Sovjets zijn ditmaal outsider Engeland toch weer favoriet Ierland start als de underdog ZATERDAG 4 JUNI 1988 Nogjong Van de vijf in Europa meest aansprekende voetbaltoernooi en, is de strijd om de Europese titel voor landenteams jong. Nadat de Sovjetunie (I960) en Spanje (1964) de eerste toer nooien om de „Henri Delau- naybeker" hadden gewonnen, werd pas besloten, met ingang van 1968, de titel Europees kampioenschap aan de vier jaarlijkse cyclus te verbinden, dertig jaar na het eerste wereld kampioenschap. Sinds 1980 Het systeem van een eindronde met zeven gröepsfinalisten en het organiserende land, bestaat pas sinds 1980. De eerste twee toer nooien werden nog gespeeld volgens een afvalsysteem met uit- en thuiswedstrijden en een eindronde van vier. De derde, vierde er vijfde uitgave kenden kwalificatiegroepen, vervolgens kwartfinale uit en thuis en als afsluiting ook een eindronde van vier, waaidij één van de vier winnende kwartfinalisten als organiserend Und pptrad. De structuur, die sinds 1980 gevolgd wordt, houdt in feite in dat de eindronde van het kampioenschap slechts in de grote Europese voetballanden kan plaatsvinden. De eisen die df Euro pese Voetbal Unie (UEFA) aan het organiserende land stilt, ont neemt op voorhand zeker driekwart van de aangesloten bonden iedere kans voor de organisatie van de eindronde. Jaar eerder De gedachte aan een toernooi om het Europese kampioen schap kwam naar voren tijdens de eerste vergadering in 1955 van de één jaar eerder opge richte UEFA. In 1958 werd een voorzichtig begin gemaakt, slechts zeventien landen schre ven in. Nederland hield zich af zijdig. Vier jaar later deed de KNVB wel mee. Tweede omloop Het Nederlands elftal won tij dens het EK in 1962 de eerste ronde van Zwitserland, maar werd in de tweede omloop uit geschakeld door Luxemburg. Het Nederlands elftal, dat die voor de Luxemburgers histori sche wedstrijd verloor, bestond uit: Pieters Graafland, Haak, Veldhoen, Van Wissen, Pronk, Bennaars, Giesen, Groot, Krui- ver, Keizer en Petersen. Zeven finales In de voorgaande zeven edities van de strijd om het Europees voetbalkampioenschap hebben Italië en West-Duitsland elk twee keer gewonnen. De andere eerste plaatsen waren voor de Sovjetunie, Tsiechoslowakije en Spanje. In 1968 moest Italië twee keer tegen Joegoslavië spe len. De eerste finalewedstrijd eindigde na verlenging in 1-1. Twee dagen later in het Ro meinse Olympisch Stadion werd het 2-0 voor de Azzurri. Valeri Lobanovski is de man die het Russische team opnieuw naar een topprestatie moet leiden. FOTO: SP KIEV - Het gelijk van Valeri Lo banovski lijkt soms meer zijn onge lijk te zijn. De man die drie weken voor het wereldkampioenschap voetbal in Mexico weer coach werd van het nationale elftal van de Sov jetunie, koos toentertijd vrijwel uit sluitend spelers van zijn eigen vere niging, Dinamo Kiev. Het voordeel daarvan is duidelijk: de spelers zijn goed op elkaar ingespeeld. Maar de nadelen ervan zijn na het toernooi in Mexico ook duidelijk aan het licht getreden. Vermoeidheid, bles sures en spelers die gedurende een lange periode uit vorm waren. Igor Belanov, voorganger van Ruud Gullit als Europees voetballer van het jaar, is het sprekendste voor beeld. Op zich is de terugval van de Sovjet- ploeg niet echt verwonderlijk. In een clubelftal zal de speler die vanwege een overladen programma er even doorzit, door zijn maten over de streep kunnen worden getrokken. Zijn eigen kwaliteit en ervaring doen de rest om de extra stapjes die zijn ploeggenoten moeten zet ten, goed te maken. Wie echter zal de vedette redden in een elftal waarvan alle spelers de overbelasting aan den lijve ondervinden? In 1986 deden de Sovjets in Mexico de wereld versteld staan. Niet alleen door de eindronde om het wereldkampioen schap te beginnen met een overwinning van 6-0 op Hongarije, maar vooral door het perfecte bewegingsvoetbal, waarbij bovendien ruimte was voor persoonlijk initiatief. Zozeer dat het soms ten koste ging van de organisatie. België heeft daarvan geprofiteerd te Leon in een wedstrijd, die- eigenlijk maar één ploeg kon en moest winnen, het elftal van de Sovjetunie. Maar dat gebeurde niet. Klappen Dinamo Kiev, dat dus de meeste spelers aan de nationale ploeg had geleverd, moest daarna in de competitie een aan tal wedstrijden inhalen en had zijn Euro pese verplichtingen. De ploeg was dan ook zeer vermoeid, maar werd toch op nieuw landskampioen. Daarna kwamen echter de klappen. In 1986 verlies in de strijd om de Supercup tegen Steau Boekarest (0-1), uitgescha keld in de halve finales van het toernooi van de landskampioenen door Porto (1- 2 en 1-2) en een jaar later eliminatie in de eerste ronde van de volgende editie door Glasgow Rangers. Niettemin hield Lobanovski gedeeltelijk vast aan het oude stramien. Dinamo Kiev werd aangevuld met slechts een paar sterren van elders. Doelman Alexandr Tsjitkov werd gehaald van Neftsji Bakoe, Oleg Protassov en Genna di Litovsjenko werden losgeweekt van Dnjepr. Het nationale elftal bestaat ook weer vooral uit Kiev-spelers, zij het dat de bondscoach enkele spelers van andere clubs heeft aangetrokken: Wagis Khidij- atoelin en Sergej Rodionov, net als doel man Rinat Dassajev van Spartak Mos kou, zorgen voor nieuw bloed. Hartaanval Lobanovski heeft het onlangs gehouden toernooi in Berlijn, waar de Russen ver loren van Zweden, gemist. Assistent Joe- ri Morosov nam de plaats in van de coach, die na een verwaarloosde griep met een hartaanval moest worden opge nomen. Morosov kan (en mag vermoe delijk) niets anders doen dan de lijn van Lobanovski voortzetten. De baas is daarvoor te zeer een monument in het Sovjet-voetbal. Hij stond al aan het stuur in de jaren zeventig, zij het dat toen het olympische elftal zijn ploeg was. Teleurstellend presteren in Montre al bracht hem er toe zijn functie neer te leggen. Maar aangezien het onder een andere coach niet beter ging, werd hem gevraagd terug te komen. Dat deed hij in 1983, maar hij vertrok drie jaar later op nieuw toen het de Russen niet lukte zich te kwalificeren voor het Europese kam pioenschap. Lobanovski behield echter steeds zijn stem in de nationale trainersstaf als ver antwoordelijke man bij Dinamo Kiev en drie weken voor het begin van het Mexi caanse toernooi in 1986 werd opnieuw een beroep op hem gedaan. Het eerste dat de opvolger-op-het-laatste-moment van Edoeard Malevejev deed, was het aantal spelers van Dinamo in de selectie voor Mexico vergroten. Waaruit blijkt dat het Instituut Lobanovski onaantast baar is. Veranderingen De complexe organisatievorm van de sport in "de Sovjetunie maakt snelle ver anderingen niet goed mogelijk, pr wordt weliswaar professioneel voetbal gespeeld (ook al heet het anders) maar een zake lijke leiding is volstrekt onbekend bij de verenigingen, die zonder uitzondering omni-clubs zijn, waar soms wel vijftig takken van sport worden beoefend. Toch hebben de veranderingen die zich in de Russische politiek afspelen ook in vloed op de sport. Zo hebben bijvoor beeld drie grote voetbalclubs zich losge maakt van de knellende banden van het grote sport bedrijf waarvan zij slechts een klein onderdeeltje waren: Spartak Mos kou, Dnjepr Dnjepropetrovsk en Ararat Jerevan staan min of meer op eigen be nen. Geen vrije hand Lobanovski heeft veel vrijheden, maar zeker niet de vrije hand. Het Europese kampioenschap is één zaak, de Olympi sche Spelen zijn een ander onderwerp. De spelers en vermoedelijk de hele voet balwereld tillen zwaarder aan West- Duitsland dan aan Seoul. In de Sovjet- russische sportwereld is „olympisch" echter een toverwoord. Lobanovski heeft Dinamo Kiev en het „Europese" elftal. Hij heeft kunnen vernieuwen (Protas sov, Litovsjenko en Tsjitkov), mogen te- ruggrijpen op oudere internationals om weer wat water in de soms droge grond van Kiev te krijgen, maar er zijn gren- De afdeling voetbal van het nationale sportcomité hield bijvoorbeeld tijdens het duel met Italië in februari dne se rieuze kandidaten voor het nationale elf tal buiten de spelersgroep: Viktor Lossev en Igor Dobrowolski (Dinamo Moskou) en Jevgeni Jarovenko (Kairat Alma Ata), die door het sportcomité werden gereserveerd voor het olympisch elftal. Tenzij er natuurlijk op het laatste mo ment echt iets misgaat, zoals twee jaar geleden. Toen riep het sportcomité zelf om Valeri Lobanovski. En dat geeft de vijftiger, die zelf als aanvaller voor Di namo Kiev, Tsjernomorets Odessa en Sjachtor Donetsk speelde, mogelijk vol doende stem om iets af te dwingen wat de bureaucratische organisatie eigenlijk niet wil. Coach Bobby Robson: Misschien zijn we minder sterk dan we dach ten". FOTO: SP LONDEN - Hoewel het nationale elftal van Engeland al twee decen nia weinig heeft gepresteerd op de grote toernooien, is het land toch weer één van de favorieten voor de Europese titel in West-Duitsland. Engeland werd zelfs aangewezen als groepshoofd. Dat was te danken aan de indrukwekkende manier, waarop de eilandbewoners het kwalificatie-toernooi doorhepen. Na de derde plaats bij de Europese titelstrijd van 1968 moeten de „uit vinders van het voetbal" maar weer eens in de prijzen vallen. Zo is de algemene opinie aan de ande re kant van de Noordzee. Eigenlijk is de euforie, die volgde op de kwalificatie (4-1 winst in Joegoslavië in november), als ware de titel al veroverd, pas de laatste maanden getemperd. De oefencampagne leverde geen nederlaag, maar wel magere resultaten op. Gelijke spelen tegen Israël, Nederland, Honga rije en het meest recent Colombia, een minimale winst tegen Schotland (1-0). Hoewel hij benadrukte dat het maar om een oefenwedstrijd ging, gaf trainer Bob by Robson na afloop van het duel tegen Nederland in Londen (2-2) toe, dat hij geschrokken was van de kracht van Oranje, de tweede tegenstander in West- Duitsland. Zoals hij onlangs weer schrok, toen hij Ierland met 3-1 zag win nen van Polen. Nederland en Ierland zijn immers in een pril stadium van het Westduitse toernooi tegenstanders van Engeland. „Misschien zijn we toch niet zo sterk als we dachten", dekte Robson zich alvast tegen eventuele teleurstellin gen in. Positie sterk Toch is de positie van Bobby Robson sterk. De 55-jarige trainer, die zelf in twintig interlands vier keer scoorde, kreeg in de eerste jaren na zijn aanstel ling (1982) veel kritiek. Hij probeerde te veel spelers en wist zich op Wembley, in het beslissende duel tegen Denemarken, niet te plaatsen voor de vorige Europese titelstrijd. Robson sprak openlijk over de zwartste dag uit zijn loopbaan. Hij werd niet alleen gekraakt door de pers, maar ook door collega-trainers als Brian Clough van Nottingham Forest. Maar Robson mocht zijn baantje hou den en kreeg zijn (voorlopige) revanche. Hij formeerde een sterk team. Engeland werd op het toernooi om het wereld kampioenschap in Mexico pas in de kwartfinales uitgeschakeld door de latere kampioen Argentinië. En daarvoor moest Maradona nog wel met de „hand van God" scoren. Minste moeite Van de acht deelnemers aan de komen de Europese titelstrijd had Engeland de minste moeite zich te plaatsen: elf pun ten uit zes wedstrijden, negentien doel punten voor, eentje tegen. „Ik heb nu het sterkste elftal sinds ik coach ben", zei Robson toen zelfverzekerd. Zijn aan voerder en naamgenoot Bryan Robson ging nog een stapje verder. Hij zei: „Met dit elftal kunnen we Europees kampioen, en over twee jaar zelfs wereldkampioen worden". Biyan Robson is het hart van het team. Hij ging in 1981 voor ruim vijf miljoen gulden, een toenmalig record, van West Bromwich Albion naar Manchester Uni ted. Critici verslijten hem voor een kneusje, want de 31-jarige middenvelder brak in zijn loopbaan drie keer een been en scheurde viermaal een spier. Toch heeft hij (tot en met 24 mei, Engeland- Colombia) 65 interlands op zijn naam staan, waarin hij 21 doelpunten maakte. Robson koppelt een gave techniek aan werklust, overzicht en overwicht. Door de oudere Robson wordt hij gerekend tot de drie beste spelers van de wereld. Bryan zelf kondigde al aan zijn toekom stige tegenstander Gullit rauw te lusten, hij is er zelfs van overtuigd dat Engeland spelers van hoger niveau bezit. Liefhebber oranje Bobby Robson is altijd een enorm lief hebber geweest van het Nederlandse voetbal. Maar de vraag is of hij er na de vijftiende juni, als Oranje en het Engelse elftal elkaar in Keulen hebben ontmoet, nog zo over denkt. Het optreden van de brigade van Rinus Michels op 23 maart heeft de Engelse keuzeheer behoorlijk te denken gegegen. Dat bleek al een dag na de 2-2 op Wembley, waar vooral Ruud Gullit en Ronald Koeman majesteuze optredens verzorgden. Tijdens de gebrui kelijke nabespreking van de interland in het trainingskamp te Wisham Abbey, een slordige veertig kilometer van Lon den, gaf Robson toe danig onder de in druk te zijn geraakt van het spel van een van de grote concurrenten tijdens het EK in West-Duitsland. „Het overkomt ons niet vaak, dat we pe rioden lang tijdens een wedstrijd op Wembley alleen maar schaduwen heb ben lopen volgen", erkent de coach van de Engelse elite. „Wij zijn het gewend om de tegenstander ons spel op te leg gen, maar tegen dit Nederlands elftal kwamen we daar vrijwel niet aan toe. Het heeft ons bij vlagen les gegeven in modern voetbal. En ook geleerd dat we in Duitsland zeer op onze hoede zullen moeten zijn. Vooral voor Ruud Gullit. Die heeft bewezen wat ik al wist, dat hij niet onder doet voor Maradona". Hoofdbrekens Het afstoppen van de vedette van AC Milan zal Robson stellig de meeste hoofdbrekens kosten. Echt verbaasd zegt Robson trouwens niet te zijn geweest over de progressie in het spel van Gullit. Reeds jaren geleden, toen Robson bezig was aan zijn veertien succesvolle seizoe nen bij Ipswich Town volgde hij de don kere aanvoerder van Oranje nauwlet tend. „Hij speelde toen nog op het mid denveld bij Haarlem en enige naam had hij nog niet. Maar toen al kon je zien dat hij het heel ver kon schoppen. Ik had destijds graag zaken willen doen namens Ipswich, maar het probleem was dat ik met Arnold Mühren en Frans Thijssen al aan de limiet zat waar het ging om het aantal buitenlanders. Gullit heen nu een enorme fysieke uitstraling, is snel en bui tengewoon krachtig. De tegenstander moet constant op zijn hoede zijn, want met die grote passen van hem is het net of hij overal tegelijk kan zijn. Maar wat ik zo mogelijk nog meer aan hem be wonder is de knappe manier waarop hij omgaat met zijn rol als vedette. Want dat is oneindig veel moeilijker dan veel mensen denken". „Nederland", besluit Robson, „hoort te genwoordig absoluut weer thuis in de top. De Nederlandse stijl heb ik altijd bewonderd. Natuurlijk denk je dan auto matisch terug aan de jaren zeventig, maar ik weet bijna zeker dat Nederland nu weer zulke mooie jaren tegemoet Jack Charlton: Waarom zou Ier land niet doordringen tot de fina- DUBLIN - Voor de buitenwacht hoeft Ierland op het toernooi om het Europees kampioenschap in West-Duitsland maar één ding te bewijzen: dat de ploeg meer is dan de veredelde sparringpartner, waar voor ze tot dusverre is versleten. Bondscoach Jack Charlton heeft met Ierland, dat voor het eerst van de partij is op een groot kampioen schap, niets te verliezen. Toch wil de oud-international, in 1966 we reldkampioen met Engeland op het heilige Wembley, niet bij voorbaat genoegen nemen met een onderge schikte rol. Integendeel. Charlton, die beschikt over een selectie waar in vrijwel geen speler uit de Ierse competitie zit, droomt zelfs van een finale van zijn vreemdelingen legioen tegen Engeland. De bondscoach van Ierland, die eerder manager was van de Engelse profclubs Middlesbrough, Sheffield Wednesday en Newcastle United, zal tegen Engeland, de Sovjetunie en Nederland vasthouden aan zijn eigen, vertrouwde concept, dat op de Engelse leest is geschoeid. Toch zijn de voortekenen niet direct gunstig voor de 35-voudig international, die in middels iets meer dan twaalf maanden van zijn driejarige contract bij de voet balbond van Ierland heeft uitgediend. Zijn ploeg kwalificeerde zich in feite dankzij Schotland, dat in de laatste groepswedstrijd Bulgarije in Sofia met 0- 1 versloeg. De Bulgaren hadden tegen de Schotten, die kansloos waren voor plaat sing, aan één punt voldoende gehad. Bo vendien mist Ierland straks in vergelij king met de kwalificatie-wedstrijden ook nog eens twee van zijn belangrijkste spe lers: Liam Brady en Mark Lawrenson. Het meespelen van de derde routinier, oud-Ajacied Frank Stapleton, is inmid dels zeker. Rode kaart Liam Brady, die een schorsing van twee wedstrijden te goed heeft, heeft dramati sche maanden achter de rug. De spelbe paler van West Ham United kampt met de naweeën van een enkelbandscheuring en liet coach Charlton weten definitief te moeten afhaken voor het toernooi. Bra dy deed het met pijn. De linksbenige middenvelder, ooit in dienst van Inter, speelde nog nooit op een groot toernooi. Bovendien neemt hij afscheid met de blaam van het duel met Bulgarije, waar in hij door de Nederlandse scheidsrech ter Jan Keizer na het slaan van een te genstander uit het veld werd gestuurd. Brady heeft de rode kaart die hij van scheidsrechter Keizer kreeg overigens te recht gevonden. „Ik neem Keizer niets kwalijk. Hij had geen keus." Gestopt Mark Lawrenson, één van de vele Liver- pool-spelers in de Ierse selectie, is op medisch advies gestopt en inmiddels manager van Oxford United. Daarnaast was ook spits Frank Stapleton, onlangs door Derby County bij Ajax weggehaald, lange tijd allesbehalve fit, hoewel hij een recente test goed doorstond en dus naar het EK kan. De peesblessure van de voetballer, nog altijd eigendom van Ajax, kreeg lange tijd alle mogelijke ver zorging, maar of hij optimaal kan preste ren dient afgewacht te worden. Charlton blijft ondanks de tegenslagen rotsvast geloven in de kern van zijn se lectie, die voornamelijk bestaat uit spe lers van de topploegen Liverpool, Man chester United en Celtic. Vooral de in breng van Liverpool, al jaren één van de sterkste clubteams van Europa, is on danks het wegvallen van Lawrenson groot. Beglin, Whelan, Houghton en Al- dridge, de topscorer van de league, vor men mogelijk de as van het Ierse elftal. McGrath en Moran (Manchester Uni ted), McCarthy en Morris (Celtic) en Sheedy (Everton) zijn eveneens gelouter de spelers. Alleen Sheridan, die bij de tweede divi sieclub Leeds United speelt, valt in dat opzicht enigszins uit de toon. Uitgere kend hij moet echter de spelbepalende rol van Brady overnemen. „Maar", al dus Charlton, wij hebben het lef vanaf de eerste minuut op de winst te spelen. Daarom zal het voor iedereen moeilijk zijn om tegen ons te voetballen". Onbezorgd Jack Charlton, broer van de bekendere Bobby, beziet het EK tamelijk onbe zorgd. „Voor mij is voetbal heel gemak kelijk. Op het WK, twee jaar geleden in Mexico, is mij opgevallen, dat de meeste doelpunten ontstonden nadat de tegen stander balverlies op het middenveld had geleden. Je moet er dus voor zorgen dat dat niet gebeurt. Gewoon door aan vallend te voetballen, de tegenstander al in de opbouw te storen. Daarvoor zijn de ploegen op het vasteland toch al hui verig, omdat ze het niet gewend zijn. Wij weten dus echt wel, wat ons in West-Duitsland te doen staat". Ierland is volgens velen toch het lelijke eendje, het onderdeurtje van het sterkste EK aller tijden. Uitlatingen, die Charl ton raken tot in het diepst van zijn ziel. „Waarom zou Ierland niet op het EK thuis horen? Wij zullen straks het onge lijk van al die critici bewijzen. Wie zegt dat wij kansloos zijn tegen Nederland, Rusland en Engeland? Ik niet. Engeland vreest ons, want daar weet men inmid dels wel wat Ierland kan. Nederland en Rusland? Twee goede ploegen, waarte gen wij geen kans hebben als wij ons verschuilen. Dat zal dan ook echt niet gebeuren. Wat hebben wij immers te verliezen? Voor de buitenwacht zijn wij outsider. Dat komt op zich niet slecht uit, maar ik vind dat deze ploeg daar mee te kort wordt gedaan. Zelf ga ik lie ver als favoriet naar het EK, maar de huidige situatie heeft één voordeel. Als de verwachtingen laag zijn, kan het al leen maar meevallen. Ik geloof zelfs, dat wij de finale kunnen halen, op voor waarde dat mijn spelers fit zijn". Meeste supporters „Ach", klinkt het vervolgens we^r relati verend, „ik heb er altijd in geloofd dat wij naar West-Duitsland zouden gaan. Het team was er klaar voor en de sup porters smachtten naar een dergelijk toernooi. Dat blijkt wel uit de animo, die er in Ierland is voor het toernooi. Met Nederland zullen wij de meeste supporters meenemen. Een extra stimu lans voor de ploeg. Een voorspelling? Nee, daaraan waag ik mij niet. Alle ploe gen zijn gelijkwaardig, omdat niemand een abslolute vedette in het midden heeft, zoals Argentinië op het WK had in de persoon van Maradona. De Euro pese teams missen zo'n man. Alleen Gary Lineker zou zo'n rol dicht benade ren. Hij is snel, heeft een goede bewe ging in huis en scoort gemakkelijk. Der gelijke voetballers zijn zeldzaam gewor den". Toeschouwersrecord De organisatie verwacht, dat de vijftien EK-duels worden bezocht door ruim 900.000 toeschouwers. Elf van de vijf tien wedstrijden, inclusief die van het Nederlands elftal, zijn uitverkocht. Het staat dan ook al vast dat het toeschou wersrecord van 599.655, dat vier jaar gelden in Frankrijk werd gevestigd, roy aal wordt gebroken. Er waren eerder deze week nog een paar duizend kaarten beschikbaar voor de halve finales in Hamburg en Stuttgart. Van de landen over de Westduitse grens is de belang stelling uit Nederland het grootst: 82.000 kaartjes. Daarna komt Denemarken met 56.000. Alexis Ponnet. Scheidsrechters De scheidsrechters tijdens het EK zijn met het hun reeds toegewezen duel: 10 juni W-Duitsland - Italië Keith Hackett (Eng) 11 juni Denemarken - Spanje Bep Thomas (Ned) 12 juni Engeland - Ierland Siëgfried Kirschen (DDR) 12 juni Nederland - Sovjetunie Dieter Pauly (Wdl) 14 juni W-Duitsland - Denemarken Robert Valentine (Scho) 14 junj Italië - Spanje Erik Fredriksson (Zwe) 15 juni Engeland - Nederland Paolo Casarin (Ita) 15 juni Ierland - Sovjetunie Emilio S. Aladren (Spa) 17 juni W-Duitsland - Spanje Michel Vautrot (Fra) 17 juni Italië - Denemarken Bruno Galler (Zwi) 18 juni Engeland - Sovjetunie J. Rosa dos Santos (Por) 18 juni Ierland - Nederland Horst Brummeier (Oos) 21 juni Halve finale Hamburg Ion Igna (Roe) 22 juni Halve finale Stuttgart Alexis Ponnet (Bel) 25 juni Finale München nog niet toegewezen Grensrechters Siegfried Kirschen. FOTO: SP De grensrechters zijn: Frans van den Wijngaert en Jean Francois Crucke (België), Karl-Heinz Tritschler en Aron Schmidhu- ber (West Duitsland), Gerard Biguet en Remy Har- rel (Frankrijk), John Blankenstem en Jaap van der Niet (Nederland), Jose Francisco Conceicao Silva en Fortunato Alves de Azevedo (Portugal), Ken neth Hope en Andrew Waddel (Schotland), Renzo Peduzzi en Philippe Mercier Gonzales (Zwitser land), Klaus Peschel en Manfred Rossner (DDR), Neil Midgley en Brian Hill (Engeland), Carlo Long- hi en Pier-Luigi Magni (Italië), Helmut Kohl en Heinz Holzmann (Oostenrijk), Stefan Dan Petrescu en Ion Craciunescu (Roemenië), Bo Karlsson en Karl Erik Davidsen (Zweden), Jose Donato Pes Pe rez en Jose Mauro Sorocco (Spanje). ■£eidóc Soimwit"

Leidse Courant | 1988 | | pagina 29