Cassidy heeft weinig vertrouwen in Nederlandse rk kerk CeicLcSouAOF Verdeeldheid gereformeerden blijkt bij opening synode GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk en wereld „Het is een grote eer" Kerkleiders zoeken nieuwe strategie tegen apartheid Een christelijk schrijfster in dertig talen vertaald >weer noua GaidócQowumt DINSDAG 31 MEI 1988 Pl ■aoNNË Kerken Suriname roepen regering en Brunswijk op tot kalmte PARAMARIBO In Paramaribo hebben het Comité Christe lijke Kerken (CCK) en de Organisatie voor Gerechtigheid en Vrede een dringend beroep op de regering en het Junglecom mando gedaan tot het maken van „pas op de plaats". Het CCK onder leiding van bisschop Aloysius Zichem en de Organisatie voor Gerechtigheid en Vrede onder voorzitterschap van ds. Rudy Polanen deden dit in afzonderlijke communiqués. Het CCK wil dat Ronnie Brunswijk zijn ultimatum opschort en dat de regering de instructies aan het leger aanpast. De Organisatie voor Gerechtigheid en Vrede vraagt de regering in een ijltem po de onderhandelingen met het Junglecommando te hervat ten dan wel te continueren. Aan het Junglecommando heeft de OGV dringend gevraagd de bedreigingen door Brunswijk uit gesproken op een cassetteband niet tot uitvoer te brengen. Zowel CCK als OGV hebben hun verklaring uitgegeven naar aanleiding van grote angst en ongerustheid in de samenleving over een dreigend oplaaien van vijandelijkheden. Dit kan lei den tot „afgebrande dorpen en neergeschoten groepen van weerloze mensen". Ook kan volgens het CCK „ons aller stre ven naar het bereiken van een duurzame vrede in Suriname en in het bijzonder in het binnenland volledig teniet worden gedaan". De OGV heeft de regering erop gewezen „het boven dien natuurlijk nooit de bedoeling mag zijn dat met de instruc ties, wat ze dan ook mogen inhouden, de regering alle hande lingen van het nationaal leger van vóór 26 januari 1988 sanc tioneert". De hachelijkste van onze berekeningen zijn die welke wij illusies George Bernanos PAUSELUK PRO-NUNTIUS: (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Mgr. Cassidy, geboren 5 juli 1924 te Sydney (Austra lië), is sinds november 1984 nuntius in Neder land. Daarvoor was hij vijf jaar apostolisch gede legeerde in Zuidafrika en Lesotho. Cassidy werd in 1949 priester gewijd. In 1955 trad Cassidy, die in Rome canoniek recht had gestudeerd, in diploma tieke dienst van de Heilige Stoel. Hij was werkzaam in India, Ierland, El Salvador en Argentinië voordat hij in 1970 tot apostolisch pro-nun tius in Taiwan werd be noemd. Tegelijkertijd werd hij tot titulair bisschop van Amanzia benoemd. In 1973 kreeg hij daarnaast ook de functie van nuntius in Ban gladesh. „Het is een grote eer en een groot voorrecht om voor zo'n functie gevraagd te worden," aldus mgr. Cassidy in een re actie op zijn benoeming. „Het is een mogelijkheid waar ik zelf nooit aan gedacht had, zelfs in mijn wildste dromen niet." Het had hem enige moeite gekost zijn familieleden in Australië uit te leggen wat zijn nieuwe functie precies inhoudt. .Substitute" is daar de invaller bij het voetbal die pas in het veld komt als een ander er geblesseerd uit gaat. Als plaatsvervanger van kar dinaal-staatssecretaris Casa- roli wordt mgr. Cassidy zo wel de .minister van binnen landse zaken' van het Vati caan als een persoonlijk advi seur van de paus. De bisschoppen van Neder land „waarderen mgr. Cassi dy om zijn gezond oordeel, prudentie en hartelijkheid", zo zeggen ze in een gisteren uitgegeven verklaring. „Ze zijn ervan overtuigd dat hij deze kwaliteiten in zijn nieu we functie voor de hele kerk ten nutte kan maken". Ten slotte „betreuren ze het dat hij dat niet meer direct voor de Nederlandse kerkprovin cie kan doen". ROME Het Vaticaan stuurt nog altijd zijn bes te mensen naar Neder land. Hoewel de Neder landse katholieke kerk na de woelige jaren zes tig en zeventig weer wat tot rust is gekomen, geldt Nederland in de ogen van het Vaticaan nog steeds als een zware kluif. Degene die als pauselijk nuntius naar Den Haag gezonden wordt, staat in het voor portaal van een grote carrière in de Vaticaanse hiërarchie. Dat blijkt uit de benoeming van de pro-nuntius in Den Haag, de Australiër Edward Cassidy, tot plaatsver vangend staatssecretaris. Een geweldige promotie. Cas sidy wordt niet alleen de rechterhand van de kardi naal staatssecretaris Agostino Casaroli, maar ook de naaste medewerker en vertrouwe ling van de paus. Cassidy's voorganger, de Spanjaard Martinez Somaio, gold in het Vaticaan als degene die de paus het meeste zag. Nu hij tot kardinaal is benoemd krijgt Somaio een andere functie. Voor nóg een (oud)nuntius in Den Haag komt er dezer da gen goed nieuws uit Rome. De Italiaan Angelo Felici, de man die voor een zeer be langrijk deel verantwoorde lijk geacht kan worden voor de benoeming van Simonis en Gijsen tot bisschop, zal tij dens het consistorie van 28 iuni het purper omgehangen krijgen. De nieuwe kardinaal Felici is momenteel pauselijk nuntius in Parijs. Een functie die ook nog ooit bekleed werd door de latere Johannes XXIII, de man van het Tweede Vaticaans Concilie. Wie mgr. Cassidy in Neder land op zal volgen is nog niet bekend, maar aangenomen mag worden dat Cassidy voor een belangrijk deel het beeld dat het Vaticaan van Neder land heeft zal blijven bepa len. En dat voorspelt niet veel goeds. Hoe Cassidy over de situatie van de Nederlandse kerk denkt is geen geheim. Begin dit jaar, juist toen de Neder landse bisschoppen voor hun ad limina-bezoek in Rome waren, uitte hij zich in een interview met het ANP in de meest sombere bewoordin gen. Cassidy signaleerde zelfs ontbindingsverschijnselen in de Nederlandse kerkprovin cie. Toen 's avonds in Rome bekend werd wat de pro- nuntius ginds in Nederland gezegd had, werd daar door de Nederlandse bisschoppen geschokt op gereageerd. Toch heeft Cassidy een wat andere wind in Den Haag la ten waaien. Hij is minder for meel en terughoudend ge weest dan bij voorbeeld Feli ci. Zo nu en dan signaleerde hij ook wel eens wat posi tiefs. Dat doet echter niet veel af te doen aan zijn fun damenteel negatieve kijk op het kerkgebeuren in Neder land. Met Cassidy is tot rech terhand van de paus een man benoemd, die nauwelijks nog vertrouwen heeft in de toe komst van de kerk in ons land. Cassidy's opvolger in Den Haag zal het straks ver draaid moeilijk hebben dat beeld wat positiever bij te kleuren. Zo hij dat al zou wil len natuurlijk. In Rome hield niemand re kening met de benoeming van de pro-nuntius in Den Haag voor deze belangrijke post. Luigi Accatoli van de "Corriere della Sera", een van de best geïnformeerde Vaticanisten, spreekt van een "volkomen verrassing". Ac catoli: "Niemand kent hem hier. Het is een man van de Mgr. E. Cassidy diplomatie die altijd op bui tenposten heeft gezeten. Ik geloof dat de paus Cassidy goed heeft leren kennen bij de voorbereiding van zijn reis naar Nederland. Die reis was een heel moeilijke on- FOTO: MILAN KONVALINKA derneming en ik denk dat Cassidy veel indruk heeft ge maakt door de wijze waarop hij zich toen van zijn taak heeft gekweten." GERARD KESSELS Senator Byrd wil meer bijbels in Sovjetunie WASHINGTON De frac- tieleider van de Democraten in. de Amerikaanse senaat, Robert Byrd, heeft een op roep gedaan aan partijleider Michail Gorbatsjov om de verspreiding van bijbels te bevorderen in de Sovjetunie. Daarvoor zijn volgens Byrd 100 miljoen exemplaren no dig. De Democratische fractielei der en zijn Republikeinse collega Robert Dole, zijn gis teren afgereisd naar Moskou waar zij bij de officiële oor konde-uitwisseling aanwezig zullen zijn van het INF-ver- drag. GOS BIJEEN IN HARARE JOHANNESBURG Op initiatief van de Raad van Kerken in Zuidafri ka waren gisteren en vandaag ruim 200 Zuida- frikaanse leiders van de kerken en andere ge loofsgemeenschappen bijeen om zich te bera den op „effectieve en ge weldloze stappen tegen de apartheid". Tot de aanwezigen in de Pres byteriaanse kerk van Jo hannesburg behoren de anglicaanse aartsbisschop van Kaapstad, Desmond Tutu, winnaar van de Nobelprijs voor de vrede, en dr. Allan Boesak, pre sident van de 70 miljoen leden tellende Wereld bond van Hervormde en Gereformeerde Kerken (WARC). Bovendien zijn vertegen woordigers van de joodse, boeddhistische, hindoeïsti sche en moslimgroeperingen in het land aanwezig. Vol- HARARE De Gere formeerde Oecumeni sche Synode (GOS) is gis teren in de kapel van de universiteit van Zimbab we in Harare geopend met de avondmaalvie ring. Van de ruim hon derd deelnemers aan de bijeenkomst namen er een vijftiental wegens de spanningen binnen de GOS niet aan deel. Tot hen behoorden de afge vaardigden van de christelij ke gereformeerde kerken in Nederland, de blanke en zwarte afgevaardigden van de gereformeerde kerken in Zuid-Afrika en de leden van de gereformeerde kerken in Nieuw-Zeeland. Nico Smith, een blanke Zuidafrikaanse predikant die werkzaam is in de zwarte Nederduitse gere formeerde kerk in Afrika (NGKA) en zich fel verzet tegen de apartheid in zijn land, verliet de kerk voor het begin van het avondmaal. Tijdens de dienst werd de Ni- geriaanse afgevaardigde So lomon Binga herdacht, die gisterochtend dood in zijn ka- mer werd aangetroffen, waarschijnlijk als gevolg van een hartaanval. Tijdens de GOS, die tot en met 10 juni bijeen is, zullen vooral het lidmaatschap van de gereformeerde kerken in Nederland en het apartheids systeem in Zuid-Afrika tot felle discussies aanleiding kunnen geven. Een drietal kerken, waaronder de Ne derlandse christelijke gere formeerde kerken, hebben aangedrongen op het vertrek van de gereformeerde ker ken uit GOS wegens de hou ding van die kerken tegen over homoseksualiteit en het gezag van de Heilige Schrift. De GOS zal echter statutair niet over verwijdering van de gereformeerde kerken uit de GOS kunnen stemmen. Het bestuur had daarvoor een voorstel moeten doen, maar besloot vorig jaar daar van af te zien tegen de wil van voorzitter John Gal- braith van de Amerikaanse orthodox-presbyterian church. Vier jaar geleden aanvaardde de GOS een voorstel waarin de gerefor meerden werden opgeroepen een pastoraal advies aan de gemeenten om homoseksue len toe te laten tot het avond maal en de kerkelijke amb ten in te trekken. De gerefor meerde synode gaf geen ge hoor aan deze oproep. Vier jaar geleden sprak de GOS ook uit dat de theologi sche rechtvaardiging van apartheid ketterij is. Dat ge beurde tegen de zin van de twee blanke Zuidafrikaanse kerken die lid van de GOS zijn: de Nederduitse gerefor meerde kerk en de gerefor meerde kerken in Zuid-Afri ka (Dopper-kerk). Deze ker ken zullen in Harare duide lijk moeten maken hoe zij aan de uitspraak van 1984 ge volg hebben gegeven. Kerkleiders ontmoeten elkaar in Johannesburg waar een beraad werd gehouden over een nieu we strategie tegen apartheid. Desmond Tutu (midden) begroet moslimleider Faried Essack. gens de vroegere secretaris van de Raad van Kerken, dr. C.F. Beyers Naudé, heeft er nog nooit zo'n breed opgezet-» te bijeenkomst van godsa- dienstige leiders in Zuidafri ka plaats gevonden. „Het gaat nu niet meer om de vraag of de kerken tegen de apartheid moeten strijden, maar om de vraag welke ef fectieve maatregelen wij kunnen nemen," zo zei de huidige secretaris van de Raad, ds. Frank Chikane. „Wij hebben onze conclusies getrokken uit de vruchteloze pogingen om de regering tot andere gedachten te bren gen." De Raad van Kerken heeft in een discussiestuk voorge steld op enkele gebieden bur gerlijke ongehoorzaamheid te plegen. In dit kader worden genoemd bij geboorte en hu welijk niet langer het ras te vermelden, de geestelijke verzorgers in de strijdkrach ten terug te trekken en be lastinggelden niet te betalen. Verder wil de Raad sterkere druk op de internationale ge meenschap om Zuidafrika zo wel economisch, diplomatiek, cultureel en militair te boy cotten. De bijeenkomst vindt plaats terwijl de verhouding tussen kerk en staat de laatste tijd zichtbaar zijn verslechterd. Op 29 februari werden ruim honderd geestelijken, onder wie Tutu, Boesak en Chika ne, gearresteerd tijdens een verboden mars naar het par lementsgebouw in Kaapstad. President P.W. Botha be schuldigde daarop de kerk leiders ervan dat ze niet het evangelie, maar het marxis me dienden door als hand langers van het verboden ANC op te treden. beroepingen Nedsrland* Hervormde Kerk Beroepen te Apeldoorn voor de Vereniging van Vrijzinnig Hervorm den G.H. Baudet te Norg, wonende te Apeldoorn; te Schoonrewoerd W. DEN HAAG Achthon derdvijftigduizend exempla ren zijn er tot nu toe van haar werk verkocht en het verscheen in dertig talen. Het gaat om het werk van de protestants-christelijke schrijfster Gien Karssen. Zij schrijft boeken over de vrou wen in de bijbel en laat die na elk hoofdstuk vergezeld gaan van een aantal vragen. Het is bijbelstudie en evange lisatie tegelijk en wel op een manier die kennelijk in een grote behoefte voorziet, voor al in Oost-Europa en landen van de Derde Wereld. Giste ren waren twee haar van buitenlandse uitgevers, een Poolse en Indiase, in Den Haag om de betekenis van haar boeken aan het thuis front te verduidelijken. In Nederland halen deze boeken overigens bescheiden oplage cijfers. De Man die anders Gien Karssen FOTO: PR was, haar nieuwste boek, dat laat zien hoe Jezus de vrou wen in zijn omgeving bena derde, haalde slechts vijfdui zend exemplaren. Haar uitge ver, Kok in Kampen, is niettemin tevreden en heeft voor het najaar een herdruk aangekondigd. Veel groter zijn de belangen wanneer haar boek in India verschijnt. Haar Indiase uit- - gever, dr. B.A. Prabhakar, die tevens directeur is van de Stichting Asia for Christ, was gisteren in Den Haag om een contract te ondertekenen dat het mogelijk maakt haar nieuwste boek op grote schaal daar te verspreiden. Dat gebeurt voor een goed deel gratis want Gien Kars sen heeft daarvoor een fonds in leven geroepen, het Ma- ninnefonds, - genoemd naar een van haar boeken,- waar in ze een deel van de royal ties stort die zij verdient aan haar boeken. Gien Karssens werk wordt weliswaar uitge geven bij uitgeverij Kok, maar de vertaalrechten van haar werk geeft zij niet uit handen. Zij regelt zelf con tracten en vertalingen met uitgevers over de hele we reld. Op die manier heeft zij een precies overzicht van het aantal exemplaren dat tot nu toe is verschenen. Gien Karssen is actief in de Navigatorbeweging, een uit de Verenigde Staten overge waaide protestants-christelij ke evangelisatiebeweging die vooral actief is onder studen ten. Door deze beweging be schikte zij al over veel con tacten in de Verenigde Sta ten. Ook daar verschijnt haar werk. Zij maakt trouwens zelf de vertaling van haar boeken in het Engels. Ëngels is de basistaal van mijn boe ken. Dat moet dus goed zijn,' zegt Via die taal worden ze vertaald in andere talen, het Urdu bijvoorbeeld dat ge sproken wordt in Pakistan of het Hindu in Idia of het Ara bisch, maar ook het Chinees, in het vereenvoudigde schrift maar ook in het klassieke Chinees. Over de aantrekkingskracht van haar boeken zegt ze: „Het gaat over mensen en in de bijbel gaat het om mensen. Wij hebben die verhalen vaak aangereikt gekregen in een wat antieke belichting, door mijn wijze van vertellen worden ze herkenbaarder. Er is een gezegde van Plato dat ongeveer luidt: Wat bekend is, moet je aanscherpen. Dat verklaart misschien het suc ces van mijn boeken." Haar Poolse uitgeefster beaamt het. Zevenduizend exemplaren van De man die anders was, waren in een week uitverkocht. En de Po len hebben heel wat minder geld over om aan boeken uit te geven dan de gemiddelde Nederlander. Bruin en de onderwijskost eru etn uda Jen opg aden D« commi: Goud en door pi 5ouda. een aan hier bl aamde a op de |nk. Toei vooral met di het kop ht op stc ts langs aan in d HOEWEL belangrijke details van het kabinetsplan andere aanpak van de studiefinanciering nog niet zijn wordt er al ferm op gereageerd. De reacties niet onverdeeld gunstig. Dat de PvdA zich bij voort gen" heeft verklaard lag voor de hand, hoewel het oj lijk blijft dat die partij zonder de feiten te kennen uitgerekend dat studenten uit de laagste inkomens ongeveer 2000 gulden per jaar slechter af zullen zijn. relevanter zijn de aarzelingen in het CDA-kamp. men uiteraard niet blind voor de voordelen van het beurzenplan, maar anderzijds wordt de vraag gestel niet meer meewegen van het inkomen van de ouden strijd is met de uitgangspunten van het CDA. OPMERKELIJK is dat in al die discussies het De naa „werkstudent" nog nergens is opgedoken. In vroegi miljoen was het heel normaal dat een student er een baantje om zijn studietijd door te komen. Maar inmiddels samenleving ervoor gezorgd dat een schoolverlater h I gewoonste zaak van de wereld beschouwt, dat hij baan en zonder eigen middelen van bestaan toch 0| kosten het ouderlijk huis kan verlaten om zich zelfst vestigen. En dat er als hij wil studeren een beurs en ning op gunstige voorwaarden op hem wachten. EVENEENS opmerkelijk is dat het nog slechts twee leden ingevoerde stelsel van studiefinanciering, waa er mee gepaard gaande administratieve chaos pas sii lijkt te zijn overwonnen, nu reeds aan de kant won De overheid wil aan een studerende voortaan nog slet basisbeurs verstrekken. Voor de noodzakelijke aai van zijn inkomen moet hij of zij straks bij de ouders a pen, of bij de bank. A.LS de Kamer er mee akkoord gaat wordt het inge per ia; to dan vor aantal 1 heeft m seizoen fingen ters dr soms is verdub! plaatsel zijn 'i in het nieuwe treffenc Haarler provinc ning v om do mogen aantal de systeem van aanvullende beurzen en door het R strekte leningen straks opgedoekt. Particuliere banl men de kredietverschaffing aan studerende jongere Ze zullen verplicht zijn studieleningen te verstrekl een ieder die voldoet aan voorwaarden, waarover enigszins in het duister tasten. Het ziet er echter wel dat de overheid garant staat voor de terugbetaling, „bankiertje spelen" wordt verder aan Vakmensen oi ten. Behalve een basisbeurs en een openbaar vervot heeft studerend Nederland straks niets meer van de te verwachten. GeRUGGESTEUND door de overige bewindslied! minister Deetman die ingrijpende wijziging voor otl kosten van het huidige systeem de pan uit zijn gere! zijn veel meer jongeren gaan studeren dan werd VOOIi**c:TF een groter percentage dan werd verwacht deed eenr op aanvullende studiefinanciering tegen de voordel igcjeree voorwaarden van het Rijk. ,e" e' iplever DUIDELIJK is dat de overheid niet door kan gaan i^ens j pompen van honderden niet-begrote miljoenen in de£nc| tenportemonnee. Andere terreinen van overheidszorgLerzon sief de positie van hogescholen en universiteiten, zoi|s va^a verder door in het gedrang kunnen komen. Het hui<ye ^lo steem blijkt van de andere kant de laatste blokkades Wachte ben weggenomen voor een democratisering van he^eerdai onderwijsbestel: uit financiële overwegingen hoeft terspor mers niemand af te zien van een academische studie»jchtba. njksda< JLOPEN we straks het risico dat begaafde kinderen ui financieel opzicht „onderste" laag van de samenlevinPie rorr hoger onderwijs gaan volgen uit angst voor een te gr<fat.errec dieschuld? Het is een vraag die meer aandacht verditligineVe, de eveneens bestaande zorg of studierichtingen,,die nfecreant leiden voor een doctoraal dat op de vrije markt snel ivrije \v kende munt kan worden omgezet er onder zullen lijéootje e; lilomeu ONDANKS het groeiend aantal werkloze academijè^ in" nog steeds worden gesteld, dat studeren ook investereiagere c eigen maatschappelijke toekomst is. Hopelijk zal zo'n ifllgemer ring voor iedereen die wil en kan studeren verantwool'Jkt na£ ven, wanneer straks de uit de hand gelopen studiefiij»repen' ring zo wordt georganiseerd dat Bruin het kan blijveC ken. Voorlopig nog koel DE BILT (KNMI) Zomerse temperaturen, daar hoeven we tot en met het komend week end niet op te rekenen. Vorige week donderdag stond er op grote hoogte boven ons land nog een krachtige zuidelijke luchtstroming. Nu is de stro ming omgebogen naar het westen en dat betekent een grote invloed van de oceaan. Storingen die uit het westen komen aanzetten houden de regenkansen de hele week aan de hoge kant. In het weekend kan het be kende Azorenhogedrukgebied een uitloper ontwikkelen rich ting Engeland. Misschien dat ons land zondag daar al iets van gaat merken. Of dat het begin is van een periode met stabieler en warmer weer kan op dit moment nog niet worden beoordeeld. Duitsland: Half tot zwaar be' nu en dan buien, donderdaj zuiden ook af en toe zon. peratuur van 15 graden i den tot 20 graden in Beieren Frankrijk: In het noorden wolking ei midden en zuiden zonnig, temperatuur van 16 graden noorden tot 25 g Alpenlanden: Morgen en af en toe een bui. Dondert ke zonnige perioden en droo fi peratuur 20 tot 25 graden. Spanje en Portugal: Zonnig. 1 temperatuur van 20 graden noordwesten tot 32 graden Spaanse hoogvlakte e morgen Weersvooruitzichten voor diverse het KNMI, geldig donderdag: Zuid-Scandinavië: Half tot zwaar be wolkt en nu en dan buien. Middag- temperatuur rond 15 graden. Britse Eilanden: Perioden met zon en al en toe buien. Middagtemperatuur van 14 graden in Schotland tot 18 graden in zuidoost Engeland. Benelux: Wisselend bewolkt toe een bui. Middagtemperatuur geveer 16 graden. (ADVERTENTIE) training PC Opleidingen Tel. 070-833306 03402-39724

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2