Europa wacht Amerikaanse toestanden bij overnames Icahn dreigt bod op Texaco in te trekken Beurs van Amsterdam - ECONOMIE P.aidói Soii/umt ZATERDAG 4 JUNI 1988 PAGIN. Ti Telegraaf koopt 20 procent Wegener AMSTERDAM-HAAR LEM - Holdingmaat schappij De Telegraaf heeft van VNU de deelne ming in Wegener in Apel doorn overgenomen. Een bedrag is niet bekendge maakt. VNU verkreeg het belang in Wegener bij de overneming van Audet in Nijmegen eerder dit jaar. VNU verkoopt haar be lang in Wegener, omdat zij na de overneming van Audet die een versterking van haar dagbladengroep betekende met Gelder land, Limburg en Bra bant, geen strategische waarde hecht aan een deelneming van 20 pro cent in Wegener. De Telegraaf beschouwt het belang in Wegener juist als strategische deelneming en acht zelfstandigheid van We gener belangrijk voor de ver houdingen in de Nederlandse dagbladpers. Vice-voorzitter C. Appeldoorn van de raad van bestuur van Wegener reageer de tamelijk laconiek op de be kendmaking. Hij zei aan het verschuiven van het pakket certificaten gewend te raken. In een eerste reactie noemde woordvperder Hans Verploeg van de journalistenorganisatie NVJ de transactie het zoveel ste voorbeeld van het gemak, waarmee met belangen in de uitgeverswereld wordt omge sprongen. De NVJ is veront rust door de nationale en in ternationale verstrengelingen in de uitgeverswereld. Weer orders voor Fokker 50 SCHIPHOL - Voor de derde maal deze week heeft Fokker gisteren een bestelling voor Fokker-50-vliegtuigen bekendgemaakt. Ditmaal was het de Deense luchtvaartmaatschappij Maersk, die vier opties op Fokker-50- vliegtuigen in vaste orders heeft om gezet. Maersk bestelde in september 1985 al vier van deze vliegtuigen en nam toen optie op nog eens vier. De vervolgorder komt enkele weken voordat de eerste Fokker-50 door deze Deense maatschappij in gebruik zal worden genomen. De vier nu bestelde vliegtuigen zullen in het voorjaar van 1989 worden afgeleverd. Staking bij Philips breidt zich uit EINDHOVEN - De staking onder het kantineperso- neel bij Philips in Eindhoven breidt zich uit. Giste ren hebben zich opnieuw enkele tientallen stakers laten inschrijven bij de Industriebond FNV. Volgens bestuurder J. Cuperus Cuperus is het niet uitgeslo ten dat in andere bedrijven van Philips spontaan so lidariteitsacties plaatsvinden. „Dit muisje kan in an dere vestigingen van Philips een lang staartje krij gen". Tijdens de vergadering werd besloten de actie in elk geval maandag voort te zetten. Dan wordt met bussen een rondrit gemaakt langs diverse kanti nes van Philips om het daar aanwezige werkwillige personeel over te halen aan de actie mee te doen. Bij de afdeling bedrijfsrestauratie van Philips werken in totaal 600 mensen, meest vrouwen in deeltijd- dienst. Verder staat maandag een bezoek aan de hoofddirectie van de Nederlandse Philips-bed rijven op het programma. Levendige markt met goede omzet AMSTERDAM De windstilte op het Damrak en de al weken durende afwachtende houding van de belegger werd afgelo pen woensdag doorbro ken. Ineens was er weer een levendige markt met goede omzetten. Niet alleen in aandelen, maar ook in de obligaties ging veel om. Typerend voor de omme zwaai was dat van alle geno teerde aandelen woensdag 69 procent hoger was dan de vo rige dag. Slechts negen pro cent was lager. De stijgende lijn hield donderdag nog aan, maar gisteren liepen de koer sen wat terug. De levendigheid op het Dam rak was geheel te danken aan de plotselinge sprong die Wall Street dinsdag maakte. Het Dow-Jonesgemiddelde voor industrieaandelen vloog met 75 punten omhoog, passeerde de magische grens van 2000 en belandde op 2031. Woensdag werd die sprong nog eens dun netjes overgedaan met een stij ging van 33 punten tot 2064. Wall Street was zonder meer de locomotief die het Damrak uit het moeras trok. De oorzaak van dit fameuze herstel was niet direct duide lijk. Blijkbaar maken de beleg gers in de Verenigde Staten zich minder zorgen over de oververhitting van de Ameri kaanse economie met als na sleep stijgende prijzen, stijgen de rente en een beteugeling van de kredietverlening. De opnieuw aantrekkende dollar was een extra steun in de rug voor onze internationa le concerns. Niet alleen in New Vork stegen de koersen, maar ook de omrekening in guldens leidde tot een hogere koers op het Damrak. Euromarkt In ons land wordt de aandacht voor de integratie van de Eu romarkt steeds groter. In 1992 moeten we in Europa één ge meenschappelijke markt heb ben met een vrij verkeer van personen, goederen en kapi taal, waardoor de onderne mers een grote interne markt ter beschikking krijgen. Met het oog op 1992 zoeken veel ondernemingen toenadering, een sprekend voorbeeld is de samenwerking tussen de Am- robank en de Generale Bank in België. Gisteren werden - in het kader van de samen werking - de aandelen van de Generale Bank van België op de Amsterdamse beurs en die van de Amrobank op de Brus selse beurs geïntroduceerd. Minister Ruding bellemtoonde deze week nog eens dat er ook na 1992 voor de Nederlandse banken een goede toekomst is. Meer Nederlandse onderne mingen moeten zich op die na bije toekomst instellen en plannen maken. Het ministe rie van Economische Zaken stelt in het najaar een tele foonnummer in waar onderne mers met vragen over de nieu we Euromarkt terecht kun nen. Nedlloyd De grootste koerswinst in vier dagen sleepte Koninklijke Olie weg met f 8, gevolgd door AKZO met f 4,30. In de scheep- en luchtvaart sector kon KLM geen koers winst boeken. De winstcijfers van 314 miljoen gulden in het afgelopen boekjaar vielen - bij nader inzien - wat tegen. Bij Nedlloyd'is inmiddels bekend geworden dat de Noorse dwarsligger Hagen zijn opposi tie opgeeft. Hij is tevreden met het nieuwe beleid en met de afwaardering van de vloot met 1 miljard gulden. De aandelenemissie van Fok ker is tegen de verwachting in goed geslaagd. De beleggers schreven voor een groot be drag in, waardoor de overheid nog maar zestien procent van het vergrote kapitaal krijgt. Er was op gerekend op 49 pro cent. EEN ECHTE FUSIE IS ZELDZAAM DEN HAAG - Naarmate de Europese eenwording dichterbij komt, zal het zeer onrustig worden binnen het Europese bedrijfsleven. Europa staat in feite aan de vooravond van een enor me golf overnames en fusies, inclusief agressie ve „Amerikaanse" toe standen. Speculanten bij voorbeeld, die vijandige overnemingen plegen om hun slachtoffer met veel winst te verkopen. Buitenlandse bedrijven tasten nu al zeer actief de Neder landse markt af op zoek naar interessante overname- of fu siepartners. Veel Nederland se ondernemingen zijn echter matig op de hoogte van de gevolgen van 1992 en wach ten - gewapend met bescher mingsconstructies - op de dingen die komen. Ons bedrijfsleven dreigt dan ook overspoeld te worden door buitenlandse initiatieven of zelfs compleet de boot te mis sen. Europese eenwording staat gelijk aan schaalvergro ting, hetgeen betekent dat bedrijven die straks nog een Europese rol willen spelen, zelf actief buitenlandse part ners moeten zoeken om ster ke posities in Europa te ver werven. Keurslijf Speciaal voor de vele kleine en middelgrote bedrijven die geen ervaring hebben met het overname- of fusiepad, of die er al dan niet vrijwillig mee te maken krijgen, is deze week een soort handreiking verschenen: „Bedrijf te koop", handleiding voor overnames en fusies. De auteurs, J. Dalhuisen en mr. M.J. van Dieren, accoun tants bij het accountantskan toor Arthur Andersen Co in Eindhoven, overhandig den dit eerste, zeer gedetail leerde boek op dit gebied aan dr. J.E. Andriessen, voorzit ter van het Nederlands Christelijk Werkgeversver bond (NCW) en voormalig topman van het Van Leer- concern. „Toen ik bij Van Leer werk te, hadden we jaarlijks wel tien tot twintig keer te ma ken met een overname", her innert Andriessen zich. „Daar moet je elke keer hard op studeren, veel adviezen voor inwinnen en oppassen Voorzitter Andriessen van het NCW: „Als je van twee dingen èèn nieuw geheel moet maken, heb je de medewerking van de werknemers hard nodig" FOTO: MILAN KNOVALINKA over uit dat Nederland het enige land is waar die ver plichting niet bestaat. „In ons land kan het gebeuren dat je merkt dat je onderneming plotseling in andere handen is overgegaan". Nederlandse managers tim meren hun onderneming dan ook meestal volledig dicht uit angst voor een onvriendelij ke overname. Andriessen wees er op dat het boek „Be drijf te koop" in zekere zin een bijdrage levert aan de sterk opgelaaide discussie binnen en buiten Nederland over de wenselijkheid van beschermingsconstructies. „Een overval is soms goed om een vastgelopen zaak los te wrikken of om onredelijk, kortzichtig management wakker te schudden". Aan de andere kant zette An driessen vraagtekens bij de aanbeveling van de beurs- commissie Van der Grinten om niet meer dan twee be schermingsconstructies toe te staan. „In feite is het een zaak voor de politiek; in de toekomst krijgen we onge twijfeld processen op dit ge bied". Persoonlijk vindt de NCW-voorzitter bescherming tegen een overval geen slech- voor emoties. Ondernemers die emotioneel bij een over name betrokken raken, heb ben de neiging de feiten naar zich toe te buigen. Je hebt een soort keurslijf nodig om de feiten onder ogen te blij ven zien. Dit boekje is een prima keurslijf wat dat be treft. Ik was aangenaam ver rast door de grote mate van gedetailleerde kennis die de auteurs uit handen geven. Meestal zijn accountants, fis caal-juristen en dergelijke niet zo gul met het spuien van hun kennis. Overigens is mijn ervaring dat je deze'spe cialisten bij fusieprocessen hard nodig hebt". Mensenzaak Het idee dat fuserende on dernemingen volledig moeten kunnen samengaan - hoe groter, hoe goedkoper - is inmiddels achterhaald, zegt Andriessen. Tegenwoordig geniet het fuseren van de kernactiviteiten de voorkeur, waarbij nevenactiviteiten, hoe groot ook, worden afge stoten. Dat impliceert maar al te vaak omvangrijke reor ganisaties waarbij mensen hun baan kunnen verliezen. Kijkend naar de toekomst benadrukte Andriessen in dit verband dat met name Ame rikaanse ondernemingen de neiging hebben om te verge ten dat fusies niet alleen een financiële, technische en markttechnische zaak is, maar vooral ook een mensen- „Als je van twee dingen één nieuw geheel moet maken, heb je de medewerking van de werknemers hard nodig. De Amerikanen lijken daar minder rekening mee te hou-' den. De Europese werkne mers lijken meer gehecht te zijn aan het bedrijf waar ze werken". In het licht van de komende, nationale grenzen overschrijdende fusiegolf, pleitte Andriessen zeer na drukkelijk voor meer aan dacht voor het sociale aspect van fusies. Bescherming In Engeland zijn beleggers verplicht om hun aandelen bezit in een onderneming aan te melden als het belang groter is geworden dan 29,9 procent. In de meeste andere landen geldt dezelfde rege ling, zij het voor enigszins af wijkende percentages. De NCW-voorzitter sprak er zijn verbazing en verontrusting te zaak, al bestaat het nadeel dat te veel bescherming de prijs van de aandelen drukt. „Buitenlandse beleggers re deneren dat ze geen wezenlij ke invloed op het bedrijf kunnen uitoefenen. De koers/winst-verhouding van de Nederlandse aandelen is dan ook de laagste ter we reld". Andriessen ziet een genees middel in de invoering van aandelen zonder stemrecht. „Vele beleggers hebben ei genlijk alleen belangstelling voor de hoogte van koers en dividend en hebben weinig op met het beleid van de on derneming". Andriessen zou ook graag zien dat de EG- commissie bij een voorgeno men fusie een soort pre-ad- vies geeft opdat beide onder nemingen snel weten waar ze aan toe zijn. „Tegenwoordig moet men vaak maanden op een beslissing wachten. Bij Van Leer heb ik het meege maakt dat de Commissie uit eindelijk een fusie verbood toen die allang in kannen en kruiken was. Heel lastig om dan alles te moeten terug draaien". Wegwijzer „Bedrijf te koop is geen to vermiddel of medicijn", zegt auteur J. Dalhuisen. „Wél een praktische en logische wegwijzer waarin we de spe cifieke voetangels en klem men in het fusieproces en de mogelijkheden van overna mes hebben aangegeven". Bij de ondertitel „Handlei ding voor overnames en fu sies" tekent Dalhuisen aan dat het spraakgebruik de werkelijke situatie soms ver sluiert. „Liever dan over fu sies spreken we in ons boek over overnames of acquisi ties. Fusie is een begrip dat gelijkwaardigheid impliceert, terwijl deze in de praktijk meestal niet voorkomt. Echte fusies zijn zeldzaam - meestal neemt één partij het initiatief en de belangrijke beslissin gen". Ten slotte nog een waarschu wing voor ondernemingen die staan te popelen om een vette collega aan de haak te slaan: „Groei is op zich pri ma. Uitbreiding van markten ook. En hogere winstver wachting is misschien nóg beter. Het elimineren van de concurrentie is heel logisch. Bedenk echter wel dat veel acquisities mislukken omdat onvoldoende is nagedacht over de vraag: Waarom doen we het eigenlijk?". HENK ENGELENBURG Carl Icahn legt aan aandeelhouders uit waarom ze hem moeten steunen bij zijn strijd om vijf zetels in het bestuur van Texaco. NEW YORK Carl C. Icahn overweegt zijn bod op Texaco in te trekken. Hij zal dat doen als de aandeelhouders hem bin nenkort niet steunen bij de zijn strijd om vijf zetels in het bestuur van de olie maatschappij. In dat geval is hij zelfs van plan zijn huidige belang van 14,8 procent in Texaco van de hand te doen. Icahn is grootaandeelhouder van Texaco en bracht onlangs een overnemingsbod uit van zestig dollar per aan deel op de resterende 207 miljoen aandelen. Via zijn toetreding tot het be stuur wil Icahn proberen zijn overnemingsbod op de agena van de algemene aandeelhou dersvergadering op 17 juni ge plaatst te krijgen. Zou hij uit eindelijk dan toch geen gele genheid krijgen zijn bod aan de vergadering van aandeel houders te presenteren, dan zegt Icahn al zijn aandelen te willen verkopen. Hij is wel be reid zijn bod nog te verhogen indien de vijf bestuurszetels aan hem toevallen. Zou Icahn zijn bod intrekken, dan geeft dit ruimte aan ande re oliemaatschappijen om bij een eventueel overnemingsbod een geheel eigen prijs te stel len. Het is niet uitgesloten dat Koninklijke Shell Groep een bod gaat uitbrengen op de Amerikaanse branchegenoot. Sinds donderdag gaat het ge rucht dat Shell belangstelling heeft. De maatschappij zelf wil op deze geruchten niet ingaan. GOUD onbewerkt Opgave: Drijfhout, A'dam Vorige ZILVER 28120 26620 28090 - 28600 onbewerkt 30200 bewerkt AMSTERDAM - Op een rede lijk positief gestemd Damrak bleek Nedlloyd gisteren in trek. Zij prijkte ook als derde op de lijst van meest verhan delde fondsen. Het transport- concern, waar de rust na het conflict met de Noorse aan deelhouder Hagen lijkt te zijn teruggekeerd, noteerde exdivi- dend en daarmee rekening houdend was er per saldo sprake van een winst van ƒ14,50 op 223. Ondanks het feit dat Wall Street daarvoor gas had terug genomen en de dollar wat la ger was, deed de Amsterdamse beurs het tamelijk goed met een omzet van 566 miljoen in aandelen op een totale omzet van 1236 miljoen. De grote uitgevers trokken in de loop van de dag steeds verder aan. Elsevier eindigde 1,40 beter 5,50 op 143,50. KNP eind de een rijksdaalder beter 133, Océ-van der GrinL^ eenzelfde bedrag op /216|hrr en Pakhoed 2,70 op 88|gu! Van de internationale wa|^ den was Akzo op het eind jl/) de dag 1 duurder gewor©' op ƒ113,20 en Unilever 1L-T op f 106,60. De obligatiemaf j gedroeg zich prijshoudend. Asas-stukken van het Am^! kaanse olieconcern Texp stonden onder druk. Er geruchten dat Shell TexP] zou gaan helpen uit haniT van de speculant Icahn te l ven, maar Shell weigert, z< altijd haar politiek is gewefUtf commentaar te geven op f ruchten. LEIDEN Groente en truitve aardappelen: 145-200; amsoi: 2F. andijvie: 20-59; bloemkool, zes bak: 305-325; 8 per bak: 235-27! per bak: 170-175; bospeen: 95- broccoli: 420-460; broeivet: 2230; capucljners: 590; champig per bak: 139-143; Chinese k< eikebladsla: 11-28;

Leidse Courant | 1988 | | pagina 6