Dissidenten putten moed uit top Geen stappen tegen Zuidafrika zonder EG Algenplaag drijft verder in Noordzee Moskou: Aftocht ui ena Afghanista;stc vertragen CONFERENTIE SCHUIVENDE PANELEN (3 PvdA BUITENLAND £eidóe(3ou/ui/nt MAANDAG 30 MEI 1988 PAGINA Opvarende gifschip in Genua overleden CARRARA Een opvarende van het Syrische vrachtschip Zanoobia, dat na vijftien maanden zwerven de twee duizend ton giftig chemisch afval in Genua mag lossen, is overleden; drie andere bemanningsleden liggen zwaar ziek in een Italiaans ziekenhuis. Twee zeelieden, die klaagden over hoofd pijn, brandende ogen, .uitslag en moei te met ademhalen zijn onlangs uit het ziekenhuis ontslagen. Volgens de ha venmeester van Genua is toestem ming gegeven tot het lossen van het afval op voorwaarde dat de Zanoobia wordt afgemeerd op een afgelegen plek en dat alle voorzorgen worden getroffen om brand of verspreiding van giftige dampen te voorkomen. Oud-president Sierra Leone overleden FREETOWN De vroegere pre sident van Sierra Leone, Siaka Stevens is gisteren op 82-jarige leeftijd overleden. Hij was al eni ge tijd ziek. Stevens was presi dent van 1971 tot november 1985, toen hij de macht overdroeg aan generaal Joseph Momoh. Het is niet gebruikelijk dat een Afri kaans staatshoofd zelf aftreedt; gewoonlijk blijft iemand presi dent tot zijn dood. Siaka Stevens was een van de eersten die pro testeerden tegen het beleid van het IMF, dat zeer strenge voor waarden stelt aan het verstrek ken van leningen. Politie verijdelt mensensmokkel HAMBURG De Westduitse politie heeft in de nacht van vrijdag op zater dag verhinderd dat Tamils en Indiërs scheep zouden gaan naar Canada. Vol gens een verklaring van de politie wer den 269 mannen,vrouwen en kinderen aangetroffen in een leegstaand hotel in het plaatsje Hitfeld, nabij Hamburg. Het bleek dat de Tamils vermoedelijk met het graanschip „Lupa" door een organisatie van mensensmokkelaars naar Canada gesmokkeld zouden worden. De mensen komen uit ver schillende delen van de Bondsrepu bliek en zouden ontevreden zijn over de sociale situatie van asielaanvragers in het land. De kapitein van het schip is aangehouden. OSLO De algenplaag, die in middels honderden tonnen vissen het leven heeft gekost, heeft zich dit weekeinde verder uitgebreid langs de Scandinavische kusten van de Noord- en Oostzee. De gordel, die intussen enige hon derden kilometers lang en twin tig kilometer breed is, strekt zich nu uit van de Zweedse westkust bij Göteborg tot ver in het zuide lijk deel van het Noorse deel van de Noordzee. Wegens het aanhoudend warme weer en de nauwelijks verander de windrichting nam in het weekeinde het gevaar toe dat de algen van het type „chrysochro- mulina polylepis' binnenkort het centrum van de Noorse viskwe- kerijen bij Bergen bereiken. De viskwekers zijn hard bezig de in grote kooien rondzwemmende forellen en zalmen met behulp van sleepboten over te -brengen naar beschermde fjorden. Scandi navische deskundigen wezen erop dat het algentapijt een voor tijdig voorspeld gevolg is van de milieuvervuiling in de Oostzee. Pakistaanse premier naar huis gestuurd ISLAMABAD De Pakistaan se president generaal Zia ul- Haq, heeft gisteren met onmid dellijke ingang het Lagerhuis (de Tweede Kamer) van het parlement ontbonden en de re gering inclusief premier naar huis gestuurd. Zia heeft aange kondigd binnen drie maanden nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Als reden voor zijn plotselinge besluit noemde Zia het falen van de regering van premier Junejp tot de zoge noemde „islamisering" van Pa kistan. Het versterken van de islam heeft geleid tot spannin gen onder de bevolking. Raisa en Nancy grimlachend door Kremlin MOSKOU Niet alleen hun beider echtgenoot, maar ook Raisa Gorbatsjov en Nancy Reagan worden deze dagen in Moskou door een compleet persleger op de voet gevolgd. Vooral de voortdurende ge ruchten over de slechte on derlinge verstandhouding van de „First Ladies" heeft tot ge volg, dat geen woord of ge baar verborgen blijft. Zo was het hand-in-hand lopen van Nancy en Raisa tijdens een rondgang door het Kremlin vooral voor de Amerikaanse media „hot news". Mevrouw Reagan leek bij haar gastvrouw lichte irritatie op te wekken door haar be langstellende vragen over de betekenis van religie in de communistische Sovjetrepu blieken. Nancy Reagan stelde deze vragen tijdens een wan deling door de oudste en grootste kerk van het Krem lin, de vijfkoepelige Maria Hemelvaart Kathedraal, die inmiddels als museum dienst doet. De horde verslaggevers wen ste van de dames te horen of zij het deze keer beter met el kaar zouden kunnen vinden dan tijdens eerdere topbijeen komsten. Wij zijn steeds prettig met elkaar omgegaan was het antwoord van Nancy Reagan. Raisa Gorbatsjov voegde daaraan toe dat de „belangrijke zaken" van de supermogenheden van meer belang zijn dan de relatie tus sen haar en mevrouw Reagan. (Van onze verslaggevers Leo van Vlijmen en Jo Wijnen) MOSKOU De aanwe zigheid in Moskou van een Amerikaanse presi dent en diens grote be langstelling voor de men senrechten, heeft al op de eerste dagen van hét be zoek van president Reagan geleid tot demon straties van Sovjetrussi- sche minderheidsgroepe ringen. Ook laatste dagen voor de top was in de hoofdstad Moskou al enige malen betoogd. De politie hield zich hierbij afzij dig. In de Sovjethoofdstad klonk gisteren onder meer het dissi dente geluid van joden, aan wie een uitreisvisum wordt geweigerd. „Gorbatsjov en Reagan, wij verwachten van jullie een oplossing voor onze problemen", zo luidde de tekst op een van de spandoe ken. In Leningrad kwamen zondag volgens een dissidente woord voerder ongeveer 2.000 verte genwoordigers van de onlangs opgerichte oppositiebeweging Democratische Unie in het openbaar bijeen. De politie trad hiertegen wèl met harde hand op en verrichtte volgens aanwezigen enkele tientallen arrestaties. De Democratische Unie wil overmorgen in Mos kou opnieuw de straat op gaan. Kort voor de aankomst van president Reagan in Moskou werd ook gedemonstreerd door honderden inwoners van de Sovjetrepubliek Armenië. Zij hekelden vooral de tweede man van het Kremlin, Jegor Ligatsjov, omdat deze zou vin den dat de kwestie Nagorno- Karabach afgesloten is. De Armeniërs eisen dat de encla ve, die ligt in de republiek Azerbajdjan, wordt gevoegd bij Armenië. Hoewel president Reagan en Veel belangstelling voor de Reagans, toen zij na afloop van het eerste gesprek „bij verrassing" een wandeling door een Moskouse straat maakten. Evenals bij de vergelijkbare „stunt" van Gorbatsjov in Washington leidde dit tot enthousiasme bij de mensen op straat en zichtbare nervositeit bij de veiligheidsagenten. heeft overhandigd met een opsomming van wat in Ame- partijleider Gorbatsjov giste ren in hun welkomstwoord hoog opgaven van hun verbe terende betrekkingen, is dui delijk dat verschillen van me ning over de mensenrechten een schaduw werpen over de .Sovjetrussisch-Amerikaanse contacten. „President Reagan heeft geen idee, geen begrip van de plaats die het onderwerp „mensenrechten" inneemt in de Sovjetunie", zo zei Sovjet- woordvoerder Gennadi Gera- simov na afloop van het eer ste van vier gesprekken tus sen de beide leiders. Reagans woordvoerder Fit- zwater liet weten dat presi dent Reagan tijdens de eerste sessie aan Gorbatsjov een lijst rikaanse ogen in de Sovjetu nie „schendingen van men senrechten" zijn. Daarover zou een pittige maar openhar tige discussie zijn gevoerd. Ook in de laatste dagen naar de aanloop naar de top heeft de discussie over de mensen rechten een centrale plaats in genomen. Moskou neemt het Reagan kwalijk dat hij zich, onder andere in een vraagg- sprek met een Finse krant, kritisch en naar de mening van het Kremlin „onbevoegd" heeft uitgelaten over de situa tie van de mensenrechten in de Sovjetunie. Niettemin, al dus Gerasimov, heeft de Sov jetleider voorgesteld over dit onderwerp regelmatig ge sprekken op „parlementair niveau" tussen Sovjetunie en VS te organiseren. Reagan heeft dat idee niet van de hand gewezen. De Sovjetrussische kranten zijn als reactie op Reagans be schuldigingen de afgelopen dagen een krachtig offensief begonnen. De Pravda bracht bijvoorbeeld niet alleen het gebruikelijke tegenargument in stelling dat de VS miljoe nen werklozen en daklozen hebben, maar voerde ook aan dat zich ongeveer honderd politieke gevangenen in Ame rikaanse cellen bevinden. De krant noemde enkele gedeti neerde Indianen met naam en toenaam. Volgens waarne mers betekent deze forse re actie van de media dat Gor batsjov van plan is Reagan op het punt van de mensenrech ten kort maar krachtig lik op stuk te geven. De Sovjetunie heeft trouwens op het gebied van de mensen rechten een spectaculaire vooruitgang geboekt, zo heeft ook president Reagan toege geven. Voor de Russische leider Gor batsjov vormen de mensen rechten niet gespreksthema nummer één van de top in Moskou. Voor hem staaf ont wapening bovenaan de agen da, hoewel de verwachtingen ook in dit opzicht niet hoog "Cigenlijk VS op het terrein van de wapenbe heersing te weinig initiatief tonen. Dat zou de reden zijn waarom in Moskou geen ak koord kan worden onderte kend over de halvering van de arsenalen strategische ra ketten. De enige officiële plechtig heid is nu de uitwisseling van het zowel door de VS als de Sovjetunie geratificeerde •INF-verdrag, woensdagoch tend in het Kremlin. Zater dagnacht ging de Amerikaan se Senaat met het verdrag ak koord, waarna ook de Opper ste Sovjet er mee instemde. Het is het eerste geratificeer de verdrag tussen de twee su permachten in zestien jaar en het eerste verdrag waarin een hele categorie kernwapens wordt geëlimineerd. Vlaggen De belangstelling van de in woners van Moskou voor de Amerikaanse president bleef gisteren beperkt. De meeste Moskovieten hielden zich op in van de vele cultuurparken die de Sovjetrussische hoofd stad rijk is. Opvallend was dat de organi satoren op onder meer de vlaggen hebben bespaard. Al leen langs de route wapperen broederlijk naast elkaar Ame rikaanse en Sovjetrussische vlaggetjes. Terwijl president Reagan in het Kremlin arri veerde en het eerste gesprek tussen Gorbatsjov en Rèagan plaats vond, gingen de excur sies binnen de Kremlinmuren gewoon door. Wel zijn in de buurt van het Kremlin en van andere punten waar de hoge gasten langs komen de gebouwen opgeknapt. Het ge bouw van de schrijversbond, waar Reagan te gast zal zijn, staat er weer als nieuw bij en de school die Nancy Reagan morgen gaat bezoeken, heeft een fris kleurtje gekregen. Voor het overige doet alleen de aanwezigheid van ruim 5000 journalisten vermoeden dat deze top toch iets meer gaat worden dan alleen maar een routine-bijeenkomst. Hij Ha MOSKOU De Sov 'mde nie heeft gedreigd de rdat 1 rugtrekking van )>acht troepen uit Afghanist* vertragen als Pakistan Jein steun aan de Afgha nplat opstandelingen lden j staakt. Het ministerieuilse buitenlandse zaken lie n.a®g zaterdag via Tass weti ,r hij De Sovjetunie beschoui» f Pakistaanse steun als schending van het aki £0] van Genève en waarsd „passende maatregelen Til treffen ten aanzien vai troepenterugtrekking", jplr Pakistan wordt verwete het zijn hulp aan het is] tische verzet heeft opge\ N - sinds twee weken geledi es BI Sovjetunie begonnen is anse het terugtrekken van rrijda troepen. Volgens het pe ende reau Tass worden de i Haé heddin op grote schaal Sti wapens voorzien. De st «nd wapens die de Vere De Staten aan Islamabad ns i ren met het doel die do de F sluisen naar de retx op „sterkt Pakistan in zijn and( logszuchtige houding", iragi het ministerie van bu n h< landse zaken in Moskou v0° Vlak voor het weekeind dam schuldigde een medewi g is van partijleider Gorbc Dei ook de Verenigde Stater ande schending van de in apr ethc maakte afspraken in en ve, door de wapenzendi >s I voor de islamitische rebHij voort te zetten. Maa seor Amerikanen hebben e< de gezegd dat zij de hulp a^n v; rebellen voortzetten de Russische militaire slnde aan de regering in K» Li voortduurt. bez es LE stei Ook Joegosla gaat hervorme0! loor BELGRADO De leideijj r de Joegoslavische Commjntri tische partij, Bosko Ki daj heeft gisteren bij de opL jj van een speciale partijtje rentie opgeroepen tot „rac veranderingen". Krunic' klaarde dat zijn land „zi het epicentrum van de <J0, bevindt, met „een bijna-r sie, voortdurende inflatief* stige sociale problemen er litiëke ontevredenheid"! partijleider riep ook op tol vering van de partij om komen van „dieven, imir en oneerlijke figuren". De^°° goslavische regering zett terdag een nieuwe bei gingsronde in met een de\jma atie van de dinar en oimfde rijke prijsverhogingen goederen en diensten, w; der benzine en elektricil ADVERTENTIE Biogenetica Op zaterdag 4 juni organiseert de PvdA een conferentie over de ontwikkelingen op het terrein van het erfelijkheidsonderzoek. Over thema's als prenatale diagnostiek en genetische screening wordt gesproken door onder meer Hedy d'Ancona, prof. dr H. Galjaard en dr H. Schellekens. De conferentie vindt plaats in de Senaatszaal van de Aula van de Technische Universiteit in Delft. Aanvang conferentie: 10.00 uur. Kosten deelname: f 15,— inclusief lunch. Voor informatie en aanmelding: bel 020-5512148 (Aart van Dam) 000 Westerse bedrijven blijven investeren BRUSSEL Ruim twaalfhonderd westerse bedrijven trekken zich niets aan van de apartheid en doen nog steeds volop zaken in Zuidafrika. Dat blijkt uit een rapport van het in Brussel gevestigde Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigin gen. Volgens het IVVV zijn 27 Nederlandse bedrij ven direct of indirect aan wezig in Zuidafrika. Vier Nederlandse bedrijven hebben zich teruggetrok ken onder wie SHV (Mak- ro). Bovenaan de lijst staat Groot-Brittannië met niet minder dan 374 Britse on dernemingen in Zuidafri ka. Nummer twee is de Bondsrepubliek met 333 bedrijven. Ook de VS, Frankrijk en Japan heb ben nog tal van onderne mingen in Zuidafrika. DELEGATIE VANGT BOT BU VAN DEN BROEK: Franse skinheads tuigen zwarten af i BREST Zo'n tweehonderd uiterst-rechtse vandalen hel na een rockconcert in de Franse havenstad Brest zwarte Noordafrikanen aangevallen en vernielingen aangericht. 1 mensen moesten zich in het ziekenhuis laten behandelen;, vandalen, zogeheten skinheads trokken naar het centruir Brest nadat het concert door regen was afgelast. Onderweg F' den gekleurde mensen in elkaar geslagen. Ook in het nabijt gen Rouen deed zich dit weekeinde iets dergelijks voor. Dej: tie heeft ruim dertig skinheads aangehouden. SUSKE EN WISKE DE KRIMSON CRISIS Bot 6HM mimi m imE (tl T/l/TTf HOOtllR H/M6T WliKE HEEl DE DM OEE/EL m. 's toonoi ruEóEti ot KlflOEREfl tR0E6 URM BEO SlOftl/R BI JET TOT IRRT TEEVEE HURCR Eft 6RKT DRtl 00K ilRPEtt. DEN HAAG Een vurig pleidooi wordt ruw onder broken, omdat de ober van het statige Pullman Hotel een dienblad vol kop- en schoteltjes uit zijn handen laat vallen. Ter wijl het gerinkel van glas scherven wegsterft, bromt de Zuidafrikaan: „Ik wou dat het de apartheid was die daar brak". Hij is een teleurgesteld mens. Hij heeft binnen een week half Europa aangedaan en met zoveel politici gesproken dat hij even niet meer weet of hij zaterdagmiddag in Den Haag met minister Tindemans of met Van den Broek gaat pra ten. Van den Broek dus, maar deze had vrijwel dezelfde boodschap als zijn Belgische collega: de regeringen zijn niet van plan op eigen houtje maat regelen te nemen tegen Zuid afrika. Stappen zijn alleen in EG-verband effectief, aldus de minister. „Ja, maar als we déar op moeten wachten" aldus de cy nische bezoeker uit Zuidafrika „zijn we weer zoveel jaren verder". En een ander delegatielid voegt eraan toe: „De noodtoe stand zal op 10 juni weer voor een jaar worden verlengd. Or ganisaties worden verboden; hun geld wordt geblokkeerd en hun leden worden subver- sievelingen verklaard. Pas dus op: u spreekt nu met crimine len". De man maakte deel uit van een delegatie waarin ook do minee Beyers Naudé „Ik ben best wel gefrusteerd" en hulpbisschop Mvemve van Johannesburg meereisden. Di recte aanleiding voor hun ron de door Europa is de „wet vir die bevordering van ordelike binnelandse politiek", die de Zuidafrikaanse regering moge lijk al volgende maand be- De nieuwe wet beoogt de fondsen te controleren, die vanuit het buitenland naar Zuidafrikaanse groeperingen gaan en waarmee politieke ac tiviteiten zouden worden ge pleegd. In het ontwerp zoals het nu aan het parlement is voorgelegd is het begrip „poli tieke activiteiten" zo ruim ge steld dat daaronder ook kin- derchrèches, studiebeurzen, kranten en timmerwerkplaat sen vallen. De maatregel gaat zelfs zo ver dat de ene katholieke of gere formeerde kerk in Nederland geen geld mag overmaken aan haar zusterkerk in Zuidafrika. Als de minister van justitie meent dat de fondsen wel eens voor een „politiek doel" zou den kunnen worden gebruikt kan hij het bedrag laten con fisqueren. De minister hoeft geen bewijzen te hebben voor zijn veronderstelling. De vier mede-financieringsor- gansiaties in Nederland (ICCO, Cebemo, Hivos en No- vib) trekken per jaar zo'n twintig miljoen gulden uit voor projecten in Zuidafrika. Een deel is „eigen" geld; een deel is afkomstig van de Ne derlandse regering. De organisaties krijgen geld van de Nederlandse overheid ter besteding in Zuidafrika volgens het zogeheten twee sporenbeleid. Nederland steunt het vreedzaam verzet in Zuidafrika en ons land oefent druk uit op de regering-Botha onder meer via EG-sancties zoals een wapenembargo en een ijzer- en staalboycot. De Europese Gemeenschap heeft per jaar tussen de zestig en ze ventig miljoen gulden over voor Zuidafrikaanse projecten. Ook dat geld dreigt geblok keerd te worden door de nieu we ^Vet, die in Pretoria in de maak is en vrijwel zeker door het (blanke) parlement wordt aangenomen. Behalve Groot- Brittanië, die bij monde van minister van buitenlandse EG-landen wel bereid het pakket maatregelen dat de Twaalf vorig jaar namen te herzien. Steenkool Met name in West-Duitsland waar de delegatieleden met kanselier Kohl en minister Genscher praatten, lijkt enig gevoelen te bestaan tot een ko- lenboycot. Van den Broek wil daarvan (nog) niet weten. In tegendeel, de invoer van Zuid afrikaanse steenkool is in Ne derland de afgelopen jaren fors gestegen, alsook in Grie kenland, Spanje en Portugal. Volgens Kairos, een kerkelijk informatiebureau, komt jaar lijks 4,9 miljoen ton Zuidafri kaanse kolen aan in Rotter dam. Daarvan is 1,3 miljoen voor Nederlands gebruik en wordt 3,6 miljoen doorgevoerd naar onder meer West-Duitsland en Groot-Brittannië. En bij in voer in die landen blijkt op de steenkool opeens het predikaat „Nederlands" te rusten. „Wat! Zijn de Nederlandse mijnen al in de jaren zestig gesloten? En Londen zegt dat zij de meeste kolen vanuit jullie land in voert, niet vanuit Zuidafrika" zo reageert de quasi verbijster de hulpbisschop uit Jo'burg. Hoe moet dat nu met de hulp aan Zuidafrika wanneer Pre toria het overmaken van geld blokkeert. Moeten de EG, de overheid en de NGO's voort aan „toeristen" een koffer geld meegeven om het aldus het land in te smokkelen. „Nee" zeggen de delegatieleden „Dat is geen oplossing. Het werk in Zuidafrika wordt een stuk moeilijk gemaakt, maar het gaat wel door. Het zou alleen zo mooi zijn wanneer de Euro pese regeringen met hardere diplomatieke- en met econo mische maatregelen, hun af keer laten blijken voor deze „wet vir die bevordering van ordelike binnelandse politiek". Boulevard in brand Gigantische zwarte rookwolken stijgen op vanaf de brandj King Harbor-boulevard in Californië (VS). Zeker vijf restaui en diverse kiosken gingen dit weekeinde in vlammen op, na ongeluk in een keuken. De boulevard is in voorgaande 1 meerdere keren vernield door orkanen, maar steeds weer|c honwrl Of Hat nu wioor o«hpiirt is noo niet bekend

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4