CddócSoWlO/nt STAD OMGEVING Leiden pakt illegaal lozen op riolering aan Kritiek op toewijzen parkeerplaatsen Berk Verzorgingstehuizen kraken ouderennota Opvanghuis voor meisjes geopend Feest De Oetoberbeweging van avond een Latijnsamerikaans feest ter herdenking van de zestigste geboortedag van Che Guevara. Op het feest spreekt een vertegenwoordi ger van de Cubaanse ambas sade. Een spreekster namens de solidariteitsvereniging Venceremos gaat in op de be tekenis van Che Guevara voor het solidariteitswerk. De Cubaanse Salsagroep So les de Cuba met de zangeres Jacqueline Castellano treedt op. Het feest begint om 20.00 uur en wordt gehouden in het Volkshuis, apothekers- dijk 33. Toegang gratis. Stelling Galerie Stelling (Burgsteeg 14) opent vanavond een ex positie met schilderijen en te keningen van Jan van der Ploeg, een in Leiden geboren en in Amsterdam werkende kunstenaar. Van der Ploeg exposeerde in 1985 al eens bij Stelling, toen nog aan de Lange Mare. De tentoonstel ling duurt tot en met 29 juni. Voorlich tingsoch tend De stichting Besnier Boeck Informatiecentrum houdt morgen vanaf 10.00 uur een voorlichtingsochtend over de ziekte van Besnier Boeck. Kenmerk van deze ziekte is de vorming van kleine bul tjes in onder andere de lon gen, met als gevolg kortade migheid en oververmoeid heid. De bijeenkomst duurt ongeveer twee uur en heeft plaats in de conferentieka mer C 1-63 in gebouw 1 van het Academisch Ziekenhuis. Spreker op de ochtend is de longarts prof. dr. J.H. Dijk man. Oosterschelde De Leidse volksuniversiteit K&O houdt morgen een ex cursie naar de Haringvliet- expositie over de bouw van de Deltawerken. Tevens wordt een bezoek gebracht aan de Stormvloedkering in de Oosterschelde. Deelne mers kunnen zich inschrij ven bij K&O, Oude Vest 45, tel. 071-141141. Migraine De vereniging van Migraine- patiënten afdeling Den Haag- Leiden houdt morgen een bijeenkomst in de aula van het ziekenhuis Bronovo, Bro- novolaan 5 in Den Haag. Het begint om 10.30 uur. M.D. Ferrari, neuroloog van het academisch ziekenhuis Lei den spreekt over een nieuw geneesmiddel dat in Enge land is ontwikkeld en in Ne derland nog niet is te krijgen. Voor leden is de toegang gra tis; niet leden betalen 2,50. Djemga 's De groep Djemga 's treedt morgenavond vanaf 21.30 uur op bij de Droomfabriek aan de Oude Singel. Deze viermansformatie brengt mu ziek die is geïnspireerd op Afrika en het Caraïbische ge bied, gekenmerkt door het gebruik van veel percussie- instrumenten. EXPLOSIEVE STIJGING MINIMA )NDER DE WONINGZOEKENDEN EIDEN Steeds meer mensen met een minimum-inkomen zijn oningzoekend. Er is zelfs sprake van een explosieve stijging. Dit ar moet tweederde deel van de woningzoekenden rondkomen van linder dan 2.000 gulden bruto per maand. Vorig jaar was dat ruim :stig procent. In 1986 nog niet de helft. Dat blijkt uit een onderzoek an de Landelijke Organisatie Belangengroepen Huisvesting LOBH, ïtiteld Woningnood '88. Het onderzoek is gebaseerd op gegevens an 94 gemeenten met samen ruim 7,3 miljoen inwoners. H. Wind- lüller, die voor de LOBH het onderzoek heeft uitgevoerd, wijt de cplosieve stijging aan het beleid van de achtereenvolgende kabinet- n Lubbers. it het onderzoek is ook gebleken dat de wachttijden voor huurwo- ngen zonder uitzondering in alle gemeenten weer stijgen. Jaren- ng hebben die een dalende tendens te zien gegeven. De onderzoe er pleit ervoor dat mensen met een hoger inkomen, die in een jedkoop huurhuis wonen, extra zouden moeten betalen. Bijvoor- ;eld door ze aan te slaan naar de echte kosten van de woning, aarnaast pleit hij voor meer woningbouw in de sociale sector. Sluiting ingeslikt LEIDEN Een 14-jarige jongen uit Alphen aan den Rijn heeft gisteren de sluiting van een blikje frisdrank inge slikt op het station Lammenschans. Omstanders belden een ambulance toen zij zagen dat hij het benauwd had. In het ziekenhuis is het lipje verwijderd. Inbraak in kledingwinkel LEIDEN In een damesmodezaak aan de gisteren voor 4000 gulden aan kleding gestolen. Het ging om jurken, broeken en jassen. Bij nader onderzoek bleken er ook twee fietsen gestolen te zijn. De diefstal werd ont dekt toen het personeel 's ochtends de winkel opende. Het is nog niet duidelijk hoe de inbrekers de winkel zijn binnengekomen. Steun voor gehandicapte sporters LEIDEN Vier Leidse sportverenigin gen voor gehandicapten krijgen 600 gul den van het comité dat in Leiden heeft gecollecteerd voor het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. Het zijn de Stich ting Paardrijden Gehandicapten, GSV De Sleutels, de Stichting Tandem Akti- viteiten Gehandicapten en Club '58. Het geld wordt vrijdag 24 juni om 17.00 uur overhandigd door mevrouw M.E. la Ri- vière-Dankmeijer,de voorzitter van het Leidse comité. Dat gebeurt in de 3 Octo- berhal (Smaragdlaan 99). De totale op brengst van de collecte bedroeg ruim 14.500 gulden. Het leeuwedeel gaat naar het Nationale Fonds voor gehandicapte sporters. Heropening Haanstraschool LEIDEN Wethouder H. van Dongen neemt woensdag 8 juni de verbouwde De Haanstra basis school aan het Rapenburg 129-131 weer in gebruik. Daaraan voorafgaand houdt de school morgen van 12.00 tot 16.00 uur open huis. Na de officiële ope ning zijn er feestelijkheden voor leerlingen, ouders en leerkrachten. Voor de leerlingen is er ook nog op donderdag en vrijdag (9 en 10 juni) een speciaal feestprogramma. De Haanstra-school heeft een ge schiedenis van 121 jaar en is in 1867 opgericht als kleuterschool verbonden aan de opleiding voor kleuterleidsters. De school is vernoemd naar Wy- brandus Haanstra die tot 1921 directeur was van de school. In 1983 is de school uitgebreid met lager onderwijs. De daardoor ontstane basisschool telt nu 250 leerlingen, verdeeld over acht groepen. Door de nu voltooide verbouwing is van de verschillen de panden aan het Rapenburg één geheel gemaakt, voor zover mogelijk zonder de oude sfeer teniet te Te dronken om te blazen LEIDEN Op de Oude Vest heeft de politie afgelopen nacht een 25-ja- rige Leidenaar aangehouden die zo dronken was dat hij niet meer in het blaaspijpje kon blazen. De politie had de man enige tijd gevolgd en hield hem naar aanleiding van zijn onzeker rijgedrag aan. Toen de chauffeur het raampje opendraaide sloegen de alcoholwalmen de politie agenten tegemoet. De man bleek compleet laveloos te zijn. Op het po litiebureau is een bloedproef gedaan. Duur sigaretje LEIDEN Op weg naar de Kalver markt wilde een 20-jarige automobi list uit Leiden ter hoogte van de Kleine Havenbrug een sigaret opste ken. Hij verloor de macht over het stuur en ramde een geparkeerde auto. Zijn eigen auto was total loss. EIGEN BELANG GEMEENTE IN GEDING .EIDEN De manier zaarop het college het ga- agebedrijf Berk aan de Caasmarkt zeventien par- ;eerplaatsen heeft toege wezen, is mikpunt van ;ritiek van verschillende aadsleden. Vooral het ge- even dat het gemeente- estuur uit overwegingen, an eigenbelang heeft af- eweken van het tot nu 3e strak gehanteerde par keerbeleid wekt vraagte kens bij vertegenwoordi gers van PvdA, VVD, Links Leiden en CDA, zo bleek gisteren tijdens de raadscommissie voor ruimtelijke ordening. De zaak werd gisteren op ver zoek van CDA'er W. Hettinga alsnog kort aan de orde ge steld. Op verzoek van de com missie zal het college nu met een notitie komen over de gang van zaken, om er nog uitgebreid op terug te komen. Algemeen leeft, zo bleek gis teravond, de vrees dat het aanbieden van parkeerruimte aa" Berk leidt tot aanvragen van andere bedrijven in de stad om een soortgelijke be handeling. Tot nu toe zijn ver zoeken om extra plaatsen over het algemeen afgewezen. Het tinga: „Maar als de gemeente een eigen belang heeft, kan het kennelijk wel anders dan normaal". Hij kreeg daarin bij val van VVD'er G. Bakker en PvdA'er L. Beyen. Wethouder J. Peters verweer de zich door te stellen dat het voor de gemeente een kwestie van „kiezen of delen" was. Het college besloot Berk de zeven tien plaatsen toe te wijzen na dat het garagebedrijf te ken nen had gegeven een ruimte zelf te willen gaan gebruiken die aan de gemeente is ver huurd. Daarin worden karren met marktkramen opgeslagen. De garage wilde op die manier een einde; maken aan steeds weer terugkerende parkeer bonnen. Een probleem waar, zo bleek uit opmerkingen van de ook aanwezige wethouder D. Tesselaar, veel garagebe drijven in het centrum mee kampen. Volgens Peters was de ge meente in grote problemen ge komen als de marktkramen niet meer in het centrum kun nen worden opgeslagen. De logge karren moeten dan over grote atstand worden ver plaatst, Daarmee overtuigde hij de aanwezige raadsleden echter niet. L. Beyen (PvdA) vroeg of het college wel een kostenver- gelijking had gemaakt van ex tra vervoer van de kramen, naast de huur van de huidige ruimte plus het beschikbaar stellen van zeventien parkeer plaatsen. Beide wethouders bestreden overigens dat er sprake was geweest van chantage door de firma Berk. Zij merkten op dat Berk alle vrijheid en recht had om<*net het gebruik van de ei gen ruimte zijn parkeerproble men op te lossen. Deze week heeft wijkvereni- ging Pancras-West de zaak met een brief aan de gemeen teraad aan de orde gesteld. Ook daarin wordt gewezen op het gevaar dat meer bedrijven er is al een aanvraag ge daan een zelfde behande ling zullen eisen. Volgens de wijkvereniging wordt door het toewijzen van de plaatsen aan Berk het parkeren in de bin nenstad „een nog grotere ramp". OOR SPECULATIE LLEEN DUURDERE [UIZEN IN GEBIED 'lannen voor koebel verbruggen at in bouw oopwoningen EIDEN Met de bouw van 1 huizen in het gebied de )ebel (achter de Haagweg) jopt de gemeente het gat te 'erbruggen dat valt als de ivels koopwoningen in de evenshof zijn voltooid en er Roomburg nog moet orden begonnen. In de Coe- 4 komen uitsluitend koop- oningen, in de vrije sector en s premie A en C, te realise- n door projectontwikkelaar jrowoningen. Volgens wet- >uder D. Tesselaar is dat on- :rmijdelijk omdat de grond ijs in het gebied enorm is igejaagd door speculatie. Bgin jaren zeventig was de ?rwachting nog dat het Elisa- :thziekenhuis naar de Coebel iu verhuizen. Dat koos echter )or Leiderdorp. De grond erd daarop verkocht aan de ichting studentenhuisvesting e deze na vijf jaar weer van b hand deed. Naderhand wis- Hde het terrein nog enige alen van eigendom. Toen het ptterdamse Eurowoningen de rond in 1979 kocht was de rijs van een half miljoen op- slopen tot dertien miljoen ulden. jet rijk heeft geweigerd om et locatiesubsidies toch nog oningwetbouw mogelijk te [akenr Volgens wethouder psselaar is dat niet gebeurd Is reactie op de speculatie. Het rijk heeft geweigerd dat ip te lossen met locatiesubsi- ies. „Men is gewoon niet zo cheutig meer en zegt tegen is net als tegen de studen- 'n ga maar naar de bank", Idus de wethouder gister- vond in een gecombineerde ergadering van de raadscom- iissies ruimtelijke ordening n volkshuisvesting. Daar pre- inteerde Eurowoningen de ?rste opzet van haar plannen, e komende maand zullen die i de inspraak worden ge- fethouder Tesselaar kreeg in ;rste instantie kritiek op het ?geven dat het er vooral dure oningen komen. Een groot intal kost meer dan twee ton. ij stelde daar tegenover dat b nu voorgestelde plannen, aarbij de huizen bijna gelij- Blijk over de verschillende remiegroepen en de vrije sec- >r zijn verdeeld, door onder- andeling tot stand zijn geko- len. „Eurowoningen wilde invankelijk alleen vrije sec- ir bouwen". e commissieleden drongen er aan er in elk geval voor te >rgen dat in de gegeven situ- ie de huizen zoveel mogelijk in Leidenaren worden ver- ocht. Dan ontstaat tenminste ög enige doorstroming uit uurhuizen. i het nieuwe plan is veel laats ingeruimd voor water, at heeft te maken met eisen an het Hoogheemraadschap, laar afgaand op de woord- oerder van Eurowoningen is at niet echt als een probleem 'varen. „We zijn gek op wa- r als speels element". LEIDEN De gezamenlijke verzorgingstehuizen hebben zware kritiek op de nota waarin de gemeente voorstellen doet voor een nieuw ouderenbeleid. In een brief aan B en W schrijven zij dat de nota is gebaseerd op geheel verkeerde aannames. De gemeente gaat er van uit dat meer ouderen langer thuis kun nen blijven wonen en dat er op die manier 200 bedden kunnen worden vrijgemaakt. Er moeten 60 bedden worden ingeleverd in de bestaande huizen; per saldo zouden er 140 overblijven. Volgens een woordvoerder is dat geheel onjuist. „Er kunnen geen extra bedden worden vrijgemaakt, omdat die worden bezet door ouderen die onmogelijk nog langer thuis kunnen wonen. Zij hebben verzorging in een tehuis dringend nodig". Volgens de directies en besturen van de verzorgingshuizen moeten ouderen onafhankelijk van onbetaalde hulp thuis kun nen wonen. „Het moet een aanvulling zijn op professionele hulp. De gemeente meent het tegenovergestelde. Volgens ons moet eerst de thuiszorg worden versterkt, en dat kan niet door een vermindering van het aantal bedden", zegt de woordvoerder. De schrijvers van de brief bepleiten aanpassing van woningen van ouderen en een betere samenwerking tussen instanties als Tafel tje Dek Je. De huizen hebben zware kritiek op de stelling van de gemeente dat een derde van het aantal ouderen in verzorgingshuizen daar onterecht woont en dat het aantal ouderen in Leiden zal afne men. „Dat is veel te algemeen". De bestuurders zijn ook niet te spreken over een opnamestop. „Dat leidt tot leegstand. De gemeent denkt dat we die kamers zouden kunnen verhuren aan studenten. Dat is ireëel", stelt de brief. De plannen voor een verzorgingshuis aan de Zijloever noemen de schrijvers „te duur". „Er worden gouden bedden gecreëerd, waarvoor elders in Leiden ijzeren bedden moeten worden inge leverd. De organisatie is bovendien te ingewikkeld". De bestu ren vinden dat Zijloever een te groot beslag legt op de pot flan kerend beleid. De besturen dringen er in hun voorlopig commentaar op aan de behandeling van de conceptnota met twee maanden uit te stel len om beter over de nota te kunnen overleggen met de ge meente. Zij willen dat uitstel desnoods via de rechter afdwingen. LEIDEN Het meidenopvanghuis in Leiden is gisteren in een zaal van de Stichting Welzijn aan de Breestraat officieel geo pend. De feetselijke gebeurtenis vond niet in het huis zelf plaats, omdat het adres geheim moet blijven. Het opvanghuis is bedoeld om onderdak te bieden aan meisjes die het thuis om wat voor reden dan ook niet meer uithouden. In het huis is plaats voor acht meisjes. Een team van elf vrijwilligsters begeleidt de be woonsters. In 1984 bleek bij het jeugdopvangwerk van het JAC (Jongeren Advies Centrum) behoefte te zijn aan opvang voor alleen meis jes. Ellen was er vanaf het begin bij: „Het was moeilijk om meis jes in een gemengd opvanghuis te plaatsen. Veel meisjes hadden een achtergrond met seksueel geweld zoals incest of mishande ling. Ze staan dan niet te springen om mannen in de buurt- Bo vendien kwamen er ook steeds meer buitenlandse vrouwen met een islamitische opvoeding. Als die na mishandeling in een ge mengd opvanghuis werden gezet mochten ze van de ouders nooit meer terug naar huis omdat dan theoretisch de mogelijk heid bestond dat ze door een vreemde ontmaagd waren". Een groep vrijwilligsters heeft een gemeentesubsidie aange vraagd en een pand toegewezen gekregen. In het pand zijn dag en nacht twee vrijwilligsters aanwezig, eigenlijk te weinig, zo denkt men. De kritiek dat zo'n opvanghuis het kind bij de ou ders wegneemt en de ouders rechteloos achterlaat, noemt Caroli ne, één van de vrijwilligsters, onzin. „Het eerste wat wij doen als we een meisje binnenkrijgen is proberen het contact met de ou ders te herstellen en gezamenlijk de problemen op te lossen". Het telefoonnummer van het meidenopvanghuis is 071-124656. Burgemeester Goekoop opent het Wagenmakersmuseum. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Zestiende museum in Leiden LEIDEN „Ik ben even vijf minuten weg". Het bordje staat naast de ingang van het gisteren door burgemeester Goekoop geopende kleine mu seum „De Leidse Wagenma ker" aan de Oude Varkens- markt 15. J.J. de Groot's wa genmakerij dateert van 1913, maar ligt erbij alsof de wagen maker alleen maar even koffie is gaan drinken. Zijn jas hangt nog aan de kapstok, de werk bank is een georganiseerde chaos en de houtkrullen liggen op de grond. De wagenmakerij is zo authentiek mogelijk ge restaureerd. „Ik ben erg blij met het 16de museum in Leiden", aldus de burgemeester bij de opening. „Het is uniek en klein. De Oude Varkensmarkt wordt zo- langzamerhand een historisch stukje Leiden. Aan de overkant een ambachtelijke smid, op de hoek een ouderwets snoepwin keltje en even verderop een oude Friese bakkerij". De leerlingen van de Reinwardt academie voor museologie hebben de afgelopen vier we ken keihard gewerkt om de 1800 stukken tellende collec tie, van schroevenbakje tot zaagmachine, te conserveren en te categoriseren. Het werk is nu wel zo goed als gedaan. Alleen het begeleidend teks tmateriaal moet nog opgehan gen worden. Het museum is al leen op zondagmiddag van één tot vijf te bezichtigen. De stu denten van de Reinwardt aca demie verzorgen de rondlei ding. vangers in de rioolafvoeren te plaatsen. Bovendien zal worden geprobeerd de kos ten voor het schoonmaken van het riool te verhalen. Volgens de SP heeft Barthen jarenlang allerlei soorten af val, dat bij andere bedrijven was opgehaald, op het hoofdriool geloosd via een aansluiting in de bedrijfshal op het industrieterrein De Waard. De SP concludeert dit uit een onderzoek van rioolwater uit de buurt van het bedrijf en na aanwijzin gen van een getuige. De SP stelt dat de lozingen mogelijk waren door een ge brek aan controle door de gemeente. „Er was noch een hinderwetvergunning, noch een lozingsvergunning", schrijft de SP aan het colle ge van B en W. De gemeente verleent het bedrijf binnen kort de noodzakelijke lo zingsvergunning waarin de aanleg van een zand/vet- vanger wordt verplicht. Die voorkomt dat zand en vet in het riool terecht komen. Directeur Barthen ontkent de beschuldigingen in alle toonaarden: „Van illegale lo zingen is nooit sprake ge weest. Wel spuiten wij onze vrachtwagens af. Het is heel goed mogelijk dat daarbij vet en zand in het riool terecht komen. Om dat voortaan te voorkomen wordt volgende week een zand/vetvanger aangebracht, die is inder daad noodzakelijk om ver vuiling tegen te gaan". Barthen spreekt van „een rancuneuze actie van een ex-werknemer", die acht jaar geleden is ontslagen en de SP zou hebben geïnfor meerd. Barthen zegt dat veel meer bedrijven zaterdags hun wagens schoon spuiten en daardoor het riool ver vuilen. Namens de gemeente beves tigt A.A. van den Berg (mi lieu) die laatste uitspraak. „Wij zijn bezig met een sy stematisch onderzoek naar de lozingsactiviteiten van bedrijven en hun vergun ningen. Er worden regelma tig overtredingen geconsta teerd". Van den Berg kan geen aantal noemen. In en kele, ernstige, gevallen is proces-verbaal opgemaakt. Volgens Van den Berg zijn de meeste bedrijven bereid om maatregelen te nemen als de gemeente een overtre ding heeft geconstateerd. „De overtredingen zijn niet altijd opzettelijk. Soms ko men ze voort uit onwetend heid". Wethouder Peters merkt overigens desge vraagd op dat bij hem niet meer gevallen als dat van Barthen bekend zijn. Het onderzoek van de ge meente is een jaar geleden begonnen en duurt naar ver wachting nog enkele jaren. LEIDEN Leiden on derzoekt het illegaal lo zen van afvalstoffen op de riolering. De directie milieu van de Leiden heeft dat opgemerkt naar aanleiding van vra gen van Sp-raadslid C. Vergeer over het ille gaal lozen van vetten op de riolering door het rioleringsbedrijf Bar then. Onderzoek heeft uitgewezen, dat het rioolwater in het buurt van het bedrijf op het industrieterrein De Waard dertig procent vetten bevat. Wethouder J. Peters weet van het illegaal lozen, zo blijkt uit de reactie op schrif telijke vragen van de fractie van de Socialis- tiese Partij. Volgens de wethouder is de lozing het gevolg van het schoonspuiten van au to's. Barthen zou inmiddels maat regelen hebben getroffen om verdere verontreiniging te voorkomen. Het bedrijf moet een lozingsvergunning aan vragen, waardoor het ver plicht wordt zand- en vet- Met name het schoonmaken van vrachtwagens levert vervui ling van het riool opp. Leiden wil dat gaan aanpakken.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13