Aangrijpend afscheid Rob de Wit MYV nadert eredivisie Joyner al in topvorm Anderlecht pakt troostpri Contract DFB mc commerciële tv zet kwaad bloed VOORTAAN JAARLIJKS TOERNOOI OM ROB DE WIT-BOKAAL SPORT fieidöe (Sou/toni MAANDAG 30 MEI 1988 PAG Lineker redt Engeland LAUSANNE Een treffer van Gary Lineker heeft zater dag in Lausanne het oefenduel van het Engelse voetbalelf tal tegen Zwitserland beslist. De voor FC Barcelona uitko mende Lineker maakte in de 59e minuut het enige doel punt. Tot de gevreesde relletjes van Engelse supporters kwam het in Lausanne niet. Het rechts-radicale National Front had aangekondigd 500 gewelddadige aanhangers naar Zwitserland af te vaardigen. De 400 aanwezige Engel se supporters, die in streng bewaakt in een afgezonderd deel van het stadion de wedstrijd bekeken, hielden zich echter rustig. Manager Bobby Robson was niet geheel tevreden over de verrichting van zijn team. „Er moet meer gescoord worden", bromde de keuzeheer. Volgens Robson heeft En geland in de laatste drie wedstrijden twaalf tot vijftien kansen gehad. Daarvan resulteerden niet meer dan drie in een doelpunt. Engeland: Shilton (Woods); Stevens, Sansom, Webb en Wright; Adams (Cottee), Robson (Reid) en Steven (Wadd ie); Beardsdley, Lineker, Barnes. Lesniak naar Leverkusen LEVERKUSEN Lever kusen, de club uit de Bun- desliga waar bondscoach Ri- nus Michels het volgende seizoen trainer wordt, heeft de Poolse international Ma- rek Lesniak gecontracteerd. De 24-jarige aanvaller van Pogon Stettin ondertekende bij de winnaar van de Euro pa Cup III een verbintenis voor drie jaar. Leverkusen heeft ongeveer een miljoen gulden moeten betalen aan de Poolse sport- autoriteiten, van wie de speler officieel eigendom is. Jalink blijft bij Fortuna S. SITTARD Nico Jalink speelt in het nieuwe voet balseizoen bij Fortuna S. De middenvelder van AZ was transfervrij. Hij speelde het slot van het seizoen reeds in Lim burg. Er was belangstel ling voor hem van FC Utrecht en Sparta. Met manager Castenmiller van Fortuna kwam Jalink tot overeenstemming voor een een-jarig contract. Fortuna nam de 18-jarige jeugdspeler Robert Kicken eveneens op in de groep contractspelers. Prijsvragen Nederlandse lotto 21: 10-25-32- 36-37-39. Reserve: 19. Deelne mers: 562.086. Inleg: 2.385.740.00. Prijzen: 1.198.374.00. Cijferspel 21: 514.730. Deelne mers: 260.173. Inleg: 390.260,00. Toto 21: 1-1-1-3-2-3-1-1-2-2-2-2. Deelnemers: 15.610. Inleg: 69.156.00. Prijzen: 32.849.00. Spiel 77: 2.711.467. Belgische lotto: 10-28-37-38-39- 41. Reserve: 11. Joker: 2.426.563. Afdeling Amsterdam eist forse som geld ZEIST De afdeling Amsterdam van de KNVB eist namens zeven hoofdstedelijke voetbalclubs 1,1 miljoen extra schadever goeding van de gemeente. Amsterdam heeft de clubs, die hun complexen moeten ontruimen voor woningbouw 3,7 miljoen gulden aangeboden. De waarde van de be trokken clubgebouwen was volgens afde lingsvoorzitter Ton Harms na lange onder handelingen getaxeerd op 4,8 miljoen. Het gemeentebestuur van Amsterdam buigt zich in juni over de kwestie. De afde ling Amsterdam van de KNVB is bereid tot langdurige, desnoods juridische proce dures. De zaak heeft landelijk gewicht, omdat vele gemeenten in hun accommoda- tiebeleid het Amsterdamse subsidie-voor- beeld hebben gevolgd. DOETINCHEM De Graafschap is sinds gister avond nagenoeg uitge schakeld voor promotie naar de eredivisie. De vierde wedstrijd voor de nacompetitie in de eerste divisie werd in een met 4700 toeschouwers gevuld stadion De Vijverberg in Doetinchem met 1-3 ver loren van MVV. Met deze overwinning behield MVV de leidende positie in de nacompetitie. Met nog een uitwedstrijd tegen RBC (donderdag) en een thuiswedstrijd tegen Vi tesse (zaterdag) zijn de kansen op promotie groot voor de Limburgers. Vitesse heeft het verlies van een paar dagen geleden tegen RBC (0-3) in Roosendaal recht getrokken. Daar versloegen de Arnhemmers RBC met duide lijke cijfers: 5-1. Het waren de spitsen Talan en Small die Vi tesse aan de winst hielpen. Niet alleen door te scoren maar ook door verdediging van RBC helemaal dol te spe len. Talan plukte daarvan de meeste vruchten; hij schreef drie treffers op zijn naam. Een belangrijk nadeel voor de Roosendalers was de afwezig heid van de Johan Molenaar. De middenvelder, die voor een ton weg mag bij zijn club, zat een schorsing uit. Als hij niet speelt, is RBC veel minder ge vaarlijk. Molenaar is een man, die patent heeft op het maken van belangrijke doelpunten. Die bleven dan ook uit gister avond. RBC-Vitesse 1-5 (0-3): 16. Talan 0-1, 21. Talan 0-2, 37. Small 0-3, 62. Talan 0-4, 66. Bos (eigen doel) 1-4, 77. Laamers (strafschop) 1-5. Scheids rechter: Van der Niet. Toeschouwers: 3800. Geel: Van der Steene (RBC) en Madsen (Vitesse). RBC: Van Campenhout; Jurgens, Ma- Molenaar, Van Gastel (Moerkens), sterveld; Voets, Van der Laan. Vitesse: Schellekens; Sturing, Bos, Klomp, Bosman; Madsen, Evers, Laamers; Talan (Held), Small, De De Graafschap-MVV 1-3 (0-1): 18. Driessen 0-1, 50. Oonk 1-1, 85. Arts (strafschop) 1-2, 90. Vanderbroecke 1-3. Scheidsrechter: Blankenstein. Toeschouwers: 4700. Geel: Rosendaal (De Graafschap). De Graafschap: Olyslager; Kruiis (Wijkamp), Hiddink, Vreman, Wil- lems; Rosendaal, Oonk (Lukassen), Leeuwerik; Boere, Van Eek, Elberse. MVV: Hanssen; Linders, Arts, Thai, Quaden; Delahaye, Maas, Vander broecke; Braken (Van de Boorn, Schurman), Driessen, Verbeek. Stand: MVV Vitesse 4 RBC 4 De Graafschap 4 3 0 1 6 8-3 2 115 7-5 1 1 2 3 5-9 0 2 2 2 4-7 Mary Decker op weg naar de zege op de 3000 meter in San José. Ze realiseerde een tijd van 8.49,3. FOTO: AP DEN HAAG Met een even aring van de beste wereldsei- zoenprestatie en het Ameri kaanse record op de 100 meter horden bewees Jackie Joyner zaterdag in San Jose dat dit seizoen op de zevenkamp het een en ander te verwachten valt. De tweevoudige wereld kampioene en -recordhoudster op de zevenkamp (7158 pun ten) en het verspringen (7,45 m, gedeeld met de Oostduitse Heike Drechsler) haalde haar eerste Grand Prix punten tij dens de overigens tegenvallen de eerste GP-wedstrijd van dit seizoen. Bij de eerste van de zestien Grand Prix-wedstrijden, waar van de finale op 26 augustus in West-Berlijn wordt gehouden, werden nog drie beste wereld- seizoenprestaties geleverd. De reeds 34-jarige Amerikaan Ja mes Robinson won de 800 me ter in 1.45,50, de Engelsman Eddie Wedderburn liep de snelste 3000 meter steeple cha se van dit seizoen in 8.24,9 en Lynn Williams (Can) werd voorlopig de snelste 1500 me ter loopster van dit seizoen met 4.09,09. In Granada boekten twee Ne derlandse deelnemers een overwinning. Elly van Hulst sloot een drie weken durend trainingskamp in Portugal af met een gemakkelijke zege op de 1500 meter. De Rotterdam se won in 4.12,93 met bijna acht seconden voorsprong op de Spaanse Aurora Perez (4.20,83). Rob Druppers, die in de Spaanse stad de 1500 meter had willen lopen, moest uitwij ken naar de 800 meter omdat de Marokkaan Said Aouita niet wilde dat de Utrechter met hem op de 1500 meter uit kwam. Druppers ging naar de 800 meter en won die van kop af in 1.48,31. Aouita ontmoette op de 1500 meter met Han Kulker wel een andere Neder lander. Het tweetal ging zij aan zij het laatste rechte eind op. Aouita won in 3.39,94. Kul ker, die op het laatste stuk verkrampte, moest ook nog de onbekende Spanjaard Manuel Pancorbo (3.40,28) laten voor gaan. Kulker werd derde in 3.40,45. In West-Berlijn zegevierde Edine van Heezik gisteren bij het verspringen. De Amster damse sprong twee maal 6,54 meter en benaderde daarmee haar acht jaar oude nationale record tot op drie centimeter. De NOC-limiet voor Seoul staat op 6,65 meter. (Van onze correspondent Rink Drost) BONN Het mag in Duitsland in de strijd tus sen de commerciële tele visiemaatschappij Ufa (toeleverancier voor RTL- Plus en SAT-1) enerzijds en de publiekrechtelijke zendorganisaties ARD en ZDF (Duitsland 1, 2 en 3) dan 1-0 staan voor de Ufa, de wedstrijd is nog volop aan de gang. Het doel van de combinatie Ufa-DFB wordt de komende weken nog massief belaagd. De burgemeesters van een aantal steden overwegen, voor het gebruik van de stadions voortaan de werkelijke kosten in rekening te brengen. De ARD en het ZDF willen het oordeel van de rechter vragen over de geldigheid van de be slissing van de Duitse voetbal bond DFB, hen buitenspel te zetten. Het Bundeskartellamt gaat na in hoeverre het miljoe nencontract (de Ufa betaalt de DFB 135 miljoen mark - 152 gulden - voor de uitzendrech ten van het Bundesliga-voet- bal in de komende drie seizoe nen) economisch door de beu gel kan. En de regeringen van de deelstaten gaan zich bera den over de vraag of ze door moeten gaan met het verkapt subsidiëren van het nu wel heel commercieel geworden profvoetbal. De deelstaten stel len de politiemacht beschik baar die voor, tijdens en na de ligawedstrijden de openbare orde handhaven en de veilig heid van lijf en goed van spe lers, toeschouwers en derden - winkeliers en horeca-onderne- mers - garanderen. De DFB als organisator zou voor die extra inspanningen de reke ning gepresenteerd kunnen krijgen, net zoals de organisa toren van bijzondere transpor ten voor extra politie-escorte moeten betalen. De deelstaten zijn bovendien de uiteindelijke bazen van de ARD en het Minister Herbert (SPD) van binnenlands in Nordrhein-W bracht in herinnering de deelstaatregeringen weest die de ARD en 1 strikt aan banden heb Jegd.,bij bet inyoqtei clameblokjes op de gangspunt was, dat d merciële televisiema. pijen niet teveel kaas brood mocht worden ge Consequentie was, dat en het ZDF een zuinig over hun centen moeste ren. Omgekeerd maakt de gens Schnoor nu misbn de situatie, door de rechtelijke omroepen van het brood te eten! zei, desnoods een v ging voor zijn deelstaat stellen, die voor de omroepen de vrije ni< ring garandeert als vooi dio en de schrijvend! Met zo'n wet zou over rechten niet eens meer! worden gepraat... Schnoor krijgt stellig n deelstaten achter dit i men. Want de christelijl tijen CDU en CSU, die van de elf deelstaten, niet samen met de FDP kens uitdelen, vindt koop van de uitzendi van het Bundesligavoetï V de Ufa een goede zaa voetbalwereld gaat ni der," zei Bondsdaglid Weirich van de CDU fractie. Het aanbod DFB aan de ARD en hl voor het komende seize zendrechten voor aan uitzendtijden gebonden - - strijdfragmenten te vei 'ben f. en voor volgende seizoe jn di bemiddelaar op te tr rechtstreekse onderh gen met de Ufa, is hem voldoende garantl de voetballiefhebbers in hele Bondsrepubliek DDR. Hij vindt dat de pi 'r wa rechtelijke zendgemact 1 *n zich maar zo snel rof^Ploei moeten instellen op de derde tijden, waarin rentie met commerciële sie een belangrijke rol DC n RBUI de rac reeks iuer/J Nede Zijl 'rspro nkam| AMSTERDAM Ajax- stadion De Meer, zater dagavond half acht. Bondscoach Rinus Michels heeft, gezeten achter een tafel, heeft zojuist de pro blematiek rond het Ne derlands elftal belicht ten overstaan van de pers. Hij schuift het programma blad met de kop „Benefiet Rob de Wit" opzij en vraagt zijn buurman een handtekening erop te zet ten. Met bibberende hand voldoet Robbie de Wit, 24 jaar pas, aan het verzoek. Hij bestempelt ermee zijn defi nitieve afscheid van de voet ballerij, nadat voor hem een aangrijpend afscheidsduel is gespeeld: Ajax - Oranje, 1-3. Na een hersenbloeding in 1986 was zijn beslissing onontkoom baar. Als pleisters op de wonde gelden slechts een aardig geld bedrag (twee ton, opgebracht door 11.000 toeschouwers) en een jaarlijks toernooi om de Rob de Wit-bokaal. „Het wordt behelpen", tem pert Michels de inderdaad te hoog gespannen verwachtin gen voor de Europese kampi oenschappen. „De linksbuiten die we in West-Duitsland zou den moeten hebben, zit hier naast me". Intussen brengt Robbie de Wit, zonder zichtba re emotie, een bekertje cola naar zijn mond. Of eigenlijk andersom; hij brengt zijn mond naar het bekertje cola. Want sinds vorig jaar door art sen in Stockholm te gortig met laserstralen werd omgespron gen, is De Wit weer veel van zijn coördinatievermogen kwijt. Het gekwetste bloed vaatje in zijn hoofd werd in derdaad gedicht, maar tege- lijktijd werden andere adertjes geraakt; met bijna fatale ge volgen voor de getalenteerde linkspoot. En dat terwijl Rob de Wit nog niet zo lang gele den serieus dacht aan terug keer in het profvoetbal. Tij dens trainingen kopte hij zelfs zo nu en dan al weer tegen een bal. Fruitautomaat Zoals bijna dagelijks gingen vooral zaterdag de gedachten van Rob de Wit en zijn inten sief meelevende vriendin Es ther terug naar 28 juni '86. De zwarte dag waarop de voorma lige linksbuiten van VV Utrecht, FC Utrecht, Ajax en het Nederlands elftal, tijdens zijn vakantie spelend aan een fruitautomaat in het Spaanse Javea, werd getroffen door een „lichte" hersenbloeding. Hij belandde in een rolstoel, werd behandeld in een revali datiecentrum in Leersum, on derging een oogoperatie, en schopte op 22 oktober '86 al weer een bal, zij het in de sloot. In februari '87 stond Robbie de Wit op het trai ningsveld van Ajax, vast van plan de draad weer op te pak ken. Maar kennelijk is links buitens geen gunstig lot ge zind. In 1963 onderging bij voorbeeld Piet Keizer een her senoperatie en enkele jaren geleden werd Jan Monster, wegens een knieblessure, afge keurd voor betaald voetbal. Een nog dramatischer einde kwam er dus aan de loopbaan van Robbie de Wit, die daar mee op wel zeer navrante wij ze in de voetsporen trad van de door hem geadoreerde Abe Lenstra. Weliswaar zit de jon ge Nieuwegeiner niet meer in een rolstoel; met voortbewe gen evenwel heeft hij akelig veel problemen. Dat bleek ook eergisteren, toen De Wit voor afgaand aan de voor hem ge organiseerde benefietwedstrijd het veld .betrad. Volgens het aanvankelijke protocol zou De Wit zelf de aftrap nemen, maar de man die ooit in Hon garije op fabuleuze wijze scoorde voor het Nederlands elftal, waagde zich zelfs niet aan de begintrap. Tragisch Ov^r, zijn onnavolgbare treffer in het Nép-stadion, waardoor Oranje in de race bleef voor het WK, wordt door taxi chauffeurs in Budapest nu nóg gepraat. Ook zijn afscheid zal lang in de herinneringen blij ven voortleven. Want de wijze waarop achtvoudig internatio nal De Wit zaterdag in „zijn" De Meer vaarwel zei, was zó ontroerend dat koude rillingen eigenlijk nauwelijks konden uitblijven. Zijn wankelende entree op het veld was door het legertje omringende foto grafen voor het publiek nau welijks zichtbaar, maar elk glimpje verraadde veel over de beroerde gezondheidstoe stand van de ex-prof. Tot tra nen toe geroerd bleven zijn oude ploegmaats achter op het veld toen De Wit, na een korte toespraak van Marco van Bas ten, voor de voorlaatste maal het toneel verliet. Speciaal voor hun maatje De Wit hadden ook de vijf nog nauwelijks van hun „deliri um" bekomen PSV'ers hun vrije dag opgeofferd, al be perkte hun optreden zich tot een periode van slechts twin tig minuten. Ajax - Oranje ontwikkelde zich daarna tot een „normaal" duel, waarbij slechts een enkel spreekkoor van de F-side eraan herinner de dat Robbie de Wit in het middelpunt stond. De tragi sche ironie kwam toen Allister Dick in de veertigste minuut namens Ajax de score openen de. De Brit werd twee jaar ge leden bij Tottenham Hotspurs weggehaald als vervanger voorRob de Wit. Nadat Gullit en Bosman het Nederlands team op voor sprong hadden gebracht was het tien minuten voor het eindsignaal nog éénmaal tijd voor De Wit. Gezeten op Ajax- schouders bezorgde hij zijn fans een bosje bloemen om vervolgens nog eenmaal een aarzelend holletje in te zetten. Waaruit even duidelijk als pijnlijk bleek dat zijn hoop op een plaatsje bij een amateur- team voorlopig ijdel zal zijn. Veel dames op de tribunes rea liseerden zich dat ook, met een zakdoek in de hand. ROB LANGEVELD Ajax - Nederlands elftal 1-3 (1-0): 40. Dick 1-0, 54. Gullit 1-1, 68. Bosman 1- 2, 90. Wouters 1-3. Scheidsrechter: Keizer. Toeschouwers: 11000. Bijzon derheid: Nederland eindigt met tien spelers. Voor Gullit is geen vervan ger meer. Ajax: Menzo (Doesburg); Verrips (gast), Blind, Verlaat, VeTtman (Kei zer); Scholten. Bergkamp. Rob Witschge; Meijer, Regtop. Dick (Sneekes). Nederland: Van Breukelen (Hiele); Suvrijn, Rijkaard, Koevermans (Troost); Van Aerle (Wouters), Ro nald Koeman (Winter), Mühren (Er- win Koeman); Vanenburg (Van 't Schip), Gullit. Kieft (Bosman), Van Basten (KrUzen). BRUSSEL Raymond Goethals is er toch nog in geslaagd het verloren sei zoen van de Belgische topclub Anderlecht een vrolijk tintje te geven. An derlecht veroverde zater dagavond in het Heizel- stadion, waar voor het eerst sinds het drama van 1985 weer een finale werd gespeeld, de Belgische voetbalbeker door voor 35.000 toeschouwers Stan dard Luik met 2-0 te ver slaan. Anderlecht had het meeste recht op de trofee door het surplus aan klasse tegen een zich overigens kranig verwe rend Standard. De Brusselaars domineerden eigenlijk vanaf de aftrap, die werd verricht door judoka Ingrid Berg- hmans. De treffers kwamen van Nilis en Krncvic. Door de overwinning van Anderlecht, dat met de Europese titelhou der KV Mechelen in het toer nooi voor bekerwinnaars zal uitkomen, werd Waregem ze ker van UEFA-Cupvoetbal. Chelsea speelt het komende seizoen in de Engelse tweede divisie. De plaats van de Lon- dense ploeg in de hoogste af deling wordt ingenomen door Middlesborough. Chelsea won zaterdag op Stamford Bridge het onderlinge treffen met 1-0, thuis had Middlesborough met 2-0 getriomfeerd. Het enige doelpunt kwam op naam van Gordon Durie. Lierse SK is gisteren gepromo veerd naar de Belgische eerste CLA LI nintonpl van fficieuze je laatst» andse pi divisie. Lierse won in Japan ste wedstrijd van de n Bsis van titie met 4-1 van Ha je plaat: Eerder had Racing M erland e de kampioen van de kampioe divisie, zich al verzek< laakt (0-! een plaats in de hoogs je derde ling, waaruit AA Geni (1-4). D cing Jet degradeerden, na naar erland e Eintracht Frankl ''We Eintracht Frankfurt h zaterdag"van' Európei voetbal verzekerd Westduitse Cup te vei Eintracht was in West gelukkiger dan VfL I De enige treffer in c strijd kwam negen i voor tijd op naam van Hij scoorde uit een vrij Na Stuttgarter Kicker Hamburgse vo« Sankt Pauli geprc naar de Bundeslig; Pauli haalde de laatsli digde punten door ee winning van 1-0 in ei Ulm. De club kwam t geleden voor het hoogste Westduitse klasse uit. Voor de tiende keer in staan heeft Dynamo I Oostduitse voetbaltite verd. Dynamo zegevu jand terdag met moeite over FC Vorwafts uit furt (a/d Oder). Even namo behaalde LOK vorig jaar tegenstand Ajax in de Europese nale voor bekerwinn p punten uit 26 ontmo Op grond van een bet saldo viel het het kai schap de hoofdstedelijk kaner PARL de w; de eei Brend. Jagern Gabrie Kelesi vige s door i kunne het o stukje terdag voor h denis tennis i puur le-ont natuu Detari is zielsgelukkig met de Westduitse voetbalbeker, met zijn trainer Feldkamp viert hij dat succes.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 12