Geen nachtelijk storten van slib in Braassem JOUR NAAL Hooiwagen symbool voor Zoeterwoudi IHMiJ £eidóc(Bou/iaivt dagpuzzel Begraafplaats Leiderdto wordt snel uitgebreid RIJKSPOLITIE: VERWARRING MET ONDERZOEK Wandelaars botsen met Alphense politie Alphen mag tot 1990 drinkwater oppompen Forse daling van criminaliteit doc^ preventiepro jee! LEIDEN OMGEVING WOENSDAG 8 JUNI 1988 PAG» aan tafel Tartaartje met andijvie a la crème en aardappelen - zachtzure lammetjesvla Als u met z'n beiden bent, dan heeft u nodig: halve paprika, 5 g margarine, zout, 2 tartaartjes, 20 g margarine, peper, sla-uitje; 750 g andijvie, zout, 1 lepel bloem, 0,5 dl melk, 1 lepel zure room of 10 g margari ne, nootmuskaat; 0,5 tot 1 kg aardappelen 40 g bloem of volkoren- meel, 2,5 dl melk, 2,5 dl karnemelk, bruine bas terdsuiker of stroop. Snijd de afgespoelde en van pitjes ontdane paprika in re pen en zet deze op in een braadpan met gesmolten margarine en weinig zout. Leg een deksel op de pan en smoor de paprika in vijf mi nuten gaar. Bak ondertussen de tartaartjes in de tweede portie margarine in vier mi nuten bruin. Leg het vlees op een warm bord en maak de jus met weinig water af. Strooi zout en peper over de tartaartjes, leg er de papri ka-reepjes op en bestrooi deze met het kleingesneden sla-uitje. Maak de jus op smaak af met zout en peper en laat hem nog even in de pan van de paprika prutte len. Spoel de kroppen andijvie zo schoon mogelijk, laat ze op de kop uitlekken en snijd ze in repen van twee centime ter. Was de groente zo nodig nog een keer; ze verliest smaak en voedingswaarde als ze gesneden in het water blijft staan. Zet de andijvie op met aanhangend water, laat haar slinken en vervol gens in een kwartier gaar koken. Giet het meeste kooknat in de schaal en kook al roerende een papje van bloem en melk een mi nuut mee met de groente. Voeg van het vuur zure room of margarine toe en strooi er in de schaal noot muskaat over. Meng bloem of vol koren- meel met melk, breng het mengsel roerende aan de kook en laat het drie minu ten koken. Laat de vla lauw worden en roer er de karne melk door. Geef de bruine basterdsuiker of stroop er apart bij. JEANNE dienstverlening APOTHEKEN De avond- en nachtdiensten van de apotheken in de regio Leiden worden tot vrijdag 10 juni waargenomen door apo theek Reyst in Leiden en apotheek Van Breest Smallenburg in Leider- KLACHTENMELDPUNT Ambulan te Psychotherapie Zuid-Holland Noord. Spreekuur donderdag 18.00-19.00 uut. Tel. 071-141808. ONGEVALLENDIENST ZIEKEN HUIZEN LEIDEN Ongevallen- dienst elke dag Academisch Zie kenhuis behalve van dinsdag 13.00 u. tot woensdag 13.00 u. (Diaco- nessenhuis poliklinieken tel 155543. afdeling S.C.U. tel 175639) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Elisabeth-ziekenhuis). De Geneeskundige Dienst Leiden is verhuisd van de Roodenburger- straat in Leiden naar de Crones- teinkade 18a in Leiden. VERENIGING BESCHERMING ON GEBOREN KIND Hulpverlening bij ongewenste zwangerschap voor moeder en kind. Bel tel. 071- 897762, 071-142201 of 033- 620244. Het laatste nummer is dag en nacht bereikbaar. CENTRALE REGISTRATIE KIN DEROPVANG (Koornbrugsteeg 2, 2311 EK Leiden, tel 254810.) Infor matie over en aanmelden voor kin deropvang in Leiden. Geopend: ma t/m vr dag 9-12. ANTI-DISCRIMINATIE CENTRAAL MELDPUNT LEIDEN. Ketelboeter- steeg 10. Ma. t/m vr. telefonisch bereikbaar van 10.00 tot 16.00 via 071-120903. Spreekuur ma. 13.00- 15.00 en do. 18.80-20.30. LEIDSE RECHTSWINKEL Juri disch Adviesbureau, Ketelboeters- steeg 10. tel. 130775; afdeling be lastingen: alleen op afspraak, klachtenbureau: dl. en do. 18.30- 20.30. afdeling vreemdelingen recht: ma. 13-15 en do. 18.30- 20.30, afdeling vrouw: vr. 10-12. SOS Telefonische Hulpdienst Lei den e.o. Voor een gesprek van mens tot mens. Vertrouwelijk. Dag en nacht bereikbaar. Telefoonnum mer achterop de telefoongids (071- 125202). PLUS 1-PUZZEL Door telkens één letter bij de voor afgaande te voegen, kunnen woorden van navolgende betekenis worden verkregen: 1 internationaal autokenteken Spanje; 2 muzieknoot; 3 koor in de toneelstukken der 17de eeuw: 4 alcoholische drank; 5 bewoner van zeker deel van Duitsland; 6 geen bezwaren hebbend om Iets te doen; 7 ontzag; 8 heerser, gezaghebber. OPLOSSING Sanering grond kost 70 mille ALKEMADE Voor de sanering van tijdelijk opgeslagen verontreinigde grond op de voor malige vuilnisbelt langs de Provinciale Weg 5 trekt de gemeente Alkemade 70.000 gulden uit. De grond is afkomstig van de Achterweg in Nieuwe Wetering en de Zuidweg in Rijpwete- ring. Voor die laatste locatie is op korte termiin nog nader bodemonderzoek noodzakelijk. De locatie aan de Achterweg in Nieuwe Wetering zal later tijdstip nog verder worden onder zocht. De zeventigduizend gulden kostende sa nering van de tijdelijk op de voormalige vuil nisbelt opgeslagen verontreinigde grond is nu snel noodzakelijk omdat het risico bestaat van nieuwe verontreiniging door mogelijk scheu ren van de onderliggende folie. Bovendien le vert de opgeslagen grond praktische proble men op voor de dienst gemeentewerken en voor oefeningen van de Alkemadese brand weer. Te veel huizen in Alkemade naar 'import' ALKEMADE „Ik constateer dat te veel nieuw bouwwoningen in Alkemade aan buitenpoorters worden verkocht". Dat verklaarde CDA-raadslid N. van Ruiten gisteravond in de vergadering van de raadscommissie openbare werken. Hij baseer de die stelling op een intern memo van het Alke madese gemeentebestuur waarin staat dat veer tien van de zevenentwintig woningen in het oude Weteringse plan „De Drecht" zijn verkocht aan mensen die noch inwoner zijn van de gemeente, noch economische bindingen hebben. In het bouwplan „Fransche Brug" in Roelofarendsveen gingen acht van de 25 woningen naar „buiten poorters". De 87 premie-koopwoningen die in 1986 en 1987 in Rijpwetering en Oude Wetering werden gebouwd gingen wel allemaal naar inge zetenen of economisch gebondenen. In de vrije sector ging een groot deel van de huizen, 37,1%, naar mensen van buiten de gemeente. Diefstal auto emblemen LEIDERDORP De diefstal van auto-em blemen is vol gens de politie van Leider dorp weer in volle gang. Tussen afgelo pen zondag en gisteren ver dween het em bleem van een in de Kool meesstraat ge parkeerde Ka- det. Bebouwen van insteek wegen toch mogelijk HAZERSWOUDE De twee insteekwegen aan weerszijden van het Pad van Harkes in Hazerswoude komen ten zuiden van de bestaande vaarten. Ze mo gen onder voorwaarden worden bebouwd. Daarmee heeft de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en volkshuisevesting gisteren ingestemd. Tot voor kort was de gemeente een fervent tegen stander van het aanleggen van de insteekwegen, laat staan dat bebouwing kon worden toegelaten. Ge vreesd werd voor aantasting van het landschap. On der druk van de landinrichtingscommissie en van de provincie is de gemeente overstag gegaan voor de aanleg. Eén bouwaanvraag is al gedaan. Voor het verkrijgen van een bouwvergunning moet wel aan voorwaarden zijn voldaan. Geen vergunning wordt verstrekt voor percelen die nu al aan de open bare weg grenzen. Ook zal bezien worden of bestaan de bouwpercelen gehandhaafd blijven als bouwver gunning wordt verstrekt voor de insteekwegen. Aan de noordkant zal in elk geval niet mogen worden ge bouwd. LEIDERDORP Nog dit jaar wordt een maakt met een uitbreiding van de algemene I plaats van de gemeente Leiderdorp aan de Hot seweg. Met die uitbreiding, die 346 kelders ort een investering gemoeid van bijna 700.000 gulcfl Het college van B en W, gesteund door de raa missie financien, is voorstander van een uitvoel twee fasen. Het ligt in de bedoeling dit jaar 160 j aan te leggen, gevolgd door nog eens 186 kelï 2002. I De uitbreiding wordt tevens aangegrepen om i gaan tot een andere manier van aanleg van de In plaats van zandgraven worden betonnen t aangelegd. Hygiënische overwegingen spelen) een belangrijke rol. f De gemeenteraad van Leiderdorp zal zich binn|r over het voorstel uitspreken. ALKEMADE De rijks politie te water heeft het gemeentebestuur van Al kemade laten weten dat er niets bekend is van nachtelijke stortingen van verontreinigd slib in de zandwinput in het Braassemermeer. Bewo ners van de Kerk- en Veerstraat in Oude Wete ring alsmede de VVV- Oude Wetering gevestig- hadden daarover monde ling en schriftelijk hun verontrusting kenbaar gemaakt bij het gemeen tebestuur. Dat heeft na vraag gedaan bij de rijks politie te water. Er wordt rekening meegehou- den dat er verwarring is ont staan door een onlangs begon nen groot onderzoek naar vis- stroperii in de omgeving van de zandwinput. Bovendien is de laatste tijd legaal, maar overdag, bagger gestort die af komstig is uit de Haarlemmer Trekvaart en de Zandsloot in Warmond en uit het Aarka naal bij Alphen aan de Rijn. Daarnaast zou er veengrond zijn gestort met behulp van kraanscheepjes. Ook de tech nische dienst van het Hoog heemraadschap van Rijnland acht het onwaarschijnlijk dat 's nachts slib wordt gestort in de Braassem. De controle daarop berust echter niet bij Rijnland. Op zichzelf zijn nachtelijke storting overigens niet verbo den. Er geldt slechts een ver bod daarop tussen 1 mei en 1 oktober in verband met het recreatieseizoen. Bij Rijnland is niets bekend over het door de politie gemelde storten van veengrond in de zandwinput. Dat wordt daar ook onwaar schijnlijk genoemd, omdat veengrond goed te gebruiken is voor het dempen van sloten in het Roelofarendsveense re constructiegebied. Het college van B en W merkt op dat het gehele bag- gerstortbeleid bij de provincie op het ogenblik in herover weging is. Na vragen uit de staten heeft gedeputeerde Van der Vlist (toegezegd dat met spoed wordt gezocht naar stortlokaties op land. Maar die zijn niet op korte termijn be schikbaar. Vanwege de be langrijke natuurwaarde van het Braassemermeer zal dat in de toekomst worden uitgeslo ten van stort. Het beruchte verontreinigde baggerslib uit Wassenaar komt er in elk ge val niet terecht. In de gemeente Woubrugge wordt overwogen een proce dure te beginnen tegen een vergunningaanvraag om de nu gehanteerde normen aan te kunnen vechten. Rijnsater- woude heeft inmiddels een vergunningstelsel voor het storten van baggerspecie in de Braassem. Die gemeente gaat ook onderzoeken wat er de laatste twaalf jaar is gestort. Er lopen nu vijf vergunnin gaanvragen voor het storjen van bagger, waartegen de be trokken gemeenten conse quent bezwaar maken. Het gemeentebestuur van Alke made gaat binnenkort van overleggen met Rijnsaterwou- de en Woubrugge om te pro beren te komen tot gezamen lijke standpunten. ALPHEN AAN DEN RIJN De val van een 12-jarig meisje tijdens de avondvierdaagse in Al phen heeft een diepgaand conflict tussen de lokale politie en de organisato ren van de wandeltocht tot uitbarsting gebracht. Kern van de onenigheid is, dat de politie wenst dat de Wanaelkring Leiden en Omstreken zelf voor de beveiliging van de wandeltocht zorgt. De wandelorganisatie ziet dat echter als een taak van de gemeentepolitie. Maandagavond viel een van de 2510 deelnemers aan de tocht en liep daarbij verwon dingen aan hand en arm op. Een politieman nam contact op met de organisatie in de Rijnstreekhal en vroeg om de komst van een EHBO'er. De organisatie liet weten, dat de politie maar voor medi sche hulp moest zorgen of dat de politieman anders met het meisje naar de Rijn streekhal moest gaan. Er ge beurde dus niets. Het meisje schijnt na enige vertraging toch behandeld te ziin, maar het conflict kwam hierdoor wel in de openbaarheid. De politie heeft inmiddels laten weten proces verbaal te zul len opmaken. Woordvoerder Schimmel van de Alphense politie: „Wij hebben er geen moeite mee om aandacht te schenken aan de veiligheid van de deelnemers van de avond wandelvierdaagse. Het is echter een primaire taak van de organisatoren. Wij zijn immers niet in staat zomaar 20 tot 25 politiemensen vrij te maken voor een activiteit als deze. Jammer is het, dat met de organisatie geen mondeling overleg mogelijk is. De Wandelkring Leiden en Omstreken wenst alleen schriftelijk met ons te com municeren. Daarbij is het ui terst vervelend, dat de deel nemers op deze manier de dupe dreigen te worden van de onenigheid". Misbruikt Secretaris J. Woordes van de Alphense organisatie meent, dat de politie de val van het meisje misbruikt. „Men heeft een val voor ons willen op zetten. De discussie over de vergunning voor de wandel vierdaagse en het principe over wie verantwoordelijk is voor de veiligheid, loopt al enige tijd. Ik wil dan ook geen twistgesprek meer met de politie en we hebben als organisatie besloten alleen nog maar schriftelijk met el kaar te onderhandelen. In een brief van 4 juni hebben we geschreven de handelwij ze van de politie als kinder achtig te beschouwen. Wij organiseren de wandeltocht zo goed en zo veilig mogelijk als we kunnen. Het parcours is zodanig uitgezet dat we weinig contact hebben met andere verkeersdeelnemers. Maar dat is niet altijd te ver mijden en soms moeten we via zebrapaden verkeerswe gen kruisen. Wij menen, dat ae politie daarbij moet assis teren. Dat is hun wettelijke taak. De politie was al een jaar op de hoogte van de wandeltocht. En dan zegt men toch dat we te laat een vergunning hebben aange vraagd. Wij menen dat we helemaal geen vergunning nodig hebben". DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeente Al phen aan den Rijn mag tot 1990 grondwater oppompen voor de drinkwatervoorziening. Dit heeft de Raad van State bepaald naar aanleiding van het beroep van de gemeente Alphen tegen een besluit van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer. Het ministerie zegde slechts een vergunning toe tot het einde van het jaar 1987 waarbij ten hoogste 2,3 miljoen kubieke meter grondwater per iaar mocht worden opgepompt. Hiertegen ging de gemeente in beroep omdat zij van mening is dat er in deze korte tijd geen alternatieven te vinden waren ter vervanging van een deel van de eigen waterproduktie. Het gemeentebestuur van Alphen aan den Rijn verschilt overi gens sterk van mening met het procinciaal bestuur van Zuid- Holland over de toekomstige drinkwatervoorziening van Al phen. De gemeente is het er niet mee eens dat het waterleiding bedrijf Alphen ingedeeld is bij het grondwaterbedrijf Zuid-Hol land Oost. De gemeente geeft de voorkeur aan een aansluiting bij het nieuwe centrale nutsbedrijf Zuid-Holland Noord. De wa terwinning van Alphen is bovendien al aangesloten bij de Leid- sche Duinwater Maatschapij. Een aanvullende leiding naar Zoe- terwoude zou ongeveer zes miljoen gulden kosten. Gedeputeerde Staten willen echter dat alleen de Goudse Water leiding Maatschap phen aan den Rijn leiding Maatschappij en De Rijnstreek water leveren aan Al phen aan den Rijn. Dat kost de gemeente dertien miljoi omdat zij in dat geval moet meebetalen aan de aanleg van een nieuwe transportleiding Gouda, Waddinxveen, Boskoop, Al phen. ROELOFARENDSVEEN Het buurtpreventiepro ject in de wijk Europaweg in Roelofarendsveen heeft duidelijk een daling van de kleine criminaliteit ten gevolg. Dat zegt de rijks politie van Alkemade in een tussenevaluatie van het project. Zij stelt dan ook voor het project voort te zetten. Vooral het aantal diefstallen door inbraken in woningen is sterk gedaald. Waren er in 1986 nog elf inbraken in wo ningen, vorig jaar was dat er nog maar één. Het stelen van fietsen en bromfietsen nam met tachtig procent af. In 1986 werden er twintig van derge lijke diefstallen gemeld, vorig jaar waren dat er nog maar vier. Autokrakers kregen veel minder kans hun slag te slaan. Het aantal diefstallen uit au to's nam met vijftig procent af. Opvallend is verder dat de hoeveelheid vernielingen en baldadigheden zeer sterk daal de. In 1986 werden erf keer vernielingen aan£u terwijl dat vorig jaar m{is gen keer voorkwam. h< Uit een enquête oncJe buurtbewoners bleek tQ een groot deel (41 procei hen de onrustgevoelens]** het begin van het pre)y project zijn verminderdii' Doelstelling van het bui( ventieproject is de bep|| van de kleine criminali de wijk, beperking van f teriële en immateriële f die door anderen in de wordt veroorzaakt, het0 men van de onrustgei^' van de buurtbewoners (ei verbeteren van de relatle sen politie en publiek. £e Mensen van andere wijl belangstelling hebben een dergelijk project i buurt kunnen contact men met wachtmeesl Boomsma of R. Helsloo| foonnummer 01713-440L moet een buurtpreven^j ject in eigen beheer ge< seerd worden. De polif daarbij adviseren. Voorzitter Bosman van de RABO-bank onthulde het beeld door hooi te verwijderen. FOTO: HENK VAN DB ZOETERWOUDE Een in brons uitgevoerde hooi wagen, dat is het nieuwe kunstwerk dat Zoeter- woude sinds gisteren rijk is. Het is vervaardigd door Katwijker Gerard Brou wer. Voorzitter Louis Bos man van de plaatselijke RABO-bank onthulde het gistermiddag. Die bank gaf enkele jaren ge leden de aanzet voor het aan brengen van een verfraaiing in het dorp. Een werkgroep waarbij ook de bevolking was betrokken en die overlegde met de provinciale culturele commissie koos uiteindelijk voor de hooiwagen. Die is be doeld als symbolische weerga ve van het agrarische karakter van het dorp. Bosman onthulde het beeld door het met een hooivork uit een verpakking van hooi te halen. Daarna vertoonde Jan van Gent, bestuurslid van de stichting „Oud-Zoeterwoude" en auteur van een aantal arti kelen over dat onderwerp, een korte dia-serie over de hooi- bouwperiode. Wethouder van cultuur mevrouw H. S.L niewski-Wijnands, noemjn kunstwerk een verrijkini Zoeterwoude. De totale van het kunstwerk bedt zo'n 33.000 gulden. Twee, van dat bedrag is betaal^ de provincie. De bank 5.000 gulden bij. Bejaardendag Presentatie straat 5, telefoon 02522-16053. Cabaret Bewoners van Eikenhorst en de omliggende huisjes kunnen terecht in dienstencentrum Beukenhof, terwijl de leiding van de bejaardencentra Berk hout en Rustoord een lijst van deelnemers samenstelt. De in schrijving sluit op donderdag 16 juni. Het Oranjecomité Lisse houdt op dinsdag 28 juni de jaarlijk se uitgaansdag voor bejaar den. Evenals voorgaande ja ren wordt een boottocht naar A vifauna gemaakt. Om kwart over negen liggen twee boten in de Ringvaart in Lisse, rechts van de brug. Een derde boot ligt in de Ringvaart bij de Kagerplassen. De uitgaans dag is bestemd voor inwoners van Lisse van 70 jaar en ou der. Echtparen waarvan één van beiden 70 jaar of ouder is mogen ook deelnemen. In schrijfformulieren liggen van af morgen klaar bij modehuis Tissing in winkelcentrum Blokhuis. Inwoners van De Engel kunnen zich opgeven bij P. van Dijk, Nic. Dames- In het Lido-theater aan de Prins Bernhardstraat in Noord wijk heeft vrijdaga vond de ledenpresentatie van het Noordwijks Operette Ge zelschap Mozaiek plaats. Le den van Mozaiek brengen zelf ingestudeerde operette-num mers ten gehore. De presenta tie begint om acht uur, de toegang is gratis. Daniëlle De zangeres Danielle Mireille treedt vrijdagavond vanaf half tien op in de muziektent in Koudekerk aan den Rijn. Danielle werd tweede in de Henny Huisman's Sound Mix Show 1987. Voorafgaand is er een verrassingsoptreden van een band in de muziektent. Het Vrouwentrefpunt Alke made houdt vrijdagavond de laatste activiteit voor de op heffing. De Vrouwengroep Magnolia brengt dan het ca baretprogramma „Ik wil ook wel eens gelukkig zijn.Mag nolia deed het afgelopen weekeinde ook mee aan de Rotterdamse Cabaretmara thon. Het optreden vindt plaats in café/bar ,,'t Veen", Langeweg 16, Roelofarends veen. Aanvang 20.30 uur. In lichtingen: 01713-5930. Rommelmarkt De Gereformeerde Kerk houdt vrijdag een rommel markt achter de kerk in Val kenburg. Aanvang elf uur 's morgens. Oratorium De Christelijke Oratorium Vereniging Excelsior in Lei derdorp houdt vrijdagavond in de Dorpskerk aan de Hoofdstraat haar jaarlijkse concert. Op het programma staat het oratorium „Die Is- raeliten in der wüste". De so pranen M. van Woerden, P. de Wit, H. van Berne en K. de Koning zijn de solisten. Orga nist P. Hulsbos zal samen met het regionaal ensemble de in strumentale begeleiding op zich nemen. De uitvoering be gint om 20.15 en toegangs kaarten tien gulden, houders van een CJP en Pas 65 moeten acht gulden vijftig be talen. Meer inlichtingen: tele foon: 071-214165). Expositie Swing In de raadhuishal van schendam is tot en met dag 24 juni een tentoonl ling te zien van werkstuA van de Fotokring, leerlij van de Vrije Akademie, de wandkledengroep Schuitejager, de tekeng van de Stichting Welzij deren Leidschendam (S en van de teken groep An hof. In jongerencentrum Magnifio- Winkelhof si in Lisse heeft vrijdagavond de maandelijkse swingavond plaats. Het live-gedeelte wordt verzorgd door de Leid- se formatie Hegt. De entree bedraagt een gulden vijftig voor leden, niet-leden moeten drie gulden betalen. De zaal gaat om negen uur open. Muziekschool De Muziekschool Lisse en omstreken houdt haar slot uit voering vrijdagavond in het sociaal-cultureel centrum De Schelft aan de Maandagse Wetering in Noordwijkerhout. Aanvang half acht, de toegang is gratis. Er is zowel solo als samenspel te horen tijdens deze uitvoering. Het plein naast Winkel Leiderdorp aan de Engel daal staat donderdag, vriV en zaterdag in het teken T Frankrijk. In het kader een Franse autoshow zijn. diverse activiteiten. Het f bliek kan plaatsnemen in F race-simulator, een fotogf maakt gratis foto's van ki/L ren en volwassenen in een echte racewagen dieI het plein zal worden neef zet, er kan jeu de bol, worden gespeeld, een ft naar maakt gratis portret en er kan worden meegeat aan een nummerbordenw strijd. Ook is er een videojL. sentatie van de fabricage t een auto.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 16