. Daar draait Het immers om, niet waar"? Vialli In de voorronden ondervond Italië slechts echte tegen stand van de Zweden. Het was niet voor niets, dat de Azzuri in het Scandinavische land hun énige nederlaag le den en dat de thuiswedstrijd tegen de Zweden, in Napels, met het nodige geluk werd gewonnen. De gasten met de Ajacieden Larsson en Pet- tersson in de gelederen wa ren eigenlijk sterker, maar gingen tenonder aan een be vlieging van het nieuwste Italiaanse idool: Gianluca Vi alli. De 23-jarige spits van Sampdoria en het nationale team is binnen korte tijd de oogappel van Italië gewor den. Slechts van de Olympi sche skiheid Alberto Tomba en de oude wieleraas Fran cesco Moser ondervindt hij Het jeugdige team van bondscoach Vicini bereidt zich voor op het EK onder een door fans meegebrachte speciale Italiaanse vlag. FOTO: AP concurrentie. Vialli is ook de beste exponent van het nieu we, sterk verjongde nationale elftal dat de blik naar voren heeft gericht en het catenac- cio, het door Helenio Herrera uitgevonden betonspel, voor een groot deel heeft afgezwo ren. Van de groep van 1982 zijn nog maar twee spelers over: De 24-jarige verdediger Ber- gomi, die meestal de aan voerdersband mag dragen, en spits Sandro Altobelli. Is de eerste zeker van een plaats in het basisteam, voor de 32-ja- rige aanvaller van Interna- zionale zal in Duitsland, en misschien ook nog in 1990, een andere rol zijn wegge legd. De spichtige doelpun- tendief, die de andere routi nier in het gezelschap, Salva- tore Bagni van Napoli, het veld zag ruimen, zal waar schijnlijk als raadgever gaan functioneren: voor de jonge honden in het team. En als die falen zal Altobelli als pinchhitter mogen dienen. Vicini heeft vooral in het ge- val-Altobelli duidelijk ge maakt dat hij voornamelijk met de toekomst en niet met het directe resultaat bezig is. In de kwalificatie-wedstrij den kwam Altobelli nog in actie, in de daarna gespeelde oefenduels kwam hij niet meer in het basisteam voor. in de aanval werden ingenomen door Vi alli en zijn maatje van Samp doria, Roberto Mancini. De twee jonge aanvallers kregen soms steun van het derde lid van Jong Italië, dat Vicini snel aan de selectie toevoeg de, de 20-jarige Ruggiero Riz zitelli van Cesena. Twijfels bij Sören door blessure Sören Lerby heeft gerede twijfels of hij in West-Duitsland als Deens international een 65-plusser wordt. De middenvel der van PSV, met 64 caps achter de naam, kampt met een zeurende liesblessure. „En zulke blessures zijn onvoorspel baar. Ik word dagelijks behandeld. Vorige week dacht ik te gen Tsjechoslowakije te kunnen spelen, maar na 23 minuten moest ik echt naar de kant Ik ken het karakter van een liesblessure, dus ik heb mijn twijfels voor dit toernooi", al dus de 30-jarige Deen gisteren bij aankomst in Düsseldorf. „Ik was blessurevrij toen ik me op zondag in het trainings kamp van Denemarken meldde. Maandag, de tweede dag van de stage, schoot het opeens in de lies. Zonder aanwijsba re reden. Ik train weT mee met de groep, maar zware in spanning kan ik op dit moment niet aan". Cruijff op video bij opening Johan Cruijff is een van de acht voetbalsterren, die vrijdagavond voor het ope ningsduel West- Duitsland - Italië het publiek via een reuze-video scherm zal toe spreken. Naast Cruijff brengen zeven andere ex- topvoetballers, Si monsen, Charl ton, Riva, Giles, Di Stefano, Jasjin en Walter, een groet in hun landstaal. De ster ren van het ope ningsfeest in het Rhein-stadion van Düsseldorf zijn de 1500 jon gens en meisjes, die van 18.30 uur zestig minuten zullen zingen en dansen. Uit elk land is een jeugd koor uitgenodigd. Nederland wordt daarbij vertegen woordigd door de „Zangertjes van VolendamDie verblijven sinds maandag in Duis burg, waar veel geoefend wordt. Blaastest voor beschonken fans Wie veel op heeft, moet blazen. Dat geldt vanaf vrijdag ook voor voetbaltoeschouwers. Supporters met een te hoog alco holpromillage in het bloed worden in de Westduitse stadion geweigerd. Dit heeft een woordvoerder van de politie giste ren in Keulen verklaard. Als suppoosten een toeschouwer ervan verdenken een slok te veel op te hebben, kan deze zonder nadere verklaring de toegang tot het stadion worden geweigerd. Een blaastest moet vervolgens uitsluitstel bieden of betrokkene in staat is een voetbalduel enigszins nuchter te volgen. Kort geding van de baan Het kort geding, dat de voetbal vereniging Vor- den tegen de KNVB had aan gespannen over 50 aangevraagde toegangskaarten voor het Europees kampioenschap voetbal, gaat niet door. De vereni ging kreeg welis waar de kaarten, maar had aan vankelijk proble men met de prijs van het verplich te busvervoer. De partijen bereikten gisteren een „be vredigende oplos sing". Wat die in hield, wilde- raadsman Vilé van Vorden niet zeggen. Manke Nelis op verzoek Voor de internationals van het Nederlands elftal staan de avonduren vandaag weer in het teken van de ontspanning. Speciaal voor de selectie treden Manke Nelis en de cabare tier Herman Berkien op voor de spelersgroep, die op het ge bied van amusement de meest uiteenlopende verzoekjes in dient. Onder meer Frank Boeijen en Vanessa staan nog op het verlanglijstje. John van 't Schip in actie tijdens de laatste oefenwedstrijd van Oranje voor het EK. BENRATH Het handje vol lichte blessures waar mee het Nederlands elftal in de aanloop naar het toernooi om de Europese titel te kampen heeft, wordt door bondsarts Frits Kessel geroutineerd ondergebracht in de cate gorie normale gevallen. Ze horen erbij als zand bij de woestijn, vindt Kessel, die voorlopig geen al te grote zorgen heeft over de gezondheid van de spe lers, van wie vooral de eerste keus gisteravond tegen Quick Nijmegen (8- 1) een vermoeide indruk maakte. Maar ook daaraan tilt de dokter in KNVB- dienst niet zwaar. „Geen enkel probleem", wuift hij eventuele ongerustheid ge decideerd weg. Voor Frits Kessel, ook al in functie bij de wereldkampioenschappen van 1974 en 1978 en de Europese titelstrijd in 1976 en 1980, her bergt een evenement als Euro'88 weinig geheimen meer. „Ik weet nu inderdaad wel zo'n beetje wat er gebeurt. Alleen Bosman start met geel BENRATH John van 't Schip en Marco van Bas ten beginnen met een schone lei aan de Europese titelstrijd. Hun gele kaar ten uit de kwalificatie duels tellen niet door in de eindronde van het EK. De UEFA besloot gisteren al leen de gele kaarten te la ten gelden, die zijn uitge deeld vanaf1 augustus van het vorig jaar. John Bosman is één van de elf spelers die zich geen ver grijp meer kan permitte ren. Uiteraard verloopt elk toer nooi wel wat anders, maar in grote lijnen weten we het wel ongeveer. Je gaat vanuit de competitie aan het trainen, ho tels kijken en bepalen welk materiaal je allemaal mee moet nemen. In ons hotel Gut Höhne hebben we alles prima voor elkaar. Een complete ruimte voor fysiotherapie, een fiets-ergometer en een zwem bad met een watertemperatuur van meer dan dertig graden". Het Nederlands elftal was te gen Quick waarschijnlijk voor al oefenmoe. Gisteren won Oranje in Benrath met 8-1 van de amateurs van Quick Nijme gen. De ploeg van bondscoach Michels heeft inmiddels liefst 44 treffers achter de naam in de trainingsstage, die met een korte onderbreking nu zijn derde week is ingegaan. Michels wilde aan de wedstrijd van gisteren, achter de geslo ten poorten van het plaatselij ke stadionnetje van het Ruhr- stadje Benrath, geen woord vuil maken. De bondscoach had ook niets nieuws te mel den. Een week eerder liet hij - zijn elftal op precies dezelfde manier de tweede trainings- week ingaan. Toen tegen Ken- nemerland gaf Michels zijn team voor de Europese titel strijd vrijwel prijs. Sindsdien is slechts één veran dering doorgevoerd. Van Tig- gelen speelt rechterverdediger in plaats van de minder erva ren Troost, die tegen de Haar lemse amateurs nog even van een optreden in de hoofd macht mocht dromen. Van dat beeld is hij ondertussen ver lost. Michels' eerste groep staat vast. In de tweede keus, die na rust tegen Quick negen man sterk het grootste deel van het elftal kwam aflossen (slechts Wouters en Rijkaard bleven weer staan), zijn op het oog slechts drie spelers die in aan merking komen voor de rol van invaller straks in het zes- tiendaagse toernooi om de Eu ropese voetbaltitel. Marco van Basten en Wim Kieft, vooral hij, zijn de reserves die aanval lend voor enige brekende wer king kunnen zorgen in span nende slotfases. Erwin Koe man lijkt de aangewezen man om de 37 jaar oude Arnold Mühren in zware wedstrijden af te lossen.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9