Bi a LI inschrijfgeld vragen Kamerbemiddelaars mogen wellicht meer ^cidóc Qowvwnt# STAD OMGEVING ALLER LENDS) Een cadeau van formaat 'rovincie gaat kkoord met !HD-constructie Jeu de Boules Op het Arsenaalplein in Lei den worden morgenavond jeu de bouleswedstrijden gespeeld in het kader van een avond kompetitie tussen verenigin gen uit de regio. Heleboule Leidenspeelt tegen Rhyne Boule (Hazerswoude) en Les Pointeurs (Alphen aan de Rijn) speelt tegen de Vaste Voet (Sassenheim). Aanvang om 19.30'uur. Anjeractie 1988 Leidse amateurverenigingen houden ook dit jaar in de bin nenstad de Anjeractie. Mor genavond maken diverse Leidse muziekkorpsen vanaf 20.00 een stertocht door de stad. Op het Stadhuisplein zul len de korpsen samenkomen. Daaraan voorafgaand geeft onder andere de de Leidse Harmonie Kapel daar een concert. Ook op zaterdag worden op het stadhuisplein vanaf 12.00 uur optredens ver zorgd door verschillende mu ziekkorpsen en fanfare's. Volksmuziek Folkclub Horus houdt vrijdag een open podium in café De Bruine Boon aan de Rijksbur- gersingel/Stationsweg in Lei den. Iedereen die volksmuziek maakt, is welkom om op te treden. Aanvang 21.00 uur. Vrijwilligers In het gebouw van de Vrijwil- ligerscentrale, Oude Rijn 44c in Leiden, staat gedurende de maanden juni en juli de rei zende tenoonstelling Vrijwil ligerswerk: Liefdewerk, oud papier?". Twintig organisaties die met vrijwilligers werken presenteren zich middels fo to's en informatie. Emoenakoor Het is inmiddels een traditie geworden dat het Emoena koor van de Leidse Vredes- kerk het koorseizoen afsluit met een koffieconcert in de maand juni. Op zondag 12 juni is het de achtste keer. Het concert in de Vredeskerk (van Vollenhovenkade 21) begint om 11.30 en duurt een uur. Er zullen zowel moderne- als klassieke werken worden ge speeld. Alma Mater Het Alma Materkoor onder leiding van Piet Jasperse treedt zondag om 11.00 uur op tijdens de Eucharistieviering in de Antoniuskerk aan de Boshuizerlaan 13. Uitgevoerd wordt ondermeer de Missa 'L'homme désarmé'. Mede werking wordt verleend door Els van Onselen (sopraan) en Richard Bot (orgel). Puzzel tocht Café de Spons en speeltuin vereniging Groenoord houden zondag een puzzeltocht per auto. De tocht begint om 12.00 uur en duurt bijna 3 uur. Deelname kost een tientje (in clusief 4 consumptiebonnen). Wie nog mee wil doen kan zich inschrijven bij de Spons, Korte Mare 4, tel. 142828 of in buurthuis Groenoord, Pas teurstraat 23. Ien luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not I Nat Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per maand automatisch betalen f 23,74 kwartaal acceptgiro f70,93 Stuur als dank de handdoek aan: Naam:Voor Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). EeidócSoiwmit DEN De provincie t akkoord met de over komst die de gemeente Jen wil sluiten met het mlancebedrijf De g. Wel moet de over komst op onderge- kte punten worden gepast. Dat schrijft het ege van B en W in een if aan de leden van de imissies financiën en csgezondheid. college schrijft dat de pro- :ie bereid is goedkeuring te enen aan de voorgestelde eenkomst als de gemeente )e Jong afzonderlijk kun- worden aangesproken de eventuele gevolgen een nieuw provinciaal lidingsplan. De provincie het ambulancevervoer ef- ïnter gaan regelen. Vol- s B en W bestaat de kans Leiden daardoor de ver- ning voor de derde EHD- verliest. gens de brief acht de pro- cie het een ongewenste si- ie dat de gemeente het am- incevervoer in de toekomst :ijn geheel wil overdragen De Jong. De provincie wil gemeente kunnen blijven spreken. Het college rijft dat de gemeente ver- woordelijk en aansprake- blijft voor het vervoer dat t de gemeentelijke vergun- gen plaats heeft. Op die nier behoudt de gemeente ximale invloed op het ver- ïn W zijn er van overtuigd de voorgestelde overeen- nst die invloed garandeert, stellen dat ook het medisch zicht en management is ge- arborgd. De geneeskundige Tenslotte regelt de samenwer kingsovereenkomst dat - bij wanprestatie van gemeente of De Jong de overeenkomst wordt ontbonden en de oude (lees: de huidige) situatie te rugkeert. Volgens de brief zien RIAGG en politie geen funda mentele problemen in de sa- menwerkingsconstructie. Personeel Het huidige EHD-personeel behoudt de status van ambte naar, aldus een verklaring van het ABP. De gemeente Leiden blijft verantwoordelijk voor hun functioneren. Overigens heeft de gemeente alle stuk ken over deze kwestie aan de FNV ter beschikking gesteld en de bereidheid uitgesproken daarover met de vervoersbond te praten. Naar verwachting zullen de prijzen van zieken- vervoer niet noemenswaardig stijgen door de samenwerking met De Jong. De gemeente wil met De Jong gaan samenwerken omdat de EHD aanzienlijke verliezen lijdt. Jaarlijks moet er 200.000 gulden worden bezuinigd. De meerderheid van het perso neel van de EHD wil onderge bracht worden bij de brand weer, het college van B en W heeft een voorkeur voor De Jong. De uitgebreide brief van het college komt enkele dagen na dat het CDA schriftelijk aan B en W had gevraagd waarom wethouder F. Kuijers (volks gezondheid) nog steeds geen antwoorden had gegeven op vragen die hem vijf maanden geleden waren gesteld. Toen werd algemeen de mening on derschreven dat de EHD- kwestie met spoed moest worden behandeld. kenhuizen moeten samenwer ken. Men is voorstander van een overeenkomst tussen het AZL en een samenwerkings verband van perifere zieken huizen (Rijnoord, Elisabeth Ziekenhuis en Diaconessen- huis. Het rapport van de werkgroep beddenreductie wordt morgen besproken door de Districts commissie Zuid-Holland- Noord. Alphenaar overlijdt aan verwondingen ALPHEN AAN DEN RIJN/ LEIDEN De 32-jarige P. Kerkvoorde uit Alphen aan den Rijn, die zaterdagochtend op de Herenweg met zijn auto tegen een boom botste, is van nacht overleden in het Acade misch Ziekenhuis Leiden. De man reed zaterdagochtend vroeg in de richting van de Ei- senhowerlaan en kwam in de berm terecht. Hij zag kans weer op de weg terecht te ko men, maar daar slipte zijn auto. Het slachtoffer moest door de brandweer worden be vrijd. Dronken man botst op auto LEIDEN Een 33-jarige Lei- denaar is vannacht zijn rijbe wijs en zijn auto afgenomen nadat hij een minuut na mid dernacht op de Marnixstraat een auto had geramd. Daarbij beschadigde hij een auto. De man was dronken en is na een blaastest en een bloedproef ter ontnuchtering opgesloten. TELLEN VAN VERKEER Een vrij grote groep eindexamenkandidaten heeft deze weken een bijverdienste aan de jaarlijkse verkeerstellingen van de gemeente. Zo waren vorige week dinsdag en donderdag zeventig scholieren op de singels en langs de rand van de stad aan het werk. Gisteren zetten twintig examenkandidaten het werk voort in de binnenstad. De tellingen worden volgende week afgesloten met een onderzoek naar verkeersbewegingen door de stad heen. Dit soort tellingen wordt systematisch ieder jaar eind mei-begin juni gedaan. Volgens een woordvoerder van de directie verkeer omdat juist in deze maanden sprake is van een „gemiddeld beeld". Er is nog geen sprake van een vakantiepiek, terwijl in het voorjaar ook vrij veel mensen op de fiets op pad gaan. Bovendien is een aardige bijkom stigheid dat er eindexamenkandidaten beschikbaar zijn om het on derzoek uit te voeren. De resultaten van de tellingen worden ge bruikt bij de voorbereiding van verkeersmaatregelen. Zonodig worden daarvoor overigens ook in andere maanden plaatselijk tel lingen gehouden. foto-, wim van noort LEIDSE JURIST: ER DEUGT GEEN FLUIT VAN VERORDENING WOENSDAG 8 JUNI 1988 PAGINA 15 EIDEN Kamerbe- liddelingsbureaus in biden mogen in de toe- )mst wellicht meer in- hrijfgeld vragen. Mo- enteel geldt als maxi- umbedrag een tientje er half jaar. Dat bedrag i vastgelegd in de veror- ening op woning- en ka- ierbemiddelingsbureaus. Ie directie volkshuisves- hg van de gemeente leiden overweegt het laximumbedrag in de èrordening te verhogen. We hebben het idee dat ët huidige bedrag te lag is. We denken er dan pk over om de wethou- er voor te stellen het be- rag te verhogen", aldus mbtenaar H. de Wind an de directie volkshuis- esting. Hoe hoog het laximum wordt kan hij iet zeggen. e directie volkshuisvesting omt daarmee enigszins tege- joet aan kritiek van de Leid- bureaus op de verordening p woning- en kamerbemid- elingsbureaus. Deze geldt nds maart vorig jaar. De erordening kwam tot stand p initiatief van het toenmali ge raadslid en nu wethouder H. de la Mar van Links Lei den. Opzet was de hoge in schrijf- en bemiddelingskos- ten bij dergelijke bureau's aan banden te leggen. Door de verordening moeten kamer- bemiddelingsbureaus een ver gunning aanvragen bij de ge meente. Om die te krijgen en te houden moeten ze aan een aantal voorwaarden voldoen, bijvoorbeeld op het gebied van inschrijfgeld en bemidde- lingskosten. Onwerkbaar De twee bureaus die momen teel in Leiden actief zijn, Ho- geland en Kamer-Raad, vin den de verordening echter onwerkbaar. De maximale ta rieven zouden te laag zijn om kostendekkend te kunnen werken. Volgens advocaat mr. E. Sprey van het bureau Ka mer-Raad deugt er juridisch zelfs „geen fluit" van de ver ordening. Hij heeft inmiddels de minister van binnenlandse zaken verzocht de Kroon te vragen de verordening te ver nietigen. Zijn kritiek komt er eenvoudig gezegd op neer dat de gemeente zich met zaken bemoeit waar ze zich niet mee mag bemoeien. De tarieven van de bureaus vallen bijvoorbeeld al onder de landelijke Prijzenwet, al dus Sprey. „Een gemeente kan voor haar grondgebied ook geen aparte broodprijs vaststellen". Bovendien wil Leiden meer zeggenschap over de vestiging van bedrij ven, dan volgens de Vesti gingswet Bedrijven mogelijk is. Ook maakt Sprey bezwaar tegen het feit dat de gemeente inzicht wil hebben in de ver huur van kamers door parti culieren, volgens hem een in breuk op de privacy. Het ar gument dat de verordening voor een doelmatiger verde ling van de woonruimte moet zorgen, deugt volgens Sprey niet, omdat dat al in de Woonruimtewet is geregeld. „De verordening is gewoon een vestigings- annex prijzen- wetje". Naleving Het Links Leiden-raadslid J. Laurier heeft zich vorige week bezorgd uitgelaten over de naleving van de verorde ning. Daarmee is het volgens hem „treurig" gesteld. Het bu reau Kamer-Raad aan de Narmstraat zou bijvoorbeeld een te hoog inschrijfgeld re kenen, namelijk 35 gulden in plaats van het toegestane tien tje per half jaar. Het bureau Hogeland aan de Middelste- gracht zou bemiddelingskos- ten in rekening brengen zon der dat er bemiddeling heeft plaats gevonden en bovendien geld vragen voor het afsluiten en opmaken van een huur contract. Beide zaken zijn in strijd met de verordening. Laurier heeft wethouder D. Tesselaar (volkshuisvesting) gevraagd om beter op nale ving te letten. Sinds de verordening van kracht is hebben Kamer-Raad en Hogeland bij de gemeente een aanvraag voor een ver gunning ingediend. Zonder vergunning mag men in Lei den niet bemiddelen tussen verhuurders van woonruimte en woningzoekenden. Het bu reau Kamer-Raad heeft in middels van de gemeente een vergunning gekregen. Vol gens eigenaresse M. de Mink voldoet het bureau ook aan alle gemeentelijke eisen, het geen wordt bevestigd door De Wind van de directie volks huisvesting: „We hebben daar in elk geval geen excessen aangetroffen". Mis Volgens De Mink slaat Lau rier de plank mis, omdat de inschrijving, die 35 gulden kost, voor vijf jaar geldig is. „Dat is drieëneenhalve gul den per half jaar, dus ruim onder het bedrag dat in de verordening staat". Wel is het Beddenreductie is pas in 1995 helemaal rond LEIDEN Het aantal zieken huisbedden in Zuid-Holland- Noord kan pas in 1995 zijn verminderd. Dit concludeert de werkgroep beddenreductie van de Districtscommissie Zuid-Holland-Noord. Volgens de provincie moet de reductie van in totaal 68 bedden al in 1990 zijn voltooid. Volgens de werkgroep is deze termijn te kort. De werkgroep vindt dat de re ductie van de bedden aan de ziekenhuizen zelf moet worden overgelaten. Het op stellen van de ziekenhuisplan nen wordt bemoeilijkt door de positie van reumakliniek Sole Mio in Noordwijk. De toe komst van Sole Mio, dat over 42 bedden beschikt, is onzeker. De werkgroep vindt dat er in. Alphen een ziekenhuisfunctie, in samenwerking met een zie kenhuis in de regio, moet blij ven bestaan. Ook wordt een dergelijke ziekenhuisfunctie in de Duin- en Bollenstreek voorgesteld. Gedacht wordt aan een onderzoek-en behan delcentrum met de mogelijk heid tot opname. De werk groep is het met de provincie Zuid-Holland eens dat de zie zo dat mensen die een kamer vinden via Kamer-Raad, worden uitgeschreven en hun volledige inschrijfgeld kwijt zijn. Ook als ze maar een paar maanden waren ingeschreven en voor vijf jaar hebben be taald. Als ze zich binnen vijf jaar opnieuw inschrijven moeten ze dan ook gewoon weer 35 gulden betalen. Dat strookt niet met de verorde ning. Volgens De Mink zou het strikt hanteren van een tientje half per jaar echter ad ministratief ingewikkeld zijn, en zouden bovendien de kos ten niet gedekt worden. „Ik ben dit bureau begonnen omdat ik baalde van die bu reaus waar je voor veel geld alleen maar een adres krijgt waar je kan gaan kijken. We adviseren de mensen en gaan bovendien samen met hen kij ken naar kamers. Dat kost natuurlijk wel wat. Minder inschrijfgeld leidt er ook toe dat veel meer mensen zich in schrijven, terwijl er maar weinig aanbod is". De Mink zegt haar huidige tarief te blijven hanteren, ook als het toegestane bedrag in de veror dening aangepast zou worden. Kamer-Raad vraagt bij een geslaagde bemiddeling tien procent van een maand huur. Pas als een kamer duurder zou zijn dan 900 gulden per maand, zouden het toegestane bedrag van 90 gulden worden overschreden. Volgens De Mink komen die huren echter niet voor. Hogeland Ook het bureau Hogeland aan de Middelstegracht heeft bij de gemeente een vergunning aangevraagd. Volgens ambte naar De Wind is die aanvraag nog in behandeling en zal binnenkort een beslissing val len. Tot die tijd hoeft Hoge land nog niet aan de vergun ning te voldoen, omdat het bureau in maart 1987 al be stond en daarom onder de overgangsregeling valt. Over de aanvraag wil De Wind niets zeggen. „We vragen de bureaus om een aantal gege vens zoals tarieven, en op ba sis daarvan beslissen wij". Eigenaar J. Turk van Hoge land beaamt dat hij de maxi male tarieven van de veror dening overschrijdt. Hij vindt het principe van de verorde ning weliswaar goed, maar acht de tarieven „abnormaal laag". „Ik heb zo'n 200 gulden kosten per uur, die haal ie er met een tientje inschrijfgeld natuurlijk niet uit. Dat bedrag is waarschijnlijk gebaseerd op het ideële bemiddelingsbu reau STIK, dat je vroeger had. Maar dat werkte met vrijwilligers, en kreeg ruimte en subsidie van de gemeente". Hij verwijst naar de hogere tarieven die in Amsterdam gelden. „Daar mag je bij be middeling zelfs een halve tot een hele maand huur vragen. Ik snap Leiden niet. Als je een paspoort bij de gemeente aanvraagt, moet je er ook voor betalen, maar wij worden geacht ons werk zo'n beetje gratis te doen". Rijnsburger zwaar gewond LEIDEN Een 47-jarige man uit Rijns- burg. is vannacht zwaar gewond geraakt bij een ongeluk op de Europaweg. De man verloor daar om kwart over drie door on bekende oorzaak de macht over het stuur, slipte van de weg en ramde een boom. Vast staat dat hij niet onder invloed van alcohol verkeerde. De man is met vermoe delijk inwendig letsel, een gebroken on derarm en een hoofdwond overgebracht naar het Diaconessenhuis. Verhuizing Arbeidsbureau LEIDEN In de periode van 13 tot en met 17 juni zal het Gewestelijk Arbeidsbu reau verhuizen naar Voorschoten. Gedu rende die periode is het bureau moeilijk te bereiken; op vrijdag 17 juni is het zelfs ge sloten. Met ingang van 20 juni is het bu reau gevestigd aan de Witte de Withlaan 1 in Voorschoten. Tel. 071-354242. ZomerZwerfkaart weer verkrijgbaar LEIDEN/REGIO De Nederlandse streekver- voerondernemingen bieden deze zomer voor de derde keer de mogelijkheid tot het kopen van een ZomerZwerfkaart. Deze dagkaart is van 13 tot en met 11 september geldig op alle bussen, trams en metro's van het streek- en stadsvervoer. De kaart kost negen gulden per persoon, wanneer tenminste twee personen samen reizen. Kinderen van vier tot en met elf jaar en houders van een Pas65 kunnen met twee personen van één kaart gebruik maken. De kaart is verkrijgbaar bij de chauffeurs op de streekbussen, bij de streekver- voerondernemingen en bij sommige VVV-kanto- ren. Reizigers kunnen op die adressen tevens te recht voor reistips. In 1986, het jaar dat de Zomer Zwerfkaart voor het eerst verkrijgbaar was, maak ten 85.000 mensen er gebruik van. In 1987 ver kochten de streekvervoerders 180.000 kaarten. Ko pers van de kaart kunnen bij ruim 35.000 haltes in Nederland opstappen. Rot- i $we bibliotheek opent in augustus Ooi g. Toeuwe bibliotheekvestiging aan de Trix Terwindtstraat in Nieujidse Stevenshof gaat op 15 augustus onofficieel open. 5 ee»stiging komt onder één dak met het club- en buurthuis t het kinderdagverblijf. Vooruitlopend op de ingebruikname plichfijnt de bibliobus op 29 juni na vier jaar uit de 0 parp Antinkstraat. De tussenliggende zes weken heeft het atrunpeel de handen vol aan de inrichting. De wijk moet het nagetven zonder bibliotheek stellen. Wie op de laatste dag jn leent, mag die langer houden dan gewoonlijk en kan or 1 september boetevrij inleveren in de nieuwe biblio- De officiële opening daarvan is overigens op 1 okto- De nieuwe bibliotheek is de eerste nevenvestiging van lidse openbare bibliotheek die wordt geautomatiseerd, fcers krijgen dan te maken met een computer-catalogus iats van met de vertrouwde kaartenbakken. Op de bi ns is nu al vast aangegeven dat deze binnenkort ver- om plaats te maken voor een echte bieb. De bus voor- iverigens in een grote behoefte, het aantal uitleningen ér jaarlijks gestaag toe. In 1987 waren het er 5.000 dan in 1986. FOTO: PR

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15