Jan Steenvoorden 25 jaar „baas" van het raadhuis Herinrichtingsplan Heereweg ontmoet nauwelijks kritiek Sint Jeroen: serviceflat en meer aanleunwoningen CDA heeft kritiek op voortvarendheid TOP Sportzalen Rijnsburg kampen met lekkages Groen licht voor verkeerslichten kruising Vinkeveld LEIDEN OMGEVING CeidaeSoivm/nt WOENSDAG 1 JUNI 1988 PAGINA 17 Kruising veiliger l'-NOORDWIJKERHOUT De Lkruising Gooweg/'s Graven- Ïdaïinseweg/Langelaan is sinds gisteren voorzien van stopbor- "<ien en en extra dikke stopstre- ;j>en. Op deze wijze wil men au tomobilisten die via de Lange- "laan of 's Gravendamseweg de JGooweg naderen er extra op at tent maken dat de Gooweg een ';voorrangsweg is. Volgens de politie gebeuren er op deze •kruising veel ongelukken om- *.dat men de voorrangsregels aan /zijn laars lapt. In 1987 werden r/20 aanrijdingen geregistreerd waarbij veel gewonden vielen. De politie zal de kruising in de Agaten houden en bij overtredin gen bekeuringen uitdelen. Inbraak in gemeentehuis ZOETERWOUDE Dieven hebben de vorige nacht toe geslagen in het ge meentehuis van Zoeterwoude aan de Noord buu rtse weg. De inbrekers for ceerden een serre deur op de eerste etage om binnen te komen. Een kast werd opengebro ken, waarna 1900 gulden uit de ge meentelijke kas kon worden buitge maakt. Bromfietser gewond KATWIJK Een 19-jari- ge Katwijker is gisteren rond negen uur gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising van de Zee weg, de Rijnstraat en de Calloweg. Óp dat kruis punt zijn onlangs ver keerslichten aangebracht. De jongeman reed volgens de politie vanaf de secun daire weg door rood licht het kruispunt op. Een 20- jarige Leidse automobilis te, die op de Rijnstraat reed, richting Zeeweg, kon hem niet onwijken en schepte hem. Hij is met een vleeswond overge bracht naar het Acade misch Ziekenhuis Leiden. KLACHTEN OVER TRAGE OVERDRACHT NORSEDUIN NOORDWIJK De overheid moet er voor zorgen dat de Norseduin, de zwakzinnige nafdeling van de Sancta Ma ria, uiterlijk rond 1990 bij de Hartekamp in Heemstede kan worden gehuisvest. Dat stellen de directies van het instituut voor geestelijk en meervoudig gehandicapten De Hartekamp uit Heemstede en het psychia trisch ziekenhuis Sancta Maria uit Noordwijk. Zij vinden het onverantwoord om de veertig zwakzinnigen nog tot 1993 in Noordwijk te houden. Vandaag worden de 80 zwak zinnigen die in de afdeling Norseduin van de Sancta Ma ria zijn gehuisvest, overgedra gen aan De Hartekamp. Deze overdracht past in het rijksbe leid waarin zwakzinnigen niet in dezelfde inrichting mogen worden verpleegd als psychia trische patiënten. Sinds 1974 mogen op de Norseduin geen nieuwe bewoners worden aan genomen. Ook werd geen toe stemming meer gegeven voor de noodzakelijke renovatie van de gebouwen. Daardoor werd Sancta Maria gedwongen de zwakzinnigen over te plaat sen. Er werd samenwerking gezocht met De Hartekamp in Heemstede wat resulteerde in een overeenkomst dat komen de woensdag de verantwoor delijkheid over de zwakzinni gen wordt overgedragen. De echte verhuizing van de zwakzinnigen vindt pas veel later plaats. Dit najaar worden de bewoner van de groep Ons Stekkie, die nu nog in het pa viljoen St. Jozef wonen, over geplaatst naar een woning in Hillegom. In 1989 verhuizen de groepen uit het paviljoen Duynzigt C naar De Harte kamp in Heemstede. Voor de resterende veertig bewoners is nog geen onderkomen gevon den. De provincie Noord-Hol land heeft geen geld voor de bouw van een nieuw onderko men voor 1993. Volgens de di recties van De Hartekamp en Sancta Maria kan deze gang van zaken niet worden ver antwoord. Gironummer verkeerd WARMOND Bij de bespreking van het boekje over de geschiedenis van Hervormde Kerk in Warmond is on langs een verkeerd gironummer in de krant gekomen. Om het boekje te ver krijgen moet ƒ9,50 worden overge maakt op gironum mer 1347293 van de heer Mackaay in Warmond, onder vermelding van „boekje hervormde kerk". PROVINCIE IS VOOR RUIT OM WASSENAAR WASSENAAR Ook de provincie Zuid-Holland vindt dat er een soort verkeersruit om Wassenaar moet komen. Dat zei gisteravond drs. A. Vloemans, hoofd van het bureau Regionale Plannen Oost en West van de dienst Ruimte en Groen van de provin cie. Hij sprak op de op de vergadering van de Vrien den van Wassenaar in cultureel centrum Warenar. Volgens Vloemans diënt de functie van de A44, ook wel Rijksstraatweg genoemd, te worden heroverwo gen. Voor de verbreding van de A4 zag hij als hinder paal de daarvoor noodzakelijke aantasting van de Vlietzones. Over de SW 11 West merkte hij op „dat eventuele aanleg niet onmogelijk gemaakt mag worden". Burgemeester P.H. Schoute reageerde op het verhaal van de bij de provincie werkende plano loog door erop te wijzen dat Wassenaar de groene buffer is tussen het verstedelijkt Den Haag en Lei den. NOORDWIJK Ge meentebode Jan Steen voorden is vandaag pre cies 25 jaar in dienst bij de gemeente Noordwijk. Het jubileum wordt ko mende vrijdag gevierd met een receptie in het raadhuis. Vanaf vier uur kan men de jubilaris en zijn echtgenote de hand schudden. Jan Steenvoorden (58) werkte vele jaren als huisschilder, maar in 1963 spoorde zijn broer Henk, een gemeente ambtenaar, hem aan te sollici teren naar de vacature van tijdelijke bode. „Ik had niet eens veel zin, want ik vond het schilderen echt wel leuk. Op aandringen van Henk - „Je staat op die ladders maar te sterven van de kou" - heb ik uiteindelijk toch maar ge solliciteerd. Het was een briefje van vijf regels en ik werd nog benoemd ook". De eerste tijd fungeerde Steen- voorden als buitenbode en was hij assistent van de ge meentebode. „Dat was mijn heer De Jong. Iedereen op het raadhuis noemde hem zo. Het kwam niet in je op hem bij de voornaam te noemen". Toen De Jong in 1968 met pensioen ging, volgde Jan Steenvoorden hem als ge meentebode op. Hij werd toen officeel de bode en resideerde in het weliswaar krappe, maar riant gesitueerde ka mertje naast de hoofdingang van het voormalige raadhuis met een rechtstreeks uitzicht op de altijd boeiende Voor straat met de historische en tourage van de lindebomen. In het oude raadhuis had de bode een veel omvattende taak, want hij deed daar vrij wel alles wat tegenwoordig door de receptie wordt ge daan. Reeds twintig jaar is Huub Mourits daarbij zijn rechterhand. Hoe de gemiddelde burger te gen de gemeentebode opziet, illustreren de beide bodes met een verhaal over een Noord- wijks jongetje, de zoon van ie mand die in het gemeentelijk bestel een hoge functie be kleedde. „Wat doetje vader?", vroeg men aan de knaap. „Dat weet ik niet zo precies", luidde het antwoord. „Maar hij werkt bij Steenvoorden op het raadhuis". Belangrijk is de rol van de bode bij de voltrekking van huwelijken op het raadhuis. Bij de trouwerijen zorgt hij, dat alles stijlvol verloopt. Vroeger, in het oude raadhuis, hoorde er soms het uitleggen van de rode loper bij. Daar werd dan extra voor betaald. Dit stukje folklore is met de ingebruikneming van het nieuwe raadhuis buiten ge bruik gesteld. In zijn 25-jarige loopbaan als bode heeft de ju bilaris aan, welgeteld, 3457 huwelijksvoltrekkingen me dewerking verleend. „De aanwezigheid van Steen voorden geeft mij altijd een veilig gevoel", zegt de ambte naar van de burgerlijke stand mevrouw Van Sprang-Voge laar. Hij zorgt er voor dat er niets misgaat en voelt gewoon aan wat je nodig hebt". Wat hij haat is het strooien van confetti bij trouwerijen. Het laat niet alleen'een troep ach ter, maar voordat een volgend bruidspaar het raadhuis bin nen komt, moet het weg zijn. „En dat is soms een onmoge lijk karwei", verduidelijkt de bode. Onmisbaar is hij bij raadsver gaderingen, bijeenkomsten van commissies, en tal van andere gebeurtenissen, waar bij de bode geacht wordt op de keuken te passen. Hij zorgt dan voor de koffie, de thee en de drankjes, niet zelden tot diep in de nacht. De broêrs Henk en Jan Steen- voorden genieten ook buiten het raadhuis een reputatie als conferencier-humorist en als komisch duo. Beiden zingen in een kerkkoor (twee zelfs) en de uitgaansdag met deze gezelschappen vormen de hoogtepunten van het jaar. Hun aandeel in allerlei feeste lijke gebeurtenissen op het raadhuis is gewoon traditie. Velen bewaren daaraan de beste herinneringen. Jubilaris Jan Steen voorden geniet de waardering en vriendschap van zeer velen. Bode Jan Steenvoorden in Noordwijk was jaren huisschilder voordat hij ambtenaar werd. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Fietscrossbaan in Noordwijk verdwijnt NOORDWIJK Het "fietscrossbaantje in de Noord wijkse wijk het Middengebied wordt om gebouwd tot een buiten- basketbal veldje. Verder wordt de hondenuitlaat- ;plaats uitgebreid met een strook langs de Wetering- a leade. Het werk wordt uit- - gevoerd door de wijkvere- niging van het Middenge- 3 bied. Dit voorstel wordt donderdag besproken in de commissie welzijn. lil. Het baantje is enkele jaren ge- leden aangelegd toen het fiets- crossen in Noordwijk populair was. De laatste tijd wordt het i zelden meer gebruikt en ligt het er vervallen bij. Alleen bromfietsers willen er nog wel eens crossen waarbij ze over last voor de omwonenden ver- - oorzaken. Behalve het veranderen van J het fietscrossbaantje wil de ge- meente Noordwijk dit jaar en in 1989 een groot aantal speel- voorzieningen voor kleine kinderen laten aanleggen in bestaande wijken. Vergeleken met de nieuwbouwwijken ziin - de wat oudere wijken slecht bedeeld met speelplaatsen voor kleuters. Daar wil Noord wijk dit jaar en in 1989 veran dering in brengen. Zo moeten in 1988 nog speeltoestellen worden neergezet in de wijk Boerenburg en de IJmuider- straat/Boerenburgerweg. Vol gend jaar komen er speeltoe stellen in Duinpark, de omge ving van de Vinkenlaan en in dë Tulpstraat. Bouw woning moet stoppen SASSENHEIM/DEN HAAG -Het aannemingbedrijf A.J. van der Geest mag niet door bouwen op zijn terrein aan de Menneweg in Sassenheim. Dat heeft staatsraad Polak van morgen besloten. Van de jGeest bouwt op het parkeer terrein van sportschool Aarts. Die had om een bouwverbod gevraagd bij de Raad van State omdat hij zijn parkeerterrein kwijt raakt. Van der Geest Jieeft al twintig jaar een bouw vergunning voor het terrein i-aan de Menneweg. De sport school huurde jarenlang het terrein en gebruikte het als parkeerterrein. In 1987 wilde het aannemingsbedrijf gaan bouwen. De gemeente Sassen heim besloot toen dat het on gewenst was als op die plaats woningen zouden worden neergezet en trok de oude ver- gunning in. Tegen deze beslis- - sing ging Van der Geest in beroep bij de gemeenteraad van Sassenheim en hij werd in het gelijk gesteld. Polak heeft de werking van de op 21 sep tember 1976 verleende bouw vergunning nu echter ge staakt. Het aannemingsbedrijf begon in mei met de bouw van -de woning aan de Menneweg. LISSE „We moeten de verkeersontwikkeling op de Westerdreef goed in de gaten houden. Daar wordt het straks veel drukker als het doorgaande ver keer uit de Heereweg wordt geweerd. Er is daar dan veel meer kans op botsingen". Dat stelde gis teravond een van de aan wezigen tijdens de hoor zitting over het herinrich tingsplan van de Heere weg en 't Vierkant. Het was een van de vele op merkingen die gister avond over het gepresen teerde plan werden ge maakt. Zware kritiek was er echter niet. Ruim zeventig Lissers waren gisteravond naar het gemeen tehuis gekomen om mee te praten over het herinrich tingsplan. Daarin wordt de Heereweg tussen de Berkhout laan en 't Vierkant-winkelerf. 't Vierkant wordt een plein met als centraal punt de be staande grote boom. Het ver keer kan straks vanuit het zui den tot aan het nieuwe par keerterrein bij de nieuwe Mul- timarkt rijden. Fundamentele kritiek werd er gisteravond niet geuit. Voor zitter van de ondernemersver eniging Alverha T. Tibboel verhulde niet dat hij blij is met het hele herinrichtingsplan. „Dit had eigenlijk al een paar jaar geleden moeten gebeuren. Dit deel van het centrum wordt nu veel aantrekkelijker voor het winkelend publiek". Wel werden gisteravond enke le vragen gesteld over details als de plaatsing van bomen, de breedte van trottoirs, de ruim te voor het fietsverkeer en het aanleggen van parkeerplaat sen. Met name de ligging van de invalidenparkeerplaats bij de Lissese apotheek werd als ongunstig beoordeeld. Burge meester G. van der Kroft zeg de toe hier nog nader naar te laten kijken. W. Kaufman vroeg of er extra maatregelen worden genomen om het par keren op 't Vierkant te regule ren. Weliswaar verklaard? Van der Kroft dat dit niet bij het herinrichtingsplan hoorde maar in een later stadium ze ker wordt bekeken. Ditzelfde antwoord kreeg een onderne mer die vroeg of straks in het gedeelte ten noorden van, de Berkhoutlaan de parkeerschijf gebruikt kan worden. Kritiek kwam er op de bestra ting van 't Vierkant door een oudere Lisser. Die betreurde het dat het plantsoen op 't Vierkant verdwijnt. Een on dernemer pleitte voor het in stellen van een contactgroep, bestaande uit ondernemers, die tijdens de uitvoering met de gemeente kan overleggen. Van der Kroft verklaarde dat een uitstekend idee te vinden. „Overlast zal er zeker zijn voor de winkeliers, ook al zul len we het zo beperkt mogelijk houden. We willen na de va kantie beginnen met het in fa ses uitvoeren van de werk zaamheden". RIJNSBURG Het gymnas tieklokaal aan de Katwijker- weg, de sportzaal en twee ge meentelijke woningen aan de Kerkstraat lekken. Bij het gymnastieklokaal gaat het om een scheidingsmuur tussen de doucheruimtes en de hal. Het water loopt van de muur af en verspreidt zich in de afwer- klaag waardoor het linoleum wegrot. Bij de sportzaal speelt hetzelfde probleem. Het risico bestaat dat de sportvloer wordt aangetast. Bij de woningen gaat het om lekkages in de kelders als gevolg van de hoge grondwaterstand. Rijnsburg wil nu de muren waterdicht laten maken zodat het vocht niet meer bij de vloer of in de kelders kan komen. De kosten hiervan bedragen ruim 13.000 gulden. De gemeenteraad moet Brandweerkorpsen houden oefening De brandweerkorpsen van Lisserbroek, Nieuw Vennep en Hoofddorp hebben gisteravond een ge zamenlijke oefening in Lisserbroek gehouden. Het bloembollenbedrijf van Clemens, waar een ont ploffing werd gevolgd door een vuurzee, vormde de achtergrond voor de oefening. De bevelvoer der van de brandweer vroeg assistentie en richtte zich daartoe tot Hoofddorp voor de hoogwerker en een ambulance, tot Nieuw Vennep voor aanvullend spuitmaterieel plus bemanning. Ook de EHBO-ploeg van Lisse werd naar de onheilsplek werd gedirigeerd. „We moeten alles nog analyse ren, maar over de gehele breedte gezien zijn we best tevreden over het verloop van deze ingewik kelde oefening", aldus organisator J. van der Klauw. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Bomen Wijttenbachweg moeten verdwijnen OEGSTGEEST De bomen langs het deel van de Wijtten bachweg dat binnenkort wordt geasfalteerd moeten weg. Bij het uitvoeren van graafwerk zaamheden is gisteren komen vast te staan dat de lindebomen niet gehandhaafd kunnen blij ven vanwege de groei van de wortels. Deze laten het aanleg gen van het wegdek volgens de gemaakte plannen niet toe. Di rect na de ontdekking is het werk gisteren stopgezet en is men begonnen met het infor meren van de bewoners aan dit deel van de weg. Het ligt in de bedoeling dat de gemeente sa men met de Wijttenbachwegbe- woners uitzien naar een ander type boom. Beuk rijdt op Brussel NOORDWIJK Het Noord- wijkse touringcarbedrijf Beuk zal met ingang van 3 juni twee maal per dag vanuit de Rand stad, met opstapplaatsen in Den Haag, Rotterdam en Breda, een buspendel naar Brussel onder houden. Boeking en verkoop is in handen gegeven van Pendel Expres in Amsterdam. De ope ning van de lijndienst Brussel betekent volgens directeur D. Beuk dat een belangrijke scha kel in het Europese buslijndien- stennet is gevormd. Vorig jaar vervoerde Beuk op alle interna tionale lijndiensten ruim 55.000 mensen. NOORDWIJK Over een maand zal het gevaar lijke kruispunt van de Boekerslootlaan en Beek laan in Noordwijk, de ver binding tussen het Vinke- veld en de rest van het dorp, van een volledige verkeerslichtinstallatie worden voorzien. On danks bedenkingen in de commissie voor verkeers zaken, kondigde wethou der V. Salman gisteren aan, dat er nog in juni over het plaatsen van de installatie moet worden beslist. De meerderheid van de commissie toonde zich gisteren voor plaat sing. Op het kruispunt zijn het vooral de fietsers en voetgan gers, die gevaar lopen. Onder zoeken hebben dat ook aange toond. Voorzitter R. Blom van de Wijkvereniging Vinkeveld deed gisteren dringend beroep op de commissieleden om het kruispunt met een lichtinstal latie volledig te beveiligen. De verkeersdrukte in de woon wijk neemt toe, en zal nog meer toenemen door het creëren van een winkelcen trum, scholenbouw, en het stichten van kantoren en be drijfsruimten, aldus Blom. In zijn toelichting deelde wet houder Salman mee, dat de kruising naar zijn mening vei lig moet worden, op welke manier dan ook. Daarvoor is reeds een bedrag van 70.000 gulden beschikbaar. Maar ook als het meer gaat kosten, be veiligd moet het kruispunt worden, verklaarde de wet houder. R. Dessing, fractievoorzitter van het CDA, zei het te be treuren dat men destijds niet het idee van CDA-wethouder J. de Geus had gevolgd om de Beeklaan te verleggen naar de buitenkant van het Vinkeveld. PvdA en PAn gingen akkoord. Tegengas kwam er van J. Smit (VVD). Het is duidelijk dat er iets moet gebeuren op dip kruising, zei hij, maar hij vroeg zich af of een volledige verkeerslichtinstallatie nu wel de beste oplossing was. In dit verband wees Smit op de met een verkeerslichtinstallatie be veiligde kruising Beeklaan- Herenweg, waar niettemin be trekkelijk veel ongevallen ge beuren. Wethouder Salman zegde toe nog een klein onder- ZQpk te laten verrichten naar alternatieven. NOORDWIJK De Stichting Sint Jeroen wil extra aanleunwoningen bouwen aan de Bassecour Caanstraat in Noordwijk. In totaal gaat het om 45 woningen waarvan 25 door de stichting moeten worden geëxploiteerd. De andere 20 woningen zijn eigendom van de bouwer en eigenaar van de grond, het bouwbedrijf Beugels- dijk. De stichting heeft deze week een bouwplan ingediend bij het college van B en W van Noord wijk. „We hebben een wachtlijst met vijftig alleenstaande oude ren en achtentwintig echtpa ren. We hebben vijftig aan leunwoningen voor alleen staanden en per jaar komt er een huis vrij. Dat betekent dat als iemand zich nu aanmeldt voor een woning hij of zij vijf tig jaar moet wachten. Voor echtparen is ook een lange wachtlijst aanwezig. Met de nieuwe aanleunwoningen kan deze wachtlijst tot een aan vaardbaar niveau worden te ruggebracht". Dat vertelt di recteur J.F.A. Sentveld van de Sint Jeroen die vermoedt dat buiten de wachtlijsten nog meer ouderen geïnteresseerd zijn in een aanleunwoning. Hij is er van overtuigd dat veel ouderen in Noordwijk zich al niet meer laten inschrijven ge zien de lange wachtlijst. De aanleunwoningen komen dicht bij het verzorgingscen trum te staan en liggen verder dicht bij de winkels, de bus halte en vlak bij de kerk. Sentveld: „Uit alle enquêtes blijkt dat ouderen daar prijs op stellen". De Sint Jeroen vraagt al jaren om extra aanleunwo ningen maar heeft tot nu toe altijd nul op request gekregen. Sentveld: „De gemeente Noordwijk heeft altijd gezegd dat eerst het gemeentehuis moet worden gebouwd voordat nieuwe ideeën ontworpen kunnen worden. Dat gemeen tehuis staat er nu en dus ko men wij met dit plan". Zonder medewerking van de gemeen te Noordwijk kunnen de plan nen van de Sint Jeroen moei lijk worden gerealiseerd. De aanleunwoningen gaan im mers van het Noordwijkse wo- ningbouwcontingent af. Behalve een plan om aanleun woningen te bouwen heeft de Stichting Sint Jeroen ook een plan ingediend om een servi ceflat neer te zetten. Uit de enquête op de welzijnsmarkt in 1986 kwam naar voren dat daar in Noordwijk behoefte aan was. De flat zou ten noordoosten van de geplande aanleunwoningen komen te staan aan de verlengde Basse cour Caanstraat. Hiervoor is nog geen concreet bouwplan ontwikkeld. SASSENHEIM Het voornemen van het be stuur van de Sassenheimse korfbalvereniging TOP om de leden vanavond plannen voor de verplaat sing van de speelvelden naar het schoolsportveld bij het Rijnlands Lyceum voor te leggen, is niet in goede aarde gevallen. CDA'er A. Mazee uitte gis teravond tijdens de raads vergadering zijn beden kingen tegen het defini tieve karakter van de plannen, zonder dat de raadsleden daarin gekend waren. Het betreft hier een volledig uitgewerkt plan voor verplaat sing van TÓP, dat momenteel ondergebracht is in het sport complex aan de Menneweg. „Er wordt gesproken over aanleg van kunstgrasvelden en er schijnt nu al vast te staan in welke periode een aanvang gemaakt zal worden met de werkzaamheden. Er zou", aldus de christen demo craat, „ten onrechte bij de TOP-leden de verwachting worden gewekt dat de plannen^ die door het bestuur in samen" werking met B en W tot stand zijn gekomen zonder meer na het fiat van de leden uitge voerd zullen worden. Het wordt wel heel moeilijk voor de raadsleden tot een besluit vorming te komen wanneer we de betreffende inwoners teleur zouden moeten stellen". Hoewel Mazee zei zich er ter dege van bewust te zijn dat er iets gedaan moet worden aan het ruimtegebrek en het gemis aan goede accommodatie waar TOP mee te kampen heeft, zou hij er toch de voorkeur aan gegeven hebben dat „de zaak eerst in de commissie van welzijn behandeld zou zijn". Wethouder W. Maris merkte op nooit toezeggingen te heb ben gedaan aan TOP, maar voegde zij daar aan toe: „TOP weigert een standpunt in te nemen zonder eerst zijn leden te raadplegen. Hoewel de uit werking van de sportenouête nog niet helemaal rond is kun nen we toch al een aantal voorlopige conclusies trekken. Wanneer alles doorgaat", aldus Maris, „zal in juli gestart worden met het treffen van de eerste voorzieningen aan de velden bij het Rynland ly ceum. Langer uitstel zou niet verstandig zijn. Maar voor het zover is moeten we met TOP overeenstemming bereiken om de plannen aan de Sassen heimse raad voor te kunnen léggen".

Leidse Courant | 1988 | | pagina 17