Kerken bepleiten humane behandeling illegalen kerk wereld brieven /lezers >weer GEESTELIJK LEVEN/OPINIE beroepingen boekwijzer 'Kerken GOS moeten leren met pluralisme om te gaan' Dom Anselmus O.S.B., of: tussen brevier en bier SeicUcSomcmt Ccidae Somutil WOENSDAG 1 JUNI 1988 PAGINA 2 - Paus roept Amerikaanse bisschoppen op tot meer eenheid VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft gisteren de Amerikaanse bisschoppen tot meer onderlinge eenheid en meer eenheid met de paus opgeroepen. Er is in het verleden verdeeldheid geweest over vraagstukken als de ontwapening en kortgeleden voorlichting over aids. De paus sprak tot een groep Amerikaanse bisschoppen die hun verplichte vijfjaarlijk se ad limina-bezoek aan Rome aflegden. Binnen afzienbare tijd zal er in het Vaticaan een synode plaats hebben naar het voor beeld van de bijzondere synode van de Nederlandse bisschop pen uit 1980 om de problemen binnen de Amerikaanse rk kerk aan de orde te stellen. De paus drong tijdens het ad liminabe- zoek aan op herstel van het sacrament van de persoonlijke biecht te herstellen. Russisch-orthodox jubileum deels achter gesloten deuren MOSKOU Een deel van de feestelijkheden ter gelegenheid van het duizendjarig bestaan van de Russisch-Orthodoxe Kerk zal niet voor journalisten toegankelijk zijn. Dit heeft metropo liet Pitirim, hoofd van de publiciteitsafdeling van de Kerk, gis teren bekend gemaakt, zo meldt het Sovjetpersbureau Novosti. Komende zondag begint in Moskou en Zagorsk de officiële vie ring. „Mensen houden zich vaak in als bij de discussies journa listen aanwezig zijn," aldus Pitirim. „Een gesprek tussen ker kelijke leiders zonder de aanwezigheid van journalisten kan meer nut hebben." Bovendien kunnen bepaalde opmerkingen „dan niet voor propagandadoeleinden worden ge- of mis bruikt," zo zei Pitirim. Revoluties vangen aan met grote idealen en eindigen voorhands met nog grotere puinhopen. Boesak en Tutu teleurgesteld over spoedberaad kerken SOWETO Ds. Allan Boe- sak en aartsbisschop Des- mond Tutu, de voornaamste leiders van het kerkelijk ver zet tegen de apartheid in Zuidafrika, toonden zich gis teren zeer teleurgesteld" over de uitkomst van een twee daags spoedberaad van gods dienstige leiders in het land. De Zuidafrikaanse Raad van Kerken had de ruim 200 christelijke, joodse,, hindoe- en moslimleiders voorgesteld over te gaan tot daden van burgerlijke ongehoorzaam heid in een uiterste poging op geweldloze wijze de apart heid te bestrijden. Boesak. voorzitter van de Wereldbond van Hervormde en Gereformeerde Kerken (WARC), en Tutu, anglicaans aartsbisschop van Kaapstad, zeiden na afloop dat ze er niet in waren geslaagd gema tigde kerkleiders tot zulke besluiten over te halen. De Raad had onder meer voor gesteld bij geboorte en huwe lijk geen ras meer te vermel den, geestelijke verzorgers terug te trekken uit de krijgsmacht en belastinggeld in te houden. „Ik ben zeer teleurgesteld," zei Boesak. „We hadden veel verdeer kunnen gaan," aldus Tutu, die erkende dat er gro te verdeeldheid op de bijeen komst was. Wel bleek de meerderheid van godsdienstige leiders be reid steun te verlenen aan de drie dagen van protest (6 tot 8 juni), die zijn uitgeroepen door COSATU, de 700.000 le den tellende vakbeweging die in februari werd verbo den. Ook werd een commis- -sie ingesteld die een nationa le .campagne voor de waar heid' op gang moet brengen. De bedoeling hiervan is dat informatie die in het kader van de uitzonderingstoestand wordt achtergehouden, toch aan het licht komt. De bijeenkomst, afgesloten met een kerkdienst in Sowe- to, vond plaats op de dag waarop de blanke Zuidafri kanen de dag van de repu bliek vieren. Bovendien werd 60 jaar geleden de Zuidafrikaanse vlag aange nomen, werd 50 jaar geleden voor het laatst de .Grote Trek' herdacht en werd 40 jaar geleden de regerende Nasionale Partij opgericht. Gereformeerde Kerken Vrijge- Beroepen te Drachten Zuid-Oost (voor de missionaire dienst in Ma- melodi (Zuid-Afrika)) A.J. de Visser, kand. te Amersfoort, die dit beroep heeft aangenomen; te Rozenburg P.L. Storm. kand. te Kampen. Gereformeerde Kerken Beroepen te Apeldoorn mw.drs.C.E. van Bentum te Niezijl-Grijpskerk; te Bolsward-Schettens mw.drs. N. Bei- mers en drs.A.H. Zweers. kand. te Kampen, die dit beroep hebben aangenomen. Aangenomen naar Middelburg W.A. van den Berg te Bodegraven; naar Ridderkerk L. Donkersloot te Hoek van Holland. Gereformoordo Kerken Vrijge- Beroepen te Enschede-Noord H.W. Ophoff te Bedum. Bedankt voor Axel (voor de missio naire dienst te Gent) H. Drost te Rotterdam-Oost; voor Bunschoten- West, voor Schildwolde en voor Zuidhorn C.J. Mewe te Terneuzen. Christelijke Gereformeerde Ker- Beroepen te 's-Gravenzande H.R.H.A. de Boer te Eemdijk. Aangenomen naar Leeuwarden H.B. Hoogendoorn te Wormerveer; naar Westzaan A. van Ek, kand. te Ernst die bedankte voor Bennekom. Gereformeerde Kerken Benoemd tot vlootpredikant M. van der Hout te Britsum, die deze be noeming heeft aangenomen Beroepen te Hoogland (herv./geref.) mw.drs.H Hoogenkamp. kand. te Amsterdam; te Winterswijk drs. A. van "t Zand te West-Terschelling en Midsland; te Zwolle drs.W.H.G. Sie- not te Vianen. Aangenomen naar Ter Apel drs.K.D. van den Hout, kand. te Kampen, die bedankte voor Erica. KRAJENBRINK (CDA): BELEID OVERHEID NIET CONSEQUENT DEN HAAG De ker ken doen er goed aan sa menleving en politiek voortdurend te wijzen op de verantwoordelijkheid ten aanzien van buiten landers die illegaal in ons land verblijven. Maar om nu van de poli tiek te vragen dat die il legalen rechten krijgen in bijvoorbeeld arbeids verhoudingen, dat gaat te ver. Zo reageerde het CDA-Ka- merlid mr. J.G.H. Krajen- brink gistermiddag op de aanbieding van het rapport „migrerende (verhuizende) mensen, werende grenzen". Het is een brochure van de Raad van Kerken die daarin ingaat op de positie van de il legaal in ons land verblijven de buitenlanders. Een werk groep van de Raad van Ker ken vraagt om een humane behandeling voor degene die ons land moeten verlaten, in clusief een „humane uitzet ting". Voorts bepleit de Raad een soepeler toelatingsbeleid voor vluchtelingen en mid delen en mogelijkheden om mensen te helpen in het land van herkomst een nieuw be staan op te bouwen. De problematiek van de ille galen wordt in de brochure - de tweede van de Raad van Kerken over dit onderwerp - geschetst mede aan de hand van het relaas van diverse il legalen. Het Kamerlid prees de Raad van Kerken om diens zorgen voor de illegalen. „De verha len die deze mensen soms vertellen zijn soms drama tisch en beangstigend. Je bent geneigd te zeggen: laten we ze allemaal maar toe in ons land. Maar de realiteit is dat we een beleid hebben waarin mensen worden afge wezen en soms worden te ruggestuurd. In die situatie is de wezenlijke vraag dan ook in hoeverre de overheid een beleid kan voeren ten aan zien van mensen van wie diezelfde overheid heeft ge zegd dat ze" weg moeten", al dus het Kamerlid. Krajenbrink gaf toe dat het beleid in Nederland niet zo erg consequent is; het econo misch belang krijgt voorrang. Met name de overheid en werkgevers in de kassen en in de grote steden nam hij op de korrel. „De werkgevers zijn niet zo bang voor de straf Mr. J. Krajenbrink die er staat op het laten wer ken van illegalen. Zelfs al krijgen ze straf, dan kan het nog wel uit voor hen". Hij bepleitte een stringenter beleid van de overheid, zon der evenwel te denken aan „razzia-achtige toestanten". „Ik denk dat halfslachtig be leid illegaliteit aantrekt en daar is niemand bij gebaat", aldus Krajenbrink. Michiel van der Plas Een traan op de wang Michel van der Plas bundel de zijn herinneringen aan de kerk onder de titel een traan op de wang. Het is een per soonlijke verantwoording van betrokkenheid bij het le ven en de mensen van de Kerk in de laatste vijftig jaar. De schrijver gaat uit van her inneringen die representatief zijn voor een generatie die het Rijke Roomsche Leven nog heeft gekend, daarna de bevrijding van het Concilie meemaakte, de polarisatie onderging en nu zijn kerk in het slop geraakt ziet. Van der Plas geeft in dit boek zijn er varingen weer, maar ook een geëngageerd commentaar. Het berust op een constante kennisname van feiten en stromingen, een veelvuldige aanwezigheid ter plaatse en een intieme bekendheid met hoofdpersonen. Michel van der Plas: Een traan op de wang. Prijs f 29,50. Uitgave Arbor, Diepgaande gesprekken Huub Oosterhuis bundelde twaalf vraaggesprekken die hij publiceerde in het week blad De Tijd. Deze gesprek ken met met mensen, meest al met een sterke religieuze achtergrond. verschaften hem informatie over God die hij in de theologische hand boeken niet tegenkwam. Hét ging in die gesprekken om de herinneringen en gevoelens die het woordje 'god' bij zijn gesprekspartners als Jan Kassies, Abel Herzberg, Roel van Duijn en de psychiater Kuiper opriep. Prachtige, diepgaande gesprekken zijn het geworden, bestemd voor mensen die nog altijd of niet meer of nooit gelovigen zijn geweest en die zich daarom misschien in deze verhalen zullen herkennen. Huub Oosterhuis. Wat heet God. Gesprekken. Uitgeverij Balans, Amsterdam. Prijs f 24,50. FOTO: CEES VERKERK Speurtocht op verzoek van Pilatus Wie is toch die Jezus van Na zareth, over wie zoveel te doen is? Is hij een dromer, een dichter, een onheilspro feet? Zoek dat eens voor me uit. Zo ongeveer luidt de op dracht van Pilatus aan een gearresteerde joodse jonge man. Andreas gaat op zoek en daaruit construeert hij het beeld van Jezus, want Jezus zelf ontmoet hij niet. Dit vormt in een notedop de in houd van het fascinerende boek dat de Duitse nieuwtes- tamenticus Gerd Theissen schreef onder de titel Ik moest van Pilatus achter Je zus aan. Op die manier weet Theissen ook op een zeer toe gankelijke manier de wereld van het Nieuwe Testament open te leggen. Aanbevolen, ook voor de jeugd. Gerd Theissen. Ik moest van Pilatus achter Jezus aan. Verslag van een speurtocht. Uitgave Ten Have, Baarn. Prijs 25 Crisis in roepingen lijkt voorbij VATICAANSTAD De „historische crisis" die het aantal priesterroepingen in de Rooms-Katholieke Kerk sinds 1973 kenmerkte, lijkt voorbij te zijn. Dat blijkt uit het statistisch jaarboek van de RK Kerk over 1986, dat gisteren in het Vaticaan werd gepresenteerd. Vooral in Afrika, Zuid-Amerika en In dia stijgt het aantal priesters snel, terwijl het aantal in de Verenigde Staten en West- Europa langzaam afneemt. Tussen 1985 en 1986 zijn het aantal priesterwijdingen we reldwijd met 6,2 procent ge stegen - van 6.785 naar 7.209. Het rk priesterbestand lijkt daarmee te verjongen. Ook de stijging met 2,9 procent van het aantal studenten op priesterseminaries - van 85.084 naar 87.511 - wijst in die richting. Echt florissant is de situatie echter nog niet Ook in 1986 stierven er meer priesters dan er werden ge wijd. (Van onze speciale verslaggever Haitze de Boer) HARARE De lidkerken van de Gereformeerde Oecu menische Synode moeten le ren het hoofd te bieden aan hun onderlinge verschillen, het pluralisme. Dat zei secre taris-generaal dr. Paul Schro- tenboer gisteren in een soort overzichts- en afscheidsrede Schrotenboer hoopt eind dit jaar met emeritaat te gaan. Zijn rede was een oproep tot eenheid, een poging de ver deelde gereformeerde kerken bij elkaar te houden. Tegelijk benadrukte hij het wereld wijde karakter van die een heid. "Christus heeft maar één bruid". Dr. Schrotenboer wilde niet te lang stilstaan bij het verle den, maar vooruitblikken. Hij noemde de situatie in Zuid-Afrika als voorbeeld: "Hier is tussen de kerken een groeiende overeenstemming, hoewel de spanningen nog hoog oplopen. Hoopvol is ook dat er tussen de GOS-kerken vooruitgang is geboekt op het punt van het 'samendelen van hulpbronnen'. Het pro fiel van de GOS werd door Schrotenboer getekend als een "waagstuk in de gerefor meerde confessionele oecu mene". Hij meende dat de lidkerken in het algemeen meer na druk hebben gelegd op waar heid dan op eenheid. Daar door hebben zij in de wereld kerk een min of meer geïso leerde positie ingenomen. Schrotenboer wees op de voortgaande reformatie: "Wij zijn er nog niet, onze theolo gie moet steeds worden bijge steld". Hij zag voor de GOS nog een geweldige taak weg gelegd en sprak de hoop uit dat op de synode van Harare een geest van trouw zijn aan de waarheid en wederzijdse verdraagzaamheid in liefde mag heersen. De spanning tussen traditie en verandering moet men aandurven. Schrotenboer noemde als goed voorbeeld de Nederduitse Gereformeer de Kerk (NG-Kerk) van Zuid-Afrika die in 1986 een verklaring uitgaf waarin of ficieel afstand werd genomen van vroegere standpunten over apartheid. Ook al zou men willen dat de NG-Kerk verder was gegaan, er is toch sprake van een vooruitgang, aldus Schrotenboer. "Als an dere kerken in onze synode hun fouten zouden erkennen, zouden we dichterbij een herstelde broederschap en grotere dienst zijn". ANDECHS Pater Ansel mus van de orde der Bene dictijnen ging naar het kloos ter van Andechs voor het voorbereiden van zijn docto raat in de godgeleerheid. Hij bleef om directeur van een bloeiende brouwerij te worden in een van de popu lairste toeristische bestem mingen die Beieren rijk is. Het benedictijner klooster in het dorp Andechs wordt jaar lijks door meer dan een mil joen mensen bezocht. Er zijn er bij die aan een retraite toe zijn, maar de meesten komen toch van het bier proeven in de Biergarten van het kloos ter en tegelijkertijd uit te kij ken over de Ammersee en de Alpen. Pater Anselmus lacht inge houden als hij terugdenkt aan de tijd toen hij als pries ter uit het nabijgelegen Mün- chen naar Andechs kwam, om in de stilte van het kloos ter zijn gedachten te ordenen en proefschrift op papier te zetten. „Ik kwam hier op zoek naar vrede en rust, maar het hoofd werd ziek en de com muniteit stelde mij in januari 1986 tot zijn opvolger aan," zegt hij in een vraaggesprek in zijn werkvertrek. In het zwarte Benedictijner habijt rent Dom Anselmus na de getijden van half zes 's ochtends om acht uur naar zijn werkvertrek, terug naar de kapel voor de gebeden van de middag en het midda geten van twaalf uur. "Ik hol altijd." zegt de 34-jarige pa ter, die het vraaggesprek voor een telefoontje onder breekt. „Ik ben lid van de boerenbond, de bond van ho teliers en de brouwersvereni ging. Er is altijd wel ergens een vergadering." Het doctoraat-theologie is naar de toekomst verschoven eh pater Anselmus woont cursussen bedrijfsbestuur en brouwen bij. "En op zondag ga ik wel eens naar het thea ter in München," zegt hij, en aan zijn gezicht is te zien dat hem dat deugd doet. Kerk en wereld Wanneer er tijd is voor een vakantie reist pater Ansel mus de wereld rond en be zoekt andere benedictijner kloosters. Anselmus, een van zeven monniken in Andechs, vindt niet dat er tegenstrijdigheid is tussen zijn geestelijke en wereldlijke activiteit. "Mijn opdracht is het 't klooster te besturen en om dat te kunnen moet ik een paar dingen leren. Je kunt niet altijd bidden, je moet ook je brood verdienen. Bid den heeft onze hoogste voor rang en mijn taak is het 't huis draaiende te houden en het mijn medebroeders mo gelijk te maken dat zij kun nen bidden," zegt hij. Eén broeder staat in de cadeau winkel van het klooster, een tweede werkt in de tuin en een derde leidt groepen men sen rond. Dom Anselmus zegt dat zijn mede-studenten op de cur sussen in München eerst wat vreemd opkeken toen daar een monnik tussen hen op dook. "Maar ik ben een ge zelligheidsmens en proble men zijn er niet." Het klooster heeft bier ge maakt sinds zijn stichting in 1455 op de grond van een kasteel van de graven van Andechs, wier geslacht in de dertiende eeuw uitstierf. De brouwerij van Andechs produceert ongeveer 380.000 liter bier per jaar. De popu lairste bokbiersoort, "Doppel- bock", is duurder dan andere bieren omdat het brouwen drie keer zo lang vergt. "Wij zijn het oudste pelgrim soord van Beieren en wij zijn echt blij dat het aantal echte pelgrims, onder wie veel jon gelui zijn, weer toeneemt," aldus pater Anselmus, de geestelijke veeleer dan de bierbrouwer. Ongeveer 30.000 bezoekers van Andechs per jaar vallen in de categorie pelgrims en zij laten dikwijls ex-voto's achter wanneer hun moei lijkheden zijn opgelost. Tegen een muur van de klooster kerk staan kruisen die er zijn geplaatst door Duitse solda ten die Russische krijgsge vangenschap overleefden. Pater Anselmus zegt dat zijn monniken goede werkgevers zijn voor de 170 burgers die het klooster in dienst heeft. "Wij zijn een organisatie van de kerk en wij proberen dat te laten uitkomen in ons werk en in de behandeling van onze mensen. Wij vinden dat wij een voorbeeld voor de rest van Beieren moeten zijn," zo Dom Anselmus. Wapens naar de schroothoop In Moskou hebben Amerika's president Ronald Reagan en de Sovjetrussische partijleider Michail Gorbatsjov vanmor gen tijdens een korte plechtigheid de geratificeerde teksten van het inf-akkoord uitgewisseld. Omdat de Amerikaanse: Senaat eind vorige week met overweldigende meerderheid! de overeenkomst over de vernietiging van alle middellange- afstandsraketten had goedgekeurd, stond niets het van; kracht worden van het verdrag vandaag nog in de weg. v Na de succesvolle Geneefse onderhandelingen over het inf-akkoord en nadat Ronald Reagan en Michail Gorbatsjov het verdrag vorig jaar december in Washington hebben on dertekend, zou de officiële bekrachtiging ervan een niemen dalletje kunnen lijken. Dat is het echter allerminst. VoOR het eerst sinds het einde van de Tweede Wereldoor log is vandaag het officiële startsein gegeven voor de vernie-,. tiging van een hele wapencategorie. Toen de NAVO eind-; 1979 het omstreden dubbelbesluit nam nieuwe middellan- ge-afstandsraketten wel plaatsen, maar tegelijkertijd met» Moskou onderhandelen over afschaffing van die wapens aan^ beide zijden van het IJzeren Gordijn durfden slechts wei nigen te hopen dat anno 1988 begonnen zou kunnen worden* met het naar de schroothoop brengen van alle SS-20-raket-^; ten, Pershings en kruisraketten. De uitwisseling van de geratificeerde INF-verdragsteksten illustreert tevens hoezeer de afgelopen drie jaar de betrek kingen tussen Oost en West in het algemeen en tussen de supermachten in het bijzonder zijn verbeterd. Het INF-ak koord is echter slechts een eerste stap. Men mag derhalve ho- pen, dat de plechtige uitwisseling van het geratificeerde ak-| koord niet het enige hoogtepunt van deze topconferentie zal- blijken te zijn geweest. FNV ontbeert vertrouwen S De vakbeweging, die een even belangrijke als nuttige rol in de samenleving moet spelen, maakt een moeilijke tijd doör.3 De grootste vakcentrale van ons land, de FNV, probeert ftfëtL de nota „FNV 2000" en een grotendeels uit eigen kas afkom stig bedrag van ruim tien miljoen gulden een antwoord te vinden op de veranderingen van de laatste jaren. Dat getuigt op zichzelf van moed en durf. Het houdt tegelijkertijd de er kenning in dat de vakbeweging terrein heeft verloren. - De FNV wil langs twee wegen opereren. Er moet een net werk van circa honderdvijftig vakbonds-buurtwinkels ko men waardoor bonden en vakcentrale dichter bij de (toe komstige) leden komen te staan. Voorts staat er dit najaarv een grote protestmanifestatie op het programma. Daarbij zal niet uitsluitend volgens het gebruikelijke recept tegen het kabinetsbeleid worden geageerd. Het is de bedoeling dat er 3 ook nieuwe ideeën en bruikbare alternatieven uit de doeken worden gedaan. t» •c.1- h. DOEL van dit alles is het traditionele „vakbondsgevoel" te- rug te laten keren en de sfeer van „samen de schouders er onder" te laten herleven. Een pleidooi derhalve voor solida riteit, nog niet eens zo heel erg lang geleden een veelgehoor de kreet, die jammer genoeg de laatste tijd echter vrijwel is verstomd. t GEZIEN de veranderingen in de maatschappij is het even wel de vraag of de bereidheid tot massale protestmanifesta ties nog wel leeft, laat staan de bereidheid tot acties. Wie een baan heeft is allang blij en wie geen baan heeft, heeft de moed al opgegeven, zoals blijkt uit het naar verhouding ge ringe effect van de bestrijding van de langdurige werkloos heid. NlET praten, maar dóen, is het devies van FNV-voorzitter Johan Stekelenburg. Het is echter geenszins uitgesloten, dat voor het herwinnen en het herstel van het ernstig beschadig de vertrouwen bij jongeren, vrouwen en uitkeringstrekkers juist eerst eens flink gepraat moet worden. Misschien dat er dan later nog eens met enig succes een actie te organiseren valt. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon- f den stukken te bekorten Mensenrechten ders dat zij zich niets aantrek ken van de mensenrechten in hun land. De Sovjets kijken Reagan vies aan en zeggen dat er in zijn land ook van alles mis is. Vervolgens kijkt Reagan de Sovjets weer lelijk aan. En zo kunnen ze nog heel lang doorgaan. Het ware beter als de heren tegen elkaar zei den: „U hebt gelijk. Laten we samen bekijken hoe we verbe tering in de situatie kunnen brengen". A.M. Gruiters, DEN HAAG. Tendentieus Onlangs was er op de Katho lieke Theologische Universi teit Amsterdam een bijeen komst met als onderwerp „Evangelisatie". Het onder werp werd door twee inleiders vanuit verschillende hoeken belicht. In katholieke milieus is de term nogal nieuw, maar de interesse voor dit onder werp is groeiende. Men onder scheidt Evangelisatie-naar- binnen en Evangelisatie-naar-" buiten. Met name het laatste,, het uitstralen van de evangeli-, sche idealen, is moeilijk. Soms bestaat het gevaar dat actieve-- kerkmensen de neiging verto nen een wat te gesloten vrien-, denkring te vormen. Na groepsgesprekken werd de dag besloten met een plenarium: vragen werden gesteld en be antwoord. Een deelnemer uitte •de wens van een meer bisdorn- melijk gestructureerde aan pak. „Zoals dat het geval was in Roermond". In zijn ant-^ woord betoogde de inleider dat het benutten van middelen, het zetten van borden langs de: snelwegen, zoals dat daar ge beurde, maar lucht was. Van>; deze slechts tussen neus en lip pen gemaakte opmerking; werd de kop gemaakt boven het verslag, alsof deze opmer-; king de hoofdschotel van de dag was! Dergelijke koppen scheppen veel kwaad bij: vluchtige krantelezers. DezeL kop was zeker geen vlag die" de edele lading van de dag dekte. En was bovendien on nodig polariserend. E. Lau ofm., HAZERSWOUDE-DORP. Af en toe zon DE BILT (KNMI) Een lage drukgebied bij Schotland houdt over onze omgeving een zuidwestelijke stroming in st£nd. In deze stroming wprden van tijd tot tijd storin gen meegevoerd die dan enige tijd voor veel bewolking en af eri toe regen zorgen. Voor morgen houdt dit in dat er te gen de avond opnieuw zo'n storing, ons land nadert en er In de ochtend en ook een groot deel van de middag is er ook af en toe zon. De tempera tuur is komende nacht om streeks 11 graden. Morgenmid dag loopt de maximumtempe ratuur uiteen van 15 graden aan de kust tot ongeveer 19 graden in het oosten van het land. Er staat dan een matige zuidwestenwind, rond kracht 4. Weersvooruitzichten Zuid-Scandinavte: Half tot zwaar be wolkt en af en toe buien. Middagtem pera tuur rond 16 graden. Britse Eilanden: Af en toe zon, maar ook enkele buien. Middagtempera- tuur van 13 graden in Schotland tot 18 graden in zuid-Engeland. Benelux en noord-Duitsland: Af en toe zon, enkele buien en een middag- temperatuur van ongeveer 18 graden, dagtemperatuur ongeveer 21 graden. Frankrijk: In het noorden morgen plaatselijk regen, vrijdag ook in het midden kans op regen. In het zuid westen vrijdag meer bewolking, maar overwegend droog Aan de Ri viera aanhoudend zonnig. Middag- temperatuur van 18 graden in het noorden tot 27 graden in het zuiden. Alpenlanden: Morgen nog zonnige perioden, vrijdag van het westen uit regen. Middagtemperatuur 20 tot 28 Spanje en Portugal: Overwegend zonnig, vrijdag in zuid-Spanje enkele wolkenvelden. Middagtemperatuur rond 30 graden, vrijdag aan de Atlan tische kust flinke daling van tempe- Italie en de Joegoslavische kust Zon nig. middagtemperatuur 25 tot 30 Warme mei maand DE BILT Mei 1988 was één van de drie warmste meii maanden van deze eeuw. Al leen mei 1917 en mei 1947 wa ren warmer. De gemiddelde maandtemperatuur over mei bedroeg dit jaar circa 14,4 gra den celsius tegen normaal 12,1 graden. Volgens de Klimatologische Dienst van het KNMI was mei met een landelijk gemiddeld aantal uren zonneschijn van ongeveer 215 uur (tegen 204 uur normaal) aan de zonnige kant. De gemiddelde hoeveel heid neerslag over mei lag dicht bij het gemiddelde van 51 millimeter, maar per regio kwamen grote verschillen voor. Zo werd in Eelde slechts circa 20 millimeter neerslag gemeten, terwijl plaatselijk in Brabant meer dan 100 milli meter viel. De lente 1988 (maart, april, mei) was zacht. De landelijk gemiddelde etmaaltempera- tuur bedroeg circa 9,3 graden celsius, tegen normaal 8,2 gra den. 27 18 5 Stockholm Warschau Wenen w.bew. 16 10 v.bew. 25 18 18 10 0.2

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2