K^idócSomcutt Meerderheid college achter fusie EBR STAD OMGEVING Ülochtone journalist log steeds kansarm KARAKTER SOCIALE WERKPLAATS MAG NIET AANGETAST CDA VERWIJT WETHOUDER NALATIGHEID WEEK EINDE Schrijfmap met calculator j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, j Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen ÏIDEN Migranten die aag journalist willen >rden hebben recht op een jats in de Nederlandse irnalistiek, maar moeten ar wel keihard voor vech- t bleek gisteren tijdens een rumdiscussie bij de opening h het nieuwe redactielokaal n het Marokkaans Neder- ids maandblad „Al Mizan" n de Middelstegracht in Lei- |h. „Al Mizan" is het enige [rokkaans georiënteerde idelijke maandblad in Ne- Hand. De forumdiscussie, jt vertegenwoordigers van i pers en de journalistieke eidingen, werd gehouden Br aanleiding van het on- igs gepubliceerde onderzoek fangeboden: Allochtone irnalisten" van drs. Fike h der Burght. het onderzoek blijkt dat al- jhtone journalisten niet of üwelijks vertegewoordigd n in de Nederlandse pers. k in de journalistieke oplei- hgen moeten allochtone frlingen, en zeker Marok- anse, met een zaklampje ge- fht worden. Hoewel de aan- (ding voor de discussie fees- ijk was, blijkt de migranten- rs maar weinig reden tot jui- en te hebben. De kans dat ooit in de Nederlandse jour- listiek aan de bak komen is ring. te van der Burght zet de rzaken op een rijtje.„Onder allochtonen komt het maar linig voor dat jongeren LVO of VWO hebben. De jlachterstand speelt hen in i onderwijs parten. Als ze der dan 21 zijn kunnen ze |ider diploma een toelatings- bmen doen, maar daar zak- n de meesten voor. Alweer a onvoldoende taalbeheer- E". Het komende jaar zullen .opleidingen voor journalis te in Utrecht en Tilburg vijf beent van hun plaatsen re- fveren voor allochtone jour listen. Zij hoeven niet meer h de strenge loting deel te men. De opleidingen in i-echt en Tilburg denken er k over om naar aanleiding n aanbevelingen uit het on- rzoek een zogenaamd over- stapjaar te maken. Daarin kunnen leerlingen zich voor bereiden op de opleiding. Toch moeten de leerlingen blijven voldoen aan de toelatingseisen en krijgen zij tijdens de oplei ding geen voorkeursbehande ling. „Onze leerlingen worden opgeleid voor de Nederlandse journalistiek", benadrukte H. van Dijk, adjunct-directeur van de Academie voor de Journalistiek in Tilburg. „Ie dereen moet het hele pro gramma van journalistieke ambachtelijkheid doorworste len. Het is hard, maar eerlijk". Kaarten feest Zangeres zonder naam uitverkocht LEIDEN De gratis kaarten voor het huldigingsfeest van de Zangeres zonder Naam zijn op. De kaartverdeling begon donderdag (en niet zaterdag, zoals abusievelijk in deze krant werd vermeld). De inte resse was enorm. De zangeres krijgt zondag 12 juni uit han den van burgemeester C. Goe- koop de erepenning van de ge meente. Aan de huldiging ge ven bekende (oud)Leidenaren als musicus Joop Stokkermans en schrijver Maarten Biesheu vel hun medewerking. LEIDEN De gemeentelijke sociale werkplaats moet ook na de naamsverandering tot De Zijl Bedrijven overeind blijven als werkgelegenheid voor mensen die door allerlei omstandigheden niet in het particuliere bedrijfsleven aan de slag komen. Het sociale ka rakter mag niet verloren gaan door de bedrijfsmatiger opzet. Dat betoogde wethouder H. de la Mar gisteren bij de officiële introductie van de nieuwe naam. Hij kondigde aan dat er daarom een nieuwe „tussen voorziening" komt om zwaar der gehandicapte mensen, die ook binnen de opzet van De Zijl Bedrijven niet mee ko men, werkgelegenheid aan te kunnen bieden. Die tussenvoorziening zal sa men met de Stichting Noodop- Bedrijfsmatiger opzet vang Schoolverlaters worden opgezet. De la Mar verwacht dat er op den duur ongeveer 150 van dergelijke arbeids plaatsen nodig zijn. De naamsverandering van de sociale werkplaats hangt sa men met een andere opzet van de financiering ervan. In de nabije toekomst wordt ge werkt met vastgestelde bud getten en worden verliezen niet automatisch vergoed door rijk en gemeente. Dat brengt met zich mee dat er bedrijfs matiger moet worden gewerkt, dan nu het geval is. De la Mar waarschuwde er daarbij voor dat daarbij de werknemers niet in het gedrang mogen ko men. Ook onderstreepte hij nog eens dat de werkplaats wel eens ten onrechte wordt aangezien als een „bezigheids therapie" voor gehandicapten. „Er wordt hier echt gewerkt, het gaat niet om tijdsverdrijf. We moeten de mensen die hier werken serieus nemen en de mogelijkheden verder stimule ren", aldus de wethouder die van directeur mr. J. ter Haar van De Zijl Bedrijven een stropdas kreeg omgehangen. Bij De Zijl Bedrijven werken ongeveer 900 mensen. De nieuwe naam werd gekozen na een prijsvraag onder het personeel. In eigen huis werd ook een nieuw vignet ontwor pen. De la Mar constateerde overigens ook dat de bedrijfs matiger werkwijze al vruchten afwerpt. De tekorten van de vroegere sociale werkplaats zijn de afgelopen twee jaar met acht ton gedaald. Haagsche Schouw maandag afgesloten LEIDEN Een gedeelte van de Haagsche Schouwweg is maandag 6 juni afgesloten in verband met de aanleg van een gasleiding. Het gaat om het gedeelte van de kruising met de Valkenburgseweg tot het begin van de Stevenshof- dreef. De reparaties duren van 9.00 tot 14.00 uur. Er zal slechts één rijstrook open blij- ^pmmimÊÊiÊÊiÊÊÊÊm^mtaÊmÊÊÊÊiÊiÊÊÊiÊÊÊÊÊmÊÊÊÊÊÊmmÊÊm^mÊÊ^mmÊÊÊÊÊÊÊÊ^mimmÊÊmmnu^^BÊiaimÊÊ^^miMsn LEIDEN Een meerder heid van het Leidse college van B en W heeft gisteren ingestemd met de fusie van het Energie Bedrijf Rijn land (EBR) met de andere nutsbedrijven in de regio tot een NV Rijnland. De wethouders H. de la Mar (Links Leiden) en H. van Dongen (PvdA) hebben zich daartegen uitgesproken. Zij vinden dat de politiek door deze rechtsvorm te weinig greep houdt krijgt op het be leid van het nieuwe bedrijf, aldus De la Mar desgevraagd. De gemeenteraad die uitein delijk moet besluiten, is eerder al evenzeer verdeeld gebleken. In de huidige situ atie heeft het CDA een sleu telrol. Bij een NV hebben de deel nemende gemeenten als aan deelhouders in de praktijk slechts de mogelijkheid con trole uit te oefenen door de benoeming van commissaris sen. Oorspronkelijk eiste het Leidse bestuur dat het nieu we bedrijf de vorm zou krij gen van een „gemeenschap pelijke regeling". In die sa menwerkingsvorm tussen ge meenten houdt de politiek het laatste woord in het be leid. Begin vorig jaar bleek al dat die vorm niet haalbaar was omdat de overgrote meerder heid van de fusiepartners daar niet aan wilde, ook al omdat een NV de regeling van arbeidsvoorwaarden voor het personeel veel een voudiger maakte. Om niet uit de boot te vallen bij de fusie is daarop nog gezocht naar een tussenvorm, waarbij ver tegenwoordigers van ge meenteraden in het bestuur van het bedrijf zouden worden benoemd. Maar in middels is het ook onmoge lijk gebleken daarover af spraken te maken met alle andere fusiepartners. Het college zal nu binnenkort een voorstel aan de gemeen teraad doen over de fusie. Eerder heeft van de college partijen de VVD al nadruk kelijk te kennen gegeven voorstander te zijn van de NV-vorm. De PvdA heeft is daar verdeeld over. Links Leiden is ronduit tegen. In die situatie moet oppositie partij CDA de doorslag ge ven. Onder het personeel van het EBR is de afgelopen weken al onrust ontstaan over de ge volgen van de fusie. Hoewel de salarissen stijgen, komen aanvullende voorzieningen te vervallen. De komende twee weken wordt daarover ver der onderhandeld door de bonden van overheidsperso neel. Op 21 juni moet het personeel zich definitief over de fusie uitspreken. LEIDEN Het CDA in de Leidse gemeenteraad laakt het op treden van wethouder F. Kuijers over de eventuele privatise ring van de EHD. In vragen aan het college schrijft raadslid C. Kramp-Heitink dat tijdens een commissievergadering in januari het onderwerp werd behandeld. Tot een oordeel kon de commis sie niet komen vanwege vele onduidelijkheden. Om een snelle besluitvorming mogelijk te maken werden schriftelijke vragen gesteld die zo snel mogelijk beantwoord zouden worden. De ant woorden zijn thans, vijf maanden later, nog niet verschenen. In de vragen zegt het CDA dat de gevolgde procedure in ernstige mate bijdraagt aan de gevoelens van onzekerheid en demotive ring van het EHD-personeel. Het CDA informeert tenslotte of het college nog wel achter de strekking van het oorspronkelijke voorstel staat. Waaghoofdbrug even Pont Neuf Alsof het de ingepakte Pont Neuf over de Seine betrof, zo hadden medewerkers van de gemeente de nieuwe Waag hoofdbrug over de Rijn inge pakt met plastic. Het idee van de Amerikaanse kunstenaar Cristo was nageaapt ter ere van de ingebruikname van de brug, die door wethouder J. Peters (ruimtelijke ordening) en de heer Ris (werkgroep Toegankelijkheid Gehandicap ten) vanaf de Stille Mare en de Aalmarkt met een heggeschaar van zijn verpakking werd ont daan. Terwijl een antiek kanon vreugdeschoten loste, schud den zij elkaar midden op de brug de handen in aanwezig heid van J. Piret, die de brug zo heeft ontworpen dat boten en schaatsers er nog onder door kunnen, en gehandicap ten er ook gebruik van kunnen maken. De nieuwe brug (kos ten: 750.000 gulden) voor fiet sers en voetgangers heeft daarvoor een speciale antisli- plaag. Peters opende gisteren ook de voor 300.000 gulden opgeknapte Vreewijkbrug over de Witte Singel. Beide openin gen werden bijgewoond door een groot aantal betrokkenen, die in twee rondvaartboten werden vervoerd. FOTO: WIM VAN NOORT Sijdragen van Willem Suijteweg, Frank Buur- |man, Pieter Evelein en itudolf Kleijn. Willekeur Met de intrede van de zomer maanden lijkt het de gemeen te Leiden in de bol geslagen ie zijn. Jarenlang erkent de gemeente ieders klaagzang )ver het gebrek aan parkeer ruimte in het centrum; men Uitvouwt plannen voor par keergarages om de ernstigste aood te lenigen en stelt een larkeerregime in voor de bin- ïenstad om het schaarse goed o adequaat mogelijk te ver- leien. En wat gebeurt dan >lotseling? De gemeente chenkt zeventien parkeer- ilaatsen aan een autobedrijf lp de Kaasmarkt en even la ter twee parkeerplaatsen aan iet cultureel centrum De )roomfabriek aan de Oude ingel. n het eerste geval is sprake ran handjeklap: een opslag- ilaats voor marktkramen te- ruimte voor een autosho- vroom in de openlucht. Aan le Oude Singel schenkt de ge- neente de culturele instelling en terras ter grootte van wee parkeerplaatsen gedu- ende de zomermaanden. Daar staat geen enkele we- lerdienst tegenover, anders lan het vergroten van het ommerciële draagvlak van iet onderneminkje waarmee le gemeente het beoogde cul- jurele karakter kosteloos kan wderstrepen. foor de vele ondernemers in le Leidse binnenstad, die op ïun aanvragen om parkeer- /ergunningen een resoluut ,neen" te horen kregen, ivenals voor de bewoners die uur betalen om hun auto te nogen parkeren, is het een lard gelag nu blijkt dat amb- elijke willekeur de boven- oon voert. Het is immers een uzarre ontwikkeling, dat de linnenkort vertrekkende ver keerswethouder Jit Peters zo maar een handvol afscheids cadeautjes rondstrooit. Geen hond (1) 3it-bullterriërs, je zal ze maar n je stad hebben. Een doffe 'llende, en Leiden kan er >ver meepraten. Het aantal 'echthonden is weliswaar op le vingers van twee handen e tellen („Als je die tenminste log hebt", zoals wethouder 3ans de la Mar afgelopen naandag jolig opmerkte), naar de gemeente voorziet U een grote chaos als één van die beesten het op een goede dag op zijn heupen krijgt en in een onstuitbare woedeaan val ontsteekt. Vandaar dat socialist Wim van der Pluijm veel bijval kreeg toen hij" voorstelde in de Algemene Plaatselijke Verordening een regel op te nemen die het mogelijk maakt om pit-bulls „of daar van door kruising verkregen verwanten" aan een muil korf- of muilbandgebod te on derwerpen. Voorkomen is tenslotte beter dan genezen, zeker als dat laatste vrijwel is uitgesloten als je door een pit bull bent aangevallen. Wim zag maandagavond, voor de behandeling van zijn voor stel in de gemeenteraad, de koppen al in de krant van dinsdag: „Van der Pluijm legt vechtmachines aan banden". Tot burgemeester Cees Goe- koop duidelijk maakte zo'n gebod om technisch-juridische redenen wel eens niet uitr voerbaar zou kunnen zijn. Geen hond (2) Een forse tegenvaller dus. Maar geen tegenvaller zo groot, of er is wel een raadslid dat een andere mogelijkheid ziet. Pex Langenberg in dit geval. Na zijn conflict met Cees Goekoop over de bij baantjes van de burgervader had hij zich lange tijd 'opval lend rustig gehouden. Maan dag achtte hij het juiste mo ment gekomen om weer eens een constructieve bijdrage te leveren. „Als we die honden .niets kunnen gebieden, kun nen we dan geen advertentie plaatsen waarin we eigenaars van pit-bulls oproepen? Als die nu eens naar het politie bureau komen, dan kan daar worden bekeken of hun hond gevaarlijk is of niet". Die Pex toch. Zou hij nou zo naïef zijn, of was er maandag- vond gewoon weer eens veel te weinig frisse lucht in de raadzaal? Denkt hij nou echt dat een politieagent eventjes kan vaststellen of zo'n beest kwaad in de zin heeft of niet, als zijn eigenaar al bereid is om langs te komen aan de Langegracht? Natuurlijk niet. Zoals Wim van der Pluijm nuchter vaststelde: „Daar komt geen hond op af". Kleren Het had wat van het sprookje van de kleren van de keizer. De onthulling van een luxe naambordje, door de gemeen te Leiden wijds aangeduid als een plaquette, bij het kanton gerecht aan het Rapenburg. Omringd door een handelsde legatie, de burgemeester, ver tegenwoordigers van het mi nisterie van economische za ken, fotografen en verslagge vers, trok de Japanse ambas sadeur een vlag van een bord je om er daarna met een groot deel van het gezelschap be reidwillig onder te poseren. De gemeente meldde nog trots dat het ingelijste gevalletje De Japanse delegatie met in hun midden de ambassadeur en burgemeester Goekoop onder het kersvers onthulde kapitale naambordje (zie: Kleren van de keizer). FOTO: WIM VAN NOORT was gefinancierd met een gift van grootgrutter Hoogvliet die 5.000 gulden cadeau gaf bij de opening van zijn eerste winkel in Leiden. Alle aanlei ding om ter plekke te vragen waar de rest van dat geld aan zou worden besteed. Mocht een buurtvereniging wellicht nog rekenen op een klimrekje of een heel klein kunstwerkje betaald met het Hoogvliet- geld, dan kunnen we ze hier uit de droom helpen. Alles is opgegaan aan het koperkleu rige bordje. Een gemeentewoordvoerster geconfronteerd met een wat ongelovig kijkende verslagge ver, merkt wat verwonderd op dat zoiets toch wel wat kost. Het fotograferen van de tekst, etsen, een Japanse ver taling en natuurlijk het deugdelijk ophangen van het ding met vier schroeven en pluggen. Maar zo volgde op troostende toon, die 5.000 gul den (zo'n beetje het halfjaar lijkse inkomen van een al leenstaande bijstandtrekker) was de all-in-prijs. Daar komt niets meer bij. Het naambordje moet natuur lijk wel gezien worden in het algemene kader van het Leid se economische beleid. De ge meente gaat kennelijk geen zee te hoog om technologisch hoogwaardige bedrijven uit het land van de rijzende zon naar het Bioscience-park te halen. Dan is die 5.000 gulden maar een kleine investering, zeker in vergelijking met de reisjes van gemeentebestuur ders naar het verre oosten. En nu maar hopen dat het bordje niet gejat wordt. Want dan moet misschien alsnog een beroep gedaan worden op de ANWB die al jaren doel matige, verantwoorde, maar helaas ook goedkope aandui dingen met minder allure aanbrengt op bezienswaardige panden in de binnenstad. Parkeerkunst (1) Het bezit van een garage is soms een voordurende bron van zorg. Hoe vaak gebeurt het immers niet dat een on verlaat een auto voor de uitrit parkeert en de eigen „heilige koe" dan gedwongen wordt in zijn gerieflijke stal te blijven staan. Voorschotenaar J. Vis ser, naamgenoot van de wet houder van ruimtelijke orde ning weet er alles van. Hij woont aan het Burg. de Kool plantsoen, een straat die zo smal is dat legaal parkeren te genover een uitrit, aan de an dere kant van de straat dus, de garagebezitters toch in ver legenheid brengt. „De ruimte tussen de geparkeerde auto en de garagedeur is in dat geval slechts 3,75 meter. Men moet wel een kunstenaar zijn om in een zodanige situatie de auto onbeschadigd in of uit de ga rage te krijgen". De heer Vis ser geeft de gemeente de schuld van deze onverkwik kelijke situatie. Hij spreekt zelfs van onzorgvuldig be stuur, omdat deze toestand met goedkeuring van de ge meente bestaat. „De meeste bewoners in onze sraat zijn al op leeftijd. Onverwacht en di rect gebruik van de auto kan levensbepalend zijn", voegt Visser er onheilspellend aan toe. Twee jaar overleg met de ge meente over de zaak heeft volgens de heer Visser niets opgeleverd. Het aanbrengen van een „Niet parkeren- kruis" op het wegdek, overi gens op kosten van de garage- eigenaar, werd aanvankelijk door een ambtenaar als oplos sing aangedragen maar later werd die mogelijkheid weer ingetrokken. Gesprekken met de gelijknamige wethouder en burgemeester P. Cannegieter leverden slechts vage, nooit nagekomen toezeggingen op. De blokkade van de garage blijft als een levensgrote drei ging bestaan, temeer daar er een voormalig schoolgebouw tegenover de huizen staat waarvan de bestemming nog niet is vastgelegd. Wordt dat een bestemming die auto's van nieuwe gebruikers van het gebouw aantrekt, dan zul len blokkades van „vreemde" auto's ontstaan, zodat het niet eenvoudig zal zijn de eigenaar op te sporen als de auto in de weg staat, stelt Visser. De zorgen van een garage/au tobezitter komen soms wat fu tiel over, in vergelijking met de echte problemen van deze wereld. Wat is er bijvoorbeeld tegen om de auto op straat neer te zetten en de garage een nuttiger bestemming te geven. Aan de andere kant is het ook weer niet zo correct van de gemeente om een bur ger twee jaar lang af te poeie ren. Hopelijk kan met de in gebruikname van het ver nieuwde gemeentehuis tevens een nieuw begin worden ge maakt met het verstevigen van de band met de burgerij, aangezien in die verbinding nogal wat losse contactjes blij ken te zitten. Pragmatisch (1) En zo kwam alles maandag avond dus toch nog in kannen en kruiken: de Breestraat af gesloten, de Witte Singel en het Noordeinde van overlast bevrijd (nou ja...) en, last but not least, voorlopig geen on derzoek naar de mogelijkheid om aan de Aalmarkt een vier de parkeergarage te bouwen. Voorlopig, want de gemeente raad verwierp een motie van die strekking maandagavond tijdens de „historische" beslis sing over de Breestraat met slechts één stem. Niet omdat inderdaad de meerderheid daar tegen is, maar omdat vier raadsleden afwezig wa ren: drie voorstemmers en één tegenstemmer. Op die manier werd het colle ge dus gered door de bel. Uit de opstelling van de wethou ders Dick Tesselaar en Jit Pe ters was immers gebleken dat zo'n onderzoek pertinent in strijd is met het collegepro gramma. Wee de liberale wet houders die er vóór durfden te stemmen: zij zouden een crisis uitlokken. Het venijn van het oersaaie debat over de Breestraat zat dus in de staart. Zou Fred Kuijers, bij iontstentenis van Jos Fase, in derdaad het lef hebben? Zou hij inderdaad de woorden waarmaken van de liberale raadsleden Bakker en Van der Nat, dat de fractie una niem over deze kwestie dacht? Pragmatisch (2) Jawel, op de gebruikelijke wijze liet Fred het „Voor" ho ren: hard en melodieus. Dus toch een crisis in het college wegens insubordinatie? „Niets daarvan", zo stelde Dick Tes selaar zijn gehoor gerust, dan- wel teleur. Dick koos eieren voor zijn geld met de verkla ring dat hij Fred niet tot de orde kon roepen omdat er geen afspraken bestonden over het stemgedrag van het college. Curieus is dat. Waarvoor wordt nu een collegeprogram ma opgesteld? Juist om een beleidslijn uit te stippelen en niet om over elk onderwerp ter plekke een gezamenlijk standpunt te hoeven bepalen. Zoals de fracties steeds deden tijdens de afsluitende verga deringen over de Breestraat. Ook zonder afspraken is het collegeprogramma duidelijk: er kan geen garage komen aan de Aalmarkt. Nee, de verklaring voor Dicks gedrag moet een andere zijn. Namelijk dat de stemming precies het resultaat had dat door hem werd gewenst. Dat is weinig principieel, maar nauwelijks verbazingwek kend. De PvdA-wethouders laten steeds vaker pragmati sche geluiden horen. „Het gaat om het resultaat", zoals Jit Peters dan steeds verkon digt. Eens kijken wat er gebeurt als de gemeenteraad na de zomer opnieuw over deze kwestie mag stemmen. Normaal ge sproken moet de uitslag dan anders uitvallen ep wordt de dreiging van een crisis weer actueel. Het is dan wel te ho pen dat de raad volledig is. Dat voorkomt meteen geruch ten over „verplicht" zieken die gezichtsverlies voor de VVD kunnen voorkomen, zonder dat het college uit el kaar valt. Want ook de VVD kan pragmatisch zijn. Burgemeester Juigalpa op bezoek LEIDEN De burgemeester van de Nicaraguaanse stad Juigal pa, de heer Rito Siles, heeft gisteren in verband met de Steden- j band Leiden-Juigalpa een bezoek gebracht aan Leiden. Hij werd ontvangen door burgemeester Goekoop in het Koetshuis. Leden van het samenwerkingsverband hebben met de Nicaraguaan ge praat over een nog te bouwen gezondheidscentrum in Nicara gua. Het project wordt voor het grootste gedeelte gefinancierd uit de collectes die in oktober dit jaar gehouden zullen worden in Leiden. De burgemeester was reeds eerder op bezoek in Den Haag. Gisterochtend kreeg hij een rondleiding door de Katwijk- se waterleidingduinen. In Nicaragua is men in het kader van de samenwerking inmiddels begonnen aan de bouw van een water zuiveringsinstallatie. Postagentschap in nieuw AZL LEIDEN Vanaf maandag 6 juni kunnen patiënten, bezoekers en personeel van het Academisch ziekenhuis gebruik maken van een postagentschap in de nieuwbouw. Het is gevestigd aan het zogenaamde Leidse Plein. Ter gelegenheid van de opening is een gelegenheidsenveloppe uitgebracht met de vignetten van het AZL en boekhandel Kooyker. De frankering is een speciale zegel ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Vereniging Het Nederlands Kanker Instituut. Winnaars basketbeker LEIDEN De meisjes van de Chr. PABO en de jongens van de MTSMSG zijn winnaar geworden van schoolbasketbalcompetitie in de eerste klasse. Winnaars in de tweede klasse werden Bona- ventura Mariënpoel 2 (meisjes) en Stedelijk Gymnasium 2 (jon gens). Deze handige schrijfmap (22 x 16 cm) bevat een hagelwitte blocnote, een calculator op zonne-energie (werkt ook onder kunstlicht), een balpen en een opbergvak. Hij is voor u als u ons een nieuwe abonnee J maand automatisch betalen f 23,74 kwartaal per acceptgiro f 70,93 Stuur als dank de schrijfmap en calculator naar Naam: Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar JNZ I Leidse Courant. Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. 1 I1

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11