Reagan voelt zich in Moskou bijna thuis Reservist getuigt van zware mishandeling op Palestijnen if Akkoorden van Moskou Moskouse studenten onder indruk van Ronald Reagan Waterloo /BUITENLAND 1 Jeltsin: Geen sprake rvan ontslag Ligatsjov ontkend dat hij in een vraaggesprek met de BBC heeft opgeroepen op het vertrek van Jegor Ligatsjov, de tweede i r man van het Kremlin. „Wat het ontslag J van kameraad Ligatsjov betreft, daar- i' van kan absoluut geen sprake zijn", zei Jeltsin tegen de Amerikaanse televisie maatschappij ABC. Volgens hem heeft hij evenmin gezegd dat er een campag- s ne aan de gang is tegen de perestrojka van partijleider Gorbatsjov. Het BBC- i interview werd overigens volledig op i> film opgenomen; gisteren probeerden s Sovjetfunctionarissen de uitspraken van Jeltsin al te bagatelliseren. CeidóeCoutant Algenplaag slaat „gat" in voedselketen Noordzee (Vervolg van de voorpagina) HAMBURG Met de uitbreiding van de gif tige algenplaag naar het noorden is de even tuele dreiging voor de Westduitse en de Ne derlandse kust vérder afgewend, aldus het Westduitse Hydrografische Instituut in Ham burg. Maar op plaatsen voor de Zweedse west kust is door de plaag tot negentig procent ver dwenen van een rode alg, die een belangrijke schakel vormt in de voedselketen. „Er is een hele generatie vissen weg en misschien is er en gat geslagen van jaren", aldus een Zweedse bioloog. Deskundigen onderzoeken momenteel hoe de giftige algensoort zich gedraagt. De giftige wer king van de alg neemt af in minder zout water, zo als in de fjorden en de Oostzee. Honderden tonnen vis zijn gestorven als gevolg van verstikking door dat de slijmerige alg zich vastzet op de kieuwen. De zeehondensterfte voor de Deense Noordzeekust, tengevolge van longontsteking, houdt intussen aan. Tot gisteren waren ruim 300 doden dieren gevon den en nog 50 meest bij het noordelijkste Westduit se schiereiland Sylt vlak bij Denemarken. Het door milieuvervuiling verzwakte immuunsysteem van de zeehonden is niet meer in staat zich te weren tegen virussen. Sterrenstelsels waren klonteriger PASADENA/DEN HAAG Twee Nederlandse sterrenkundigen, die thans in de Verenigde Staten ver blijven, hebben ontdekt dat ster renstelsels in het vroege heelal vlak na hun geboorte veel klonteri ger waren dan nu. Dit deelde Peter Barthel, thans werkzaam aan het Californisch Instituut voor Techno logie in Pasadena, gisteren mee. De Nederlandse astronoom observeer de enkele jonge" stelsels die mil jarden lichtjaren van de aarde ver wijderd zijn. Bij het onderzoek werkte hij samen met George Mi- ley, afkomstig van de sterrenwacht in Leiden. (Van onze speciale verslaggever Leo van Vlijmen) MOSKOU Nog voor Amerika's president Ro nald Reagan morgen zijn bezoek aan de Sovjetunie afsluit staat een ding vast: hij heeft bij zijn gang door de porceleinkast wat scherven achtergelaten, maar het meeste servies is toch heel gebleven. Het feit dat president Reagans gedurende de eerste dagen van zijn bezoek voortdurend op de mensenrechten hamer de, kwam voor zijn gastheren natuurlijk niet onverwacht. Na drie voorafgaande topcon ferenties weet Michail Gor batsjov langzamerhand wel wat voor vlees hij in de kuip heeft. Hij kon er zeker van zijn dat Ronald Reagan zou proberen juist in het hol van de leeuw zijn kans waar te nemen. Bovendien zijn de mensenrechten ongeveer het enige thema waarmee Ronald Reagan in de ogen van alle Amerikanen hoog kan scoren. Vandaar ook dat de Russische reacties op de uitlatingen van Reagan knorrig waren, maar meer ook eigenlijk niet. Anti-semitisme Dat partijleider Gorbatsjov de man die zich graag opwerpt als de kampioen voor de men senrechten in Oost-Europa naar Moskou heeft uitgeno digd, betekent tweeërlei. Enerzijds kunnen de Russen het zich momenteel blijkbaar veroorloven iemand als Ro nald Reagan, die een vastom lijnd vijandbeeld heeft, bin nen de Kremlin-muren te ha len. Ze zijn heel wel in staat om van zich af te bijten. An derzijds hoeven zij niet of nauwelijks te vrezen dat Rea gans woorden over de men senrechten, ook al worden ze via de tv en de pers verspreid, onder de bevolking enige op winding zullen veroorzaken. Indien er al sprake is van be roering, dan keert deze zich, zo moet men althans vrezen, eerder tegen degenen die door Reagan ontvangen zijn, de dissidenten en de refuseniks. Met name de joden merken al lang dat het anti-semitisme onder de bevolking toeneemt. En niet zelden worden de monstranten voor de mensen rechten niet door de KGB of door de politie, maar door brave burgers gemolesteerd. Geen rijen De Amerikaanse president kan zich er alles bijeen niet over beklagen, dat hij in de Sovjetrussische hoofdstad te weinig bewegingsvrijheid heeft gehad. Hij heeft zijn hele program kunnen afwer ken, met kerkelijke autoritei ten en systeemcritici gepraat, intellectuelen, schrijvers en studenten toegesproken, en zich een enkele keer op de Arbat zelfs onder het volk begeven. Omdat de Moskovieten zich ook door een bezoek van de resident van de Verenigde taten niet uit hun evenwicht laten brengen, kan hij tijdens zijn ritten door de stad de bes te kanten van het Sovjet-le ven van alledag gadeslaan: in luchtige zomerkleren flane rende Sovjet-burgers, druk verkeer van auto's en weinig rijen voor de winkels (de aan voer van levensmiddelen naar Moskou ondervindt de- zerdagen als door een wonder geen stagnatie). Afgezien van de ook onder de blakerende zon altijd nog grauwe gebou wen zou Ronald Reagan kun nen denken dat hij zich in Philadelphia of Washington bevindt, ergens in „Gods own country". Wandeling Het hoeft dus niet te verbazen dat de Amerikaanse president gisterochtend tijdens zijn wandeling met Michail Gor batsjov door de Kremlin-tui- nen moest toegeven dat hij zich niet meer in „het rijk van de duivel' waande en dat hij zeer tevreden was. De wandeling langs de Kremlin- muur en over het Rode Plein was overigens niet tevoren aangekondigd. Partijleider Gorbatsjov vertelde zijn gast het een en ander over de ge schiedenis van het Kremlin. De wandeling was ingelast op verzoek van Reagan zelf en vond plaats onmiddellijk na het gesprek onder vier ogen, dat de beide leiders gisteren morgen hadden. Reagan sprak verschillende Sovjet-burgers aan en Gor batsjov nam zelfs een kind op de arm om dat aan „Grootva der Reagan" voor te stellen. Toen de Amerikaanse presi dent een groepje vrouwen ontmoette zei hij: „Ik heb gro te bewondering voor de vrou wen van Rusland. U bent zo moedig en u doet zo veel voor de gehele samenleving". Gor batsjov liet tijdens de wande ling weten, dat hij „goede ge sprekken" met de Ameri kaanse president heeft gehad. „De president had kritiek. Op sommige punten was ik het niet met hem eens. Maar wij hebben zelf ook kritiek op sommige zaken in ons land en vergeleken daarmee is de kri tiek van de Amerikaanse pre sident slechts zwak". Als om de zichtbaar goede onderlinge verstandhouding te onderstre pen, sloeg president Reagan zijn arm om de Russische lei der. Meer bereikt? Is het de Russen dan inder daad gelukt om Ronald Reagan in te pakken en is daardoor op de top toch meer bereikt dan men aanvankelijk durfde te hopen? Dit laatste moet nog blijken, als de Apierikaanse president en de Sovjetrussische partij leider de balans hebben opge maakt van vier dagen top. Maar indien woordvoerder Gennadij Gerasimov eens een keer de waarheid heeft ge sproken, is het wederzijdse vertrouwen tussen Reagan en Gorbatsjov momenteel zo groot, dat ze bereid zouden zijn van elkaar een tweede hands auto te kopen. Ook dat moet de Amerikaanse presi dent bekend in de oren klin ken. Hij kan zich in Moskou al bijna thuis voelen. Tijdens een onverwachte wandeling over het Rode Plein haalde partijleider Gorbatsjov een kindje uit het publiek, om dag te zeggen tegen „grootvader Reagan". FOTO: AP Het diner op de Amerikaanse ambassade werd gisteravond ook bijgewoond door de dissidente natuurkundige Andrei Sacharov en diens echtgenote, Jelena Bonner. Zij werden verwelkomd door het echtpaar Shultz. FOTO: AP (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU De top tussen president Reagan en partijleider Gorbatsjov heeft geleid tot een aantal overeenkomsten, die gisteren werden ondertekend: Een akkoord over het vooraf aanmelden van raketproeven binnen de huidige land grenzen. Deze overeenkomt houdt in dat de VS en de Sovjetunie ten minste 24 uur van tevoren alle proeven met raketten, zowel boven land als boven zee, aanmelden. Aan gekondigd moet worden wanneer en waar de proefraket wordt afgevuurd en waar zij neerkomt. Een akkoord over gemeenschappelijke controle op onderaardse kernproeven. Het bevat afspraken over het houden van ge meenschappelijke experimenten ter verbete ring van de controle op nucleaire proefex plosies. De experimenten zullen worden ge houden op de testterreinen in Semipalatinsk en de woestijn van Nevada. Een verdrag over culturele uitwisselingen in de periode 1989-1991. Het culturele-uit- wisselingsakkoord vult op sommige punten het culturele akkoord aan dat op de eerste top tussen Reagan en Gorbatsjov, in Genève 1985, werd gesloten. Men is onder meer van plan onderhandelingen te openen over het opzetten van culturele centra in beide lan den. Ook wordt de uitwisseling van jonge scholieren en studenten aangemoedigd. Zes bilaterale overeenkomsten over uit eenlopende zaken als visserij, reddingsope raties op zee, ruimte-onderzoek, samenwer king op het gebied van kernenergie, trans port en radio-navigatie. (Van onze speciale verslaggevers Jo Wijnen en Leo van Vlijmen) MOSKOU Enkele hon derden studenten van de universiteit in Moskou hebben gisteren een bij zonder college bijge woond. President Reagan, uitgenodigd voor het hou den van een lezing, stak op de van hem bekende wijze de loftrompet over de Amerikaane levens wijze, het Amerikaanse vrijheidsbesef en het vrije ondernemerschap. Een langdurige staande ovatie was zijn deel. Veel studenten toonden zich na afloop onder indruk van de Amerikaanse president. „Ik had de indruk dat hij een oude man was. Maar hij was indrukwekkend", aldus een studente. Een andere student prees Reagan voor zijn onver bloemde kritiek op de Russi sche naleving van de mensen rechten. Volgens Reagan was zijn boodschap voor de studenten „simpel". „Jullie vormen een generatie, die leeft in een van de meest 'opwindende en hoopvolle periodes in de Sov jetgeschiedenis". Later beant woordde de president vragen van studenten, tijdens welke hij zich gewoontegetrouw te buiten ging aan tal van anec dotes en jeugdherinneringen. Hem werd ondfer meer ge vraagd wat hij dacht van de dissidenten en refuseniks die hij had ontmoet, onder ver wijzing naar een artikel in de Russische pers, waarin een van de dissidenten was be stempeld als een fascistische collaborateur tijdens de Twee de Wereldoorlog. Reagan zei echter dat hij van die beschul diging niets wist. Toen Reagan de grote zaal van de Staatsuniversiteit verliet, kreeg hij andermaal een lang durige staande ovatie. Schrijvers Eerder op de dag had Reagan een ontmoeting met 38 Russi sche schrijvers en kunste naars. Daar legde hij het ac cent op de intellectuele vrij heid en de vrijheid van artis tieke expressie. Hij deed een dringend beroep op de Sovjet- autoriteiten de werken van de verbannen schrijver Solzjenit- syn toe te laten. Veel aanwe zigen vonden dat Reagan waarschijnlijk een van de bes te toespraken van zijn leven had gehouden. Tijdens zijn derde ontmoeting met Gorbatsjov kreeg Reagan gisteren verschillende tele grammen. In een van de tele grammen kondigden de ou ders van een pasgeboren kind aan, dat ze hun zoon Ron zul len noemen. Een ander pasge boren kind werd door de ou ders „Regina,, genoemd. Overigens maakt president Reagan gistermorgen een ver moeide en afwezige indruk. Zijn woordvoerder Fitzwater zei dat Reagan „een slechte nacht heeft gehad" en de ver moeienissen van de reis naar Moskou nog steeds niet geheel teboven was gekomen. Maar Nancy Reagan antwoordde desgevraagd dat de president „uitstekend" slaapt. Gisteravond boden de Rea gans de Gorbatsjovs een diner aan in de ambtswoning van de Amerikaanse ambassadeur. Daarbij was ook de dissidente natuurkundige Andrei Sacha rov aanwezig. Tijdens het di ner werd gespeeld door de Amerikaanse jazz-pianist Dave Brubeck. Het is niet be kend of de Gorbatsjovs jazz liefhebbers zijn. De om zijn ongebreidelde gedrag beruch te partijleider Nikita Chroesjt- sjov was het in elk geval niet. „Steeds als ik jazz hoor krijg ik een opgeblazen gevoel in mijn maag," aldus de partijlei der in 1963.' USKE EN WISKE DE KRIMSON CRISIS JERUZALEM Een Is raëlische reservist heeft verklaard te hebben ge zien hoe militairen zo'n 25 geblinddoekte en geboei de Palestijnen ernstig mis handelden. Zijn geschre ven getuigenverklaring is voorgelegd aan de Israëli sche minister van defensie Rabin. De militaire politie heeft inmiddels een on derzoek ingesteld. Volgens reservist Stemker werden de Palestijnen bij aan komst in de gevangenis Dha- hiriya „tussen de benen en over het helè lichaam geslagen met behulp van een elektrisch apparaat. Een kapitein die aanwezig was kwam geen mo ment tussenbeide. De afranse ling duurde voort en een vap de koks in de gevangenis kwam met enthousiasme kij ken". Stemker verklaarde on der meer: „Er was een heel jonge iongen, tussen 12 en 15 jaar. Ik probeerde hem te be schermen. Maar toen ik weg moest greep de kok hem weer en gooide met met al zijn kracht tegen een muur. Het kind huilde en schreeuwde van pijn. De kok schopte hem in de nieren terwijl een bewa ker hem op de rug sloeg". De Israëlische minister van defensie Rabin verwacht geen vooruitgang in het vredespro ces in het Midden-Oosten vóór de zomer volgend jaar omdat eerst verkiezingen worden ge houden in Israel en de Vere nigde Staten. Dat deelde Yasir Obeid gisteren mee. Hij is een vooraanstaande Palestijn die samen met drie andere leiders een onderhoud had met de minster. Rabin besprak met hen de toestand na de bijna zes maanden durende opstand, die inmiddels aan 207 Palestijnen het leven heeft gekost. Rabin verwacht volgens Obeid ook niets van de nieuwe rondreis van Shultz naar Israel en Ara bische staten, die later dez^ week begint. Het conflict in het Midden- Oosten staat ook op de agenda van de besprekingen tussen Reagan en Gorbatsjov, maar ook daar verwacht Rabin wei nig heil van. De minister ver klaarde voor de Israëlische ra dio dat hij besloten had te gaan praten met Palestijnen, ook met sympathisanten van de PLO, omdat hij ervan over tuigd is dat de Palestijnen nu inzien „dat zij niets kunnen bereiken met stenen en brand bommen." WOENSDAG 1 JUNI 1988 PAGINA 7 BRUSSEL De uitslag is voorspelbaar. Dat is jammer want voor de rest belooft de reconstructie van de „Slag bij Waterloo", op 11 en 12 juni aanstaande, een evenement zonder weerga te worden. Vlakbij het monument ter ere van de Engelse, Pruisische en Nederlandse overwinnaars, een gigantische stenen leeuw die met glazige blik over de heuvels ten zuiden van Brussel uitkijkt, wordt binnenkort de hele ondergang van Napoleon Bonaparte, de kleine maar moedige Franse keizer uit het begin van de vorige eeuw, nog eens uitgebreid overgedaan. Meer dan duizend figuranten komen daarvoor in actie. Dat is natuurlijk niets vergeleken bij de strijdkrachten waarmee Napoleon, die drie jaar vóór zijn smadelijke nederlaag nog met 600.000 man naar Moskou trok, in juni 1815 zelf op zijn keizerlijke donder kreeg. Maar voor een simpel stukje openluchttheater, en daar gaat het hier om, is het niet mis. Alle acteurs treden aan in originele uniformen uit de tijd van Napoleon, en om niets aan het toeval over te laten hebben het 27-ste regiment Grenadiers uit Dijon en het 18-de Infanterieregiment uit Orchies vooraf plechtig moeten beloven dat ze zich ook ditmaal zullen laten verslaan. Als blikvangers in het buitengewoon kleurrijke schouwspel gelden de met beremutsen getooide grenadiers van het eerste regiment van de keizerlijke garde, de voltigeurs met hun sjako met rode pluim en de mariniers met hun blauw met goud belegde uniformen. Aan de andere zijde stellen zich de Royal Artillerie uit Portsmouth, het tweede infanterieregiment uit Silezië en de Duitse Landwehr op. Vijftig doedelzakspelers en tamboers en de uit de streek zelf afkomstige muziekkapel van de Waterloose Garde zorgen voor de arbeidsvitaminen. Net als 173 jaar terug, toen vredesactivisten het leven van Jan Soldaat nog niet vergalden en de „flexibel response" van de strijdende partijen er alleen nog maar uit bestond de ander een opdonder te verkopen voordat hij zover was, zal het slagveld bezaaid zijn met kanonnen, artilleriestukken, voortijdig gestreken vlaggen, sabels en geweren met bajonet. Een groep Britse waarnemers, gespecialiseerd in reconstructies van veldslagen, zal nauwlettend toezien dat elk detail beantwoordt aan de historische realiteit van 1815. Dat houdt in dat Wellington het sein „Ten Aanval!" moet geven zonder vooraf zijn quartz-horloge te raadplegen en dat Blücher, onder wiens leiding de Pruisen hun bijdrage aan de kloppartij tegen de Fransen leverden, niet halverwege de slachtpartij zijn contactlenzen kan gaan schoonpoetsen. Naar verluidt staan de Britten, die de hele reconstructie op film willen vastleggen, maar ternauwernood toe dat de infanteristen die in de hitte van de strijd blijven, nog doorgaan met ademhalen, omdat hun lotgenoten dat 173 jaar geleden ook niet deden. De slachtoffers van nu hebben er hun regisseurs evenwel van kunnen overtuigen dat zij er over twee jaar, bij een nog grotere jubileum-uitvoering, opnieuw bij moeten kunnen zijn. Het hele schouwspel, waarover bij de Toeristische Dienst in Waterloo (09/322 354 99 10) nadere inlichtingen te krijgen zijn, is gratis toegankelijk, maar toeschouwers die alles van heel nabij willen meemaken kunnen voor 110 gulden een staanplaats krijgen in de keizerlijke tent, waar aan de vooravond van de slag een cocktail wordt geschonken op basis van champagne en mandarine-Napoléon. In die prijs zijn ook het ontbijt van de volgende morgen inbegrepen en de lunch die na de spektakel-uitvoering wordt feserveerd. Hopelijk is de waliteit van die twee maaltijden wat beter dan ten tijde van de werkelijke slag. Eén van de overlevenden van toen, die na de slag zijn militaire loopbaan opgaf en zich op het eiland Elba terugtrok, is daar namelijk overleden. Met ernstige maagklachten èn een bu tengewoon slecht geweten. Rijke schat in Portugees wrak KUALA LUMPUR Duikers hebben in de Straat van Malakka het wrak van een in 1512 gezonken Portugees schip gevonden. Men gaat er van uit dat het gevonden schip de Flora de la Mar is, het vlaggeschip van de Portugese ver overaar Alfonso d'Albuquerque die in 1511 het toenmalige sultanaat Malakka innam, zo heeft de pre mier van de Malaysische deelstaat Malakka gisteren meegedeeld. Ver moed wordt dat het oorlogsschip na het plunderen van het sultanaat met schatten beladen was die be doeld waren voor de koning in Lis sabon. door Frans Boogaard

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7