Berging Anna Broere zeer riskante klus t „Nog niet kiezen tussen PvdA en VVD' ONGEKENDE VEILIGHEIDSMAATREGELEN „Als ik hang, hangt Yan der Broek ook" Kinderbescherming eist aids-test [A BINNENLAND EcidócSomant ZATERDAG 4 IUNI 1988 PAGINA 3 Dagblad vraagt Lubbers om openbaarmaking Wir-notitie HAARLEM - Het Haarlems Dagblad 1 heeft minister-president Lubbers giste- I ren verzocht om openbaarmaking van zijn notitie die betrekking heeft op de 1 afschaffing van de Wir. De premier i weigerde afgelopen woensdag dit stuk I aan de Tweede Kamer ter inzage te ge- T ven. De krant vindt dat Lubbers op grond van de Wet Openbaarheid van f Bestuur (WOB) verplicht is het docu- ij ment, dat bekend staat onder de naam i non-paper, toch openbaar te maken. Het dagblad zal naar de Raad van State j stappen als Lubbers het non-paper niet i wil vrijgeven. Andriessen kandidaat Europese Commissie DEN HAAG - Het kabinet heeft gisteren besloten mr. F. Andriessen andermaal kandi daat te stellen voor de Europe se Commissie. Oud-minister van financiën Andriessen is de afgelopen drie en een half jaar commissaris van landbouw in de Europese Commissie ge weest. Daarvoor was hij com missaris voor het mededin gingsbeleid. De Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de Europese Ge meenschap, wordt om de vier jaar nieuw samengesteld. Diesel tikkeltje schoner DEN HAAG - Dieselolie mag straks nog maar 0,2 procent zwavel bevat ten. Dat is 0,1 procent minder dan het huidige maximum. Minister Nij- pels (milieu) heeft gisteren in het ka binet het groene licht gekregen voor deze verlaging van het maximaal toegestane zwavelgehalte van gasolie (diesel). De nieuwe richtlijn gaat 1 oktober in. België en Luxemburg zullen die datum eenzelfde maatre gel voorschrijven. Nijpels' besluit is onderdeel van het pakket maatrege len ter bestrijding van de verzuring, in het meerjarenprogramma lucht 1985-1989. Afgezien van de invoe ringsdatum 1 oktober, »s een over gangsregeling voorzien voor tussen handel en gebruiker. Koningin naar Bilderberg- conferentie DEN HAAG - Koningin Beatrix woont in Innsbruck de Bilderberg conferentie bij, zo heeft de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) desgevraagd meegedeeld. Zij keert morgen naar Nederland terug, in gezelschap van minister Van den Broek, die vanmiddag, na afloop van de be sprekingen met de Japanse premier Ta- keshita, naar Innsbruck vertrekt. Bil- derberg-conferenties zijn jaarlijkse bij eenkomsten van vooraanstaande perso nen uit verschillende landen, als staats lieden, politici, vertegenwoordigers van het bedrijfsleven en de vakbeweging. Doel van het overleg over actuele pro blemen is versterking van de Atlanti sche samenwerking. Bezetting Hogeschool Midden Nederland afgelopen UTRECHT - De studenten die woensdag vijf ge bouwen hebben bezet van de Hogeschool Midaen Nederland ((HMN) hebben hun actie gisteravond beëindigd. Ze protesteerden tegen de plannen van het kabinet om studenten voor hun studiefinan ciering leningen te laten sluiten bij banken. Een woordvoerster van het college van bestuur van de HMN heeft meegedeeld dat de actievoerders met het college zijn overeengekomen dat het college voor 18 juni een advertentie zal plaatsen waarin het de kabinetsvoorstellen afwijst. Verder hebben studenten en college van bestuur afgesproken dat er een commissie komt die gaat bekijken hoe de maatregelen van minister Deetman, als_ze door gaan, eventueel kunnen worden ondervangen. Kabinet houdt vast aan plan-Dekker DEN HAAG - Ondanks grote bezwaren van de VVD houdt het kabinet vast aan het door de com missie-Dekker opgestelde plan voor de invoering van een nieuw stelsel voor ziektekostenverzeke ring. Dat maakte premier Lubbers gisteren duide lijk na de wekelijkse vergadering van de minister raad. In 1992 moet het plan-Dekker zijn inge voerd, aldus Lubbers. Volgens Lubbers is in de ministerraad niet gesproken over de eerste ter mijn van het woensdag en donderdag gehouden debat. Tijdens de discussies stonden de regerings partijen CDA en VVD lijnrecht tegenover elkaar. In tegenstelling tot het CDA twijfelt de VVD aan het nut van een snelle reorganisatie van de ge zondheidszorg. De VVD wil daar tenminste tien jaar voor uittrekken. „Natuurlijk moet je oude schoenen niet weggooien voordat ie nieuwe hebt", stelde Lubbers. „Aan de gefaseerae invoering van de financieel-verzekeringstechnische aspecten zijn tal van voordelen verbonden. Het stelsel volgens Dekker is een goed plan en spreekt het kabinet aan". ROTTERDAM - De ber ging van de chemicaliën- tanker Anna Broere, die op honderd kilometer ten westen van IJmuiden na een aanvaring zonk, zal één van de riskantste bergingen uit de Neder landse geschiedenis worden. Technisch mag de drie tot. vijf miljoen kostende berging van het schip voor de specia listen van Smit Tak geen probleem zijn, maar het is een tank met 250 ton van het gevaarlijke en licht ontvlam bare acrylonitril die de scheepsbergers zorgen baart. Om die reden is een onge kend aantal veiligheidsmaat regelen getroffen teneinde de bijna honderd mensen die bij de berging betrokken zijn zo veel mogelijk te beschermen. De tank waarover bezorgd heid bestaat, bevindt zich in het middengedeelte van het schip, dat bij de aanvaring op 27 mei flink werd geraakt. De mogelijk beschadigde tank bevat ruim een derde van de totale hoeveelheid acrylonitril die de Anna Broere aan boord heeft. Van de circa duizend ton van het minder gevaarlijke dodecyl- benzeen verwacht men min der problemen. Gaswolk De risico's voor de mensen die - mits het weer goed blijft -vanaf maandag het schip op het droge zullen gaan halen, schuilen vooral in de mogelijke vorming van een giftige gaswolk. Komt het gevaarlijke goedje vrij, dan zal een deel oplossen in water, een ander deel als gas laag boven het water blijven drijven en langzaam oplos sen. Tevens is er een gevaar van explosie die alle mensen en schepen binnen een straal van 200 meter kan bedreigen. Verder is er een gebied met een straal van 25 tot 30 kilo meter waarbinnen vergifti gingsverschijnselen mogelijk zijn als een deel van de stof uit de tank lekt. De bergers van Smit Tak hebben reeds instructies en trainingen gehad in het wer ken met gaspakken en -mas kers. Tijdens het'werk zal er voortdurend een ponton de buurt zijn met een eerste hulppost en een helicopter voor het afvoeren van even tuele gewonden. Als er wer kelijk iets misgaat, kunnen de bergers de plek des on- heils direkt verlaten met een snelle vluchtboot. Blusboten zijn in de buurt om direkt in te grijpen. „„We nemen geen risico. Op de cruciale mo menten zullen zo weinig mo- Bergers bij het enige deel van de Anna Broere dat nog Doven water uitsteeKt. Een schets van de strategische positie die schepen van Smit Tak, de kustwacht en de marine zullen innemen bij de riskante berging van de Anna Broere. De Taklift 4 en de Giant 2 zullen het zware werk doen. Blusvaartuigen (fifi's) liggen gereed om in actie te komen. De kustwacht zal de operatie vanaf de Mitra coördineren. FOTO: PERSUNIE gelijk mensen in de buurt van het schip zijn", aldus bergingsinspecteur Hans van Rooy. Watergordijn Het zijn de gevaren rond het 83 meter lange schip die vol gens Van Rooy de nodige omzichtigheid bij het werk noodzakelijk maken. Bij het omhoog brengen van het ge havende vaartuig zal met waterstralen voortdurend een watergordijn over het schip worden gebracht, om een gevaarlijke reactie van het acrylonitril te voorko men. Inmiddels zijn de eerste hijsstroppen onder het ach terschip aangebracht en is een extra bergingsanker van af de kop van de Anna Broe re uitgezet, omdat Smit Tak wil voorkomen dat de dei ning het schip in beweging brengt. Het hefvaartuig Tak lift 4, eerder actief bij de ber ging van de Olaf en de Her ald of Free Enterprise, zal het schip met behulp van kantel- en hijsstroppen uit het water tillen totdat het hoofddek net boven het wa ter uitkomt. De Giant 2, een schip dat half onder het wa teroppervlak kan zakken, zal de Anna Broere dan volgens het principe van het droog dok op haar dek boven water tillen. Als de kust vrij is, zal een andere tanker vervol gens langszij komen om de lading over te nemen. Uitein delijk zal dan de Anna Broe re naar Rotterdam worden gebracht. Mocht de Tak Lift 4 niet in staat zijn om het karwei alleen te klaren, dan kan de ter plaatse aanwezige Tak Lift 1 ook nog worden ingezet. Metingen Omdat tot het laatste mo ment de mogelijkheid bestaat van calamiteiten is een vei ligheidszone uitgezet van achttien kilometer waarbin nen geen schepen mogen ko men. Het marinefregat Cal- lenburgh zal in de windrich ting gaan liggen om met de radar mogelijke binnendrin gers van de zone te ontdek ken en weg te sturen. Dage lijks varen gemiddeld 750 schepen langs de Nederland se kust, waarvan een groot deel nu voorlopig een andere route zal moeten kiezen. Het bestrijdingsvaartuig Smal Agt van de Kustwacht zal ter plaatse voortdurend metin gen verrichten om te zien of er giftige lading uit de Anna Broere stroomt. Ook in dé lucht geldt een veiligheidszo ne. De voorbereidingen voor het lichten van het schip zijn in middels in volle gang. Wan neer alle omstandigheden voortdurend optimaal zijn, zal de berging eind volgende week klaar zijn. Verwacht wordt dat de lading nog en kele miljoenen guldens kan opbrengen; de eigenaar van de Anna Broere heeft afstand gedaan van het schip en de overheid draait nu vrijwel zeker geheel voor de kosten van Smit Taks operatie op. vai Nelly Speerstra ïeio jachtvlieger af '0n! DEN HAAG - De 23-jarige linit tweede-luitenant-vlieger Nelly j Speerstra heeft haar pogingen moeten opgeven om de eerste vrouwelijke jachtvlieger van ons land te worden. De bevel- H hebber der luchtstrijdkrachten luitenant-generaal F.J. de Jong besloot haar onlangs uit 4id de opleiding tot jachtvlieger te 2) zetten omdat ze onvoldoende vliegvorderingen maakte. De luchtmachtvoorlichting wilde ïe«| gisteren niet ingaan op de aard lag j van de problemen. S2 NS verwachten opnieuw record 2 reizigersvervoer UTRECHT - De spoorwegen verwachten dat na het record jaar '87 ook dit jaar dé groei in het reizigersvervoer doorzet. Vorig jaar nam het reizigers vervoer met 5,3 procent toe tot 9,4 miljard reizigerskilometers, een record. Ook in de eerste vier maanden van dit jaar werd dat groeipercentage ge haald. Als die tendens zich doorzet - en daar ziet het wel naar uit - dan hebben de spoorwegen eind dit jaar tegen de 10 miljard reizigerskilome ters aan de man gebracht, al dus een woordvoerder van NS desgevraagd. Blijkens de defi nitieve cijfers in het gisteren j gepubliceerde jaarverslag heb ben de NS in vorig jaar 20 mil joen gulden winst gemaakt. In '86 speelde NS quitte. In het jaarverslag zegt NS-top- man Ploeger dat de spoorwe gen een veel groter deel van het spitsvervoer in de almaar drukkere Randstad voor hun rekening kunnen nemen mits „Den Haag" geld reserveert voor maatregelen die het ge bruik van het openbaar ver voer stimuleren en het ge bruik van de auto afremmen. VAN EEKELEN WAARSCHUWT: DEN HAAG VVD-mi- nister Van Eekelen (De fensie) vindt niet dat het onderzoek van de Tweede Kamer naar de oorzaken van de paspoortaffaire al leen voor hem consequen ties- zou kunnen hebben. Mocht de Kamer hem schuldig verklaren en wegsturen, dan moet het zelfde gebeuren met CD A-minister Van den Broek (Buitenlands Za ken). Van Eekelen was in het vorige kabinet-Lubbers staatssecreta ris van buitenlandse zaken. In die hoedanigheid heeft hij het paspoortcontract getekend met de KEP. Maar volgens Van Eekelen betekent dit niet dat hij de verantwoordelijkheid droeg voor het paspoortbeleid. Die zou berust hebben bij de minister, mr. H. Van den Broek. „Als staatssecretaris nam ik al leen wat praktische zaken voor mijn rekening. Hoezeer het een zaak was van de mi nister blijkt uit een brief die we aan de Staatsdrukkerij schreven om te waarschuwen dat het contract met drukkerij KEP eraan zat te komen. Die brief was ondertekend door de minister. Daaruit blijkt dat we gezamenlijk optraden," aldus dr. W. van Eekelen in een in terview met het dagblad Trouw. Een speciale kamer commissie onder leiding van de VVD'er Hermans begint over enkele weken met de openbare verhoren. De uitslag van het onderzoek wordt in september verwacht. Goederenwagon in Botlek lekte fenol Rotterdam - Een deel van de bodem van het rangeerterrein van de Nederlandse Spoorwegen in het havengebied de Botlek is gis teren verontreinigd door fenol, een brandbare en bijtende stof die in de chemische industrie wordt gebruikt als halfprodukt. Dat gebeurde toen gisterochtend twee goederenwagons tegen el kaar aanbotsten en de zijsluiter van één van de wagons open schoot. Uit de wagon is 7000 liter fenol weggelopen. De wagon was geladen met in totaal 50.000 liter. De spoorwegen en de brandweer urenlang bezig geweest met het afgraven van de grond en het overpompen van de fenol in een andere tank. Ge durende de werkzaamheden is de nabijgelegen Botlekweg geslo ten geweest voor alle verkeer. Fenol (carbolzuur) tast alumini- mum, zink en lood aan en mag niet in aanraking komen met de huid. De damp kan exploderen en is bij inademing schadelijk voor de gezondheid. Bij het ongeluk in de Botlek zijn geen per soonlijke ongelukken gebeurd. DE KNOLLEN Japanse premier in Nederland De Japanse premier Takeshita inspecteert de erewacht op Schiphol waar hij gistermiddag is aan gekomen. Hij werd verwelkomt door premier Lubbers en zijn vrouw. Vandaag voert Takeshita besprekingen van algemene aard met verschillende ministers, zijn. Mor genochtend zal hij zijn bezoek beëindigen. M. Sako, de voorzitter van de Japanse bouwwerkge vers, heeft gisteren in Den Haag gezegd dat Nederlandse bouwers in de natte sector kunnen mee doen in de race om grote Japanse projecten tot een waarde van 190 miljard gulden. Japanse regels en wetten verbieden het meedoen van buitenlanders aan uitvoerende werkzaamheden, maar tot het verkopen van kennis kan het wel komen, zo zei Sako. FOTO: ANP DEN HAAG - Instanties die bemiddelen bij het onderbren gen van kinderen in pleegge zinnen eisen een verklaring van de betrokken jongere, dat deze niet is besmet met het aids-virus. Als die verklaring niet wordt gegeven of de jon gere sero-positief is, wordt niet voor hem of haar bemiddeld. Ook de Raden voor de Kin derbescherming verlangen een aids-test. Het CDA-kamerlid Janmaat-Abee stelt dit in schriftelijke vragen aan de be windslieden van justitie en volksgezondheid. Mevrouw Janmaat meent dat deze gang van zaken niet strookt met het beleid van het kabinet met be trekking tot aids-tests. Volgens A. Koers, arts bij het bureau vertrouwensartsen in Amsterdam komt het nu al in cidenteel voor dat kinderen die vanuit een kindertehuis in een pleeggezin worden ge plaatst op aids worden getest: „Ouders hebben het recht om te weten dat zij een kind krij gen met een kans op een zeer beperkte levensduur. Daar door wordt ook terugplaatsing, zeg maar mislukking, voorko men. Pleegouders moeten het recht hebben om te weten dat zij hun kind mogelijk in een stervensproces moeten begelei den". Prof. Van Voorden voorzit ter EIM - De Rotterdamse hoogleraar prof. dr. W van Voorden is sinds 1 juni voor zitter van het Economisch In stituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM). Hij is be noemd door staatssecretaris Evenhuis van economische za ken. Van Voorden volgt in deze functie prof. dr. J.J. Klant op. CDA-VOORZITTER VAN VELZEN: (Vervolg van de voorpagina) ROTTERDAM Het CDA doet er verstandig aan op dit moment geen voorkeur uit te spreken voor samenwerking met PvdA of VVD in een nieuw kabinet, omdat die partijen „koortsachtig" zoeken naar een eigen identiteit. CDA-partijvoor- zitter Van Velzen heeft dit vandaag gezegd bij de opening van de CDA-par- tijraad in Rotterdam. Maar hij zei er in één adem bij dat het huidige kabinets beleid „succesvol" is en duidelijke lijnen bevat tot in het jaar 1992. De partijraad vergadert over het concept van wat genoemd wordt „de verantwoordelijke samenleving". Volgens Van Velzen is deze discussie bepa lend voor het beleid dat het CDA in de jaren negentig wil voeren. „Als enige grote partij blijken wij tot nu toe in staat politieke lijnen door te trek ken en verder te gaan op een weg van continuïteit en stabi liteit. Van Velzen is er vast van overtuigd dat het beleid van het kabinet-Lubbers 2 aan het eind van de rit succesvol zal worden genoemd. „Laten we onze blik gericht houden op deze koers en ons niet laten afleiden door een aantal „ver velende incidenten", aldus het devies van de partijvoorzitter. I Van Velzen onderstreepte op- j nieuw de wens van de CDA- achterban te komen tot een forse verhoging van de kin derbijslag. De kinderbijslag moet volgens Van Velzen „zo veel mogelijk kostendekkend" worden gemaakt voor ouders. Als het minimumloon en de uitkeringen „beleidsmatig" aan elkaar gekoppeld blijven, is verhoging van ae kinderbij slag volgens de CDA-voorz^- ter een verantwoorde weg om ouders meer financiële vrij heid te geven. Die is in zijn ogen noodzakelijk om vrou wen een gelijke kans te geven op deelname aan betaald of onbetaald werk en maatschap pelijke activiteiten. In het „kindervriendelijk" beleid van het CDA past volgens Van Velzen ook een uitbreiding van het ouderschapsverlof. Forensenvoordeel moet naar openbaar vervoer" AMSTERDAM - Het afschaf- fen van belastingfaciliteiten voor de reiskosten van auto forensen levert op jaarbasis 300 miljoen gulden meer op dan tot nu toe berekend. Dat geld moet in de kas van het openbaar vervoer vloeien. Die conclusie hebben de vier grote steden gisteren getrokken na het verschijnen van een on derzoek, uitgevoerd door het bureau Cebeon, naar de effec ten van het afschaffen van de belastingfaciliteiten voor het woon-werkverkeer. De verkeerswethouders van de grote vier vinden dat deze meevaller moet worden ge bruikt om het openbaar ver voer in de Randstad te verbe teren. „De maatregel zal een einde maken aan het finan cieel belonen van degenen die op grote afstand van hun werk wonen", aldus de grote vier. Vakbond opgericht voor tatoeëerders DEN HELDER De tatoeëer ders in Nederland maken Zich grote zorgen over de beunha zerij die in hun beroep de kop op steekt. Om hun belangen veilig te stellen hebben zij gis teren in Den Helder de Neder landse Bond van Tatoeëerdere opgericht. Initiatiefnemer var» de nieuwe vakbond is de Amsterdamse tatoeëerder Henk Schiffma- cher.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3