Ruud G ullit de échte generaal f^an Oranje bevelhebber Bom-incident £eidóc0outcuit' jN HAAG - Als zestigjarige gaat Ri- s Michels nog eens naar het front, et als oud-strijder, maar als bevelheb- r van een Nederlands elftal dat net als 1974 in West-Duitsland roem en rijk- m kan vergaren. In 1974, toen Oranje chts moreel wereldkampioen werd, d Michels als coach de beschikking er de briljante Cruijff. Veertien jaar er is een ander super-talent opgestaan midden van het miljoen voetballers in ederland: Ruud Gullit. De 25-jarige dette van AC Milan is de motor van anje zoals Cruijff meer de machinist is. Cruijff was een lastig mens buiten lijnen, maar nam alle kritiek weg met i prestaties in het veld. Gullit heeft ook, maar is ondanks alle adoratie in warmbloedige Italië, zoals Cruijff die EI Salvador in het net zo hete Barce- ia beleefde, zichzelf gebleven. ZEIST - In Nederland was hij een „gewone" vedette. In Italië noe men zij hem koning Calcio (voet bal). Bij ons was hij een spontane Amsterdamse jongen, die geen blad voor de mond nam. In de laars van Europa heeft hij een fikse muur rond zichzelf opgetrokken. Zo maar twee voorbeelden uit het in een jaar tijd totaal veranderde le ven van Ruud Gullit, die vroeger uren door de nauwe straatjes van de Amsterdamse Jordaan kon slen teren, maar in zijn nieuwe „vader land" zonder body-guards de straat niet op kan. En toch voelt de grote man van AC Milan, die in West- Duitsland de oranje gekleurde kar op sleeptouw zal moeten nemen, zich gelukkig. Gelukkig, omdat hij zich een bevoorrecht mens vindt, maar vooral omdat hij een dik be legde boterham verdient met het spelletje, waaraan hij zijn hart heeft verpand. Interviews. Vroeger maakte Ruud Gullit tijd vrij om de (Nederlandse) persverte genwoordigers te geven, waarom werd gevraagd. Die tijd ligt al ver achter hem. Tegenwoordig is een afspraak maken met Ruud Gullit haast onmogelijk. Niet omdat hij zich er ineens te groot voor voelt, maar domweg omdat hij tijd te kort zou komen als iedereen tevreden zou moeten worden gesteld. De Neder- Undse verslaggevers, die de afgelopen maanden naar Milanello, het luxueuze trainingsonderkomen van de kersverse landskampioen togen, mochten na veel vijven en zessen tussen de trainingen door babbelen met de afgeschermde Gullit. Overvallen „Volgens mij is er geen krant in Neder land, die mij niet wil interviewen", rea geert Gullit laconiek. „Iedereen wil hét verhaal over Gullit maken, maar wat moet ik toevoegen aan wat reeds gezegd is Unieke verhalen kunnen volgens mij niet meer gemaakt worden, want alle vragen die er maar zijn te bedenken, zijn mij al ontelbare keren gesteld". "Vandaar dat Gullit zich alleen nog voor ce pers vrijhield op officiële bijeenkom- ten die door de KNVB werden georga- _erd. Buiten die uurtjes om verkocht iij steevast nee, waardoor sommigen tot le ongerechtvaardigde conclusie kwa men, dat „meneer Gullit arrogant is ge worden". Onzin. Ruud Gullit is juist zichzelf gebleven, maar heeft gewoon grenzen getrokken. Hij wil zich niet la ten leven nu hij op een voetstuk is gp- plaatst. Het liefst zou hij gewoon dezelf de Amsterdamse Ruudje zijn als een paar jaar geleden, maar dat kan niet meer. Bovendien mag hij niet langer de rol van eerlijke, openhartige voetballer spelen. Zelfs niet tegen de Nederlandse reporters. Ervaringen hebben hem, en ook Marco van Basten, geleerd dat alle in Nederland gepubliceerde verhalen vrij vertaald en overgenomen worden door de Italiaanse sportkranten. Het Nederlands elftal haalde de eindron de om het Europees kampioenschap via de jurykamer. In Zurich won de KNVB een beroep tegen de beslissing van de tuchtcommisie van de UEFA om de winst van 8-0 op Cyprus wegens een bom-incident om te zetten in een regle mentaire nederlaag van 0-3. Het duel werd opnieuw vastgesteld en Nederland won op het bevroren veld van De Meer met 4-0. In de aanloop naar Duitsland gaf de ploeg van Michels slechts in twee van de acht kwalificatiewedstrijden één punt weg, tegen Polen en Griekenland, beide keren thuis. Oranje plaatste zich vooral door de kracht in de uitwedstrij den. Praatstoel Onlangs in Noordwijk was Gullit overi gens best bereid om op de praatstoel te zitten. „Nu vind ik het niet zo erg", zei hij. „De laatste weken in Italiè was het een compleet gekkenhuis. Na elke trai ning stonden er vijf cameraploegen en een aantal reporters op mij te wachten. En elke dag weer stelden zij dezelfde vraag: Wordt AC Milan kampioen Daar werd ik op het laatst doodziek van. Altijd weer dezelfde vragen. Soms komt een interviewer wel eens met originele zaken, dan zie je mij als het ware ont dooien. Kom ik helemaal los. Maar als verslaggevers elke dag maar weer met zo'n stomme rotvraag bij mij komen, dan ben ik het op een gegeven moment beu". Ruud Gullit oogt vermoeid. Een jaar Italië, waar elke wedstrijd een finale is, heeft een forse aanslag gedaan op zijn fy sieke gesteldheid. De druk, die op zijn zeventien miljoen dure lichaam rustte, verdween pas toen AC Milan op de laat ste speeldag van de Italiaanse competitie het kampioenschap veilig stelde. Tijd om zich te ontladen van alle spanningen had-ie niet. In de week na het voltooien van de Italiaanse paleisrevolutie in de Serie A speelde de houder van het kam- pioensschild twee oefenduels. Een in het Engelse Manchester tegen United (1-2) en één in het praktisch met 75.000 waanzinnig van vreugde zijnde toe schouwers volgepakte Milanese stadion. ZATERDAG 4 JUNI 1988 Lang geteerd In Italiè werd lang geteerd op de niet verwachte wereldtitel, die onder leiding van bondscoach Enzo Bearzot in 1982 in Spanje werd veroverd, maar het EK in Frankrijk werd niet gehaald. Bearzot mocht nog naar het WK in Mexico, maar nadat Italië op het EK in Mexico opnieuw matig presteerde, maakte Bear zot plaats en werd technisch directeur van de Italiaanse voetbalbond. Zijn op volger heette Azeglio Vicini en onder zijn leiding plaatste Italiè zich voor het EK. In de voorronden ondervond het team slechts echte tegenstand van de Zweden. Het was niet voor niets, dat de Azzuri in het Scandinavische land hun enige nederlaag leden en dat de thuis wedstrijd tegen de Zweden, in Napels, met het nodige geluk werd gewonnen. Weer hulp Aan Spanje's vorige deelneming aan het Europese kampioenschap is de naam van Malta onverbrekelijk verbonden. Spanje moest de eilandbewoners met ten minste elf doelpunten verschil verslaan in de laatste wedstrijd om Nederland op doelsaldo voor te blijven. Spanje won in Sevilla met 12-1, plaatste zich voor Frankrijk en verloor tenslotte de finale van het elftal van Platini. De Spanjaar den hadden opnieuw een helpende hand nodig om de eindronde van het EK '88 te halen. Het al uitgeschakelde Oosten rijk hield Roemenié op 0-0 in de laatste groepswedstrijd en door dat verliespunt werd het betere doelsaldo van de Roe menen waardeloos. Daar was Real Madrid van Leo Been hakker het volgende slachtoffer. De Ma- drilenen verloren het duel, waarin Mar co van Basten zijn jukbeen brak, met 2- 1De winnende treffer kwam van Gullit. Ruud Gullit, de leider van AC Milan en Oranje, geeft toe dat de vermoeidheid hem wel degelijk parten speelt. Maar di rect verduidelijkt dat hij er op het EK zal staan. „Jaren heb ik naar zo'n toer nooi uitgekeken, maar sinds Oranje zich heeft geplaatst, heb ik er nauwelijks bij stil gestaan. Vind je het gek? Ik had in Italiè wel wat anders aan mijn hoofd". Feest Was constant bezig met mijn club. Dat kampioenschap leefde enorm. Dank zij de medewerking van Napoli werd de spanning in de slotfase van het seizoen met de dag opgevoerd. Met die geweldi ge ontknoping. Wat een feestJe kunt het je haast niet voorstellen". „Ja, natuurlijk geniet ik op die momen ten. Naar zo'n moment leef je lange tijd toe. Voetbal is een machtige sport. Ik ben een liefhebber van alles, wat met voetballen te maken heeft. En dan praat Ruud Gullit hoopt de uitzinnige tonelen die hij onlangs in Italië meemaakte toen AC Milan de voetbaltitel veroverde ook tijdens het toernooi om het Europees lan- denkampioenschap voetbal in West- Duitsland mee te maken. FOTO: SP ik niet alleen over een mooie actie. Ik kan ook heerlijk ouwehoeren over gras. Geen veld is gelijk. Op een egale groene mat is het heerlijk om te spelen. Puur gevoelsmatig misschien. Ik houd van perfecte omstandigheden". „Natuurlijk wil ik ook op het EK preste ren. Dat ben ik verplicht aan mijn ploeg genoten, aan de bondscoach en uiteraard aan die vele goedwillende supporters, die naar West-Duitsland zullen gaan. Het bom-incident vorig jaar in De Kuip heeft mij wel degelijk aangegrepen. Op zo'n moment is de wedstrijd kapot, stop je er net zo lief direct mee. Daarna kwam de angst. Ik was bang, dat de UEFA ons het EK zou onthouden. Van daar dat ik nog gepoogd heb om zelf die beroepszaak in Zurich bij te wonen. Het was niet mogelijk en achteraf gezien kwamen wij er nog genadig af. Al was die overgespeelde wedstrijd tegen Cy prus in Amsterdam geen wedstrijd. Voetbal op dit niveau is een publieics- sport. Spelen in zo'n akelig leeg sta dion... Nee, liever nooit meer. Ik hoop dat dit incident een les is geweest". Middelpunt Ruud Gullit praat gemakkelijk over het EK, waar hij opnieuw in het middelpunt van de belangstelling zal staan. Gullit wordt nu al de absolute vedette van het EK genoemd. Het publiek en de pers ei sen dat Oranjes ster opnieuw zal stralen, dat hij de generaal zal zijn, de benaming die bondscoach Rinus Michels zo veel vuldig wordt opgeplakt. „Ze kunnen zoveel eisen, maar ik laat mij niet gek maken", zegt Gullit. „Ik ga niet naar het EK met de gedachte dat ik moet bevestigen inderdaad een vedette te zijn. Ik wil maar één ding: lekker voetballen. Dat was vroeger al zo, toen ik bij Meerboys begon. Er is er maar één, die bepaalt hoe ik zal spelen en dat ben ikzelf. Ik laat mij door niets èq nie mand gek maken. Ik ben Ruud Güilit. Weet heus wel dat ik aardig kan voetbal len. Maar ik sta niet alleen. In Oranje heb ik straks een taak, mijn werkzaam heden moet ik naar behoren verrichten. Net als Koeman, Rijkaard, Van Breuke- len en alle andere jongens". Terug naar Italië, het voetballand van de onbegrensde mogelijkheden. De droom van iedere topper. De meest aanspreken de competitie van de wereld, waar geld geen rol én» de hoofdrol speelt en de mensen massaal naar hun „calcio" ko men kijken. Zij adoreren de vedetten bij succes en laten hen keihard vallen bij te genslag. Kortom: een harde, maar boei ende uitdaging. „Zo zag ik het ook", zegt Gullit. „Sommige mensen zeiden bij mijn vertrek, dat ik met hangende poot jes terug zou komen. Nu hangen dezelf de mensen als het ware aan mijn lippen. Ikzelf heb ook nooit getwijfeld, ben nog al ondernemend aangelegd en heb uitda gingen nodig. De aanpassing verliep vrij probleemloos, al had ik in het begin na tuurlijk de taalbarrière te doorbreken. Nu spreek ik redelijk Italiaans". Snel ontwikkeld „Als voetballer heb ik mij inderdaad snel ontwikkeld. Was ik bij PSV geble ven, dan was het een stuk minder vlot gegaan. Wat viel er in Nederland nog te leren? Dat is niet denigrerend bedoeld, maar je kunt de eredivisie niet vergelij ken met de Serie A. Natuurlijk, ik heb respect voor de wijze waarop PSV zich heeft gemanifesteerd. Ik gun die club het huidige succes. Nee, terugblikken op mijn laatste jaar bij PSV doe ik niet meer. Daarover is genoeg gezegd en ge schreven. Bovendien is dat niet meer be langrijk. Onze wegen hebben zich ge scheiden". „Het leven in Italiè Niet te vergelijken met Nederland. Ik kan daar absoluut de deur niet uit. De gevolgen zijn dan niet te overzien. Met goed fatsoen kan ik niet naar een discotheek gaan, omdat een stel bewakers eerst vrij baan moet maken. Het klinkt belachelijk voor ons, nuchtere Nederlanders, maar het is de realiteit. Nee, ik kan niet alle dagen binnen zit ten, heb soms de drang om er even uit te gaan; anders word ik dol. Bij Milan be greep men dat eerst niet en werd het mij afgeraden. Nu zeurt niemand er meer over". „In juni is Ruudje weer voor even onze Ruudje", roept de Nederlandse aanhang. Overal in den lande worden de in Italiè zo razend populair geworden petjes met het rasta-kapsel verkocht. Ondanks de extreem hoge prijs van bijna twintig gul den verwisselen ze grif van eigenaar. De massahysterie rond de vedette kan dus ook hier tot grote hoogte stijgen. Gullit: „Daarop ben ik best een beetje trots. Wie had ooit kunnen denken, dat ik de anders zo nuchtere Nederlanders zo ver zou krijgen. Prachtig toch". RICHARD THANNHAUSER Routinewerk BONN - Voor Hermann Neuberger, de voorzitter van de Westduitse voetbal bond, wordt het leiden van een organisa tiecomité van de grootste voetbaltoer nooien langzamerhand routinewerk. De 67-jarige inwoner van het onder de rook van Karlsruhe gelegen Bischmisheim trad inmiddels al vier keer als opperrege- laar op bij wereldkampioenschappen en is ondertussen ook al weer verzekerd van de leidersrol tijdens het WK, dat over twee jaar op Italiaanse bodem zal worden gehouden. Indrukwekkend Engeland heeft een indrukwekkende kwalificatieserie gespeeld. In de eerste vijf wedstrijden werd één punt afgege ven, in de uitwedstrijd tegen Turkije, en een doelsaldo van 15-0 opgebouwd. Des ondanks was Joegoslavië voor het begin van de laatste wedstrijd nog kanshebber. De illusie duurde slechts heel kort, de Engelsen namen in de eerste helft al een voorsprong van 4-0 en incasseerden diep in de tweede helft pas hun eerste tegen treffer uit de competitie. Met dank aan Denemarken (in zes groepswedstrijden vier treffers vóór en twee tegen) dankt zijn kwalificatie voor de eindronde mede aan Tsjechoslowakije. In de laatste wedstrijd van de groep had Wales in Tsjechoslowakije een overwinning no dig. De tegenstander van Nederland in de voorronde van de wereldtitelstrijd 1990 verloor echter met 2-0 van de al uitgeschakelde Tsjechoslowaken. Automatisch West-Duitsland was als gastland auto matisch geplaatst voor de eindronde om het Europees kampioenschap. Becken- bauer liet zijn elftal na de wereldtitel strijd van Mexico liefst vijftien keer oe fenen. Alleen dit seizoen al kwam de Westduitse ploeg tien keer in het veld. Vandaag sluiten de Duitsers hun oefen programma af met de zestiende inter landwedstrijd sinds september 1986, in Bremen tegen de Joegoslaven. West- Duitsland boekte acht overwinningen, speelde zes keer gelijk en verloor, kort na het wereldkampioenschap, met 0-2 van Denemarken. Belangrijk Schotland heeft een belangrijke rol ge speeld bij de eerste kwalificatie van de Ierse voetbalploeg voor een groot toer nooi. Niet alleen lieten de Schotten drie van de vier punten aan de Ieren in de twee ontmoetingen, zij veroverden er eveneens drie tegen Bulgarije, het land dat de vrijwel zekere groepswinnaar leek te worden. In november 1987, toen de Schotten al hoog en breed "waren uitge schakeld, werd in Sofia met 1-0 van Bul garije gewonnen. Een resultaat dat voor Ierland de weg vrijmaakte naar West- Duitsland. Geen enkele De voetbalmachine van de Sovjetunie liep in de aanloop naar West-Duitsland tegen geen enkele nederlaag op. Van de acht duels speelde de ploeg van coach Lobanovski er drie gelijk, de uitwedstrij den tegen IJsland en Óost-Duitsland en het thuisduel tegen de toen al uitgescha kelde titelverdediger Frankrijk. De Sov jetunie speelde zijn laatste kwalificatie wedstrijd in oktober 1987. Dit vooijaar kwam de ploeg onder andere via een trainingskamp in Italiè en het vierlan- dentoernooi van West-Berlijn tot vijf oe fenwedstrijden.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 27