lidae Sou/toni koehandel met parkeren erbij stert Pancras-West STAD OMGEVING Toekomst Witte Singel onduidelijk Noodhandlamp reenkomst tussen igen en universiteit E VRIND OVERWEEGT GEDING en nader lerzoek rkeergarage Imarkt Geuzentocht per rondvaartboot Herdenkingsplaat Von Siebold Gigantisch schilderij tijdens Lakenfeesten HISTORISCH BREESTRAAT-BESLUIT EINDELIJK GENOMEN f j DINSDAG 31 MEI 1988 PAGINA 11 De Rijksuniversiteit Leiden en het plantenbiotech- bedrijf Mogen International hebben gisteren een over- 5t gesloten om samen te gaan werken op het gebied van erming van planten tegen ziekteverwekkende micro-or- n. Al enkele jaren bestudeert de vakgroep Biochemie 'aculteit Wiskunde en Natuurwetenschappen onder lei- dr. J. Bol de interacties tussen planten en virussen. Een kgroep van Mogen is onder leiding van dr. B. Cornelis- g met het vinden van schimmelrestistente planten via he manipulatie. Gezien de grote raakvlakken van dit ek met dat van de universiteit lag een samenwerking de hand, aldus een woordvoerder van de onderneming, erzoekresultaten van het gezamenlijke project zullen bedrijf worden gebruikt. In ruil voor de inbreng van de leit krijgt de wetenschappelijke instelling een jaarlijkse ng. De rijksuniversiteit zal tevens delen in de eventueel iroject voortvloeiende royalties. Geldloper beroofd LEIDEN Een personeelslid van een schoenenwinkel aan de Langegracht is gisteren onder weg naar een bank in het Peli kaanhof beroofd. De man fietste met een collega naar de bank met aan zijn stuur een tas met de weekendopbrengst. Bij de invali de-oprit van de bank werd hij opgewacht door iemand met een pistool. Deze griste de tas van het stuur en ontkwam door achterop een gereedstaande motorfiets te springen. De buit bedraagt enkele duizen den guldens. De politie vraagt zich af of iemand de daders met de motorfiets heeft zien wachten. Men kan bellen naar 071-258888. Muilkorven pit-bulls moeizame aangelegenheid LEIDEN Het is nog zeer de vraag of eigenaars van pit- bullterriers en kruisingen daarvan kan worden opgelegd dat zij hun honden muilkorven of met een muilband into men. Dat maakte burgemeester C. Goekoop gisteravond duidelijk tijdens een vergadering van de gemeenteraad. Die ondersteunde, behalve de VVD, een motie van W. van der Pluijm met genoemde strekking. Volgens Goekoop kan juridisch alleen een bepaald ras aan een muilkorf- of muilbandgebod worden onderwor pen. „Het staat niet vast dat de pit-bull echt een ras is", aldus de burgemeester. De mogelijkheid om zo'n gebod te handhaven komt' daardoor op de tocht te staan. De ge meente gaat de juridische haalbaarheid onderzoeken. In Leiden bevinden zich overigens minder dan tien pit-bulls of kruisingen daarvan. P. Langenberg (D66) bepleitte te vergeefs een oproep te doen aan eigenaars van pit-bulls om hun hond op gevaarlijkheid te laten controleren door de politie. Raad: Herstel band met Kamer van Koophandel LEIDEN De relatie van de ge meente met de Kamer van Koophan del moet snel worden hersteld. Daar hebben de fracties van de PvdA, VVD en D66 gisteravond tijdens de raadsvergadering op aangedrongen bij wethouder J. Peters. Peters zei altijd bereid te zijn tot overleg met de Kamer. Hij wil echter niet het initiatief nemen tot herstel van de geschonden relatie, omdat hij zich daarvoor niet schuldig acht. „Dat moet wethouder Fase maar doen, of mijn opvolger". De relatie is bekoeld sinds de Kamer van Koop handel de vloer aanveegde met het college in een reactie op de afsluiting met de Breestraat. L. Beijen sprak van „zeer arrogante reacties". Volkstuinders spreken zich uit tegen woningbouw LEIDEN Het congres van de zeven Leidse volkstuingroepen heeft zijn afkeuring uitgesproken over de nota Bouwen in be staande wijken. De volkstuinders vinden dat de uitvoering van de daarin geschetste plannen in geen geval ten koste mogen gaan van tuinen. De Leidse Bond van Amateurtuinders heeft een bezwaarschrift van die strekking ingediend. Aan het congres dat dit jaar plaatsvond in het gebouw van volk stuinvereniging Ons Buiten bij de Merenwijk deden zeven vere nigingen mee. Behalve Ons Buiten waren dat Het Zonneveld (Nachtegaallaan), Veldheim (bij Holiday Inn), Roomburg, Oost- vliet, OTV (aan de Vliet) en Cronesteyn (Vrouwenweg). De volkstuinverenigingen hielden het afgelopen weekeinde in de burgerzaal van' het stadhuis het Leids kampioenschap bloem schikken. De deelname van 63 mensen was een record, het drie voudige van 1987. Iedere deelnemer vervaardigde twee werk stukken, een „verplicht" en een „vrij". Winnares bij de begin ners werd de 17-jarige Inge Brusche, de poedelprijs ging naar R. Rijsbergen. Bij de gevorderden ging de eerste prijs naar me vrouw C. Houtien. De prijzen werden uitgereikt door mevrouw Tesselaar. iDEN De toewijzing van jntien parkeerplaatsen aan bandenbedrijf Berk op de smarkt heeft de verbijste- gewekt van zowel bewo- als andere bedrijven in entrumwijk Pancras-West. •cteur A. de Vrind van in- atiebedrijf Hovemij aan de ihuitsteeg heeft nu in een lisch getoonzette brief tien erveerde plaatsen te vra- Hij verwacht dat andere rijven dat voorbeeld zullen ;en. De Vrind overweegt het college niet snel met antwoord komt, of als zijn roek wordt afgewezen, een jke behandeling af te ngen met een kort geding •en procedure voor de Raad State. De firma Berk be- ikt sinds vorige week over entien „eigen" parkeer- itsen, die met paaltjes en kettingen dag en nacht worden vrijgehouden. Volgens directeur D. Onderwater kreeg het bedrijf de plaatsen aangeboden van de gemeente. Dat gebeurde nadat hij had aangekondigd een opslagruim te tegenover zijn onderneming te willen gaan gebruiken om auto's neer te zetten, om een einde te maken aan een stroom van bekeuringen op wagens voor de deur. De betrokken ruimte was door de gemeente gehuurd voor de opslag van marktkramen. Toen opzegging dreigde en er geen andere plaats aandiende, kwam het voorstel van de ze ventien plaatsen op de Kaas markt. De gemeente voorzag, zo bevestigt wethouder D. Tesselaar, grote problemen als de massa marktkramen niet meer onder dak te brengen zouden zijn. Onderwater zegt zelf na enige aarzeling te heb ben ingestemd met het voor stel. In de opslag had hij meer auto's kwijtgekund, terwijl die dan bovendien van de open bare weg af zijn. Cadeautje De wijkvereniging gaf vorige week al te kennen veront waardigd te zijn over deze stap en sprak van „chantage" waardoor de parkeerproble men in de buurt alleen maar vergroot worden. De Vrind heeft het nu over een regel rechte „koehandel". „Als ze gebrek aan ruimtes hebben in de binnenstad, dan moeten ze dat maar op een andere ma nier regelen". Zijn bedrijf heeft sinds 1970 geprobeerd parkeerplaatsen te verwerven in de buurt. Daarvoor werd tot bij de Raad van State ge procedeerd. „Uiteindelijk had men begrip voor onze situatie, maar men vond ook dat er geen precedent geschapen mocht worden. Wij hebben ons daar bij neergelegd, er is nu eenmaal een enorm ruim tegebrek in de wijk". Tot zijn volslagen verbijstering heeft de gemeente nu zelf voor een precedent gezorgd. De Vrind verzekert dat hij daar gebruik van gaat maken en het er niet bij laat zitten. De Vrind ver wijst nog eens naar de recente hoorzitting die in de wijk is gehouden en waar opnieuw het parkeren als het meest knellende probleem naar vo ren is gekomen. Evenals het feit dat er geen oplossing voor is. „Er is gewoon geen ruimte. Het is voor de bezoekers hope loos en voor de bewoners die krom liggen voor een vergun ning en dan de auto van een ander op hun plaats vinden". Desgevraagd zegt wethouder D. Tesselaar dat het gemeen tebestuur „voor het blok stond" toen de plaatsen aan Berk werden toegewezen. „We hadden geen enkel per spectief. Dit is een uitzonde ring. Op het moment dat we iets vinden voor de marktkra men, komt er een einde aan. Dat daarmee een gat wordt geschoten in het parkeerbe leid noemt hij „onzin". Even tueel verontwaardigde buurt bewoners mogen wat hem be treft met een alternatief ko men voor de marktkramen, waardoor er een einde aan de situatie komt. „We moesten wel, we hebben nu eenmaal allerlei belangen te dienen". 7 (I Er komt geen voor ten nader onderzoek om 'Aalmarkt een parkeer- te vestigen. Dankzij de fieid van enkele raadsle- hvierp de gemeenteraad rstel van de VVD, CDA, VG en SP met één stem: )at betekent dat de Aal- jkatie niet wordt opge- in het collegevoorstel de inspraak wordt ge- 'Dat bevat drie andere de Beestenmarkt, de tenstraat en het bomter- n de Morssingel. De ge- raad kan het college pas inspraakperiode alsnog iten de plaats aan de kt bij het onderzoek te ,en. Als alle raadsleden ig waren geweest, was e met één stem aanvaard fierde lokatie wel in de k gebracht. Het CDA verigens dat het verkeer I die garage gebruik zou niet over de Breestraat e rijden. Door aan de fct parkeerplaatsen op te jis er voldoende ruimte wel aan- als afvoer van meent die fractie. Links tegenstander van' een bp die plaats, denkt dat aarlijke situaties zal ver- In. VVD-fractieleider M. t Nat liet weten dat de |an die garage de afslui- n de Breestraat een stuk beier zou maken, omdat keistraat dan beter be- r is. tiaar: afspraken {e bestonden niet .IN De dreiging van isis binnen het college en W is bezworen, uder D. Tesselaar 'isteravond toegegeven et het gehele college afgesproken dat er lader onderzoek naar nst van een een par- rage aan de Aalmarkt omen. De wethouder ich eerder bijzonder uitgelaten over op- igen dat ook de libera- houders meenden dat garage kon komen, de PvdA-wethouder at onacceptabel omdat llege had afgesproken e wethouders daar te- ouden stemmen. Zoals s een week geleden al 'aren de liberale wet- rs echter niet bij die lering aanwezig. „Ik n fout gemaakt, inder- gaf Tesselaar gister- volmondig toe. „Ik dat ze er wel bij wa- Kuijers stemde inder- voor een nader onder- 'an de Aalmarktlokatie. Onder de bezielende leiding van een echte watergeus zijn gister avond 35 Leidenaren meegeweest met de eerste Leidse geuzen- tocht. Na het drinken van een oorlam Kaagwater in de zojuist gerestaureerde „geuzenkelder" onder de Hoogstraat, gingen de Leidenaren op zoek naar de plaats waar in 1574 de Geuzen de stad binnenkwamen om de noodlijdende Leidse bevolking van de ondergang te redden. Gedurende de leerzame rondvaart gaf rondvaartboothouder Jan Parmentier commentaar bij elke be zienswaardigheid langs de Leidse grachten. Na de tocht meerde de antieke sloep weer aan bij de „Geuzenkelder" voor een origi nele pot Leidse hutspot onder begeleiding van troubadour Kees Ouwejan. De Geuzentocht is een initiatief van Fantasy Incentives, „makelaars in feesten" zoals initiatiefnemer Van der Zon het noemt. Voor 70 80 gulden per persoon kunnen belangstellen den in groepsverband dit „geuzenarrangement" aanschaffen. Met de garantie natuurlijk dat de gasten na afloop weten waar de geuzen Leiden zijn binnengekomen. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN De Japanse am bassadeur in Nederland, T. Otaka, heeft gisteren bij het kantongerecht aan het Rapen burg een gedenkplaat onthuld voor dr. Philipp Franz von Siebold. Von Siebold woonde en werkte van 1836 tot 1847 in het gebouw aan het Rapen burg waar nu het kantonge recht is gevestigd. Ambassa deur Otaka kreeg gistermid dag bovendien het eerste exemplaar van de Japanse be schrijving van een Von Sie- bold-wandeling door de bin- Het bord aan de muur van het kantongerecht heeft de ge meente kunnen aanbrengen dankzij een schenking van su permarkt Hoogvliet. Dat be drijf gaf de gemeente 5.000 gulden bij de opening van zijn eerste supermarkt in de stad. Volgens een woordvoerster van de gemeente is de schen king volledig besteed aan het vervaardigen en ophangen van de plaquette. De onthulling was gistermid dag overigens opgenomen in het programma van een Ja panse handelsdelegatie die op uitnodiging van het ministerie van Economische Zaken Ne derland bezoekt. De delegatie heeft Leiden als uitvalsbasis en zal deze week in Leiden ook nog bezoeken brengen aan het Biosciencepark en aan het bedrijf Olivetti. Donderdag wordt voor het Japanse gezel schap en een brede vertegen woordiging van het Neder landse bedrijfsleven (van KLM en Philips tot werkge vers en werknemersorganisa ties) een diner aangericht in het stedelijk museum De La kenhal. Gastheren zijn dan het ministerie van economische zaken en het Leidse gemeente bestuur. Aansluitend op het bezoek van deze delegatie komt de Japanse premier N. Takeshita naar Nederland voor onder andere een ont moeting met premier Lubbers. Leiden is gekozen als uitvals basis voor de handelsdelegatie. De keus daarvoor hangt wel licht samen met de band die Leiden met Von Siebold heeft. Deze van oorsprong Duitse arts werkte van 1823 tot 1829 in Nederlandse dienst in Ja pan. Daar liet hij het dagelijks leven vastleggen op schilderij en en verzamelde een groot aantal gebruiksvoorwerpen. Met die collectie als basis werd het Rijksmuseum voor Vol kenkunde opgericht. Von Sie bold verzamelde bovendien een collectie Japanse planten die is ondergebracht in het rijksherbarium. Ook de Hortus Botanicus, waar een borstbeeld van Von Siebold staat, heeft een aantal Japanse planten aan hem te danken. Von Siebold is in Japan een bekende historische figuur. Onder andere met materiaal uit Leiden wordt deze zomer in Tokio een expositie over Von Siebold ingericht. Die wordt door kroonprins Wil- lem-Alexander geopend. LEIDEN De twee Leidse kunstenaars Stef Oltheten en Henny Hartevelt zullen tijdens de komende Leidse Laken- feesten (7 tot en met 17 juli) een gigantisch schilderij ma ken. Op het Vrouwenkerk- plein wordt een doek gespan nen van 4.30 meter bij 5.74 meter waarop de schilders een vrije interpretatie aanbrengen van het schilderij van De Bree uit de Lakenhal. Dat toont burgemeester Van der Werf. die zijn arm aanbiedt aan de hongerige Leidse bevolking tijdens het Spaanse beleg. De kunstenaars maken bij het schilderen gebruik van twee hoogwerkers, 230 meter touw, 20 bussen verf en een comple te steigerwand. Een verffa- briek is bereid gevonden om de verf aan te leveren. Het is de vierde keer dat de Lakenfeesten gehouden worden. In 1987 trokken de feesten 250.000 bezoekers. Het festijn wordt geopend met de peurbakkentocht op donder dag 7 juli. Verder is er een uit gebreid muziekprogramma: zondag 10 juli, het 14e Leidse folkfestival in de Burcht; op dezelfde dag „Werfpop zwart op wit". In het Van der Werf- park spelen dan Afro-aziati- sche muziekgroepen. Onder de noemer van „De gouden pet" wordt op zondag 17 juli het na tionaal concours voor straat muzikanten gehouden in de binnenstad. Ook dit keer organiseert „Lei den Culinair" tijdens het slot weekend een culinaire mani festatie op het Pieterskerk- plein. In de Pieterskerk wordt gedurende tien avonden het spektakelstuk 'Lodewijk Na poleon' uitgevoerd, een reprise van vorig jaar. De Laken- markten op beide zondagen zullen dit jaar groter zijn dan ooit. Ze lopen als een lint door de binnenstad. Vlak voor de Lakenfeesten verschijnt er een programmakrant met uitge breide informatie die huis aan huis verspreid wordt. De totale kosten van de La kenfeesten bedragen een kwart miljoen. Daarvan zal 80.000 gulden bekostigd worden door het bedrijfsleven in de vorm van sponsoring. LEIDEN Het is nog on duidelijk wat de toekomst zal brengen voor de Witte Singel. De gemeenteraad nam gisteravond eindelijk de „historische" beslissing om de Breestraat tussen 11.00 en 19.00 uur voor auto's, motorfietsen en bromfietsen af te sluiten, maar deed geen harde uit spraken over de Witte Singel. De raad wil eerst een voorstel van het colle ge afwachten waarin staat welke maatregelen er ge nomen moeten worden om doorgaand verkeer op de singel zoveel mogelijk te weren. Zoals een notitie van de direc tie verkeer van de gemeente al heeft duidelijk gemaakt, mag niet worden verwacht dat sluisjes en dergelijke de hoe veelheid verkeer aanzienlijk zullen verminderen. „De situa tie wordt door de afsluiting nooit meer zoals daarvoor", al dus M. Kuzee, hoofd van de afdeling verkeer. De verwach ting is wel dat gemotoriseerd verkeer kan worden gedwon gen zachter te rijden. J. Walenkamp (CDA) zei rede lijk optimistisch te zijn over de vermindering van het ver keer, wanneer omleidingsrou tes zoals de Churchilllaan aan trekkelijker worden gemaakt. VVD-fractieleider M. van der Nat noemde de „knip" in de route Noordeinde-Breestraat 4 een lapmiddel, wethouder J. Peters (verkeer) vond het juist „een verbetering in vergelij king met de huidige situatie Die is, voor bewoners van Noordeinde en Witte Singel, zeer slecht te noemen. Teleurstelling onder bewoners LEIDEN De bewoners van de Witte Singel zijn zwaar teleurgesteld in de uitkomsten van het verkeerstech nisch onderzoek naar de gevolgen van de plannen van de gemeente. Die wil de Witte Singel door aanleg van sluizen en andere voorzieningen onaantrekkelijk ma ken voor doorgaand verkeer. Volgens de directie ver keer is dat wel van invloed op de snelheid, maar nauwe lijks op de hoeveelheid verkeer. Zowel de bewoners als de Leidse politiek gingen er vanuit, dat er door die maatregelen veel minder verkeer over de singel zou rij den. Woordvoerder P.J. van Amersfoort is optimisti scher dan de gemeente. „Ik denk dat je de Witte Singel wel degelijk onaantrekkelijk kan maken". Van Amers foort ziet weinig alternatieve oplossingen. „Hooguit zou je de Breestraat weer helemaal kunnen openstellen als blijkt dat de situatie onhoudbaar is. Maar dat is een po litieke beslissing". Het compromis-voorstel van de VVD en LWG. De belang- CDA, PvdA, D66 en Links rijkste punten uit het besluit Leiden kreeg geen steun van zijn: Afsluiting van Breestraat tussen Papengracht en Gange tje voor auto's (inclusief bedie nend verkeer), motorfietsen en bromfietsers tussen 11.00- 19.00 uur. Bussen, taxi's en fietsen mo gen de gehele dag in twee richtingen rijden door Bree straat. Overig verkeer mag tussen 19.00-11.00 uur over de Bree straat rijden in de richting Gangetje-Kort Rapenburg. Op Noordeinde gehele dag eenrichtingsverkeer in de richting van Kort Rapenburg. Bussen, taxi's en fietsen rijden in twee richtingen. Overigens is deze situatie, die zo snel mogelijk wordt inge voerd, niet definitief. Als mocht blijken dat het toch geen goede oplossing is, kan de gemeenteraad het besluit altijd nog terugdraaien. Dat is nog eens handig: een handlamp met houder die u b.v. in de meterkast jpl kunt ophangen. Zodra u de lamp uit de houder neemt gaat hij branden. Hij is voor u als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Batterijen worden bijgeleverd. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. j Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl.: j Postcode/plaats: Telefoon (voor controle j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per I maand automatisch betalen f23,74 I kwartaal per acceptgiro f 70,93 Stuur als dank de noodhandlamp naar Naam: I I Sluur deze bon in ccn open envelop - postzegel niet nodig - naar JNZ I Leidse Courant. Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Adres: Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11