Schoolagenda kiezen vaak moeilijker dan proefwerk Historisch onderzoek van oude gebouwen biedt aannemer en makelaar voordelen Hoofdrol voor Arafat bij Arabische top Computer beter geholpen met Esperanto dan mensen CDA en PvdA willen niet op derde net Veel jongeren hebben vergrote schildklier Z JNENLAND/BUITENLAND CeidaeSouTCWit DINSDAG 7 IUNI 1988 PAGINA 5 mane wil zekerheid j verdwijnen grenzen EHK Bij de douane waar de komende jaren 1 ten gevolge van het verdwijnen van de grenzen n de EG-landen 2.500 van de 7.000 banen moeten zijnen zijn gedwongen ontslagen hoe dan ook uit loze. Als de overheid als werkgever daarover geen rde garanties geeft dan dreigen er acties bij de dou- ildus CFO-bestuurder C. Borst gisteren op een pro- rgadering van CFO-douaniers in Nijkerk. De circa !FO-douaniers lieten hun baas met ministerie inanciën ondubbelzinnig weten dat er zo snel lijk duidelijkheid en zekerheid moet komen. Bij de nde afslanking van de belastingdienst betaalt de ie de zwaarste tol. De douane neemt meer dan de voor zijn rekening van de in totaal 4.600 banen die Igens de jongste prognoses bij de belastingdienst (to- 2.000 werknemers) moeten verdwijnen. Hevige gevechten in Afghanistan ISLAMABAD Bij aanhouden de gevechten in het noordoosten van Afghanistan zijn volgens een particuliere Pakistaanse nieuws dienst mogelijk 100 Sovjet-solda ten en 15 moslim-verzetsstrijders gesneuveld. De strijd speelde zich af rond Baghland, de hoofdstad van de gelijknamige provincie die door mujahedeen wordt bele gerd. De gouverneur van de stad zou gevangen zijn genomen. Be velvoerders van de mujaheddeen hebben gezegd dat zij een groot offensief om Kandahar, de twee de stad van het land voorbereid- ILO: 100 miljoen kinderen uitgebuit GENèVE In de wereld moeten ruim 100 miljoen kinderen voor een laag (meestal zwart) loon werken. Het is goed mogelijk dat de totale aantal kinderen dat in het arbeidsproces wordt uitgebuit tweemaal zo groot is. Dit staat in een gisteren gepubliceerd rapport van de internationale arbeids organisatie ILO. Het meest drastische voorbeeld van kinderarbeid komt vol gens de ILO uit Peru. Daar werken kinderen voor een hongerloontje in de ertsmijnen en moeten zelf de beno digde medicijnen betalen. Ziekteda gen worden niet uitgekeerd. Velen staan als gevolg hiervan bij hun werkgever in het krijt. Verpleegster keert terug UTRECHT De vaste commissie verpleging van de Nationale Raad voor de Volksgezond heid blijft bij haar voor stel, de titel verpleeg ster of verpleger weer in te voeren. De beroep sorganisatie Het Beter schap is daar tegen, maar volgens de com missie moeten beroeps beoefenaren op het zo genoemde tweede des kundigheidsniveau weer verpleger of ver pleegster gaan heten. ALGIERS Terwijl mi nister Shultz somberder dan ooit zijn zoveelste vre desmissie in het Midden oosten afsloot, kwam van morgen in de Algerijnse hoofdstad Algiers de Ara bische Liga bijeen. Boven aan de agenda staat de Palestijnse volksopstand in de door Israel bezette gebieden. tijdens de topontmoeting. Hij arriveerde gisteren al in Al giers en zal vandaag pleiten voor eengezinde Arabische steun aan het Palestijns verzet. Arafat becijferde eerder deze week dat maandelijks min stens 20 miljoen gulaen nodig is om de opstand te kunnen „intensiveren". Aller ogen zul- ien met name op koning Fahd gericht zijn. Het rijke Saudia- rabie kan zich veroorloven de financiële bijdrage aan de Palestijnse volksopstand dras tisch op te voeren. Naast de Arabische top, die drie dagen zal duren, staat ook een minitop van de „Maghreb" op de agenda in Algiers. Tij dens deze vergadering zullen koning Hassan, de Algerijnse president Chadii Bendjedid en vertegenwoordigers uit Tune sië, Libië en Mauritanië de eerste stappen zetten op weg naar een Noordafrikaanse eco nomische unie. Plannen voor een dergelijk economisch ver bond liggen al jaren op tafel maar konden tot dusverre niet worden uitgevoerd vanwege het conflict tussen Algerije en Marokko over de Westelijke Sahara. nderheden: ta kabinet er banen vaag ECHT De vervolg- e van het kabinet het beleid inzake de gelegenheid van et- e minderheden is vaag en ongeïnspi- stuk, zonder politiek •ht". Dat stellen de nenlijke inspraakor- van etnische min den in een advies en reactie op de kabi- ota is. Het advies is orgen aan minister Zoning (sociale zaken erkgelegenheid) aan- len. Dornaamste bezwaar van :even organisaties is het ïken van een concrete elling in de kabinetsnota, epleiten ervoor in het [elegenheidsprogramma iven naar een percentage ozen onder etnische trheden dat over tien teruggebracht naar het ijk gemiddelde, erkloosheid onder min- nu nog ruim drie- :o hoog als onder de tota- derlanse bevolking. Bo rn komen er steeds meer >ze allochtonen, terwijl ale werkloosheid gelijk >f daalt. Voor het bestrij- in die werkloosheid legt ibinet de nadruk op de 'zijde. Minderheden i zich beter scholen en irvaring opdoen, vinden inisters. Daarmee wordt discriminatie op de ar- arkt als factor voor de werkloosheid genegeerd, i de inspraakorganen, ing is wel een noodza- maar geen voldoende ng. Scholing zonder ga- op werk noemen zij zin- IATIS ELKE WOENSDAG DE AGE BIJ.UW KRANT MET IRMATIEOVER FILMS.MUZIEK lATER, RECREATIE, EXPOSITIES JIEEN COMPLETE AGENDA TE GROOT AANBOD LEIDT TOT VERWARRING ALPHEN AAN DE RIJN Het is weer zover. De eerste nieuwe schoola genda's voor het school jaar '88/'89 liggen al weer in de winkel. En net als vorig jaar zijn ze weer verschenen in ver schillende kleuren, soor ten en maten. Hoe mooi er de agenda is, hoe be ter de verkoop. De pro ducenten van agenda's weten dat en komen sinds enkele jaren met full-colour agenda's als Avant Garde en The Next Generation. Agen da's die je gewoon moet hebben, want er staan al leen onderwerpen in die jou interesseren. Eén van de uitgeverijen die de schoolagenda's maken is ESVEHA in Alphen aan de Rijn. Produktmanager Mar- jon Velthuis vertelt: „Vorig jaar waren er 81 verschillen de agendatitels. Voor het ko mend schooljaar zullen dat er ongeveer negentig zijn. Wij komen dit jaar met vijf titels minder op de markt, maar wel met drie nieuwe agenda titels: Do it Yourself, de Speurneus en Rijam Bre- ak-away agenda". Zijn er niet te veel verschil lende agenda's op de markt? „Er zijn inderdaad te veel agenda's. Er zullen agenda's moeten verdwijnen. Het gro te aanbod leidt tot verwar ring, zowel bij de makers als bij de kopers. Er zijn zoveel verschillende titels te koop, dat de scholier gewoon niet meer weet welke hij of zij moet kopen. Voor ons is het moeilijk omdat door het grote aanbod de verkoop van een Twee jaar geleden was het aanbod van schoolagenda's al amper meer te overzien. Voor het komende schooljaar is er de keuze uit liefst negentig titels. FOTO: ARCHIEF aantal agenda's zo daalt dat het te duur wordt om deze te blijven maken." Is er dan nog wel ruimte voor jullie drie nieuwe agen da 's? „Zolang een oudere agenda verdwijnt is er plaats voor een nieuwe. Nu de rage van stripagenda's voorbij is, kun nen we met andere titels ko men. Voor de nieuwe titels waar wij mee komen is ruim te. De Rijam Break-away agenda gaat helemaal over reizen. Iets dat de jongeren trekt. De Speurneus is een agenda in raadselvorm". De meest opmerkelijke nieu we agenda is de Do it your self agenda. „In deze agenda staan geen data, roosters en cijferlijsten, maar is er alle ruimte gelaten voor de crea tiviteit van de gebruiker. Vooral meisjes plakken hun agenda's overvol met plaat jes. In een gewone agenda is voor deze creativiteit niet al te veel ruimte. Daarom ma ken veel meisjes tegenwoor dig, met behulp van een leeg schrift zelf hun agenda". Aan welke eisen moet een agenda eigenlijk voldoen? „Dat hangt af van de leef tijdsgroep waarvoor de agen da bedoeld is. De scholieren tussen de twaalf en vijftien jaar willen graag een dikke agenda met veel foto's en leuke verhalen. Dit zijn de zogenoemde full-colour/lifes- tyle agenda's. Naarmate de scholier ouder wordt, veran dert ook de functie van en de eisen aan een agenda". „De jongere scholier gebruikt zijn agenda meer als dag- en plakboek en niet als agenda. Iedere bladzij die niet inte ressant is, wordt volgeplakt met pop- en sportsterren. De meeste scholieren vereenzel vigen zich met hun agenda. Er staan een hoop persoonlij ke gegevens in. Als een meis je verliefd is, staat de agenda vaak vol met gedichtjes. De al wat oudere scholier stelt prijs op een goede en over zichtelijke agenda met ge noeg ruimte om belangrijke zaken in op te schrijven. De agenda mag niet te groot en zeker niet te dik zijn. Voor deze groep hebben we dan ook speciale lifestyle agen da's waarin minder verhalen en foto's staan". „De best verkochte agenda's waren vorig jaar The Next Generation, de Rijam pop agenda en de Avant Garde. Dat zijn van die full-colour agenda's met verhalen die jongeren leuk vinden. The Next Generation is een agen da voor zowel jongens als meisjes. Van de Avant Garde bestaan twee versies". Zijn de agenda 's niet te duur? „Nee, want de agenda's staan vol met foto's en informatie. Het maken van een agenda kost ons al kapitalen en daar komen de fotokosten nog eens bij. Het nadeel is echter dat de foto's driekwart-jaar van tevoren al vast moeten staan. Er kunnen dus foto's in de agenda's staan die niet meer zo actueel zijn. Vooral bij de popagenda's is dat een probleem. Er komen steeds nieuwe popsterren bij, van wie je dan geen foto hebt. Of een zanger is eerst razend po pulair, maar tegen de tijd dat de agenda uitkomt hoor je niets meer van die persoon. De niet geïillustreerde agen da's kosten tussen de vijf en zeven gulden. De geïillu streerde agenda's kosten tus sen de zeven en tien gulden en de full-colour agenda's zijn vanwege hun hoge pro- duktiekosten twaalf en een halve gulden. Dat is écht niet te duur". PETER DE WIT ISfOtl ur.biECHT De nu hon- jarige wereldtaal Es- Bito belooft een be- -Mijke rol te spelen in JJJJJïtwikkeling van com- fprogramma's die ien automatisch kun- vertalen. Het htse softwarehuis voor Systeemont- éling (BSO) is al 1980 bezig met het ikkelen van een der- programma; geble- is dat de computer moeite heeft met het streeks vertalen van en van de ene naar ndere taal, maar dat veel van de programmeer- Ïiroblemen worden opge- ost als Esperanto als „tus sentaal" wordt gebruikt. Volgens dr. K. Schubart, bij BSO verantwoordelijk voor het zogeheten project Distribu ted Language Translation (DLT), is juist voor Esperanto als hulpmiddel gekozen omdat de taal zo regelmatig is en der halve eenvoudiger te hanteren voor de computer. Het gebruik van gewone volkstalen als En gels en Frans is bij een compu ter erg moeilijk, omdat deze te veel onregelmatigheden bevat ten. Het omzetten van teksten in een computertaal is ook geen oplossing, volgens dr. Schubart omdat die de uit drukkingskracht van menselij ke taal missen. De computerprogramma's waarin Esperanto een rol gaat spelen beogen in de toekomst de informatie uit talloze data banken over de hele wereld vrijwel automatisch in de taal van de klant om te zetten. Het werk aan dergelijke program ma's is bij het Utrechtse be drijf in 1980 begonnen met een budget van 17 miljoen voor zeven jaar, waarvan de helft is opgebracht door het ministerie van economische zaken. BSO zegt nu zeer ver te zijn met het karwei. Over de resultaten van het werk van Schubart en de zij nen wordt volgende maand gesproken op het wereldcon gres van de Wereld Esperanto- Vereniging (UEA) dat voor het eerst sinds 21 jaar in Rot terdam wordt gehouden, waar ook het hoofdkantoor van de beweging zich bevindt. In to taal worden in Rotterdam van 23 tot 30 juli ten minste twee duizend Esperantisten ver wacht. Ruim honderd jaar na dat de Pool Zamenhof Espe ranto ontwikkelde om de vol keren op aarde beter met el kaar te laten communiceren, spreken ongeveer vijftien mil joen mensen de taal. Volgens UEA-voorzitter dr. Humphrey Tonkin is de laatste jaren vooral veel belangstelling ge constateerd onder de Chine zen, die naar verluidt Esperan to veel eenvoudiger leren dan Engels. Tonkin erkent dat van een al gemene acceptatie van de taal nog lang geen sprake is. Zo wordt bij de Verenigde Naties ook nog steeds geen Esperanto gesproken, hoewel dit sinds jaar en dag één van de grote wensen van de beweging is. „Er is een zekere mate van taaidiscriminatie", vindt Ton kin, zelf Amerikaan. „In de internationale omgang wordt veelal gebruik gemaakt van het Engels. Dit geeft de men sen die van nature Engels spreken een grote voorsprong. Je kunt deze taal nog zo goed beheersen, maar zo goed als een Engelsman of Amerikaan zijn taal beheerst, kun je het bijna nooit leren. Esperanto maakt hieraan een einde", al dus de UEA-voorzitter, die Engels eigenlijk maar een eli te-taal vindt. Volgens hem zou het veel eerlijker zijn wanneer bijvoorbeeld bij grote interna tionale vergaderingen zoals die van de VN, vertegenwoordi gers moeite deden om Espe ranto te leren spreken. „Dan zou iedereen bij het begin moeten beginnen en zou nie mand meer met een koptele foon op hoeven zitten". Voor de beweging is er wel enige hoop. In enkele districten in Brazilië is Esperanto sinds eni ge tijd een verplicht vak op de scholen. ARJEN VAN DER SAR AANWINST LEDEN DRASTICH VERMINDERD DEN HAAG CDA en PvdA willen met hun ei gen tv-uitzendingen weg van Nederland 3. Er wordt zo weinig naar deze zender gekeken dat de partijen nauwelijks nog reacties en nieuwe leden krijgen. Verwacht wordt dat zij de NOS zullen ver zoeken naar Nederland 1 of 2 terug te mogen keren. De impopulariteit van Neder land 3 wordt het meest ge voeld op de partijbureaus. Het aantal kijkers dat zich na af loopt van een tv-uitzending bij deze bureaus als lid opgeeft is enorm gedaald. Bij D66 is het aantal belangstellenden vijftig procent minder. Het CDA kreeg er vroeger per keer zo'n 400 leden bij; nu zijn dat er nog maar 40. Het CDA heeft intussen alle politieke partijen aangeschre ven om te zien tot welke geza menlijke initiatieven de poli tiek kan komen. Ook vond al een gesprek plaats tussen de omroepcommissaris en een aantal politieke partijen, waar onder het CDA. De christen democraten vinden dat er moet worden bekeken of er een andere programmering tot stand kan komen. Toch heeft een meerderheid in de Tweede Kamer, bestaande uit onder meer PvdA en CDA het derde net zelf gewild. Ook was de Kamer er zelf bij toen besloten werd dat alle kleine zendgemachtigden naar Ne derland 3 zouden gaan. PvdA- voorzitter Maijanne Sint: „Met Nederland 3 is ook niets mis. Het probleem is dat de pro gramma's voor en na de uit zendingen van de politieke partijen een lage kijkdichtheid hebben. Daardoor kijken nu zo weinig mensen naar onze pro gramma's". JODIUMGEBRUIK IN NEDERLAND TE GERING LEIDEN Veertig pro cent van de meisjes en 31 procent van de jongens in de gemeente Helmond hebben last van krop, een abnormale vergroting van de schildklier. Dat blijkt uit een onderzoek van mevr. M.M. van Rees- Wortelboer die vandaag aan de Leidse universiteit is gepromoveerd tot doc tor in de geneeskunde. Haar conclusie is dat er meer jodium moet worden toegevoegd aan talrijke produkten. Krop is doorgaans het gevolg van een tekort aan jodium. In ons voedsel zit maar weinig jo dium; alleen visprodukten be vatten voldoende om de schildklier goed te laten func tioneren. De Nederlandse overheid heeft in het verleden diverse maatregelen genomen om het jodiumgebruik te rege len. In de zeventiger jaren werd besloten om jodium toe te voegen aan het zout dat bakkers voor hun brood ge bruiken. Jodering van keu kenzout werd toen afgeschaft In '82 werd het merk keuken zout Jozo opnieuw van jodium voorzien op advies van de Ge zondheidsraad. Mevr. Van Rees heeft voor haar onderzoek ruim tweedui zend adolescenten onderzocht in de gemeenten Leiden, Goes, Doetinchem en Helmond. De eerste twee gemeenten liggen in steden waar doorgaans wei nig gevallen van krop worden gesignaleerd terwijl de andere twee juist in kropgebieden lig gen. Die verdeling geldt nog steeds. In Helmond was het aantal gevallen tijdens der on derzoeksperiode ('82-'86) het grootst, in Goes het kleinst met 19 procent van de meisjes en 4 procent van de jongens. Jongens hebben doorgaans minder last van een abnor maal vergrote schildklier doordat zij meer brood eten. Bij vijf boterhammen per dag is de minimale jodium-inname die een mens nodig heeft, be reikt. Meisjes eten vaak te weinig brood. Twaalf jaar geëist wegens verkrachtingen Het gerechts hof in Arnhem heeft gisteren twaalf jaar onvoorwaardelijke ge vangenisstraf geëist tegen de 34-jarige O.H. uit Lelystad die ver dacht wordt van het verkrachten van twee vrouwen in Lelystad op 23 september en 6 oktober vorig jaar. Het jongste slachtoffer was veertien jaar. Mede gelet op de ernst van de beide delicten en het feit dat de verdachte al tweemaal wegens verkrachting was veroordeeld, eiste de procureur-generaal mr. M. de Haas de maximale straf. De Zwolse officier van justitie ging in hoger beroep nadat de man na een eis van twaalf jaar, was veroor deeld tot zes jaar cel. >KE EN WISKE DE KRIMSON CRISIS mm mm- nuttn oi ttiHtotn tn nes BMinw/H- urn om oc KT 6BOIC 10CK- i srcmncj k oaom r/tn ie mcnrn nuiimnmn (c) Standaard Uitgeverll. Antw er pen-Wee sp. UTRECHT - Het weten schappelijk onderzoek naar de geschiedenis van gebouwen zou in ons land nog aan honderden mén sen werk kunnen bieden. Van de mogelijkheden voor zulk onderzoek wordt maar een fractie benut. Volgens restaura- tiedeskundige A. de Vries van de rijksdienst voor de Monumentenzorg is het bouwhistorisch onderzoek nog slechts in een paar plaatsen, min of meer bij toeval, goed georgani seerd. van een internationaal congres over bouwhistorisch onder zoek: „Tachtig tot negentig procent van het materiaal glijdt als los zand door onze vingers. Aan het meeste bouw en sloopwerk in oude gebou wen komt geen historicus te pas, omdat de gemeente er geen belangstelling voor heeft of omdat er geen geld voor is". Volgens De Vries zijn in Ne derland niet meer dan tien professionele bouwhistorici werkzaam. Een groot deel van het werk wordt gedaan door vrijwilligers, zoals studenten die aan een project meewer ken in het kader van hun stu die. Het aantal gemeenten in ons land dat structureel iets doet aan het navorsen van de ge schiedenis van gebouwen is klein. Utrecht en Den Bosch bijvoorbeeld horen tot de wei nige steden die een stadsbouw- historicus in dienst hebben. De gemeenten zijn wel geïnteres seerd in de restauratie van oude panden, een fraai ogende binnenstad trekt immers toe risten en geeft prestige. Maar restaureren kan niet zonder wetenschappelijke onderbou wing. De Bossche bouwhistoricus Van Drunen: „Je kunt een oud gebouw historisch verant woord opknappen, maar ook op een Anton Pieck-achtige manier. De gemeente moet het belang inzien van een weten schappelijke aanpak, anders gebeurt het niet". Afgezien van het chronische geldgebrek bij de overheid lijkt het klimaat voor de bouwhistorie beter te worden. Aan de belangstelling van pu bliek zal het niet liggen en bo vendien is de vrees van archi tecten, opdrachtgevers en aan nemers om historici toe te la ten bij een restauratie geleide lijk aan het verdwijnen. Was men vroeger nogal eens kopschuw omdat de bemoeie nissen van historici het werk zouden vertragen, inmiddels is volgens Van Drunen het te gendeel gebleken. De bouwers in de grote steden willen nu juist graag met onderzoekers samenwerken: „Bij vooronder zoek stuiten wij vaak op ge breken in het gebouw. We kunnen de aannemer advies geven en de architect kan onze tekeningen goed gebrui ken, dus die samenwerking worcty steeds gemakkelijker. Voor de eigenaar is het inte ressant om het verleden van een gebouw te kennen, al was het maar omdat de historie steeds meer een verkoopargu ment blijkt te zijn. Makelaars die een oud pand moeten ver kopen, komen vaak bij ons om iets over de geschiedenis te weten te komen". Om de bouwhistorie in Neder land goed van de grond te krijgen, ontbreekt het nog aan een opleiding, aldus Van Dru nen. Het vakgebied wordt mo menteel bevolkt door mensen met allerlei verschillende ach tergronden zoals bouwkunde en kunstgeschiedenis. Als wetenschap is de bouwhistorie in Nederland nog maar enkele tientallen jaren oud en nog volop in ontwikkeling.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5