Taag naar produkten oomkwekerij neemt toe CAMPING ZOETERWOUDE OP GIFLIJST PROVINCIE Pauwhof in kritieke fase CeidócOotvtont lIDEN OMGEVING Zet uw villa bij ons te koop en voel de luxe van goede service. Mens nieuwe voorzitter SVLV VOORSCHOTEN F. Mens is de nieuwe voorzitter van de Voorschotense voet balvereniging SVLV. Mens werd afgelopen week tijdens de alge mene ledenvergade ring gekozen als op volger van W. van Aken, die drie jaar voorzitter is gewest. Mens is geen onbe kend gezicht in het SVLV-bestuur. Tien jaar geleden was hij ook al eens voorzit ter. ZATERDAG 28 MEI 1988 PAGINA 15 Bedijn opent museumboederij NOORDWIJK Loco-burgemeester J. Bedijn heeft gistermiddag de museumboerderij van het Genootschap Oud-Noordwijk weer open gesteld voor het publiek. Hij deed dit door de nieuw geinstal- leerde alarminstallatie in werking te stellen. Pas nadat deze instal latie het zwijgen was opgelegd, kon Bedijn het pand betreden. Tot die tijd moest hij als een ongenode gast op de stoep wachten. Behal ve de vaste collectie van honderden foto's en voorwerpen zijn dit jaar in het museum veel nieuwe aanwinsten te bewonderen. Zo is er de hele zomer een expositie op de achterzolder over het red dingswezen. Verder zijn er zo'n tweehonderd reproducties te be zichtigen uit de collectie van kees Verwey, de secretaris van Na- tuur- en Vogelbescherming Noordwijk. Ook veel materiaal, dat door K A. Kok, redacteur van het orgaan van het Genootschap Oud Noordwijk, de Blauwdotter, is bijeengebracht en bewerkt is in het museum te zien. Een andere bijdrage van Kok is de aanvulling van het diarama van Noordwijk met een beeld van de Noord-Bou levard anno 1930 en het bijbehorende strand. De firma Putman B.V. verrijkte het Noordwijkse museum met kostbaar keramiek. In het seizoen is de boerderij aan het Jan Kroonsplein dagelijks geo pend van 10.00-17.00 uur (zondags van 14.00-17.00 uur). WASSENAAR De Pauwhof in Wassenaar, het cultureel centrum voor bekende kunste naars en geleerden die zich in alle rust willen terugtrekken voor studie of het creëren van kunst wordt opnieuw met slui ting bedreigd. Op korte ter mijn zal, zo is de algemene verwachting van betrokkenen, over het verdere lot van de Pauwhof worden beslist. Vori ge zomer maakte het bestuur van de Overvoorde Gordon Stichting, die buitenplaats en het gebouw in eigendom heeft, bekend dat het huis binnen af zienbare tijd gesloten zou worden. Dit nieuws wekte grote beroering bij de talloze vroegere gasten van de Pauw hof in binnen- en buitenland. Een vereniging van „Vrienden van de Pauwhof" werd opge richt. met het doel acties tegen het bestuursbesluit tot sluiting te bundelen. Er werd heftig te gengas gegeven en het Stich tingsbestuur zag zich genood zaakt zijn besluit terug te ne men. De aangekondigde slui ting van de Pauwhof werd voor ongeveer een jaar uitge steld. Ook de gemeente Wasse naar is tegen sluiting van de Pauwhof. Gevreesd wordt dat een projectontwikkelaar het pand in handen zal krijgen en de oorspronkelijke bestem ming, evenals het groene ka rakter van het gebied waarin het centrum ligt, geweld aan zal doen. Op 2 juni zal het be stuur met de Vrienden van de Pauwhof overleggen. Kinderopvang bedrijven kwestie van lange adem DEN HAAG Het zorgen voor kinderopvang in bedrijven is een kwestie van lange adem. Werkgevers zitten meestal niet om deze voorzieningen te sprin gen en het is nodig hen het be lang ervan aan te tonen. Dat zei gisteren mevrouw A.W. van der Panne, projektleidster „Kinderopvang voor Bedrij ven" op de „Dag van de Kin deropvang" die in het Haagse Provinciehuis werd gehouden. Het congres was georganiseerd door de Zuidhollandse vereni ging Vrijbaan en het Zuidhol lands Overleg Kindercentra (ZOK). Het doel van de dag was het verstrekken van praktijk gerichte informatie over nieu we ontwikkelingen en moge lijkheden in de kinderopvang. Volgens de organisatoren blijkt uit onderzoek dat er onvoldoen de kinderopvang is en dat dit voor moeders met jonge kinde ren een van de voornaamste belemmeringen is om te gaan werken. Droef ter aarde nederzag?... Dat de dart'le vogel treurend In het loof te mijm'ren zat, Stil, alsof ie al zijn liedjes In zijn smart vergeten had?... Waarom gij dan, menschen- harte, Toch in kommer wegge kwijnd, Want ge weet toch, dat u al tijd 's Heeren liefdezon be schijnt?" De anecdotes staan weer te dringen. Ik plukte er voor u een boeketje van: "De nieuw benoemde school opziener bracht een bezoek aan het dorpsschooltje. „Kan een van de jongens me vertel len wat niets is?" Piepfijn stemmetje (na lange stilte): „Wat u me voor het paard vasthouden gaf, mijnheer!" ,,Heb jij van de pruimen gege ten, Joep?" „Nee, mama". „En hoe komen die pitten hier dan op den vloer?" „Die zijn van de keukenmeid, mama; ik heb de mijne allemaal doorge slikt". mer beschrijvend: „O, 't is schitterend, allemaal marmer, warm en koud water, spiegels. O, het doet je gewoon verlan gen naar den Zaterdagavond!" „Marietje: „Hè, mammie, ik wou dat ik een klein broertje had om in mijn poppenwa- gentje te rijden, omdat mijn poppen altijd dadelijk breken als ik ze laat vallen". „Patiënt, angstig: „Dokter, is het nu echt absoluut noodza kelijk om te te opereeren?" Dokter: „Och, hm, nnnee, maar het is zoo de gewoonte, nietwaar". „Een echtgenoot, Guus gehee- ten, had de gewoonte menig maal vergaderingen en uit voeringen te bezoeken, welke hem dikwerf tot lang na mid dernacht ophielden, zoodat hij doorgaans thuis kwam op een uur, dat zijn geheele familie reeds ter ruste was. Op zekeren avond, zeg maar 's nachts, kwam hij thuis toen de torenklok twee uur speelde en op zijn poging om de deur te openen, werd het raam bo ven zijn hoofd geopend en keek zijn vrouw Adelheid naar buiten. „Kom je de deur even open doen? Ik geloof, dat je het nachtslot er op ge daan hebt, vrouwtje, Adel- heidje", stamelde Guus. „Waar ben je zoo laat ge weest?", vroeg zijn eega. „Oh, ik heb met een paar kennis sen een discussie gehad over de waarde van frissche lucht voor arme menschen". „Zoo", klonk het daarop van zijn betere helft. „Dan kun je morgen uit ondervinding spreken!", en het raam flapte dicht". MODERN: „Woonhuis voor werkende dames te Berlijn- Charlottenburg". Lucascollege in het zwart Het Lucascollege aan de Van Beethovenlaan 10 in Voorschoten bood gisteren een wat sombere aanblik. De eindexamenkandida ten (Havo en Mavo) hadden de voorafgaande nacht de school namelijk in dik zwart landbouwplastic verpakt, in de stijl van de kunstenaar Christo. Docenten, schoolleiding en het overige per soneel werden vanmorgen compleet verrast. Daar kwam bij dat de leerlingen de ingang met 900 ballonnen hadden geblokkeerd, zodat het een hele toer was om binnen te komen. In de volledig verduisterde school was het behoorlijk benauwd, als gevolg van de isolerende werking van het plastic en de wat klamme weers omstandigheden. Het plastic bleef, mede door de sportieve hou ding van de schoolleiding, niettemin de hele dag zitten. Voor de leraren bleef de examenstunt overigens niet beperkt tot de schoolverpakking en de ballonnen. Zij moesten als bruidsparen verkleed hun medewerking verlenen aan een „honeymoonquiz". waarbij onder meer de sloten rond de school moesten worden overgestoken. De actie werd uiteindelijk afgesloten met een fees telijke barbecue. Voor het inpakken van de school is 1500 vier kante meter folie gebruikt. Het geld daarvoor werd bijeenge bracht door sponsors. foto: henk van den ende oken 'nuten zout, lei en bij acht m out, pe\ ieslook en schaal B-DIRECTEUR VAN DER SCHAAF: lijke nieuwe vormen zeker niet achterstaan". We zouden daarom best even bij die „gedurfde" bouw van destijds stil kunnen staan, maar het is allemaal zo „mo dern", dat onze generatie er mee vertrouwd is geraakt. En we zoeken in deze rubriek juist de charme van weleer. En trouwens, het Zondagsblad zei zelf al: „We zien hier alles zoo hopeloos nieuw, kaal, on versierd". Daarom maar weer eens een gedicht. Een der ge dichten van „Henri". Dan zit ten we gelijk weer op de goe de weg der nostalgie. „Henri" schreef ook zo troostrijk!, en hemelzoet. „Zaagt ge ooit bij 't zonnestra len Op een blijden lentedag, Dat het keurig bloemenkelkje rt up wed strijd in Winkelhof „ERDORP Op het plein van jelcentrum Winkelhof worden van- ag biertapwedstrijden gehouden jrie tot vijf uur. Iedereen kan voor iulden per tap deelnemen. Een jury j fonder andere Ronald Veeren en s Joosten zal de tapprestaties beoor- pelen comp icours uitgesteld EMADE Het harmonieconcours ™/n,.^muziekvereniging Liefde voor de nmpr ion'e dat zondag in Roelofarends- zou worden gehouden is verplaatst zondag 12 juni. Plaats van hande- ,s nog steeds de kerk van St. Petrus jen aan het Noordeinde, aanvang uur. Het drumconcours op 5 juni orthal de Tweesprong gaat overi- wel gewoon door. mmer. p een nig wal i zout di de jus Zeef de mmet Het nieuwe hoofdgebouw van het Proefstation voor de Boomkwekerij in Boskoop. Op de voor grond een van de collectietuin. FOTO: PR uniform en aantrekkelijker is Het Proefstation beschikt over en over een langere tijd ver- tien hectare grond. Het me- krijgbaar", aldus ir. R.J.M. rendeel is bestemd voor de Meijer, adjunct-directeur on- proeftuinen, maar twee hecta- derzoek. Volgens hem kan de re is gereserveerd voor een boomkwekerij wat dat betreft collectietuin. Dit fraai aange- maar ook het „gewone" pu- veel leren van andere takken legde park geeft een beeld van bliek kan een kijkje komen in de sierteelt. het sortiment houtige en krui- nemen. dachige gewassen die in Ne derland worden geteeld. De tuin is altijd open voor belang stellenden. Niet alleen hande laren en kwekers zijn welkom, LEIDERDORP/ZOETER- WOUDE Camping Buiten rust in Zoeterwoude, de Kleine Zandput in Leiderdorp en re creatieterrein Duinrell in Wass- senaar staan op de lijst van 26 stortplaatsen in Zuid-Holland waar mogelijk illegaal chemisch afval is gestort. Dit concludeert de provincie na onderzoek van dossiers en verhoren van pro vinciale toezichthouders. De 26 stortplaatsen worden nu onderzocht of ze gevaar opleve ren voor milieu en volksge zondheid. Ook wordt bekeken of de genomen beheersmaatre gelen afdoende zijn. Het onder zoek naar de Zuidhollandse stortplaatsen is uitgevoerd na de de berichten over de enorme illegale stort in Alphen aan den Rijn. Mevrouw De Jong van Buitenrust in Zoeterwoude is zeer verbaasd dat haar aan de Westeindsweg gelegen camping op de lijst voorkomt. Zij zegt dat er in het verleden grote hoeveelheden puin zijn gestort voor de verharding van paden. „Er liggen onder meer drie hui zen van mijn familie", zegt ze. Volgens de campinghoudster is er 19 jaar geleden voor het laatst gestort. Zij kan zich nog goed herinneren dat er door de provincie zeer streng toezicht werd gehouden. Mevrouw De Jong is er niet over te spreken dat ze uit de kranten moet ver nemen dat haar camping op de lijst van de provincie staat. De gemeente Leiderdorp heeft steeds ontkend dat er in de Kleine Zandput illegaal is ge stort. Leefbaar Leiderdorp heeft altijd beweerd dat dit wel is gebeurd. Volgens deze actie groep verdwijnt er nog steeds op illegale wijze afval in de Kleine Zandput. Graaf van Zuijlen van Nijevelt ontkent dat er illegaal is gestort in zijn attractiepark Duinrell in Was senaar. Volgens de graaf is in het verleden een kanovijver met vuil en bouwafval ge dumpt. Toen Duinrell wilde uitbreiden volgde in 1986 een onderzoek en daaruit werd ge concludeerd dat er geen gevaar bestond. Duinrell verdween daarop van de lijst van mogelijk vervuilde plaatsen. Verrassing Dat er op meer plaatsen in Zuid-Holland illegaal is gestort komt niet als een verrassing. Enige maanden geleden zei ge deputeerde J. van der Vlist al dat er niet alleen in Alphen il legaal afval terecht is gekomen. Hij ze destijds dat men vroeger nog niet in de gaten had dat het storten van bepaald afval ge volgen zou kunnen hebben voor de toekomst. Minister Nij- pels (milieubeheer) kondigde de vorige maand al aan dat er een betere controle moet komen op alle stortplaatsen. Nog steeds verdwijnt een groot deel van het chemisch afval spoorloos. Nijpels wil ook dat alle stort plaatsen in het land, inclusief de 3.000 reeds gesloten belten, binnen vijf jaar goed afgedicht en geïsoleerd zijn. De minister wil dat er ook een goede con trole op de afdichting wordt uitgeoefend. Onder redactie van Ton Pieters. ld walt S°0P "Ik verwacht re er toenemende vraag naar bind h ikwekerijprodukten in ;n- en buitenland. Door itroens vakkennis en een g°ed iaanda± 7 rijst ?HERMI - HulpJ1 mgersch Bel tl zullen de Nederlandse kwekers profiteren". Dit zei ir. an der Schaaf, directeur het Proefstation voor de ïkwekerij, gisteren bij de ntatie van het nieuwe Skantoor en collectietuin. ebouw en de tuin worden l( augustus officieel geo- Het Proefstation doet zoek op het gebied van boomkwekerij en geeft Roode|tchting over dit onder- :ns Van der Schaaf heb- le Nederlandse boomkwe- voorsprong op de in- itionale concurrentie. De teur wees er gisteren op nummeUjg voorsprong behouden KENHUl blijven, ondanks de be- Bezoeki ot 17.01 perkingen die de boomkweke rij kent. Zo worden steeds meer eisen gesteld aan het ge bruik van mest en chemische bestrijdingsmiddelen. Van der Schaaf noemde dit een goede zaak, maar zei dat bepaalde produkten niet meer kunnen worden geteeld als sommige gewasbeschermingsmiddelen niet meer mogen worden ge bruikt. „Of we moeten weer gaan schoffelen, maar dat is veel te duur. We kunnen ook wachten tot er resistente ras sen zijn geweekt". De direc teur wees er op dat andere landbouwsectoren zich ook met boomkwekerij kunnen gaan bezighouden. „Er zijn ak kerbouwers die denken aan bomenteelt. Als we de markt weten uit te breiden dan is die belangstelling van de akker bouwers positief, maar mo menteel leidt dit overschot ten". Het Proefstation voor de Boomteelt en het Stedelijk Groen (nu Proefstation voor de Boomkwekerij genaamd, het stedelijk groen heeft afge haakt) was voorheen gevestigd aan de Valkenburgerlaan in Boskoop. In april 1986 werd begonnen met de bouw van een nieuw proefstation aan het Rijneveld. Het bedrijfsgebouw en kassencomplex werden in augsutus 1987 officieel geo pend, de opening van het hoofdgebouw heeft over twee maanden plaats. In het hoofd gebouw, dat al enkele maan den in gebruik is, zetelt de ad ministratie, zijn de laboratoria ondergebracht en ook zijn er het Consulentschap in Alge mene Dienst voor de Boom kwekerij en het regionale Consulentschap voor de Tuin bouw te vinden. Het nieuwe complex heeft 12 miljoen gul den gekost. Op het Proefstation wordt on der meer gezocht naar moge lijkheden om het gebruik van bestrijdingsmiddelen te beper ken of op te heffen. Zo wordt gekeken naar biologische be strijding, zoals het inzetten van het insectenparasitaire aaltje tegen de gegroefde laps- nuitkever. Ook wordt gepoogd resistente gewassen te kwe ken, zodat chemische midde len niet meer nodig zijn. Een ander belangrijk punt van on derzoek is het verbeteren van de teelt van boomkwekerijpro- dukten in containers (potten). Nu al wordt meer dan 25 pro cent van deze produkten in potten geteeld en dit percenta ge stijgt nog steeds snel. Op het proefstation wordt even eens gewerkt aan het verbete ren en vernieuwen van bo men, heesters en vaste plan ten. „We hebben een beter ge presenteerd produkt nodig, dat Sint"68 J >rhout heeft ruim 500 woningen nodig .30-2?' Kindeif ccu 1.00-14, Intensl 1.00-14 jRHOUT Voorhout heeft in de periode 1991 tot 2001 nog f ivonjngen nodig om te voldoen aan de vraag naar woningen de eigen ingezetenen. Deze woningen worden mogelijk ge- ig /d tussen plan Oosthout en de Jacoba van Beierenweg, ook officieel nog geen keuze gemaakt voor deze lokatie. Dat uit de woningbehoefteprognose voor de gemeente Voor- De wijk Oosthout is in 1991 volgebouwd. Op dat tijdstip t Voorhout 3.871 woningen op haar grondgebied te heoben. lieerstkomende tien jaar de natuurlijke groei van de bevol- te kunnen huisvesten zijn 517 woningen nodig. 't Is toch maar goed, dat het „Geïllustreerd Zondagsblad" zo vaak gedichten in zijn lees voer stopte op de pagina's van scherts, ernst en troost. We zouden vooraf best even stil kunnen staan bij de moderne architectuur in de twintiger jaren, vooral waar het Zon dagsblad putte uit de „gedurf de" huizenbouw in de Duitse Weimarrepubliek. Het blad putte bijzonder graag uit de Duitse voortbrengselen van kunst en cultuur en sociale vooruitgang. De Duitsers kon den de rest van de wereld nog wel het een en ander leren. „Deutschland und die Welt": ongebreidelde vooruitgang, afrekenen met het verleden. Een foto-reportage in het Zondagsblad van zaterdag 29 mei 1926. Strakke bouwkunst, vooruitlopend op de toekomst. „Zeker steekt zij gunstig af bij den stijlloozen bouwtrant, door vele onbevoegden in een vorige eeuw gevolgd. We zien in den nieuwen stedenbouw en niet minder in den villa- bouw, zeer veel schoons, dat ieder onbevooroordeelde waardeeren moet. We mogen zelfs constateeren, dat onze Nederlandsche bouwmeesters bij hun Duitsche collega's in het scheppen van aantrekke- Sport- preekui it St. El 11.o'o- zo en fe 14.00-16 ag. tot 2 an behi Acad )e verkoop van een woning in de duurdere klasse vraagt de >m een bijzondere aanpak. Het verkoopteam van Eigen faard beschikt over alle know-how op dit gebied én iveet daarbij exakt wat goede service is. Ook als die bun- 'aturena jalow in Lisse of Alphen a/d Rijn staat. Want het ge- ,j®n tichtsveld van Eigen Haard reikt aanzienlijk verder dan (/iL/ifen 1 civ 1 icj )ks 14. skunde: 5-,7.00 M A K E L A A R D I J 071-17 5, 51 K31 lg: volojGE V E R S S T R A A T 63 OEGSTGEEST Lid Makelaars Diensten Eenirum.i'lïJ Kampioensreceptie Meerbrug Vele tientallen bezochten gis teravond de kampioensrec- petie van de Zoeterwoudse voetbalvereniging Meerburg. Het eerste zondagelftal be haalde enkele weken geleden het kampioenschap van de vierde klasse van de KNVB, reden voor supporters en vertegenwoordigers van de gemeente en de afdeling Lei den om de kampioenen de hand te komen drukken. Meerburg, als enige voetbal vereniging in de regio in bezit van een kunstgrasveld, komt volgend seizoen uit in de der de klasse. Het contract met trainer Caspar Heerma van Voss is verlengd. Op de foto wordt eerste elftalspeler Rini van Veen gefeliciteerd. foto: henk van den ende .Hoofdbestuur en afgevaardigden van de A.R.K.A. laarvergadering in Leiden, bij het stadhuis gekiekt".

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15