Tennisduo kan stoute stukje niet uithalen Turntitel Pluk na afvalwedstrijd Luxe probleem voor zeilcoach Derckx en Cox worden vijfde Dave Strijbos weer aan de leiding °^ech voor Streuer fin Schnieders adminton-speelsters iar de troostfinales ft'L'A LUMPUR De nationale dames- r i nintonploeg mag in Kuala Lumpur de atie van het toernooi om de Ueber-Cup, X fficieuze wereldtitelstrijd, zijn, een plaats |e laatste vier zit er net niet in. De Ne- andse ploeg eindigde in poule A gelijk Japan en Denemarken, maar eindigde n asis van de resultaten tegen China op de n H%le plaats. ng W erland en Denemarken werden door we ll de kampioen China met boter en suiker in- erzek aakt (0-5), de Japanse dames slaagden er hoogs e derde Chinese speeelster te verschal- Geni (1-4). Door die ene zege ging Japan met rden, na naar halve eindstrijd en werden erland en Denemarken naar de strijd om rijfde tot en met achtste plaats verwezen. kf l Eric Swinkels aan stadsgrens Seoul SUHL Eric Swinkels staat aan de stadsgrens van Seoul, op de drempel van zijn vijfde Olympische Spelen. De 39-jari- ge kleiduiven-schutter uit Best zette zich in de etalage door na drie barrages de der de plaats te veroveren in het toernooi om de wereldbeker skeet in het Oostduitse Suhl, het belangrijkste kwalificatietoer nooi voor de Zomerspelen. Met deze bron zen plak én zijn nationale titel nam Swin kels een straatlengte voorsprong op de an dere olympische kandidaten. Van Ieperen en Dompeling. Martin Alenburg, die giste ren in Weert tijdens natiorfale wedstrijden het wereldrecord (200 punten) evenaarde, komt niet in aanmerking voor uitzending door zijn junioren-leeftijd. SZEGED Het Nederlandse kanoduo Annemieke Derckx en Annemarie Cox heeft bij het sterk bezette internationale wed strijden in de Hongaarse plaats Szeged voor een goede prestatie gezorgd door in de finale van de K2 over 500 meter vijfde te worden in een compleet Oosteu ropees veld. De overwinning was voor de eerste Oostduitse kano. De DDR 2 werd tweede. Er deden 21 landen in Szeged vertegenwoordigd. Derckx en Cox waren de enige Westeuro- pese atletes, die zich bij de beste acht konden scharen. SVEREPEC Dave Strijbos heeft de leiding in de strijd om de wereldtitel 125 cc cross heroverd. De Brabander pakte gisteren in Sverepec door een eerste en een tweede plaats 37 punten in de Grote Prijs van Tsjechoslowakije. In de bagger van Sver epec werd de eerste manche gewonnen door de Italiaan Maddii. Hij leidde van start tot finish. Strijbos reed in de tweede rit van begin tot einde aan de leiding en won met twintig seconden voor sprong. John van den Berk heeft zijn leidende positie in de strijd om de wereldtitel in de 250 cc motocross ver- stevigd. De Brabander won gisteren in Frome de Jlfy Grote Prijs van Engeland, de vijfde wedstrijd uit X j een reeks van twaalf. Van den Berk won de eerste k' 'WxM- manche en werd tweede in de tweede. W& Nederlandse ruiterequipe wint landenwedstrijd KOPENHAGEN De Nederlandse ruiterequipe, die door de hippische sportbond is afgevaardigd naar het internationale concours van Kopenhagen, heeft in de Deense hoofdstad opzien gebaard door de landenwedstrijd te winnen. Het viertal Erik van der Vleuten, Henk van den Broek, Jos Lan- sink en Albert Voorn kwam na twee manches uit op een totaal van acht strafpunten, vier minder dan Groot-Brittannië en Spanje. Voorn en Lansink waren de wegbereiders van dit succes door met respectievelijk de paarden Winnypeg en Felix twee keer foutloos rond te gaan. Van der Vleuten, met Rob Ehrens tweede Olympische troef Oscar Drum onder het zadel, gooide in beide manches een balk af. De verrichting van Van den Broek deed er toen niet meer toe. In het klassement om de landenbeker steeg Nederland door deze zege naar de tweede plaats achter Groot-Brittannië. mo B •altite ?gevit ts uit Even ,OK stand ntma n bet! •t ka PARIJS Op één van de warmste dagen van de eerste week van Ro land Garros, zo'n etmaal waarin van die grote watten wolkenpartijen af en toe voor de no dige verkoeling zorgden door vóór de sub-tro- "Ipisch hete zon te schui ven, hebben de laatste der Nederlandse Mohi- idelijï kanen geen triomfdans .unnen uitvoeren. Irenda Schultz en Nicole jagerman dolfen het onder- jit tegen respectievelijk tabriela Sabatini en Helen Kelesi, waardoor er een ste- ige streep werd getrokken door wat een historische intmoeting tussen twee Ne derlandse speelsters had kunnen worden. Want als het oranje-duo het stoute stukje had uitgehaald en za terdag gezegevierd, zou er voor het eerst in de geschie denis van de open Franse tenniskampioenschappen sprake zijn geweest van een puur „Hollandse" kwartfina le-ontmoeting. Maar dat zou natuurlijk te mooi zijn ge weest om waar te kunnen worden. Het gebeurde dan ook niet in Parijs. De kille cijfers, die iangaven dat de opponentes fan het vaderlandse duo nzienlijk hoger stonden [geklasseerd op de wereld ranglijst en dus geacht wer den te winnen, kregen gelijk en de Nederlandse rol in het enkelspel was daarmee defi nitief uitgespeeld. Waarna de conclusie kon worden ge trokken, dat de één (Schultz) over te veel agressie en te weinig geduld beschikt en de ander (Jagerman) juist aan het omgekeerde manco lijdt. „Ik heb te weinig geduld om lange rallies te spelen", ver klaarde Brenda Schultz na afloop van haar nederlaag (met 6-4, 6-1) tegen Sabatini, die de regelmatig van het racket van de Heemsteedse komende missers met genoe gen buiten de lijnen zag be landen. „Ik had wel ontzag voor haar service", vertelde Nicole Jagerman. de nog immer zeer schuchte re Argentijnse. „Ik moest me wel erg goed concentreren om daar het juiste antwoord op te vinden". Hetgeen haar in de tweede set beter lukte dan in de eerste reeks, waar in Schultz lange tijd in het spoor kon blijven. Maar toen al deed zich het euvel van een haperende eerste opslag bij de jonge Nederlandse ernstig gevoelen. Over de hele partij gemeten sloeg ze maar net iets meer dan de helft van haar eerste servi ces in het daartoe afgeba kende vak, te weinig om Sa- FOTO'S: ANP batini ernstig te verontrus ten. De Argentijnse nummer vijf van de wereld, die de e^ste top-tien speelster was die de onstuimige Schultz te genover zich kreeg, benutte na het winnen van de eerste set haar routine om het kar wei af te maken. Brenda Schultz, die vanaf vandaag in opdracht van bondscoach Stanley Franker „gewoon" aan het jeugdtoer- nooi van Roland Garros gaat deelnemen, gaf na afloop toe toch' wel enigszins onder de indruk te zijn geweest van de ontmoeting op het centre court tegen Sabatini. „Ik kon vrijdagavond heel moeilijk in slbap komen", vertelde de 17-jarige Heem- steedse, voor het eerst sinds vorige week zonder Franker in haar gehoor. „Ik moest steeds aan die partij denken, probeerde me dan voor te stellen hoe het daar op dat centre court zou zijn. Kort vóór de wedstrijd had ik er niet zo veel last meer van. Maar toen ik voor het eerst moest serveren was ik toch even uit balans, dacht ik: kom op Schultz!". Van die plankenkoorts heb ben de redelijk bezette tribu nes van Roland Garros' be langrijkste baan niet veel ge merkt. De forse Nederlandse mepte onvervaard de door Sabatini met gevoel geplaat ste ballen terug, maar pro duceerde toch te veel af zwaaiers om de Argentijnse ernstig in de problemen te brengen. Hetgeen dus vooral in de tweede set bleek, die spoedig was afgelopen, "waardoor Schultz na 65 mi nuten in elk geval met een nuttige ervaring en een slor dige 30 mille op zak de kleedkamer weer kon op zoeken. „Ik heb eigenlijk niet zo veel zin in dat jeugdtoernooi", vertelde de Noordhollandse na afloop openhartig. „Ik heb altijd al moeite om me te motiveren voor een eerste ronde - of het nu een A- toernooi in Nederland is of een grand prix-evenement. Maar ja, Stanley vindt het nuttig voor me, dus dan doe ik het maar. Nu ik daaraan ga meedoen moet ik maar proberen om die jeugdtitel te winnen. Ik weet nog hele maal niet wat dat betekent. Vorig jaar ben ik in alle grand- slamtoernooien in de kwartfinales bij de jeugd uit geschakeld. Misschien is het wel heel leuk om kampioene bij de jeugd te worden". Brenda Schultz. Eigen plan Wordt Brenda Schultz door haar begeleider Franker dus gewoon naar het „bloed, zweet en tranen-gebeuren" gestuurd, Nicole Jagerman trekt haar eigen plan. De Amstelveense heeft alle re den om met tevredenheid terug te kijken op haar Ro land Garros. Hoewel ze uit haar optreden tegen de Ca nadese Kelesi méér had kunnen en eigenlijk moeten halen. Jagerman beschikt, zoals gezegd, in tegenstelling tot Schultz wel over vol doende geduld om langere slagenwisselingen aan te gaan, maar ontbeert op haar beurt weer de wapens om vanuit het defensief ineens iets offensiefs te creëren. Tegen Kelesi lukte dat beter dan de voorgaande ronden, maar deze strategie werd ditmaal weer te veel door spekt met onnodige fouten. De 6-2, 6-1 tegen de chagrij nig ogende en ondanks haar wat hoekige bouw opvallend snelle Canadese was niettemin wat te weinig van het goede, omdat de score te weinig uitdrukking gaf aan het niet eens zó grote krachtsverschil tussen de nummers 25 en 153 van de wereld. Waarmee ten overvloede werd aangetoond dat er met uitzondering van Graf, Na- vratilova (die verassend werd afgedroogd door de Russin Zverva) en Evert (die afgelopen weekeinde in Pa rijs licht geblesseerd met 6-3, 7-6 moest afhaken tegen de jonge Spaanse Arantxa San chez) nauwelijks sprake is van krachtsverschil van eni ge betekenis. Hetgeen Bren da Schultz en Nicole Jager man met de resultaten en ervaring van Roland Garros '88 tot nieuwe topprestaties zou moeten kunnen inspire ren. FRANK WERKMAN (ADVERTENTIE) EEN HELE WEEK MOTORSPORT IN ASSEN M Ma. EK-TraimngM Dl. EK-Races/TTFormule 1 training a Wo. TT Training a Do. TT Training/ TT Formule 1 Race/Histonc TT a Vr. TT Training a Za. Dutch TT DOE EEN WEEKJE ASSEN. SPt ïid inden RBURGR1NG Egbert Streuer en Bernhard Schnieders e ve! jten flinke achterstand opgelopen op hun schema de wereld- 1 in de zijspannen te heroveren. De Drentse beroepscoureurs Jden er zaterdag op de Nürburgring niet in punten te verza- trev) gd. rhai en. lerl— is f de race om de Grote Prijs van West-Duitsland, de tweede uit iranti reeks van negen om de wereldtitel, bleef de zijspan van irs in fcuer/Schnieders bij de start staan met ophangingsproblemen, iek Nederlanders verschenen na vier ronden alsnog in de race, de p w waren uiteraard kansloos. De doorgewinterde Zwitsers Bi- imacl d en Waltisperg lachten het hardst. De viervoudig wereld- el m nPioen stuurde zijn LCR Krauser perfect naar de overwin- p de 8- zijn tweede na zijn succes in Jerez. Hierdoor groeide de rin c 'Sprong van Biland op Streuer in de tussenstand van het we- ciële ^kampioenschap tot 33 punten, rol ZUIDWOLDE In de af- valwedstrijd, die de natio nale titelstrijd turnen voor dames dit weekeinde in het Drentse Zuidwolde werd, veroverde Miranda Pluk zaterdagavond de nationale titel achtkamp. De 15-jarige turnster uit Cuyk bleef over nadat vrijdag in het gedeeltelijk verplichte pro gramma eerst Simone Veld man, die met een virus van een wedstrijd in Tsjechoslowa kije was teruggekeerd en op het laatste moment van deel neming besloot af te zien, en Suzanne Beerepoot na drie on derdelen met een enkelblessu re waren afgehaakt. Pluk zal ook toen nog niet aan de nationale titel hebben ge dacht. Zij stond na het eerste gedeelte van de achtkamp weliswaar op de tweede plaats, maar haar achterstand op kampioene Miranda van den Borst bedroeg bijna een vol punt. Van den Borst bleef pech echter ook niet bespaard. De Brabantse, vorig jaar okto ber bij de strijd om de wereld titels in Rotterdam met een 59e plaats de beste Nederland se, gaf na de paardsprong op met een achillespees-blessure. Op dat moment lag de weg naar de titel voor Miranda Pluk, die volgend jaar de titel in haar woonplaats mag verde digen, open. Pluk wist na het uitvallen van Van den Borst dat er wat van haar verwacht werd. Zij vervulde die ver wachting met verve. Het weg vallen van haar voornaamste Kampioene Miranda van den Borst viel geblesseerd uit bij het NK turnen. FOTO: ANP Ook turners op Papendal ZUIDWOLDE Met in gang van het nieuwe schooljaar zal de Konink lijke Nederlandse Gym nastiek Bond (KNGB) acht jonge turners onderbren gen in een nationale selec tie op Papendal. Het is de bedoeling dat de turners dezelfde mogelijkheden krijgen als de damesselec tie, die in Arnhem voor het merendeel bij pleegge zinnen is ondergebracht en aan het Katholiek Gel ders Lyceum zijn school opleiding volgt. Door een aangepast lesschema is het mogelijk school en trai ning op een ideale wijze te combineren. Van deze door de medewerking van de NSF en het ministerie van Onderwijs gecreëerde mogelijkheid profiteren ook jonge skiërs. concurrente motiveerde Pluk zodanig, dat haar laatste drie oefeningen elk een zeer hoge waardering opleverden. Gistermiddag, in de toestelfi nales, voegde Miranda Pluk aan het achtkamp-kampioen- schap slechts één onderdeelsti- tel toe, op het onderdeel vloer. Zij verspeelde gouden medail les op sprong, door een misser in de tweede sprong, en balk door een val na een loopsalto achterover. Achter Pluk werden in de achtkamp Bianca Doornebosch en de talentvolle Mireille Le- maire respectievelijk tweede en derde. Bondscoach Walter, die in bij na twee jaar het Nederlandse damesturnen met een zestien de plaats bij het toernooi om de wereldtitels in Rotterdam internationaal weer op de kaart bracht, was duidelijk aangeslagen. „Enkele dagen vóór dit kampioenschap had ik mijn geld niet op een van de turnsters durven zetten. De groep is vrijwel gelijkwaardig maar wanneer er dan ineens vier wegvallen is zo'n natio naal kampioenschap wel naar de knoppen". MEDEMBLIK De zeilers Roy Heiner en Mark Neel- eman zijn in een felle zeeslag gewikkeld om een plaats in de olympische ploeg voor Seoul. De kapiteins van hun eenmansboten voeren dit weekeinde in de inter nationale regatta van Medemblik naar de topposities van het sterk bezette veld van de Finnjollen, waarin slechts de traditioneel sterke Amerikanen ontbraken. Neeleman werd verrassend eerste, Heiner, officieel de nummer twee van de wereld, werd overeenkomstig de prognoses tweede. In de voordracht voor de Olympische regatta heeft bondscoach Henri van der Aat er plots een luxe probleem bij. Kiezen tussen de twee wereldtoppers in de Finn is moeilijk, geeft gauw scheve gezichten, maar is de bevestiging van het goede technische be leid bij een bond als de KNWV. Over veertien dagen beslist coach Van der Aat over de bezetting van de Nederlandse Finn in Pusan. Dan is de Europese titelstrijd, ook weer op het IJssel- meer bij Medemblik, achter de rug en kunnen de definitieve conclusies worden getrokken. „Het is tegenover Neeleman reëel het Europees kampioenschap af te wachten", verklaarde Van der Aat gistermiddag in de Medemblikse haven. „Maar Mare zal bij die wedstrijden veel meer moeten presteren om Roy Heiner voorbij te gaan", voegde de coach er direct aan toe. Kort gezegd moet Neeleman Europees kampioen worden en zal Heiner zes dagen dienen te zinken, wil de routinier uit Reeuwijk alsnog in de olympische zeil- brigade doordrin gen. Dat zinken oefende Heiner gisteren in de slotrace. In tweede positie lig gend bracht de boord-aan-boord leidende Italiaan Passoni hem in pro blemen, waardoor zijn boot omsloeg. De uit Zuid-Afrika afkomstige reus zwom niet snik kend naar de red dingsboot, maar zet te zijn jol weer snel overeind en zeilde naar de dertiende positie. In de jury- kamer won hij ver- volgens het protest Roy Heiner. tegen Passoni en werd alsnog tweede geklasseerd. In het totaalklassement kwam hij Neeleman daarmee juist niet voorbij. Killer Roy Heiner heeft een killers-instinct op het water. Dat bewees hij al in de korte tijd, dat hij voor Nederland mag uitkomen. Vo rig jaar werd hij vijfde in de wereld titelstrijd. Het we reldkampioenschap van dit jaar, in Ar gentinië, miste Hei ner net. Na het zil ver van Buenos Ai res, won hij de olympische week van Hyères maar werd hij in de jury kamer teruggezet naar de tiende plaats. Neeleman bleef twee keer aan de kant en begon in Medemblik aan een onmogelijk geachte inhaalrace. „De resultaten van Heiner in de eerste twee series tellen voor de selectie. Dat is vooraf afgesproken. Neele man wint hier, maar Heiner wordt wel tweede. Voorlopig blijft het een theoretisch geval, dat Heiner zijn plaats voor Pusan nog verliest", was de ontboezeming van Van der Aat, die dolgeluk kig moet zijn met een met Stephan van den Berg vergelijkbare grootheid in zijn zeilploeg. Neeleman, die niet als reserve mee wil naar Korea, mokt onder tussen indirect over zaken, die al in kannen en kruiken zouden zijn en over boten, die hij niet zou mogen gebruiken. Van der Aat weerlegde die uit teleurstelling geboren beweringen. Hij heeft graag een goede sfeer in zijn ploeg, maar heeft met de re sultaten in de hand gelijk dat hij Heiner alle krediet geeft. In de score zonder aftrek over zes races was Heiner ter onderstreping van zijn kwaliteit in Medemblik veruit de beste. De moeilijke keuzes zijn met de kwestie Neelqman-Heiner nog niet uigeput voor Van der Aat. De coach, die liefst negen dagze ges kon noteren maar als hij verstandig is de resultaten van de Spa-regatta ook weer niet teveel opwaardeert, heeft nog meer Salomons-oordelen voor de boeg. Voor de Olympische zeilplank zijn Peter-Paul Tellier en Bart Verschoor kandidaat. De 22-jari- ge Tellier heeft nu hij meer wedstrijdritme heeft opgedaan Ver schoor in het defensief gedrongen. Tot de week van Hyères werd Verschoor als de man voor de opvolging van Olympisch surfkampioen Van den Berg beschouwd. Bij de Europese titel strijd in Bretagne en in Medemblik was Tellier beter. „De we reldtitelstrijd in Israel moet de beslissing brengen",vond Van der Aat. In de Tornado-catamarans moet de coach kiezen tussen de broers Van Bladel en het koppel Van Ek/Lambriex. In Medem blik, in de tweede van drie selectiewedstrijden, bleef de slimme Van Bladel zijn Noordhollandse concurrent opnieuw voor. Van Bladel, de zeiler met Olympische ervaring werd tweede, Van Ek vijfde. In de selectie staat het nu 2-0 voor de Van Bladels, maar Van der Aat wil nog geen aanwijzing doen. Hij draagt bij het NOC twee 470-combinaties voor, het vrouwenduo Hennie Veg- ter en Marion Bultman en de broers Mark en Robert Dront- mann. Beide koppels hebben al aan de eisen voor afvaardiging naar de Spelen voldaan. Surfer Marcel Reintsema stopt MEDEMBLIK De plankzeiler Marcel Reintsema, twee jaar geleden nog de voornaamste Nederlandse kandidaat voor de Olympische regatta, is gisteren in Medemblik met de wedstrijd sport gestopt. De Alkmaarder, flink aan gewicht voor het werk op de surfplank, was achterop geraakt in de race naar Seoul Peter-Paul Tellier en Bart Verschoor zijn hem voorbijgestreefd Reintsema, die in het weekeinde nog twee keer tweede werd, overweegt een terugkeer in de zeilerij door met een Flying Dutchman te gaan varen. Mark Neeleman. e^iebe Souiant MAANDAG 30 MEI 1988 PAGINA 13

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13