Blanke nationalisten vormen niet langer een gesloten front Kremlin warmt sfeer op voor ontvangst Reagan Spervuur van Gorbatsjov bedreigt eenheid NAVO eische troepen controleren Bayrut Surinaams leger paraat voor acties Brunswijk VS overwegen hardere aanpak Panama agin^NLAND EeidócSomont VRIJDAG 27 MEI 1988 PAGINA S en verkoopt 1 ger-raket Iran heeft twee Arabische de Golf Amerikaanse lucht ten sch^n van het type Stinger te 1 gevall eboden. Dat meldt vandaag indererse krant „The Times". Vol- iftiging Arabische functionaris, die vaifant wordt aangehaald, heeft vajeg Stinger-raketten om een de rvan door te verkopen aan en info den. Iran zou de luchtdoelra- en wKben gekregen van Afghaan- verdelingen die met het Iraanse ige vei mpathiseren. De functionaris atssecrö „vermakelijk" dat Iran, dat ?en ont eeft met de VS, Amerikaanse ige vei bruikt om zijn invloed in de aij de m) wereld uit te breiden. Belgische recruten worden steeds dikker BRUSSEL Acht procent van de recruten voor het Belgische leger wordt tegenwoordig afgekeurd we gens zwaarlijvigheid. Volgens een rapport is het lichaamsgewicht van de goedgekeurde Belgische dienst plichtigen de laatste tien jaar gemid deld drie kilo gestegen. Maar langer zijn de soldaten-in-spe niet gewor den; Ze groeien dus alleen in de breedte. Cartoonist ZAK concludeer de gisteren in het dagblad „De Mor gen": „Gelukt! We hebben aan één soldaat genoeg kanonnenvlees voor drie wereldoorlogen". Overigens wordt de algehele fysieke toestand van de Belgische recruten de laatste jaren steeds slechter. Algenplaag Noorse kust is „Tsjernobyl in zee" OSLO Een algengordel die al een groot deel van het zeeleven voor de kusten van Zweden en Noorwegen ver stikt heeft, is gisteren verder opgerukt in de richting van rijke visgronden langs de Noorse westkust. De ramp, die een krant in Noorwegen heeft aange duid als „het Tsjernobyl van de zee", kan volgens wetenschapsmensen ver oorzaakt zijn door chemische vervui ling. De kans bestaat dat de algen, die het water slijmerig en het zeeleven on mogelijk maken, giftig zijn. Het warme, zonnige weer stimuleert de groei van de algen. Noorse vissers hebben al ton nen dode vissen uit het water opge schept. Oproep tot vrijlating familieleden Op een van de universi teiten van de Zuidko- reaanse hoofdstad Seoul eisten tientallen J demonstranten gisteren l de vrijlating van gevan- gen familieleden. Pro testen en stakingen vinden in Zuidkorea nog elke dag plaats, ook al hebben verkie- zingen in december en ff februari een nieuwe president en parlement opgeleverd. FOTO: AP TrJ ie helpen een vrouw haar bezittingen veilig te stellen. ei Syrië heeft vandaag zevenduizend steund, en de pro-Iraanse Hezbollah. Bij de htinj,Pen zuidelijke buitenwijken van bloedige strijd tussen beide sji'itische groepen hoofdstad Bayrut ingestuurd om zijn zeker driehonderd mensen om het leven eer eei mensef ontrei j op naleving van een akkoord dat is "het Iran. Het verdrag moet een eind -^"hptr" bk^dige strijd tussen de shi'i 'el' vair'"1™^6' ^ie C*00r ëe" gekomen. Een groot deel van de naar schatting 600.000 inwoners is de zuidelijke buitenwijken van Bayrut ontvlucht. Er heerst gebrek aan voedsel, water en elektriciteit. te ster appa'S! groepje handtd StdTCIl ilaats k vond De helder kader ,ter Sanduleak-66/41 urs op*e Magallaanse wolk, marktci de sterrenkundigen >rgen if dachten dat zij één :elijke gaarste in het heelal Drand- ntmaskerd. Drie me- '.ware P van Europese trucks voor Astrono- Ne<*derzoek hebben ont- Berfte „kampioen zwaar- pla)in feite bestaat uit n er af dichte groep van ege sterren. Zij kwa- bewoi^un ontdekking met ïn de 3,6 en 2,2 meter DER Sh van de ESO, die {esteld in Chili. Daar j uiterst scherpe beel- -wrf-de ster, die dus blijkt In uit een groepje he- 1 nen. Deze ontdek- nnj volgens de ESO ver- Consequenties hebben jteorie van de geboor de èrren. Bovendien zou de buijeens kunnen zijn dat ter hak-e zeer massieve ster- te houfnaal niet bestaan. De meefcal tevens gevolgen wordt koor de bepaling van (den in het heelal. Als toe gevonden heel rren eveneens uit Jeinere sterren blij- itaan, kloppen de rekeningen van de en, zo h niet meer. LONDEN De NAVO-bondgenoten dreigen onderling ver deeld en verscheurd te raken door het niet aflatende spervuur van steeds weer nieuwe ontwapeningsvoorstellen van Moskou, als het bondgenootschap niet snel zijn strategie herziet. Dit is de belangrijkste conclusie van het jaarrapport van het gezagheb bende „International Institute for Strategic Studies" (IISS). Als het Westen niet snel het initiatief overneemt en met zijn ei gen voorstellen komt, kan men van Gorbatsjov weer nieuwe plannen verwachten die de eenheid binnen het bondgenoot schap kunnen schaden, zo stelt het rapport. Het insituut merkt op dat de NAVO-leiders wel beseffen dat veranderingen binnen de alliantie noodzakelijk zijn en een „nieuwe manier van den ken" over de Atlantische betrekkingen geboden is. Zo beginnen de landen van de NAVO op korte termijn een uit gebreide studie naar de mogelijkheden van een betere kosten verdeling over de lidstaten. Met dat besluit hebben de ministers van defensie van de NAVO-landen gisteren een forse aanvaring met de Verenigde Staten over de lastenverdeling voor zich uit geschoven. Uiterlijk eind dit jaar moet een werkgroep van mi nisters een rapport op tafel leggen over eën gezondere kosten verdeling, efficiënter wapeninzet en -productie en een zuiniger beheer. Maar ook dan, zo verwacht minister Van Eekelen, zullen de pro blemen niet uit de wereld zijn. „De kwestie zit bij de Amerika nen heel diep. Mijn Amerikaanse collega Carlucci heeft sterk benadrukt dat niet alleen de Amerikaanse regering en het Con gres, maar ook de gemiddelde Amerikaan vindt dat Europa te weinig aan defensie uitgeeft". ficier uimdfE EN WISKE DE KRIMSON CRISIS ZUIDAFRIKA „VIERT" VEERTIG JAAR WETTELIJKE APARTHEID: DEN HAAG Op de dag dat de Nationale Partij herdacht dat zij veertig jaar geleden geheel onver wacht de parlementsver kiezingen won, werden in Zuidafrika twee blanke politiemannen tot de strop veroordeeld wegens moord op een zwarte jon geman. Verder ontploften in Pretoria twee bommen, waardoor vier blanke vrouwen gewond raakten en gingen blanke libera len opnieuw in dialoog met leden van het verbo den Afrikaans Nationaal Congres. De problemen in Zuidafrika worden niet eenvoudiger, on danks vage pogingen van de Nationale Partij de scherpe kantjes van apartheid af te vij len en ondanks een moeilijk ingehouden zelfbeheersing van onder meer het ANC. Pre sident Pieter Botha hield giste ren, op de verjaardag van zijn partij, weliswaar een feesttoe- spraak. Maar hij had minder reden tot enthousiaste juich kreten dan zijn voorganger veertig jaar geleden. D. F. Malan, leider van de Na tionale Partij en later eerste- minister, kraaide de avond van 26 mei 1948 de victorie: „De uitkomst van de verkie zingen is een mirakel. Nie mand had daarop gerekend. Onze meest optimistische ver wachtingen zijn uitgekomen". De nationalisten behaalden de overwinning op de Brits geo riënteerde Verenigde Partij, die sinds 1910 de eerste-min- ster had geleverd in de per soon van de oud-Boerengene raal Jan Smuts. De 26e mei staat nu symbool als hèt moment waarop apart heid definitief zijn beslag kreeg in een ingewikkeld stel sel van wetten. Maar hoewel de apartheid de nationalisten zeker de eerste decennia niet vèr genoeg kon gaan, was de scheiding van de blanke en de zwarte al eeuwen een feit. Broodheren Norman Levy, Zuidafrikaan en docerend in Groot-Brittan- nië zei onlangs op een lezing in Amsterdam: „De blanke overheersing dateert niet van de laatste veertig jaar. Apart heid is geworteld vanaf het moment dat de eerste Hollan der voet aan wal zette". En die voet hoorde op 6 april 1652 bij Jan van Riebeeck, die van zijn broodheren van de Verenigde Oostindische Compagnie op dracht had gekregen een ne derzetting te stichten ten be hoeve van passerende schepen op weg naar de Oost. Tot eind van de negentiende eeuw was de houding van de Boeren en de Britten tegen over de autochtonen in Zuid afrika niet heel veel anders dan die van kolonialen in an dere Afrikaanse gebiedsdelen. Met dat verschil dat de Boeren en Britten meerdere malen onderling bloedige veldslagen hebben geleverd om hetzelfde grondgebied en dat heeft waarschijnlijk de wil om „te blijven en te houden" ver sterkt. Begin twintigste eeuw volgen de wetten om de zwarte bevol king aan banden te leggen el kaar in snel tempo op, zoals de Naturellegrond-wet (die de zwarten van hun land beroof den), de Naturelle-Stadgebie- den-Wet (die de zwarten ver plichte woonlokaties opdrong) en de Pasjes-Wetten (die hun bewegingsvrijheid aan banden legde). Niet voor niets dat stamhoof den en intellectuelen al in 1912 de bui voelden hangen en het African Native National Congress oprichtte, waarvan elf jaar later de toevoeging „native" (lett. kleurling) ver dween. Dat was drie jaar vóór de oprichting van de Nationale Partij. Parlementsbode Met behulp van een sterk poli tioneel en militair apparaat wist de Nationale Partij haar economische, politieke en technologische overmacht ten opzichte van de gekleurde be volking te behouden. De blan ke „verdedigingsgreep" werd in weerwil van stakingen en protesten knellender. De rouw binnen de Nationale Partij was groot toen premier Hendrik. F. Verwoerd in 1966 in de Volksraad werd doodge stoken door een gestoorde zwarte parlementsbode. Ver woerd, die een land voor ogen stond waarin de zwarten in enkele afgesloten gebieden woonden en waaruit bij tijd en wijle een hoeveelheid zwarte arbeiders konden worden ge plukt, werd opgevolgd door John Vorster, een man met een mateloze bewondering voor Hitier. Halverwege de jaren zeventig golfde het zwarte oproer door Zuidafrika: alleen al in Soweto werden zeshonderd voorname lijk jonge mensen doodgescho ten; in 1977 stierf Steve Biko (Cry Freedom) de marteldood. Vanaf die tijd is het behoorlijk beginnen te knagen bij de na tionalisten. Conservatieven Begin 1979 werd Vorster be noemd tot president, maar hij moest in hetzelfde jaar het veld ruimen na een schandaal met overheidsgelden. Pieter W. Botha kreeg de (ondankba re) taak puin te ruimen; de re laties binnen de Nationale Partij waren slecht en de ver bittering onder de bevolking groot. Dat leidde begin jaren tachtig tot een stroom van on geregeldheden: massa-stakin gen, martelingen van kinde ren, huurboycotten, maar ook excessen tussen zwarten on derling. Om een directe burgeroorlog te vermijden werd meermalen de noodtoestand uitgeroepen, maar ook trok de regering- Botha een aantal impopulaire wetten in. De pasjes werden afgeschaft, gemengde huwelij ken werden toegestaan, blanke uitgaansgelegenheden gingen open voor zwarten, die ook recht kregen op eigendom van onroerend goed. Daarentegen bestaan onder meer nog de Wet op de Ge scheiden Woongebieden, zodat bijvoorbeeld een gemengd echtpaar bijna nergens kan wonen en zwarten zich niet vrij in steden en dorpeq mo gen vestigen. En wat natuur lijk het belangrijkste is: de zwarte bevolking (ruim 75 procent) heeft nog steeds geen stemrecht. Kleurlingen en In diërs hebben via hun geschei den Kamers in het parlement een uiterst bescheiden invloed. Scheuring Desalniettemin heeft de „toe geeflijke" houding van Botha een scheuring in de Nationale Partij veroorzaakt. Een behou dend deel vertrok en richtte in 1982 de Conservatieve Partij op. Een ander, relatief klein deel schaarde zich zelfs achter de vlag van de extreem-recht se TerreBlanche. De macht van de blanken als geheel mag dan momenteel nog onbeperkt zijn, de verdeeldheid is groot en de aanhang van de extreme groepen groeit, zoals blijkt uit de resultaten van recente ver kiezingen. De Nationale Partij heeft gisteren herdacht veertig jaar onafgebroken aan het bewind te zijn. Maar of de par tij ooit aan een gouden jubile um toekomt, is zeer de vraag. JOOS PERSOON PARAMARIBO De re gering van Suriname heeft het nationaal leger gisteren instructies gege ven om de „rechtsorde, vrede én veiligheid van land en volk" te bescher men. De instructies vloei en voort uit een ultima tum dat Ronnie Bruns wijk, leider van het Jun gle Commando, een dag eerder aan de regering heeft gesteld en dat maandag verstrijkt. President Shankar liet giste ren tijdens een persconferntie een cassetteband horen, die hij via vrijgelaten werknemers van de palmolie-plantage Pat- tamacca van Brunswiik heeft ontvangen. Het Jungle Com mando eist dat de landbou wonderneming dertig mensen inzet om het bedrijf te laten draaien en wil daarbij de werkzaamheden op het veld laten verrichten door man schappen van Brunswijk. „Als u akkoord gaat, kunnen wij verder zaken doen. Als u er geen gehoor aan geeft, kunt u het Pattamacca-gebied ver geten. Wij zullen dan alles vernietigen", aldus Brunswijk. President Shankar riep het Jungle Commando op „zich te onthouden van elke actie die de nationale veiligheid, orde en rust in gevaar kan bren gen". Voordat het ultimatum verstrijkt zal de regering „als nog proberen het conflict op te lossen langs de weg van de di aloog". De president heeft het Comité Christelijke Kerken (CCK) gevraagd met zijn be middelingspogingen verder te gaan. Ook is de mensenrech ten-activist Stanley Rensch uit Paramaribo vertrokken, in een poging met Brunswijk contact te maken. Afghaanse premier moet coalitie vormen KABUL De Afghaanse president Najibullah heeft Mohammad Hassan Sharq benoemd tot eerste-minis- ter. Volgens Radio Kabul heeft Najibullah de nieuwe pre mier gevraagd een coalitiere gering te vormen. De presi dent zei te hopen dat de coa litie alle politieke stromingen in het land zal omvatten, in clusief de islamitische ver zetsbewegingen. Overigens heeft de Sovjetunie nu blijk baar zo'n haast zich uit het Afghaanse wespennest te trekken dat zij de konvooien ook 's nachts laat doorrijden. Moskou wil hiermee de ach terstand in de terugtrekking sinds 15 mei inhalen. WASHINGTON De Verenigde Staten overwe gen Panama met „hardere maatregelen" te treffen. Dat is gisteren in rege ringsbronnen in Washing ton vernomen. Een anonieme functionaris meent dat na het mislukken van de onderhandelingen over het vertrek van sterke man Noriega „drastischere actie" als „enig alternatief" over blijft. De VS zouden overwe gen het Panamese leger tegen Noriega op te zetten, maar zouden nog geen besluit heb ben genomen over het een eventuele interventie door Amerikaanse militairen. No riega weigerde deze week het land te verlaten in ruil voor het laten vervallen van de Amerikaanse aanklacht tegen hem inzake drugshandel. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken 'Shultz verklaarde dat de VS, bij hun pogingen Noriega te verdrij ven, nauwere samenwerking zullen zoeken met andere lan den in Latijns Amerika. Dat het Witte Huis de mogelijk heid van een staatsgreep tegen de Panamese generaal niet uit sluit, bleek uit een opmerking van onderminister van buiten landse zaken Michael Arma- cost. Volgens hem is een staatsgreep iets waarmee No riega „altijd rekening dient te MOSKOU „Veel liefs uit Moskou" lijkt het mot- to waarmee Amerika's president Ronald Reagan overmorgen verwelkomd zal worden, bij het begin van zijn eerste bezoek aan de Sovjetunie. Van de kil heid die enkele jaren ge leden de betrekkingen tussen beide supermach ten beheerste, lijkt weinig over. Een aantal vooraanstaande ad viseurs van de Russische par tijleider Gorbatsjov schetste gisteren een rooskleurig beeld van de toekomst van de Rus- sisch-Amerikaanse betrekkin gen. President Reagan, die de Sovjetunie enkele jaren gelden nog „Het rijk van het kwaad" noemde, wordt in Moskou ge prezen voor zijn nieuwe hou ding ten aanzien van het Kremlin. De Amerikaanse president be reidt zich intussen in de Finse hoofdstad Helsinki voor op zijn bezoek aan Moskou, waar hij overigens niet vijf maar vier gesprekken zal hebben met Micnail Gorbatsjov. Niet nader omschreven binnen landse verplichting hebben tot deze wijziging van het pro- framma geleid. Wellicht houdt et afzeggen van een sessie met Reagan op maandag ver band met de voorbereidingen voor het voltallige Sovjet-pai;- tijcongres, dat vlak na de top gehouden zal worden. Woordvoerder Marlin Fitzwa- ter van hnt „r.r- De aanstaande komst van president Reagan naar Moskou was voor een groep Russische joden aanleiding te demonstreren voor het verkrijgen van uitreisvisa. De politie verspreidde demonstran ten met zachte hand. FOTO: AP klaarde dat de verandering in het schema voor wat betreft de totale duur van de gesprek ken niets uitmaakt, omdat voor de overige vier ontmoe tingen nu meer tijd wordt vrij gemaakt. Reagan komt zondag overi gens wel met een symbolisch geschenk voor Gorbatsjov in Moskou aan. Maar het zich nu laat aanzien, zal de Ameri kaanse Senaat later vandaag het INF-akkoord alsnog be krachtigen. Conservatieve se natoren van Reagans eigen het debat over het akkoord doelbewust zo lang mogelijk getraineerd. Maar nu is vast gelegd dat toekomstige presi denten zich moeten houden aan de huidige uitleg van het verdrag, zijn de laatste obsta kels verwijderd. Tijdens de Moskouse top* zal vooral gesproken worden over wapenbeheersing, regionale problemen, bilaterale betrek kingen en mensenrechten. Met betrekking tot dit laatste on- derweèp heeft president een Finse krant gezegd dat tij dens het bewind-Gorbatsiov vooralsnog slechts „beperkte verbeteringen" in de mensen rechten tot stand zijn gebracht. Reagan heeft te kennen gege ven tijdens zijn verblijf diverse gesprekken te willen voeren met Sovjetburgers die geen of ficiële functie bekleden. Eer dere wrijvingen rond het be zoek van de Amerikaanse pre sident aan vertegenwoordigers van de orthodoxe Sovjetrussi- sche kerk zijn volgens woord voerder Fitzwater de wereld

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5