nalë Haagse Benny de andere ik van cabaretier Paul van Vliet Tuinmeubelen steeds beter "CcidócSouAcmt" iversc n het in eei je oor; lot At! i de elkaar iter. I In hel Scheveningse Circustheater wordt op vrij 29 juli de eerste v< gegeven van Een Gat Lucht", de nieuwe show van de Haagse cabaretier Paul van Vliet. Gisteravond kon Leidse studenten in De Droomfabriek horen hoe de show in grote lijnen in zit. Een week eerder echter, •tijdens een zogenaamde bracht Van Vliet alle teksten hij de laatste maanden had bedacht ten gehore voor een geselecteerd publiek. Hun reacties waren bepalend voor de keuze van grappen, bespiegelingen en sketches die straks in de theaters te horen zullen zijn. Dat gebeurde in Van Vliets eigen Theater PePijn aan de Nieuwe Schoolstraat in Den Haag, dat dit jaar al weer een kwart eeuw bestaat. Onze verslaggever Ton Oliemuller was erbij. Na afloop sprak hij met de cabaretier over „Paul in het klad". DEN HAAG - Haagse Benny blijkt zo hartgrondig verweven met zijn geestelijke vader Paul van Vliet, dat zij nooit meer gescheiden kunnen worden. Zij hebben in el kaar hun andere ik ontdekt. Zij spelen elkaar niet, zij zijn elkaar en vullen elkaar op gelukkige wijze aan. Paul is een man die bij voor keur omhoog kijkt. Immers, alle heil komt van boven, zo heeft hij vroeger geleerd. Benny daarentegen koekeloert meer naar beneden. Met een geoefend oog zoekt hij naar de humor die op straat ligt. De een zegt wat de ander denkt. Bijgevolg hebben zij voor elkaar de betekenis van een open boek. Tijdens de reading in PePijn mag het publiek spontaan in lachen uitbarsten, een hilarische golving veroorzaken, dan wel kritiek uitoefenen. Dit laatste ge beurt bijna in de vorm van rechtse di- recten. Gevolg: meer dan de helft van de grappen wordt geschrapt. Niet goed, grap terug. Maar met Benny laat hij niet sollen. Die verdedigt hij door dik en dun. Wie aan Benny komt, komt aan Paul en omge keerd. Paul van Vliet laat daar geen mis verstand over bestaan: „Hij zal tot in lengte van dagen de vaste prik in mijn programma zijn. Tot het einde mijner tijden zal hij mij nabij blijven, een soort traditie die ik zelf in ere houd. Hij zal nooit genoeg van mij krijgen en ik niet van hem. De enige eis die ik aan hem stel is dat hij leuk blijft". In de nieuwe show verschijnt Benny in Haagse Benny en Paul van Vliet: niet van elkaar te onderscheiden. de gedaante van Pauls vaste toneelmees ter. De man "van de klusjes achter de schermen, maar ook de artistieke toever laat van Van Vliet. Als deze zich na de pauze in de kleedkamer nog wat concen treert op het tweede deel van zijn optre den, verschijnt Benny op de Bühne om een schets te bieden van de bezigheden waarmee zijn theatrale kompaan zich op dat moment bezighoudt. Benny vindt dat Paul op het podium thuis hoort, maar neemt bij diens afwe zigheid de honneurs waar met kwinksla gen waar Paul nog een puntje aan kan zuigen. Op het moment echter dat Paul verschijnt, is Benny alweer verdwenen. Zo te zien is er tussen Paul en Benny een werkverdeling: Benny neemt in ver haspelde intellectuele woorden de maat schappij kritisch onder handen, terwijl Paul zich graag ook licht bespiegelend uitlaat. Benny gunt Paul graag diens „soort van genre van optreden" en de therapieën, die hij op zichzelf toepast om in vorm te blijven. „Daar hebben ik en Paul en het publiek recht op". Gesneuveld Treedt Paul voor een reading achter de katheder met genoeg tekst voor drie uur, aan het eind van de avond pakt hij zijn biezen met nog slechts anderhalf uur aan grappen. Der helft van het materiaal wordt dus afgelegd: grappen waar spaar zaam om gelachen werd of geen traantje konden j#fróepen. Vervolgens gaat hij thuis wéér aan de slag om voor de nodi ge aafpntlling te zorgen. Gespen die naar de prullenmand wer den verwezen? De spijbelsmoes bijvoor- een leerling: waar om was jij giaicicn niet op school? Leer ling: „Mijn moeder had de auto zelf no dig". Andere gesneuvelde grap: „In China hebben ze het liefst een jongetje als er een kindje geboren wordt. Toch komen er ook meisjes. Daarom zie je zoveel scheve ogen in China". Wel blijven gehandhaafd grappen over de paspoortenaffaire. De vraag is alleen of die nog aktueel zijn als hij er in de zomer mee in de zalen verschijnt. De maximumsnelheid zal in elk geval nog gelden. Van Vliet: „Er staat op een bord 100 en even verderop 120. Dat is dus 220", rekent Van Vliet uit. Dat haalt hij bij lange na niet, maar gek, toch krijgt hij een Porsche achter zich aan. Van Vliet hoort naar eigen zeggen overi gens niet tot diegenen die voortdurend de maximumsnelheid overschrijden. „Ik word eerder aangehouden wegens te langzaam rijden dan omdat ik te hard ga. Dat heeft met mijn programma te maken. Ik begin pas over nieuwe teksten na te denken als de vorige show hele maal achter de rug is. Dat was begin dit jaar het geval. Toen begon ik pas na te denken over nieuwe onderwerpen. Als ik langs de weg zit en er schiet mij iets te binnen, dan rij ik de vluchtstrook op en noteer het meteen. Als het een beetje meezit, sta ik om de vijf minuten stil. Dat is tegen de verkeersregels, want je mag alleen stoppen wegens panne of voor een sanitaire noodstop. In de wor dingstijd van een nieuw programma zit ik dus goed fout. De politie zou me daarop kunnen pakken. Maar ondertus sen vorderen de teksten gestaag. Uitein delijk heb ik een doos vol losse blaadjes. Daarvan verdwijnt dus tijdens de rea dings meer dan de helft. Die gooi ik niet weg, maar bewaar ik thuis. Er zit altijd wel een regeltje in voor een nieuw idee. Alles wat je bedacht hebt, kan ooit nog eens zijn waarde bewijzen. Zelfs absolu te onzin kan leuk zijn. Eén bewaarde re gel kan $en reeks nieuwe gedachten en gevoelens ont sluiten, soms een hersenspin sel of de kiem van een levens ervaring. Soms ligt een regel daar jaren op te wachten". Dat soort regels die onvervreemdbaar van mij zelf zijn. Maar als geheel vond ik het lied te week van toon. Ik bedacht iets pittigers. Dat blijft wel in mijn pro gramma". Liefde Paul laat zijn hart onbelem merd spreken: „Geen program ma of er hoort de poëzie van de liefde in. Geen clichés a la „ik hou van jou, zeker we ten, nooit verge ten". Een vertol ker van een lied mag zich stop lappen permitte ren. Ik daarente gen moet geheel en al achter elk woord staan. Liefde wordt sinds mensen heugenis door iedereen als een zeer eigen belevenis er varen. Daar wil ik over zingen in mijn eigen taal, in mijn eigen woorden. Ik had er een diepgemeende regel in: „Jij bent het beste wat mij is overkomen". In dit lied verge lijkt hij zijn men en planten ,Jij bent mijn begonia, mijn fuchsia, azalea, mijn kli mop, mijn gou v-LX-n zingt omdat in 1992 Europese grenzen verdwij- lieen maakt: „Jij bent magnolia mijn grandezza, mijn majestuoso rho dodendron Tijdens zijn rea pingelt op de piano, wat vluchti- vlugge Hij vertelt erbij dat de compo nist nog aan het muziek dergelij ke motiefjes zullen worden verwerkt. Waarom heeft Paul nooit pianoles geno men? „Ik heb er vaak aan gedacht, maar het is er nooit van gekomen". Dus gebruikt hij zijn stembanden om van tijd tot een muziekinstrument na 11 i bootsen dat op dat moment de tekl*-" moet ondersteunen. Paul beschikt daa voor over een breed scala van muziekgf luiden. Hij doet elektronische instn menten na en bespeelt met de vlak» hand denkbeeldige bonga's, waarbij h| met de tong oerwoudgeluiden klakt. Col* V lega Seth Gaaikema zei daarover laats1' „Zeg, Paul, jij hebt geen muziek nodii Ik hoorde nog nooit zo'n fraaie begelei ding. Dat moet je er in houden. Daa kan geen instrument tegenop". flen Hofleverancier lam g Als hofleverancier van oudsher (hij prins Claus een jas cadeau bij zijn huw lijk) kon Paul van Vliet er niet meer o?n deruit ook een readingavond te houdeten voor het personeel van het Koninklijlen Stallen Departement. Ook het hofpers iJXi neel onthoudt hem zijn kritiek niet. H v; is er blij mee, want het gaat hem bij i readings om de directe respons. Daaro a- ook staat hij graag in het intieme PePij waar hij een kwart eeuw geleden begohor Het publiek lachend op z'n lip en de ka bi tikasters direct aan z'n voeten. Dat daa hem uit. Daar groeit hij van. Toch blijft hij „Paul in het klad" zien al een noodzakelijk kwaad: „Als je zo va het papier voorleest, ontneem je jezdrei de mogelijkheid je tekst te spelen. Met mimiek kun je iets doen, maar je ben niet de volle ruimte van het podiur Van je teksten moet theater gemaal worden. Dat moet je niet lezen, ma spelen". TON OLIEMULLE lie binnen de perken I Op deze plaats schreven we al eerder dat de belangstelling voor het tuingebeuren met sprongen vooruit gaat. En dat die toenemen de belangstelling in de toekomst blijft, mede dank zij de grotere hoeveelheid vrije tijd die we met elkaar krijgen. Daarbij komt nog dat Nederland verandert. We ne men steeds meer gewoonten uit an dere landen over doordat we ze op onze vakanties leren kennen. Die moderne tijd laat zich ook duide lijk zien rond het huis, op de bal kons, de terrasjes, in de serres en in de tuin. Opvallende rol daarbij speelt het nieuwe tuinmeubilair dat nu enkele jaren op de markt is: het massieve kunststof meubilair. Verschillende fabrikanten hebben zich op deze markt gewoipen en het gevolg is dat de consument uit een breed assorti ment kan kiezen. In veel tuinen blijft hèt meubilair dag-en nacht buiten staan en daar is ook geen enkel bezwaar tegen. De gebruikte kunststoffen zijn tegen vrij wel elke klimatologische toestand opge wassen. Alleen de kussens die op de stoelen gebruikt worden moeten onder dak als er een regenbui voorbij komt. Zonlicht, regen, storm en wind hebben bij de kunststof meubelen het nakijken. Ook onderhoud is overbodig: verf en vernis komen er niet aan te pas. De meestal witte meubelgroepen vor men aardige oases in het tuingroen. Aan dat groen zelf werd tot nu toe de meeste aandacht geschonken. Er zijn parkach tige landschappen gemaakt en bomen en heesters uit alle windstreken floreren hier nu in bonte verscheidenheid. Nog nooit was ons land zo dicht beplant met siergewassen en nooit eerder was Neder land buitenshuis zo fraai betegeld en be- grint. De belangstelling van de consu ment gaat nu langzaam over van het groen naar de bebouwing en stoffering van de tuin. Serres, kassen en pergola's vormen een welkome aanvulling op het groene gebeuren. Waar de tuin vroeger vooral een bron van voedsel was, verandert diezelfde ruimte nu in een leefomgeving. Steeds minder mensen hebben alleen nog een tuin om in te werken, de meesten van ons willen er ook wel eens plezier aan beleven. Daarom wordt het langzamer hand gewoon om bij goede weersom standigheden in de tuin te ontbijten. Ook de barbecue is bij vele gezinnen in geburgerd. De producenten van tuin meubilair spelen op deze ontwikkelingen in. Er zijn fabrikanten die een breed sca la aan meubelen met behulp van robots vervaardigen. Stoelen, tafels, banken, schommels en ander meubilair is be schikbaar in vele uitvoeringen. Van een eenvoudige tuinstoel tot tafels op wielen met uitschuifbare bladen. Die laatste zijn geschikt voor een eenvoudig ontbijt met zijn tweeën tot een uitvoerig diner op het terras voor zes mensen. Een andere vorm van belangstelling voor tuinen heeft geleid tot de samen stelling van de Nationale Tuinengids. Daarin staan, van de Menkemaborg in het Groninger land tot het heempark Sjoensheim in het bronsgroen eikehout, de mooiste voor het publiek toegankelij ke tuinen van Nederland op een rij. Maar er is meer: alles wat in Nederland mooi, interessant of belangwekkend is op het gebied van groen, is in kaart ge bracht. Helder en overzichtelijk. Wie bij voorbeeld een moerastuin, een rozentuin of een tuin met medicinale planten zoekt, of het adres wil weten van de Hortus in Haren, de Kasteeltuin van Twickel of de Orchideeëntuin in Schin op Geul, kan dank zij het uitgebreide re gister snel alles aan de weet komen. Om 'vervolgens op ontdekkingsreis te gaan in eigen land. De overzichtelijke indeling per provincie zal menig natuurliefhebber bovendien op het idee brengen zelf ple zierige dagtochtjes uit te stippelen. Een voorbeeld uit de veelheid aan infor matie: wie besluit het plaatsje Vorden in de Gelderse Achterhoek te bezoeken kan picknicken onder de eeuwenoude Lode- wijkslinde. De Zonnekoning, zo wil het verhaal, zocht met zijn gezelschap onder dezelfde boom al verkoeling. Daarna kan het curieuze Knopenlaantje opge zocht worden. Verliefde stelletjes zwoe ren elkaar daar een halve eeuw geleden eeuwige trouw. De knopen in de polsdikke takken zijn daarvan het level de bewijs. Vlak in de buurt van Vord» ligt een pinetum op het landgoed D~~ Belten. Het is een typische coniferentui J, waarin ruim duizend cultuurvariëteit» zijn samengebracht. 1 Enkele kilometers verderop is een Fra ic se parterretuin te vinden op het lam goed De Wiersse. Deze tuin is in het b Cl gin van juli het mooist omdat dan t 1 thee- en floribundarozen bloeien. Depts informatie is in het boek te vinden ofleri der Vorden in het hoofdstuk Gelderlani s Dat overigens begint met Apeldoorn c iét de paleistuinen van Het Loo. r De inhoud van de Nationale Tuinengifljse bewijst dat Nederland nog heel wat hee bo te bieden op het gebied van groen. Botiiei nische tuinen, heemtuinen, kruidentu nen, stijltuinen, rosaria, tropische kajzir sen, hortussen, bijzondere landschapp» rc en bomen verzamelingen, ze zijn er all 'oi maal in te vinden. De gids is geschreve te door Wim van Beek en uitgegeven tyn DNA. Voor twee tientjes een schat aa T informatie. JAN VAN KOOTEIoo I R| ZATERDAG 28 MEI 1'

Leidse Courant | 1988 | | pagina 30