2eidóc ©oma/ut Onderzoek naar nieuwe lokatie woonwagenkamp LaBlonde Fraaie reiswekker STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Vrouw en Werkwinkel in nieuw onderkomen VRAGEN OVER RIJNZICHTFLAT Van Spijker verlaat de Hoge Woerd CDA: KAMPJE DRAAIEN NAAR DOBBEWATERING Tweehonderd wandelaars GASTVRIJHEID KOST 500 GULDEN CeicLkcSouoant DINSDAG 7 JUNI rmularium engt eenheid geneesmiddelen DEN/REGIO Huisart- en apothekers in de Leidse o ontvangen dezer dagen Formularium 1988. Dat is boekje met een selectie in Nederland beschikbare 'esmiddelen. De selectie is aakt door de Regionaal isch Farmaceutische Com- ie, die in deze regio is op- :ht om meer eenheid te in het voorschrijven geneesmiddelen door de arts. is niet zo dat de huisart- nu per se deze medicijnen ten voorschrijven. Ze zijn urlijk vrij om van de lijst wijken. Maar als iedere arts zich een beetje richt het boekje dan ontstaat er duidelijkheid in het re- ale geneesmiddelenbe- aldus de Leidse apothe- M. Broekhoff. geneesmiddelen die in het je genoemd staan, sluiten aan bij de middelen die len gebruikt in Leidse zie- ïuizen. Ook passen ze in voorschrijfpatroon zoals in Leiden al gehanteerd It. Het boekje moet als een handboek door de huis- gebruikt worden. De kos- irvan zijn door de stadsa- ekers uit Leiden en omge- en door het Regionaal enfonds Leiden en Al- betaald. „Het initiatief iet maken van zo'n hand- is twee jaar geleden ge- n. Het gaat eigenlijk voor- an de plannen van de heid om regionale formu- mcommissies op te zetten, de plannen van de over laten nogal op zich wach- We hebben toen zelf het itief maar genomen", al- Broekhoff. de gebruikers verandert iet veel, aldus Broekhoff. hebben immers de meest bare medicijnen gehand- d. En wanneer iemand eling een ander merk me- meekrijgt, wordt dat uit- 'd". is de bedoeling dat er elk een Formularium wordt lakt. „Het boekje wordt s aangepast aan de wep- van de praktijk, aldus khoff. Geboren: Jesse zv. i/an Amerongen en C. van jan; Edward Dirk Jan zv. D.wan en J. A. van Egmond; Eline dv. m H. L. Kaat; Roy zv. A. C. M. Groenewegen; iné Maria Catharina dv. J. C. jt en C. Kerkhof; Sandra dv. bergen en G. J. Sloos; Elisa dv. der Valk en M. van der Hanna dv. R. K. M. van der M. van der Veen; Marlijn r zv. S. P. Cats en M. R. Kelly dv. T. van Haastrecht en G. de Ridder; Paul Peter Al- i zv. J. D. H. Swieringa en |A. Lenders; Kariene Jacoba dv. den Burg en A. D. Zwaan; Jai- abel dv. W. Rotmensen; Fouzia Boussakouki en F. Abassi; Mi- .ourens zv. A. G. L. van der Meij van der Meij; Nils Roald zv. rt. Meesterburrie en B. A. Roe- Daphne dv. J. W. Dool en M. uijk. Sowetoherdenking LEIDEN De Haagse poli tiecommissaris A. Visser voert 16 juni het woord op een herdenking van de So- weto-opstand uit 1976. Zij spreekt over haar ervarin gen op de conferentie 'Kin deren, onderdrukking en het recht in Zuid-Afrika', die in september vorig jaar in Zimbabwe is gehouden. Visser spreekt in het In loophuis Psychiatrie aan het Rapenburg 48. Bij de Sowe- to-opstand schoot de politie een jongen van 12 jaar dood, wat tot bloedige onlusten leidde. In de weken erna vielen 600 doden onder de zwarte bevolking. Jongetje gewond Lij oversteken LEIDEN Een 4-jarig jongetje uit Leiden is gistermiddag om half zes gewond geraakt, toen hij op de Rosa Ma- nusstraat werd aangere den door een brommer. Het jongetje stak plotse ling tussen twee gepar keerde auto's over. De bestuurster van de bromfiets, een 19-jarige Leidse, kon het Leide- naartje niet meer ont wijken. Hij is met een hoofdwond naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden gebracht. AZL zoekt 80 kalende mannen LEIDEN De afdeling Dermatologie van het Academisch ziekenhuis is voor een onderhoek op zoek naar tachtig ka lende mannen tussen de 18 en 45 jaar. Het on derzoek betreft de wer king van een haargroei middel en duurt een jaar. Deelnemers ge bruiken een middel en moeten zich om de drie maanden melden voor controle. Belangstellen den kunnen contact op nemen met dr. Schot, tel. 071-262630. LEIDEN Het CDA wil weten of het college van B en W bewoners van de Rijnzichtflat op zettelijk verkeerde informatie heeft gegeven over de geplande hoogte van de flat langs de Morsweg. Die is een etage hoger geworden dan aanvankelijk de bedoeling was. Het aantal wo ningen is opgevoerd van 55 naar 59. Het CDA vraagt zich af of de gemeente al vanaf het be gin van de bouw rekening heeft gehouden met de extra Verdieping. Om dergelijke gevallen te voorkomen moeten belangrijke wijzigingen in bouwplannen eerst worden voorgelegd aan de relevante commis sies, zo schrijft het CDA aan het college. Consulenten voor migranten LEIDEN Lid- wien Smit en Sera- fettin Yurdakul zijn benoemd als consu lenten voor etni sche minderheden bij de Stichting Welzijn Leiden. Het accent van hun werk komt te lig gen op projecten die de integratie van migranten in de Nederlandse sa menleving bevorde- Ton extra voor kunstenaars LEIDEN De provincie heeft een ton extra beschikbaar gesteld voor de versterking van de sociaal-economi sche positie van de Zuidhollandse beeldende kunstenaars. In plaats van 350.000 is er nu 450.000 gulden per jaar beschikbaar. Provinciale Staten besloten in maart om circa tien pro cent van het bedrag dat de provincie van het rijk krijgt voor de beeldende kunst, te reserveren voor produktie- toelagen voor beeldende kunstenaars. Er wordt een grote toeloop op deze provinciale regeling verwacht van professioneel werkende kunstenaars in de provincie, reden voor Gedepu teerde Staten om een ton extra be schikbaar te stellen. LEIDEN Autoschadebedrijf Van Spijker vertrekt naar ver wachting over ruim een half jaar van de Hoge Woerd naar het bedrijfsterrein De Hallen. De garage veroorzaakt veel overlast voor omwonenden. Van Spijker bouwt nabij de Groenoordhallen een nieuwe schadewerkplaats met kan toorruimte en heeft daarvoor een premie gekregen van de gemeente. Op de plaats van het bedrijf komen naar alle waarschijnlijkheid woningen. LEIDEN De gemeente gaat onderzoeken of het woonwa genkampje in de Stevenshof een kwart slag gedraaid kan worden. Daardoor zou de helft van het kampje verschuiven van een plaats langs de Rijn dijk' naar een plaats evenwij dig aan de Dobbewatering. Omwonenden toonden zich te vreden over deze nieuwe, door het CDA voorgestelde, variant, omdat die minder aansluit bij bestaande bebou wing aan de Rijndijk. Over de haalbaarheid van deze „klapvariant" kon gister avond na afloop van een ge combineerde commissieverga dering geen duidelijkheid worden verschaft. De gemeen te gaat deze mogelijkheid de komende dagen onderzoeken. De woonwagenbewoners worden hierbij betrokken. Voor de behandeling van deze zaak in de raadsvergadering van 20 juni komt daarover een rapportage uit. Ambtenaar Deurhof liet alvast weten dat de klapvariant in principe mogelijk is. Gezien de te verwachten overlast van de spoorlijn Leiden-Den Haag, die wordt verdubbeld, over weegt de gemeente tussen de woonwagens en de spoorlijn een rij huizen te bouwen, die kan dienen als een extra ge luidsscherm. Want zo'n scherm moet ook voor huizen worden aangelegd. Kosten Wethouder H. de la Mar (woonwagenzaken) vroeg zich af of de kosten van de klapva riant niet te hoog worden. Naar het zich laat aanzien verliest de gemeente bij die variant meer geld op de ex ploitatie van de grond, dan in het geval van het oorspronke lijke voorstel. PvdA, VVD, D66 en Links Leiden stemden gisteravond in met die lokatie, die na verwerking van de in spraak door het college van B en W is voorgesteld. De SP was tegen, het CDA wil eerst de resultaten van het onder zoek naar de klapvariant af wachten. De PvdA liet reeds weten met die nieuwste vari ant door CDA-lid W. Het- tinga „in een opwelling" ter plekke verzonnen in prin cipe akkoord te gaan. De commissieleden drongen er op aan het kampje voor 15 wagens geschikt te maken. In het voorstel zijn dat er 13. Dat betekent dat er nog twee extra kampjes in Leiden gezocht zouden moeten worden, omdat die niet groter mogen zijn dan 15 plaatsen. Gezien de proble men die één kampje al heeft veroorzaakt, moet dat in elk geval worden voorkomen, zo was de algemene opvatting. Wethouder De la Mar zegde toe dat de gemeente er streng op zal toezien dat zich geen il legale woonwagens vestigen op het nieuwe kampje of dat er andere illegale praktijken worden uitgevoerd. „Desnoods wordt een wagen dan wegge sleept", waarschuwde hij. Verrast De la Mar gaat binnenkort met bewoners van de Stevens hof en woonwagenbewoners overleggen over de klapvari ant. Omwonenden toonden zich gisteravond onaangenaam verrast met het voorstel van B en W voor de lokatie langs de Rijndijk, omdat daar tegen over huizen staan. Zo'n 80 be langstellenden volgden de dis cussie rechtstreeks via video beelden in de burgerzaal. Er wordt een werkgroep inge steld die zich gaat buigen over de integratie van woonwagen bewoners met bewoners van de Stevenshof en de Rijndijk. Namens de woonwagenbewo ners vroeg de heer Van Veen (Centrumraad Woonwagenbe woners) of de woonwagens schuin op elkaar kunnen worden geplaatst volgens een visgraatmodel en niet recht naast, of haaks op elkaar. „De bewoners kunnen dan meer als groep met elkaar leven, zo als zij gewend zijn". Onder die voorwaarde gaan de bewoners akkoord met de lokatie langs de Rijndijk. Over de klapvari ant kon Van Veen geen uit spraken doen. De bewoners draaien overigens niet op voor de kosten van het geluids- cherm. Belasting Kamerbewoners die proble men hebben met de verde ling en onderlinge terugvor dering van onroerend goed belasting, kunnen voor infor matie terecht bij de Leidse Rechtswinkel. Deze is op werkdagen tussen 10.00 en 16.00 uur telefonisch bereik baar op nummer 071-130775. Informatieavond Over het homeopathie en na tuurgeneeswijze wordt don derdag een informatieavond voor vrouwen gehouden in buurthuis 't Spoortje (Ber- nhardkade 40). De inleiding wordt verzorgd door dhr. Gons, klassiek homeopaat werkzaam bij het homeopati- sche instituut in Rotterdam. Tevens zal dhr. Waning, werkzaam in het centrum van natuurgeneeswijze in Leiden spreken. De informa tieavond begint om 20.00 uur en de toegang is twee gulden. Open Huis De Streekmuziekschool (Ra penburg 22) houdt zaterdag 11 juni van 10.30-15.00 uur open huis. Er worden lesde- monstraties gegeven en in formatie over muzieklessen. Strijkdocenten zijn aanwezig voor het passen van viool of cello. Polderfietstocht De Leidse afdelingen van het ■IVN en de ENFB houden op zondag 12 juni een polder fiet stocht. Tijdens deze tocht zul len natuurgidsen iets vertel len over de natuur in de pol der en de geschiedenis van het landschap. De lengte van de tocht is 15 of 45 kilometer. De tocht kan gereden worden aan de hand van een routeboekje. De tocht start bij het Zoologisch Laboratorium aan de Kaiserstraat 63. Men kan vertrekken tussen 10.00 en 15.00 uur. Volkenkunde Het Rijksmuseum voor Vol kenkunde aan de Steenstraat draait zondag 12 juni om 15.00 uur de film Crafts of Edo. Deze behandelt de vak kundigheid van ambachtslie den en kunstenaars in Japan. Volksdansen Volksdansgroep Tarantella houdt op zondag 12 juni om 19.00 uur in het LVC een in stuif. Daaraan werkt ook dansgroep Feta mee. Deze brengt dansen uit Tenerife op de planken. Toegang be draagt zes gulden. Schaapscheren Op de kinderboerderij in de Mieren wijk Parkzich t 100) worden zondag 12 juni van 13.00-16.00 de Leidse schapen geschoren. Woensdag 15 juni gebeurt dat tussen 9.00 en 12.00 uur. Tour de Frats start in Leiden LEIDEN J. Duivesteijn, hoofd van de afdeling sport in Lei den, lost op 25 juli bij de 3 Octoberhal het startschot van de 53ste Tour de Frats. In deze wielerronde voor de jeugd van 10 tot en met 14 jaar is snelheid van ondergeschikt belang. De deelnemers kunnen ook punten voor de gele trui verdienen door op een an dere manier op te vallen. De wedstrijd, die dus meer weg heeft van een toertocht, voert langs Ermelo, Lochem, Raalte, Emmen, Assen en Nieuw-Leus- den. Na een rustdag, waarop ouders en familieleden de renner- tjes bezoeken, voert de tocht verder langs Vaassen en Ameron gen. De finish is 3 augustus in Culemborg. Deelnemers kunnen zich opgeven bij de familie Lindenhoff (tel. 071-146881) of de heer J. Vervoorn (tel. 071-218182). De kosten bedragen 160 gulden, waarvan dagelijks een rijksdaalder zak geld wordt uitgedeeld. De Tour wordt begeleid door verkeers- en motorbegeleiders, een bezemwagen met tourmonteurs, bagagewagen en fouragewagen. Op drukke kruispunten assisiteert de politie. Er is ook een Tour dokter aanwezig. (ADVERTENTIE) DE MILDE GAULOISES Tweehonderd wandelaars meldden zich gisteren voor de eerste avond van de wandel-avond vierdaagse. Dat hoge aantal was vooral te danken aan het mooie weer. De zon begeleidde de lopers van start tot aankomst bij de VTL-kantine. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN „Vrouwen hebben een structurele plaats in het arbeidsproces. Dat wordt te vaak vergeten", zegt Hannie van Dijk van de Vrouw en Werkwinkel, die binnenkort een nieuw onderkomen aan het Rapenburg 4 officieel opent. „Maar vrouwen moeten zelf ook bewuster omgaan met die plaats en met de mogelijk heden die er zijn om opnieuw aan het arbeidsproces deel te nemen", aldus Van Dijk. De Vrouw en Werkwinkel verzorgt cursussen voor herin tredende vrouwen. Inmiddels is de derde cursus afgerond. In deze cursus „arbeids- en be- roepenoriëntatie" bekijken de deelnemers stapsgewijs de mo gelijkheden voor het opnieuw vinden van werk of het star ten van een bijscholingscursus of volledig nieuwe opleiding. De cursus wordt één dagdeel per week gegeven en duurt maximaal dertig weken. Als een cursist binnen die weken werk heeft gevonden of een opleiding is gestart, mag zij niet meer deelnemen. „De cur sus is immers bedoeld voor vrouwen die willen gaan wer ken maar niet weten hoe ze het aan moeten pakken", ver telt Van Dijk. De cursisten worden indivi dueel geholpen bij het bekij ken wat voor werk ze willen doen en wat hun mogelijkhe den zijn. Er zijn sinds 1987 drie cursussen gehouden. Na afloop vonden deelneemsters werk in de administratieve sector, het onderwijs of de verzorging. Anderen startten met een op leiding zoals een cursus sport massage, een tekenopleiding of gingen naar de vrouwenvak school. Na de zomervakantie start een nieuwe cursus. Ook wil de „winkel" een wijkgerichte cursus opzetten voor Leiden- Noord en inmiddels is er ook een cursus Vrouw en Tech niek aldus Hannie van Dijk. De winkel houdt elke maan dag spreekuur aan het Rapen burg. LEIDEN Een 23-jarige Lei- kende man in een café ont- denaar heeft bij de Leidse po- moet en hem 's nachts onder- litie aangifte gedaan van dief- dak aangeboden. Maandag stal van 500 gulden. Een huis- middag moesten beide gasthe- genoot van de man had zon- ren weg in verband met dagavond een Vlaams spre- college en een tentamen. Toen ze 'savonds om zes uur weer thuis kwamen bleek de gast te zijn verdwenen, alsmede een potje met 500 gulden. Dq man had verteld uit Gent te komen en 39 jaar te zijn. Stevige knopen bevorderen genezing LEIDEN Stevige knopen bevorderen het genezingspro ces van een wond. Dat zegt de Leidse gynaecoloog dr. B. Trimbos, projectleider van de Leidse Medische Faculteit. Tot voor kort wilde of kon een chirurg geen stevige knopen aanleggen door het gebruik van kattedarm als hechtgaren. „De sterke weefselreactie op het hechtmateriaal maakte het verstandig om niet te dik te knopen", aldus Trimbos. Tegenwoordig zijn in de ope ratiekamers geavanceerde hechttechniekenen mogelijk door de introduktie van nieu we synthetische (in het li chaam oplosbare) hechtmateri- alen. Bij de Leidse universiteit werd vorige maand een her en bijscholingscursus voor chi rurgen gegeven om hen te in formeren over dit nieuwe ma teriaal. Vastgesteld werd dat de knoop het zwakke punt van een hechting blijft. Daarbij legt een chirurg bij een grote buikoperatie tussen de 50 en 150 knopen. Verkeerde knoop- techieken leiden tot nabloe- dingen en littekenbreuken. 0eze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Telefoon .(voor controle Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 23,74 kwartaal per acceptgiro f 70,93 Stuur als dank de reiswekker naar: Naam: Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 25ÖÖ VD Den Haag VNZ

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11