Zwarte bond maakt vuist ondanks dreigen Pretoria Hoe komt W. aan dat bungalowtje in Spanje? Mijndirectie Borken verlegen met kritiek «u Dukakis koerst af op eindzege in Californië „Vietnam vóór 1990 weg uit Kampuchea' Klusjes mannen ITENLAND CcidócSouocmt DINSDAG 7 JUNI 1988 PAGINA 7 eden maakt weer ikboten-jacht iiSbCKHOLM De Zweedse marine [llSt gisteravond weer de jacht geopend op ""Tfcboten in de territoriale wateren door itebommen en mijnen te laten ontplof- De wapens werden ingezet nadat de ?edse regering had aangekondigd har- op te treden tegen onderzeeboten nadat anwijzingen waren dat een onderzeeer een buitenlandse mogendheid zich in buurt van de marinebasis Musko be- d. Vorig week werd daar ook al een i tot explosie gebracht en werd de mili- e paraatheid verhoogd. De Zweedse ine maakt al jaren jacht op duikboten, r tot dusver weinig succesvol. Leraren staken: geen examens ATHENE Griekse scholieren kunnen geen overgangs- en eind examens doen als gevolg van een staking van hun leraren. Zo'n 40.000 leraren aan middelbare scholen staken sinds 22 mei om ho gere lonen en betere werkomstan digheden af te dwingen. Ongeveer 350.000 scholieren zijn de dupe van de staking. Ook de toelatingsexa mens voor de universiteiten die op 14 juni moeten worden afgenomen, worden waarschijnlijk uitgesteld. Het is niet duidelijk hoe en wan neer alle examens worden inge haald. Diana's moeder van man af LONDEN De Britse pers heeft gisteren gemeld dat prinses Diana van Wales diep getroffen is door de bekendmaking van haar moeder dat zij van haar tweede man af is. De moeder van de prinses, de 52-jarige Frances Shand-Kydd, liet haar ad vocaat zondag bekendmaken dat zij en haar man van tafel en bed waren gescheiden. Diana's moeder scheidde in 1966 van haar vader, graaf Spen cer, om te kunnen trouwen met Pe ter Shand-Kydd, de rijke erfgenaam van een behangpapier-concern. De 63-jarige Shand-Kydd zou nu willen scheiden om te kunnen teruggaan naar zijn eerste vrouw, Janet. Onkruiden ongevoelig voor bestrijdings middelen WAGENINGEN Een toenemend aantal on kruiden is niet langer gevoelig voor bestrij dingsmiddelen op basis van triazinen. Volgens het Centrum voor Agrobiologische Onder zoek (CABO) over Eu ropa loopt dit aantal op tot meer dan dertig. De onkruiden worden re sistent nadat met de zelfde chemische mid delen wordt gespoten. Doofstom kind tekent herkomst Een doofstom jongetje laat een tekening zien waarop hij duidelijk wilde maken, wat er met hem gebeurd is. Het acht-jarige kind werd vorig jaar in het Mexicaanse Juarez gevon den, maar de autoriteiten zijn er nog niet achter waar hij vandaan komt. Op de tekening is overigens dui delijk herkenbaar een vliegtuig te zien van waar uit een mens springt. FOTO: AP ^eedse ^nister stapt i vanwege ilme- iderzoek KHOLM Het ge- te onderzoek naar de rd op oud-premier jf Palme dat de Zweed minister van justitie ]ba-Greta Leijon op ei- I houtje had ingesteld, tft haar uiteindelijk de 'j gekost. Nadat in het lement met een motie wantrouwen was ge el leverde de minister orgen onverwacht portefeuille in. ne's opvolger, Ingvar son, kondigde het ont- van zijn minister aan. is erg tragisch. Anna- is degene die het Ést tegen het terrorisme it", aldus de premier die minister door dik en dun blijven steunen. Met het rek van de bewindsvrou- lijkt de dreiging van de van het kabinet voorlo- van de baan. Oppositie eiste dat Leijon opstappen omdat zij toe- nming had gegeven voor geheim onderzoek naar noord op Palme. De situ- ^3 werd echt dreigend toen ^morgen ook de commu- gEjsche partij zich bij de ■Be van wantrouwen aan- it, waardoor een meerder- 3851 in het parlement zou (taan. omstreden onderzoek geleid door een uitge- Ebbe Carlsson, die nau- anden met de regerings lij heeft. Carlsson zou met he moeten nagaan of het jind van ayatollah Kho- ni opdracht had gegeven [Ie moord op Palme nadat b tussenbeide was geko- ji bij een niet goedgekeur- krapenhandel tussen Zwe- en Iran. De minister pas- fde daarmee wel de poli die al twee jaar lang ""fchteloos onderzoek doet r de moordzaak. JOHANNESBURG De zwarte vakbondsfederatie Cosatu heeft gisteren een vuist gemaakt in de rich ting van Pretoria. De op roep tot een driedaags „nationaal protest" was de eerste dag een geweldig succes, zeker twee miljoen zwarten legden het werk neer. Het protest was gericht tegen een nieuw wet, die het vak bondswerk nog meer beper kingen oplegt. Het „nationaal protest" dat vandaag en mor gen voortduurt, geldt ook te gen de aanhoudende noodtoe stand. De noodtoestand die vrijdag waarschijnlijk weer met een jaar verlengd wordt, verbiedt politieke activiteiten en daaronder wordt ook een deel van het vakbondswerk gerekend. Bussen en treinen die normali ter 's ochtends honderddui zenden mensen uit de zwarte woonsteden naar de werkter reinen vervoeren bleven nu leeg bij de stoffige haltes staan. De straten lagen er verlaten bij in tegenstelling tot de ge bruikelijk massa werknemers en scholieren die veelal te voet op plaats van bestemming ko- In talloze fabrieken, zoals in de auto-industrie werd in het geheel niet gewerkt. In (rusti ge) supermarkten namen de blanke chefs plaats achter de kassa's, bij gebrek aan zwarte cassières. In hotels en restau rants was het blanke kader ge dwongen zelf de mop en poets doek ter hand te nemen; bed den op te maken en maaltijden te bereiden. De staking is een groot succes voor de vakbondsfederatie Co satu. De zwarte bond riep op tot de actie uit protest tegen een wetsontwerp dat de rech ten van de vakbonden sterk aan banden legt. Zo verbiedt de nieuwe wet solidariteitssta- kingen en stelt het de vakbon den aansprakelijk bij illegale werkonderbrekingen. De algemeen-secretaris van Cosatu, Jay Naidoo verklaar de: „Deze uiting van oppositie is een van de weinige wegen van vreedzaam en wettig pro test die ons nog open staan". Als vakbonden dergelijke pro testen in de toekomst niet meer mag organiseren, „dan is het nieuwe tijdperk van ar beidsverhoudingen gedoemd te mislukken en wordt de in dustriële stabiliteit ernstig in gevaar gebracht," aldus Nai doo. Minister van arbeid Du Plessis noemde de staking onwettig en dreigde met massa-ontsla gen. Werkgevers, die zich doorgaans bij onwettige sta kingen beperken tot het niet uitbetalen van loon over niet gewerkte dagen, hebben dit keer harder gereageerd. Som mige bedrijven hebben de rechter ingeschakeld om sta- kingsoproepen te verbieden; anderen hebben gedreigd weg blijvers te ontslaan of collec tieve -arbeidsovereenkomsten op te zeggen. BORKEN Terwijl het zoeken naar de laatste vijf vermiste kompels in de bruinkoolmijn in Borken doorgaat en het openbaar ministerie een diepgaand onderzoek heeft gelast, weet de directie van de bruinkoolfoijn in Borken zich geen raad met de kri tiek op de reddingsopera ties. Met name het niet tijdig reage ren op het radiocontact met de zes ingeslotenen, die zondag omhoog werden gehaald, kan door de directie niet worden ontkend. De elektricien van het bedrijf had immers vorige week woensdag al contact met de mijnwerkers. En hij hoorde hen een nauwkeurige positie opgeven: „In gang 1 Noord 4/5, zes personen". De betref fende elektriciën stelde mijn- directeur Erwin Braun, tevens leider van de reddingsoperatie, op de hoogte van zijn bevin dingen. De directie ontkende echter dat er sprake was geweest van radiocontact; ze hield het op storingen met andere groepen reddingswerkers. Dat de zes kompels waren gevonden, was puur toeval geweest, aldus de directie. Nu echter hebben al twee van de zes geredde man nen verklaard dat wel degelijk radiocontact heeft plaatsge vonden. Voor de directie was dat aanleiding te stellen dat de elektriciën wel contact had ge had, maar het belang ervan had onderschat. De elektriciën heeft die leugen blijkbaar niet over zijn kant laten gaan en opnieuw moest de directie haar lezing herzien. Toegegeven wordt dat de lei ders van de reddingsoperatie wisten dat in ieder geval zes mensen de explosie hadden overleefd, maar zelfs met die wetenschap zou de reddingso peratie niet anders zijn verlo pen. Mikpunt Behalve kritiek op de mijndi rectie, zijn ook journalisten van de boulevardpers de laat ste dagen het mikpunt van boze reacties geworden. Vanaf het moment van de ramp worden de tussen hoop en vrees levende familieleden van mijnwerkers belaagd door fotografen en journalisten die indringende vragen stellen over het arbeids- en privéle- ven van de slachtoffers en hun gezinnen. Direct na zijn redding, nog voordat hij zich had kunnen wassen en verkleden, was één van de zes overlevenden bena derd door redacteuren van een weekblad, die hem 25.000 mark boden voor de exclusie ve rechten op zijn verhaal. De man had nog zoveel tegen woordigheid van geest, dat hij aanvankelijk de boot afhiedd en eerst telefonisch overleg pleegde met de burgemeester van Borken, Bernd Hessier. Dat telefoontje resulteerde in een toezegging, echter met overmaking van het geld naar het fonds voor de nabestaan den van de slachtoffers. NEW YORK De kansen voor Mi chael Dukakis om vandaag in Cali- fornië de voorverkiezingen bij de De mocraten te winnen zijn zeer gunstig. Dat blijkt uit een enquete van de Amerikaanse omroepmaatschappij ABC, die kort voor de opening van de stembussen werd gepubliceerd. Volgens ABC zou Dukakis in deze laatste ronde van de voorverkiezingen 61 procent van de stemmen krijgen en daarmee zijn naaste rivaal, de zwarte dominee Jesse Jackson, definitief verslaan. Jackson is vol gens ABC goed voor 30 procent van de stemmen. Zelfs onder de zwarte bevolking zou Duka kis het beter doen dan aanvankelijk werd verwacht en zou 25 procent van de zwarte Democraten op de gouverneur van Massa chusetts stemmen. Ook van de Californiërs van latijnsamerikaanse afkomst zou een meerderheid voor Dukakis stemmen. Volgens de campagneleiders van Dukakis heeft zijn status van immigrantenzoon veel te maken met zijn populariteit onder de Ca- lifornischë minderheden. Pa en ma Duka kis zijn de vleesgeworden Amerikaanse droom arme immigranten die met hard werken veel bereikt hebben. In zijn verkie zingsredes heeft Dukakis de laatste maan den steeds vaker een beroep gedaan op zijn „erfelijke belasting". „Vijfenzeventig jaar geleden kwam een jonge Griek uit een stadje in Kleinazie aan in Manchester. Hij kende maar enkele woorden Engels en had ongeveer 25 dollar op zak", is een inmiddels bekende inleiding van de presidentskandidaat. Tentenkamp Demonstranten hebben bij de Berlijnse muur een groot aantal tenten opgezet, uit pro test tegen plannen van het Westberlijnse stadsbestuur een weg te bouwen door dit terrein dat bekend staat als de Lenné-driehoek. Dit stuk land wordt 1 juli aan West- berlijn overgedragen. FOTO: AP AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Het zeilschip de Vrijheid Kapitein grijpt het levier en trekt de machine op. En hij is b verbaasd, als ze zo vlug gehoorzaamt aan zijn hand. leder- is nog stil van de schrik. Toch is het geen boze droom ge- >st. want er kleven nog veren aan de voorruit. De vogel is het sterke pantserglas afgegleden, nadat hij zich te pletter t gevlogen. „Nu nog even uitkijken, ouwe jongen", mompelt Hij moet tussen een erepoort van rotspieken door om de 1 te verlaten. Hij knijpt zijn ogen half dicht. Het volgende ogenblik krijgen ze een geweldige schok. „Het is hier niet inge richt op snelverkeer", zegt de stuurman opgelucht, als er verder niets gebeurt. Bij nadere controle zien we, dat de stuurbooddrij- ver verloren is gegaan. „Onze vrienden zullen zo zoetjesaan wel in de buurt zijn", zegt Rob. „En het wordt tijd ook. dat de be woonde wereld er aan te pas komt". Langs radiografische weg probeert hij daarna contact te krijgen met de „Boreas". Contra's met valse passen naar Canada OTTAWA Nicaraguaanse Contra's komen op valse pas poorten naar Canada. Dat heb ben parlementariërs van de oppositie in Canada gisteren gezegd; zij baseren zich op be richten uit Costa Rica. Minis ter van immigratie McDougall liet het parlement weten dat èr inderdaad een groot „inter nationaal probleem bestaat met betrekking tot valse docu menten" en dat de regering actie zal ondernemen om het probleem aan te pakken. De Toronto Globe and Mail meld de gisteren dat zo'n drie- tot zeshonderd Nicaraguanen in de afgelopen maanden op val se paspoorten van Costa Rica naar Canada zijn gereisd. NEW YORK Na aandrang van het Kremlin lijkt het com munistische bewind in Viet nam meer ernst te maken met zijn plannen voor terugtrek king van de troepen uit Kam puchea (het voormalige Cam- De Vietnamese minister van buitenlandse zaken Nguyen Co Thach liet vanmorgen bij de Verenigde Naties in New York weten dat alle 140.000 troepen voor 1990 kunnen zijn teruggetrokken als er een poli tieke regeling wordt bereikt. „Wij wensen een spoedige op lossing voor de kwestie", aldus Nguyen Co Thach. Gisteren maakte het bewind in Phnom Penh bekend bereid te zijn vredesbesprekingen te openen met het uit drie partijen be staande verzet in Kampuchea. Naast de strijdkrachten van de Cambodjaanse prins Norodom Sihanouk, zijn dat de Rode Khmers van de door de Viet- namezen verdreven dictator Pol Pot en de niet-communis- tische Khmer-strijdkrachten van oud-premier Son Sann. Super-jackpot in lotto VS HAMBURG De 53-jarige werktuigbouwkundige Shelby Car roll en de 26-jarige cassiere Randy Pennington hoeven de rest van hun leven niet meer te werken. Zij mogen de grootste jack pot delen die ooit in de Amerikaanse lotto is uitgedeeld: ruim 102 miljoen gulden. De geluksvogels krijgen hun geld in twintig jaar uitbetaald. Na aftrek van twintig procent belasting, kunnen ze jaarlijks ruim een miljoen dollar op hun bankrekening ver wachten. (ADVERTENTIE) Lottowinnaars zie je niet maar ze zijn er wel. U staat verbaasd, hoeveel mensen er ineens de wens van hun dromen kunnen vervullen. Een bungalowtje in Spanje, bijvoorbeeld... Iets voor u? jh DE LOriO LIJKT EEN SPELLETJE,TOTDATJE'M WINT. Z>-9 7TO Kijk in de Gouden Gids voor de inleveradressen. door Gerard Kessels ROME Je komt ze overal tegen. Polen zijn de klusjesmannen van de eeuwige stad geworden. Bij een kennisje heeft een Pools echtpaar het hele huis geverfd. Het jonge stel verdiende met zijn tweetjes 12.000 lire, ongeveer negentien gulden per uur. Voor dat bedrag is het onmogenlijk een koppel Romeinen te strikken. Mijn benzinepomp schakelde voorheen in de avonduren over op zelfbediening. Maar er stopte slechts zelden een automobilist, want het is vrijwel ondoenlijk de verfomfaaide lire-biljetten in de automaat te krijgen. Nu staat er een jonge Pool bij de pomp, die een geweldige handigheid heeft ontwikkeld om de automaat aan de praat te krijgen. Terwijl de benzine in de tank klokt, reinigt hij de voorruit van de vliegen en muggen. Zo is iedereen tevreden: de automobilist die kan tanken, de eigenaar van de pomp die 's avonds weer een redelijke omzet draait en de Pool die de niet geringe problemen van het leven in de eeuwige stad met wat extra lires te lijf kan. Onlangs bij een feestje bediende een Poolse ober de gasten. De jongen sprak geen woord Italiaans maar hij kon de Martini onderscheiden van de grappa en dat was het wat de gasten het meest interesseerde. Zo zijn er Polen die op de kruispunten papieren zakdoekjes verkopen en de ruiten van de auto's schoon maken. De Polen vormen de uitersten van de sociale ladder in Rome. Bovenaan staat de beroemdste inwoner van de stad, Karol Wojtyla, beter bekend als paus Johannes Paulus de Tweede. Een stuk daaronder komt Zbigniew Boniek, misschien wel de beste voetballer die Polen ooit heeft voortgebracht. Boniek heeft er net zijn laatste seizoen bij AS Roma opzitten. Helemaal beneden, vechtend om op de onderste tree van de ladder te komen, de duizenden Polen. Ze zijn naar Italië gekomen omdat het voor hen nogal gemakkelijk is om een (tijdelijk) visum voor dat land te krijgen. Italië is voor de Polen de springplank naar het westen. Met klusjes en wat kleine commercie op de straathoeken, proberen ze in Rome zoveel te verdienen dat ze aan kunnen zetten voor de tweede en laatste sprong: een nieuw leven in Amerika, Canada of Australië. Italianen hadden steeds de naam vrij tolerant te zijn tegenover buitenlanders. Ergerlijke vormen van discriminatie waren er tot nu toe weinig. Maar ook wat dit betreft wordt Italië meer „westers". Al meer dan een jaar wordt Rome geteisterd door zigeuner-oorlogen. De woon wagenbewoners worden van het ene einde van de stad naar het andere gejaagd. Een Afrikaanse vtouw met haar kind werd in een overvolle bus gedwongen haar plaats vrij te maken. „De zitplaatsen zijn alleen voor Italianenzo werd haar toegesnauwd. Het voorval haalde de voorpagina van de belangrijkste kranten, Uit het feit dat de pers er zoveel ophef over maakt blijkt dat het verschijnsel vrij nieuw is. Ook racistische spreuken op muren vinden steevast een plaatsje op pagina's van de plaatselijke edities. Niet alleen pers, maar ook politici en vakbonden staan direct klaar om uitingen van vreemdelingenhaat aan de kaak te stellen. De Polen hebben tot nu toe weinig last van massale antipathie. Zij gelden als hard werkend en vlijtig. Dat ze met hun tarieven onder die van de Romeinse poetsvrouwen blijven, wordt hen niet al te zwaar aangerekend.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7