Rijnsaterwoude wil meer geld voor restauratie monumenten 4 Alkemade wikt en weegt over lokatie nieuw gemeentehuis j dienstuerleni 8 dagpuzzel Varkenshouderij betaalt dwangsom LEIDEN OMGEVING CaidacSoinq/ni DONDERDAG 2 JUNI 1988 PAGINA 12 aan tafel Schotel van kabel jauw en spinazie met aardappelpuree - vla met cake Als u met zijn beiden bent, dan heeft u het volgende nodig: 800 g spinazie, 1 ui, knoflook, 10 g margarine, 2 tomaten, 250 g kabeljauw filet, zout, 2 dl water, tijm, peperkorrels, laurierblad, zachte margarine, 50 g ge raspte kaas, 1 volle lepel paneermeel; l/t tot 1 kg aardappelen, zout, 15 g margarine, melk, peper, nootmuskaat; 4 plakje cake, 2 lepels rum of vruchtesap of verdunde limonadesiroop, 4 dl gele vla (4 dl melk, 20 g cus tard, 24 g suiker). Kijk de spinazie na op onge rechtigheden en was haar. Fruit de kleingesneden ui met een hele teen knoflook 'in de margarine lichtbruin en zet de pan af. Dompel de tomaten in kokend water en ontvel ze. Spoel de kabel- 'jauw af met koud water en. bestrooi de vis met zout. Breng het water aan de kook met tijm. peperkorrels en laurierblad, leg er de vis in 'en houd de massa tien minu ten tegen de kook aan. Zet de spinazie op met aan hangend water, laat haar 'slinken en nog een paar mi nuten doorkoken. Vet een ovenschaal in met zachte margarine, zet een mengsel van kaas en paneermeel klaar en snijd de tomaten in stevige plakken. Snijd de uit gelekte spinazie wat kleiner en meng haar met zout en de gefruite ui; doe de knoflook weg. Schep de vis in de oven schaal. leg er de tomaten op en vervolgens de spinazie. Bestrooi de schotel met het kaasmengsel en zet hem in een voorverwarmde oven, die op 6 of 225 staat. In onge veer tien minuten heeft het gerecht een lichtbruin kors tje- Kook de aardappelen gaar, giet ze af en stamp ze fijn. Voeg margarine en zo veel melk toe dat er een smeuïge puree ontstaat. Roer de puree in een paar minuten glad en luchtig en maak haar op smaak af met zout, peper en nootmuskaat. Besprenkel blokjes cake met rum. vruchtesap of verdunde limonadesiroop en leg er na een half uur de vla op. JEANNE LL APOTHEKEN De avond- en nact diensten van de apotheken in de r i tot vrijdag 3 j donderdag 18.00-19.00 uut. Tel. 071-141808. ONGEVALLENDIENST ZIEKENHUI ZEN LEIDEN Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis be halve van dinsdag 13.00 u. tot woens dag 13.00 u. (Diaconessenhuis polikli- 18a in Leiden. Cronesteinkade VERENIGING BESCHERMING ON GEBOREN KIND Hulpverlening bij ongewenste zwangerschap voor moe der en kind. Bel tel. 071-897762. 071- 142201 of 033-620244. Het laatste s dag en nacht ANTI-DISCRIMINATIE CENTRAAL MELDPUNT LEIDEN. Ketelboeter- steeg 10. Ma. t/m vr. telefonisch be- 18.80-20.30. LEIDSE RECHTSWINKEL Juri disch Adviesbureau. Ketelboeters- steeg 10. tel. 130775; afdeling belas tingen: alleen op afspraak, kiachten- 18.30-20.30. afdaling t In elk vakje dient een letter te worden ingevuld, waardoor zowel horizontaal als verticaal woorden van navolgende betekenis verkre- De tussen haakjes geplaatste ge- Eremedaille voor Nel Rijsdorp LEIDSCHENDAM Bij haar afscheid als be stuurslid van de Stichting Open Jongerencentrum De Sater heeft mevrouw N. Rijsdorp-Fris gisteren de eremedaille van de gemeente Leidschendam ge kregen. Mevrouw Riisdorp was achttien jaar gele den met enkele anderen initiatiefneemster voor een onderkomen voor het open jongerenwerk. In Leidschendam bestond in tegenstelling tot omlig gende gemeenten niets op dit gebied. Zij heeft daarop, zoals burgemeester W.F. de Vreeze bij de uitreiking van de medaille zei, „een niet aflatende strijd voor het open jongerenwerk gestreden". In eerste instantie werd een oud schoolgebouw ver kregen dat tot „De Sater" werd omgebouwd. Om een beter onderkomen te krijgen heeft het stich tingsbestuur en vooral mevrouw Rijsdorp daarna iaren lang bij gemeentebestuurders de druk op de Ketel gehouden. Het resultaat was een nieuw ge bouw op de hoek van Bachlaan en Koningin Julia- naweg. Informatie over Namibië LEIDERDORP De werkgroep Leiderdorp tegen apartheid organi seert vrijdagavond in de Sjelter aan de Heem raadlaan in Leiderdorp een bijeenkomst over Namibië. Gast is Rosa- linde Blondé, die in 1970 uit Namibië vluchtte en nu in Nederland woont. Zij zal aan de hand van dia's informatie geven over haar geboorteland en vragen beantwoor den. Ook is er een expo sitie over Namibië inge richt. Aanvang acht uur. TRAININGEN VOOR DRIEKAMP ALKEMADE ALKEMADE Ook dit jaar houden de zwem- en polovereniging en de schaatsvereniging Alkemade de jaarlijkse Driekamp. Deze wordt gehouden op zondag 28 augustus en bestaat uit de volgende onderde len: (A): 1600 meter zwemmen, 60 kilometer wielrennen en 12 kilo meter lopen. (B): 800 meter zwemmen, 30 kilometer wielrennen en 6 kilometer lopen. De onderdelen zwemmen, fietsen en lopen worden dit jaar onderbroken door pauzes van iets minder van een uur. Voor de verschillende onderdelen bestaat de mogelijkheid onder goede be geleiding te trainen. Tegen een vergoeding van een rijksdaalder per keer kan onder deskundige leiding zwemtraining worden gevolgd. De trainingen worden gehouden op woensdagavond van zes tot zeven uur en starten op woensdag 13 juli in zwembad de Tweesprong in Roelofarendsveen. Loop vereniging Plantaris in Alkemade geeft deel nemers aan de Driekamp de mogelijkheid om onder technische bege leiding loopconditie en looptechniek te verbeteren. Deze trainingen vinden plaats op maandagavond van half negen tot half tien op de atletiekbaan in de Leidse Hout. Men vertrekt vanaf de Noordhoek (watertoren) in Roelofarendsveen om kwart voor acht. De kosten zijn een rijksdaalder per keer (leden gratis). Voor meer informatie over de Driekamp: Corrie Lammertink telefoon 01713-3564 en Ria van Berkel telefoon 01713-5036. Ensembles in Hazerswoude HAZERSWOUDE Drie Hazerswoudse en sembles spelen zondag in het ontmoetingscen trum Het Anker aan de Chopinlaan 2 muziek van onder andere Vi valdi, Frescobaldi, Mo zart, Jacob en Gyro- wetz. De ensembles II Preto Rosso, Bonelli Quartet en Quintet Quintool spelen vanaf half vijf. De toegang sprijs is drie gulden vijftig. Kaartverkoop in het gemeentehuis en slagerij Rietveld op het Ambachtsplein. RIJNSATERWOUDE Volgens de gemeente Rijnsaterwoude zijn de toegekende subsidiebedra gen voor de restauratie van monumenten in en rond het dorp volstrekt onvoldoende. „Kleine ge meenten met relatief wei nig monumenten krijgen een laag budget voor res tauratie. Wanneer een ge meente zoals Rijnsater woude al één groot monu ment bezit, slokt dat ge bouw al zoveel geld op dat er voor de overige mo numenten vrijwel niets meer overblijft. En zelfs voor dat ene grote ge bouw is eigenlijk al te weinig geld voorhanden", aldus een woordvoerder van de gemeente. Met dat grote gebouw wordt gedoeld op de Nederlands Her vormde Kerk aan de Heren weg die spoedig moet worden gerestaureerd. De minister van WVC heeft aan de" ge meente een subsidiebedrag be schikbaar gesteld van in totaal 248.694 gulden voor de periode 1989-1993. Het is echter geble ken dat voor de restauratie van de kerk al een bedrag van 600.000 gulden nodig is. Voor de kerkrestauratie kan een maximaal bedrag van 480.000 gulden aan subsidie worden aangevraagd. De restauratie van de toren van de kerk kost nog eens 100.000 gulden, maar ook hier is slechts 70.000 gul den subsidie voor te verkrij gen. Behalve de kerk kan ook de molen aan de Heilige Geest laan als „slecht" worden om schreven als het gaat om de staat van het gebouw. Ook hiervoor is zo'n 250.000 gulden nodig, terwijl er een subsidie van 150.000 gulden voor ver kregen zou kunnen worden. Het totale subsidiebedrag dat, inclusief een bedrag van 30.000 gulden voor het monu ment de boerderij aan de He renweg, maximaal voorhan den zou moeten zijn is ruim 600.000 gulden. Dit bedrag gaat ver uit boven het bedrag dat werkelijk wordt verkregen (een kleine 250.000 gulden). Weinig „Dit geeft nog maar eens aan dat er veel te weinig geld is om de restauratie daadwerke lijk aan te pakken", vertelt de woordvoerder. „Ondanks dat de regeling omtrent de toege kende subsidie van WVC in 1990 van start gaat, kunnen we een voorlopig krediet aan vragen waardoor we met res taureren zouden kunnen be ginnen. Er kan een bedrag aangesproken worden van oh- geveer 65.000 gulden; een be drag dat tussen 1990 en 1992 toegekend is. Het blijft echter een druppel op de gloeiende plaat". De gemeenten wachten echter op een nieuwe „monumenten wet". Dit houdt een ander sub- woordvoerder. sidie-toekenningsbeleid in. „Dan wordt er niet alleen ge keken naar het aantal monu menten maar er wordt dan ook rekening gehouden met de grootte van een monument", aldus de woordvoerder. De re geling laat echter nog wel even op zich wachten. Op zijn vroegst kan hier over twee jaar gebruik van worden ge maakt. Tot die tijd moet de ge meente het doen met de subsi die die nu voorhanden is en eigenlijk pas in 1990 van start gaat. „In 1989 kunnen we ge bruik maken van een interim- regeling: de rijksregeling res tauratie monumenten. We kunnen dus een voorschot krijgen, maar het potje raakt nog sneller op", aldus de Rommelmarkt Muziekvereniging DSS uit Aarlanderveen houdt za terdag van twee tot vijf uur een grote rommelmarkt in en om het dorpshuis. De opbrengst is bestemd voor het instrumentarium van de vereniging. Puzzeltocht Voetbalvereniging UDO uit Oegstgeest houdt zondag een fietspuzzeltocht. Tussen tien en twaalf uur kan worden gestart op het sportpark aan de Van Hou- dringenlaan. Het inschrijf geld bedraagt vijf gulden, kinderen tot en met 14 iaar oud moeten een rijksdaal der betalen. Summerland De formatie Summerland treedt zondagavond op in bar-dancing Blues Brothers aan het Henri Dunantplein 11 in Hillegom. De band brengt een zeer gevarieerd repertoire. Blues Brothers gaat om negen uur open. Concert Marianne Gest (sopraan), Fred Gest (piano), Karin de Haan (alt) en het Haarlems Triple Kwartet onder lei ding van Jos Westendaal geven zondagmiddag een concert in Artopa aan de Grevelingstraat 50 in Lis- se. Zii brengen werken van Schubert. Schumann, Brahms. Mendelssohn, Pur- cell, Offenbach, Handel, Mozart en Dvorak. Het concert begint om twee uur, de toegang is gratis. Jazz Jazzclub De Wagenschuur sluit het seizoen zondag middag af met een concert van het huisorkest Swingin Crash, dat een speciaal pro gramma voor deze gelegen heid heeft samengesteld. Het vocale deel wordt ver zorgd door zangeres Tiny Schenkel. Het concert heeft plaats in De Hollandse Tuyn aan de Hoofdstraat 24 in Leiderdorp. De toegang sprijs is zes gulden (dona teurs gratis). Het concert begint om negen uur. Kanotocht De Leiderdorpse kanovere niging Rijnland houdt op zondag een kanotoerto^ht voor leden van de Neder landse Kanobond. Ook niet-leden mogen deelne men. De tocht (15 of 25 ki lometer) voert onder ande re door de grachten en sin gels van Leiden. De leden van Rijnland kunnen ge bruik maken van de vere- nigings-vloot en de overige deelnemers kunnen een kano huren bij Felix Ka nosport (01713-3256). De start is om half elf vanaf het gebouw van de vereni ging aan de Does in Leider dorp. Deelname kost een rijksdaalder. Voor meer in formatie E. Oudshoorn, te lefoon 01713-4668. AANTAL DIEREN NU DRASTISCH VERMINDERD DEN HAAG/HAZERS- WOUDE De gebroe ders L.A.M en J.C. Smits hebben deze week enkele duizenden guldens boete betaald aan de gemeente Hazerswoude. De broers moesten deze dwangsom betalen omdat zij lange tijd te veel dieren hadden op hun varkensfokkerij en mesterij aan de Sta tionsweg. Inmiddels heb ben zij het aantal varkens teruggebracht tot de norm van 200 mesteenheden en voldoet het bedrijf nu aan de regels van de hinder wet. Zij hadden eerder in strijd met de hinderwetvergunning voor dé varkensfokkerij 480 dieren op hun bedrijf. De gemeente Hazerswoude achtte het opleg gen van een dwangsom van 300 gulden per dag, zolang de gebroeders zich niet aan de re gels in de vergunning hielden, passender dan een sluiting van een gedeelte van het bedrijf. De gebroeders Smits eisten echter bij de Raad van State de beschikking van de dwang som te vernietigen. Later gin gen zij in beroep bij de Kroon. De gebroeders Smits zijn van mening dat er een oude telling is toegepast. De aard van het bedrijf zou inmiddels veran derd zijn van een fokkerij- mesterij in een varkensver meerderingsbedrijf. Volgens Smits moet er een telling worden toegepast die betrek king heeft op de hinderwet op veehouderijbedrijven. De Kroon verwierp deze week echter het beroep van de ge broeders om de dwangsom te vernietigen. Een woordvoerder van de ge meente verklaarde gisteren dat de gebroeders Smits in middels enkele duizenden gul dens aan de gemeente hebben betaald en dat zij het aantal varkens hebben aangepast. „De maatregel heeft zijn doel bereikt", vertelde de woord voerder die ook verklaarde dat het bedrijf zowel een fok kerij al een veehouderij is. De eerdere eis dat de gebroeders een boete van 300 gulden per dag vanaf 22 april 1987 zouden moeten betalen is niet hele maal ingewilligd. „Dat zou een enorm bedrag geweest zijn en zover wilden we niet gaan", aldus de woordvoerder. Geen voorrang: meisje gewond ALPHEN AAN DEN RIJN Een 16-jarig meisje uit Hazers- woude-Kijndijk is gisteroch tend gewond geraakt bij een ongeluk. Het meisje reed met haar bromfiets op de Prinses Margrietlaan in de richting van de Prinses Marijkelaan, toen zij verzuimde voorrang te verlenen aan een 23-jarige au tomobilist uit Leimuiden op de Prinses Beatrixlaan. De chauffeur week nog uit, maar een botsing was onver mijdelijk. Het meisje is overge bracht naar het Rijnoord zie kenhuis. Geit en lammeren C aangevallen "V AARLANDERVEEN S' In een weiland-en|a-p een sloot in Aarlan- I derveen zijn gisteren een dode geit en eerv zwaar gewond lam-DE aangetroffen. De po-sta litie vermoedt dat de1*1 beesten zijn aange- vallen door een vosJj,a of een hond. De won- ei den wezen daar op. Een tweede lam is nog zoek. str Koos de Jeu geridderd De heer J.W. de Jeu kreeg gisteren uit handen van burgemeester A A.H. Meerburg de eremedaille in zilver van de Orde in Oranje: Nassau opgespeld. De Jeu vierde gisteren zijn vijftigjarig dienst-LI verband bij het Oude Weteringse autobedrijf Idelenburg, dat eveneens haar gouden jubileum vierde. De feestelijkheden von-Lw den plaats in restaurant De Woelige Baren. Veel vrienden en za kenrelaties maakten van de gelegenheid gebruik om de jubile- rende heren Idelenburg en „hun" Koos de Jeu te feliciteren. £L FOTO: WIM VAN NOORT E01 HERMAN BROOD IN DE SATER LEIDSCHENDAM Herman Brood and his Wild Romance zullen vrijdag 10 juni optreden in het jongerencentrum De Sa ter aan de Bachlaan in Leidschendam. In de voorverkoop zijn kaarten van 12,50 te verkrijgen in De Sater, bij Van Leest in Leidsenhage en bij het bespreekbureau Spui hoek Wagenstraat in Den Haag. Morgen komen de Music Center Drive-in Show en de Multiwave Laser- en Video Show. Aanvang 21.00 uur. ALKEMADE In de ko mende maanden zal de gemeenteraad van Alke made een uitspraak moeten doen over de beeldbepalende waarde van het huidige gemeen tehuis. Als de raad vindt dat de ongeveer honderd iaar oude panden, waaruit het gemeentehuis bestaat, plaats mogen maken voor nieuwbouw, dan zou met de technische voorberei dingen een aanvang kun nen worden genomen. Als de raad echter vindt dat het gebouwencomplex uit cultuur-historisch oogpunt moet worden gehand haafd, dan zal men zich vervolgens moeten buigen over de vraag of een nieuw gemeentehuis bin nen het centrumgebied van Roelofarendsveen moet blijven. Zo niet, dan zou de Meerkreuk in Oude Wetering een „veel betere" lokatie zijn, zo meent de Vereniging van Nederland se gemeenten (VNG) in een 15.000 gulden kostende „bruik baarheidsanalyse", in opdracht van het Alkemadese gemeen tebestuur opgesteld. De VNG noemt in haar analy se voorts een tweetal „compro missen". Een daarvan is het terrein van Rodewijk achter het huidige gemeentehuis vol te bouwen. Dat zou dan zoda nig gebeuren dat het tracé voor een eventueel te realise ren westelijke omleidingsweg niet wordt belemmerd. De ontsluiting van het perceel van Rodewijk zou zelfs de aan zet voor dat tracé kunnen zijn. Een belangrijk nadeel van dit compromis is het feit dat het nieuwe gemeentehuis wordt weggestopt achter het oude ge meentehuis, dat andere be stemmingen zou krijgen, en achter ondermeer de melk zaak van Van der Poel aan het Westeinde. Een tweede com promis. waarmee de VNG op de proppen komt is het terrein van het Vriesbedrijf Van der Meer aan de Langeweg, dat over niet al te lange tijd vrij komt. Het belangrijkste nadeel van dit compromis wordt ge vormd door de extra kosten van sloop en herindeling (2,3 miljoen gulden) en de aanwe zigheid van een conservenbe- drijf annex inleggerij ernaast. Actie Vorig jaar heeft de gemeente raad zich in principe uitge sproken voor de algehele sloop van het huidige gemeentehuis om plaats te maken voor nieuwbouw op een enigszins verschoven lokatie op Noord- hoek /Westeinde in Roelofa rendsveen. Hierna organiseer de de Historische Vereniging Oud-Alkemade een handteke- ningenaktie voor behoud van althans een deel van het oor spronkelijke gemeentehuis. Deze actie leverde in totaal 4600 handtekeningen op. Naar aanleiding hiervan ont stond op gemeentelijk niveau een discussie over de vraag of het Gebouwencomplex als cul tuur-historisch waardevol moest worden beschouwd. Volgens de Bond Heemschut, die door Oud-Alkemade was geraadpleegd, zou in ieder ge val het oudste pand van het gebouwencomplex in stand moeten worden gehouden. De door he^ gemeentebestuur in de arm genomen Rijksdienst voor Monumentenzorg daar entegen vindt dat het oudste pand alleen maar van belang is ,\als onderdeel van een gro tere reeks laat-19e eeuwse be bouwing, die de plaatselijke ontwikkeling van openbare dienstverlening en het bestuur Het gemeentehuis van Alkemade is onderwerp van heftige discussies. enigszins weerspiegelt. Bij een eventuele afbraak van de be lendende 19de-eeuwse panden zou het oorspronkelijke ge meentehuis dan ook aan waar de inboeten". Voorts zegt Mo numentenzorg: „De architecto nische kwaliteit overstijgt het lokale niveau niet". De samensteller van de kers verse VNG-Bruikbaarheidsa- nalyse meent dat de huidige bebouwing alleen architec tuur-historische waarde heeft, als de panden bestemd zouden worden voor haar oospronke- lijke doel en heraangepast tot de oorspronkelijke vorm. Dat wil zeggen het afbreken van de in 1950 toegevoegde boven verdieping en de later gereali seerde uitbreidingen. De door de historische vereniging Oud- Alkemade aangedragen moge lijkheid om van het oorspron kelijke gemeentehuis de oost en noordgevel te laten staan met behoud van de kapcon structie noemt de VNG een „schijnoplossing". „Zulk een „facade-bouw" moet gezien worden als uiterlijke schijn en in esthetische en historische zin als „armoede", aldus de VNG. Centraal In een door het gemeentebe stuur opgestelde discussienota staat dat het bouwen van een nieuw gemeentehuis op de huidige lokatie een goede op- centraal ten opzichte van meeste dorpen van Alkemade, terwijl bovendien in een eerder stadium door de ge meenteraad al gekozen is voor de ontwikkeling van een ge meentelijk „hart" of „cen trum" op en rondom de Noordhoek in Roelofarends veen. In de discussienota wordt niet ontkend dat het ge meentehuis een belangrijke plaats in de hele centrumont wikkeling inneemt. „Ook het historisch besef speelt mee. Het gemeentehuis is immers al meer dan honderd jaar op de (Noord)„Hoek" gevestigd". In financieel opzicht echter is het bouwen op de huidige lo katie aan te merken als de duurste variant, namelijk 1,2 miljoen gulden duurder dan bouwen op de Meerkreuk. Dan nog is de situatie niet op timaal. Voor het verkrijgen van een verantwoorde bebou wingsoppervlakte zouden de panden Noordeinde 4a en 4b moeten worden aangekocht en gesloopt. Het VNG becijfert de extra kosten daarvan op maar liefst acht ton en komt zodoen de op een meerprijs van twee miljoen gulden boven de bouwkosten van circa zeven miljoen gulden. Dit laatste be drag is overigens inclusief de kosten van tijdelijke huisves ting van de ambtenaren. Het instandhouden van alleen het oudste deel van het ge- FOTO: WIM VAN NOORT meentehuis heeft als nadeel een niet-efficiënte terreininde ling en een niet-optimale be reikbaarheid. Volgens de VNG verdient de Meerkreuk veruit de voorkeur voor vestiging van het gemeentehuis. „De grond is vrij beschikbaar, er zijn geen bemoeilijkende facto ren aanwezig en ook planolo gisch zijn er geen bezwaren". Aan de financiële voordelen van de bouw van een gemeen tehuis aan de Meerkreuk kan nog worden toegevoegd de op brengst wegens het vrijkomen van het terrein van Rodewijk en de opbrengst uit verkoop of verhuur van het huidige ge meentehuis. Wellicht bespaart de gemeente zich voorts hoge kosten aan nieuwe wegen die nodig zouden zijn bij realise ring van een gemeentehuis op de huidige lokatie. Volgens het VNG „Verdraagt de huidige precaire huisvestingssituatie geen tijdverlies". - Omdat nieuwbouw aan de Meerkreuk sneller kan worden gereali seerd, verdient deze lokatie daarom ook in dit opzicht de voorkeur van het VNG. Poli tiek Alkemade staat voor een moeilijke keuze, omdat men tot nu toe vastgehouden heeft aan de Noordhoek in Roelofa rendsveen als centrum van Al kemade. In die centrumplan nen was uitgegaan van een nieuw gemeentehuis op de huidige lokatie. Ruim 170 hectare reservaat in oó veenweidegebied De Meije DEN HAAG/NIEUWKOOP Van het veenweidegebied rond ge. De Meije in Nieuwkoop moetjer 170 hectare reservaat worden, De overige 320 hectare moeten gj| worden aangewezen als be- mj heersgebied. Op dit standpunt g„ heeft een meerderheid van Ge- Qc deputeerde Staten van Zuid--du Holland zich gesteld. De pro- va vinciale commissie voor recrea- tie, natuur en agrarische zaken ov praat morgen over dit voorstel. wt In een beheersgebied mogen de boeren blijven, terwijl zij in een reservaat niet welkom zijn nj, en daarom worden uitgekocht, ju Een reservaat is eigendom van natuurbeschermingsorganisa- ties. Het reservaat in Nieuw- je koop beslaat voornamelijk het re, oostelijk gedeelte van het ge-^u bied en is al voor een groot ge- ha deelte in handen van natuurbe- „e schermingsorganisaties. ^ii De discussie over een reservaat begon in 1984 toen het ministe- af rie van VROM voorstelde het vc hele gebied Nieuwkoop als re- pj, servaat aan te wijzen. Dit stuit- te op fel verzet bij de gemeente Nieuwkoop en agrariërs en na een aantal varianten, hebben H GS nu besloten 170 hectare alisH reservaat aan te wijzen en 320 hectare als beheersgebied. GS zijn hiermee niet tegemoet ge komen aan de wensen van gemeente Nieuwkoop, de Vere niging Behoud en Beheer Veenweidegebied en het Land bouwschap. Zij willen dat het hele gebied wordt aangewezen als beheersgebied, met uitzon dering van stukies die eigen dom zijn van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumen ten. Deze vereniging wil juist dat het hele gebied wordt aan-j gewezen als reservaat. De te genstanders het reservaat vin den dat boeren in het gebied moeten kunneri blijven wer-1 ken. Volgens Natuurmonumen ten gaat de natuur juist hard achteruit door de werkzaamhe den van de boeren, zoals over bemesting en onderbemaling. Gedeputeerde Staten me dat er bij de Nieuwkoopse boe ren een redelijke bereidheid bestaat zich in te zetten natuur en landschap. Men wil. de agrariërs een kans geven dat waar te maken. Wanneer aan die verwachting niet wordt voldaan, dan houden GS de mogelijkheid open het gebied in zijn geheel als reservaat aan te wijzen.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 12