LEIDSE COURANT Je moet het ruim zien. Yoetbaldames goed van start Katwijkers houden stug vol Waterwinkel wijst de weg in mineraalwater cultuur BOOGAARD'S AUTOBEDRIJF AUTO-HOME LEIDERDORP B.V. AUTOBEDRIJF DE RIJN B.V. Rabobank Q De nieuwe Mazda 121, groter dan je denkt. SPORT/LEIDEN GUANGZHOU Het Nederlandse dames voetbalelftal heeft de eerste wedstrijd van het internationale toernooi van Guangzhou, in de Chinese provincie Guangdong, met 3-0 gewonnen van Ivoorkust. De wedstrijd werd bijgewoond door 12.000 toeschou- Bij rust was de stand al 2-0 door doelpunten van Regina van Miltenburg en Ria Vestjens. De laatste benutte een strafschop, die gegeven was na een overtreding tegen Janny Timisela. Na een kwartier in de tweede helft bepaalde Daniëlle de Winter de eindstand op 3-0. DOESBURG - In de hele wereld bestaat een mineraalwater- cultuur. Maar in een land waar water zo'n belangrijke rol speelt als Nederland, is van enig cultuurgoed op drinkwater gebied geen enkele sprake. Italianen. Fransen en Westduitsers kopen regelmatig een flesje mineraalwater van een specifiek merk of bestellen een glas in een restaurant. In Nederland beperkt men zich echter tot het „Spa'tje rood". Dat sommige kroegbazen het wel erg ruim nemen met zo'n bestelling, blijkt wel uit het feit dat in een aantal café's een fles koolzuurgas wordt aan gesloten op de kraan om op die manier een „Spa rood" te produceren. Een klein bedrijf in het Gelderse Doesburg probeert sinds enkele weken de aandacht voor mineraalwater in Neder land te vergroten. Sinds kort bestaat in het oude stadje aan de IJssel een zogenoemde waterwinkel. Onder de naam „Watermerk" probeert H.W. Holman Nederland wegwijs te maken in de wereld van het mineraalwater. Samen met zijn vriendin drijft hij een winkel met watergerichte produkten en daarnaast een waterbar waar de liefhebber kan kiezen uit meer dan honderd verschillende soorten mineraalwater. „Tijdens mijn reizen in het buitenland viel het me regelma tig op dat mensen in die landen vaak een glas mineraalwa ter van een bepaald merk bestellen", vertelt Holman. „Bo vendien heb je in buitenlandse supermarkten schappen vol met allerlei soorten mineraalwater. In Nederland mag je blij zijn als je in de supermarkt twee soorten water kunt krijgen. Er is in Nederland ook volstrekt geen kennis op het gebied van mineraalwater. Desondanks ben ik ervan overtuigd dat er een markt voor mineraalwater is in Nederland". Waterdokter Volgens Holman kan mineraalwater een belangrijke bijdra ge leveren aan iemands gezondheid. „Daar was men in Eu ropa al heel vroeg achter. De Romeinen hebben een enorme badcultuur ontwikkeld waarbij de geneeskrachtige werking van bronwater een belangrijke rol speelde. In de loop der jaren kwamen er in Europa zelfs waterdoktoren die op grond van de eigenschappen van water bepaalde soorten voorschreven aan zieken. In de Bondsrepubliek ontdekte men bij toeval dat zieke of gewonde dieren in een bepaalde bron gingen baden en daardoor sneller genazen. In die tijd ontstond er een heuse wetenschap over mineraalwater", al dus Holman. Maar Nederland bleef achter lopen. Dat had uiteraard ook te maken met het feit dat in ons land vrijwel geen bronnen zijn, maar ook omdat de Romeinse badcultuur in ons land geen ingang kreeg. Daar komt volgens Holman bij dat het christelijke geloof in ons land er toe heeft bijgedragen dat er nooit een Nederlandse watercultuur is gekomen. Holman: „De weinige baden die er waren, werden omgebouwd tot doopvonten. Er is zelfs een bisschop geweest die er trots op was dat hij tot zijn dood nog nooit had gebaad". Kraanwater Nederland kent dus het begrip mineraalwater niet. Wie bij voorbeeld in ons land af wil van het traditionele doktersme dicijn komt meestal terecht bij homeopatische geneesmidde len. Volgens Holman pakt men in zo'n geval in het buiten land een fles mineraalwater. Overigens werd dat proces'in het buitenland de laatste jaren nog eens versterkt na de gif rampen met Sandoz en Basf. Uit angst voor besmetting van het drinkwater nam men steeds meer zijn toevlucht tot mi neraalwater. Volgens Holman gaat de Nederlander er nog altijd vanuit dat het drinkwater uit de kraan veilig genoeg is. (wordt vervolgd) Speciaal water imen Holman geeft de bezoekers van zijn winkel annex wa terbar uitvoerig voorlichting over de eigenschappen van de verschillende „waters". Voor allerlei ziekten en kwalen zijn geschikte merken mineraalwater. Met een beetje kennis van mineralen kan volgens Holman iedereen voor zichzelf uit maken welk water het meest geschikt is. „Watermerk" geeft verder een brochure uit waarin meer wordt verteld over de achtergronden en de geschiedenis van mineraalwater. Daar naast wordt in de brochure de geneeskrachtige werking van mineraalwater toegelicht. Wie bij voorbeeld aan spanningen lijdt, doet er volgens Hol man goed aan om een magnesiumhoudend mineraalwater te kiezen waarin weinig of geen calcium zit en dat evenmin sulfaat bevat. „Zulk water is ook goed om hartkwalen te voorkomen", aldus de Doesburgse waterkenner. Sporters kunnen veel profijt hebben van een zwaar mineraliserend water (dat is water met meer dan 1000 mg mineralen per liter) met veel natrium (zout). Ouderen daarentegen moeten natriumarm water drinken met veel calcium voor hun beendergestel. Themawinkel Binnenkort moet een speciaal voor de Nederlandse markt geschreven boek over mineraalwater verschijnen. Holman legt er de laatste hand aan. In dat boek veel informatie over verschillende mineraalwaters, de eigenschappen van mine ralen en de manier waarop een etiket moet worden gelezen. De waterwinkel is volgens Holman een themawinkel. Daar om staan er niet alleen flessen water, maar ook allerlei an dere produkten die te maken hebben met water. Rietjes, wa terspelletjes, waterbeesten en sieraden met water. Ook veel aandacht voor de Japanse cultuur waarin water een belang rijke rol speelt, zoals bij het theedrinken. KOPERWEG 2 ALPHEN A/D RIJ TELEFOON 01720-35401 Van der Kroft voorzitter scheidsrechters- commissie ZEIST Leo van der Kroft wordt de voorzitter van de nieuwe, enkelvoudige scheidsrechterscommissie, die op 1 juli in functie zal treden. Van der Kroft was tot dusverre de baas van de scheidsrechterscommissie be taald voetbal. Als vice-voor- zitter zal Piet Roomer, de hoogste man in de amateur commissie, fungeren. De overige vijf leden van de commissie zijn Ton van Beek, Cees de Bruin, Rinus den Engelsman, Ben Hop penbrouwer en Joop Wille. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14 00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. ftjidóe Soman t DONDERDAG 2 IUNI 1988 PAGINA 14 NOORDWIJK/LEIDEN Vier Katwijkers wisten in het MVKV 30+ dubbel- toernooi de tennisbanen lang bezet te houden. Piet Guyt en Jaap Kuyt pak ten in de derde set de winst. Gijs Haasnoot en Dick van der Plas lieten zich in dat speldeel ver schalken. In het Z'67 A- toernooi zijn de Leidse kwalifikanten inmiddels uit de strijd. Het Unicum I-kwartet speelt in het hoofdtoernooi. Siemerink en Eltingh starten van daag met een pittige eer ste ronde. Margot van Overloop met een zware klus tegen Marianne van der Torre en Eveline Ha mers komen eerst morgen in aktie. De drie Katwijkse verenigin gen waren in de twee langdu rige herendubbels D30+ alle vertegenwoordigd. De Zee Duiners Guyt en Kuyt won nen de eerste set met 6-2, om de tweede met dezelfde score bij Corporaal en Lorsheyd in te leveren. In de derde set werd de al vroeg genomen voorsprong niet meer afge staan, 6-4 voor (G/K)uyt. Ook KLTV-er Haasnoot had het voordeel van het eigen Kat wijkse grensgebied. Gekoppeld aan MVKV thuis-speler Van der Plas werd de eerste set te gen Andresen en Genzel in de tiebreak voordelig beslist. De tweede set ging snel naar de spelers van de Noordwijkse overkant, van Estec dus, 6-1. De derde set werd na veel spanning gewonnen door An dresen en Genzel, 7-5. Beide winnende koppels bereikten de kwartfinales, die alle zater dag zullen worden gespeeld. De kwarten zullen dezelfde dag worden gevolgd door de halve finales. Naast de finales op zondag is een demonstratie Bl-dubbelspel gepland tussen het Zee Duin herendubbel Jan-Willem Lugthart/Léon Damen en de Hillegom/Room burg combinatie Marcel Vink- /Joost van Leeuwen. Voor het overige werd in de overige ontmoetingen een ruime score voor de winnaars, waaronder de geplaatste koppels, geno teerd. Het heeft de eetlust van de deelnemers niet doen afne men, meer dan 100 Indische maaltijden werden verorberd. Z'67 - toernooi Jan Siemerink opent zijn reeks van Nederlandse A-toer nooien met een pittige eerste ronde in het Z'67 toernooi. Het lot koppelde Siemerink in dit Rotterdamse gebeuren aan de als nummer drie geplaatste Jo- han Vekemans. De Rijnsbur ger weet zich gesterkt door zijn optreden in het jeugdtoer- nooi van de „Open Franse" op Roland Garros. Of de winst op de Spanjaard Lopez (6-1, 7-5) en het verlies met 1-6, 7-6 (12- 10). 2-6 tegen de Engelsman Jeffrey Hunter echter vol doende internationale erva ring heeft opgeleverd om de de wereld rondtrekkende Ve kemans te kloppen moet worden afgewacht. Mede Unicum I- speler Jacco Eltingh mag het vanavond op nemen tegen de van de plaatsingslijst Ralph Kok. Een lastige klus, de zon der setverlies bereikte en de van Fernon Wibier met 6-3, 6- 4 gewonnen finale van het A- toernooi van Manege moet vertrouwen geven. Ook Margot van Overloop kan in het hoofdtoernooi rekenen op een zware eerste ronde. De Leiderdorpse mag het morgen om 13.30 uur opnemen tegen Marianne van der Torre, die zowel qua ranking als door de wedstrijdleiding als winnares wordt getipt. Eveline Hamers wordt op basis van haar Ne derlandse titel nog als finaliste ingeschat. De Limburgse in Unicum-dienst moet beginnen de eerste ronde tegen streek- genote Beltgens pakken. In het vooraf aan het hoofd toernooi gespeelde kwalifika- tie-toernooi stuitte Michael van den Berg in de eerste ron de op Roger Warmenhoven. De laatste had zich te laat in geschreven en bleek met 6-4, 6-2 qua lengte kleiner, maar qua uitslag een maatje te groot. Michaels naamgenote Heieen van den Berg klopte Sacha Bi soski met 6-2, 6-1, maar kon ii de tweede ronde toch nil doordrukken tegen Haags Eva Haslinghuis, 6-2, 3-6, 4-f Evelyne Buermann wist een X 1 en 5-3 achterstand in cj tweede set om te buigen naq een 6-5 voorsprong, maar req de het niet in de afsluitendi tiebreak (4-7). De eerste se was met 2-6 verloren gegaan. m Perfecte harmonie tussen mens en machine. Het fenomeen compact-car kan eindelijk serieus worden genomen. Want nu is er een compact-car die laat zien dat handige buiten maten grootse resultaten kunnen hebben: de nieuwe Mazda 121. Dat de Mazda 121 zoveel ruimte biedt is het gevolg van vele jaren research. Perfecte harmonie tussen mens en machine bereik je tenslotte niet zomaar. De opdracht was een compact car te ont wikkelen die een maximum aan bewegings vrijheid kon bieden. Daarbij zijn niet de buitenmaten van de Mazda 121, maar de be hoeften van z'n inzittenden als uitgangspunt genomen. En een mens heeft nu eenmaal aiimte nodig. Zeker in de auto. Om te be ginnen heeft de nieuwe 121 zo'n spoorbreedte, dat je niet meer de hele tijd schouder aan schouder hoeft te zitten. Door de hoogte van de carrosserie heb je alle hoofdruimte die je je maar kunt wensen. En de dwars geplaatste motor en het nieuw ontworpen ophangingssysteem nemen zeer weinig ruimte in, zodat je echt je benen kunt strekken. Het resultaat: plaats genoeg voor vier personen, comforta bel rijden en zeer makkelijk inparkeren. Het oog wil natuurlijk ook wel wat. Een laag front, een eigenwijze neus en de uitge bouwde wielkasten geven de Mazda 121 een sportief en ondeugend uiterlijk. Een uiterlijk dat hij overigens met gemak waarmaakt. Probeer het perfecte maatwerk van de nieuwe 121 maar eens tijdens een proefrit. Dan kom je er achter dat deze Mazda heel wat om het lijf heeft.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 14