1 li r tal O MICHAEL JACKSON ZATERDAG 4 JUNI 1988 Hij is nog maar 29 jaar, maar de wereld ligt al bijna een kwart eeuw aan zijn voeten. Michael Jackson. Sceptici noemen hem „Wacko Jacko", fans spreken over de Duke of Dance en The King of Disco. Hij is niet „gay", maar wel heel erg „bad". Koos van Wees analyseert naar aanleiding van zijn concerten (vanaf morgen in de Kuip) het succes van de best verkopende artiest aller tijden, die zichzelf desondanks ziet als een van de eenzaamste mensen ter wereld. ëeidócsou/umit1 ROTTERDAM - Ergens in zijn van eenzaamheid doortrokken au tobiografie Moonwalk zegt Michael Jackson: „Mijn afspraken en ver houdingen met meisjes hebben niet tot het happy-end geleid waarop ik had gehoopt. Ze willen me van de eenzaamheid verlossen, maar ze doen het op zo'n manier dat ik het gevoel krijg dat ze mijn eenzaam heid met me willen delen. Wat ik niemand zou willen toewensen, omdat ik geloof dat ik een van de eenzaamste mensen ter wereld I ben". En: „Ik was zo eenzaam dat ik bij mij in de buurt rondwandelde in de hoop ie mand tegen te komen met wie ik zou kunnen praten en misschien wel be vriend zou kunnen raken. Ik wilde men sen ontmoeten die niet wisten wie ik was. Ik wilde iemand ontmoeten die mijn vriend zou worden omdat hij of zij me aardig zou vinden en zelf ook een vriend nodig had, en niet omdat ik was wie ik ben". Michael Jackson is rijk, gevierd, en een zaam. Een leven van vierentwintig jaar in de schijnwerpers heeft een muur ge creëerd tussen hem en de buitenwereld waar geen doorkomen aan is. Met daar omheen een vacuüm waarin de meest fantastische verhalen over The Duke of Dance welig tieren. Verhalen waarin hij zonder uitzondering wordt afgeschilderd als Wacko Jacko, de getikte Jackson, die een verhouding zou hebben met zijn aap Bubbles, op zijn minst homoseksueel is, lijken verzamelt, zich dagelijks voortbe weegt op een Disneyland-karretje, en bij de plastisch chirurg kind aan huis is. Wie dat soort verhalen over zichzelf te horen krijgt, ondanks die hoge muur, zal niet het idee krijgen tot de meest popu laire bewoners van deze planeet te ho ren. Toch is het deze zelfde figuur die meer exemplaren van enkele elpees heeft ver kocht dan wie ook. Een man die hon derdduizenden mensen aan zich ver plicht via opwindende concerten, waarin van het beeld van het schuchtere, meis jesachtige en timide jongetje - „Ik heb het imago van een lief, zacht jongetje en dat haat ik", zegt hij in Moonwalk - geen spaan heel blijft. Die in populari- teits-polls onveranderd hoog eindigt, zelfs in. de jaren dat zijn publieke ver schijningen op de vingers van een hand waren te tellen. En die vanwege zijn on berispelijke levenswandel, zijn publieke uitspraken tegen drugsgebruik en seks voor het huwelijk, het uitermate goed doet bij de Moral Majority van Ameri ka. Legende Jackson is op 29-jarige leeftijd al een le gende, en hoe pijnlijk ze ook voor hem is, de mythe die rond hem hangt is wel degelijk een van de pijlers van zijn suc ces. Zes jaar heeft hij al geen interviews meer gegeven; zijn wat kinderlijk ge schreven boek Moonwalk laat nog zo veel vragen open dat de mythe toch on aangetast blijft. Het draagt ertoe bij dat mensen zelf een invulling kunnen geven aan het leven van hun idool, hem kun nen idealiseren tot goddelijke status. Hoewel hij niet de indruk geeft het met dat oogmerk te doen, lijkt de algemene stilte die Jackson in acht neemt tegen over de media een perfecte zet. Want met het geven van interviews, die daar na altijd vrij blijven voor interpretatie, doorbreekt hij de mythe, wordt hij weer mens, komt er een einde aan zijn onaan tastbaarheid. Aan de andere kant is de prijs die hij daarvoor betaalt hoog. Hoe hoog, be wijst alleen al de verschijning van Moonwalk, waarin hij voor eens en voor altijd een einde wil maken aan de talloze nare geruchten die over hem de ronde doen. „Alles bij elkaar is het voldoende om je af te vragen: „Wat is er in 's he melsnaam met de waarheid gebeurd? Is die soms uit de mode geraakt", roept hij uit in Moonwalk, waarin hij er nog eens op wijst, dat hij echt te schuchter is om interviews te geven. Schuchter Hoe schuchter bleek enkele jaren gele den toen een verslaggeefster van het Amerikaanse weekblad Time tijdens een •interview met vader Joe en moeder Ka- therine Jackson werd rondgeleid door hun en Michaels woning in het Califor- nische Encino. Op een gegeven moment komen ze bij de kamer waarin Michael woont, en vader Joe klopt en vraagt of hij de verslaggeefster binnen mag laten. De kamer is aardedonker, en het enige licht komt van de televisie, waarnaar Michael onophoudelijk blijft kijken. Als hij wordt voorgesteld aan de verslaggeef ster geeft hij een klamme hand en zegt nauwelijks verstaanbaar „Hi". De stilte van ongeveer een minuut die dan volgt, geeft allen een ongemakkelijk gevoel. Later, als de verslaggeefster afscheid neemt van de Jacksons, wordt ze terug geroepen door een bezorgde moeder Ka- therine Jackson. „Er zijn zoveel geruch ten over Michael, dat hij operaties heeft gehad om zijn ogen groter te maken en zijn wangen te veranderen enzo", zegt ze, „maar deze dingen zijn gewoon niet waar. Hij heeft maar één operatie gehad, aan zijn neus. We hopen dat u een einde kunt maken aan die geruchten. Ze zeg gen ook dat Michael homo is. Maar Mi chael is geen homo. Dat is tegen zijn ge loof. Het is tegen God. De bijbel ver biedt het". En vader Joe herhaalt nog eens: „Michael is geen homo". Zorgen Het tekent de zorgen die de Jacksons, eenzaam aan de top, zich maken over het beeld dat de buitenwereld van hen heeft. Een beeld dat voornamelijk wordt gevormd door Michael, wiens excentrie ke gedrag, volgens hem zelf zeer ver klaarbaar, helaas de aandacht nog wel eens afleidt van de muziek. Want naast de vele onware geruchten, zijn er veel wel op waarheid gebaseerde berichten die op zijn minst een vreemd beeld ge ven van de gekoesterde jongeling. Zo staat zijn kamer, zo blijkt uit Time, in derdaad vol etalagepoppen, is zijn chim pansee Bubbles een van zijn beste kame raden, slaapt hij in een glazen zuurstof- tent, in de hoop ouder te worden dan wie ook, en heen hij inderdaad een bod uitgebracht op de overblijfselen van Merrick, de Olifantman, die zich in Lon den bevinden. Gaat hii daaraan voorbij in Moonwalk, wel geeft hij een verklaring voor andere in de media breed uitgemeten eigenaar digheden. Zo bleef hij, nadat zijn ver standskies was getrokken, -waarbij hij een steriel mondmasker meekreeg om infectie te voorkomen, nog vele maan den met dat ding doorlopen. „Ik vond dat ding maar wat mooi, grandioos zelfs, veel beter dan een zonnebril. Dus ik heb het daarna nog een hele tijd gedragen. Ik heb in mijn leven zo weinig privacy, dat het verbergen van eën klem beetje van mijzelf al een soort rust betekent", zegt hij daarover. Met dat al lijkt de aandacht voor Jack son als performer naar de achtergrond gedrukt. De man die al vanaf zijn vijfde jaar op het podium staat, voelt zich als een van de weinigen op deze aardbol daar meer thuis dan waar ook. Als straks het strakke „papedapedapedam, papa- pedapedam" van Wanna be startin' so mething, het openingsnummer van zijn optredens, in het Feyenoordstadion weerklinkt, groeit het schuchtere ventje uit tot een vocale reus, niet gehinderd door camera's, de starende blikken en de kritische oren waaraan hij buiten het po dium zo'n hekel heeft. Michael Jackson op het podium is „bad": stoer, zelfverze kerd, voor niemand bang. Hij heeft er ook alle reden toe: van zijn elpees Off the Wall, Thriller en Bad zijn nu te zamen zo'n 70 miljoen platen ver kocht. De verkoop van zijn videocasset te met clips van Thriller sloeg in Ameri ka alle records, en zijn vier jaar geleden gehouden „Victory-tour" door de States, toen nog met zijn broertjes, trok meer mensen dan welke groep voor hem ook. Kortom, Jackson is een succesnummer, en het podium is de enige plaats waarop de nare neveneffecten geen rol spelen. Gelikt Maar hoe zit het met zijn muziek, de ba sis van dit succes? Critici roemen de muzikale prestaties op Off the Wall, Thriller en Bad, maar vinden het ook te „gelikt", te glad, te overgeproduceerd. Ze verwijten Jackson dat ze gemaakt zijn met een overdaad aan technische foefjes, waardoor de emotie nogal eens in het gedrang komt. Thriller is, zo wordt steeds gesteld, geen elpee als Sgt. Pepper's van The Beatles ooit was, een voorbode van een nieuwe tijd, symbool van maatschappelijke ver anderingen, keerpunt in de geschiedenis van de pop. Maar is dat wel zo? Thriller lijkt de sublimatie van het pretentieloos genieten, het simpelweg consumeren ge woon voor de lol. Na het grote niets dat de jaren zeventig kenmerkte worden de jaren tachtig gekenmerkt door een toene mende hang naar materialisme, afkeer van intellectuele ballast en bewondering voor het amuseren om het amuseren. Muziek moet mooi zijn, en boodschap pen doe je bij de bakker, is de tendens. In dat tijdsbeeld past Michael Jackson perfect. Zijn muziek heeft geen bood schap, maar is stuwend, krachtig en puur amusement. Zijn intellectuele ba gage past in een lucifersdoosje, en dat hij desondanks een bezit van naar schatting zevenhonderd miljoen dollar heeft opge bouwd brengt elke yup tot elkaar over treffende kreten van bewondering. Van uit die optiek bezien is Thriller wel dege lijk een symbool van veranderende tij den, van de afloop of het begin van een tijdperk. Het enige verschil met een sleu telelpee als Sgt. Pepper's is dat die werd verkocht om zowel de muziek als de provocerende uitstraling, terwijl Thriller alleen maar perfect dansbare muziek brengt. Het feit dat desondanks klein en groot en yup en pauper veertig miljoen keer die plaat kocht, tekent de tijdgeest: no nonsense, lol zullen we hebben! En lol is er met Thriller en Bad volop. Het is bijna onmogelijk niet gegrepen te worden door de zich steeds herhalende ritmes in „Wanna be startin' some thing", het gillende en opzwepende gi taarspel in „Beat it", de kille ijlheid van „Billie Jean". Jackson is als een expres sionistische schilder, die zijn verf dik aanbrengt en met reuzestreken uit smeert, om vervolgens met een kleine kwast de leemtes op te vullen. Het „pa- pedapedam, papedampampam" van „Beat it" bijvoorbeeld springt uit de luidsprekers, hard en scherp, zich steeds herhalend, maar is nog maar de basis voor het muzikale geweld dat in dat nummer volgt. Met Michael Jackson zelf als de vocale wonderboy die met veel ge voel voor timing en „soul" de kroon op het werk zet. Video's Zoals hij dat ook deed in de videoclips van zijn nummers, misschien wel de grootste bijdrage aan zijn succes. Ook daarin zette Jackson een trend, even ingrijpend voor de ontwikkeling van de popmuziek als zijn nummers. De maan denlange nummer-1-notering van die twee nummers op de internationale hit lijsten deed talloze niet zulke begenadig de popmusici verzuchten dat tegen het met miljoenen dollars gecreëerde video- geweld niet op te boksen viel. Neder landse groepen, te armlastig om comple te mini-speelfilms a la Thriller en Bad te maken, lijken sinds de doorbraak van de clip wel van de hitlijsten verbannen. Een ongelukkig neveneffect van Jacksons voorliefde voor film en fantasie, want ook daarin streeft de popzanger naar de hoogste graad van perfectie. Voorlopig lijkt aan het succes van die aanpak nog geen einde te komen. Van zijn elpee Bad zijn inmiddels vier num mers een hit geworden, en in navolging van Thriller lijkt vrijwel elk nummer op die elpee een gooi naar die status te kun nen doen. Zijn Bad-tour loopt als een trein, evenals zijn boek Moonwalk, dat alweer aan zijn vierde druk toe is. Het zijn enkele van de weinige gebeurte nissen in zijn leven die de grote kleine jongen uit Gary, Indiana, gelukkig kun nen maken. Erkenning als artiest, ver kooprecords, succes in de overtreffende trap, dat is waar het bij hem om draait: ,,Als kleine jongen droomde ik al van het best verkopende album aller tijden", zegt hij in Moonwalk. De droom is wer kelijkheid geworden. Maar of dat ook opweegt tegen de eenzaamheid? KOOS VAN WEES MiCha" Jack30n- "«'-ejonsen ui, Iniiana, .ie .oor zijn succes verschrikkelijk eenzaam is.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 19