EK geen extra goudmijn Regels voor supporters ZEIST - Het toernooi om het Eu ropees kampioenschap voetbal in West-Duitsland is voor Nederland niet direct de goudmijn, die het alom werd verwacht te zijn. Slechts vier nieuwe sponsors meldden zich de laatste maanden onder de noe mer EK-partners in Zeist, of liever in Ouderkerk aan de Amstel waar Inter Football de sportmarketing van de nationale voetbalbond, de KNVB, doet. De verklaring voor die geringe opleving is plausibel. Sponsoring is in de Nederlandse sport de laatste jaren structureel ge worden. Incidenten-politiek is op dat gebied verleden tijd. Jan Buskermolen. de betrokken director- events van IF, geeft tekst en uitleg. „In 1974, bij de wereldtitelstrijd in Duits land, kende je een situatie waarin bedrij ven zich op het Nederlands elftal stort ten. Die maakten gebruik van de gele genheid. Nu heeft de KNVB een vaste sponsor-pool. De betrokken bedrijven sponsoren via langdurige contracten in tijden van voor- en tegenspoed. Die staan nu voorin de rij. Nieuwe sponsors. waarvoor best nog ruimte is bij de voet balbond, moeten achteraan aansluiten. Dat is minder interessant". De KNVB heeft in het huidige bestand van geldschieters in Philips een hoofd sponsor, die volgens penningmeester Henk Hut van de sectie betaald voetbal een financiële inspanning van tegen de twee miljoen gulden doet. Opel voert de rij van gewone sponsors aan met een do natie van 800.000 gulden. De andere sponsorende bedrijven, Adidas, OAD, Transavia en Coca Cola, doen voor ge middeld een kwart miljoen mee, waarbij bepaalde geleverde diensten en artikelen van die som worden afgetrokken. Bij el kaar zal'door de betrokken bedrijven ruim 3,5 miljoen aan de KNVB worden gegireerd. j Bespiegelingen Dat is een structureel bedrag. De extra's, van de EK-partners (Panorama, Formi- do en Omo), gaan ondanks optimisti sche bespiegelingen vooraf de vier ton niet te boven. Dat bedrag, overigens voor een vierde ingebracht door IF zelf, was in maart al toegezegd en is daarna vrijwel niet meer gestegen. Buskermolen van IF weet ook waarom. „Bedrijven verdelen hun budgetten al tijd in het najaar, pakweg tussen septem ber en november. Het Nederlands elftal heeft zich door het incident in de wed strijd tegen Cyprus pas in december ge plaatst voor de eindronde om het Euro pees kampioenschap. Dat is te laat voor bedrijven die hun politiek voeren op vaste gegevens. Die kunnen niet wach ten op een Nederlands elftal dat zich wel of niet plaatst". Het extraatje van vier ton wordt fifty-fif- ty verdeeld tussen de bond en de spelers. In maart verwachtte penningmeester Hut nog wel een stijging van de extra premie van tienduizend gulden die elke speler zou gaan ontvangen. De Haarlem se bestuurder hield die verwachting lang overeind, maar zijn tekst „er kan best nog wat bijkomen" op de eerste dag van het Oranje-trainingskamp moest toch als een zeepbel worden gezien. De spelers, die in deze tijd van explosief gestegen salarissen niet echt meer hoeven te kla gen, kunnen hooguit hopen op de eigen reclame-onderneming. Desalniettemin ontvangen de internationals voor hun inbreng voor en in het EK het bepaald met onaardige sommetje van 125.000 gulden als de Europese titel wordt vero verd. Jansen c.s. Jansen en Jansen van de spelersvakbond VVCS, vader Karei en zoon Rob, zijn onlangs nog de boer opgegaan met de aantrekkelijke konterfeitsels van de Oranjeklanten. Die kunnen bij een even tueel succes in West-Duitsland commer cieel worden uitgebaat. Rob Jansen: „De spelersgroep heeft ons een volmacht ge geven om voor het collectief aan de slag te gaan. Daar zijn we nu mee bezig. De spelers kunnen los van ons ook indivi dueel hun belangen verkopen. Ruud Gullit behartigt zijn zaken zeker auto noom. De inkomsten worden in overleg met-de Oranje-raad verdeeld. De groep krijgt ook een deel van die inkomsten. Over elke actie hebben wij de komende tijd overleg met de groep". Gullit, goed voor 1,6 miljoen per jaar voor een schoenencontract met het Itali aanse Lotto, is als'uithangbord van het Nederlands elftal ook makkelijk akkoord gegaan met dat voorstel dat vooral soci aal is voor zijn collega-spelers. In verge lijking met 1974, toen Oranje naar West- Duitsland moest voor de wereldtitel, is er aanzienlijk meer rust in en rond de selectie van hef Nederlands elftal. IF gebruikt deze maand de attractie van het team en het evenement op een mo dieus geworden manier. Bedrijven, onge twijfeld die firma's die bij Ajax sky- boxen en bij PSV VIP-loges inhuren, ne men hun voornaamste klanten of beste werknemers mee naar West-Duitsland. IF, uitgegroeid van een op voetbaltrans fers gerichte tweemansbedrijf Coster-De Vos tot een marketingonderneming met 36 personeelsleden, heeft daartoe de Orange Club opgericht, enkele hotels in Düsseldorf afgehuurd en per wedstrijd van het Nederlands elftal vierhonderd van de beste plaatsen ingekocht. Bedrij ven kunnen arrangementen van twee of- acht dagen inkopen. Speciale VIP-bus- sen voor 29 personen, met chauffeur en hostess, worden ingezet. Voor de specia le Orange-party's worden een ceremonie meester als Freek de Jonge, Oranjege- kleurde artiesten en gasten als de olym- pische-medaillewinnaars Kemkers en Visser en oud-voetballers als Swart en Ophof ingezet. De prijs is ook speciaal, tegen de drie duizend gulden per persoon exclusief hap en slok. Buskermolen van IF kent de reden. „Het bedrijfsleven heeft ont dekt dat je op die manier relaties kunt opbouwen en onderhouden. Voorheen gebeurde dat op andere plaatsen. Deze aanpak slaat aan". BERN - De organisatie van het toernooi om het Europees kampi oenschap voetbal 1988 heeft een aantal richtlijnen voor bezoekers De richtlijnen zijn: 1. In alle stadions geldt een alcoholver bod. Ook- het meenemen van sterke drank naar de stadions is verboden. 2. Het is niet toegestaan slag-, steek- en andere wapens mee te nemen. Bij de sta dion-ingangen wordt streng gefouilleerd. Ook voorwerpen, waarmee op het veld kan worden geworpen, zullen in beslag worden genomen. Hetzelfde geldt voor vuurwerk. 3. Het meenemen van vlaggen is toege staan op voorwaarde dat de vlaggestok- ken niet langer zijn dan een meter en een doorsnee hebben van minder dan drie centimeter. Spandoeken mogen in de stadions niet worden opgehangen. Gebeurt dat toch, dan worden deze di rect verwijderd. 4. Het is verboden om in bomen, licht masten, hekken en op de tribunedaken te klimmen. 5. Iedereen is verplicht om de aanwijzin gen van politie, brandweer, ordedienst en suppoosten op te volgen. Bovendien heeft de politie het recht om bezoekers in een ander vak onder te brengen, dan op de kaartjes staat vermeld. Radio en tv HILVERSUM - De NOS besteedt zowel op radio als televisie uitvoerig aandacht aan het toernooi om het Europees kam pioenschap voetbal. Naast de recht streekse reportages wordt bovendien in het zogenaamde „EK Journaal", dat de afsluiter van de avond vormt, de voort gang van het kampioenschap gevolgd met nieuws uit het Nederlandse trai ningskamp, achtergronden en nieuws over de komende tegenstanders van het Nederlandse team. De wedstrijden worden door Theo Reitsma, Evert ten Napel en Eddy Poelmann becommenta rieerd. Voor NOS-radio zijn Eddy Jansen, Kees Jansma, Bert Nederlof, Arno Vermeulen en Jack van Gelder als verslaggevers in West-Duitsland. GROEP DATUM AANVANG PLAATS WEDSTRIJD 1 10 juni 20.15 Düsseldorf W.-Duitsland - Italië 1 11 juni 15.30 Hannover Denemarken - Spanje 2 12 juni 15.30 Stuttgart Engeland - Ierland 2 12juni 20.15 Keulen Nederland - Sovjetunie 1 14 juni 17.15 Gelsenkirchen W.-Duitsland - Denemarken 1 14 juni 20.15 Frankfurt Italië-Spanje 2 15 juni 17.15 Düsseldorf Engeland-Nederland 2 15 juni 20.15 Hannover Ierland-Sovjetunie 1 17 juni 20.15 München W.-Duitsland - Spanje 1 17 juni 20.15 Keulen Italië-Denemarken 2 18 juni 15.30 Frankfurt Engeland - Sovjetunie. 2 18 juni 15.30 Gelsenkirchen Ierland - Nederland 21 juni 20.15 Hamburg Nr.1 groep 1 - Nr.2 groep 2 22 juni 20.15 Stuttgart Nr.2 groep 1 - Nr. 1 groep 1 25 juni 15.30 München FINALE Alle wedstrijden worden uitgezonden op Nederland3. ZATERDAG 4 JUNI 1988 PAGINA 31 Adoptie-kind Het Deense elftal is een adoptie-kind van de Nederlandse voetbalsupporter. De Neder landse affiniteit met Denemarken is niet vreemd. Het land is een relatieve voetbal dwerg, met 210.000 voetballers op een be volking van ruim vijf miljoen. Bovendien zwermden de beste Deense voetballers over heel Europa uit. Bengt Schmidt-Hansen van PSV was één van de eersten, Arnesen en Lerby behoorden tot de één van de daarop volgende lichtingen der musketiers, die op piepjonge leeftijd huis en haard verruilde voor de harde leerschool bij Ajax in De Meer. Veertien „Buitenlanders" maken nog steeds de dienst uit in het Deense elftal. In de selectie voor het eindtoer- nooi in de Bondsrepubliek zijn er veertien opgeno men, ondanks het ontbreken van in Eindhoven en Amsterdam bekende namen als Arnesen en Mölby, beiden geblesseerd. De veteranen in het gekleurde gezelschap genieten de voorkeur van coach Piontek, die pas in de aanloop naar de wereldtitelstrijd over twee jaar in Italië zijn elftal wil verjongen. In West- Duitsland zijn oudgedienden als Morten Olsen, Lerby, Nielsen, Busk, Jesper Olsen, Laudrup en Elkjaer-Larsen zeker van een basisplaats. Onrust Er heerst onrust in het Deense kamp. De doelpuntenproductie van de zo gevreesde tandem Laudrup - Elkjaer-Larsen is stil ge vallen. Vier treffers in de kwalificatiewed strijden bedroeg de totale produktie van de Denen, geen van het kwartet kwam van de voet of het hoofd van het gelouterde tweetal. „Het dynamiet is er nog wel", zegt Elkjaer-i Larsen, „maar we zijn zuiniger geworden met het aansteken". Volgens de aanvaller heeft de ploeg door het echec in Mexico (6-1 tegen Uruguay, maar 1-5 tegen West-Duits land) geleerd niet meer blind aan te vallen. Laatste De 30-jarige Preben Elkjaer Larsen gaat aan zijn derde grote landentoernooi beginnen. Zijn laatste waarschijnlijk ook. Larsen heeft genoeg van voetballen. Hij speelt voor de ettelijke miljoenen lires, bij Hellas Verona. „Voetbal is mijn werk. Zwaar werk. Anders niet. Voetballen in Italië geeft mij geen vreugde. Aanvallers worden daar niet beschermd door de scheidsrechters, daar naast krijg je weinig ballen en in die gevallen heb je geen tijd om er iets mee te doen", aldus de Deen, die speelde bij Vanlöse (Den), FC Köln, Lokeren en Verona. De Nederlandse vertegenwoordiging tijdens het toernooi om het Europese landenkampioenschap voetbal ten voeten uit. Zittend v.l.n.r. Marco van Basten, Adri van Tiggelen, Berry van Aerle, Jan Wouters, Aron Winter, Arnold Mühren, John van 't Schip, Gerald Vanenburg, Er win Koeman. Middelste rij v.l.n.r. Ronald Koeman, John Bosman, Wim Kieft, Wilbert Suvrijn, Joop Hiele, Hans van Breukelen, Hendri Krüzen, Frank Rijkaard, Sjaak Troost, Wim Koevermans en Ruud Gullit. Achterste rij v.l.n.r. verzorger Monne de Wit, damescoach Piet Buter, trainer Nol de Ruiter, trainer Rinus Michels, trainer Bert van Lingen en Guus de Haan. FOTO: ANP Selecties DEN HAAG - De selecties van de lan den die deelnemen aan de eindronde van het Europees kampioenschap voet bal in West-Duitsland zijn, met rugnum mers: NEDERLAND Doel: Van Breukelen (1), Hiele (16). Verdediging: Koevermans (15), Rijkaard (17), Suvnjn (18), Van Tiggelen (2), Troost (3). Middenveld: Van Aerle (6), Erwin Koeman (13), Ronald Koeman (4), Kruzen (19), Mühren (8), Winter (5), Wouters (20). Aanval: Van Basten (12), Bosman (9), Gullit (10), Kieft (14), Van 't Schip (11), Vanenburg (7). ENGELAND Doel: Shilton (1), Woods (13). Verdedi ging: Adams (6), Anderson (14), Dorigo (20), Wright (19), Sansom (3), Stevens (2), Watson (5). Middenveld: Hoddle (17), McMahon (15), Reid (16), Robson (7), Steven (8), Webb (4). Aanval:- Bar nes (11), Beardsley (9), Hateley (18), Li- neker (10), Waddie (12). IERLAND Doel: Bonner (1), Peyton (16) Verdedi ging: Anderson (19), Hughton (3), McCarthy (4), McGrath (7), Moran (5), Morris (2), Whelan (6). Middenveld: Byrne (17), Houghton (8), O'Brien (13), Sheridan (18), Sheedy (15). Aanval: Al- dridge (9), Cascarino (12), Galvin 11X Kelly (14), Quinn (20), Stapleton (10). SPANJE Doel: Buyo (13), Zubizaretta (1). Verde diging: Andrinua (4), Camacho (3), To- mas (2), Fernandez (12), Sanchis (8), So- ler (18). Middenveld: Beguiristain (17), Caldere (6), Gallego (14), Michel (20), Gordillo (11), Sacristan Mena (15), Vaz- guez (19), Victor (5). Aanval: Bakero (16), Butragueno (9), Eloy (10), Salinas (7). DENEMARKEN Doel: Rasmussen (1), Schmeichel (16). Verdediging: Busk (3), Heintze (9), Kris- tensen (19), Nielsen (5), Lars Olsen (12), Morten Olsen (4), Sivebaek (2). Midden- veld: Berggreen (17), Frimann (8), Helt (7), Jensen (13), Lerby (6), Jesper Olsen (14). Aanval: Elkjaer Larsen (10), Erik- sen (18), Laudrup (11), Poulsen (15), Vilfort (20). ITALIË Doel: Tacconi (12), Zenga (1). Verdedi ging: Baresi (2), Bergomi (3), Cravero (4), Ferrara (5), Ferri (6), Francini (7), Maldini (8). Middenveld: Ancelotti (9), De Agostini (10), De Napoli (11), Fusi (13), Giannini (14), Romano (15). Aan val: Altobelli (16), Donadoni (17), Man- cini (18), Rizzitelli (19), Vialli (20). WEST-DUITSLAND Doel: Illgner (12), Immel (1). Verdedi ging: Berthold (14), Borowka (6), Breh- me (3), Buchwald (2), Herget (5), Kohier (4), Pflügler (15), Sauer (19). Midden- veld: Döffner (17), Matthaus (8), Rolff (20), Thon (10), Wuttke (13). Aanval: Eckstein (16), Klinsmann (18), Littbars- ki (7), Mill (11). SOVJETUNIE Doel: Dassajev (1), Tsjanov (16). Verde diging: Baltasja (19), Bessonov (2), Tsji- dijatoelin (3), Demjanenko (5), Koesnet- sov (4), Soekristov (14), Soelakvelidse (13), Wistsjievski (12). Middenveld: Aleinikov (7), Gozmanov (18), Litov- tsjenko (8), Passoelko (20), Rad (6), Sa- varov (9). Aanval: Belanov (11), Dinmi- trijev (17), Mikhailitsjenk (15), Protas- sov (10). RHEINSTADION DÜSSEL DORF Nederland treedt op 15 juni in zijn tweede groeps wedstrijd tegen Engeland aan in het Rheinstadion van Düs seldorf, waar vijf dagen eerder ook de openingswed strijd van het EK tussen gast heer West-Duitsland en we reldkampioen Italié plaats vindt. Het stadion biedt plaats aan 68.400 toeschou wers. Er zijn 26.956 overdek te en 5847 onoverdekte zit plaatsen, alsmede 6900 over dekte en 28.697 onoverdekte staanplaatsen. De tribune- overkapping is opgehangen aan 62 staalkabels. WALDSTADION FRANK FURT Italië en Spanje ont moeten elkaar op 14 juni in het Waldstadion van Frank furt, waar op 18 juni Enge land en de Sovjetunie hun laatste poulewedstrijd spelen. In het geografisch middel punt van West-Duitsland ligt een voetbalveld met verwar ming. Het in 1925 in gebruik genomen stadion werd na de Tweede Wereldoorlog ver nieuwd en voor het WK van 1974 nogmaals ingrijpend ge renoveerd. Ongeveer de helft van de 61.056 toeschouwers kan er zitten, 20.364 over dekt. PARKSTADION GELSEN- KIRCHEN De spelers gaan in het Parkstadion van Gel- senkirchen, thuishaven van het naar de Tweede Bundesli- ga gedegradeerde Schalke'04, per roltrap richting speelveld. Duitsland en Denemarken verzorgen er op 14 juni een optreden, terwijl Oranje er vier dagen later tegen Ierland zekerheid moet zien te krij gen over een plaats bij de laatste vier. Het direct aan de Autobahn Oberhausen - Han nover gelegen en vijftien jaar oude Parkstadion kan 70.748 toeschouwers bevatten. NIEDERSACHSEN-STA- DION HANNOVER Met een capaciteit van 75.000 was het Niedersachsen-stadion, sinds het uit oorlogspuin werd opgetrokken, qua groot te jarenlang het tweede sta dion van West-Duitsland achter het Olympisch stadion van Berlijn. Voor het WK van 1974 werd omwille van het comfort het aantal plaat sen teruggebracht tot ruim 60.000. Van de 60.366 toe gangsbewijzen vallen er ruim veertigduizend ten deel aan zittende toeschouwers, 18.705 overdekt en 21.939 onover dekt. MÜNGERSDORFER-ST A- DION KÖLN Het in een tweehonderd hectare groot sportpark gesitueerde Mün- gersdorfer-stadion van het bijna een miljoen inwoners tellende Keulen is een multi- functionele arena, die in 1975 werd ingewijd. Nederland speelt er op 12 juni zijn eer ste EK-duel tegen de Sovjetu nie en vijf dagen daarna zijn Italié en Denemarken er ac tief. De tribunes zijn volledig overkapt. De capaciteit be draagt 60.584. Er zijn 28.108 zit- en 32.476 staanplaatsen. NECKARSTADION STUTTGART Op het veld, waar PSV op 25 mei in de eindstrijd van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen Benfica trof, staan op 12 juni Enge land en Ierland tegenover el kaar. Stuttgart is op 22 juni tevens het decor van de twee de halve finale tussen de win naar van groep 2 en de num mer twee van poule 1. Het stadion werd in 1933 in ge bruik genomen. Het stadion, waar in 1986 het EK atletiek werd gehouden, kan 70.705 toeschouwers bevatten. VOLKSPARK-STADION HAMBURG Het Volkspark stadion van Hamburg krijgt maar één wedstrijd binnen de poorten, de eerste halve fina le op 21 juni tussen de win naar van groep 1 en de num mer twee van het andere kwartet. In de bijna twee mil joen inwoners tellende hanze- stad werd in 1952 oorlogs puin gebruikt om het van 1925 daterende stadion volle dig te renoveren. Daarvoor konden er van de maximaal veertigduizend toeschouwers slechts 1874 plaatsnemen op een tribune. Nu zijn er 61.330 plaatsen in het Volks- park stad ion. OLYMPIA-STADION MÜNCHEN Na de Olympi sche Spelen van 1972 en de finale van het toernooi om het wereldkampioenschap van 1974 tussen gastland West-Duitsland en Nederland (2-1) wordt de eindstrijd om de Europese titel op 25 juni het derde sportieve hoogte punt in de geschiedenis van het stadion met zijn unieke tentdak-constructie. Eerder al speelt Duitsland er op 17 juni de laatste groepswedstrijd te gen Spanje. Het Olympisch stadion in Beieren kan 77.895 toeschouwers onderdak bie den. CcidócSouAdtit

Leidse Courant | 1988 | | pagina 31