feagans laten noodgedwongen igen tweepersoonsbed thuis Tass pareert Reagans kritiek Reuze-sinaasappels helpen jonge Fransen aan een baan i MElC rENLAND CcidócSouocmt ZATERDAG 28 MEI 1988 PAGINA 7 iei ?29 euw brand verboot bij de Zl lering vrij randhotd mer/badl Tussen Dover en Ze<- s gisteren voor de twee® ze week brand uitgebn- een Britse veerboot. Des >rd de machinekamer vai upean Trader" van rederj troffen; eerder deze wee; and uit in de machineka een schip van Sealink in de machinekame- „European Trader" koi j door de bemanninj geblust. Er vielen geer en onder de totaal 85 op i. Wel moest de veerbooi haven worden gesleept voortstuwing defect was -3 pl Sloveense vakbonden eisen politieke onafhankelijkheid BELGRADO De vakbonden in de Joegoslavi sche provincie Slovenië hebben besloten hun orga nisatie om te vormen tot een „autonome en onaf hankelijke vereniging van arbeiders", die als het nodig is politieke druk zal uitoefenen om de belan gen van haar leden te verdedigen. Hoe de nieuwe organisatie gaat werken, is vastgelegd in een dis cussiestuk dat in zijn definitieve versie op de vol gende bestuursvergadering van de vakbonden offi cieel in stemming wordt gebracht. Volgens het of ficiële persbureau Tanjug zullen enkele politieke kopstukken de vergadering bijwonen. Lado Brolih, een lid van het bondsbestuur, verklaarde dat ar beiders voortaan het recht moeten hebben een ei gen vakbond op te richten als hun bestuurders te gen hun belangen ingaan. AFVALSCHIP MAG LOSSEN IN GENUA GENUA Het Syrische schip Zanoobia, dat met 12.000 vaten giftig chemisch afval in de Italiaanse haven van Marina di Carrara ligt, zal waarschijnlijk mogen lossen in de haven van Genua. Volgens de havencommissaris van Genua, Giuseppe Francese, is Genua de enige haven die het chemische afval op een veilige manier kan behandelen. De 12.000 vaten waren aanvankelijk bestemd voor dumping in de Derde Wereld, maar om nog onopgehelderde reden is dat plan niet doorgegaan. Maandenlang zwierf de „Zanoobia" langs havens in Djibouti, Venezuela, Syrië en Griekenland, en kreeg nergens toestemming te lossen. Verscheidene bemanningsleden raakten ernstig ziek van de giftige dampen die uit de lekkende vaten vrijkwamen. Afge lopen woensdag nog, trachtte de kapitein met enkele beman ningsleden met reddingsboten te vluchten, maar werd door de politie tegengehouden. De Italiaanse regering heeft inmid dels zes miljoen gulden beschikbaar gesteld voor de verwer king van het afval. Afrikaanse leiders noemen afvaldumping „misdaad" ADDIS ABEBA De Afrikaanse leiders die in Etiopië de con ferentie van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid bijwonen, hebben gisteren de dumping van chemisch afval door westerse landen in Afrika krachtig veroordeeld. In een resolutie wordt onder meer het Nederlands/Zwitserse plan één miljoen ton che misch afval naar Kongo te verschepen „een misdaad tegen Afri ka en de Afrikaanse bevolking" genoemd. In de resolutie worden Afrikaanse landen die al contracten heb ben ondertekend waarin ze tegen betaling de stort van chemisch afval op hun grondgebied toestaan, gevraagd die contracten te verbreken. Behalve Kongo hebben ook Benin, Guinee-Bissau en Niger dergelijke contracten afgesloten. Djibouti, Swaziland, Egypte, Gambia en Sierra Leone zijn benaderd door bedrijven die een stortplaats zoeken voor chemisch afval. Pagina 9: „Export immoreel noemen vind ik unfair" Bush „ingenomen" met achterstand in verkiezingsrace KENNEBUNKPORT De Amerikaanse vice-president George Bush heeft gisteren toegegeven dat zijn Democratische rivaal Michael Dukakis favoriet is voor het Wit te Huis. Maar hij toonde zich ingenomen met de rol van achtervolger. „Ik lig ach ter en dat bevalt mij", zei Bush in zijn bui tenhuis in Kennebunkport in Maine. Bush doelde op recente opiniepeilingen die Du kakis een voorsprong geeft van 53 tegen 40 procent van de stemmen. Bovendien blijkt dat 37 procent van de kiezers een ongunstige indruk heeft van Bush, terwijl voor Dukakis dit cijfer 10 procent be draagt. In Kennebunkport bespreekt Bush dit weekeinde met een aantal medewer kers de toekomst van zijn campagne. garve) tu nao bij app. te l voor et boek s'prifiw incl. bo voll. Korting 070-462T i 9. bi sche INQ rolg van de voorpagina) iHINGTON/MOS- President an en zijn gade y zouden voor hun laags verblijf in het liefst ook hun eigen tweeper- sbed hebben meege- Tijdens de eco- top vorig jaar netië hadden ze dat gedaan. Maar daar- ontstond zoveel hei- In de media, dat ze u maar uit hun hebben gelaten. keer zullen ze genoegen rivièra, fen nemen met de één- joonsbedden in het Spaso i /44o" de officiële residentie b.g.g. d ie Amerikaanse ambas- ir. Hoewel op een be- moment is overwogen ambassadeur Jack Mat te vragen of hij en zijn v zolang hun kingsize- rilden afstaan. Huis sterk op aange- ;en het aanbod te accep- om in het Kremlin te RTNER^en, net als president deed in 1974. Die uit- ;ing werd echter vrien- afgeslagen. Reagans (23 Jr.) idiMD oi 5ovjet-zijde is er bij het K i I4nic Uerlr nn aanop. Resident Reagan en zijn bemanning stuiten op een veld van cp raketten gelijkende ijsschotsen, tijdens hun zoektocht naar en plaats in de geschiedenis. Van links naar rechts minister vin buitenlandse zaken Shultz, veiligheidsadviseur Colin Po- vtell, president Reagan, Nancy Reagan, minister van defensie Rank Carlucci, onder-minister van buitenlandse zaken Rozan- re Ridgway en aan het roer de stafchef van het Witte Huis, Howard Baker. ILLUSTRATIE: TIMES. LONDEN Vos lijd voo jjj B< gralis fo* axgesiagen. rveagans Ttiermakers weigerden de gastenverblijven in remlin te bekijken, uit uosienr dat het net zou lijken •Medert kamers n'et goed ge- *-iuden zijn. „We meen- het beter zou zijn om 1940 Al is te verblijven waar de •!O-2930frjkanen ten minste for- de dienst uitmaken", •irok loo lidelijkte James Hooley, man 46 jder van de Amerikaan- ?™enr!J 'artiermakers. lENREiq lovendien heeft het nog een mder voordeel om in het huis van de ambassadeur te \erblijven: op die manier vorden pijnlijke taferelen xoorkomen zoals indertijd bij let bezoek van Nixon. Tus sen Henry Kissinger, minis ter van buitenlandse zaken <n Alexander Haig, stafchef ran het Witte Huis, ontstond oen een felle ruzie over de /raag wie de kamer naast de president mocht betrekken. ken niet is ontgaan. Afluisteren Maar ook in de residentie van de ambassadeur zullen de Reagans niet echt vrijuit met elkaar kunnen praten. „De president zal worden verteld dat er een grote kans bestaat dat hij en zijn vrouw in hun slaapvertrek afgeluis terd worden", aldus Hooley. De president zal daarentegen wel vertrouwelijk kunnen overleggen met zijn adviseurs in de „veilige kamers" van de Amerikaanse ambassade. En hij kan onder vier ogen met Nancy babbelen in zijn hi-tech Cadillac, die barstens vol zit met de nieuwste anti- afluisterapparatuur. Die li mousine is een eerste vereiste op Reagans uitstapjes. Er kan nog een andere reden aangevoerd worden voor het gebruik van de Cadillac. De veiligheidsmensen van het Witte Huis denken nog met afgrijzen terug aan de dag dat Nixon werd „ontvoerd" in de Zil-limousine van Leo nid Brezjnev tijdens de Mos- kouse top in 1974. Een ver bijsterde president werd toen met een noodgang vervoerd naar Brezjnevs „datsja", zijn buitenverblijf, gevolgd door de presidentiele Cadillac met verontruste veiligheidsagen ten. Het sussen van de woe dende Amerikaanse veilig heidsdienst „vergde net zo veel diplomatieke inzet als enig ander incident in mijn carrière", herinnerde Henry Kissinger zich later. Overi gens zal Reagan ook Gorbats- jovs datsja bezoeken, voor een intiem diner. First Butler Een van de belangrijkste le den van Reagans hofhouding is Eerste Butler Alfredo Saenz. Hij is speciaal meege komen voor de organisatie van een tegen-diner, dat de Reagans de Gorbatsjovs aan bieden. Daarvoor wordt eten meegenomen uit Finland, waar de ReaganS tot morgen ochtend blijven. De wijn komt uit Californië. Het ser vies en tafelzilver is niet meegenomen uit het Witte Huis maar gehuurd, omdat de Amerikanen niet het risi co wilde lopen iets van de historische borden, kommen, messen en vorken kwijt te raken. De bediening tijdens dat te- gendiner gebeurt door Russi sche kelners. De Amerikaans president krijgt zijn eten ech ter door zijn persoonlijke kel ner aangereikt. Een andere butler zal nauwgezet toezien op de bereiding van alles wat Reagan te eten krijgt. Een kwestie van veiligheid en ge zondheid, aldus het Witte Huis. Een van de problemen voor de opstellers van het uitein delijke programma was de kille verhouding tussen Nan cy Reagan en Raisa Gorbats- jova. In het programma is geen enkele privé-ontmoe- ting van de beide Eerste Da mes gepland. „Zij komen uit verschillende culturen", merkte Nancy Reagans woordvoerdster fijnzinnig op als verklaring voor de bezoe ken die de First Lady in haar eentje zal afleggen aan een school in Moskou en de be roemde Hermitage in Lenin grad. Bij de top in Moskou heeft ook de commercie toegeslagen. Op het Rode Plein showen deze Russische meisjes t-shirts die speciaal voor de top gemaakt zijn. De tekst luidt, In passend En gels: „Summit 1988: From Russia, with love". FOTO: AP In slaap hebben laten doorschemeren dat zij een belangrijke aan deel heeft gehad in de plan ning var» de agenda van haar echtgenoot, tot op het mo ment van aankomst in Mos kou. Zo zou Nancy Reagan het voorstel hebben gedaan vier dagen in Helsinki uit te rusten van de transatlanti sche vliegreis. Haar staat nog helder voor de geest hoe haar door een jet-lag vermoeide echtgenoot in 1982 op audiën- te bij de paus in slaap viel. Dergelijke incidenten kan Ronald Reagan zich in Mos kou niet veroorloven. Hij wordt immers op de voet ge volgd door duizenden ver slaggevers, onder wie alle grote nieuws-presentatoren van de Amerikaanse tv-sta- tions. Velen van hen zijn on dergebracht in het Rossiya- hotel, met zijn meer dan 3100 kamers waarschijnlijk het MOSKOU Het staatspersbureau Tass heeft gisteren met verontwaardiging gere ageerd op de toespraak die president Reagan dezelfde dag in Helsinki hield over de mensenrechten in de Sovjetunie. „Reagan heeft aan de leiders en volk van de Sovjetunie Amerikaanse recepten voor geschreven. Hij heeft niet het recht ons de les te lezen", aldus Tass. In een commentaar stelde het partijdag blad Pravda de retorische vraag of er wer kelijk geen problemen met mensenrechten in de Verenigde Staten zijn. Vervolgens haalde het blad de Sovjet-schatting aan dat in de VS 11.000 politieke gevangenen achter de tralies zitten en miljoenen men sen onder de armoedegrens leven. Reagan had in Helsinki, in het gebouw waar in 1977 het akkoord van Helsinki was ondertekend, verzucht: „Waarom is het nodig dat wij nu nog moeten praten over de vrijheid van godsdienst, verboden op huwelijken en een willekeurig systeem dat joden verbiedt hun recht op emigratie uit te oefenen?". Wel benadrukte de presi dent dat de laatste maanden in de Sovjetu nie aanzienlijke vorderingen zijn geboekt in het verbeteren van de mensenrechtensi tuatie. grootste hotel ter wereld. Een Amerikaanse zakenman heeft kans gezien in de nabij heid van het perscentrum een tijdelijk restaurant in te richten. Zijn Amerikaanse dagschotel is bijna bij voor baat een garantie voor succes. Om alle verslaggevers op weg te helpen door het laby rint van ontwapening, men- senrechtren en regionale kwesties, heeft de Ameri kaanse regering een spoor boekje samengesteld met achtergrondinformatie over alle onderwerpen die van be lang zouden kunnen zijn. Voorin staat een pep-talk van president Reagan. „De media hebben een grote ver antwoordelijkheid. Uw ver slaggeving zal een voorbeeld zijn van hoe de vrije per werkt", aldus president Reagan. Dat kan wel zijn, dachten veel van de journalisten die al hun intrek hebben geno men in Moskou. Maar voor hen was het belangrijkste nieuws van de afgelopen da gen de excursie naar de Sto- lichnaya-stokerij, die voor het eerst haar deuren opende voor buitenlandse verslagge vers. Christopher Thomas (c) The Times, London h7in"$tuurt rijst Vietnam en „b< Info EL De Europese ssie, het dagelijks be- )an de EG heeft beslo- plaajDOO ton rijst naar Viet- -zenden, oekt'tnl ®rden van Vietnam is spartnef jaar door een grote p getroffen, maar ook vare stormen en insek- en, waardoor de rijst- ,5 miljoen ton lager is ïlen. K ZEG NIET \UW BASTA GEN PASTA >k Italiaanse restaurants ?ggen: uit goed voor u. Je horen bij de 37.000 loreca-bedrijven die u graag verwelkomen. Aanval Leden van de Iraanse „Revolu tionaire Garde" hebben hun acties tegen neutrale schepen in de Per zische Golf weer hervat, na het Amerikaanse be sluit ook niet-Ku- vaytse schepen in de Golf te be schermen. Giste ren werd de vierde tanker sinds 3 mei coor snelle speed boten beschoten, op een locatie bui- ttn het bereik van da Amerikaanse marine. Op de Maltese tanker „Don Miguel" brak brand uit. De be- minning kon tijdig doar een kustvaar- de van Oman (vcorgrond) van SML bo»rd gehaald ||f woiden. Moskou schrapt eis Palestijnse staat JERUZALEM De Sovjetu- nie stelt niet langer de vor ming van een onafhankelijke Palestijnse staat als voorwaar de voor een vredesregeling in het Midden-Oosten. Deze con structie wordt sinds kort niet meer als enige oplossing naar voren geschoven, zo heeft een hoge ambtenaar van het Israë lische ministerie van buiten landse zaken gisteren gezegd. De nieuwe opstelling van het Kremlin zou gebleken zijn tij dens het overleg van minister van buitenlandse zaken Shi mon Peres deze maand met Sovietfuctionarissen in Ma drid, Washington en Geneve. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 20.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 16.00 uur, telefoonnr.070- 950101 en uw krant wordt nabe- Interventie <i Deze vriendelijk bedoel de interventie van een Syrische soldaat in zuid- Beiroet wordt kennelijk niet erg op prijs gesteld. Het jongetje schreeuwt om zijn moeder en zijn zusje durft niet te kijken naar die grote gehelmde man met enge sprieten op zijn rug. Door Zuid- Beiroet binnen te trek- ken maakten 800 Syri sche soldaten gisteren een (voorlopig?) einde aan de bloedige strijd tussen rivaliserende sji- itische facties. Verwacht wordt dat het Syrische ingrijpen van invloed zal zijn op het lot van de 18 '1 buitenlandse gijzelaars '1 die door pro-lraanse ontvoerders in het zui delijk stadsdeel van Bayrut worden vastge houden. FOTO: AP INF-verdrag op valreep bekrachtigd WASHINGTON De Ameri- kaanse Senaat heeft gister avond met 93 stemmen tegen vijf het historische verdrag voor de ontmanteling van Russische en Amerikaanse kernraketten voor de middel lange afstand bekrachtigd. Het verdrag werd op 8 december door Sovjet-partijleider Mi- chail Gorbatsjov en de Ameri kaanse president Ronald Reagan in Washington onder tekend. De ratificatie, die lan ge tijd door conservatieve se natoren was opgehouden, komt twee dagen voordat de twee leiders elkaar in Moskou ontmoeten. Het INF-verdrag bepaalt dat binnen drie jaar alle vanaf land gelanceerde raketten voor de middellange afstand geëlimineerd moeten worden. Het betreft 1.752 Rus sische raketten in Europa en Azië en 867 Amerikaanse ra ketten in Europa. (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Enorme sinaasap pels lijken neergeploft op een aantal drukke pleinen in Pa rijs en andere Franse steden. Wie denkt aan een nieuw pro ject van de weergekeerde cul tuurminister Jack Lang of een promotiestunt van Jaffa heeft het mis. De grote oranje bollen zijn geplaatst door de Franse stichting „Contact Orange", die op spectaculaire wijze ba nen zoekt voor jonge werklo- De half geopende „vruchten" worden bemand door jongeren tussen 16 en 24 jaar. Aan geïn teresseerde voorbijgangers verkopen ze vers geperste si naasappelsap voor tien francs per bekertje. Maar belangrij ker dan de verfrissing is dat de werkloze jeugd vooral zich zelf moet verkopen. Volgens de bedenker van de bollen, maatschappelijk werker Jean Blettner (47) gaat het erom contacten te leggen die kun nen leiden tot een job. De opzet van „Contact Oran ge" blijkt te werken Van de 900 jongeren die vorig jaar in een van de 55 Parijse kiosken hebben gestaan vond meer dan de helft een baan of se rieuze leerplaats. Een prima resultaat, zeker als men be denkt dat tweederde van de sapverkopers als „'probleem geval" bekend stond. Zoge naamde „randgroepjongeren", die volgens Blettner normali ter nauwelijks een kans heb ben ergens aan de bak te ko men. Bollen Het idee voor de bemande bol len ontstond in 1981. Jean Blettner hield zich bezig met gehandicapte jongeren. „Het was de tijd dat Frankrijk voor Jiet eerst met massale jeugd werkloosheid werd geconfron teerd. Vanuit mijn werk wist ik hoe moeilijk het was om be paalde jongeren aan de slag te helpen. „Contact Orange" werd min of meer geboren toen ik werkgevers hoorde klagen over werkloze jonge ren, die zich niet voldoende zouden inspannen om werk te vinden. Er was behoefte aan gemotiveerde Blettner bedacht een in het oog springende „etalage": de reuze-sinaasappel. „In principe kan iedereen bij ons beginnen. Na een paar instructiemidda gen wordt van de aspirant verkopers verwacht dat ze hun kiosk zelfstandig kunnen beheren. Dat wil zeggen een beetje boekhouding, de boel schoonhouden en het be langrijkste het contact met de klanten, want dat zijn ten slotte allemaal potentiële werkgevers. De jongeren moeten echt wel wat angst overwinnen voordat ze op straat durven te gaan staan om hun werkloosheid te afficher en. Maar daar tegenover staat dat we onze beste verkopers binnen een paar weken kwijt zijn". Bureaucratie Anders dan de vele sinaasap pels in Parijs en elders doen vermoeden kwam het succes van „Contact Orange" niet uit de lucht vallen. Heel wat ad ministratieve hindernissen moesten worden overwonnen. „Tja, de Franse bureaucratie", rrinnikt de nnrir-htor Fen eerste probleem was de ar- beidsstatus van de jongeren, die vier uur per dag werken. Na eindeloze vergaderingen met allerlei instanties is een systeem van tijdelijke ge subsidieerde arbeidsplaatsen in het leven geroepen. Vervolgens kwam het plaatsen van de bollen. Een „drama", zegt Blettner, die bijna afhaak te, moe van alle tegenwerking. De plaatselijke middenstand voelde zich bedreigd, arrondis sementsburgemeesters weiger den vergunningen te verlenen en volgens een bepaling kor, plaatsing van een bol alleen doorgaan met toestemming de drie naastliggende café's. „Er moest per bistro onderhandeld worden", verzucht Blettner. „Ik heb uit die hoek wel wat sympathieke reacties gekregen maar de meeste waren toch uitgesproken negatief. Eén op de twee zaken ben ik zo uitge gooid". Vorig jaar draaide plotseling de wind, volgens Blettner had dat alles te ma ken met de verkiezingsstrijd: „Niemand kan het dan maken een wergelegenheidsproject af Het jongste plan sponsoring van de baanbollen is nog niet goed van de grond geko men. Volgens de oprichter komt dat omdat 70 procent van zijn „personeel" gekleurd is en dat zou niet overeenko men met de Franse „look" van veel benaderde firma's. Blett ner: „De invloed van Le Pen (de extreem-rechtse presi dentskandidaat, red.) is wat dat betreft duidelijk voelbaar. Ik heb burgemeesters gehad die als voorwaarde voor hun medewerking stelden dat er geen buitenlanders in de kios ken kwamen". Achter de horizon ligt nog Blettners plan een Europees orange-netwerk op te zetten. Italië, Spanje en België zouden al belangstelling hebben ge toond. Uit Nederland is vol gens Blettner helaas nog niets vernomen. Hij droomt, hardop: „Een werkloze jongere in Pa rijs, die een paar weken stage kan lopen in Nederland. Of andersom. Wat een gewel dige motivatie kan dat niet \T,nm to ipmand zijn"

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7