College blijft bij lagere huur voor De Schelft Les in haringkaken Nieuwe water aan voer leiding in gebruik Biesterveld in probleme door verbrandingsverbo voor afval op Noordzee Winkelpassage op terrein Boot Hoofdstraatbewoners protesteren bij GS Noordwijker turnkampioen Bollenhandelaren vrezen tekort seizoenswerkers LEIDEN OMGEVING CcidóG Soutuut DINSDAG 7 JUNI 1988 PAGINA 1» Snelheidscontrole op Rijksstraatweg WASSENAAR Bij een snelheidscontrole op de Rijksstraatweg, vanochtend tussen vijf uur en kwart voor ze ven, zijn 34 automobilis ten betrapt op te snel rijden. In totaal werden 567 auto's gecontro leerd, 488 personenen- auto's en 79 vrachtwa gens. De snelste personenauto reed 102 kilometer per uur op het gedeelte waar maximaal 50 mag worden gereden en de Snelste vrachtwagen 79. Uitbreiding winkel centrum Poelmarkt LISSE Het winkelcentrum Poel- markt in de Poelpolder in Lisse krijgt een kleine uitbreiding. De aan vraag daarvoor is gisteravond behan deld door de commissie ruimtelijke ordening in Lisse. Het gaat om de bouw van enkele kiosken. Het exacte aantal wordt nog bepaald. De aanvraag is ingediend omdat het winkelcentrum behoefte heeft aan standjes waar bijvoorbeeld tijdschrif ten kunnen worden verkocht. De commissieleden hadden met dat plan geen moeite. De toestemming is daarmee tevens verleend, omdat het college daar nu zonder het verder in de raad te brengen een besluit over kan nemen. Vierdaagse gestart in Noordwijkerhout NOORDWUKERHOUT In Noordwijkerhout is giste ren de 32ste wandelvier daagse gestart met 1280 deelnemers. De afstanden waarvoor kon worden inge schreven waren 15 of 10 ki lometer met een aanmoedi gingsafstand van 5 kilome ter voor de kleintjes. De kinderen waren weer in grote getalen opgekomen. Van de Prinsennofschool liepen maar liefst 362 leer lingen met begeleiders mee. Dit jaar schaarden zich ook weer enkele buitenlandse vakantiegangers onder de deelnemers. Auto te water STOMPWIJK Een man uit Voor burg is gisteren met zijn auto in het water beland na een aanrij ding met een bestel wagen op de kruising Dr. van Noortstraat- /Tuinbouwweg. De Voorburger kreeg geen voorrang van een bestelwagen die vanuit de Tuin- bouwwweg de Dr. van Noortstraat op reed. De bestelwagen werd bestuurd door een man uit Helle- voetsluis. Beide be stuurders bleven on gedeerd. G. Hendriks uit raad Leidschendam LEIDSCHENDAM Het PvdA-raadslid G. J. Hendriks, tevens fractie voorzitter, heeft aange kondigd wegens drukke werkzaamheden de ge meenteraad van Leid schendam te moeten ver laten. Hij wordt opge volgd door D. G. de Hen. Fractievoorzitter wordt waarschijnlijk M. C. L. M. van der Meule. De heer Hendriks is tijdens zijn raadslidmaatschap zes jaar wethouder ge weest van welzijn en on derwijs. Huisbaas en huurder slaags OEGSTGEEST Een conflict tussen een huis baas en een huurder van kamer aan de Warmon- derweg is gisteren danig uit de hand gelopen. Bei den kwamen volgens de politie behoorlijk geha vend uit de strijd en ook een metgezel van de huis baas moest zich door een dokter laten behandelen. Waarom de drie Oegst- geestenaren slaags raak ten, is volgens de politie nog niet duidelijk. Beiden zullen nog aangifte doen. De huurder heeft zijn ka mer wel verlaten. Opbrengst beeld voor Amnesty WARMOND Tijdens een expositie van beelden van Teun de Graaff in Galerie de Pomp in Warmond kan een blind bod worden gedaan op een beeld van de kunstenaar. Het beeld is gemaakt naar aanleiding van het werk van Amnesty International en verbeeldt de onderdrukking, het ver nederen, martelen en het ontnemen van de identiteit van onze mede mens. De opbrengst ervan komt ten goede aan Amnesty International. De expositie wordt gehouden tot 30 juni en de openingstijden zijn dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur, woensdag van 14.00 tot 16.00 uur en donderdag, za terdag en zondag van 14.00 tot 16.00 Inbraak drogist LISSE Dieven hebben de afgelopen dagen toegeslagen in Lisse. Bij de Etos Drogist in Blokhuis werd het slot van de voordeur geforceerd in de nacht van zon dag op maandag. Binnen namen de in brekers parfums en rookwaren weg. Ver der werd uit een wo ning aan de Romijn- straat een „knaak- pijp" gestolen, met daarin 500 gulden aan rijksdaaldèrs. Er waren geen braak sporen in de woning. Inbraak bij bedrijf ck ZOETERWOUDE Bij een bedrijf aan Energieweg in Zoeft woude is vannacht gebroken. Om kw over twee werd een ingeslagen en klomn mensen naar binn Doordat het alarm ging was de politie s ter plaatse maar niemand meer aan. is nog niet bekend of daadwerkelijk iets het bedrijf is meege men. Wel zijn vingei drukken van de inb kers aangetroffen. TEGEN WENS RAAD NOORDWUKERHOUT NOORDWIJKERHOUT Het college van B en W van de gemeente Noord wijkerhout houdt vast aan een lagere huur van De Schelft voor commerciële doeleinden. Het college gaat hiermee tegen de wens van de meerderheid van de gemeenteraad in. zelfde voorstel kwam, moest ze dit noodgedwon gen terugnemen. In het nieuwe voorstel van het college, dat op 13 juni aan de commissie welzijn wordt voorgelegd, wordt op nieuw aangedrongen op een lagere huurprijs voor De Schelft. Het Noordwijker- houtse sociaal-cultureel cen trum is, volgens de gemeente Noordwijkerhout, niet te Tijdens een eerdere com missie welzijn sprak de meerderheid zich uit voor voor commerciële doel einden. Toen het college tijdens de laatste raads vergadering toch met het geen verhouding bruiksmogelijkheden van "de zaal. In de regio zijn zalen be schikbaar die groter en goed koper zijn dan de Schelft. In sommige gevallen wordt he lemaal geen huur berekend als de het om een commer cieel interessante activiteit gaat. Ook is er volgens het college voldoende ruimte voor commerciële verhuur van de zaal. De niet-com- merciële verhuur neemt nog geen twintig procent van de capaciteit van de zaal in be slag. Meer commerciële ver huur is dus zeker mogelijk en draagt bij aan een betere exploitatie van De Schelft, schrijft het Noordwijker- houtse college in het nieuwe voorstel aan de commissie welzijn. LISSE Er komt een winkel passage met acht winkels op het terrein tussen de Konin ginneweg, Julianastraat en de Kanaalstraat in Lisse. Boven de winkels komen kantoren. De bouw moet direct na de zo mer beginnen waarna de win kels in april/mei 1989 open kunnen gaan. De nieuwe winkels komen op het terrein van de voormalige natuursteenhandel Boot. Die is inmiddels verhuisd naar het Lisser industrieterrein Meer- enburgh. Alleen de winkel die zich ook in het complex be vindt, is nog niet ontruimd maar dat moet op korte ter mijn gebeuren. De winkels worden gebouwd door aanne mer G.J. van der Hulst. In to taal komt er 800 achthonderd vierkante meter winkelruimte bij, verdeeld over de acht win kels. „Er zijn al contacten met ondernemers die de ruimten willen huren maar dat is nog niet helemaal rond", aldus de past in het geldende bestem mingsplan. Burgemeester G. van der Kroft meldde dat de gemeente Lisse zonder veel moeilijkheden een bouwver gunning kan verlenen. Naast de acht winkels tussen de Julianastraat en de Konin ginneweg komen er nog twee winkels op andere hoek Ko ninginneweg/Kanaalstraat. Deze panden nemen 400 vier kante meter winkeloppervlak te in beslag en zijn eigendom van de Blokhuisexploitant C. van de Mark. Leerlingen in de weer tijdens de haringkaaklessen. KATWIJK Op speciaal verzoek van het bedrijfs leven is de School voor de Zeevisvaart in Katwijk ge start met lessen in haring kaken met de hand. Hoe wel de laatste jaren een groot deel van de haring machinaal gekaakt wordt, blijft de vraag naar hand- gekaakte haring groot. FOTO: HENK VAN DEN ENDE ken na dertig jaar weer op de school geïntroduceerd. Voor de Nederlandse visserij is de haringvangst van groot De- lang. Maar die vis vergt een deskundige behandeling. Van daar dat deze oude traditie weer in ere wordt hersteld op de School voor de Zeevisvaart weer kaakles gegeven wordt. Omdat er niet zoveel Drie groepen van tien leerlin- mensen meer zijn die dat ®en h?1 °"df amJ>acht kunnen, heeft leraar vis- ™nch^et harmg-kaken bygo- serijkunde L. van Klave- Bij het kaken gaat het erom ren het ambachtelijk ka- dat in een snelle beweging de haring ontdaan wordt van van het zout minder plaats kieuwen, galblaas, hart, lever vindt, wat ten koste gaat van en de maag, terwijl de pancre- asklier (in Katwijk vaak de re- zel genoemd) juist niet verwij derd mag worden. De spijsver teringsenzymen uit dit orgaan zorgen voor de juiste rijping en textuur van de haring. De laatste jaren waren de ha- ringverwerkende bedrijven voornamelijk overgegaan op machinaal gekaakte haring. In de praktijk blijkt echter dat die haring niet voldoende geo pend wordt, zodat de enzyma tische werking en het intreden de smaak. Mede dankzij de medewerking van haringhandelaar A. Hoek kon de heer Van Klaveren be ginnen met zijn kaaklessen die werden gefilmd voor de KRO- televisie. Volgende week dins dag en woensdag wordt het haringkaken in scène gezet op het IJsselmeer. Van Klaveren zal daar met zijn leerlingen een rol spelen in televisieop names over de Nederlandse visserij in de zeventiende SASSENHEIM De ge meente Sassenheim past de regels van zorgvuldig bestuur niet op een aanne melijke wijze toe en gaat veel te voortvarend te werken. Dat schrijven twintig bewoners van de Hoofdstraat, die zichzelf de groep Behoud de Hoofdstraat noemen, in een brief aan Gedeputeer de Staten van Zuid-Hol land. De bewoners maken bezwaar tegen de geplan de hoogbouw in plan Postwijk in Sassenheim. De bezwaren van de twintig bewoners werden in een eerder stadium bij de gemeen te Sassenheim ingediend maar daar ongegrond verklaard. De bewoners vinden de hoogte van de twee flatgebouwen, die door de Woningbouwvereni ging Vooruitgang en Mabon B.V. uit Rijswijk worden ge bouwd, stedebouwkundig on verantwoord. De bouw van de flats zou verder een inbreuk betekenen op de privacy van de bewoners van de Hoofd straat. Ook de geplande ontsluitings- weg die tegenover de Was- beeklaan op de Hoofdstraat uitkomt, is volgens de Hoofd straatbewoners ongelukkig ge kozen. Zij vrezen dat daardoor parkeerchaos op de Hoofd straat ontstaat waardoor op de lange duur verkeerslichten moeten worden geplaatst. Insluiper steelt geldkistje OEGSTGEEST Een woning aan de Dorpsstraat is tussen afgelopen vrijdag en maandag het doelwit geweest van een insluiper. Deze ging er met een geldkistje met persoonlijke bescheiden vandoor. De deur was niet op slot. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. NOORDWIJK Eddy Aker boom (14) uit de Noordwijkse Prins heeft in Veenendaal be slag gelegd op de Nederlandse turn-titel. Met 47,8 punt werd hij de beste van de zestien tur ners, die naar de titel meedon gen. Zij waren geselecteerd bij de districtskampioenschappen in vier regio's. De kersverse turnkampioen traint bij de Haagse club Fratemitas. Gisteravond werd in huize Akerboom een kampioens feestje gevierd. Loco-burge meester J. Bedijn verscheen er om te vertellen hoe trots Noord wijk op Eddy's prestatie is. Eddy Akerboom begon zijn turnloopbaan bij het Noord- wijkse DOS op tweejarige leeftijd. Aangemoedigd door zijn moeder en begeleid door oefenmeester Richard Wig- gers, ging Eddy op z'n elfde verder trainen bij de Haagse vereniging. Daar ontdekte men al gauw de turntalenten van de jonge Noordwijker. Met Richard Wiggers gaat Eddy Akerboom op 18 juni veertien dagen naar een trai ningskamp in de Verenigde Staten. Eddy traint gewoonlijk al vier keer per week, zo'n twaalf uur in totaal, in Den Haag. WASSENAAR Met het leeg- gieten van een emmertje in een kunstmatig aangelegd duin meertje openden mevrouw mr. J.G. Fase-Dubbelboer, presi dent-commissaris van de Leidse Duinwater Maatschappij (LDM) en wethouder in Leiden samen met de Haagse wethouder me vrouw drs. F.A.G. Vooys-Bos- ma gisteren aan het Wassenaar- seslag een symbolisch een nieu we 2500 meter lange doorvoer- leiding. Na het leeggieten klap ten borden met de aanduiding DWL en LDM omhoog en be gonnen twee fonteinen tegen elkaar in te spuiten. Al jaren betrekt de Haagse Duinwaterleiding Maatschappij (DWL) voorgezuiverd water uit de Andelse Maas in de duinen tussen Scheveningen en Wasse naar. Dit water wordt, nadat het in de duinen is bezonken, opgepompt en na een bewer king in het Haagse drinkwater leidingnet gepompt. De Leidse Duinwater Maatschappij (LDM) betrok tot voor kort haar water uit de Wassenaarse sloten en vaarten. Met de nieuwe trans portleiding, die loopt onder de weg naar het Wassenaarseslag, wordt ook water uit de Andelse Maas in de duinmeren tussen Wassenaar en Katwijk ge bracht. Ruw water Het voordeel van het „ruwe water" uit de Maas is dat het minder fosfaat en organisch materiaal bevat dan het tot nu toe geïnfiltreerde water. Hier door wordt het natuurlijke mi lieu in de duinen verbeterd, zo als een verminderde algengroei in de duinmeertjes, waardoor deze plassen minder vaak schoongemaakt hoeven te worden. Wethouder Fase wees de in hotel Duinoord verzamel de genodigden op het belang van een goede drinkwatervoor ziening van goede kwaliteit. „We moeten uiterst zorgvuldig omgaan met de duinen. Daarom ook zijn we dit projekt gestart". Naast de nieuwe aanvoerlei- ding, zo bleek uit een toelich ting van ir. J. Hieter, directeur van de DWL, was ook een pompstation nodig om het wa ter enkele meters omhoog te pompen. De duinen in het ge bied van de Leidse waterleiding liggen gemiddeld vier meter hoger dan in het Haagse drink watergebied. De bouw van dit ven vasthouden aan haar plan project vergde een half jaar en kostte rond de vier miljoen gul- nen slechts drie drinkwaterbe- drijven in Zuid-Holland toe te den. Uit de toelichting op°het laten. Dat zal betekenen dat de projekt bleek dat de Leidse Leidse plannen met „Rijnland" -- door de provincie zullen worden stopgezet door geen concessie af te geven". Wethouder Fase hierover: „Wij zijn er vast van overtuigd dat we een juiste beslissing nemen met de oprichting van de NV Rijnland. Rond begin juli weten we zeker of alle 31 gemeentes die in de nieuwe NV Rijnland komen mee zullen doen, zoals het zich nu laat aanzien geloof ik dat' ze allemaal mee zullen doen. Wanneer het Provinciaal bestuur besluit een streep te zetten door onze plannen zullen we tot aan de kroon door blij ven procederen". Duinwater een tweede aanvoerïeiding, pa rallel lopend met de huidige Haagse leiding vanaf Bergam bacht, zal aanleggen. Regionaal bedrijf Tijdens deze bijeenkomst gaf Ir. J. Heiter, directeur van de Haagse Duinwaterleidingsmaat schappij, desgevraagd commen taar op de Wassenaarse plannen zich aan te sluiten bij een rond Leiden op te richten regionaal nutsbedrijf met de naam Rijn land: „Ik ben er vast van over tuigd dat het bestuur van de provincie Zuid-Holland zal blij- BOLLENSTREEK Van de 131 exportbedrijven van bloem bollen moeten er 92 op zoek naar arbeidskrachten voor het ko mende seizoen. In totaal gaat het daarbij om 2000 werknemers voor het seizoen, dat loopt van juli tot oktober. Verwacht wordt dat de helft van hen wordt gevonden, zodat de exportbedrijven waarschijnlijk met een groot tekort aan personeel zullen kam pen. Dit concludeert de Bond van Bloembollenhandelaren na een en quête onder de exportbedrijven. De 131 bedrijven die reageer den, vertegenwoordigden 55 procent van de Nederlandse ex portwaarde in het seizoen 1986/1987. Van deze bedrijven hebben 108 extra arbeidskrachten nodig. Van deze 108 denken er 16 in de eigen behoefte te kunnen voldoen. Vijftig procent van de be drijven tracht personeel te „lokken" door eigen wervingsacties, de andere helft heeft zijn hoop gevestigd op het arbeidsbureau. De bond noemt het relatief grote aantal aanmeldingen bij het arbeidsbureau Lisse „opvallend". Binnenkort volgt overleg tus sen dit arbeidsbureau en de heer J.H. de Boer, secretaris van de Werkgeverscommissie Bloembollen van de drie Hollandse Landbouw Organisaties. Peurders aangehouden NIEUWKOOP Twee LeiL naars zijn vannacht aangehi/IF den op de Nieuwkoopse Plass De twee mannen waren aan peuren en hadden inmiddels J(_ ling gevangen. De politie kwj de twee nachtelijke vissers, gl de bekenden van de politie,Ijj het spoor omdat ze hun a hadden geparkeerd in Noord De politie herkende de wag DE en in samenwerking met jachtopziener werd het twee. opgespoord. Het peurmateri en de gevangen paling werd beslag genomen. Omdat mannen al veel vaker zijn trapt bij het illegale peur werd dit keer ook de roeiboot beslag genomen. Het twee krijgt een proces-verbaal. Beach Hotel Noord wijk officieel geopend NOORDWIJK Het Beax Hotel aan de Koningin Wilh,J, mina Boulevard in Noordw_ aan Zee is gistermiddag met 1 luiden van de bar-bel door consul-generaal van Noor\ gen en Zweden officieel gv" pend. Ook de Noordwijkse ws| houder van ruimtelijke orf ning V. Salman was aanwe x addi aan; zich ■selei '(iakt vrij om de opening luister bij te zr.rva ten. Volgens de wethouder Vre sterkte het hotel opnieuw ef? economische structuur van I' r*a badplaats en was het hem vo<c al opgevallen dat bij de boju het bestemmingplan niet hor1^1 de te worden aangetast. Ov5.3' en weer werden vervolgens f ir! deautjes in de vorm van boekYen' over onder andere Noorwer* uitgewisseld tussen de consufi™ c de wethouder. Het 4-sterren l^cer tel dat deel uit maakt van defPs Noorse Hendriksen Hoj. group, telt onder andere 83 lfse 1 telsuites annex studio's, df m vergaderzalen, twee rest#3"1 rants, een lounge en een b[ en Volgens L. Gadron, comm(v^n cieel manager van de Henrf sen group, zal het hotel vooPe vt gelegenheid bieden voor Ir, houden van seminars, cursr sen en zakelijke aangelegen* den. In 1987 werd met de boiF^ van het hotel begonnen en r. 30 april 1988 opende het oi 5 cieus zijn deuren. Inmiddp zijn er 60 hotelsuites verkoi aan particulieren die deze lftar mers zelf zullen betrekken |~e a verhuren aan derden. De an<rfn 1 re kamers worden door het Ir tel zelf verhuurd aan onder dere badgasten. L. Gadron: „r. was ontzettend veel animo ver1"101 het investeren in de suites. f°°U kamers waren heel snel vfn kocht. Het ligt dan ook voor hand dat we zo snel mogelp^ weer willen uitbreiden". fase worden begonnen, die 1 staat 49 suites. De totale capaf im tiet van het hotel zal dan li men op 132. In april 1989 ho<jfli] men de tweede vleugel te nen. I". enter de ien t jchoo ALPHEN AAN DEN RIJN Het Alphense recyclingbedrijf Biesterveld en co weet niet waar het met zijn chemisch af val naar toe moet als in 1991 verbranding op de Noordzee door de Europese minsters van milieu verboden wordt. Biester veld verwerkt afval van ver schillende bedrijven. De stof die na het proces overblijft, ge chloreerde koolwaterstof, wordt momenteel op zee verbrand. „De enige mogelijkheid om na 1991 de stof nog op een gedegen manier kwijt te raken is door middel van een goede landver- brandings-installatie. Maar een installatie met zo'n grote capa citeit is er nog niet", aldus C.J. Blaauw van de afdeling che- 300 ton afval die bij Biesterveld vandaan komt, wordt door het bedrijf Ocean Combustion Ser vices (OCS) op de Noordzee verder verwerkt. Dit gebeurt op ongeveer 150 zeemijl ten noordwesten van Texel. Na verbranding blijft er zoutzuur over dat neerslaat op zee. „Dat zal de reden wel zijn dat de verbranding op zee gestopt moet worden. Ik vind dat pri ma, maar dan moet er wel een alternatief komen", aldus Blaauw. Bij verbranding op het land zou er eveneens zoutzuur vrijkomen, maar dit kan dan in de vorm van gassen door alcali- sche vloeistof worden geleid waardoor opnieuw gassen ont- ïn k lerda |irect gi: staan die volgens Blaauw dopig schadelijk zijn. Blaauw: „Hetie bc dus een veel beter systeem, jïldiri AVR heeft echter veel te i nig capaciteit om dit te bewelen. stelligen. Bovendien zou de di bouwen van een nieuwe lajê: verbrandingsinstallatie al ttfeter jaar in beslag nemen". F Volgens Blaauw zal het bedf1 eenvoudigweg genoodzaakt H te stoppen met deze recyc) als voor een goede verwerl van het afval in Nederlam weinig capaciteit aanwezigir. „En we zijn niet van plan u spul naar Bijvoorbeeld de Kflk go te brengen", vertelt Blaaate v „We willen ook geen stortpli1. F van allerlei troep worden", Hjjks PRESTATIELOOP VOOR BURKINA FASO F aant WARMOND Voor de zesde keer gaat vrijdag in Warmond de Burkina Faso prestatieloop van start. De start is om zeven uur in het centrum van War mond, op het pleintje bij de Pomp. De opbrengst van de loop is bestemd voor de inrich ting van de gebouwde lesloka len en de aanschaf van de nodi- De deelnemers kunen kiezen pit drie afstanden: 3, 5 en 12 ki lometer. De route voert door het landelijk gebied rond War mond met als begin en eind punt het pleintje. Er kan gefi- nished worden tot negen uur. Het inschrijfgeld is voor jibare deelnemers tot 13 jaar oud ti|r gulden en voor deelneni vanaf 13 jaar oud drie guljp vijftig. De twee galeriën «}e het pleintje zijn speciaal tijdjj mjn deze avond geopend en eiLeer(j een terrasje. Voor meer in] aan matie: telefoon 10074/11436.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 14