Toffe Henk en Jofele Kea „met dank aan Scheurleer" voetballerlei Grenzen Nieuw gezicht HERENIGING VAN TENNISCRACKS BIJ EEUWFEEST VAN LEIMONIAS SPORT CeidócSoutont zaterdag 4 juni i988 pagina ig door Frank Werkman Zoals bekend worden de grt zen in de Europese Gem et schap over vier Jaar af£ schaft. 1992 wordt derhal een gedenkwaardige mijlpa waarover talloze deskundig zich nu al uitgebreid het hoo breken. Regeren is vooruitzi tenslotte, maar ook bij slee regeren moet je het oog u gericht houden op de tc komst. Dat doet men uiteraard ook de sportwereld. Hoewel l paalde grenzen al zó zijn v< vaagd dat sommige cat eg rieèn in onze samenleving al lang niet meer kunn trekken. Denk maar eens a de vandalen, die broodnucht al niet eens weten tot hoe v ze kunnen gaan, maar met e beneveld brein helemaal ov de rooie gaan. DeEuropese Commissie, maar de overkoepelende reg ring van alle lidstaten, het bepaald dat we vanaf 1992 o< bij een andere dan de Bel± sche grens ons paspoort n. meer behoeven te laten zie Dat is mooi, want ik vind 1. altijd knap vervelend als met de nodige flessen lie geestrijk vocht uit de wij gaarden van Marianne Ronco ietwat in de piepz, moet zitten. Daar, vlak vo de Frans-Belgische grens, het steevast „Remmen va lichten doven", omdat de do aniers nog wel eens een kijk in de kofferbak willen neme Op zijn minst heeft de passa daar enig tijdverlies tot geve en dat zal dus ook vanaf 19 tot het verleden behoren. Wat ook tegen die tijd pas moet zijn is het nu nog in vt EG-lidstaten toegepaste trai fersysteem in de voetbalw reld. Frankrijk en Portug zijn nu al zo ver en volgens deskundigen is er zonder zo slavenmarkt best te leven, spelers varen er wel bij. straks de ene club niet me aan de andere hoeft te betah voor een speler kan deze profiteren van de vrijgekom^e pecunia. v0 Slecht is een transfersomlo; w( voetbalwereld voor clubs i st- Sparta, dat als eeuweling al j ren het hoofd boven wat zjj, kan houden door stelselma^3 betere voetballers te verkopdf^0 Ondertussen heeft zich ersta ander opmerkelijk feit voorglsta daan in de voetbal wereR; fa Waar de EG bepaalde dive, straks dus alle grenzen dien6rei weg te vallen, heeft de Eunm( pese voetbalunie gemeend eflsec afwijkend standpunt ij)a moeten innemen. De organis\mi tie, waar men juridische slinjn migheidjes best kan waarckn ren (denk aan het verhaal va medicus Greep naar aanle ding van de Cyprus-bory* heeft men nu zelf een foef\ 1> bedacht. De UEFA heeft ni mei ijk verordonneerd dS£)Q deelnemers aan de Europehir bekertoernooien ondanks &jr EG-richtlijn slechts een bf0r perkt aantal buitenlandeL0\ mogen opstellen. Er mogen, jul. werd vanuit Zwitserland gedf[)u creteerd, hooguit vier buiteZjjs landse spelers worden op^fcn( steld. Lu: Een niet onbegrijpelijke besliar sing, omdat daarmee worjwi, voorkómen dat straks het Jqtoe pitaal uit Italië en Spanje iel Europese markt gaat ovefeer heersen. Maar wel één die veW velende consequenties /leehij voor Engelse en PortugeLai clubs. Bij de eerste wemelt hè,jr van de met-Engelsen, NoorLp ie ren, Welshmen en Schoffefn het tweede land wordt jaapm lijks overspoeld door speleï uit Brazilië, het land waarm\ Portugal niet alleen de faff? deelt, maar waarvan men o*-1 buitenlander beschouwt. Een wat curieuze situath waaraan de UEFA zich f<LE dusver niets heeft laten gelllai gen liggen. Altijd gold te motto: hoe meer zielen hijRo meer vreugd. Hetgeen bijvoorei beeld tot gevolg had dat aar or allerlei k walifika tie-toern oojRa en kon worden deelgenom&wt door alle mogelijke soortme 1 Britten. Zodat het in theom-2 mogelijk Is dat in een toerno^in om het Europees landenkariiei pioenschap met acht teande maar liefst vijf ploegen van <jvai Britse eilanden acteren. Sie Een zotte situatie. Net zoals ♦ie ban op de Engelse clubs na&cai aanleiding van het Heizel-drin ma niet gold voor bepaald nitye van minder gewelddadige sujiMa porters voorziene Schotiprn clubs. pe Meten met twee maten, hepin zoiets, een ook door sportpouo. tici met overgave bedrevwie bezigheid. Wie zei ook al wefcla dat sport en politiek niets nildaj elkaar te maken hebbenbui Ook in de tweede divisie is er een nieuw gezicht, omdat Walsall Bristol City in een extra duel met 4-0 versloeg. Walsall hoopt zich nu te verster ken. Mogelijk gebeurt dat met Mark Hately, omdat die Monaco verlaat om weer naar zijn vet rouwde Engeland terug te keren. De plaats van Hately bij Monaco zal nu worden ingenomen door de Zweed Dan Corneliusson, die tot het einde van deze maand zijn brood verdient in Italië bij Como. Gesjoemeld In het fraaie Azteken-land Mexi co wordt de toerist niet alleen he vig verwend, maar gebeuren er ook dingen die het zonlicht, hoe mooi soms ook, niet kunnen ver dragen. Mexico heeft namelijk gesjoe meld met de geboortedata van enkele jeugdige talenten. Op die manier konden bij een interna tionaal jeugdtoernooi in Arabië spelers uitkomen die al lang niet meer gerechtigd waren daar te voetballen. De FIFA spoorde die overtreding echter op en heeft nu Mexico onder curatele gesteld. De internationale voetbalbond overweegt zelfs nog verdere stap pen te ondernemen. De FIFA heeft al gedreigd Mexico niet toe te laten tot het eindtoernooi van de Olympische Spelen en of te weren van de voorronden voor het WK 1990 in Italië. Veel leed te ventura) en Bockenfeld (naar Italië) weer naar een reisbureau dienden te stappen. Niet warm In Engeland loopt het pu bliek niet meer warm voor elk duel van het nationale team. Tegen Columbia za ten er onlangs maar 25.760 toeschouwers op de tribu nes in Wembley, terwijl er bij de strijd om de Sherpa- fan trophy (een bekerstrijd tussen derde en vierde di visieteams) maar liefst 80.841 bezoekers werden geteld. Dat duel tussen Burnley en Wolverhamp ton Wanderers eindigde in een zege van 2-0 voor de Wolves, de kampioen van de vierde divisie. Wolves krijgt bij de pro motie naar de derde divi sie gezelschap van Swan sea City, dat Torquay Uni ted in twee duels de baas bleef. DEN HAAG Geen van beiden is ooit voor Leimo- nias uitgekomen in de tenniscompetitie, maar de namen van Kea Bouman en Henk Timmer zijn on losmakelijk verbonden met de jubilerende Haagse tennisclub. Beiden zijn erelid van de honderdjari ge elite-vereniging en bei den zijn inmiddels aange land bij de respectabele leeftijd van 84 jaar. Kea Bouman houdt vanuit het Twentse Delden een oogje in het tenniszeil en Henk Timmer houdt al lange tijd domicilie in Biltho- ven. De cracks van toen zagen elkaar gisteravond terug aan de Haagse Klat- teweg. Met de „Nacht der Kampioe nen", bijgewoond door Z.K.H. Prins Bernhard, beleefden de jubileumfestiviteiten bij Lei- monias een waardig hoogte punt. Met zoals dat in sjiek Leimonias-jargon heet me vrouw K. Tiedemann-Bouman en de heer H. Timmer als twee van de vele voorname cory feeën. Ter gelegenheid van het eeuwfeest van de roemruchte Haagse club, bespreekt het vermaarde duo van weleer op deze pagina de tennissport van toen en nu. Tennis toen Kea Bouman: „Toptennis kostte vroeger al veel tijd. Ook toen kreeg je het niet op een presenteerblaadje. Ik woonde in Almelo, waar mijn vader voorzitter was van de tennis club LET. Maar ik moest bid den en smeken om daar tegen een muurtje te mogen slaan. In '23 speelde ik voor het eerst in het Nederlandse team. Sindsdien heb ik zeven jaar in de internationale tenniswereld gestaan. Dat betekende dat je van april tot september in het buitenland was. Ik had een overeenkomst met de tennis- bond. Over de grens was ik hun representante. Via mij konden ze buitenlandse spelers naar Nederland halen. We hadden geen overdekte banen dus 's winters had ik wat vrije tijd. Maar in de zomer kon je er helemaal niets bij doen. Toch heb ik nog een aantal malen in het Nederlands hoc keyteam gespeeld. Op velden met molshopen, dat wel". Henk Timmer: „Ik denk dat wij vroeger meer plezier in het tennis hadden dan de spelers van tegenwoordig. Mijn fout was alleen dat ik nooit zo be zeten was van de sport. Ik vond het een verrekt mooie sport, maar niet om de hele dag te doen. Het zat me soms gewoon tot hier en daarom speelde ik ook nooit competitie voor Leimonias. In 1923 be haalde ik mijn eerste, kampi oenschap en ik ben gestopt in 1938. Omdat de animo hele maal weg was. Van het tennis van vroeger herinner ik me vooral dat we, bij Leimonias, op cement speelden. En later op gemalen baksteen". Successen Kea Bouman: „Op de bron zen medaille die Henk en ik in 1924 wonnen bij'de Spelen in Parijs, heb ik nuchter gerea geerd. Het was daar duidelijk met de Franse slag georgani seerd. We zijn niet eens op het schavotje geweest. Na afloop werd er een bulletin uitgege ven, maar ook dat hadden ze nogal slordig gedaan. Mijn naam stond geschreven als Kean Bouman. Ik heet eigen lijk Cornelia. Bij mijn geboor te-aangifte werd de naam Kea niet erkend, maar ik heb toch altijd zo geheten. In '26 won ik in Berlijn drie eerste prijzen bij de internationale kampi oenschappen. Dat waren Z.K.H. Prins Bernhard, gezeten op de voorste rij temidden van Henk Timmer en Tea Bouman, overhandigde gisteravond aan 68 oud-nationaal kampioenen een beeldje van de weidenimf, het symbool van „eeuwige verjonging" van tennisclub Leimonias. Ter gelegenheid van het eeuwfeest van Leimonias zijn de twee hoofdbanen op het terrein aan de Klatteweg vernoemd naar Madzy Rollin Couquerque (gezeten in rolstoel) en Henk Timmer. De zogenaamde „Nacht der Kampioenen", bijgewoond door bur gemeester Havermans, werd gisteravond vooral een feest der herkenning. De volgende toppers waren daarbij aanwezig en werden door presentator Willem Duys voorgesteld aan Prins Bernhard: Henk Timmer, Kea Tiedemann Bouman, Madzy Rollin Couquerque, Theo van Eek, Els van Berkel-Belzer, Joop Knotten belt, Wim Karsten, Geert Scheurleer, Didi Teschmacher, Truid Blaisse-Terwindt, Hans van Swol, Jopie Roos-Van der Wal, Ivo Rinkel, Tineke Tielens-Fisher, Noke Linck, Annetje Koopmans- Knottenbelt, Eliane Scholten-Klein, Lo Krijt, Hans van Dalsum, Boebie van Meegeren, Fransje Rouwenhorst-Tekelenburg, Henk Goris, Berna Thung-Waldthausen, Willem Maris, Piet van Eysden, Mientje Vletter-Tettelaar, Fredie Dijkveld Stol-Marinkelle, Joyce Buyze-Marinkelle, Madeleine Hemmes-Weurman, Jenny Ridder- hof-Seven, Jan Hajer, Trudy Groenman, Anja Ybema-Lepoütre, Betty Stöve, Els Veentjer-Spruyt, Elly Bromberg-Krocke, Astrid Suurbeek, Judith Salomè, Tine Zwaan, Fred Hemmes, Marijke Janse, Peter Soeters, Ada de Laive-Bakker, Jan Hordijk, Nick Fleury, Louk Sanders, Elly Appel, Wouter Fok, Theo Gorter, René Heffels, Marianne van der Torre, Karin Moos, Martin Koek, Huub van Boeckel, Rolf Thung, Mariëtte Pakker, Marc Albert, Nannette Schutte, Ton Sie, Judith Warringa, Menno Oosting, Nicole Jager man, Johan Vekemans, Carin Bakkum, Christiaan Feenstra, Si- mone Schilder, Eveline Hamers, Evert Schneider en Hans van de Weg. FOTO: JEROEN DE JONG mooie zilveren voorwerpen. We keerden met de trein terug naar Nederland. Ik weet nog goed dat er toen een douanier was die wilde dat ik invoer rechten zou betalen. Daar peinsde ik natuurlijk niet over. Het hoogtepunt uit mijn loopbaan was wel het winnen van het enkelspel bij de inter nationale kampioenschappen op Roland Garros, in 1927." De eerste prijs was een koffer- grammofoon". Henk Timmer: „Ik heb 23 na tionale kampioenschappen be haald en zat tweemaal bij de laatste acht op Wimbledon. In 1927 en 1929. Daarnaast heb ik 26 Davis Cupwedstrijden ge speeld in twintig verschillende landen. Daarin speelde ik 67 partijen, waarvan ik er 42 heb gewonnen. Het mooiste was in 1925. Toen stonden we met het Davis Cupteam in de finale van de Europese zone, waarin we verloren van Frankrijk. Dat was met Van Lennep, Diemer Kool en Bryan. Het jaar ervoor was er natuurlijk die olympische medaille met Kea Bouman. Die goeie Kea. Ze noemden ons jofele Kea en toffe Henk". Leuke ervaringen Kea Bouman: „Vooral aan mijn verblijf van drie maan den in de Verenigde Staten heb ik hele goeie herinnerin gen overgehouden. We gingen met de boot en mijn vader moest de overtocht betalen. Toen we daar een musical be zochten, werd er ineens een spotlight op me gericht en riep de speaker: „There she is: miss Kea Bouman". Ik werd zelfs gevraagd voor een film en heb nog een keer auditie gedaan. Ze maakten een film over sport, waarin ook liefdesscènes voorkwamen. Toen ik voor de geest kreeg dat' ik, afgebeeld in zo'n scène, levensgroot bo ven de bioscoop op het Spui zou komen te hangen, heb ik het aanbod alsnog afgewezen". Henk Timmer: „Ik was in 1938 eigenlijk al gestopt met tennis. Maar door het bestuur van Leimonias werd me drin gend gevraagd om nog één maal aan een toernooi van de club mee te doen. Ze waren namelijk bang dat, uitgere kend in die tijd, een Duitser de beker zou winnen. Dat mocht ik dus voorkomen en dat was best leuk. Verder kijk ik met heel veel plezier terug op mijn tennisloopbaan. Heel veel lol gehad. Maar ik nam ook tijd voor andere zaken. Zo heb ik driemaal de Elfstedentocht ge reden en in 1941 was ik squa- shkampioen van Nederland". Nare ervaringen Kea Bouman: „Nare ervarin gen heb ik in de tennissport nauwelijks gekend. Alleen als er eens een wedstrijd werd af gelast. Ik weet nog dat ik op een zaterdag zou vertrekken naar Budapest. Daar had ik me echt op verheugd. Maar op vrijdagavond kreeg ik te ho ren dat het niet doorging. De Donau was namelijk buiten zijn oevers getreden. Ook heb ik een keer wedstrijden in Spanje moeten afzeggen. Van wege de burgeroorlog. Mijn moeder zei nee. En mijn erva ring in 1930 in Brussel was ook niet zo positief. Ik weet nog goed dat het daar snikheet en stoffig was. Toen ik op de baan liep, vroeg ik me af: Kea, wat doe je hier. Ik heb toen meteen besloten ermee op te houden.Ik had ineens schoon genoeg van al die wedstrijden en besloot te gaan paardrijden. Het jaar erna ben ik getrouwd en met mijn man, die bij de BPM werkte, naar Indië ver trokken. Ik sloeg alleen nog zo af en toe een balletje, bijvoor beeld als gastspeelster in het Japanse Davis Cup-team". Henk Timmer: „Twee din gen: toen ik als klein jochie op Leimonias kwam, verloor ik meteen met 6-0, 6-0 van Chris van Lennep. Dat was een goeie leerschool, zeg. Dan weet je meteen weer waar je staat. En verder staat 1929 me nog helder voor de geest. We speelden in Hongarije, maar op de heenweg was ik in Zwit serland gaan zonnebaden. Met een verbrand lichaam speelde ik tegen Takcax. Door de pijn kon ik haast geen bal slaan en ik verloor. Dat zijn van die stómme dingen Geld Kea Bouman: „Zoals gezegd betaalde mijn vader de reizen. De bond was in die tijd niet zo scheutig. Ze vergoedden alleen deelname aan de officieel er kende kampioenschappen van Europa. Uit andere landen kwamen de spelers al vroeg naar Wimbledon om te wen nen aan het gras, maar wij mochten pas twee dagen tevo ren weg. Meestal was er ruwe zee en dan stond je met je hand op je maag te tennissen. We hadden gewoon onze zelf aangeschafte kleding en rac kets. Alleen op Wimbledon lag altijd een Dunlop-racket voor je klaar. En in New York had ik een chaperonne. We speel den met bemiddelde heren en als mijn dollars op waren, gin gen ze speculeren op de beurs. Hun winst was dan voor mij. Maar de tennissport heeft me flink wat geld gekost. Achter af bezien had ik er misschien wat meer uit kunnen slepen. Ze wilden bijvoorbeeld mijn naam verbinden aan een siga- renmerk, maar dat heb ik ge weigerd. Ze gebruikten mijn naam kennelijk ook in de kle- dingwereld. Een tante van me kwam eens bij een sjieke win kel op het Leidseplein. Daar prezen ze haar een jurkje aan door te zeggen: „Kea Bouman draagt het ook". We hebben het maar lachend afgedaan". Henk Timmer: „Ik heb nooit direct geld verdiend aan de tennissport. Maar later als ver- zekerings-agent bij Lange- veldt-Sröder had ik een goed entree dank zij mijn naam als tennisser. Indirect heb ik er dus wel financieel voordeel bij gehad. Wij speelden voor het land en de eer". Tennis nu Kea Bouman: „Mijn drie kin deren zijn leuk sportief en doen allemaal aan tennis. Ik zit vaak voor de buis en volg veel tennispartijen. In z'n al gemeenheid vind ik het spel tegenwoordig een beetje eento nig. Haast iedereen blijft ach terin op de baseline staan, vooral die Zweden. Van de topspelers heb ik het meeste bewondering voor Jimmy Connors. Een vechtersbaas eerste klas. Becker is een beet je aan het afzakken en ik denk dat McEnroe 't niet meer haalt. Die is er te lang tussen uit geweest". Henk Timmer „Ik volg het nog wel en speel zo af en toe zelfs nog wel eens een dubbel tje. Het lijkt me heel moeilijk om nu prof te zijn. Je leeft met je koffer en stapt van het ene vliegtuig in het andere. Het valt me op dat er tegenwoor dig haast geen lachje meer vanaf kan. Verder vind ik het jammer dan het spel gedomi neerd wordt door de opslag. Vroeger was tennis meer een kijksport. Maar begrijp me goed: ik draag de sport nog steeds een warm hart toe en kan er nog heel erg van genie ten. John McEnroe is voor mij de meest geniale tennisser. Het is alleen jammer dat-ie z'n ze nuwen af en toe niet in be dwang kan houden". Leimonias Kea Bouman: „Competitie spelen voor Leimonias was voor mij té gecompliceerd. Ik woonde immers in Almelo en moest al heel vaak met de trein heen en weer voor de trainingen. Ik ben wel een tijdje uitgekomen voor DDV, omdat ik daar, in Amsterdam, vioolles volgde. Dat was goed te combineren. Eigenlijk ben ik twee keer betrekkelijk kort lid geweest van Leimonias, een zeer exclusieve club. Ik heb er nog tegen prinses Julia na gespeeld. Wat ik ook nooit zal vergeten is dat we er tij dens de oorlog speelden, toen ik na terugkeer uit Indië in Den Haag woonde. Leimonias was toen verhuisd van de METS naar het terrein aan de Klatteweg. Ik zie die Engelse vliegtuigen in de oorlog nóg overkomen. Er waren Duitsers en die doken meteen plat op de grond, terwijl wij met onze rackets en zakdoeken stonden te wuiven". Henk Timmer: „Door de Lei- monianen ben ik altijd enorm goed opgevangen. Een club met cachet, waar je goed wordt opgevoed. Je haalde het niet in je boerenhoofd om met je racket te gooien. Ik heb een prachtige tijd gehad bij Leimo nias. De ouwe mr. J.B. Kan speelde er ook. Inderdaad, de minister. De vader van Wim- pie". Gerard Scheurleer Kea Bouman: „Leimonias kon je in mijn tijd echt de club van Scheurleer noemen. Hij streefde naar het aantrekken van leden met belofte voor de toekomst. De kampioenen van Nederland waren allemaal lid van Leimonias. Hij belde me altijd op, want als het enigszins kon, moest ik in Den Haag ko men trainen. Scheurleer een echte autoriteit. Een mar kante man. Hij had een enor me kijk op de tennissport. Hij zei altijd dat we ons niet mochten vergelijken met de Amerikanen. Omdat we een veel te wisselvallig klimaat hebben". Henk Timmer: „Gerard Scheurleer was mijn coach en tweede vader. Een fantastische man aan wie ik bijna alles heb te danken. Hij heeft mij ont dekt en van Utrecht naar Lei monias gehaald. Door hem is mijn backhand zo sterk gewor den en daar zal ik hem altijd dankbaar voor blijven. Zoals ik heel Leimonias dankbaar ben voor de mogelijkheden die ik daar heb gehad. Ik wens ze voor de volgende honderd jaar het allerbeste toe!". ROB LANGEVELD Het feit dat Waldhof Mann heim op de laatste wedstrijd dag in der Bundesliga het kind van de rekening werd, nadat men al feest had gevierd om dat men dacht dat Karlsruhe had verloren van Frankfurt, heeft in Mannheim veel leed bezorgd. Tal van geplande va kanties moesten worden gean nuleerd, omdat er nog twee beslissingsduels met Darm stadt moeten worden gespeeld. Een pikant treffen, omdat de trainer van Darmstadt, Klaus Schlappner (bijnaam: Schlap- pi), vroeger Waldhof leidde. Trainer Latzke van Waldhof, die nu met zijn vrouw Renate op een Spaanse strand had zul len liggen, moest de vakantie reis annuleren. Dat kostte hem maar liefst 1.000 Mark, terwijl ook Peter Lux (zou naar Fuer- Zes spelers Zes Westduitse spelers komen op het EK in actie met hetzelf de nummer als bij de WK in Mexico. Dat zestal is: Thomas Berthold (14), Andreas Breh- me (3), Matthias Herget (5), Lothar Matthaus (8), Pierre Littbarski (7) en Rudi Voller (9). Olaf Thon inmiddels Bay- ern München) was er in Mexi co ook al bij. Toen met het rugnummer zestien. Dat num mer wenste hij nu niet weer te dragen, omdat naar zijn me ning dat cijfer hem ongeluk had gebracht. Bondscoach Franz Beckenbauer ging op dat verzoek in en gaf Thon nu nummer tien. Franz Beckenbauer (foto) gaf Thon nummer tien. FOTO: Persunie

Leidse Courant | 1988 | | pagina 8