Wetenschap adviseert doelman oneerlijk te zijn Fred Racké verzorgt rugdekking ZATERDAG 4 JUNI 1988 ^Thuisvoordeel [Drie van de zeven tot nu toe afgewerkte eindtoernooien om ■het Europees voetbalkampioen schap werden gewonnen door het organiserende land. In 1964 profiteerde Spanje als eerste van het thuisvoordeel, vier jaar later haalde Italië het optimale |rendement uit het spelen in ei gen omgeving. Frankrijk was vier jaar gelden het derde land, dat voor eigen publiek de Cou pe Henri-Delaunay in ont vangst mocht nemen. Michel Platini Platini leidt Eén record van de eindronde om het Europese kampioen schap met acht ploegen, er zijn er nog maar twee geweest tot nu toe, zal vrijwel zeker over eind blijven: de opmerkelijke score van Michel Platini bij het toernooi van 1984 in Frankrijk. De toekomstige adviseur in technische zaken van de Euro pese Voetbal Unie maakte in vijf wedstrijden negen doelpun ten op een Frans totaal van FOTO: SP veertien treffers. Dopingcontrole Vijftien minuten voor het einde van elke EK-wedstrijd zal het lot bepalen welke spelers op het tebruik van stimulerende mid den worden gecontroleerd. V«n elke ploeg zullen twee voetballers naar de dokter moeen. De analyses worden door ie bekende doping-specia- list phf. Manfred Dönike van het bicchemisch instituut van de Spoi-hogeschool in Keulen Record Het EK-record dateert van 24 februari 1968, toen er zelfs in Groot-Brittannië nog nauwe lijks sprake was van supporters- geweld. In het Hampdenpark van Glasgow trokken Schotland en Engeland 134.461 toeschou wers. Opmerkelijke dieptepunt in de belangstelling was de hal ve finale van 1972 in België tussen Hongarije en de Sovjet Unie (1659). Zonder publiek In 1979 vielen Luxemburg - Zweden (1119) en Sovjetunie - Finland (1090) vrijwel buiten de belangstelling en vier jaar la ter ook Griekenland - Honga rije (651). Zeer recent is de eni ge wedstrijd die zonder publiek werd gespeeld, Nederland - Cy prus, op 9 december in het Ajax-stadion. ALS DOELMAN VOLGENS REGELS REAGEERT IS HIJ KANSLOOS BIJ STRAFSCHOP Hans van Breu- kelen zouvol gens weten schappers Sa velsbergh en Bootsma, deze strafschop in de Europa-Cupfi nale tegen Ben- fica nooit heb ben gestopt als hij „eerlijk" was geweest. FOTO: AP DEN HAAG - Voetbal is heerlijk onvoorspelbaar, zeggen liefhebbers. Daarom wint PSV na een slopende finale alsnog de Europa Cup, via strafschoppen. Maar juist doordét de bal zo rond is werd het Neder lands elftal in 1974 - hoewel voor velen toen de beste ploeg ter wereld - bij het WK tóch geen wereld kampioen. De onzekerheden in het voetbal zijn groot, maar toch sla gen wetenschappers erin een aantal belangrijke punten van houvast te formuleren voor Oranje, dat op het EK in West-Duitsland weer voor een krachttoer staat. Dat doen drs. Reinoud Bootsma en drs. Geert Savelsbergh van de vakgroep psy chologie van de Faculteit der Be wegingswetenschappen aan de VU in Amsterdam. Hun wetenschappe lijke aanbevelingen aan Hans van Breukelen: als je té eerlijk bent, je houdt je aan de regels en beweegt pas als de bal wordt geraakt, stop je nooit een strafschop. Bootsma en Savelsbergh analyseren in het lezenswaardige juninummer van het maandblad Psychologie het werk van de voetballer, de bedoelingen die hij in het veld heeft en de mate waarin hij z'n doel bereikt. Daartoe hebben de psychologen gedurende lange tijd alle strafschoppen bestudeerd die op het WK van 1982 en 1986 zijn genomen. Wie de bevindingen toepast op de Europa-Cupfinale tussen PSV en Benfica komt tot de conclusie dat de Portugees Veloso beter had moeten weten. De speler van Benfica had nooit een middellange aanloop voor zijn strafschop genomen als hij dit wist: „Bij een lange aanloop gaat de doel ver dediger in maar liefst 92 procent van de gevallen naar de verkeerde hoek, bij een korte aanloop in 67 procent van de ge vallen. Een (middellange) aanloop vanaf de rand van het strafschopgebied leidt echter tot aanzienlijk minder succes voor de schutter: in slechts 30 procent van de gevallen kiest de doelverdediger voor de verkeerde hoek", zo zeggen Bootsma en Savelsbergh. Voetbalwijsheid Dat de bewegingen van de schutter de doelman aanwijzingen geeft in welke hoek wordt geschoten is een voetbalwijs heid, maar het wetenschappelijk onder zoek van de Amsterdammers heeft nu aangetoond dat goede keepers met kij ken inderdaad een heel eind komen. Wanneer Van Breukelen zo eerlijk zou zijn als hij er uit ziet en reglementair te werk zou gaan, zou hij Veloso's poging nooit hebben gekeerd, luidt vrij de con clusie naar Bootsma en Savelsbergh. „Bij de door ons geanalyseerde straf schoppen blijkt de bal in gemiddeld zo'n 450 milliseconden, dat wil zeggen min der dan een halve seconde, de elf meter tussen penaltystip en doellijn af te leg gen". Uit de televisiebeelden blijkt dat de tijd die de doelverdediger nodig heeft om vanuit het midden van het doel naar ■één van de zijkanten te duiken al zo'n 800 milliseconden bedraagt. Dus zelfs als hij exact op het moment van vuren zou duiken, dan nog zou hij kansloos zijn". De meeste doelverdedigers doen dit dan ook niet. In alle strafschoppen in het on derzoek bewoog de doelverdediger al ruim voordat de schutter de bal had ge raakt, zodat de bal uiteindelijk volgens de regels had' moeten worden overgeno men. De doelverdediger die op het schot wacht is dus - mits het een goede poging betreft - vrijwel altijd kansloos. Dat wordt bij het EK in West-Duitsland dus op de beweging van de schutter let ten of gokken voor Van Breukelen en zijn buitenlandse collega's. En wie denkt dat de bal rechts komt, heeft op het eer ste gezicht een kans van vijftig procent om de bal te stoppen. Maar zeggen de wetenschappers: „In 33 procent van de strafschoppen die we analyseerden duikt de doelverdediger in de goede richting (wat overigens nog geenszins.wil zeggen dat hij de bal ook daadwerkelijk stopte; dit gebeurde slechts in acht procent van de gevallen). Dit percentage is bedui dend lager dan de vijftig procent gok- kans en wijst erop dat de doelverdedi gers zich toch laten beiinvloeden door de bewegingen van de schutter en wel zodanig dat ze letterlijk op het verkeerde been gezet zijn". Verkeerde hoek Langs omwegen komen de wetenschap pers tot de conclusie dat de aanloop van de strafschop van cruciaal belang is. On derzoeken met proefpersonen (doelman nen) die bij speciaal gefilmde strafschop pen moesten aangeven waar ze dachten dat de bal zou komen, hebben duidelijk gemaakt dat zelfs de beste schutter zijn bedoelingen bij de aanloop niet helemaal kan verbergen. Hoe een speler een doel verdediger de verkeerde hoek instuurt kunnen de wetenschappers niet zeggen; dat blijft zogezegd het geheim van de smid. Die aanloop is echter cruciaal: „Gelet op de bewegingstijd die de doel verdediger nodig heeft om te duiken, is het duidelijk dat deze gedwongen is te anticiperen op wat komen gaat. Als een aanloop extreem kort is heeft hij te wei nig tijd en informatie om adequaat te kunnen reageren". Een strafschop met een lange aanloop zou dus een makkie voor Van Breukelen en de zijnen moeten zijn, maar zo is het ook weer niet. Het geeft de schutter weer de gele genheid een hard schot te suggereren, waarmee hij de doelman tot een keuze voor een hoek dwingt. Een goede voet balier ziet welke keuze dat is en plaatst de bal vervolgens in de vrije hoek. „Voor de middellange aanloop van de rand van het strafschopgebied geldt dat de beschikbare tijd voor de schutter on voldoende is om de doelverdediger te misleiden, terwijl deze wel in staat is uit het bewegingsverloop van de schutter op te maken naar welke kant hij de bal zal schieten". De redeneringen van Bootsma en Sa velsbergh zullen in de voetballerij onge twijfeld geamuseerd worden vernomen. Hun verhaal in „Psychologie" staat er vol mee. Zo kan Oranjes doelman er straks in Duitsland zijn voordeel mee doen dat slechts zeventien procent van de uittrappen van Westeuropese doel verdedigers werkelijk bij een eigen speler terechtkomt. Saillant detail: bij Britse ploegen ligt dit percentage dertig procent hoger, namelijk op 47 procent! Advies dus aan Hans van Breukelen: werp die bal maar liever uit, dat gaat in 98 pro cent van de gevallen goed. Maar wetenschap is ook niet alles, zo bleek veertien jaar geleden eens bij een beroemde strafschop. Wie zich het WK van 1974 kan herinneren weet nog dat Johan Neeskens in de finale met alle we tenschappelijke feiten spotte: een lange aanloop, de bal door het midden en de keeper kansloos in de hoek. Maar goed dat de wetenschappelijke wetten niet al machtig zijn. ARJEN VAN DER SAR PERSCHEF TERUG VAN „WEGGEWEEST" INDE SPORT DEN HAAG - De freelance-mede- werkers van „Fred Racké Commu nicatie Publiciteit" zitten dezer da gen gebeiteld. Ze kunnen een on verwachte pluk vakantiegeld mee pikken nu hun broodheer tot over z'n oren in het werk zit. Nogal ver rassend werd de 50-jarige Hagenaar onlangs benoemd tot „tijdelijk perschef' van de KNVB, met als gevolg dat hij voor al zijn andere activiteiten haast geen tijd meer heeft. De gedwongen afmars van betaald-voetbalvoorlichter Wim Jesse (inmiddels bij FC Twente on derdak) uit de Zeister bossen, leid de tot een soort come-back van de grijze veteraan. Want bijna tien jaar geleden zei Racké de sport min of meer vaarwel. Gedurende het EK zit hij er echter weer mid denin. „Om beide partijen tevre den te stellen", meldt hij, doelend op Oranje en „de pers". De voormalig presentator/verslaggever van Studio Sport was voor het eerst te rug te zien tijdens de oefen-interland van het Nederlands elftal op Wembley. Racké verzorgde daar achter de spelers- bank ogenschijnlijk letterlijk de rugdek king van bondscoach Rinus Michels. „Officieel begint mijn werk voor de KNVB op 2 juni in Duitsland. Maar in de aanloop naar het EK kostte het Ne derlands elftal al meer dan negentig pro cent van mijn tijd". Burgemeesters die gekiekt willen worden met de Oranje grootheden, fancy-fairs die met hoog voetbalbezoek moeten worden vereerd, aanvragen van dag- en weekbladen voor interviews; Fred Racké heeft de laatste weken als geen ander gemerkt hoezeer het team van Michels in de belangstel ling staat. „Naast de reguliere sportpers is er een enorm groot tweede circuit. Bijvoor beeld weekbladen, personeelsorganen en natuurlijk de buitenlandse pers. Ik wist natuurlijk van het bestaan van zo'n tweede circuit in de pers. Maar de gretig heid waarmee ze allemaal op dit EK dui ken, verrast me". Buffer Fred Racké treedt op als buffer tussen de enorme groep van belangstellenden en de voetballers. „Perschef zijn, betekent eigenlijk het kanaliseren van alles wat van buitenaf komt. Michels wil voor dat doel iemand bij de ploeg hebben. Hij verlangt een strakke organisatie, want hij heeft een hekel aan improviseren". Van daar het aantreden van Racké, als regel neef naast generaal Michels. „Wat is de hoogste rang van een legervoorlichter? Kolonel? Nee, dat ben ik niet. Noem mij maar gewoon kapitein". Lang na zijn militaire dienst (als lucht machtsoldaat wegens personeelsgebrek een officiersfunctie bekledend) maakte Racké als journalist van de Haagsche Courant, Sport in Beeld en het latere Studio Sport onder meer twee toernooi en om een wereldkampioenschap voet bal lijfelijk mee. Die van 1970 in Mexi co, waar Nederland nog op het hoogste toneel ontbrak, en die van 1974 in West- Duitsland. Zijn verre voorganger Evert Grifhorst organiseerde destijds in en om het Waldhotel in Hiltrup de zaken „min der strak dan we hopen dat het nu zal gaan". Toch put Racké juist uit zijn po sitieve ervaringen van die periode bij zijn streven zijn „oud-collega's op hun wenken te bedienen". „Daar in Duits land is toen veel goodwill gekweekt door de openheid rondom het Nederlands elf tal. Die stond in schrille tegenstelling tot die bij veel andere landen. Om de Duit sers te sprekente krijgen moe:! je na een wedstrijd sóms wel een week wachten". Doodschop Met de bondscoach is Racké, die terzijde wordt gestaan door KNVB-voorlichter Ger Stolk, overeen gekomen dat de spe lers van Oranje dagelijks gedurende an derhalf uur beschikbaar zijn voor pers praatjes. „Met uitzondering van de dag voor de wedstrijd", benadrukt de pers chef. Voorafgaand aan het vertrek naar Duitsland heeft Racké de spelers van Oranje toegesproken. „Ik denk dat de meeste spelers genoeg doorkneed zijn in hun omgang met de pers. Door de affaire-Koeman zijn ze al lemaal nog meer op hun hoede gewor den en ik vind het jammer dat daardoor voor mijn oud-collega's een hoop kren ten uit de pap verdwenen zijn. De ver slaggever die toen die doodschop-kreet van Koeman heeft opgetekend, staat volgens mij trouwens volledig in zijn recht. Maar ik ben het absoluut niet eens met de straf voor Koeman. Er wordt in de voetballerij zóveel gezegd". In zijn praatje met de spelers heeft Rac ké er ook op gewezen dat in zijn ogen de „affaire-De Graaf' beslist geen traditie behoeft te worden. In 1974 ging journa list Ben de Graaf van de Volkskrant door toedoen van de spelers kopje onder in het hotel-zwembad nadat hij een kri tisch stukje had getikt. Racké: „Ik denk dat het in de huidige spelersgroep aan dat soort gangmakers ontbreekt. Suur- bier is anders dan Troost". De perschef-ad interim vreest ook nauwelijks rellen, zoals die in „zijn" tijd rondom Oranje wel speelden. „Het zijn altijd dezelfde soort rellen", heeft Racké geconstateerd. „Het gaat altijd over de honorering of over de sponsorcontrac ten. En daar zijn ditmaal sluitende af spraken over gemaakt. Als derde bron van onrust gelden de derde doelman en de reserves. Omdat die laatste groep niet op de tribune zit maar op de reserve bank, zal dat ook allemaal wel meeval len", aldus Racké, die zich overigens niet geroepen voelt als een soort over- heidsvoorlichter bij elk interview zijn oor te houden. „Ik heb meer een rege lende functie. Hooguit zal ik er een keer tje bij gaan zitten om voor buitenlanders te vertalen". De functie van pers-chef bij Oranje bete kent voor Racké ruw geschat zo onge veer zijn twaalfde ambacht. Na onder meer sportjournalist, radiopresentator („Met het oog op morgen"), voorlichter (bij het Nederlands Bureau voor Toeris me) en talloze „schnabbels" runt hij mo menteel een eenmansbedrijf in Rijswijk. In de Volkskrant is onlangs gesuggereerd dat Racké onder meer via champagne- ontbijten met hoge KNVB-omes zijn oud-collega Wim Jesse heeft weggewerkt. Racké: „Jesse had een conflict met het bestuur betaald voetbal en enkele leden van de professionele staf in Zeist (Huy- bregts; red.). Er is toen besloten dat hij niet naar het EK zou gaan en pas daarna ben ik benaderd. Trouwens, ik deed al een aantal werkzaamheden voor de bond, zoals het schrijven van speeches voor Van der Louw". Slachtoffer Wim Jesse hult zich in stilzwijgen, maar be strijdt de mening van Racké niet. „Er is afgesproken dat we niets meer over deze affaire zeggen. Maar ik kan niet stellen dat mijn vertrek is veroorzaakt door de komst van Racké". Na het EK Racké is wel bereid een voorspelling voor het EK te doen („Ik denk een fina leplaats voor Oranje"), maar op zijn ei gen toekomst wil hij nog nauwelijks vooruitlopen. „Er is door mij noch door de KNVB gesproken over de periode na het EK. Als het beiderzijds bevalt, zou het misschien.kunnen dat ik blijf. Maar dan moeten er wel wat zaken verande ren. In Zeist heerst nou niet bepaald een goed voorlichtingsklimaat. Dat geheim zinnige, dat kille, dat moet eraf. Kijk, ifi Fred Racké verwacht geen herhaling van de affaire-De Graaf, waarbij een journa list in het water van een zwembad werd FOTO: SP zoals dat geval met die wedstrijd van Ajax zonder publiek en ook zonder pers. Ik ben toen niet geraadpleegd, maar als ik de bond was geweest, zou ik het oor deel van de tuchtcommissie hebben ge tart. En Ajax hebben geadviseerd toch pers toe te laten". ROB LANGEVELD 125.000 gulden De spelers van het Nederlands elftal kunnen bij het behalen van de Europese titel een maximaal bedrag van 125.000 gulden verdienen. Voor de oefenwed strijden vingen de spelèrs 5000 gulden per duel. De groepswedstrijden leveren 10.000 gulden de man per wedstrijd op en als de halve finales gehaald worden, komt daar nog eens een bedrag van 15.000 gulden bovenop. Voor het berei ken van de eindstrijd krijgt iedere speler 15.000 gulden extra. Daarnaast zullen de spelers meeprofiteren van de extra spon sorinkomsten, die de KNVB dank zij de EK-kwalificatie tegemoet mocht zien. Éonner tevreden Pat Bonner zal er niet rouwig om zijn als Ierland bij het toernooi om het Euro pees kampioenschap voetbal daadwerke lijk onder grote druk komt te staan. De 28-jarige doelman, al sinds 1978 onder contract bij Celtic, gaat naar West-Duits land om zich te onderscheiden vooral voor Jack Charlton, de bondscoach van Ierland. Voor Charlton kwam, kreeg Bonner nauwelijks een kans zich als in ternational in de kijker te spelen. Dat is nu anders, Bonner is de onbetwiste nummer een. Niet gebruikt De acht stadions, waarin zich het Euro pees kampioenschap zal afspelen, wer den alle ingedeeld in de categorie „goed". De stadions in Homburg en Krefeld, die de hoogste onderscheiding kregen, worden bij het EK niet gebruikt. Voor de stadions in Keulen, München en Hannover maakte de Westduitse con sumentenorganisatie de kanttekening dat in geval van paniek de vluchtmogelijk- heden beperkt zijn. Het eerste onderzoek werd drie jaar geleden ingesteld naar aanleiding van het drama in het Heizel- stadion. Daarbij werden vele bouwkun dige gebreken geconstateerd. Kok mee Rinus Michels maakte tien dagen voor de eerste wedstrijd van het Nederlands elftal al kwartier met zijn selectie. De groep van Oranje verblijft eerst van 2 tot 12 juni in Mettmann. Daarna tot 19 juni in een andere voorstad van Düssel- dorf, Benrath. In de uitgebreide begelei ding van het team is ondanks het ver blijf in meer-sterrenhotels toch een kok opgenomen. Kokkie Van de Hengel moet via de warme hap de spelers het gevoel geven nog achter moeders pappot in Nederland te zitten. Honderd interlands Peter Shilton schaart zich tijdens de Eu ropese titelstrijd voor landenteams in West-Duitsland bij het selecte gezel schap van voetballers, die honderd of meer interlands hebben gespeeld. De in middels 38-jarige doelman van Derby County kwam onlangs tegen Colombia voor de 97e keer voor Engeland uit. Het is vrijwel zeker dat trainer Bobby Rob- son in Duitsland kiest voor de ervaring van Shilton, hoewel diens opvolger Chris Woods (Glasgow Rangers) de laat ste maariden regelmatig tussen de palen heeft gestaan tijdens oefenduels. Peter Shilton £eidóc0ou/ia/nt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 30