Top vergde uiterste van dienstensector in Moskou Top succesvol zonder harde resultaten Gebouwen ingestort door drukgolf na mijnexplosie Zoon van beroemde spion terug naar het Westen Ernstige ziekte Duarte maakt crisis El Salvador compleet BUITENLAND CeidacGouMwl DONDERDAG 2 JUNI 1988 PAGINA 7 Veerboot zinkt in Javazee JAKARTA Zeker tweehonderd mensen zijn verdronken toen een vol le veerboot omsloeg en zonk in de Ja vazee. Dit heeft een krant in Sura baya in Oost-Java gemeld. Het onge luk zou vorige week zaterdag hebben plaatsgevonden. Reddingsploegen hebben achttien mensen levend uit het water weten te halen. Volgens ooggetuigen zou het vaartuig met tweehonderd passagiers, ruim drie honderd koeien en honderd ton zout aan boord op weg zijn geweest naar Sumatra. Een havenfunctionaris zei dat het schip was omgeslagen als ge volg van overbelasting. De kapitein, die gered is, ontkent dat. Stakers gijzelen directieleden SEOUL De leiding van het grootste Zuidkoreaanse automo bielbedrijf, Hyundai, heeft tegen maatregelen aangekondigd met het oog op een staking van 20.000 van zijn werknemers. Die eisen een loonsverhoging die ongeveer tweemaal zo hoog is, als door de directie wordt aangeboden. In een van de fabrieken waar ge staakt wordt houden de werkne mers Hyundai-president Yoo Ki- chul en negen andere topfunctio narissen van het bedrijf vast. Hy undai heeft inmiddels toegezegd dat de stakers niet gerechtelijk vervolgd zullen worden wegens de gijzelingsactie. Iran bouwt nieuwe basis Zijderups WASHINGTON De Amerikaan se marine heeft gezegd dat Iran bij na klaar is met de bouw van een nieuwe basis voor Zijderupsraket ten, aan de Straat van Hormuz, aan de ingang van de Perzische Golf. Om Iran af te schrikken de basis te gebruiken, hebben de VS een super moderne kruiser met raketten aan boord, de Aegis, naar de Golf ge stuurd. Met de wapens van het schip zouden de Amerikanen de ra ketten kunnen uitschakelen. De VS beschouwen de Zijderupsraketten als een bedreiging voor de vrije scheepvaart door de Golf. Afgerukte arm aangenaaid TAMPA In een twaalf uur durende operatie hebben mi cro-chirurgen in de Amerikaanse staat Florida een vijfjarig jongetje zijn rechte rarm weer aange naaid, die was afge rukt door een toma- ten-sorteerband. Het slachtoffertje ver keert in kritieke toestand. Artsen we ten nog niet of de operatie is geslaagd. Blootloper voor ogen van koningin LONDEN Een naakte man heeft gisteren kortstondig het sjieke publiek vermaakt bij de derby van Epsom, de beroemde paardenrennen die een hoogtepunt vormen in het sociale le ven van de Britse adel, onder wie de koninklijke familie. Een bebaarde vijftiger gooide plotseling hoed en jas uit en rende in volle glorie vlak voor de koninklijke loge de renbaan op. De politie was snel ter plaatse om de stre aker af te voeren, maar niet dan na dat deze kans had gezien voor de 300.000 toeschouwers rond te huppe len en de armen triomfantelijk in de lucht te steken. De man werd met ge juich uitgeleide gedaan. Franse wegpiraten overvallen bus NÏMES Het vakantie-seizoen moet nog goed op gang komen, maar in Zuid- Frankrijk hebben twee wegpiraten al hun slag geslagen. Twee mannen overvielen op een parkeerplaats langs de snelweg in de buurt van Nïmes een uit Spanje afkom stige bus, die op de thuisreis was naar de Bondsrepubliek. De gewapende en gemas kerde overvallers namen van tien van de veertig passagiers horloges en andere kostbaarheden af, waarna zij er vandoor gingen. De afgelopen jaren zijn langs de snelwegen in het zuiden van Frankrijk geregeld buitenlandse toeristen beroofd. Maar volgens de politie is de overval van een complete bus nog niet eerder voorge komen. Georg Kraft (56) staat er verslagen bij; hij kan blijkbaar nog niet geloven dat hij een van de weinige mijnwerkers was die de ramp overleefde F0T0; Ap (Vervolg van de voorpagina) BORKEN De explosie van mijngas in het onder aardse gangenstelsel in het Hessische Borken pro duceerde een enorme drukgolf naar buiten. Ge bouwen op het bedrijfster rein stortten in, waardoor acht arbeiders verwondin gen opliepen. Eén van hen verkeerde vanmorgen in een ziekenhuis in Kassei nog in levensgevaar. Tot vele kilometers buiten het bedrijfsterrein richtte de explosie schade aan. Het ongeluk in de bruinkolen mijn, -gistermiddag om half een, gebeurde zo snel dat de kompels geen gebruik konden maken van persluchtmaskers. Bovendien was de concentra tie van koolmonoxide (kolen damp) in de mijngangen zo hoog, dat geen van de ingeslo- tenen kon overleven als de persluchttank na drie uur leeg zou zijn. Aanvankelijk bestond het ver moeden, dat een partij van tweeduizend kilo springstof, die een dag eerder bij de mijn was afgeleverd, voortijdig tot ontploffing was gekomen. De voorraad is echter intact te ruggevonden. Nu houdt men het op eenvexplosie van mijn- gas. Merkwaardig is, dat de metingen kort voor de ramp geen enkele indicatie hadden gegeven voor een gevaarlijke concentratie mijngas of kolen gruis. De ingesloten kompels bevon den zich op het moment van de explosie in drie gebieden in het gangenstelsel, op een diep te tussen 90 en 120 meter. De plaatsen liggen kilometers uit elkaar. Alle drie gebieden wa ren, wegens instortingen, ui terst moeilijk te bereiken. Pas vanmorgen lukte het door te dringen tot de gedeelten van de mijngangen waarin de ex plosie moet zijn ontstaan en waar de grootste groep slacht offers wordt vermoed. drijfsterrein in en sprongen de ruiten tot kilometers in de omtreK. Een Japanse tv-verslaggever trok maandagavond met zijn cameraploeg naar het Rode Plein om een mooi achter grondje te hebben. De Mosko- vieten vinden televisiemen sen nog steeds zeer bijzonder en daarom dromden ze met een om de wat verlegen Ja panner heen. De man was volkomen onverstaanbaar maar hij gebruikte voortdu rend twee woorden: glasnost en perestrojka. Dat hadden de omstanders meteen door. En daarom hieven ze een luid ge juich aan. De waakzame poli tiemensen werden er onrustig van, maar besloten toch maar niet in te grijpen. Hoewel speciaal voor de top een groot perscentrum was ingericht en het perscentrum Tass meer communiqués pro duceerde dan ooit tevoren, be klaagden Sovjetintellectuelen van naam zich er over dat de Sovjetmedia eenzijdig infor meerden. De satirische schrij ver Grigori Gorin zei dat hij de radiozender „Voice of America" aanzette en een be vriende journalist moest bel len om te vernemen wat er echt gebeurd was. De hoofd redacteur van het weekblad „Ogonjok", Vitali Korotitsj, klaagde over de ten dele vol ledig zinloze afzettingen die de politie had geplaatst rond het perscentrum in hotel „Rossija". Slechts met grote moeite wist hij tot het hotel door te dringen. Ook in hotel Intourist was het niet altijd koek-en-ei. Twaalf Hongaren arriveerden hier dinsdag om in hun gereser- (Van onze correspondent Jo Wijnen) MOSKOU De Sovjet hoofdstad Moskou kan weer opgelucht ademha len. De meest veeleisende en kritische gast in jaren, pakte vandaag zijn kof fers. Met in zijn gevolg ruim vijfduizend pers mensen, die allemaal een beroep deden op de nage noeg vastgelopen dien stensector van de hoofd stad. Soms op hun eigen wijze Gorbatsjovs beleid van openheid en hervor ming op de proef wilden stellen. Reagan liet Nancy Rode Plein zien hHKHbhNHbBm jjXSjflB MOSKOU Met het officiële 1 gedeelte van de topconferen- HHHj tie achter de rug hebben pre- M sident Reagan en zijn vrouw hun laatste avond in Moskou besteed aan een balletvoor- t stelling in het beroemde Bols- KM joi-theater en aansluitend di- ^Ppgjgjffi neetje met de Gorbatsjovs in \S V* een staats-datsja even buiten Moskou. Na de voorstelling en het tweeëneenhalf uur duren- M de avondeten met hun gast- m heer en -dame stapten Reagan en zijn vrouw bij het Rode plein uit voor een korte avondwandeling. Toen men I doorkreeg dat hii daar liep juichten naar schatting dui- WnSlM zend wandelaars de Ameri- kaanse bewindsman en zijn vrouw toe. ..Nancy had het wPlHH| Rode Plein nog niet gezien, en 1H ik wilde niet dat ze dat zou Je|^H9 missen", zei Reagan, die met zijn vrouw hand in hand liep. I ^ÊÊÈl MOSKOU Sovjetleider Gorbatsjov heeft gisteren het ontslag van de Moskouse par- Bfjy tijchef Boris Jeltsin verde- 9Hh«| digd. Bovendien toonde hij 1|B||||| zich in tegenstelling tot Jelt- sin geen voorstander van het vertrek van Jegor Ligatsjov. de conservatieve partij-ideo- ISmSral loog. „Ligatsjovs vertrek is helemaal niet aan de orde en f daarmee basta", aldus Gor- batsjov. In een BBC-interview m||||| 'JBHjBgrap: zei Jeltsin eerder deze week O, ".I.'-M.p e - - y V; weg zou zijn bij de uitvoering HIHHb lCjrag|||H^T van het hervormingsbeleid in de Sovjetunie. Gisteren nam HHf - Jeltsin deze woorden overi- 18111111 ™ofrehetde CentralL'Cormté President Reagan liet gisteren zijn vrouw het Rode Plein zien Het| moet komen uitleggen wat mausoleum van Lenln werd gemeden, maar bij de St.Baslllus bleven I Ronald en Nancy even staan om de kathedraal te bewonderen^ veerde kamers uit te rusten van een lange reis uit China. Maar het hotel bleek geheel volgeboekt, in verband met de top. Een medewerkster van Intourist dirigeerde de Hongaren vervolgens naar het station, voor een onmid dellijke doorreis naar Boeda pest. Hun reis zou nog twee dagen langer duren. „En ons eten dan?", vroeg één van de Hongaren. „Eten? Daar ga ik niet over", riposteerde de In- tourist-dame gevat. Al met al bleek Moskou ook naar het gevoel van de Ame rikanen toch de veiligste stad van de wereld te zijn. 's Avonds kon men tal van hooggeplaatste Amerikaanse dames en heren ongedwongen over het Rode Plein zien dwa len. Reagans adviseur voor nationale veiligheid, generaal Powell, maakte een onbekom merde wandeling langs de Kremlinmuur, vergezeld van zijn hele staf. Niemand kende hem, niemand schoot hem aan. Powell genoot er zicht baar van. Kom daar in Was hington maar eens voor. Perestrojka en glasnost? Er wordt in Moskou veel over gepraat, maar dat is voorals nog het enige dat men ervan merkt. De dienstensector in de Sovjetunie is nodig aan een smeerbeurt toe. Taai ongerief en vele ongerijmdheden maakten van Moskou een enigszins ongemakkelijke stad. „Dat verbetert allemaal, mijnheer", zei een behulpza me en openhartige Rus. „Al leen u en ik maken het niet meer mee". FOTO: AP (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU Het afscheid van het Amerikaanse presidentiële paar had plaats in de hal van Sint Joris. In een toespeling op wat deze heilige vol gens de overlevering gedaan heeft, zei Reagan: „Ik geloof dat wij in de afgelopen dagen een paar draken gedood hebben". Tenslotte voegde Reagan zijn gastheer joviaal toe: „Ik wil u laten weten dat wij u beschouwen als vrienden". Zowel president Reagan als partijleider Gorbatsjov heb ben aan het einde van hun vierde topontmoeting veel meer nadruk gelegd op de vooruitgang die ze hebben ge boekt dan op de tegenvallers die ze hebben moeten in casseren. Gorbatsjov noemde zijn gesprekken met Reagan „een klap voor de fundamenten van de Koude Oorlog" en Reagan zei: „We moeten verder gaan op deze weg". Hoewel geen grote vorderingen werden gemaakt in de onderhandelingen over de halvering van het aantal stra tegische kernwapens bleven beide leiders optimistisch over de kansen op een START-akkoord. Reagan was gisteren positiever over de situatie van de mensenrechten in de Sovjetunie dan tijdens het begin van zijn bezoek. Hij meende dat in de Sovjetunie „be langrijke vorderingen" op dit punt zijn gemaakt. Eerder had de Russische partijleider zich geïrriteerd uitgelaten over de Amerikaanse kritiek: „aan dat aspect van de top bewaar ik niet de beste herinneringen". Bij de ondertekening gisteren in het Kremlin van de bij het INF-verdrag behorende protocollen waren zowel Reagan als Gorbatsjov vol lof over de resultaten en de sfeer van hun beraadslagingen. Na afloop drukte de Sov jet-partijleider de Amerikaanse president zeer joviaal de hand. „De verschillen tussen onze naties vallen langzaam weg", meende Reagan. Op de vraag of hij met zijn kri tiek op de mensenrechten niet de positie van Gorbatsjov onnodig had geschaad reageerde hij: „Het was mij er niet om te doen de hervormingen in de Sovjetunie in diskre diet te brengen. Ik heb een nadrukkelijke getuigenis van de waarheid willen afleggen". Onderweg naar huis maakt Reagan een tussenlanding in Groot-Brittannië waar hij vandaag overleg pleegt met premier Margaret Thatcher. Als alles volgens plan ver loopt keert de Air Force One morgen in de Verenigde Staten terug. BONN Pierre Guillaü- me, de 31-jarige zoon van de beroemdste agent in de schimmenoorlog tussen Oost- en West-Duitsland is terug in de Bondsrepu bliek na een verblijf van tien jaar in de DDR. De zoon van „de spion uit de kanselarij" Gtinther Guil laume, die in 1974 de val veroorzaakte van SPD«- kanselier Willy Brandt, kwam in het geheim terug naar het Westen. Nogal verrassend heeft Oost- Berlijn Pierre met vrouw en twee kinderen laten vertrek ken. De Westduitse inlichtin gendienst (BND) heeft hem zonder twijfel van een nieuw identiteit heeft voorzien. De Westduitse geheime dien& zou zich om hem bekommer ren, omdat hij in de afgelor pen jaren voor hen gewerkt zou hebben. Pierre Guillaume is op B april 1957 geboren, een jaar nadat zijn ouders, Günther en Christel, zogenaamd als vluchtelingen in de Bondsre publiek aankwamen. In feite waren zij echter agent van de geduchte Stasi (de staats veiligheidsdienst van de DDR). Pierre is 17 jaar als zijn ouders ontmaskerd worden. Günther Guillaume, die als opdracht had in de sociaal democratische partij (SPD) infiltreren, was daar boveh elke verwachting in ge slaagd: op het moment van zijn ontmaskering was hij op geklommen tot naaste mede werker van Brandt. Ook mocht hij zich een vriend van de Westduitse regerings leider noemen. Zijn vrouw Christel werkte op het mo ment van haar aanhouding in Bonn op de vertegenwoor diging van de deelstaat Hes- sen, die toen ook een SPD- regering had. In de loop van het proces te gen zijn ouders in Düsseldorf verneemt Pierre dat hij echt „een kind van de spionage" is. Het huwelijk van de Guil- laumes was, net als het kind uit hun verbintenis, door de Stasi geprogrammeerd. „Of ficieren met een speciale op dracht" moeten immers zo veel mogelijk op gewone Duitse burgers lijken. De DDR, die tevergeefs van Bonn gedaan probeerde te krijgen dat de Guillaumes snel uitgewisseld werden, zorgt goed voor hun zoon die zij tussentijds heeft terugge kregen. De Stasi helpt hem aan huisvesting, steunt hem financieel, en biedt hem de gelegenheid zich te bekwa men in het vak van foto graaf. Op 1 oktober 1981 worden zijn ouders door de Bondsre publiek vrijgelaten. Zij keren naar de DDR terug als on derdeel van een Duits-Duitse gevangenenruil. Het paar, dat ten behoeve van de spio nage aan elkaar gekoppeld was, scheidt binnen korte tijd. Günther Guillaume be gint het leven van een „su perster" en Pierre is slechts „de zoon van de grote Guil laume". De elementen warert voorhanden dat hij de DDR de rug toekeerde. Daarvan schijnt de BND ge profiteerd te hebben door de zoon van één van haar ergste vijanden voor zich te wer ven. Het massablad Bild, dat in dit soort zaken vaak goed ingelicht is, weet te melden dat Günther Guillaume zelf naar de Bondsrepubliek te rug zou willen. Maar een hQge Westduitse functionaris zegt met spijt: „Dat zal Oost- Berlijn nooit laten gebeu- SAN SALVADOR Het vermoeden is bevestigd dat de Salvadoraanse pre sident José Napoleon Du arte aan maagkanker lijdt. Volgens vice-president Rodolfo Claramount, die dit gisteren bekendmaak te, zijn ook lever en lon gen, aangetast. De presi dent is vandaag in een zie kenhuis in Washington geopereerd. Duarte zei zelf dinsdag voor zijn vertrek naar de VS dat hij een bloedend maagzweer had. Claramount las gisteren tamelijk geëmotioneerd, in het parlement een soort af- scheidsboodschap van de president voor, waarin deze oproept tot nationale eensge zindheid om de democratie een kans te gunnen en een punt te zetten achter de bur geroorlog. De 62-jarige pro-Amerikaan- se christen-democraat werd in 1984 de eerste gekozen burgerpresident van El Sal vador. Daarvoor stond Duar te aan de leiding van een junta van militairen en bur gers. Hij zou gisteren juist het parlement toespreken ter gelegenheid van de vierde verjaardag van zijn presi dentschap. Zijn ziekte draagt bij tot de acute militaire en politieke crisis in El Salvador. Zo woedt na ruim acht jaar nog steeds een guerrilla. Boven dien dreigt Duarte's christen democratische partij uiteen te vallen als gevolg van ge ruzie over wie volgend jaar de presidentskandidaat Wprdt. De christen-democra ten leden bij de parlerpents- en burgemeestersverkiezin gen op 20 maart een gevoeli ge nederlaag tegen de recht se Nationalistische Republi keinse Alliantie (Arena) van Roberto D'Aubuisson. Deze wordt beschouwd als de lei der van de beruchte doosdes- kaders. De Salvadoraanse minister Ricardo Acevedo van buiten landse zaken, die gisteren een bezoek bracht aan Den Haag deed dan ook een beroep op de internationale gemeenschap Duarte nu meer dan ooit te steunen en de Arena-partij onder druk te zetten. „El Salvador is he vig gepolariseerd. Alleen via democratische hervormingen en dialoog met de linkse re bellen kan het land uit de crisis geraken". President Duarte maakt een afwerend gebaar op vragen van journalisten, die hem uitgeleide doen op zijn reis naar Washing ton. SUSKE EN WISKE DE KRIMSON CRISIS jj|\ standaard Uitgeverij. Antwerpen»

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7