Waar ligt Oude Pekela? 3 Drugsvoorlichting aan jongeren werkt niet altijd preventief CeidaeComcwt ierste kabel lm Anna Broere Rubbers wil LSiet te boek ftaan als Oorzaak vanwir-lek Ook zoutgehalte op verpakking „Prins Bernhard pleitte niet voor boycotactie" HITl AARDRIJKSKUNDIG GENOOTSCHAP VECHT VOOR LESUREN lEUWO Stakers bij Philips weer aan het werk Consument kan schade door miskoop verhalen BINNENLAND DINSDAG 7 JUNI 1988 PAGINA 3 L (lïUIDEN - De kantelen van de gezonken Tmicalientanker Anna Broere is voorlopig tschoven naar morgen. Het rechtop zetten .heffen van het schip moet vlot achter el- aal SL. kunnen gebeuren bij een lange periode schofa daglicht en weinig wind. De bergers teld.h Smit Tak zullen het begin van de feite- •fdstqe berging uitstellen tot de vroege ochtend watf> donderdag of vrijdag; die dagen bieden ;erkefisl'&er vo°ruitzichten op weinig wind. rincifteren 's eerste van v'er stroppen °n* het achterschip geplaatst. De lekkage h het uiterst giftige acrylonitril uit tank 4 tabiel gebleven, zo blijkt uit de water- en htmonsters die gisteren zijn genomen. jeenk— et on litiel 11' UTRECHT De aanduiding van de voe dingswaarde moet op alle voorverpakte le vensmiddelen op dezelfde manier gebeuren. Ze moet niet alleen informatie geven over het gehalte eiwitten, vet en koolhydraten en het aantal calorieën, maar ook over de hoe veelheid natrium (zout). De vaste commissie gezondheidsvoorlichting en -opvoeding van de Nationale Raad voor de Volksgezondheid (NRV) zegt dit in een ontwerpadvies over het voedingswaarde-aanduidingenbesluit in de Warenwet. De NRV behandelt het don derdag, hoewel het besluit onlangs al in de Staatscourant is gepubliceerd. Bom in Bemelen In het Zuidlim burgse Bemelen is gisteren een zware vliegtuig bom blootgelegd. Gezien het gerin ge directe gevaar mochten velen een blik in de verse kuil wer pen. FOTO: ANP Windmolens op Afsluitdijk LEEUWARDEN - Ge deputeerde Staten van Friesland houden bin nenkort een oriënte rend onderzoek naar het opwekken van windenergie op de Af sluitdijk. De provincie wil hiermee de beste lo- katies, het aantal wind molens en de eventuele gevolgen daarvan op het landschap en de vo gelstand inventariseren. Friesland denkt aan sa menwerking met de Noord-Holland. Er wordt uitgegaan van twee windmolens. DEN HAAG Prins Bernhard heeft zondag niet gepleit voor een absolute boycot van meu belen die zijn gemaakt van tropisch hardhout, aldus een woordvoerder van de Rijksvoorlich tingsdienst (RVD). Prins Bernhard heeft vol gens de RVD in Holten gezegd dat een bewust wording nodig is van het belang van de tropi sche regenwouden. In dat kader zou het vol gens de prins goed zijn eens na te denken over de verkoop van meubelen die van tropisch hardhout zijn gemaakt. Prins Bernhard had zijn toespraak niet van te voren op papier staan, aldus de RVD. „Prins Bernhard heeft al leen willen duiden op de nadelige effecten van het kappen van tropische regenwouden". st inl ^^ervolg van de voorpagina) SN HAAG - De relatie CDA en VVD rdt ook zeer nadelig rertel k vloed door het felle e. ruzie over de verant woordelijkheid voor het en '.lekken van het plan de e,va,V-premies af te schaf- f .®pi. Veel bedrijven kon- ei 'n daardoor op de val- ep nog een contract slid ing h dat hen recht geeft op er isbsidie. Waarschijnlijk ertefet dit de schatkist circa orden miljard gulden. 1S fcmier Lubbers wil niet de enletchiedenis ingaan als de il onin die dat op zijn geweten twooe*1 Sommige kranten be nnetten vorige week in die zin een aanval van de VVD in nng Tweede Kamer. De liberaal Dbenjhuis wees erop dat Lubbers een zeer vroeg stadium en- |e leden van de CDA-fractie inn het kabinetsplan op de aa8l ogte heeft gesteld. .hooibbers ontkende toen al met jit etm dat hij zijn partijgenoten ,en V voorkeursbehandeling had geven. Hij had immers ook fD-fractievoorzitter Voor- tve vroegtijdig op de hoogte field. Nu voegt hij in een aef aan de Tweede Kamer an toe dat er allereerst in „vijfhoek" van het kabinet .ige keren over de afschaf- ig van de wir is gesproken, ten deze selecte kring maakt and.k een VVD'er deel uit: De nentpte, minister van economi- nd He zaken en vice-premier, locht één van de leden van Kamer aan het boven- pnde twijfelen, dan ver- >isscFm 'k dat gaarne", aldus [Cjse (bbers in zijn brief. Hij richt Jh daarbij overduidelijk tot VVD. Volgens ingewijden art"Jidt Lubbers dat de liberaal e Nahuis zijn uitspraken van vo- aan|e week moet terugnemen. ssen11 blijkt ook uit de laatste zin n Lubbers' epistel: „Ik reali- rr mij dat deze brief qua ocedure ongebruikelijk is, lar een democratie die zich- t onlf respecteert zal ook zorg I»» vleten dragen voor een ge- ïiedschrijving die overeen- >€rm)nt mnet de feitelijke gang n vch zaken". ?e ret eun olerr vl W Prins Claus reikt In zijn hoe danigheid van ere-voorzitter «!?van de Koning Willem I Stich- 8- *5" ting in de Ridderzaal van het ld ZO Binnenhotcomplex te Den ;r- Haag de Koning Willem I prijs 1988 uit. .eiend Prms Bernhard reikt in het 1 World Trade Center In Am- r ,n sterdam de „Citlbank/Diners 8r'Club Study Award" uit. De 97®J Study Award, ingesteld ter 1 23 1 gelegenheid van het dertigja rig bestaan van Diners Club Inetrnational. wordt dit jaar kustyoor het eerst uitgereikt aan 'oslaveen student die naar het oor- 1 ?Y®deel van de jury de beste zuid-I scriptie heeft Ingezonden ele "over ..de positie van het cre- empfl ditcard-betallngssysteem ®P d® naast de bestaande beta- len et lingssystemen in de consu mentenmarkt". Koningin Beatrix woont in de Ruïnekerk in Bergen (NH) de bi|eenkomst bij die wordt ge houden ter herdenking van de honderdste geboortedag van de dichter A. Roland Holst. Prinses Margriet woont in de Erasmus Universiteit in Rot terdam een gedeelte bij van de „Third Conference on Re search in Rehabilitation". In de Nieuwe Kerk in Amster dam verricht prinses Margriet de opening van de tentoon stelling „Glorieuze revolutie", de wereld van Willem III en Mary 1650-1702. NVANDAAGO IN HET VJ DEN HAAG In welke provincie ligt Oude Pe kela? U lacht natuurlijk om die vraag, maar 42 procent van de bevol king weet niet dat Gro ningen het juiste ant woord is. En 52 procent kan Woensdrecht niet lo- caliseren. Bovendien weet 59 procent niet dat Moskou dichter bij Am sterdam ligt dan Athene. Dat stemt het Koninklijk Ne derlands Aardrijkskundig Genootschap (KNAG), dat deze resultaten gisteren be kend maakte, niet vrolijk. Maar echt verdrietig wordt het genootschap pas bij de ge dachte dat de regering de aardrijkskundelessen in het middelbaar onderwijs wil te rugbrengen van twee naar één uur in de week. „Dat is, absoluut onaanvaardbaar". „In het wetsvoorstel op de basisvorming veegt staatsse cretaris Ginjaar-Maas met één pennestreek, ergens in een bijlage, de helft van het aardrijkskunde-on^erwijs van tafel. Zonder enige argu mentatie! Dat veroorzaakt bij ons een behoorlijke schok", zei KNAG-voorzitter drs. H. Eenhoorn gisteren bij de pre sentatie vari de enquête naar de geografische kennis onder de bevolking. Het resultaat van die enquête viel het genootschap nogal tegen. Van de twintig vragen die 200 mannen en 200 vrou wen (representatief voor de gehele natie) kregen voorge- Van niemand wordt verlangd te weten waar Zijtaart ligt, maar dat Haarlem ten westen van Am sterdam ligt is toch niet te veel gevraagd?, aldus de aardrijkskundigen. legd, werd ongeveer de helft goed beantwoord. „Bij de meeste vragen is het percen tage juiste antwoorden niet bijzonder hoog te noemen", aldus het KNAG. Gelukkig maar voor het genootschap, dat de enquête door het NIPO liet uitvoeren om een extra argument in handen te krijgen tegen de voorgeno men halvering van het aantal lesuren. Groningen, Hooge zand De mensen weten al niet erg veel van aardrijkskunde, ont neem ze nu niet ook nog dat laatste kleine beetje kennis, zegt het KNAG. Eenhoorn: „Er vindt tegenwoordig geen persconferentie meer plaats zonder dat het jaartal 1992 genoemd wordt. Als dat er gens terecht is, dan hier. Zonder talenkennis en ken nis van de rest van de wereld kunnen we onze internatio nale positie, ook binnen een open Europa, wel vergeten. Geografie-onderwiis is dus van levensbelangDaarbij gaat het al lang niet meer om rijtjes als „Groningen, Hooge- zand, Sappemeer, Veendam, Wildervank", zo verzekerde drs. P.C. Beukenkamp (ver bonden aan de Utrechtse Rijksuniversiteit en een van de opstellers van de enquête). „Het heeft te maken met de sprinkhanenplaag in Afrika, met internationalisering. 1992, de afbraak van de veengronden, de ontwikke lingsproblematiek. Al die on derwerpen, die regelmatig te rugkeren in het nieuws, lij ken los van elkaar te staan. Maar de geografie legt er de structuren onder bloot, ziet verbanden, achtergronden, tendenzen. Het is een vak dat het breedst denkbare terrein behandelt". En daarbij is enig benul van de topografie onontbeerlijk, vindt het KNAG. Niemand hoeft nog rijtjes plaatsnamen op te kunnen dreunen, van niemand wordt verlangd te weten waar Zijtaart ligt, maar dat Haarlem ten westen van Amsterdam ligt is toch niet te veel gevraagd?. Beu kenkamp: „Het gaat ons niet om topografische weetjes in de categorie 'Wat is de hoofd stad van Zimbabwe?', maar om een kaartbeeld van een aantal veel in het nieuws voorkomende plaatsen en ge bieden ten opzichte van an dere plaatsen en gebieden". Drie uren Het KNAG-pleidooi voor een handhaving van het aantal uren aardrijkskundeles wordt blijkens de enquête ge steund door de meerderheid van de bevolking. Die vindt zelfs drie uren per week ver eist. Het KNAG waardeert dat zeer („De regering hecht niet aan ons vak, maar de be volking wel"), maar wil zo ver niet gaan. Eenhoorn: „Wij vragen niet om drie uren, wij vragen om een handhaving van de huidige twee. Dat is minimaal nodig om tot enigzins voldoende aardrijkskundige kennis te komen". Het is daarom volgens het KNAG onvermijdelijk wat minder aandacht te besteden aan andere vakken die Gin jaar-Maas in haar „urenta bel" gepland had. Eenhoorn: „We willen geen tijd van de bestaande vakken afsnoepen, maar hebben ons gericht op de nieuwe vakken. Om de aardrijkskunde te redden, moet wat minder tijd besteed worden aan techniek, beel dende vorming en lichamelij ke oefening". De KNAG-voorzitter hoopt dat de Tweede Kamer (en met name de oud-aardrijks kundeleraar en CDA'er Eversdijk) het met die afwe ging eens is en Ginjaar-Maas van haar „onzalige" plannen weet af te houden. „De staatssecretaris wil de hele zaak van de basisvorming voor het einde van dit jaar afronden, maar gezien de vele vragen en kritiek uit de Kamer, zijn wij erg benieuwd of ze dat hoge tempo kan vol houden". STEVO AKKERMAN Extra marechaussee Het korps marechaussee op Schiphol is met dertig man uitgebreid. De nieuwelingen kregen giste ren een rondleiding over het uitgestrekte luchthaventerrein en werden geïnstrueerd over hun taken. FOTO: ANP Schippers heffen blokkade zelf op De binnenschippers die vannacht in de buurt van Wijk bij Duurstede een trans port van het veevoederbedrijf Granaria geblokkerd hadden, hebben die blokkade inmid dels zelf opgeheven. De politie heeft niet hoeven ingrijpen. Wel werd nog een tweede man gearresteerd wegens openlijke geweldpleging. Eerder werd een binnenschipper aangehou den omdat hij met zijn schip tegen de achtersteven van een poli tie vaartuig was aangeva ren. Tijdens de stakingsbijeenkomst in het ontspanningscentrum van Philips zorgden deze drie koks voor de lunch. Aan hun gezichten valt echter af te lezen dat ze bang zijn dat ze hun muts binnen kort zullen moeten afzetten. FOTO: ANP OP KORTE TERMIJN NIEUW OVERLEG EINDHOVEN De on geveer 450 stakende Phi- lips-werknemers in Eind hoven zijn vandaag weer aan het werk gegaan. Ze besloten hun acties op te schorten nadat Philips had toegezegd op korte termijn het overleg te her vatten over de verzelf standiging van de afdeling bedrijfsrestauratie. Volgens bestuurder Jan Cupe rus van de Industriebond FNV is de directie van Philips be reid voor de zeshonderd be trokken werknemers afspra ken te maken positief afwij ken van de catering-cao die voortaan voor hen gaat gelden Ook is Philips bereid construe tief te overleggen op basis van de eerder door de Industrie bond FNV ingediende voor stellen. „Voor ons blijven vier uitgangspunten overeind: be houd van de werkgelegenheid, een goede beloning, sociale ze kerheid en behoud van de pensioenrechten", aldus Cupe rus. In een door Philips uitgegeven verklaring staat dat voor de onderneming het uitgangspunt blijft dat de eenmaal verzelfs tandigde restauratiedienst in staat moet zijn concurrerend te opereren. Verder onderkent het bedrijf dat het verande ringsproces voor betrokken medewerkers pijnlijk kan zijn DEN HAAG De consument die schade lijdt als gevolg van een miskoop van een produkt met een veiligheidsgebrek kan in de toekomst die schade vol ledig verhalen. Bij een schade bedrag tot 1250 gulden moet hij de verkoper-detaillist aan spreken. Als het bedrag hoger uitvalt is de producent aan sprakelijk. een Brusselse richtlijn wordt in hoofdlijnen gedeeld door een meerderheid van de Tweede Kamer, zo bleek giste ren. Dat gebeurde in een uit gebreide commissievergade ring over de herziening van de bepalingen rond koop en ruil in het Burgerlijk Wetboek, waarbij ook het wetsontwerp op de produktaansprakelijk- heid aan de orde werd gesteld. Het praktijkvoorbeeld van „gevolgschade" dat gisteren werd gehanteerd is de wasma chine die. eenmaal geïnstal leerd. blijkt te lekken waar door het tapijt wordt vernield. Als de tapijtschade lager dan 1250 gulden uitvalt moet de consument die schade volgens de vakliteratuur kunnen ver halen. Maar er ligt daarover geen uitspraak van de Hoge Raad. Minister Korthals Altes wil die zekerheid wel schep pen. Hij sprak de opvatting te gen van VVD-kamerlid B. Korthals dat de detaillist hier door op hoge kosten wordt ge jaagd. De detailhandelaar kan immers in het contract met de producent bedingen dat hij ge volgschade beneden de 1250 gulden op die producent kan verhalen. Bovendien kan hij zich tegen schadeclaims verze keren. Het CDA-kamerlid Soutendijk vindt de bestaande verhaalsmogelijkheden van de consument - via de rechter - afdoende. DEN HAAG - Niet praten over drugs heeft betere effec ten dan er wèl over praten. Onderzoeken naar de effecten van de eerste drugvoorlich tingsprogramma's op scholen hebben dat uitgewezen. Dr. W.F.M. de Haes van de af deling gezondheidsvoorlich ting en -opvoeding (GVO) van de GGD in Rotterdam heeft dit vandaag in Den Haag ver klaard bij de aanbieding van het boek „Effectiviteit van GVO" aan voorzitter dr. L. Ginjaar van de Gezondheids raad. Het boek behelst de resultaten van een studie die het Lande lijk Centrum Gezondheids voorlichting en -opvoeding heeft uitgevoerd in opdracht van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur. Het geeft een overzicht van studies naar de effecten van gezondheidsvoorlichting op negentien onderdelen van de gezondheidszorg. Nederland vervult met deze studie een voortrekkersrol. Een Engelse versie van het boek wordt in augustus gepresenteerd op een wereldconferentie over GVO in de Amerikaanse stad Hous ton. De Haes zei dat het verstrek ken van feitenkennis over drugs (hoe zien ze eruit, hoe werken ze, wat is de straf als de politie je betrapt) niet werkt: „Deze aanpak lijkt op consumentenvoorlichting". Hetzelfde geldt voor het bele rend of vermanend toespreken van jongeren. Wat door vol wassenen verboden is, is nu eenmaal extra aantrekkelijk. Contact met de harde realiteit, bij voorbeeld een (ex-)ver- slaafde die zijn verhaal vertelt, met de politie erbij en des noods in de gevangenis, maakt wèl veel indruk. Maar, aldus De Haes, het maakt ook van de druggebruiker een soort held die een avontuurlijk, ge durfd leven achter de rug heeft. Levensprobleem Al deze soorten voorlichting leiden volgens hem in de meeste gevallen tot enige ver meerdering van kennis. Maar ze hebben weinig of geen in vloed op houding en gedrag van de jongeren. In sommige gevallen is het resultaat zelfs een wat positievere houding tegenover druggebruikers en druggebruik en een sterkere neiging om met drugs te gaan experimenteren. Het heeft wèl effect als met jongeren van 12 tot 18 wordt besproken wat ze zelf zien als de „levensproblemen" die ze voor zichzelf moeten oplossen en de houding die ze daarbij het zoeken van op lossingen of het ontvluchten van de situatie, leren om zelf standig te kiezen en niet als meeloper mee te doen met an deren, en het nastreven van een doel in je leven met het maken van de daarbij passen de keuzen. Dergelijke algemene vragen kunnen worden besproken op basis van concrete situaties en gedragingen: zoals dronken worden, wel of niet roken, joy riding. zwartrijden in de tram. het plegen van winkeldiefstal len en het proberen of nege ren van drugs. Door jongeren te helpen zoeken naar oplos singen voor levensvragen, zei hij, is de kans groter dat ze de oplossing niet zoeken (of ont vluchten) in overmatig alco holgebruik, druggebruik en andere soorten normover schrijdend gedrag. Ziin conclu sie luidt danook: drugsvoor lichting is effectief en werkt preventief als het maar over „kiezen en beslissen" gaat en niet te veel over riskante stof fen. Patiënten Uit het grote „GVO-boek" blijkt ook dat voorlichting in andere gevallen erg effectief kan zijn. Voorlichting aan ope- ratiepatiênten kan de ligduur met gemiddeld 1,25 dag tekor ten en bij sommige ingrepen zelfs zes dagen. Gemiddeld lig gen de patiënten die voorlich ting hadden gekregen 12.5 procent korter in het zieken huis dan patiënten bij wie dat niet het geval is. Dr. R. Jonkers van het Lande lijk Centrum GVO zegt dat studies op het gebied van hoge bloeddruk en diabetes uitwij zen dat het gewenste effect groter is naarmate de voor lichting meer systematisch en planmatig is opgezet Vooral bij diabetes-patienten die een goede zelfzorginstructie krij gen. kunnen de resultaten spectaculair zijn: een daling van het aantal ziekenhuisop namen met 45 procent is dan geen uitzondering. Het gaat trouwens niet alleen om de kosten. Volgens Jon kers ervaren patiënten die zijn voorgelicht over een ingreep in het algemeen minder pijn en angst dan niet voorgelichte patiënten. Bijkomend voordeel kan zijn dat er minder kalmeringspil- len hoeven te worden geslikt. Al met al zijn volgens Jonkers bij een systematisch en plan matig - en in het geval var chronische patiënten ook structureel - aangepakte voor-

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3