t >1 „Top in Moskou moet aanzet geven voor echt resultaat" „Vijf hinderpalen voor resultaten in Moskou" Topontmoeting Reagan- Gorbatsjov KONSTANTIN MICHAILOY: DR. J. G. SICCAMA: 'AGINi ZATERDAG 28 MEI 1988 PAGINA 27 i Dorpp vedstrijd te grijp genomen en oeg is v( liet te In Moskou begint morgen de vierde topontmoeting tussen Amerika's president Ronald Reagan en de Russische partij leider Michail Gorbatsjov. De verwachtingen zijn niet hoog gespannen, nu duidelijk is dat de kansen op een akkoord in Moskou over de halvering van de arsenalen strategische kern wapens vrijwel zijn verkeken. Maar wat mag er dan wel worden verwacht van het eer ste bezoek van een Ameri kaans staatshoofd aan de Rus sische hoofdstad sinds meer dan veertien jaar? Wat is het vooruitzicht voor de Ameri kaans-Russische verhoudin gen? En wat zijn de toekomsti ge ontwikkelingen in de mili taire betrekkingen tussen de NAVO en het Warschau Pact? Dergelijke vragen legden wij schriftelijk voor aan twee des kundigen. De eerste die ant woord geeft is Konstantin Mi- chailov, plaatsvervangend hoofd van het departement voor wapenbeperking en ont wapening van het Sovjetrussi- sche ministerie van buiten landse zaken in Moskou. Te genover zijn antwoorden staat de opvatting van dr. J. G. Sic cama, medewerker van het Ne derlands Instituut voor Inter nationale Betrekkingen Clin- gendael. Hij geeft zijn zuiver persoonlijke mening weer en niet het standpunt van de Ne derlandse regering, de NAVO Sovjet-partijleider Gorbatsjov wil minder geld uitgeven aan wapens Een akkoord over de halvering van het aantal of welk politiek orgaan dan om Zijn hervormingsplannen (perestrojka) te kunnen betalen. pens. Zou dat nog gesloten kunnen worden in ook. FOTO: TASS VS-president Reagan? strategische kern wa de ambtstermijn van 5 mee. V iker op ;n Ghisl ise moet /orden, 1. Ook it een bi ggingen met raard aa p die n •ken, ke al lan lleskunj steeds (ondan l geen soon kken o\ zal o :r redd< Welke resultaten verwacht de Sovjetunie Zelfs na zo'n vermindering van de strate- 1gische kernwapens met vijftig procent be schikken beide kampen nog over vol doende wapens om een wereldramp te veroorzaken. Hoe moeten wij (Warschau Pact en NAVO) daar in de nabije toe komst mee omgaan? HUIZI Michailov: „In de eerste plaats zouden waar ejwij graag zien dat maximale vooruitgang wordt geboekt bij het opstellen van het verdrag ter beperking van de strategische kernwapens (START). Daarbij moet het ABM-verdrag (beperking van de raket afweersystemen red.), zoals dit in 1972 werd ondertekend, gehandhaafd blijven. Tijdens de recente ontmoeting in Gene ve tussen de minister van buitenlandse a zaken, Sjevardnadze en Shultz, zijn van T- Sovjetrussische zijde gedetailleerde gege- I vens over onze strategische strijdkrach- ten voorgelegd aan de Amerikaanse dele gatie. Dat werd gedaan met de bedoeling 3el op, jeen maximale vooruitgang te bewerkstel zes majigen bij het opstellen van een START- niet ma akkoord. Tijdens de topconferentie moet 'ewonnjdg aanzet worden gegeven, waarna het fH Sw"ii karwe' kan worden afgemaakt. 'de Hil) Ook op andere terreinen van de Sovjet- invoeré Amerikaanse dialoog willen wij maxima- Is rugg je vooruitgang boeken. Ik denk daarbij thuiswe aan een geslaagde uitkomst voor de con- 0 *r ferentie over de Europese veiligheid en e Katw samenwerking in Wenen, beperking en verbod van kernproeven en een vermin- K_Lfcl dering van de strijdkrachten en conven- tionele wapens in Europa. De resultaten van de gesprekken met minister Shultz beloven een wezenlijke vooruitgang op die terreinen. Ze geven de hoop dat de top de belangrijkste gebeurtenis wordt op het gebied van de Sovjet-Amerikaan se betrekkingen en de wereldpolitiek". Verwacht de Sovjetunie nog- voor het ein de van de ambtstermijn van president Reagan de ondertekening van het START-akkoord? Michailov: „We zijn bereid het akkoord te sluiten met elke mogelijke Ameri kaanse regering. Of we het over dit vraagstuk eens worden terwijl Reagan nog president is, hangt volledig af van j de Verenigde Staten. Wat onszelf betreft AJphen z*en we Seen enkele belemmering om op korte termijn zo'n verdrag op te stellen. Maar dat betekent niet dat wij ter wille van zo'n verdrag overal mee akkoord gaan. De Sovjetunie streeft naar een akte die gebaseerd is op een zorgvuldige ba lans van de belangen van beide kanten. We zijn er voor dat het naleven van de overeengekomen verplichtingen aan bei de kanten volledig verifieerbaar moet zijn. Naar het zich laat aanzien hebben de Verenigde Staten echter geen haast met het opstellen van een dergelijk do cument. De redenen daarvoor moeten kennelijk gezocht worden in wat zich nu afspeelt in de Amerikaanse regering en in de aandacht die besteed wordt aan de huidige verkiezingscampagne, die on voorspelbare wendingen neemt. Niettemin is het duidelijk dat een eerste overeenkomst, waarbij een vermindering van vijftig procent van de strategische kernwapens wordt voorgesteld, tegemoet komt aan de belangen van de hele mens heid, inclusief het Sovjetrussische en het Amerikaanse volk". Michailov: „De Sovjetunie is bereid het aantal kernwapens nog verder te ver minderen en uiteindelijk te komen tot een afschaffing, zoals voorgesteld in het programma voor de nucleaire ontwape ning van Michail Gorbatsjov uit januari 1986. Wat betreft het specifieke geval van Europa en de gesprekken tussen het Warschau Pact en de NAVO hebben we voorgesteld afzonderlijke onderhandelin gen te voeren over de beperking en uit eindelijke afschaffing van tactische kern wapens op het vasteland. Daarbij moeten we uiteraard terdege rekening houden met de feitelijke verhouding tus sen nucleaire en conventionele wapens". Welke invloed kan het ondertekenen van een START-akkoord hebben op het vraagstuk van de conventionele strijd krachten? Moeten we op dat terrein een verdere opbouw verwachten? Michailov: „Een halvering van de strate gische kernwapens betekent een drasti sche stap op weg naar het bevrijden van de mensheid van de nucleaire oorlogs dreiging. Hoewel de Sovjetunie en de Verenigde Staten zelfs na deze stap nog over ongeveer zesduizend kernkoppen beschikken. Met andere woorden, de vermindering van vijftig procent is nog geen reden voor een conventionele wa- penopbouw. Daarentegen kan niet worden uitgesloten dat de tegenstanders van ontwapening zullen proberen de on dertekening van het akkoord naar hun eigen hand te zetten, door hun toevlucht te nemen tot beweringen over het ver zwakte nucleaire afschrikmiddel. En daarbij dan de nadruk te leggen op een conventioneel „afschrikmiddel". De reacties in bepaalde NAVO-kringen op het ondertekenen van het INF-ak- koord hebben aangetoond, dat een der gelijk antwoord gepaard kan gaan met nieuwe toespelingen op de vermeende superioriteit van het Warschau Pact wat betreft de troepenmacht en de conven tionele wapens in Europa. Vooruitlo pend op deze discussie hebben we de NAVO-landen verzocht precieze cijfers uit te wisselen over de troepen en wa pens in Europa en op die basis de be staande wanverhoudingen en ongelijkhe den te onthullen en ongedaan te maken. Jammer genoeg is van NAVO-zijde nog steeds geen positieve reactie gekomen op dit voorstel. De Sovjetunie en de andere Warschau-Pactlanden staan gunstig te genover de militaire theorieën van de NAVO en het Warschau Pact, die louter gebaseerd zijn op het verdedigingsprinci pe. Niet alleen op het niveau van poli tieke verklaringen, maar ook op het mi litair-technische vlak. Het is van wezenlijk belang een aanzien lijke vermindering tot stand te brengen^ kansen op een militaire confronta tie in Europa. Anders gezegd, evenwijdig met een radicale vermindering van stra tegische kernwapens zouden we ook vooruitgang willen boeken met de terug dringing van de conventionele wapens". In hoeverre is het noodzakelijk en in wel ke mate is de Sovjetunie bereid de wan verhoudingen op het gebied van de con ventionele wapens in evenwicht te bren gen? Michailov: „Alhoewel er in algemene zin een balans is tussen de NAVO en het Warschau Pact (als men de slagkracht van beide kampen vergelijkt), zijn de be staande wanverhoudingen de oorzaak van een tamelijk ingewikkelde militaire structuur op het continent. Bovendien, zoals al gezegd, vormen de genoemde wanverhoudingen voor bepaalde types wapens het onderwerp voor diverse ma nipulaties, omdat westerse afgevaardig- den alleen die wapens vergelijken waarin het Warschau Pact inderdaad opper machtig is, maar ze negeren de andere wapencategorieën, waarin de NAVO de superioriteit heeft. Onder deze omstandigheden is het uit de weg ruimen van wanverhoudingen en ongelijkheden in de conventionele strijd krachten in Europa onontbeerlijk als be langrijke maatregel om het militaire con frontatie-niveau te verminderen en als een vertrouwenwekkende maatregel. Wat betreft de bereidheid van de Sovjet unie om die wanverhoudingen recht te trekken, kan ik zeggen dat wij op het moment intensieve besprekingen voeren met onze bondgenoten in het Warschau Pact over een inventarisatie van onze troepen en conventionele wapens in Eu ropa en in bepaalde gebieden. Met deze gegevens en, naar we hopen, door het Westen verstrekte soortgelijke gegevens op de onderhandelingstafel, zal het mo gelijk zijn de aard en mate van de be staande ongelijkheden vast te stellen en over te gaan tot het weer in evenwicht brengen van de verhoudingen. Het Sov jetrussische standpunt is dat er vóór het eind van het jaar begonnen moet worden met de praktische besprekingen over dit onderwerp". In hoeverre hebben economische factoren invloed op de Russische houding inzake de wapenbeheersing? Michailov: „Eén van de belangrijke re sultaten van de troepen- en wapenbeper kingen zal zijn dat er een aanzienlijke hoeveelheid kapitaal vrijkomt, dat nood zakelijk is voor de economie en pere strojka. We maken er geen geheim van dat we dat kapitaal goed kunnen gebrui ken en dat we onze hoop vestigen op vooruitgang op het gebied van de ontwa pening. Desalniettemin gaat de veilig heid van de Sovjetunie en haar bondge noten nog steeds vóór alles. We zijn er van overtuigd dat onze veiligheid onder de huidige omstandigheden alleen kan worden bekrachtigd door de algehele Eu ropese en wereldwijde veiligheid te be vorderen door middel van ontwapening - in de eerste plaats nucleaire ontwape ning. En d&t ligt ten grondslag aan onze nieuwe toenaderingen". ie snel eer eei ierwei lentari- ndanh dat he tiet an en hei Welke resultaten verwacht u van de ko mende topontmoeting in Moskou? Siccama: „Het is onwaarschijnlijk dat op de top spectaculaire resultaten worden geboekt. Bij de onderhandelingen over beperking van de strategische kernwa pens (START) zijn er nog vijf grote hin derpalen: a) De eis van de Sovjetunie dat het ABM-verdrag ten minste tien jaar lang niet wordt opgezegd (de VS vinden dat dit het SDI-programma te veel kort wiekt); b) Uiteenlopende eisen over subpla fonds. De Amerikaanse eisen komen erop neer dat de Sovjetunie drastisch moet snoeien in haar programma's voor landraketten; de Sovjetunie wil dat de VS heel sterk snijdt in de atoomonder zeeërs en de strategische bommenwer pers; c) Amerika wil mobiele landraketten verbieden; de Russen, die bezig zijn met het operationeel maken van de mobiele SS-24 en SS-25 raketten, willen dit juist niet; d) Controleproblemen, vooral met be trekking tot de kruisvluchtwapens op zee; e) De Amerikaanse eis dat de Sovjetunie de nuttige lading („throw-weight"). op haar raketten met de helft vermindert. Het belangrijkste succes zou moeten ko men op het gebied van de regionale con flicten. Van grote betekenis zou zijn in dien de Sovjetunie inderdaad al haar troepen terugtrekt uit Afghanistan". Verwacht u nog voor het einde van de ambtstermijn van president Reagan de ondertekening van het START-akkoord? Siccama: „Misschien is het mogelijk nog dit jaar een soort principe-akkoord over START te sluiten. Daarin zou dan niet veel méér staan dan het voornemen de aantallen inzetmiddelen tot een totaal van 1600 en het aantal kernladingen tot 6000 te reduceren. Maar zelfs voor het sluiten van zo'n raam-akkoord moeten grote problemen (SDI, subplafonds) uit de weg worden geruimd. Of men moet besluiten ze voorlopig ongeregeld te la ten. Maar het is de vraag of het sluiten van zo'n akkoord, dat er dan op neer zou komen dat men het op veel punten oneens blijft, verstandiger is dan het lan ger doorgaan met besprekingen om de Zelfs na zo'n vermindering van de strate gische kernwapens met vijftig procent be schikken beide kampen nog over vol doende wapens om een wereldramp te veroorzaken. Hoe moeten NAVO en Warschau Pact daar in de nabije toe komst mee omgaan? Siccama: „In de inzetplannen voor kern wapens van de Verenigde Staten is de bevolking van de Sovjetunie geen doel wit. Daarom heeft het ook weinig zin om van „overkill" te spreken. In het START-akkoord dat zich nu aftekent zal de nadruk nog verder verschuiven naar de mogelijkheden om kernwapens zoge naamd selectief en beperkt tegen kern wapens van de tegenstander te gebrui ken. Dit betekent dat de neiging om als eerste toe te slaan alleen maar groter wordt. Men moet dan ook niet denken dat een START-akkoord de kansen op het uitbreken van een oorlog verkleint". Welke invloed kan het ondertekerfen van een START-akkoord hebben op het vraagstuk van de conventionele strijd krachten? Moeten we op dat terrein een verdere opbouw verwachten? Siccama: „Er is nauwelijks of zelfs hele maal geen verband tussen START en de conventionele bewapeningsinspanning. Zo'n verband is er wél tussen de kern wapens in Europa (INF-verdrag, dat in houdt dat alle kernwapens voor de mid dellange afstand weggaan; nucleaire mo- derniseringsbesluiten door de NAVO in Montebello 1983) en de wedloop in wone wapens. Indien aan de opperbevel hebber van de NAVO in Europa geen andere kernwapens met bereik tot in Rusland worden toegewezen, is het na het verdwijnen van de Pershing U's en de van de grond af te lanceren kruis vluchtwapens waarschijnlijk, dat het Westen conventioneel even sterk wil worden als het Warschau Pact. Dat kan door middel van het versterken van de eigen defensie, dus door een wedloop, of door een naar verhouding veel sterkere vermindering van de conventionele be wapening van de Sovjetunie. Die bereid heid tot vermindering zou moeten blij ken in de onderhandelingen die binnen kort in Wenen over dit onderwerp be rinnen, de zogenaamde „Conventional stability Talks" (CST)". In hoeverre is het echt noodzakelijk de verhoudingen op het gebied van de con ventionele wapens in evenwicht te bren- Siccama: „Het is niet zozeer van belang dat er in de conventionele wapensyste men (tanks, artillerie, etc.) gelijke aantal len ontstaan, maar dat de tanden uit het Russische aanvalsvermogen in Midden- Europa worden getrokken. Om het ge vaar van een verrassingsaanval te ver minderen zou de Sovjetunie bijvoor beeld twee derde van haar pantserdivi sies uit de DDR en Tsjechoslowakije moeten opdoeken. De zorgen in het Westen zouden ook een stuk geringer worden indien de Russen hun brugslag- materiaal, nodig voor het uitvoeren van een snel offensief, weghalen. Als tegen prestatie zou de NAVO gelijke plafonds in vliegtuigen moeten accepteren". In hoeverre hebben economische factoren invloed op de Russische houding inzake de wapenbeheersing? Siccama: „De Sovjetunie heeft toegege ven dat het Warschau Pact over grotere aantallen tanks en artillerie beschikt (de NAVO zou echter sterker zijn in anti tankwapens en op het gebied van de luchtstrijdkrachten). Ook heeft partijlei der Gorbatsjov gezegd dat de Russische bewapening sterker is dan voor de be hoefte aan defensie nodig is. Deze uitla tingen kunnen erop wijzen dat de Sov jetunie inderdaad van plan is drastisch in haar conventionele bewapening te snijden. Vermindering van de conven tionele bewapening levert veel meer geld op dan vermindering van de naar ver houding nog steeds goedkope kernwa pens. Gorbatsjov, die zich heeft voorge nomen de Russische economie te mo derniseren, zou zo'n vermindering van de kosten van gewone wapens daarvoor goed kunnen gebruiken. Naast de volle dige Russische terugtrekking uit Afgha nistan valt het aanvaarden van groot scheepse reducties in de conventionele bewapening (vooral de grondstrijdkrach ten) in Europa dan ook te beschouwen als een tweede lakmoesproef waaruit kan blijken dat de Sovjetunie metterdaad een nieuwe koers wil inslaan. Vanuit dit oogpunt is het te hopen dat Gorbatsjov zijn woorden kan omzetten in daden en dat hij niet voortijdig ten val wordt ge bracht". l£eidóc0ouAanti

Leidse Courant | 1988 | | pagina 27