Kindermishande ling geen uitzondering meer CeidaeSowcwt Acties tegen plannen studiefinanciering lEUWO KONINKLIJK HUIS Omgekomen machinist mogelijk verrast door proefrit Geen enkele partij biedt excuses aan OPLOSSING GESCHIL MULDER EN VAN MOOK Grote onenigheid over invulling basispakket BINNENLAND. DONDERDAG 2 ÏUNI 1988 PAGINA 3 LEEUWARDEN Vandaag is opnieuw actie gevoerd door studenten tegen het voornemen van minister Deetman van on derwijs veranderingen aan te brengen in het stelsel van studiefinanciering. In het onderwijscentrum Bouhof in Leeuwarden, waar 1.600 studenten les krijgen, lag van daag alles stil. Gisteren kwamen studenten in Utrecht, Culemborg en Amersfoort al in actie. Ook scholieren zijn het niet eens met de bezui nigingsplannen. In Amsterdam demon streerden naar schatting 5.000 scholieren tegen het kabinetsbeleid. Ongeveer 45 or ganisaties verenigd in het comité „De weerbare scholier" hadden tot deze de monstratie opgeroepen. De betoging tussen Dam en Museumplein verliep rustig. Uitgelaten scholieren hielden gisteren in Amsterdam een demonstratie tegen de aangekondigde bezuinigingen in het onderwijs. FOTO: ANP Ruim 10.000 bekeuringen voor te snel rijden DEN HAAG De Algemene Ver keersdienst (AVD) in Driebergen heefl in mei ruim 10.000 processen-verbaal uitgeschreven wegens overtreding van de maximumsnelheid op autosnelwe gen. Ook de gemeentelijke poltiekorp- sen hebben delen van de snelwegen gecontroleerd, maar hun gegevens moeten nog worden verwerkt door de Centrale Politie Verkeerscommissie. Dat heeft een woordvoerder van justi tie woensdag meegedeeeld. De AVD is volgens hem „bepaald niet ontevre den" over het weggedrag op de snel wegen sinds 1 mei. Er wordt met re gelmatiger snelheden gereden, er zijn minder inhaalmanoeuvres en er is minder „harmonicawerking", aldus de woordvoerder. JOEKES (VVD) COMMANDEUR DEN HAAG Het VVD-kamer- lid Theo Joekes is bij bevordering benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. De daar bij behorende versierselen werden hem gisteren omgehangen tijdens een in het kamergebouw gehou den receptie, gehouden ter gele genheid van het feit dat het zon dag 5 juni precies 25 jaar geleden is dat Joekes als kamerlid werd beë digd. Ter gelegenheid van het ju bileum verscheen een aan Joekes gewijd vriendenboek. De jubilaris wordt daarin geschetst als beschei den, principieel en loyaal en als een trefzeker taalgebruiker. Voorts wordt hij geroemd om zijn legendarische kennis. Gouden handdruk voor korpschef Rotterdam ROTTERDAM Burgemeester Peper van Rotterdam heeft de korpschef van de Rotter damse politie, hoofdcommissaris J.C. van Dorp. voorstellen gedaan om door middel van een financiële afvloeiingsregeling bij de poli tie te vertrekken. Volgens secretaris J. Haagsma van de dienstcommissie („onderne mingsraad") zou de regeling kunnen inhou den dat Van Dorp zijn salaris nog een aantal jaren krijgt doorbetaald. Dit kan neerkomen op een gouden handdruk van een miljoen gulden. Van Dorp wordt binnen het politie-korps ge brek aan inspirerend leiderschap en besluit vaardigheid verweten. Voor zijn komst naar Rotterdam in 1983 werkte Van Dorp op het ministerie van binnenlandse zaken. Raad voor het jeugdbeleid schrikt van toename N VANDAAG DEN HAAG Kinder mishandeling dreigt van een naar bijverschijnsel tot een zeer dreigend en sterk groeiend maat schappelijk probleem te worden. Het aantal mel dingen van kinderen die door ouders of verzor gers worden mishandeld is in het eerste kwartaal van dit jaar met maar liefst 48 procent gestegen ten opzichte van dezelfde periode in 1987. De Raad voor het Jeugdbeleid ad viseert in een vandaag aan de regering aangebo den rapport meer meld punten te creëren waar hulpverleners, onderwij zers, artsen en ook kin deren zelf mishandeling kunnen melden. Uit de cijfers van de Bureaus Vertrouwensartsen inzake kindermishandeling in ons land blijkt dat de trend van een stijgend aantal gemelde gevallen in de laatste jaren zich recentelijk nog sterker heeft doorgezet. Kwamen in 1983 nog 2619 .juist bevon den" gevallen binnen, in 1987 waren dat er al 5200. „Kindermishandeling wordt de laatste decennia steeds meer erkend als een ernstig probleem, al is niet duidelijk of het tegenwoordig ook va ker voorkomt. In elk geval worden wel steeds meer ge vallen bekend", constateert de Raad voor het Jeugdbeleid in haar advies. „Naar de wer- Van de trap gevallen? Of misschien toch mishandeld, want dat kindermishandeling bestaat, is gezien de recente cijfers wel overduidelijk. FOTO: PR kelijke omvang van het pro bleem kan nog slechts gegist worden; er lijkt nog slechts een topje van de ijsberg zichtbaar te worden". De nieuwe alarmerende cij fers vormen de achtergrond voor een aantal aanbevelin gen die de het enerzijds voor een kind eenvoudiger maken om bij een hulpverlener aan te kloRpen en anderzijds meer garanties bieden dat met de klacht ook werkelijk iets wordt aangevangen. Jaarlijks mogen dan enkele duizenden mishandelingen boven water komen, het tota le aantal moet volgens schat tingen ergens tussen de 12.000 en 60.000 gevallen per jaar liggen. Meldingscode Het gaat er de Raad om dat zo weinig mogelijk kinderen verstoken blijven van hulp. In een meldingsplicht voor iedereen ziet de Raad weinig heil, wel zou er een mel dingscode moeten worden opgesteld die richtlijnen be vat voor iedereen die in zijn of haar beroep met kinderen werkt. Elk vermoeden van mishandeling moet door on derwijzers, artsen, kinderop- vangwerkers en hulpverle ners direkt worden aangege ven bij een meldpunt. In de huidige organisatie ko men dergelijke meldingen nog binnen bij de Bureaus Vertrouwensartsen. Het aan tal meldpunten zal omhoog moeten, aldus de Raad in het advies. Bovendien zullen zij nauw moeten samenwerken met andere instellingen en over een stevige organisatie moeten beschikken. Zo'n meldpunt, vindt de Raad, heeft het meeste succes als het is ondergebracht bij een bestaande instelling. De Bu reaus Vertrouwensartsen zouden daarom moeten worden ondergebracht bij de zogeheten Basisgezondheids- diensten (voorheen GG en GD), waarvan er in ons land momenteel ruim zestig zijn. Dat lang niet alle kindermis handelingen gemeld worden, houdt volgens de raad ook verband met de geweldscul- tuur die in sommige gezin nen bestaat en niet zelden in die kringen als normaal wordt beschouwd. In zulke gezinnen bestaat het gevaar van een groeiend isolement waarin ouders hun kinderen opvoeden. Daarnaast kan een gebrek aan materiële midde len dit isolement nog verster ken. De overheid zou er daarom goed aan doen via Postbus 51 voorlichtingscam- f>agnes te voeren of te stimu- eren waarin het gebruik van geweld in gezinnen ter dis cussie wordt gesteld. Onderscheid De Raad voor het Jeugdbe leid maakt er geen geheim van waar zij zelf in deze dis cussie staat. Het rapport: „Er wordt onderscheid gemaakt in enerzijds een lichte vorm van geweld (bijvoorbeeld de pedagogische tik) die moreel verwerpelijk wordt geacht en anderzijds een meer ernstige vorm van geweld die niet al leen moreel verwerpelijk is, maar die ook maatschappe lijk verwijtbaar en strafbaar is. Dit laatste geweld wordt door de Raad kindermishan deling genoemd". Afgezien van de morele kwesties zijn er nog allerlei zaken die in verband met de bestrijding van kindermis handeling verbeterd zouden kunnen worden. Ouders en kinderen zouden makkelij ker hulp moeten kunnen in roepen als er opvoedingspro blemen zijn, deskundigheid onder hulpverleners moet worden gestimuleerd, de kwaliteit van het verhoren van kinderen door politie functionarissen kan beter en ook kan het opsporings- en vervolgingsbeleid worden aangescherpt. Oerwoudhal Mr. Pieter van Vollenhoven heeft gisteren in Arnhem de oerwoudhal in Burgers' Zoo geopend. Hij deed dat in aanwezigheid van prinses Margriet. De oerwoudhal - met als officiële naam „Bur gers' Bush" - is een over dekte hal van 13.500 vier kante meter waarin tropi sche regenwouden (inclusief dieren) zijn nagebootst. Wandelroutes zijn uitgezet langs meertjes, rivieren en een waterval. FOTO: ANP 3 juni Prins Bernhard verricht in Boxmeer de opening van de nieuwbouw van de ma- trassenfabriek Norma Box meer B.V. Prins Maurits wordt, te za- men met andere reserve officieren van de marine, bij het Koninklijk Instituut voor de Marine te Den Hel der als officier beëdigd. Prinses Margriet en mr. P van Vollenhoven wonen de beëdiging van hun zoon bij. RILLAND-BATH Op het spoor tussen Rilland- Bath en Krabbendijke waar gisteren bij een zwaar treinongeval twee mensen om het leven zijn gekomen en 29 mensen gewond zijn geraakt, wer den proefritten uitgevoerd met de goederentrein waar de reizigerstrein achterop botste. Normaal gesproken reed deze goe derentrein niet op dit tra ject; de proefritten waren „ingelegd". Volgens een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwe gen is het uitzonderlijke ka rakter van het goederenver voer echter nog geen verkla ring voor het ongeluk, dat fa tale gevolgen had voor een 76- jarige reizigster uit Sluiskil en een 39-jarige machinist uit Vlissingen. De twee zwaarst gewonde passagiers zijn buiten levensgevaar. Van de andere vijf zwaargewonden is de toe stand stabiel. Eén passagier kreeg van de schrik een hart aanval. Het is niet gebruikelijk dat een machinist van een reiziger strein op de hoogte wordt ge steld van proefritten op het traject dat hij moet afleggen. „Dat hoeft ook niet", aldus de woordvoerder. „De machinist moet gewoon de seinen opvol gen. Dat er in dit geval met een goederentrein geëxperi menteerd werd - waarbij de twintig grintwagens om het energieverbruik te testen re gelmatig tot stilstand werden gebracht - zegt nog niets. We doen duizenden van dergelijke proeven. Nee, waar het om gaat is of de seinen wel goed hebben gewerkt en of die juist zijn opgevolgd". De reizigerstrein, die goed op schema lag (vertrek uit Roos endaal 10.14 uur, geplande aankomst in Vlissingen 11.13 uur) moet op het moment van het ongeluk een snelheid heb ben gehad van 120 tot 130 ki lometer per uur. Volgens de ongedeerd gebleven conduc teur waren er ongeveer zestig passagiers aan boord. Voor zo ver ze niet vervoerd moesten worden naar ziekenhuizen in Goes en Bergen op Zoom, wer den ze met bussen naar Ber gen op Zoom of Kruiningen- Yerseke gebracht. Terwijl de schade aan de treinen zeer groot was, bleven de rails en de bovenleiding relatief ge spaard. Mede daardoor kon de dienstregeling vanmiddag worden hervat. Automatisch Het baanvak tussen Roosen daal en Vlissingen is een van de weinige vakken die nog niet zijn uitgerust met het zo genaamde systeem van Auto matische Treinbeïnvloeding (ATB). Dat systeem zorgt er voor dat een machinist die een onveilig sein negeert toch au tomatisch tot stoppen wordt ravage is enorm, nadat de reizigerstrein op het spoor tussen Rilland-Bath en Krabbendijke achter op een goederentrein is gebotst met een snelheid van ruim 120 kilometer per uur. FOTO: ANP gedwongen nadat hij met bel- signalen is gewaarschuwd. Alle geëlektrificeerde lijnen, de hoofdbaanvakken, zijn daarmee uitgerust. Dat komt neer op 90 procent van alle treindiensten. Alleen de reste rende diesellijntjes beschikken nog niet over ATB. De NS- woordvoerder: „Het baanvak Roosendaal-Vlissingen heeft wel een blokbeveiliging. Dat betekent dat alle seinen auto matisch op rood springen als een trein per abuis een blok binnenrijdt. Het is zelfs zo dat dit baanvak dat als eerste had. Dat is ook de verklaring voor het feit dat hier pas voor 1993 het ATB-systeem is gepland". Er gebeuren zo weinig dodelij ke ongelukken bij de spoorwe gen (de laatste was in 1982 in Rotterdam, toen er drie doden vielen), dat het volgens de NS onmogelijk is een vergelijking te maken tussen het aantal on gevallen op ATB-lijnen en op diesellijnen. STEVO AKKERMAN (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Zeker is dat de CDA-ministers en vijf fractie leden, onder wie voorzitter De Vries, op maandag 22 februari op de hoogte zijn gesteld door een „non-paper" van premier Lubbers. Dit discussiestuk, zo legde Lubbers gisteravond uit, was bedoeld om een richting aan te geven van het sociaal- economisch beleid. Lubbers stelde hierin voor de Wir-ba- sispremie op nul te brengen, maar noemde geen datum van ingang. De maximumsnelheid kost de staat geld. Omdat veel automo bilisten blijkens de politiecon troles minder hard rijden dan zij voorheen deden, daalt het brandstofverbruik aanzienlijk en daarmee zakken ook de in komsten uit accijnzen en btw. DE KNOLLEN Het scheelt de schatkist vol- gulden meer opleverde dan in gens berekeningen van het dezelfde periode van vorig ministerie van financiën circa jaar- Be inkomsten uit accijn- dertig miljoen aan btw-inkom- zen daalden over het eerste sten en een slordige 95 miljoen kwartaal licht; maar dat is vol- aan accijnzen per jaar. ^ens„ Financiën „niets bijzon- Daar staat weliswaar tegen- dersomdat schommelingen over dat er ook meer bekeu ringen zijn uitgedeeld maar die ziin bij lange na niet vol doende om de inkomstender ving te compenseren. Overi gens „is er geen man over- per maand in de accijnzen een normaal verschijnsel ziin. In totaal incasseerde het rijk over het eerste kwartaal zevenhon derd miljoen gulden aan belas tingen meer (totaal 25,3 mil- boord" omdat de inkomsten jard), zoals minister Ruding uit de btw dit jaar door het va" Financiën eerder deze aantrekken van de economie week in de Voorjaarsnota aan fors zijn toegenomen. de Tweede Kamer al schreef. Uit het kwartaalbericht van Volgens een raming van de Financiën over de opbrengst BOVAG daalde de benzine van de rijksbelastingen blijkt omzet van de oliemaatschap- dat over net eerste kwartaal pijen vorige maand met vijf vah dit jaar de btw 435 miljoen procent. Voorhoeve - niet op de hoogu van het non-paper. Voorhoeve verklaarde tijdens het debat dat hij op woensdag 24 februa ri door Lubbers is ingelicht, zonder overigens de datum van ingang te hebben verno men. „Omdat het een vertrou welijk stuk was, heb ik mijn mond gehouden", aldus Voor hoeve. „Net als vele anderen was ik verbaasd over de plot selinge afschaffing van de Wir". VVD-woord voerder Nijhuis had toen al een flinke kracht meting achter de rug met de CDA'er Van Iersel. Diens frac tiegenoot Van Amelsvoort had in maart openlijk in twijfel ge trokken of de ambtenaren van het department van economi sche zaken integer hadden ge handeld, daarmee indirect de aanval openend op de verant woordelijke VVD-minister De Korte. „De suggestie van het CDA dat er op het departe ment is gelekt, is in het rap port niet bewezen", zei Nij huis, die eiste dat de coalitie genoot excuses aanbood aan De Korte. Nijhuis wees net als de PvdA, vertegenwoordigd door woordvoerder Vermeend en fractieleider Kok, op de voorkennis bij het CDA en de massale investeringen die de schatkist miljoenen hebben ge kost. Dat deed de CDA-fractie pijn. Gesteund door fractievoorzit ter De Vries reageerde Van Iersel: „Als er excuses moeten worden aangeboden is het woord aan u". Uiteindelijk bood niemand zijn veront schuldigingen aan en hielden alle fracties met uitzondering van het CDA volgens eigen zeggen een nare smaak aan het fcjebat over. BOSKOOP De fabrikanten van betonmixers Mulder Boskoop en Van Mook Beheer (staalbouw) hebben overeenstemming be reikt over hun geschil inzake de bezetting van commissarissen- plaatsen bij Mulder. Aan de aandeelhoudersvergadering van Mulder op 29 juni zal worden voorgesteld L.G.M. van Mook, A.L. van Mook en J.F. Felderhof tot commissaris te benoemen en J. Lagendijk president-commissaris te laten blijven. W.H. Gallois zal mede op grond van de voor hem naderende leeftijds grens als commissaris van Mulder aftreden. Dat hebben Mulder en Van Mook meegedeeld na bemiddeling van de burgemeester van Boskoop, J.H. Reinders. De raad van commissarissen wordt aldus uitgebreid met twee vertegenwoordigers van Van Mook beheer, terwijl Felderhot namens Mulder de raad versterkt. De partijen hebben een ak koord tot samenwerking* gesloten, waarbij het huidige beleid van Mulder zal worden voortgezet. De Oosterhoutse gebroeders Van Mook hadden door aankopen op de beurs de meerderheid van de aandelen Mulder in handen gekregen en eisten in april op grond daarvan het opstappen van commissarissen om daarna zelf de raad van commissarissen te gaan vormen. Bestuur en ondernemingsraad van Mulder wilden vervolgens maatregelen treffen ter bescherming van de identi teit van de onderneming. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Over de invulling van het basispakket bestaat ook grote onenigheid. Het CDA en de kleine christelijke partijen zijn tegen het kabinetsvoorstel om abortus en sterilisatie in de basisverzekering op te nemen, de VVD steunt het kabinet en de oppositie meent dat .in ieder geval de geneesmiddelen, de tand- zorg voor volwassenen en de fysiotherapie ook in het basispak ket thuishoren. CDA en PvdA verklaarden zich tot woede van de VVD tegen het kabinetsplan om op 1 juli aanstaande al een klein stapje in de richting van het nieuwe stelsel te doen. Ziekenfondsverze kerden zouden volgens het kabinet vanaf die datum een extra toeslag (onafhankelijk van het inkomen) moeten gaan betalen die neerkomt op jaarlijks/60 per volwassene en 30 per kind' Het CDA wil daar pas volgend jaar mee beginnen, maar dan moet tegelijkertijd bij wijze van compensatie de kinderbijslag omhoog. Overigens vindt de VVD dat het kabinet voor de invoering van het nieuwe stelsel best wat meer tijd mag uittrekken dan de be oogde vier jaar.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3