'finale Te voet poëzie e door het land van n oude verhalen Groninger studenten en Bommen Berend ZATERDAG 4 JUNI 1988 ESWICK - Onze Lwalkingleader" Frank Dixon wijst op het langharige schaap dat zich halverwege de helling te goed doet aan het malse gras van de heuvel. Tot dat schaap zullen wij klimmen. Het levende baken, dat ons schaapachtig aangaapt, zoekt het echter op het laatste moment hogerop. Wij volgen hem gedwee over het steile rotsachtige pad en ontdekken de maximum snelheid van onze ademhaling. Maar met het fraaie uitzicht bver Derwentwater, een langgerekte zilveren plas in het Britse Lakedistrict, worden onze Inspanningen ruimschoots 1 peloond. Het is voorjaar in het Lakedistrict, een and van eenzame bergen, dromerige Sieren en oeroude verhalen aan de Ierse Zee onder de voet van Schotland. Dit is het- land waar ooit de grote dichter ^ordsworth - voor hem was dit de mooiste plek op aarde - zijn verzen ichreef En nog altijd trekken kunste naars naar dit-Engelse nationale park, waar het land nog poëzie is en zelfs de anders zo jachtige twintigste eeuw zijn alem inhoudt. Irgens beneden'ons in de lentezon slui- aert Derwent Bank, een tweehonderd uar oud rrianorhouse (landhuis) met Iraaie tuinen, die afdalen naar Derwent- nvater. Aan de overkant tekent de konin gin van het merengebied - de eretitel poor het stadje Keswick - haar ingeto gen skyline in de strak blauwe lucht. Derwent Bank is ons tijdelijk huis, in bijna tie letterlijke zin van het woord, jwie hier verblijft zegt zonder schroom ne Britten na: „My home is my castle", wij voelen ons dan ook echte kasteel- peren en -vrouwen in dit gastvrije huis, een van de zestien landhuizen van de Britse reisorganisatie Holiday Fellow ship (HF-holidays) verspreid over de mooiste wandelgebieden van het Vere nigd Koninkrijk. Verbroedering !erwent Bank, ooit gebouwd door een ik geworden katoenmolenaar, staat )or ons model. Het huis ademt zo'n ter uit dat het welhaast vanzelfspre- :nd is dat de gasten zich hier verbroe den en samen optrekken. Muur- oempjes gedijen hier slecht. Wie een- am aan een tafel schuift, eettafeltjes >or enkelingen ontbreken, zal al snel n tafelgenoot aan zijn zijde vinden die formeert naar zijn lotgevallen. IJveri- ïe, uiterst vriendelijke diènste.rtjes lopen if en aan om het de gasten zoveel moge lijk naar de zin te maken. Door het grote bpen doorgeefluik oogst de bebaarde kok pet stil applaus van zijn gelouterde pu bliek. Vooroordelaars van de Engelse fceuken bekennen met het schaamrood Stevige schoenen, met geprofileerde zolen tegen het uitglijden zijn in het Britse Lakedistrict geen overbodige luxe. HF-holidays iyordt in Nederland vertegenwoordigd door de reisorganisatie „Pad- dington", gevestigd in Den Haag..Voor gemiddeld zeventig gulden per dag krijgt men een geheel verzorgde vakantie in een manorhouse naar keuze. Paddington verzorgt ook de heen- en terugreis, per boot of per vliegtuig. Paddington, geves tigd aan het Copernicusplein 9 is telefonisch bereikbaar onder de nummers: 070- 454345 en 462030. Paddington vertegenwoordigt ook de Britse reisorganisatie CHA-Holidays, die soortgelijke (wandel)vakanties verzorgt. op de kaken hun continentale ongelijk. Het merendeel van de gasten is Brits. Dat is ook de opzet van HF-holidays: de buitenlander de kans geven om Britten te'ontmoeten en samen met hen vakan tie te houden. De toerist uit de Lage Landen hoeft dan ook niet bang te zijn dat hij wordt geconfronteerd met grote zwermen opgetogen landgenoten, die het statige manorhouse in een mum van tijd herscheppen in een luidruchtige Neder landse zangkolonie. Wandel-brit Hier domineert voornamelijk de wan del-Brit, de soort die het koninkrijk in zee bij voorkeur te voet verkent. Geen land ter wereld is zo toegankelijk ge maakt voor de wandelaar als Groot-Brit- tannië. Er zijn talrijke mogelijkheden om per benenwagen door het land te trekken. Een beroemde route is bijvoor beeld The Pennine Way, een „wandel pad" van 250 mijl door het hart van Noord-Engefand. De wandelroutes lopen dikwijls dwars door velden, weilanden en natuurgebieden. De afrasteringen on derweg - vaak eeuwenoude muurtjes van losse gestapelde natuurstenen - zijn slechts bedoeld om het vee tegen te hou den. De voetganger heeft het onver vreemdbare recht van overpad, zo is bij de Britse wet geregeld. Voor de wande laar uit het laagland van hekken en bordjes „Verboden Toegang" geeft dit een waarlijk gevoel van bevrijding, al zie je soms nog wel eens Nederlanders in het weiland angstvallig om zich heen kij ken of er toch niet ergens een verbalise rende veldwachter op de loer ligt. Wie kiest voor een verblijf op een ma norhouse van HF-holidays kiest voor een „doe-vakantie". Het hoofdmenu be staat uit wandeltochten in groepsver band in de wijde omgeving van het huis. Ervaren gidsen, hier waltóngleaders ge noemd, hebben elke ochtend drie soor ten wandelingen in de aanbieding, die in zwaarte en afstand onderling van elkaar verschillen- Klimmen Het assortiment van Derwent Bank be staat uit een lowlevel (zonder hellingen) een middlelevel- en een highlevelwalk. De twee laatste tochten zijn inclusief flinke klimpartijen. Want ofschoon de bergen in het Lakedistrict even beneden de duizend meter blijven steken, heeft het gebied toch alle kenmerken van een volwaardig berglandschap. De dalen lig gen vrij laag ten opzichte van de hoogste pieken, daarom moet er toch stevig ge klommen worden om in hogere sferen te geraken. De voetpaden willen nogal eens vrij steil en glibberig zijn en vaak be strooid met losse stenen, die net als je je voeten erop zet aan een overhaaste afda ling beginnen. Het dragen van goede bergschoenen is geen overbodige luxe. Voor onze Frank Dixon (68), een gewe zen bankmanager die al jaren vrijwillig voor HF-holidays wandelaars aanvoert - alle walkingleaders zijn vrijwilligers - is dat geen punt van discussie. Zijn lan ge kousen, die even onder de knieën het ontbrekende gedeelte van de broekspij pen aanvullen, steken voortdurend in stevige hoge stappers met geprofileerde zolen tegen het uitglijden. Frank heeft precies berekend hoe lang wij nog op de heuvel kunnen rusten om op tijd voor de tea in het manorhouse te zijn. De tea overslaan, een volledige maaltijd met in de hoofdrollen thee, scones, sandwiches en overheerlijke cakes uit eigen keuken, staat hier gelijk aan een halsmisdrijf. In elk wandelprogramma is een theepauze opgenomen. T hemavakanties De voettpchten, dagelijks andere routes, zijn overigens niet verplicht. En wie he lemaal niet wil wandelen kan bij HF-ho lidays ook terecht voor speciale thema vakanties, zoals fotograferen, schilderen, golfen en yoga. Er is keuze uit zo'n 150 thema's. Een ideale oplossing voor men sen met verschillende interesses die toch samen op vakantie willen gaan. De een kan gaan wandelen, de ander kan iets anders .doen. En 's avonds ontmoeten zij elkaar dan weer op het manorhouse. In de eigen huisbar of in de recreatie zaal, waar elke avond wel een vorm van entertainment is. Frank zit deze avond in de bar. Na een bescheiden nip aan zijn bier zingt hij met zijn blik op oneindig de droevige ballade over Anna Boleyn, de vrouw van Hendrik de Achtste, die op last van haar man werd onthoofd. Een uur later rijden we met een busje naar de slechts door de maan verlichte druïdencirkel op een heuvel bij Keswick, een oerkalender van 39 logge stenen, die hier vierduizend jaar geleden zijn neer gezet voor de registratie van de zonne wende. Op verzoek van Joanna White hall, de pr-vrouw van HF-holidays die ons begeleidt, geven wij elkaar de hand en vormen een kring. Joanna, afkomstig uit Wales, gaat midden in de cirkel staan en richt zich met opgeheven armen naar de maan. Met heldere stem zegt zij oer oude magische spreuken in onvervalst Welsh, dat niet is te verstaan, maar toch een groot gevoel van heimwee oproept. GÉ ANSEMS Olympische expositie In de maanden juni, juli, augustus en september houdt het Allard Pierson Museum in Amsterdam een grote tentoonstelling over de Olympische Spe len in de oudheid en nu. Onder de titel „Om de eer" zal aan een zo breed mogelijk publiek een beeld worden gegeven van de antieke Spelen zoals die in het Griekse Olympia werden gehouden tussen de jaren 776 voor en 261 na Christus. De tentoon stelling kan bezocht worden van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. In voetsporen van Maigret Dit jaar viert de beroemde romanschrijver Georges Simenon zijn 85ste ver jaardag. De auteur van de ontelbare „Maigret-verha- len is geboren in Luik en verbleef de eerste negen tien jaar van zijn leven in de Vurige Stede" aan de rivier Maas. Hij ontwierp er trouwens de figuur van commissaris Maigret, de pijprokende super-detecti ve die wereldberoemd zou worden en waarvan méér dan 500 miljoen boeken werden verkocht. Heel wat van Simenons romans spelen zich in Luik af. De toeristische dienst van de stad pikt daarop in en wil de Simenon-liefhebber op een aparte manier kennis laten maken met de geboortestad van Maigret en zijn geestelijke vader. Men stippelde een zoge naamd „Circuit Sime non uit dat een overzicht brengt van de plaatsen en feiten die een voorname rol speelden in het leven en de romans van de au teur. Deelname van een rondleiding met een gids kost vier gulden per per soon. Meer inlichtingen bij het Belgisch Verkeers bureau, Herengracht 435, 1017 BR Amsterdam. Fietsen in de tropen Een stevige fietstocht in Europa, daarvoor draaien sportieve Nederlanders hun hand niet meer om. Er zijn gidsen, kaarten en boeken te over, die je langs de mooiste fietsrou tes van ons continent voe ren. Maar fietsen in de tropen, dat is even wat an ders. In Amersfoort is te genwoordig een bureau ge vestigd, Vlieg en Fiets" genaamd, dat fietsreizen in de tropen organiseert. Deze jonge touroperator heeft inmiddels fietsroutes uitgezet in Malaysia en Thailand en op Sumatra en Bali. De eigen fiets gaat mee in het vliegtuig. Naar eigen inzicht of aan de hana van de routeboek jes kan dan drie weken worden gefietst. Elektronisch beeld van Zeeuwseland Zeeland heeft voor de toe ristische 'informatiever strekking zijn toevlucht genomen tot de elektroni ca. Het gaat om een initi atief van de provinciale Zeeuwse VVV en het voor ziet toeristen en bedrijven 24 uur per dag van infor matie. Via beeldschermen kan men alle mogelijke gegevens opvragen. Het gaat onder meer om de vraag waar men nog kan overnachten in hotels, op campings en in zomerwo ningen, welke beziens waardigheden en evene menten er zijn en wat de weersverwachting is. Het nieuwe Zeeland-Zien-sy- steem, dat onder meer in de VVV's komt te staan, kan elk moment worden aangevuld met verkeers- of probleeminformatie bij grote druk wordt aan de kust. Informatie over vakantie verkeer De ANWB heeft opnieuw twee telefoonlijnen open gesteld voor actuele infor matie voor reizigers naar het buitenland. Het num mer 06-91091010 geeft in formatie over Groot-Brit- tanniê, België, Frankrijk en Spanje. Het nummer 06-91091080 geeft infor matie over Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland, Italië, Joegoslavië en Grie kenland. Het gespreksta rief is 50 cent per minuut. Vaste onderdelen zijn ver keersinformatie en het weer maar er kan ook bij zondere informatie door gegeven worden die gevol gen kan hebben voor toe risten, zoals bijvoorbeeld bosbranden, overstromin gen of stakingen. Huizenruil in de Ardennen Het internationale huis- ruilsysteem, een betrekke lijk nieuw fenomeen waar bij twee gezinnen uit ver schillende landen voor en kele weken hun huis aan elkaar afstaan om er va kantie te nemen, kent nu ook in België een steeds grotere navolging. Deze succesformule - een heer lijke vakantie voor bijna geen geld - wordt reeds in een vijftigtal landen toege past. Dit jaar stellen onge veer honderd families in Wallonië hun woning ter beschikking voor een huis- ruil en in de toekomst zal dit aantal zeker toenemen. Wie geïnteresseerd is in deze originele en economi sche vakantie kan het Ho liday Exchange Book be stellen waarin alle aanbie dingen uit de hele wereld beschreven staan. Het boek is verkrijgbaar bij: Landelijke Organisatie vakantie-woningruil, Post bus 412 te 9200 AK Drachten. Tel. (05120)- 20818. NAP In het nieuwe stadhuis van Amsterdam is het Normaal Amsterdams Peil, de basis van alle hoogtematen in Nederland en omringende landen, zichtbaar en tastbaar ge maakt in de vorm van een bronzen knop die tot op de millimeter nauwkeurig de hoogte van het NAP aan geeft. Verder zijn er een 25 meter lange doorsnede te zien van het gebied tus sen Elburg en IJmuiden en drie glazen kolommen die het waterpeil tonen van Vlissingen en IJmui den en de stand van het water tijdens de storm vloed in Zeeland in 1953. Het enige echte NAP is elke werkdag tijfiens kan tooruren gratis te bezichti gen. Glorieuze overtocht In het Maritiem Museum in Rotterdam wordt tot en met 25 september een ten toonstelling gehouden, ge titeld „De glorieuse over tocht" in het kader van de William en Mary herden king. De tentoonstelling heeft als onderwerp de overtocht van Willem III naar Engeland en schetst onder meer een beeld van de achtergronden en de voorbereidingen voor deze expeditie. De bezoeker kan schilderijen, tekenin gen, prenten, kaarten en scheepsmodellen bewonde ren. Een hoogtepunt vormt de enorme maquet te van de expeditievloot. De tentoonstelling kan op dinsdag tot en met zater dag bekeken worden van 10.00 tot 17.00 uur en op zon- en feestdagen van 11.00 tot 17.00 uur. Alpinm useum Dachstein Bijna honderd jaar lang was de Austria-Hütte op 1638 meter hoogte een on derkomen voor bergbe klimmers die de zuidkant van het Dachstein-massief te lijf wilden gaan. De ge schiedenis van de hut is verbonden aan en verwe ven met de grootste en be langrijkste bergbeklim mersprestaties in Dach stein. De Alpenvereinssek- tion Austria heeft nu be sloten van de Austria-Hüt te een Alpinmuseum te maken. Het doel van de vereniging is om de bezoe kers van net museum nau wer bij Dachstein te be trekken, om hen te infor meren over het landschap en de geschiedenis van Dachstein en over de in stelling die een bergbe klimmer nodig heeft om een grote prestatie te leve ren. In het museum tonen fossielen de geologische ontwikkeling van het ge bied. Ook is er informatie te vinden over de berggid sen, die nog steeds respect hebben voor de Dachstein- Südwönde. Hun uitrusting heeft zich in de loop der tija veranderd, maar hun bergbekl immersinstell i ng, hun kunnen en hun ver antwoordelijkheid niet. De bergreddingsdienst staat nog steeds paraat bij ram pen of bergingen. De berg- flora worat aan de bezoe kers getoond. Wandelaars worden attent gemaakt op beschermde bloemen en planten. De opening van het museum moet dit jaar plaatsvinden. Wie wil hel pen met de opbouw kan bouwstenen kopen. Als aandenken van het ont staan van het Alpinmu seum worden alle stenen kopers in het museum- boek vermeld. Voor meer informatie: Verkehrsverein Ramsau/Dachstein, A- 8972 Ramsau/Dachstein, Oostenrijk, tel. 09 43 3687 81925. Route voor berglielhebbers Dichtbij de Oostenrijks- Italiaanse grens bij het plaatsje Sittian (Oost-Ti- rol) begint de Karnische Höhenweg. Deze weg loopt naar het oosten, langs de Karnische Grens- kamm tot Thörl/Maglern. Hoewel met name alpinis ten van de Karnische Hö henweg gebruik maken, beleven ook veel andere bergliefhebbers mooie va kantiedagen langs deze weg, zoals wandelgroepen of gezinnen. Het interes santste deel is circa 90 km. lang en loopt tot aan de Nassfeldpass. Dit ge deelte van de weg kan in ongeveer een week tot ne gen dagen afgelegd worden. Na voettochten van drie tot zeven uur komt men bij hutten of noodverblijven, die van matrassen en dekens voor zien zijn. Sommige hotels in het gebied Sonnealpe Nassfela hebben de wan deling over de Karnische Höhenweg in. speciale ar rangementen verwerkt. 'n het kader van „Nederland Museumland" belichten we In deze rubriek elke week een minder bekend museum. In juni staat de provincie Inningen centraal. Vandaag aandacht voor het Universiteitsmuseum. Vie een bezoëk wil brengen aan het Jniversiteitsmuseum in Groningen, zal ;oed moeten zoeken. Het gebouw ligt nogal verscholen in de Zwanestraat, ver stopt achter de nieuwe Universtiteitsbi- bliotheek. En dat is jammer, want het museum heeft genoeg te bieden. Het museum is in 1934 opgericht. De collectie is ontstaan uit de samenvoeging van bestaande verzamelingen, die al op de faculteiten en instituten aanwezig wa ren. In de loop der tijd is de verzameling aangevuld met schenkingen en bruikle nen van diverse instellingen en niet te vergeten, particulieren. De collectie geeft een beeld van de ge schiedenis van de Rijksuniversiteit Gro ningen, het Groninger studentenleven en de geschiedenis van wetenschap en on derwijs. Aan de hand van documenten, gedenkpenningen, wetenschappelijke in strumenten, een prachtige collectie mi neralen en fossielen en tal van andere voorwerpen krijgen de bezoekers een af gerond en duidelijk beeld van wat er zoal leefde en leeft op de universiteit. Een van de pronkstukken van het mu seum is zonder twijfel het elektromagne tisch wagentje van professor S. Stratingh uit 1834. Het ding heeft nooit echt dienst gedaan, maar het moet wel heb ben gefunctioneerd. Een ander pronk stuk is de pedellenstaf uit 1614, het jaar waarin de Groninger Universiteit werd gesticht. De proclamatie van de oprich ting is trouwens ook bewaard gebleven en is in het Universiteitsmuseum te Een ander curieus voorwerp uit de col lectie van het museum is het vaandel uit 1665. De universiteit heeft dit - inmid dels gehavende - vaandel cadeau gekre gen van Provinciale Staten, en getuigt van de rol die studenten en docenten hebben gespeeld in de verdediging van de stad tegen de bisschop van Münster, die de veelzeggende bijnaam Bommen Berend droeg. Jammergenoeg voor de dappere verdedigers was het in 1665 nog loos alarm. Pas in 1672 was het echt raak. Ook toen hebben docenten en stu denten zich kranig geweerd. Geen vaan del echter. Behalve de permanente expositie toont het museum jaarlijks ongeveer tien wis selexposities. Deze sluiten voor een deel aan bij de geschiedenis van de universi teit, maar voor een deel zijn ze ook be doeld om een beeld te geven van de Het elektromagnetische wagentje van prof. Stratingh. FOTO: HARRIE TIELMAN stand van zaken van wetenschappelijke ontwikkelingen. Zo is tot 20 juni nog de tentiponstelling „Nieuwe medische pers pectieven" te zien. Deze expositie laat in woord en beeld zien wat er de laatste tijd is bereikt op het gebied van de me dische wetenschap en bij de tandheel kunde. De volgende wisseltentoonstel ling, van 5 juli tot en met 14 augustus, handelt over de studentenjaren van Pie- ter Jelles Troelstra, die in Groningen rechten heeft gestudeerd. Tenslotte beschikt het Universiteitsmu seum over een documentatiecentrum met een uitgebreid foto- en knipselar chief en een bibliotheek. Zowel het ar chief als de bibliotheek zijn door ieder een, dus niet alleen docenten en studen ten van de RUG, te gebruiken. WIM KUNST Universiteitsmuseum, Zwanestraat 33, Groningen. Openingstijden: dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur en zondag van 13.00 tot 16.00 uur. De toegang is gratis. Vanaf het station te be reiken met verschillende bussen richting Grote Markt. ■CeidócSou^uit'

Leidse Courant | 1988 | | pagina 21