Telefoonrekening hotel schrikt toeristen af Auto voor 45e keer afgepakt „Gevolgen perestrojka zijn niet te overzien" Overschot aan pelsdiervellen vaak foep- Intract in izondheids- NEDERLANDS BUREAU VOOR TOERISME: eertigjarige NAVO zint op een verjongingskuur Plan provincie betrekken bij bouw afvalverwerking Proeft Brood op z'n best Op z'n allerbest Wageningen onderzoekt beperking wijnproduktie E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB CeidócSotvumt WOENSDAG 8 JUNI 1988 PAGINA 5 r Smit-Kroes van verkeer en waterstaat pakt haar tasje, terwijl de voorzit- i vaste kamercommissie, T. van Vlijmen, zijn koffer opent. FOTO: ANP Kamer stemt in met investering Schiphol DEN HAAG Een meerderheid van de Twee de Kamer stemt in met investeringen van 32 miljoen gulden ten behoeve van nieuwe appara tuur voor de luchtverkeersbeveiliging op Schip hol. Dit bleek gisteren tijdens het mondeling overleg tussen de minister en de vaste kamer commissie voor verkeer en waterstaat over de problematiek van de luchtverkeersbeveiliging in ons land. Vervanging van de apparatuur op Schiphol is dringend noodzakelijk geworden. De verouderde computers kunnen de explosieve groei van het luchtverkeer niet meer verwer ken. Bij de investering op Schiphol wordt er van uitgegaan dat de luchthaven de taken van de luchtverkeersbeveiliging tot een hoogte van ruim acht kilometer overdraagt aan het Euro control centrum Beek. Hierover werd gisteren echter niet gesproken DEVENTER Hij had 'm nog maar amper twee dagen, zijn Renault 5 uit '78. Zondag ge kocht, maandag de weg op, en gistermiddag tegen twaalven was het al afgelopen: Gerard Davelaar uit Deventer werd door de Apeldoornse politie van de weg gehaald. Voor de vijfenveertigste keer in krap zes jaar tijd heeft hij zijn kar retje moeten achterlaten op het bureau. Geen apk, geen rijbewijs, geen verzekering: het oude liedje. Maar lang zal het autoloze tijd perk voor Gerard niet duren. want vandaag of morgen komt er een vriend langs met een Toyota Corolla automaat. ,,En die wordt van mij", zegt de 26- jarige Deventenaar beslist. Gerard's autobezit loopt steeds weer stuk op het ontbreken van dat ene roze papiertje. En daar is, wat hem betreft, niets aan te doen. Ongeveer een jaar geleden, zo rond zijn veertigste auto, maande de rechter hem dringend tot het behalen van zijn rijbewijs. Rijden was im mers geen probleem. „U bent hier vast niet met de trein naar toe gekomen, zei de rech ter. Daar had-ie gelijk in. De politie zegt het óók: ik rij goed, nog nooit een aanrijding ge had. Ja, één keer dan. Toen de Apeldoornse politie mij inhaal de en recht voor mij het stop teken gaf en op de rem trapte. Die reactie kon ik niet vol gen". Het behalen van het zo felbe geerde papiertje heeft toch een paar haken en ogen, die wat Gerard betreft onoverbrug baar zijn. „Omdat een. psychia ter had gezegd dat ik ziek was en toch weer direct in een auto zou stappen, mocht ik van de rechter gratis mijn rij bewijs halen. Ik heb zo'n der tig lessen gehad. Bij de eerste les deed ik al meteen de hel- lingproef en zo, foutloos. Die man zegt: „meneer, het lijkt wel of u al jaren rijdt". Nou, dat was ook zo! Ik was gewoon met m'n wagen naar de rij school gereden. Na de dertig ste les ben ik gestopt. Waar om? Moeite met de theorie? Gerard Davelaar is er eerlijk in. „Lezen kan ik niet, schrij ven valt ook niet mee. Dus met de theorie wordt het niks, ik ben dan zó zenuwachtig". he vJrg N HAAG - Minister ee/|Koning (sociale zaken ^(werkgelegenheid) is er prgd over dat herintre- iet |de vrouwen in de ge- un Üheidszorg vooral af- 0O/pcontracten krijgen pgelegd in plaats van wei vast dienstverband. e tast niet alleen de ar- r smarktpositie van de jw aan maar ook de kali- 5 Jj(van de zorg", zei De Ko- ■)rdi vanmorgen in Bergschen- ne L Hij reikte daar het juiste getuigschrift van bij- ding uit voor herintreden- verpleegkundigen, honing vreest dat na 1990 «roblemen zich opstapelen het personeelsbeleid in sector gericht blijft op af- contracten in plaats van en ■n [lln 4ov, ge- aantal herintredende >pc/!iwen moet zo doelmatig ■Vajjelijk aan het werk kun- 1 Zij vormen een onmisba- ot Ichakel waar het gaat om k aangingen. s eéen nu en 1995 zal het aan- je schoolverlaters fors dalen. 7jeil995 zal die groep met ij po personen minder op de jidsmarkt verschijnen. De jjJiwelijke schoolverlaters, varf 'ste. cf recruteert, zoeken va- dan voorheen een andere ffipdan in de gezondheids wee; ?f LEIDSCHENDAM De Nederlandse hotels reke nen hun gasten hoge te lefoonkosten. Sommige hotels in de duurdere klassen schotelen hun gasten tarieven voor die honderden procenten ho ger liggen dan de officië le PTT-tarieven. Het Ne derlands Bureau voor Toerisme (NBT) krijgt steeds meer klachten van buitenlanders over het telefoonbeleid van de Nederlandse hotels. „Het is duidelijk dat de er gernis onder de gasten groot is. Het kan niet anders dan dat zulke hoge telefoonreke ningen de toeristen afschrik ken", aldus een NBT-woord- voerder. Het NBT heeft haar ongenoe gen over het telefoonbeleid van de hotels kenbaar ge maakt aan het Bedrijfsschap Horeca, de werkgeversorga nisatie Horecaf en Horeca Nederland. „Wij begrijpen best dat een hotel geld moet verdienen, ook door elke te lefoontik met een bepaald bedrag te belasten. Alle ho tels over de hele wereld doen dat tot op zekere hoogte. Maar je kunt daarin ook te ver gaan", aldus de woord voerder. Dat is volgens NBT dan ook in verschillende eer ste klas hotels in de Randstad het geval. Er zijn voorbeel den te over, waarbij gasten voor drie minuten telefone ren binnen Nederland ƒ9 moeten betalen. Meestal ko- men de hoge kosten pas aan het licht bij vertrek uit het hotel, wanneer de rekening moet worden betaald. Het Bedrijfsschap Horeca on derzoekt momenteel de mo gelijkheid om meer duidelijk heid te verschaffen aan de gasten. „Elke gast moet der gelijke kosten vooraf kunnen checken. Het is eigenlijk te gek dat je kamerprijs en kos ten van het ontbijt precies te weten kunt komen en de prijs van een telefoontje niet", zegt Willemiek Huis man namens het bedrijfs schap. Wat betreft de hoogte van de telefoontarieven kan het bedrijfsschap weinig uit richten. „Van ingrijpen kan Golflengte „We zitten op dezelfde golf lengte als het NBT", zegt voorzitter Van der Veen van Horecaf, de werkgeversorga nisatie in de branche. Vol gens Van der Veen komt een deel van het ongenoegen van hotelgasten voort uit de ap paratuur die de hotels ge bruiken om gesprekken van hun gasten per tik te regis treren en op de rekening te zetten. „Die apparatuur laat een gast bijvoorbeeld voor drie tikken 1,50 en voor driehonderd tikken 150 be talen. Dat laatste bedrag is natuurlijk absurd hoog, de winst wordt astronomisch. We hebben de PTT gevraagd of een glijdende schaal inge bouwd kan worden in de ho telcentrales". Aangezien dat technisch geen eenvoudige zaak blijkt te zijn wordt in de hotelwereld op een ander spoor verder ge werkt aan een oplossing. Ho recaf voert momenteel een enquête uit onder haar leden over de hoogte van de tele foontarieven in de hotels. Naar aanleiding van de re sultaten zal de organisatie met de PTT een adviestarief lanceren. Hotels die zich aan dat houden krijgen daarvoor, mits alle besprekingen daar over tussen PTT en Horecaf naar wens verlopen, gratis folders in vijftien talen. De PTT zal in deze folders, die op elke hotelkamer zal ko men te liggen, uitleggen hoe de telefooninstallatie werkt en hoe de (buitenlandse) gast zich telefonisch in ons land kan redden. Van der Veen maakt zich zorgen over de mogelijk ne gatieve gevolgen die de tele- foonmalaise in het buiten land kan hebben. „Een Ame rikaanse zakenman die in Nederland een astronomische telefoonrekening dient te be talen krijgt Wellicht proble men met de boekhouders van zijn werkgever, die de decla ratie niet meer accepteren. Die zakenman krijgt daar de pest in, vertelt het aan zijn kennissen en daar gaat Ne derlands goede naam. Het lijkt misschien overdreven, maar zo gaat dat op den duur". ARJEN VAN DER SAR yjJSSEL „Het is hoog voor de NAVO om u/j|r doelstellingen op- deiuw te definiëren. On- i'Ujddellijk na de Ameri- fieinse presidentsverkie- s^gen moeten de bondge- ?nejen een nieuwe plan- ^r' |g opstellen voor de ko- reniide tien jaar. Die plan- is/ljg moet betrekking )ben op zowel de ,VO zelf als op de vol heide onderhandelings- Iden met de Sovjetunie aJ, Ir wapenbeheersing". die oproep richtten Henry linger en Cyrus Vance zich flopen week in het Ameri- rs nse weekblad Newsweek alle Amerikaanse presi- tskandidaten. Kissinger, f. lister van buitenlandse za- trei onder Nixon en Ford, en ice, ..secretary of state" on- Carter, schreven samen in agenda voor 1989"; een van aandachtspunten op j lenlands-politiek gebied 'a/yrmee de nieuwe Ameri- fejjnse president straks te ma- e kriJgt- toekomst van de NAVO irtig jaar oude bondgenoot- kp, vinden zij, is aan ingrij- |de wijzigingen toe. Ook pen het bondgenootschap fdt de roep om een nieuwe Itegie, een antwoord op alle e desvoorstellen van de Sov- 'a&nie, met de dag sterker. NAVO doet het slecht in «ubliciteit. Op de bevolking OF Ie eigen lidstaten maakt zij idsi ontredderde indruk. Over haar vredebewarende taak roept zij twijfels op, door steeds lauw of op zijn minst erg terughoudend te reageren op Sovjet-voorstellen tot ont wapening. Te weinig beseft zij dat de koude oorlogs-retoriek die door sommige roergangers nog wordt gehanteerd, de jon gere generaties niets zegt. En in plaats van eensgezind en krachtdadig toe te werken naar duidelijk omschreven einddoelen een stabiele we reldvrede, gedragen door vol wassen democratieën in Oost en West slaagt zij er steeds weer in de krantekoppen te halen met voor het grote pu bliek weinig betekenisvolle ruzies over de lastenverdeling of de aanschaf van niéuwe wa pensystemen. Morgen komen in Madrid de NAVO-ministers van buiten landse zaken bijeen om metho des door te praten die aan deze negatieve beeldvorming een eind moeten maken. Zonder zich te laten leiden door een agenda, houden zij een „oriën terende" vergadering over de toekomst van het bondgenoot schap in de meest ruime zin van het woord. Om de discussie toch een beet je te structureren, kiezen zij drie concrete invalshoeken: de veranderingen in Oost-Euro pa, de voortgang van het CVSE-proces (de vervolgcon ferenties waarop Oost en West de naleving van de akkoorden van Helsinki met elkaar door praten), en de „burden-sha- ring"; het woord dat in de NAVO wordt gebruikt voor een andere kostenverdeling over de lidstaten en, daarmee samenhangend, een andere verdeling van de politieke verantwoordelijkheden. Volgens een topdiplomaat van de NAVO, die bij de voorbe reiding van de ministeriële top in de Spaanse hoofdstad nauw betrokken is, zal voor de dis cussie over de „burden-sha- ring" de meeste tijd worden uitgetrokken. Maar concrete uitspraken zijn niet te verwachten. De NAVO-defensieministers be sloten nog maar twee weken geleden tot een studie over de financiële lastenverdeling, die pas eind dit jaar wordt afge rond. Een bredere studie van een commissie uit de NAVO-as- semblee, met tal van concrete aanzetten voor een grotere fi nanciële en politieke inbreng van de Westeuropese landen, werd eind vorige maand door de Assemblee vastgesteld, maar zij is binnen de NAVO nog maar net in studie geno men. Veel van de aanbevelin gen van de Assemblee liggen zo gevoelig dat een lang rij pingsproces nodig is. Bovendien doemen tal van principiële vragen op. De vraag bijvoorbeeld of een NAVO-nieuwe stijl, net als de VS, ook buiten het Atlantisch gebied actief moet worden. De vraag of armere NAVO-lan- den de financiële last van een volwaardiger lidmaatschap aan zullen kunnen. En tenslot te, meer op het vlak van de PR, de vraag hoe topfunctio narissen van de NAVO, zon der hun strategie van moder niseren en onderhandelen over wapenvermindering los te laten, iets terug kunnen winnen van de sympathie die nu bij een groot deel van hun achterban zo makkelijk naar Sovjet-leider Gorbatsjov uit gaat. Met haar opvattingen over de veranderingen in Oost Europa is de NAVO traditioneel terug houdend. Publiek zullen de ministers slechts vaststellen dat die veranderingen zich niet tot de Sovjetunie beper ken, dat ze belangrijk en hoop gevend zijn, maar desondanks nog niet veel meer dan een aanzet tot de hervormingen die het Westen nodig acht. op- Generaal Galvin, geflankeerd door veiligheidsagenten, bij zijn bezoek aan Den Haag F0T0. A, NAVO-OPPERBEVELHEBBER GALVIN: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Gorbats jov weet waarschijnlijk zelf niet waar de pere strojka toe leidt, niet in zijn eigen land, en niet in de wereld. Ik denk dat de NAVO deze onvoorspelba re veranderingen moet benaderen met de nodige voorzichtigheid". Generaal John R. Galvin, commandant van de NAVO in Europa, zei dit gisteren in Den Haag, waar de hoogste militair van de NAVO een kennisma kingsbezoek bracht aan konin gin Beatrix en premier Lub bers. Galvin zei verder geen veranderingen te zien in de militaire kracht van de Sovjet unie, sinds het aantreden van Gorbatsjov. „Ik kijk niet naar de politieke houding van de Sovjets maar naar hun militai re strategie. En daarin bespeur ik geen verandering". Volgens Galvin gaat men aan de oost kant van het ijzeren gordijn gewoon door met de produktie van nieuwe wapensystemen. „Er komt een nieuwe genera tie tanks aan, en de ontwikke ling van nieuwe onderzeebo ten is niet verminderd verge leken bij drie jaar geleden". Galvin, die vorig jaar generaal Rogers opvolgde, is tevreden met de Nederlandse bijdrage aan de bondgenootschappelijke verdediging. „De door de lid staten afgesproken jaarlijkse groei van drie procent wordt weliswaar niet gehaald, maar dat is in geen enkel land het Academisch onderwijs 55-plussers ROTTERDAM De Erasmus Universiteit in Rotterdam start in september met academisch onderwijs voor ouderen. Het gaat om korte, afgeronde cur sussen of lezingencycli die zo wel naar inhoud, methodiek als tijdsduur tegemoet komen aan de behoeften en leerver mogens van ouderen. Het gaat bij dit onderwijs niet om het behalen van diploma's of het vergroten van kansen op de arbeidsmarkt, maar om een zinvolle tijdsbesteding. Er is geen specifieke vooropleiding vereist, wel een minimumleef tijd: 55 jaar. Eén van de cur sussen waarmee dit najaar wordt begonnen is Filosofie van de twintigste eeuw. LEIDEN De plannen voor bouw van een geïn tegreerde afvalverwer kingsinrichting in Zuid- Holland West moeten af gestemd zijn op het afval stoffenbeleid van de pro vincie. Als deze over gaat op aparte inzameling van organisch afval, wordt de hoeveelheid te verbran den afval kleiner. Bij de planning van de capaciteit voor de installatie moet daarmee rekening worden gehouden. Dat schrijft de commissie voor de milieu-effectrapportage (MER) in een advies aan gede puteerde staten van de provin cie Zuid-Holland over de in houd van het milieu effectrap port (MER), dat moet worden opgesteld bij de vergunninge- naanvraag voor de inrichting. De commissie zegt verder dat moet worden onderzocht hoe de capaciteit kan worden aan gepast aan onvoorziene ont wikkelingen in de hoeveelheid aangeboden afvalstoffen. Ook stelt zij dat mogelijke alterna tieve technieken en nadere milieu-beschermende maatre gelen voor de verschillende bedrijfsonderdelen, zoals bij voorbeeld de rookgasinstalla tie, op een rij moeten worden gezet. Met name moet worden onder zocht hoe uitworpen naar bo dem, water en lucht uit de verwerkingsinrichting zoveel mogelijk beperkt kunnen worden. Een combinatie van deze technieken en maatrege len moet leiden tot de beschrij ving van het alternatief met de beste bestaande mogelijkhe den ter bescherming van het milieu. De MER kan ook gebruikt worden bij de keuze tussen de locaties Ypenburg en Dwar- stoeht-Oost. In de MER moet daarom bekeken worden wat de gevolgen van aanleg en be heer van de inrichting voor beide locaties zullen zijn. De MER wordt door de initiatief nemers (de gemeenten Den Haag, Leidschendam en Zoe- termeer en de Gemeenschap pelijke Vuilverwerking Lei den en Omstreken) opgesteld. ADVERTENTIE Vogelbrood is een uniek Tweegranen- brood, waaraan geen conserverings middel, geur-, kleur- of smaakstoffen zijn toegevoegd. Het bevat boven dien 20% minder calorieën dan gewoon- of volkorenbrood. Vogelbrood wordt dagelijks vers gebakken en zorgvuldig verpakt. Zo weet u zeker dat u het enige echte Vogelbrood gekocht heeft. Vogelbrood, de volle smaak van puur natuur! Dagelijks vers bij supermarkt en bakker. WAGENINGEN De Landbouwuniversiteit Wageningen gaat onderzoek verrichten naar de mogelijkheden de wijnproduktie in de Europese Gemeenschap te beperken. De Europese Com missie heeft de Landbouwuniversiteit Wageningen voor dit on derzoek gevraagd omdat Nederland geen wijnproducerend land is zodat de onderzoekers zich neutraal kunnen opstellen. De EG kampt jaarlijks met een overschot van ongeveer 4,5 miljard liter wijn. Het zeilschip de Vrijheid ACTIECOMITÉ: „Boreas" heeft juist weer het ruime sop gekozen. De leider de expeditie liet een proces-verbaal van wel 100 bladzijden (ken en voelt zich nu erg voldaan. Maar onze vriend Delf is niet tevreden. Hij denkt elke dag aan Kapitein Rob en zijn jacht op boze Link'sky. Dan schudt hij zijn hoofd en peinst: „Het is |ts gedaan, je vrienden in de steek te laten". Hij ziet met spijt B klein de palmen en moskeeën worden als er plotseling wordt :meld: „contact met Kapitein Rob". „En niet zo mooi", zegt de frconist, ,,z'in benzine is bijna op. Hij zal een noodlanding moeten maken met één drijver". „Alle hens aan dek voor Kapi tein Rob", roept Delf opgewonden. „De helicoptère is een zon derling vliegtuig. Het is in staat loodrecht te stijgen en te dalen en kan onbeweeglijk in de lucht blijven hangen. Als een reuzen wesp gonst het naar boven. De piloot probeert meteen de vlieg- boot op zijn radarscherm te krijgen. „Succes!", mompelt hij al gauw maar meteen kijkt hij erg bezorgd, want ineens is het beeld verdwenen. UTRECHT „In Europa liggen nu ongeveer 6 mil joen pelsdiervellen opge slagen. De meeste van die bontvellen staan op de no minatie om te worden doorgedraaid; dat wil zeg gen te worden verbrand. Niettemin produceert Ne derland jaarlijks 1,7 mil joen nertsenvellen. Met het oog op de jaarlijkse wereldproductie (34 mil joen in 1986) is ons land daarmee een koploper in de pelsdierfokkerij." Dat zei gisteren campagnelei der Jan van der Lee van de stichting Anti Bont Comitié (ABC) op een persconferentie van de stichting Natuur en Mi lieu in Utrecht. Daar werd een rapport gepresenteerd waarin mogelijkheden worden aange geven de vestiging van pels dierfokkerijen te reguleren. Het rapport „Hinderwet en pelsdierenfokkerij" is bedoeld voor gemeentebesturen die pelsdierfokkerijen binnen hun grenzen hebben of dreigen te krijgen. Het rapport is het uit vloeisel van een oproep die be gin vorig jaar aan alle 714 ge meenten werd gestuurd. In het door Huub Plegt van de Technische Universiteit Twente opgestelde rapport worden de mogelijkheden te gen nieuwbouw en uitbreiding van pelsdVrfokkerijen op een rijtje gezet. Daarin wordt on der meer gewezen op het grote aantal ethische bezwaren en klachten van omwonenden over stank, grondwatervervui ling en vliegenoverlast. Ver der wordt gewezen op het feit dat volgens enquêtes drie kwart van de bevolking vindt dat pelsdierfokkerijen verbo den moeten worden. Met nadruk wordt gesteld dat het ministerie van landbouw en visserij de pelsdierenfok kers in een bevoorrechte posi tie heeft geplaatst door nertsen en vossen niet in de Meststof fenwet op te nemen. In ver band daarmee wordt gemeen tebesturen aangeraden zelf ac tie te ondernemen. Dat kan bijvoorbeeld gebeuren door op gemeentelijk niveau bestem mingsplannen aan te passen, onder meer door de voor schriften en bepalingen ten aanzien van intensieve vee houderij aan te scherpen. i Prins Claus woont In Enschede een gedeelte bi) van de 205e ver gadering van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5