Fransen willen vakantie, geen verkiezingen meer «president Reagan: timisme over euw tijdperk Zia ul-Haq versterkt macht met „zachte staatsgreep" Slag om Normandië herdacht in monument Ex-nazi Klaus Barbie verliest hoger beroep BUITENLAND CeicUe Commit ZATERDAG 4 JUNI 1988 PAGINA 7 Lanslag Zuidafrika »ost vier levens |)HANNESBURG Bij een bom- ;lag in Roodepoort, een blanke •stad van Johannesburg, zijn gis pen vier mensen (drie zwarten en ;n blanke vrouw) omgekomen en pgentien anderen gewond geraakt. bom was geplaatst in een vuilnis zak voor een bankgebouw. Volgens iiiggetuigen evacueerden de politie 3% reddingswerkers de directe omge ving van de bank omdat zij vreesden At er nog andere bommen verbor- I2fn zouden zijn. Het was de zwaarste I2inslag sinds maart toen in het nabij- ^legen Krugersdorp drie mensen om St leven kwamen bij een aanslag. 21plgens de regering zit het ANC ach- 5«r de aanslagen. Zeehonden - sterfte door overbevolking KIEL Een snelle en ongecon troleerde groei van de zeehon denpopulatie is mogelijk verant woordelijk voor de dood van honderden zeehonden .in Noord- Europa. Dit hebben wetenschap pers, onder wie enkele uit Neder land, gisteren in Kiel verklaard op een bijeenkomst over de re cente mysterieuze sterfte onder de zeehonden. Deense deskundi gen sluiten vervuiling uit, omdat de Deense kust schoon zou zijn. Daarentegen heeft de zeehonden populatie zich de afgelopen twee jaar verdubbeld in Denemarken en de Bondsrepubliek. België trekt deel Golf-vloot terug BRUSSEL België trekt met onmiddellijke ingang een deel van de vloot in de Perzische Golf terug. Alleen de mijnenveger Crocus blijft nog hooguit zes maanden daar. Met dat besluit komt premier Martens tegemoet aan de socialisten in zijn nieuwe kabinet. Samen met de Volksu nie willen zij de Belgische aan wezigheid in de Golf zo snel mo gelijk helemaal beëindigen. Eén mijnenjager, de Bovesse, is al on derweg naar huis; het comman do- en bevoorradingsschip Zinnia volgt binnen vier weken. Neder land beslist later hoe lang het zijn schepen nog in de Golf laat. Duits warenhuis betaalt afperser WEST-BERLIJN Het West- berlijnse warenhuis KaDeWe heeft een half miljoen mark betaald aan een afperser die er van wordt verdacht twee bom men in de winkel te hebben geplaatst. Vorige week ontplof te een bom op de sport-afde- ling; een tweede bom ging niet af, omdat de ontsteking niet werkte. Een afperser meldde zich daarop en dreigde een hele serie bommen in de winkel te laten ontploffen, tenzij hem een half miljoen zou worden betaald, aldus de politie. Het geld werd donderdagavond af gegeven langs een spoorbaan. De afperser is ontsnapt. Sloveense journalist voor militair gerecht LJUBLJANA De dinsdag gearresteerde Sloveense jour nalist Janez Jansa moet zich voor een militair gerechtshof verantwoorden wegens „publi- katie van militaire geheimen". De aanklacht houdt verband met een artikel in het jonge renblad Mladina, waarin ge wag wordt gemaakt van plan nen van de Joegoslavische strijdkrachten om in de deel republiek Slovenië honderen den liberalen en oppositione- len op te pakken. De arrestatie heeft in de liberale republiek Slovenië in alternatieve krin gen tot een golf van protest geleid. „Belgische minister werd afgeluisterd" BRUSSEL De Belgische minister van begroting en tevens vice-premier Schiltz heeft gisteren bij Justitie een klacht ingediend: hij is ervan overtuigd dat gerechtelijke diensten zijn telefoon hebben afgeluisterd. Schiltz, eerder mi nister van het Vlaamse gewest, is in opspraak gekomen nadat de politie bij hem en nog zestien leden van de Volk sunie huiszoeking heeft gedaan. Hij en Europarlementariër Kuijpers zouden steekpenningen hebben aangenomen van een bouwbedrijf, dat op hun voor spraak in aanmerking zou zijn geko men voor de bouw van een onder grondse parkeergarage bij het Belgisch parlement. HAARLEMMER DOODOP MONTBLANC CHAMONIX Vijf maanden na dat hij ter nauwernood werd gered op de hellingen van de Mont Blanc is de 21-jarige Ernst Zikkel op die zelfde berg om het leven gekomen. De Haarlemmer beklom de Mont Blanc aan de Franse zijde toen hij op ruim 2800 meter hoogte werd getroffen door een kleine lawine. Hij viel enkele honderden meters naar beneden en kwam terecht op een gletscher. De man werd don derdag nog levend aangetroffen, maar overleed kort na aankomst in ziekenhuis. I 14 (Van onze correspondent 14! Bob van Huët) PARIJS Nog twee IBkeer. morgen en volgen- Sjde week zondag, naar de Hgstembus en dan met va kantie. Vooral aan dat 354,slaatste blijken veel Fran- ,52'jse kiezers hard toe, want i6iona bijna een jaar campag- ojiès voor presidents- en 305^parlementsverkiezingen n83hebben ze volgens de po litieke commentator van i&jLe Figaro „geen oren ^Jmeer om te luisteren en 49.ijgeen benen meer om de ^meetings af te rennen". oJAlle kandidaten hebben het 4i.jgemerkt; ze moesten het de rafafgelopen week doen met •^halfvolle- en alles behalve ko kende zalen. Naar de zendtijd voor politieke partijen op de 'ele visie is nauwelijks geke ken. Moe van al het plichtma tige gekijf tussen links en rechts schakelde men massaal over naar het tennis op Ro land-Garros, waar Henri Le- conte de nationale gevoelens zoveel beter verdedigde dail Jean-Marie Le Pen. Toch staat er morgen heel wat op het spel. In de eerste ronde van de parlementsverkiezinr gen moet ongeveer duidelijk worden in hoeverre de on langs herkozen Mitterrand in het parlement op een meer derheid kan rekenen voor de uitvoer van zijn plannen. De nieuwe Assemblée wordt in principe voor vijf jaar geko zen. Peilingen hebben de socialis ten wederom een ruime over winning voorspelt. De meeste kandidaat-kamerleden van de partij van Mitterrand hopen te surfen op de „roze golf" van 8 mei toen „Tonton" werd herkozen met liefst 54 procent van de stemmen. Vol gens de beproefde strategie1 hebben de socialisten hun toe komstplannen zoveel mogelijk in het vage gehouden. Punten om op aangevallen te kunnen worden waren er zo nauwe lijks. Nu de „cohabitation" (het sa menwonen van een linkse president met een rechtse ka mermeerderheid) lijkt te heb ben afgedaan richt alle aan dacht zich op de „ouverture" (de opening van de socialisten naar het politieke midden). Deze wordt door Mitterrand gewenst, maar door de cen trum-democraten van de libe rale familie UDF nog niet aangedurfd. Minder dan een maand na de nederlaag van de rechtse presidentskandi daat Jacques Chirac riekt dat immers naar verraad. Voetbalclub In een poging de rijen geslo ten te houden en niet te be zwijken voor het socialistische sirenelied van de ouverture hebben de gaullisten van Chi rac en de liberalen van Gis- card en Barre zich haastig verenigd in de „Union du Rassemblement du Centre". Maar dat de URC binnenkort zal exploderen ligt in de lijn der verwachtingen, waarbij Jacques Chirac mogelijk zelfs onttroond gaat worden als lei der van rechts, door de veel gematigder Raymond Barre. Jean-Marie Le Pen, die bij de presidentsverkiezingen zo'n opmerkelijke vooruitgang boekte, zal zijn zetel waar schijnlijk niet behouden in de Assemblée. De 59-jarige Le Pen is van kiesdistrict ver huisd, van Bretagne naar Marseille. In de Franse vari ant van de Tweede Kamer bezet de partij van Le Pen nu 32 zetels, maar als gevolg van wijzigingen in het kiesstelsel lijkt het Nationaal Front deze maand niet verder te komen dan drie zetels. Behalve Le Pen is er een amateur-politicus, die via Marseille graag beroeps wil worden: Bernard Tapie. Deze 43-jarige zakenman heeft de laatste jaren veel publiciteit getrokken met zijn opzienba rende manier van zakendoen en sinds 1986 is hij de grote man op de achtergrond bij de voetbalclub Olympique Mar seille. Le Pen en Tapie sparen el kaar niet in de aanloop naar de verkiezingen. De uit Parijs afkomstige Tapie zei over het Front National: „Ik doe mijn uiterste best om aan te tonen dat werkloosheid niet onver mijdelijk is. Dan zullen wij wel eens zien of er nog maar één persoon op het Nationale Front stemt". Over Le Pen: „Wees geen oen, stem niet op Le Pen". Waarop de voorman van het Front National rea geert: „Tegen de tijd dat Tapie in Marseille aan de bak is, kan hij zichzelf voor 1 franc verkopen". EEMOTIONEERDE DANKBETUIGINGEN n&N THATCHER: 36.é 39.1 v (Van onze correspondent Roger Simons) De Amerikaanse president Ronald is gisteren teruggekeerd naar Washington na- in de Britse hoofdstad een optimistisch beeld van een nieuw tijdperk dat ons toe- en dat van grote betekenis kan zijn in de inter- geschiedenis. 4 hoopt dat de barrières tussen Oost en West die na de Wereldoorlog werden aangebracht, nu zeer snel ver worden. Maar hij voegde eraan toe dat de wereld- toch in grote mate afhangt van de waakzaamheid van westen. City en het Royal Institute of International Affairs (Ko- (nklijk Instituut van Internationale Betrekkingen) hadden ft Amerikaanse staatshoofd uitgenodigd om voor een verza- ing prominente genodigden een toespraak te komen hou- in de Guild Hall. Premier Margaret Thatcher en opposi- ïider Neil Kinnock bevonden zich onder de genodigden. Sident Reagan maakte van deze eerste openbare gelegen- 1 om te praten over de historische top in Moskou gebruik een warme hulde te brengen aan de premier van Groot- tannië. Politieke waarnemers deden de indruk op dat hij Thatcher tot zijn erfgenaam wilde benoemen wat de politieke leiding van het westerse bondgenoot- Reagan schijnen de Sovjet-leiders er inderdaad erg •rand hun medemensen meer vrijheid en armslag te zowel wat het heden als wat de toekomst betreft. Zijn indruk van Gorbatsjov is, dat deze het ernstig met zijn hervormingen. „Moge God het Russische bijstaan", aldus Reagan die na zijn toespraak uitbundig geprezen door premier Margaret Thatcher, verklaarde dat de hele wereld hem grote dankbaarheid schuldigd was voor zijn niet aflatende vastberadenheid en „Het is net alsof u bij het begin van uw politieke zou hebben gezegd: Hierin zal ik altijd geloven en in zin zal ik altijd optreden, en godzijdank dat u het hebt aldus een zeer geëmotioneerde Thatcher. President Reagan en premier Thatcher feliciteren elkaar met'hun optimistische speeches; Nancy kijkt gelukzalig toe. foto: ap MOSKOU Andrei Sa- charov, de dissidente kerngeleerde en Nobel prijswinnaar heeft de re gering van de Sovjetunie opgeroepen alle politieke gevangenen vrij te laten. Sacharov, jarenlang ver volgd wegens zijn denk beelden, deed zijn oproep tijdens een unieke perscon ferentie, die werd georgani seerd door het ministerie van buitenlandse zaken in Moskou. De kerngeleerde, die eind Unieke pers conferentie door Andrei Sacharov 1986 na zes jaar uit zijn ver banningsoord Gorki naar Moskou mocht terugkeren, zei dat hij het hervormings beleid van Sovjetleider Gorbatsjov ondersteunt en noemde de partijleider een „groot staatsman". Sacha rov zei wel dat de hervor mingen sneller moeten gaan. Sacharovs vrouw Je- lena Bonner reageerde woedend toen een van de journalisten suggereerde dat de kerngeleerde door het Politburo was geïn strueerd voor zijn rede. Sa charov verklaarde ook dat de autoriteiten strafmaatre gelen hebben genomen te gen een van de dissidenten die afgelopen maandag met president Reagan had ge sproken. Are de Triomphe in de steigers De Are de Triomphe in Parijs is tijdelijk verdwenen achter steigers en plastic. De constructie is nodig om restaurateurs de gelegenheid te geven het monument schoon te maken en te herstellen. foto: ap MOGELIJK PRESIDENTSCHAP VOOR HET LEVEN IN PAKISTAN ISLAMABAD Benazir Bhutto, de dochter van Pakis- tans populaire, vermoorde pre sident Zulfiqar Ali Bhutto, trad december vorig iaar in het huwelijk. De grap die toen de ronde deed was dat de be kendmaking van Benazirs zwangerschap voor president Zia ul-Haq het sein zou zijn om verkiezingen te houden. Ongeveer twee weken geleden bevestigde Benazir, leider van de grootste oppositiepartij in Pakistan, de geruchten dat ze in bliide verwachting is. En inderdaad: afgelopen zondag stuurde de president zijn mi nisters naar huis, ontbond het parlement en kondigde nieu we verkiezingen aan. De chronologie van deze ge beurtenissen geeft te denken, maar waarschijnlijk is er puur toeval in het spel. Ten slotte staat president Zia, misschien wel de meest listige politieke strateeg van het hele Aziati sche sub-continent, bekend als een meester in het kiezen van het juiste tijdstip. Als generaal en opperbevelhebber van het leger is hij vooral dol op ver rassingen. Toch komt zijn besluit om de regering te ontbinden niet he lemaal uit de lucht vallen. Als reden voert de generaal aan: de verslechtering van gezag en orde, de toenemende corruptie en het falende islamiseringsbe- leid. Daar heeft hij gelijk in, maar om deze zaken als reden voor de verkiezingen te noe men is op zijn minst een beetje achterbaks. In oppositiekrin gen werd de maatregel van de president dan ook „gevaarlijk voor de democratie genoemd". Pakistaanse critici beschouw den een aantal van de door Zia aangevoerde redenen zelfs als „volstrekt niet steekhoudend". Versterken Zo heeft de president geen be wijzen aangevoerd voor zijn bewering, als zou de regering- Junejo een groot deel van het voor de ontwikkeling van het land bestemde geld in eigen zak hebben gestoken. Welis waar is corruptie in Pakistan een tamelijk wijdverbreid ver schijnsel, maar in de afgelopen jaren is weinig gebleken van „zakkenvullerij" door minis ters en premier. Wat de islamisering van Pa kistan betreft doet Zia een beroep op het fundament van de staat. De islam, ooit door de Pakistanen naar voren gescho ven als reden voor de afschei ding van India in 1947, wordt door de autoriteiten vaak ge noemd als de godsdienst die Pakistan zijn „nationale een heid" verleent. De „smelt kroes" van de islam heeft ech ter niet gewerkt in het land, dat gekarakteriseerd wordt door zijn veelheid van etni sche groeperingen, die onder ling vaak allesbehalve min zaam met elkaar omgaan. Bij alle huidige onzekerheid zijn bijna alle deskundigen het erover eens dat de „grondwet telijke staatsgreep", zoals een Pakistaanse krant gisteren het optreden van Zia ul-Haq beti telde, in elk geval tot doel heeft de positie van de presi dent te versterken. Momenteel geldt 1990 nog als het jaar waarin Zia zal aftreden. Reeds vóór afgelopen zondag heeft hij evenwel laten doorscheme ren de mogelijkheid te willen openhouden om in dat jaar tot „president voor het leven" te worden benoemd. Verbieden Aanvankelijk reageerde deze oppositie, geleid door de Paki staanse Volkspartij (PPP) van Benazir Bhutto, verheugd op de ontbinding van regering en parlement. Na de toespraak van maandag klonk evenwel kritiek, nu Zia niet duidelijk heeft gemaakt wanneer en op welke wijze de nieuwe verkie zingen zullen plaatsvinden. „Zia is een dictator, hij weigert naar anderen te luisteren", al- 'dus het scherpe commentaar van Mairaj Mohammad Khan, een topfunctionaris binnen de oppositie. Zia heeft gezegd de politieke partijen niet te zullen verbie den. Dat staat echter niet ge lijk aan toestemming om op partijbasis aan de verkiezingen deel te nemen. En zelfs als dat laatste wel het geval is, moet nog blijken of de oppositie on der leiding van Benazir Bhutto haar vroeger enorme populari teit heeft weten te behouden. Dat laatste kan volgens waar nemers ook Zia niet zijn ont gaan. Het beleid van de oppo sitie heeft sinds de regering- Junejo weinig opmerkelijke successen gekend. Daarbij komt dat de Beweging voor het Herstel van de Democratie sinds vorig jaar steeds meer interne onenigheid kent over de te volgen politieke koers. Nu Benazir Bhutto in het hu welijk is getreden met een weinig in politiek geïnteres- serde zakenman en ook nog zwanger is geworden, gonst het van de geruchten over haar voortijdig afscheid van het politieke toneel. Sommige waarnemers menen dan ook dat president-generaal Zia ul- Haq dit bericht dankbaar heeft aangegrepen voor zijn onver wachte besluit. Over het lot van Pakistans politieke toe komst valt daarmee echter vooralsnog weinig met zeker heid te zeggen. (Van onze correspondent Bob van Huët) CAEN „De pijn heeft me verscheurd, maar de broe derschap hielp me overeind. Uit mijn verwonding is de bloem der vrijheid ontspro ten". Deze tekst van de Franse dichter Paul Dorey bestrijkt de imposante voor gevel van het Mémorial, het museum voor de vrede in de westfranse stad Caen. Het museum wordt maandag, precies 44 jaar na D-day en het begin van de beruchte „Slag om Normandië" geo pend door de Franse presi dent Mitterrand. Aan de plechtigheid nemen de twaalf (dertien met de DDR erbij) landen deel die destijds actief waren op het strijdto neel. Nederland is vertegen woordigd door minister Van Eekelen, ambassadeur jonk heer Vegelin van Claerber- gen en een afvaardiging van tien schoolkinderen. Jean-Marie Girault, burge meester van Caen is de initi atiefnemer tot de inrichting van het Mémorial: „Men heeft me gevraagd wat de zin is van dit museum, 44 jaar na de oorlog. Waarom nu pas? Ik denk dat alle be trokkenen tijd nodig hebben gehad het verleden te ver werken. Er is hier verschrik kelijk gevochten en dat mo gen volgende generaties nooit vergeten". Het bijna veertig miljoen gulden dure monument be staat uit drie delen: een her denkingshal, een documenta tiecentrum en een perma nente expositie. Uiteraard heeft daarin de strijd in Nor mandië en de bijna totale vernietiging van Caen, dat zowel door de geallieerden als de Duitsers werd gebom bardeerd, grote aandacht. In het midden van de grote her denkingshal staat een telex. Daaruit moet straks „al het positieve nieuws ratelen op het gebied van de vrede en de mensenrechten". Jaarliiks wordt een half mil joen bezoekers in het mu seum verwacht, van wie de helft in de zomermaanden. Vooral van Amerikaanse zij de is er nog steeds veel be langstelling. Nogal wat oor logsveteranen tonen hun kinderen en kleinkinderen de slagvelden van weleer. Alle landen, betrokken bij de slag om Normandië hebben het Mémorial een gedenk steen gezonden met een kor te tekst. Voor Nederland luidt die: „De vrijheid hier bevochten is het waard elke dag verdedigd te worden". SLAGER VAN LYON BLIJFT IN CEL: PARIJS Het Franse Hooggerechtshof heeft gisteren het hoger beroep van Klaus Barbie tegen zijn veroor deling tot levenslange gevangenisstraf verworpen. Bar bie was tijdens de Tweede Wereldoorlog Gestapo-chef in Lyon. Hij werd op 4 juli vorig jaar tot levenslang veroordeeld wegens misdaden tegen de menselijkheid. De 74-jarige Barbie, die bekend staat als de „Slager van Lyon", kreeg de maximale straf opgelegd. Alle tegenargu menten van zijn advocaten werden door het Franse hoogge rechtshof nietig verklaard. De procureur-generaal vond dat het hoger beroep ondanks twee technische fouten in het pro ces moest worden verworpen! De beschuldigingen tegen Bar bie golden onder meer de deportatie van joden en 44 kinde ren. Ook gaf hij opdracht tot het laatste transport vanuit Lyon in augustus 1944 van zeshonderd mensen. Met de uit spraak van gisterën is een einde gekomen aan vijf jaar van procesvoering tegen Barbie, die in februari 1983 werd uitge leverd aan Frankrijk. Barbie leefde sinds de oorlog in Bolivia in ballingschap. EN WISKE DE KRIMSON CRISIS 0/r/r vmenoen $mn toor een rrrosel oie wtono e/rren 5me en wtsne en erne swomn wh Her mem reit- nneToemL. stoomn scnom oe GeBeumms- sen m oe wbbue org rl ween moeien te zon tot plotseuno s c 1 i 1

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7