6omo/nt Reagan legt nadruk op mensenrechten Bon: v el kritiek op euw systeem udieleningen BOSPEEN EN KIPKLUIFJES 5 Uit elkaar VVD wil sponsoring van natuurgebieden „Voor half miljard snijden in aftrekposten" VANDAAG £eidóc0ou/id/tit A— Uitgave Westerpers. behorende tot Sijtholl Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aul. betaling), kwartaal f. 70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur têl. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f0,65 per mm, familieberichten f0.59 per mm. Telefax 070-902702 tbv. advertenties. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur W.A. Buijteweg Maandag 30 mei 1988 80e jaargang no. 24125 Morgen wisselend bewolkt en enkele buien. Minimumtempe ratuur ongeveer 10 graden. Maximumtemperatuur rond 16 graden. Matige, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe krachtige, zuidwestenwind. Zon op: 5.26;, onder: 21.50. Scheveningen hoog water: 3.46 en 16.05; laag water: 12.01 en 0.21 uur. Izonken tanker met emicaliën lekt niet jEN - Duikers van de Rotterdamse ber- ,aatschappij Smit Tak hebben gisteren v.ast- dat de afgelopen vrijdagmiddag op circa 100 iter uit de kust van IJmuiden gezonken Ne- jse chemicaliëntanker Anna Broere geen iche lading verliest. De tanks met het levens- lijke acrylon-nitril, dat gebruikt wordt in de industrie, zijn onbeschadigd en hermetisch n. Omdat het risico bestaat dat het schip door fegingen van positie verandert, scheurt of zal het schip zo spoedig mogelijk worden en. Bovendien wordt in de stuurhut het stof- jverschot vermoed van de 48-jarige stuur- het brandwondencentrum in Beverwijk is een 28-jarig bemanningslid overleden. oorzaak van de aanvaring met de Zweedse it Atlantic Compass is nog niets bekend. Rechtbank geeft vrouw rookverbod GREENVILLE .Een Ame- rikaanse rechter heeft een 23-jarige vrouw gelast met roken te stoppen, omdat zij is aangewezen op een uitkering en geen geld genoeg heeft om haar vijf kinderen te on derhouden. De vrouw stond terecht wegens diefstal, maar beriep zich op armoede. De rechter, een ex-roker, meen de dat zij eerst maar eens moest stoppen met roken voordat zij ging stelen. De vrouw heeft dertig dagen de tijd gekregen het af te leren. RAI-voorzitter: slechts 6 miljoen auto's in 2000 AMSTERDAM Nederland telt in het jaar 2000 ongeveer zes miljoen personenauto's. Dat getal is lager dan de 6,2 tot 7,9 miljoen auto's waarvan de regering gewag maakt in de vierde nota ruimtelij ke ordening. Dat zei de voorzitter van de RAI- vereniging, A. Beers, vanmiddag in zijn jaarrede tijdens de algemene ledenvergadering. „Het lijkt wel alsof de overheid ons een spookbeeld wil voorhouden van een land dat wordt overspoeld met auto's tenzij er drastische maatregelen worden genomen", aldus Beers. De voorzitter ver zette zich in zijn rede tegen regeringsplannen om de extra motorrijtuigenbelasting ook te heffen op motorfietsen. „Als er één vervoermiddel is dat niet tot files bijdraagt, is dat wel de motorfiets. Het idee daarop extra belasting te heffen, is dan ook absurd en dient te worden afgewezen". Forse boete na vlindersmokkel PEKING Een Japanse za kenman blijkt half april in China te zijn aangehouden we gens het smokkelen van 816 vlinders. De man kreeg een boete van 1680 gulden en mocht het land na twee weken zónder vlinders verlaten. Het Chinese persagentschap Xinhua meldde dit weekeinde dat de zakenman de lokale be volking van Yunnan, waar veel zeldzame vlinders voor komen, zou hebben overge haald vlinders voor hem te vangen in ruil voor kadootjes en de belofte dat hij een studie voor hen zou betalen in Japan. DEN HAAG De VVD-fractie in de Tweede Kamer wil bedrijven de mogelijkheid geven, natuurgebieden door middel van sponsoring te „adopteren". Het VVD- kamerlid Te Veldhuis heeft dit vandaag voorgesteld in een debat over natuur- en landschapsbehoud. Hij baseert zijn plan op gunstige ervaringen in Groot-Brittannië, waar bedrijven geld steken in een natuurgebied en dat gebied vervolgens in beheer geven aan organisaties die vergelijkbaar zijn met onze Stichting Natuur en Milieu of de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten. Door een dergelijke vorm van sponsoring hoeft het rijk aan zienlijk minder uit te geven voor natuur- en landschaps behoud. „Als bedrijven zijn geïnteresseerd in sportspon soring, waarom zouden zij dan ook niet hun naam aan een natuurgebied willen verbinden?", aldus Te Veldhuis. Bernhard was zaterdag eregast op de vliegshow in Lely- be prins, die per Dakota DC was komen aanvliegen, Indigde het eerste exemplaar van het boek „Demoteams 5 KLU" aan luitenant-generaal F.J. de Jong, de bevelheb- Ir luchtstrijdkrachten. Een actueel boek, want de 40-jarige lacht overweegt om met twee NF-5's, na lange tijd, weer lemonstratieteam te formeren. FOTO: ANP C< laai nodii egelei Dat (Van onze rlementaire redactie) HAAG De Twee- imer is niet onver gelukkig met het itsbesluit om stu- voortaan te ver in leningen bij de ïklijfen af te sluiten ter ling van de basis- van ruim ƒ600 per aarofd- De VVD liet een 'ePijfegend positief ge- begolioren, het CDA heeft le kr» bedenkingen en de daafcitie is falikant tegen. studentenvakbond va'en enkele politieke •enorganisaties rea- Met jen furieus op het be- benf igmiddag fond één uur het kabinet de knoop LLüjlie was ontstaan als ge- 'an de tegenvaller van niljoen op de begroting linister Deetman van on- De helft van dit be- tan worden weggewerkt ifgestudeerden een aan- ïlijke regeling te bieden k iet vervroegd aflossen rijksleningen die zij tij dens hun studie hebben afge sloten. Circa ƒ100 miljoen van Deet- mans tegenvaller wordt door vrijwel alle ministers opge bracht. De begrotingen van defensie, ontwikkelingssamen werking en politie hoeven daarin echter geen aandeel te leveren. De rest van het tekort van Deetman wordt wegge streept tegen enkele meeval lers op zijn begroting. Om Deetman te behoeden voor nieuwe uitgavenexplosies in de komende jaren besloot het kabinet om (naast de al eerder aangekondigde invoe ring van de gratis openbaar- vervoerkaart voor studenten) de aanvullende studiebeurzen en leningen af te schaffen. Nu is het nog zo dat studenten die niet kunnen rondkomen van hun basisbeurs (ruim 600 per maand) een aanvullende beurs krijgen van gemiddeld 1000 per jaar. Dit bedrag is afhan kelijk van het inkomen van de ouders. Daarnaast kunnen stu denten echter ook nog tegen lage rente een lening bij het rijk afsluiten, die na de studie moet worden terugbetaald. Het kabinetsbesluit van zater dag maakt daar een eind aan. Pagina 3: Overheid niet lan ger bank voor student sd land Iwaalde ree Je keuken HT Een verdwaalde heeft vanochtend een itse vrouw in haar keu- irrast toen ze daar haar stond te bereiden. De in jaar oude ree had de rond Utrecht per abuis ild voor de Utrechtse mwwijk Overvecht. BotJier was dwars door de lenti buitendeur van een inswoning heen gega- had in de woonka- fors huis gehouden en vervolgens via de het pand weer te ver- De politie wist de ree- Ênslotte met behulp van ^op dekens te overmees- Het dier, dat op zijn 3k nog in botsing kwam 5n auto, is inmiddels in liversiteitskliniek voor lieren geopereerd. ONTMOETING MET DISSIDENTEN MOSKOU De Ameri kaanse president Ro nald Reagan heeft van daag, de tweede dag van zijn bezoek aan Moskou, sterk de na druk gelegd op de nale ving van de mensen rechten in de Sovjetu nie. Vanmorgen stelde hij de kwestie aan de orde tijdens zijn tweede gesprek met partijleider Gorbatsjov. Vanmiddag had hij op de Amerikaanse ambassade in Moskou een gesprek met dissidenten en refuseniks, joden die geen toestemming te krijgen om uit de Sovjet unie te emigreren. Bovendien bezochten Reagan en zijn echtgenote Nancy vandaag het Dani- lov-klooster, het oudste klooster in de Russische hoofdstad. Met dit bezoek wilde Reagan de zorgen on derstrepen die het Westen nog altijd heeft over de godsdienstvrijheid in de Sovjetunie. Reagans Sovjetrussische gastheren, die de ontwape ning bovenaan hun agenda hebben staan, wijzen de Amerikaanse nadruk op de naleving van de mensen rechten van de hand. Sov jetwoordvoerder Gerasimov verklaarde dat president Reagan „geen concreet be grip" heeft van de situatie rond de mensenrechten in de Sovjetunie. Het eerste bezoek van Ro nald Reagan aan wat hij een paar jaar geleden nog „het rijk van het kwaad" noem de, begon gisteren in een hartelijke sfeer. Op het zon overgoten vliegveld Vnoe- kovo werden de Reagans opgewacht door Sovjetpresi- dent Andrej Gron/yko. Het is voor het eerst sinds veer tien jaar dat een Ameri kaanse president Moskou bezoekt. Na de officiële begroetings plechtigheid werden Reagan en zijn vrouw Nan cy naar het Kremlin gere den. Op de route van twin tig kilometer tussen lucht haven en het centrum van Moskou stonden overigens slechts enkele honderden toeschouwers. In de St. Jo- riszaal van het Kremlin werden de Reagans verwel komd door partijleider Gor batsjov en diens echtgenote. „Uw voorliefde voor Russi sche zegswijzen kennende, wil ik er nog één aan uw verzameling toevoegen", al dus Gorbatsjov in een korte toespraak: „Éénmaal iets zien, is beter dan er hon derd keer over horen". De partijleider opperde de mo gelijkheid van een vijfde top, die nog dit jaar gehou den zou kunnen worden, voor het ondertekenen van een akkoord over de hal vering van het aantal stra tegische kernwapens (START). De kans op zo'n nieuwe top wordt evenwel gering geacht. Pagina 4: Dissidenten put ten moed uit top Reddingsactie Een reddingsactie met een helicopter trok gisteren In Amsterdam veel belangstelling. De actie maakte deel uit van de dit weekend in Amsterdam gehouden vlootdagen die in totaal door zo'n 50.000 mensen werden bezocht. De belangstelling was zo groot dat voor veel schepen lange rijen wachtenden stonden. Het was voor het eerst sinds 1963 dat de marine zich in de hoofdstad tijdens vlootdagen manifesteerde. FOTO: ANP (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Bospeen, per bos Kipkluifjes, LL' gekruid, A QQ kilo 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Agressieve man gearresteerd ALPHEN AAN DEN RIJN Een 27-jarige man uit Assen, die logeerde bij een vriendin in Alphen, is in de nacht van vrijdag op zaterdag aangehouden omdat hij de afgelopen weken drie in woners van Alphen had bedreigd. Twee keer had hij hierbij een pistool gebruikt. De man werd boos omdat hij bij één van de bedreigden niet werd binnengelaten. Ook maakte hij iemand 300 gulden afhandig en nam hij tevens een fiets mee. Daarbij gebruikte hij lichamelijk geweld. Volgens de politie was de man zeer agressief. Met assistentie van het arrestatieteam van de rijkspolitie werd hij dit weekend in de woning van zijn vriendin aanghouden. Het pistool is later in de bosjes achter de flatwo ning gevonden. De man wordt deze week voorgeleid voor de of ficier van justitie. Slotakkoord van grote hoogte SANTA ROSA In het Ame rikaanse Santa Rosa heeft een helikopter ten aanschouwe van driehonderd belangstel lenden van een hoogte van 65 meter een piano aan diggelen laten vallen. De kakofonie van geluid die het slotakkoord" van de piano opleverde was de laatste wilsbeschikking van een in 1985 overleden man, die niet geruisloos uit de nage dachtenis van zijn vrienden wilde verdwijnen. De 44-jarige John Young legde testamen tair vast dat 15.7)00 dollar van zijn nalatenschap van 800.000 dollar naar zijn vrienden ging voor een braspartij. Daarvan trok hij 2.000 dollar uit voor de act met de vallende piano. De splinters en toetsen van de piano verdwenen in hun zak ken als souvenir. VVD-LEIDER VOORHOEVE: VELDHOVEN Bij de herziening van het belastingstelsel zal voor een bedrag van vijf- tot zeshonderd miljoen gulden worden gesneden in aftrekposten. Daarbij zal zowel de gemiddelde bur ger als het bedrijfsleven iets inleveren. Dat verwacht Joris Voorhoeve, de fractieleider van de VVD in de Tweede Kamer. Hij zei dit zaterdag tijdens de jaarvergadering van de VVD in het Brabantse Veldhoven in een gesprek met onze krant. Met zijn uitspraak liep de liberaal vooruit op het kabinetsstandpunt over de belastingherziening dat over twee drie weken wordt verwacht. Volgens Voorhoeve maakt het snijden in aftrekposten deel uit van de noodzakelijke maatregelen voor de invoering van een nieuw belastingstelsel overeenkomstig de voorstellen van de commissie-Oort. De VVD wil de belastingtarieven zo laag mogelijk houden, maar dan moet het aantal aftrekposten wel worden verminderd. „Feitelijk leveren de aftrekposten de kleinste bijdrage aan het bedrag van vijf miljard gulden dat no dig is voor de invoering van het Oort-stelstelaldus Voorhoeve. Pagina 3: VVD-aanhang wijst „ruk naar rechts" af (ADVERTENTIE) Interleasing heeft voor elke bedrijfstak en voor iedere beroepsgroep een pasklare leasevorm. Van Europa's grootste leasemaat schappij mag je dat ook wel ver wachten. Beltu ons of wiju? Geen krant ont vangen Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tus sen 14.00 en 15.00 uur, tele- foonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Buit van ruim 70.000 gulden ZOETERWOUDE Uit een woning in Zoeterwoude-Rijn- dijk is zaterdagavond rond elf uur 31.000 gulden aan contant geld en voor 40.000 gulden aan sieraden gestolen. De inbre kers zijn binnen gekomen door de openstaande keukendeur. Van de daders is nog geen en kel spoor. 18 PAGINA'S Leids Flowercentrum mogelijk naar Business Center Vrouwen- ja expeditie lachend naar de top IV FC Groningen geeft hopeloos j j seizoen toch nog glans I ARC wint afdelingsbeker GEESTELIJK LEVEN 2 OPINIE/WEER2 BINNENLAND 3 BUITENLAND 4 LEIDEN 5 OMGEVING6 KUNST 7 RADIO EN TELEVISIE 9 VAN HUIS UIT 10 SPORT 11 T/M 18 Terwijl Smit Tak trachtte het ter hoogte van IJ muiden in de Noordzee gezonken gifschip „Anna Boere" weer boven water te krijgen en de Smal Agt de stookolie er omheen probeerde op te slor pen, werd in Moskou net zo koel als het water van de zee is, president Reagan van het vliegveld ge haald. Een wuivend publiek kon er niet af bij zijn aankomst. Nog wel voor een vijfdaags bezoek, waarin opgenomen een zes uur durend gesprek met Gorbastjov. En dat terwijl op Roland Garros in Pa rijs tennis van wereldklasse werd gespeeld. Wie kan al dat nieuws - en nog veel meer - tegenwoor dig nog uit elkaar houden? Eigenlijk alleen degene die elke dag de Leidse Courant leest. Immers daar in staat dit alles keurig gerubriceerd vermeld. En wie eenmaal de Leidse Courant goed heeft gelezen, blijft die krant lezen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding bestaai. kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1