^Eeidae Sou/temt Grens bezuinigingen gevaarlijk genaderd STAD OMGEVING Stationsgebied veiliger door bouw woningen ALLER LEI(DS) Een cadeau van formaat Laurier wil strikte controle opkamerbemiddelingsbureaus Plan voor parkeergarage aan het Kort Galgewater ==1 U DONDERDAG 2 JUNI LEIDEN STEUNT \CTIE TEGEN SHELL AEIDEN De gemeente Leiden steunt |e Werkgroep Zuid-Afrika Leiden (WZL) iij het uitgeven van informatiekrantjes en jffich^s alsmede het plaatsen van adver- mties waarin de aanwezigheid van Shell li Zuid-Afrika wordt gelaakt. Ook betaalt «en mee aan het ophangen van een span spek over de Breestraat bij het stadhuis £et de tekst: 'Shell, smeer 'm uit Zuid- ifrika'. Alleen wethouder J. Fase (VVD) beft zich tegen de subsidie van 4000 gul- j?n verzet. De actiebereidheid van Leiden rordt gekoppeld aan een nationale actie- èriode van 10 dagen (16 tot 26 juni) tegen pt bejeid in Zuid-Afrika. Wethouder H. p la ^lar is afgevaardigd als deelnemer 9n de nationale manifestatie op zaterdag il juni in Amsterdam. Huldigingsfeest voor Zangeres zonder Naam LEIDEN Voor de huldiging van de Zangeres zonder Naam zijn vanaf zater- (071-131943, zaterdag van 11.00-15.00 uur, werkdagen 10.00-12.00 uur). De zan geres krijgt op zondag 12 juni uit handen van burgemeester C. Goekoop de ere penning van de gemeente. Aan de daar mee samenhangende huldiging geeft een aantal bekende (oud-)Leidenaren zijn medewerking. Te verwachten zijn musi cus Joop Stokkermans, schrijver Maar ten Biesheuvel, Leidse Kees, Wies Cavé, PvdA-raadslid Elly Kerckhoffs en Toet Beuker. De huldiging heeft plaats in de vorm van een praatprogramma gepre senteerd door Jan Rijsdam. Tafelronde veertig jaar Dat gebeurt met een jubileumfeest in Warmond. De baten van dit feest zijn bestemd voor Huize Bui tenzorg in Leiderdorp, een verblijf voor meervoudig gehandicapte kin deren. De Leidse Tafel is onderdeel van een internationale organisatie van mannen jonger dan veertig met meer dan 2700 leden verspreid over ruim 170 afdelingen in Neder land. De Leidse afdeling was een der eerste in Nederland. Meer dan 100 tafelaars, onder wie de oprich ters van de Leidse Tafelronde, worden morgen verwacht voor de viering van het achtste lustrum. Dieven opgepakt LEIDEN Twee Hagenaars (22) en een man uit Zoetermeer (19) zijn gistermiddag om tien voor vijf op de Middelstegracht aangehouden door de politie. Het drietal was door een re chercheur betrapt bij de diefstal van twee boxen bij een winkel in geluidsapparatuur aan de Nieuwe Rijn. De rechercheur waar schuwde vervolgens de politie. De boxen, met een waarde van 1800 gulden, gaan terug naar de winkel. Woningbouw Zijloever LEIDEN De woningbouwvereniging De Eendracht wil op de Zijloever 90 huurwonin gen bouwen. Burgemeester en wethouders van Leiden steunen dit plan en zullen de ge meenteraad voorstellen garant te staan voor een geldlening van ruim elf miljoen gulden om de bouw te bekostigen. De grond wordt in erfpacht aan de bouwvereniging overgedaan. Jongen geeft meisje klappen LEIDEN Een Leids meisje heeft gisteren bij de politie aangif te gedaan van openlijke geweld pleging en vernieling/mishande ling. Het meisje kreeg op de Steenstraat ruzie met twee Leidse mannen, van wie er een op haar bromfiets was gaan zitten. Zij merkte daarover iets op en kreeg klappen in haar gezicht. Toen zij wegreed trok een van de mannen man haar van haar bromfiets af, waardoor zij ten val kwam. De politie greep de daders van 23 en 28 jaar in de Breestraat. Het meis je liep een gezwollen jukbeen op en klaagde over hoofdpijn. Haar jas werd vernield. Bezwaar tegen bouw clubhuis LEIDEN Bewo ners van het Margo Antikpad hebben bij de gemeente be zwaar aangetekend tegen de bouw van een clubhuis aan de Carry van Bruggen- weg, vlak achter hun seniorenwonin gen. De bewoners vrezen er veel over last van te ondervin den. VNG-VOORZITTER HAVERMANS OP CONGRES IN LEIDEN- LEIDEN De grenzen van de bezuinigingen zijn voor de Nederlandse gemeenten gevaarlijk dicht genaderd. Vooral de openbare veiligheid (politie), onderwijs, soci aal cultureel werk en het functioneren van de bij stand worden bedreigd. Dat zei de Haagse burge meester A. Havermans vanmorgen in Leiden in zijn jaarrede voor de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG), waarvan hij voorzitter is. Onder zijn gehoor bevond zich ook minister Van Dijk van binnenlandse zaken, be stuurlijk verantwoorde lijk voor het rijksbeleid ten opzichte van de ge meenten. Volgens Havermans moeten de gemeenten door het rijk op zijn minst in staat worden gesteld hun basistaken uit te voeren. Als voorbeeld noem de hij de openbare veiligheid. „Als de samenleving weer een hoog punt wil scoren voor 'orde en netheid', mag zij wat verwachten van het gemeentebestuur. Maar dit óók van de regering. Dan ontmoet het bij ons niet veel begrip dat duizenden politie mensen zullen verdwijnen, dat het sociaal-cultureel werk wordt ingedamd in een smalle bedding, dat het on derwijs zo krap gezet wordt, terwijl van diezelfde mensen en instellingen een onmisba re bijdrage wordt verwacht in de bestrijding van vanda lisme en criminaliteit". Gezond verstand Volgens de VNG-voorzitter moet de overheid het gezond verstand laten spreken bij dergelijke bezuinigingen. „Fietsen zonder trappers is zelfs voor een gemeentebe stuur moeilijk; tenzij de tij den van de loopfiets terugko men". Havermans waar schuwde er voor dat als ge volg van de bezuinigingen zelfs in het basisonderwijs een verlaging van de normen in het verschiet ligt. Verder korten op de Algemene Bij standswet bedreigt volgens Havermans de gemeenten als schild voor de zwakken. „Het zou toch in ons land niet no dig moeten zijn met gratis buskaartjes, entreegelden, of kwijtscheldingen te trachten een enigszins normaal le venspeil te handhaven". Havermans kritiseerde in eerste jaarrede VNG "JG hij volgde de Arn hemse burgemeester Drijber op, die vandaag benoemd werd tot ere-voorzitter ook de manier waarop het kabinet omgaat met de ge meente. „Het past niet uitga ven als verspilling te karak teriseren als die toevallig niet overeenkomt met haar eigen voorkeuren". Als voorbeeld daarvan noemde hij mislukte pogingen van minister Deet- man om „op grond van on doelmatigheid" 175 miljoen uit het gemeentefonds te lichten. De VNG-voorzitter pleitte in zijn jaarrede voor een betere De Haagse burgemeester Havermans spreekt in Leiden het congres toe van de Vereniging Nederlandse Gemeenten, waarvan hij voorzitter is. foto: wim van noort coördinatie tussen sociale ze- minderheden vereist volgens kerheid en arbeidsvoorzie- Havermans „onorthodoxe" ning bij gemeenten en het maatregelen. Die moeten ge- rijk. Met name de stijgende richt zijn op het met respect werkloosheid onder etnische voor de eigen identiteit snel inburgeren van deze groe pen. Vooral de taalvaardig heid moet daarbij voorrang krijgen. Telefonische Hulpdienst bijna 11.000 keer gebeld LEIDEN De SOS Telefoni- sche Hulpdienst Leiden is in 1987 10.898 keer gebeld. Dat blijkt uit het jaarverslag van de Stichting Telefonische Hulpdienst. Daarin wordt ge constateerd dat de hulpdienst in een grote behoefte voorziet. Tegelijkertijd wordt opge merkt dat de hulpdienst nog altijd een zeer onzekere toe komst heeft. Dat hangt samen met de subsi diëring door de provincie. Die erkent weliswaar ook dat er een grote behoefte is aan de dienst, maar laat dat nog steeds niet tot uiting komen in haar financieel beleid. De toe gekende subsidie volstaat om tot 1 augustus te kunnen door werken. Het waren vorig jaar overi gens vooral mensen met rela tieproblemen die een beroep deden op de Telefonische Hulpdienst; 20,6 procent van de hulpvragen hadden daar betrekking op. Op de tweede plaats komen seksuele proble men (15,3 procent), gevolgd door psycho-sociale problemen (12,4 procent). Andere veel voorkomende gespreksonder werpen waren eenzaamheid, vragen rond gezondheid, leven en dood, verslaving en maat schappelijke en materiële pro blemen. De Telefonische Hulpdienst is 24 uur per dag bereikbaar en wordt bemand door twee part time beroepskrachten en tach tig vrijwilligers. Softbaltoernooi voorscholen LEIDEN Op het terrein van softbalvereniging De Vol le Bak in het sportpark bij de Leidse Hout worden zaterdag 4 juni schoolwedstrijden ge houden. Het toernooi is geor ganiseerd door de gemeentelij ke schoolsportcommissie. Aan het toernooi nemen jongens en meisjesteams deel van de scho lengemeenschappen Louise de Coligny, Bonaventura, Rijn lands Lyceum, Visser 't Hooft, Lucas College, De Vlietschans, het Stedelijk Gymnasium en het Pieter Groen College. De eerste wedstrijden beginnen om 9.00 uur. tEACTIE OP PLANNEN VERNIEUWING: LEIDEN Volgens het jrchitectenbureau Zijaan- jicht kan het gebied rond iet station vooral veiliger vorden door woning bouw. Dat zegt het in een leactie op de notitie van -Je gemeente over de ver nieuwing van het stations gebied. Die bevat een con- jept voor een nieuw sta fion dat in 1994 gebouwd poet zijn. De notitie voor liet onder andere in een truisingsvrije verbinding ussen station en binnen- tad én in een voetgan- jersvi-iendelijke verbin- iing met het centrum. In jeide gevallen wordt ge- lacht aan tunnels. folgens de notitie voelt een derde van de mannen en bouwen zich onveilig in het jtationSgebied en de aanloop- toutes. In de plannen zijn ook jpgenomen de bouw van een jalencömplex, overnachtings- ielegenheid en een restaurant. Pie zouden in een groot ge- iouw op het kruispunt van VfcZL-plein-Terweeplein en Stationsweg moeten komen, iet daaronder parkeergele- enheid; 'olgens het bureau Zijaan- icht worden de mogelijkhe- en voor de werkgelegenheid pij de plannen voor het station goed onderzocht, in tegenstel ling tot het wonen. Woning bouw zorgt er volgens Zijaan zicht voor dat het gebruik van de openbare ruimte in het sta tionsgebied toeneemt. Ook zou het aanleiding zijn om een buurtwinkelcentrum in het gebied op te nemen. De ge meente sluit dat in haar notitie uit. Het bureau merkt op dat veel kantoorbouw in het sta tionsgebied de veiligheid niet ten goede omdat kantoren 's a- vonds verlaten zijn. Ook gara ges zijn niet bevorderlijk voor de veiligheid. AZL Het Academisch Ziekenhuis Leiden reageert negatief op de verbinding tussen stadscen trum en ziekenhuis. Het AZL wil een betere, kortere over dekte veilige verbinding. Dit geldt volgens het AZL ook voor een verbinding tussen ziekenhuis en openbaar ver voer. Ook moet er betere par keergelegenheid komen. Het AZL is tegen woningbouw. Het ziekenhuis wil de polikli nieken uit kunnen breiden richting stationsgebied. Wo ningbouw zou dat in de weg staan. Busmaatschappij NZH heeft kritiek op verkeerskun dige aspecten. De NZH is be reid samen met de gemeente, de NS en het AZL een extern bureau opdracht te verstrek ken om daar nieuw onderzoek naar te doen. Buurtfeest in Slaaghwijk Op het plein van het buurthuis Op Eigen Wieken in de Leidse Slaaghwijk (Merenwijk) werd gisteren een groot intercultureel buurtfeest gegeven, vooral voor kinderen. Een minikermis, een vrijmarkt, Hindoestaanse muziek en een anti-racismetentoonstel- ling moesten de Slaaghwijkers van alle nationaliteiten bij elkaar brengen. „Buurthuis, wijkvereniging. Stichting Surinamers Leiden en de basisscholen doen er alles aan om Slaaghwijk een aan trekkelijke buurt te maken. Het couveuse-kind van de Leidse wo ningbouw is door de gemeente aangewezen als achterstandsge bied", aldus buurtwerkster Saskia Gravemaker, die wordt bijge vallen door de heer J.C. Buys van de vorige week opgerichte ver eniging Slaaghwijk die hoopt dat dit feest een nieuwe start is. De afgelopen jaren hebben volgens hem maar weinig mensen naar de buurt omgekeken. „Slaaghwijk is een soort opvangwijk ge weest van mensen die om allerlei redenen een tijdelijke woning nodig hadden. Dat is veranderd. Er ontstaat zolangzamerhand een vaste kern bewoners die zich echt iets aantrekt van wat er in de wijk gebeurt". foto: wim van noort de avond nabezorgd. iEIDEN Het fractielid van Leiden J. Laurier wil (regelen tegen kamerbe- lüclelingsbureaus die zich niet bf nauwelijks aan de verorde ning op woning- en kamerbe- niddelingsbureaus houden, ■laurier heeft in een brief aan ïthouder D. Tesselaar (volks huisvesting) verzocht het punt de raadscommissie aan te te stellen laurier beroept zich op een ei- Jen onderzoekje naar de gang zaken rond het bemiddelen >an de bureaus. In tegenstelling fot het in de verordening be paalde maximumbedrag van 10 lulden inschrijfgeld, vraagt het teniiddelingsbureau Kameraad een bedrag van 35 gulden. Ook bureau Hogeland zou volgens Laurier niet juist handelen wat de financiële kant van het be middelen bij kamerverhuur be treft. „Bij eventuele bemidde ling bij kamers en etages wordt een bedrag van respectievelijk 60 en 90 gulden ineens en voor af in rekening gebracht. Welis waar zijn deze bedragen lager dan het mogelijke maximum ta rief (10 gulden inschrijfgeld en 90 gulden bemiddelingskosten) maar in strijd met de bepaling, dat bemiddelingskosten pas in rekening mogen worden ge bracht, nadat ook daadwerke lijk een geslaagde bemiddeling heeft plaats gevonden", zo stelt Laurier in de brief. Volgens het fractielid gaat het bureau in te gen één van de kernelementen van de bescherming op deze groep woonruimtezoekenden. Ook zou het bureau voor het af sluiten en opmaken van een huurcontract kosten in reke ning brengen, bijvoorbeeld een maand borg. In de vorige colle geperiode werd de verordening naar aanleiding van een voor stel van Links Leiden van kracht. Doel was de groep wo ningzoekenden, die van dit soort bureaus afhankelijk is, te beschermen tegen onredelijke eisen en tarieven. De controle op de handhaving van deze verordening laat echter te wen sen over, aldus Laurier. MOKER Het Media Overleg van ker ken in Rijnland en de Bollen streek (MOKER) zal in de uitzending van vanavond aandacht besteden aan het onderwerp incest. Bep Korte- kaas-Stevens praat met des kundigen van maatschappe lijk werk, politie en het sa menwerkingsverband tegen sexueel geweld. Na de uitzen ding wordt er een nummer van de Telefonische Hulp dienst opengesteld voor men sen met vragen over incest. MOKER zendt uit via de fre quenties van Omroep Rijn land, 88.1 FM (kabel) en 104.7 FM (ether). De Valkenier De basisschool De Valkenier in de Merenwijk viert van avond feest. Leerlingen heb ben een tentoonstelling opge bouwd, er wordt een video vertoond en er worden spel letjes gedaan. De feestelijkhe den beginnen om 17.00 uur. Debat De stichting Het Leids Debat houdt vanavond een debat- wedstrijd met als stelling De mens is van nature goed'. Vier student-pleiters nemen het op tegen de gasten prof. dr. H.J. Achterhuis (Huma nistisch Verbond), prof. dr. G.P. Hoefnagels (crimino loog), prof. dr. P.J.M. van Tongeren (studentenpastor). Het debat wordt gehouden naar het model van de Cam bridge Debating Society en begint om 19.30 uur in het Academiegebouw aan het Rapenburg. Vragenlijn Eenieder die een vraag te stellen heeft aan een andere Leiden kan ge bruik maken van de vragen lijn van Gruppo Trut to Dra- matico (inspreken van 22.00 tot 9.30 uur tel. 071-211897). De meest brandende vragen zullen tijdens het lokale tele visieprogramma 'Live uit de Burcht' worden gesteld aan de meest gevraagde inwoners van Leiden (en omstreken). De vragen worden gesteld tij dens een talkshow die een belangrijk onderdeel vormt van het televisieprogramma dat wordt opgenomen in de loop van juli. Banneux Vanuit verschillende ge meenten in het bisdom Rot terdam wordt in het week einde 11 en 12 juni deelgeno men aan de tweedaagse bede vaart naar Maria's gena deoord Banneux-Notre-Dame in de Belgische Ardennen. Kosten van deelname bedra gen 135 gulden. Voor inlich tingen en aanmeldingen: mevr. Kouwenhoven in Noordwijk tel. 01719-16313 LEIDEN De Leidse projectontwikkelaar Erica heeft bij de gemeente een plan ingediend voor de bouw van een parkeerga rage aan het Kort Galge water. Die garage zou 300 plaatsen kunnen tellen en vier verdiepingen hoog worden. De kosten bedra gen zo'n vijf miljoen gul den. De garage komt volgens het plan te staan op de plaats waar de Leidse ondernemer N. Blonk een aantal bedrijfspan den bezit. Dat terrein beslaat 1600 vierkante meter. Erica heeft met Blonk overeenstem ming bereikt over verkoop, als de gemeente het licht op groen zet voor het plan. Erica heeft een dergelijk plan vroeger ook al eens geopperd, maar kwam toen niet tot overeenstemming met Blonk. Volgens de onder nemer staat er nog niets op pa pier, maar staat hij niet afwij zend tegenover de ideeën van Erica. De gemeente overweegt een lokatie te vestiging van een vierde par keergarage aan de westzijde van de stad. Het college wil drie plaatsen nader laten on derzoeken: de Beestenmarkt, de St. Aagtenstraat en het bomterrein aan de Morssingel. Volgens directeur A.H.F. Swaak van Erica is zijn alter natief het enige dat commer cieel haalbaar is. „De rest is gewoon veel te duur. Het lukt de gemeente nooit om daar een exploitant voor te vin den". De gemeente heeft nog niet op het plan gereageerd. Problematisch onderdeel daar van is de in- en uitgang. In de ideale situatie komt de ingang aan het Kort Galgewater in het verlengde van de Steen- straat en de uitgang om de hoek, tegenover het Galgewa ter. De mogelijkheid daarvan is nog onduidelijk. Als alternatief heeft Erica ove rigens een uit 1985 daterend plan voor woningbouw achter de hand. Dat voorziet de res tauratie van drie panden aan de Smidsteeg en bouw van tien woningen boven de bega ne grond van de panden aan het Kort Galgewater. a en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not I Nat Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging)_ Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per maand automatisch betalen f23,74 kwartaal acceptgiro f70,93 Stuur als dank de banddoek aan: Naam:Voor Adres:5 Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). Ccidóc Courant

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11