„Godsvraag komt dikwijls ter sprake SI 1 I GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld beroepingen Bisschop neemt homo-missen voor zijn rekening Het vrije spel der maatschappelijke krachten Schoolwijzer £eicbc Jonge academici OP T I J< weer brieven vnm lezers fiekLeSou/iattt VRIJDAG 27 MEI 1988 Meer geld voor oecumenische beleggingsbank LEEUWARDEN Vooral individuele christenen en religieuze organisaties stoppen geld in de alternatieve beleggingsbank EDCS. Eigenlijk zouden meer kerken via de EDCShun geld ♦moeten beleggen in oecumenische projecten in de derde wereld. Die mening blijkt uit het jaarverslag van de Nederlandse Vere niging tot steun aan de Oecumenische Ontwikkelings Coöperatie (NVOC) die geld vanuit Nederland doorsluist naar de EDCS. De NVOC kreeg in 1987 ruim 1,7 miljoen gulden binnen; het kapi taal groeide naar ruim 8,6 miljoen gulden. De EDCS heeft 96 procent van het bij haar ingelegde geld belegd in projekten en programma's in de Derde Wereld. De coöperatie werkt met ..zachte" voorwaarden, waardoor initiatieven van armen en minder bevoorrechten een kans krijgen. Orthodoxe kerk krijgt relikwieën terug MOSKOU De Russisch-Orthodoxe kerk heeft religieuze re likwieën teruggekregen waaronder de beenderen van heiligen die zich in musea binnen de muren van het Kremlin bevon den. Metropoliet Filaret van Kiev behoorde tot de kerkelijke functionarissen die de relikwieën in ontvangst namen tijdens een plechtigheid die gehouden werd in de aanloop naar de fes tiviteiten die in juni gehouden worden ter gelegenheid van de duizendste verjaardag van de kerk. Onder de relikwieën zijn volgens TASS een zilveren koffer met de rechterhand van de Heilige Andreas en fragmenten waarvan gelovigen denken dat zij onderdeel zijn van het kruis waaraan Christus gedood is. Menigeen wil vliegen voordat hij vleugels heeft Oults spreekwoord prof grootaers: P< GENEMANS 40 JAAR PRIESTER Mediabeleid van Vatieaan is mislukking TILBURG Het Vati eaan slaagt er niet in zijn eigen pastorale documen ten over het voetlicht te brengen. Dat komt omdat de officiële mediacom- missie van het Vatieaan geen enkel gezag heeft bij de Romeinse curie, het ambtelijk apparaat van de rooms-katholieke kerk. Dat betoogde prof. dr. J. Grootaers uit Leuven gisteren tijdens het Schlichtingcollege in Tilburg, georganiseerd door het Katholiek Instituut voor Massamedia. Volgens Grootaers is de pasto rale instructie Communio et Progressio uit 1971 waarin de rol van de kerk en de massa media op positieve en stimule rende wijze wordt geduid, een dode letter gebleven. Commu nio, gemeenschap van alle ge lovigen, wordt wel met de mond beleden, maar wordt door daden van de kerkelijke beleidsmakers iedere keer weer geloochenstraft. De machtsuitoefening heeft nog steeds een structuur nodig die geen openheid duldt. Als voorbeeld van het onder de maat blijven van de eigen richtlijnen noemde Grootaers de bisschoppensynode over de leek najaar 1987. Het werd toen aan de deelnemers-bis schoppen ten strengste verbo den aan de pers te rapporte ren uit de kringgesprekken waarin de basis werd gelegd voor het slotdocument met als gevolg dat de aandacht van de pers miniem was. Ook kregen de bisschoppen zelf geen inza ge in de conclusies die uit het beraad in de kringgesprekken werd getrokken. Zij werden daarmee pas geconfronteerd in het slotdocument waarin alle conclusies werden ver werkt. Deze informatiestop vanuit de synode was intussen in fla grante tegenspraak met de oproep van de synode aan de rooms-katholieke leken over hun taak in de wereld. Als tweede voorbeeld van het feit dat de rooms-katholieke kerk te kort schiet in het overdragen van haar inzich ten noemde Grootaers de rei zen van de paus. Deze leiden tot wat hij noemde een „papa- lisering" van het kerkbeeld. De paus wil zelf tijdens zijn vele wereldreizen optreden als pelgrim en als herder, maar de media maken van hem een superstar. De pasto rale inzichten van de paus worden door de media ver donkeremaand ten gunste van de figuur van de paus. Het spektakel rond de paus spoort niet met wat de kerk wil zijn en overbrengen. Er heeft een eenzijdige selectie plaats, al dus de Leuvense hoogleraar. De ontmoeting van de paus met Ali Agca waarbij een ca meraman en fotograaf werd toegelaten werd ook zo'n spektakel. Waar de paus een voorbeeld had willen geven werd dit optreden tot een toonbeeld. Grootaers noemde openbaar heid een levensvoorwaarde voor het leven van de kerk om de door haar zelf gewen ste communio te realiseren. Nederlands* Hervormd* K*rfc Beroepen te Deventer mevr. J. van der Velden, voorheen predikant te Metslawier-Niawier(part-time), wo nende te Holten; te Dinteloord J.C. den Toom te Ernst. Aangenomen naar Nijeveen R.H.L. Fechner. kand. te Leiden; naar Rotterdam-IJssel- monde (part-time) A. van Houwelln- gen. pred. voor bljz. werkzaamheden te Beekbergen. Gereformeerde Kerken Beroepen te Stiens (voor de missio naire dienst te Chili) drs. S. de Jong te Wolfheze. Beroepen te Een-Norg- Veenhuizen als geestelijk verzorger voor de inrichtingen van het Ministe rie van Justitie te Veenhuizen drs. W. van der Zwan te Wieringen die dit beroep heeft aangenomen; te Ber gen op Zoom drs. W. Vermeulen, kand. aldaar die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Rijnsburg D.N. Verschoor te Culem- borg. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Aangenomen naar Rijnsburg(voor de missionaire dienst op Curacao) W.J. Keesenberg, kand. te Zwolle die be dankte voor Lemele-Lemelerveld, Ferwerd-Hallum, Rozenburg en NIJo- ga-Opeinde i.c.m. Miidam. NOORD WIJK/NOORD- WIJKERHOUT „Het is hier zalig. Elke dag is het weer heerlijk om hier priester te zijn". De 64-ja- rige P. Genemans is pas tor in het psychiatrisch ziekenhuis Sancta Maria in Noordwijk. Hij ver zorgt daar de liturgische vieringen en doet pasto raal werk. „Het bezoeken van de patiënten neemt een groot deel van de dagtaak in beslag. „Luis teren vormt daarvan een belangrijk onderdeel", vertelt hij. P. Genemans is een goedlach se Amsterdammer die inmid dels in Noordwijk woont. Hij was de oudste van een gezin met acht kinderen. „Ik ben op 31 december 1923 geboren. Ze hebben verteld dat het een koude dag was maar ik ben toch nog dezelfde dag ge doopt. Achteraf vind ik het wel prettig want ik kan nu op mijn verjaardag ook terug denken aan mijn doopsel. Dat was toch het begin van mijn relatie met God". Of het aan het doopsel lag of niet, feit is dat Genemans vanaf zijn vroegste herinnering priester wilde worden. „Ik weet niet waarom. Ik was misdienaar, vond de kerkmuziek mooi klinken en misschien vond ik ook de wierook lekker ruiken en de toog mooi ruisen", aldus Genemans. Na het kleinseminarie in Heemstede en het grootsemi narie in Warmond werd hij in Haarlem tot priester gewijd samen met 22 medestudenten. Dat is op 22 mei precies veer tig jaar geleden. Genemans viert dit jubileum een week later. „Pinksteren is geen dag om zoiets te vierenvindt Genemans. Het feest wordt gevierd met een hoogmis in de Sancta Maria. „Daar preek ik zelf", lacht Genemans, Dat is mij liever dan me laten bepreken". Kapelaan Na de priesterwijding werd Genemans twee jaar kapelaan in Duivendrecht. Vervolgens werd hij overgeplaatst naar Poeldijk. Daar bleef hij acht jaar. „Dat was een prachtige tijd. Het was nog echt het rij ke Roomse leven. In het dorp waren maar twee roomsen die niet naar de kerk gingen en je had je handen vol aan het verenigingsleven. Van span ningen in de kerk was nog geen sprake". Na Poeldijk werd Genemans 9'/2 jaar kapelaan in Scheve- ningen, ging twee jaar in de ziekenzorg in Rotterdam en werd vervolgens pastoor in een andere Scheveningse pa rochie. „In de jaren zeventig veranderde er vreselijk veel in de katholieke kerk. Vooral P. Genemans in zijn werkkamer naast de kapel op het terrein van het psychia trisch ziekenhuis Sancta Maria; „God is dichter bij de mensen komen te staan". FOTO: WIM VAN NOORT het denken over God veran derde. Vroeger moest je God dienen door het onderhouden van allerlei wetten. God stond ver van de mensen af. Dat veranderde. God kwam dich terbij de mensen te staan. Ik heb deze verandering, waarbij je meer van de liefde van God kan overbrengen, altijd toege juicht". Voor Genemans stond het vast dat de veranderingen in de kerk op zich niet iets heel nieuws waren. „Het was juist een teruggaan naar de oor sprong van de kerk. God heeft immers zelf zijn zoon gezonden. Die werd mens en stond midden tussen de men sen. Dat moet de kerk ook doen. In het begin van deze eeuw was de kerk veel te triomfalistisch ingesteld, kijk maar naar de kerkgebouwen uit die tijd. Ook veel wetten zijn nooit als wet bedoeld maar als een vingerwijziging. Je mag best vertrouwen heb ben in de mensen. Er zijn wel veel zwakke mensen maar ei genlijk maar weinig slechte". Spanningen Minder prettig vond Gene mans het dat door de vernieu wingen spanningen in de kerk ontstonden. „Na de stormachtige veranderingen, waarbij de Nederlandse ka tholieken voorop liepen, ging de kerkelijke overheid in de verdediging. Veel mensen wisten niet meer waar ze aan toe waren. Alle zekerheden uit het verleden kwamen op losse schroeven te staan. Als pastoor werd je hier heel di rect mee geconfronteerd. De ene helft van de parochianen was blij met de vernieuwin gen maar ging ondertussen niet meer naar de kerk ter wijl de andere helft bang was". Toch is Genemans niet pessi mistisch over de toekomst van de kerk. „Het komt vanzelf allemaal wel tot rust", denkt hij. „De kerk bestaat al 2000 jaar en heeft veel spanningen overleefd. Ook dit keer zal dat wel het geval zijn. Boven dien kunnen de mensen toch niet om God heen want zon der hem zouden wij er niet zijn en hij is de enige bij wie ons geluk altijd veilig is' Voor Genemans is er toch nooit reden geweest om net als sommige van zijn collega's zijn ambt neer te leggen. „Je hebt je leven verbonden aan de kerk. Uitstappen is te mak kelijk. Ik wilde de kar graag verder trekken". Toch heeft Genemans in 1982 een baan moeten zoeken waar hij wat minder bij de spanningen was betrokken. Na een korte cur sus kon hij bij de Sancta Ma ria aan de slag. „Het persoon lijk pastoraat is hier enorm belangrijk. De Godsvraag ligt hier immers de hele dag op tafel. De mensen die hier ko men vragen zich af waarom hen zoiets overkomen is, waarom God de mensen zoiets aandoet. Ze zijn teleurge steld". Emeritaat Eind 1988 gaat Genemans echter met emeritaat, hoe zeer hij het ook naar zijn zin heeft op de Sancta Maria. „Ik heb veertig jaar gewerkt en ie mand anders mag het overne men. Ik wil natuurlijk best eens inspringen bijvoorbeeld in Noordwijk, maar ik wil geen verantwoordelijkheid meer. Ik ga me straks met an dere dingen bezig houden. Ik speel graag piano, doe mijn ei gen huishouden en zit graag wat te lezen. Ik weet het na tuurlijk niet zeker, maar ik denk niet dat ik mij straks zal vervelen". ROZA VAN DER VEER MGR. BERNARDIN VAN CHICAGO: CHICAGO Het aartsbis dom Chicago heeft de verant woordelijkheid overgenomen voor de wekelijkse mis voor homoseksuele mannen en vrouwen in de St. Sebastia- nuskerk in Chicago. „Er is mij veel aan gelegen dat homo seksuele rooms-katholieken pastorale zorg van hun kerk krijgen", aldus de aartsbis schop van Chicago, kardinaal Joseph Bernardin, in een ver klaring die tijdens een mis werd voorgelezen. Tot nu toe hadden de missen plaats on der auspiciën van de organi satie van rooms-katholieke homoseksuelen Dignity. De missen in de Sebastianus- kerk begonnen 17 jaar gele den op initiatief van het paro chiële Marialegioen. In 1972 nam Dignity de verantwoor delijkheid ervoor op zich. De homo-organisatie heeft de maatregel van het aartsbis dom toegejuicht. Zij ziet er een erkenning in van haar doelstelling dat de kerk zich bewust wordt van haar taak op het gebied van de pastorale zorg voor homoseksuele ka tholieken, waarbij de capaci teiten en behoeften van deze mensen niet worden veron achtzaamd. Een woordvoerder sprak van een „dynamisch model dat ook andere bisschoppen kun nen volgen. We kunnen nu beter opkomen voor de rech ten van homoseksuelen, om dat we ons er niet meer be zorgd over hoeven te maken dat we de mis verliezen", al dus de woordvoerder. Het aartsbisdom heeft volgens mgr. Bernardin besloten de verantwoordelijkheid voor de homomissen op zich te ne men, omdat de ledenvergade ring van Dignity vorig jaar een resolutie aannam waarin om een discussie over het af wijzende standpunt van de Mgr. Bernardin FOTO: UPI RK Kerk tegenover homosek suele handelingen werd ge vraagd. Deze resolutie maakte het noodzakelijk Dignity de missen te ontnemen. De maatregel van het aarts bisdom is tot stand gekomen na intensief overleg met de priesters die zich speciaal met de pastorale zorg voor homo seksuelen bezighouden. Vol gens de verklaring van mgr. Bernardin hebben de priesters daarbij ingestemd met een aantal principes voor deze pastorale zorg. Zo erkennen zij dat de leer van de kerk ho moseksuele handelingen af wijst. Voorts verwerpen zowel de priesters als het aartsbis dom alle discriminatie, voor oordelen en geweld tegen mensen wegens hun seksuele geaardheid. Bernardin heeft zes priesters uit de Sebastianusparochie en omliggende parochies belast met de zorg voor de homosek suelen. De liturgiegroep en anderen die tot nu toe voor de inhoud van de homomissen verantwoordelijk waren, is gevraagd hun werk voort te zetten. De discussie over het rapport „Schuivende Panelen" van de PvdA gaat nog steeds door. Uiteraard staat er ook iets over onderwijs in. Daar hoort men niet zoveel over. Toch is het waard er enige aandacht aan te schenken vooral door de achtergronden van deze onderwijsopvattingen. Onderwijs staat in het rapport in het hoofdstuk over „Cul tuurpolitiek". Tegen die ach tergrond moet men de hier naar voren gebrachte onder wijsvisie dus zien. Wat zijn nu de cultuur-poli tieke opvattingen van de soci aal-democratie? In het rap port worden er twee ge noemd, die steeds om de heer schappij hebben gestreden. De eerste wilde met de cultuur politiek a.h.w. vooruitlopen op een socialistische samenle ving, met een eigen socialisti sche cultuur. Kunst, onder wijs en wetenschap moesten de arbeidsklasse een alterna tief geven tegenover de „bur gerlijke cultuur". De A.J.C. van vroeger bijvoorbeeld pas te goed in dit beeld. Maar de socialistische samen leving bleek een utopie te zijn en daarom begon een tweede opvatting het te winnen bij de sociaal-democraten. Deze richtte zich vooral op het be vorderen van de spreiding van kennis, kunst, cultuur. Dus in feite ging het met name om democratisering van de cultuur in brede zin. Daar bij spelen drie sleutelbegrip- door drs. K. de Jong Ozn. een school van zijn of haar gading kan vinden, stelt het rapport. Daarbij heeft men het'oog niet alleen op levens- Vrije spel "J* pluriformiteit. Welke dan wel? Dat wordt ne toegankelijkheid, plurifor miteit en kwaliteit. Eerst die toegankelijkheid, wat wordt daarmee bedoeld? In de eerste plaats dat je men sen zoveel mogelijk kansen geeft op cultuurdeelname, op onderwijs. Lage drempels dus, dar wil zeggen lage financiële drempels ook. Aandacht voor achterstandsgroepen. Verder zou de inhoud van het onderwijs meer aangepast moeten worden aan de denk en leefwereld van cultureel minder geprivilegieerde groe pen. Dan de pluriformiteit. Ons land is een pluriforme natie. Daarom zal net onder wijs dat ook moeten zijn, op dat iedereen zoveel mogelijk niet erg duidelijk! Er staat in het rapport: pluriformiteit die steeds beantwoordt aan reële maatschappelijke behoeften. Een citaat: „Onzeker is echter of de verdeling van scholen naar levensbeschouwing nog altijd en stelselmatig beant woordt aan de voorkeuren van de burgers." Hier zit de opvatting achter dat men meent te weten dat steeds meer mensen een school niet kiezen vanwege de levenbeschouwelijke richting. Waarom dan wel? Dan krijgt men soms een scala'van ant woorden die echter zo com plex, uiteenlopend zijn, dat ze bij alle pluriformiteit moeilijk onder bepaalde noemers te brengen zijn. Men kan er dus uit planningsoogpunt eigen lijk niks mee. Ze zijn onvol doende uitgekristalliseerd om er algemene onderwijsdoelen aan te ontlenen. De kwaliteit. Natuurlijk geven de sociaal democraten aan de wetgever een belangrijk deel in het toe zicht op ae kwaliteit van het onderwijs. Dan gaat het mét name om de zogeheten eisen van deugdelijkheid die kun nen worden gesteld. Daar naast vraagt men zich in het rapport ook af „of kwaliteit niet ook wordt gestimuleerd door een pluriformiteit die Als je na probeert te gaan waar dit alles nu toe leidt, wat er ook achter zit, dan kom je tot merkwaardige conclusies. In feite redeneert men aldus. Scholen moeten zoveel moge lijk voldoen aan de maat schappelijke vraag van de on- derwijsconsumenten die in hun pluriformiteit dus in feite de kleur van de scholen zou den moeten bepalen. Leidt dat niet tot vertrossing, tot het hollen van de ene trend naar de andere? Ja zeker, meneer, mevrouw. Natuurlijk mag de overheid in de ogen van de sociaal-democraten (aan het woord in „Schuivende Pane len") kwaliteitseisen stellen aan het onderwijs. Maar ver- der is het: de consument be slist. Een jaar of tien geleden gold het nog in de PvdA dat de overheid bijvorbeeld leiding moest geven aan vernieu wingsprocessen in het onder wijs. nu zegt men: Overheid staak is niet zozeer beheersing van die vernieuwing als wel het scheppen van mogelijkhe den daartoe. Inderdaad: het vrije spel der maatschappelij ke krachten! Je vraagt je dan wel af: waar vind ik hier nog zoiets als een socialistische ideologie, die een bepaald maatschappelijk ideaal voor ogen heeft? Moet je dan tot de conclusie komen, dat bij de socialisten van nu zoiets niet meer te vinden is? Je zou het denken. Ook elders in het rapport tref je zoiets aan. Het gaat dan meer om aan de gang zijnde ontwikkelingen waarop moet worden inge speeld, dan om het zelf in gang zetten van ontwikkelin gen. Zo in de trant van: je ontkomt er toch niet aan, pas je maar aan, houd er rekening mee. Dat komt met name ook tot uiting in het feit, dat men in het onderwijs de vraag, en niet het aanbod bepalend vindt. Ik ben met velen in het christelijk onderwijs een te genovergestelde mening toe gedaan. Uitgaande van het adagium: het geven van on derwijs is vrij heeft een bij zondere school het recht een bepaald aanbod van onderwijs te doen. Ze mag zo lang op subsidie rekenen als er vol doende vraag is naar dat aan bod. En zo'n aanbod betekent, dat je een boodschap hebt voor de samenleving, een perspectief wilt bieden en dat is iets an ders dan je in feite over te le veren aan de trend, het vrije spel der maatschappelijk krachten. Men vraagt zich dan toch wel af, wat heeft de sociaal-democratie de samen leving, het onderwijs in feite te bieden? Was het misschien daarom, dat Van Kemenade niet erg te spreken was over „Schuivende Panelen"? Ik ben benieuwd wat er verder uit de discussie zal komen. De eerste ervaringen van Nederlandse werkgevers rj^g1' demici „nieuwe stijl" zijn erg goed te noemen. Op eei^ werd conferentie van vertegenwoordigers van het bedrijde alpir de overheid en het wetenschappelijk onderwijs hel sinds eei werkgevers dezer dagen dan ook hun waardering uil weetal ken voor de in 1982 ingevoerde twee-fasenstructuur' wetenschappelijk onderwijs. ."aanget lts bij ee BlJ de introductie van die nieuwe structuur in hes slU van de jaren tachtig brak op diverse universiteiten erraSt 0°' lingen voor hoger beroepsonderwijs een flinke sto Daarbij werd te hoop gelopen tegen minister Pais van wijs, die door het inkorten van de cursusduur v v-v-ri doctoraal examen tot in het algemeen vier jaar de I BIJ faamde „eeuwige student" uit de praktijk van alle da bannen. INMIDDELS begint de (nieuwe) zakelijkheid, waar toenmalige minister van onderwijs de universiteits- ei wereld opscheepte, haar vruchten af te werpen. Het is vroeg om een definitief oordeel te vellen over de toei men beslissingen. De jonge academici, die een jaar het bedrijfsleven instroomden, behoren immers ontej I gelijk tot de crème de la crème. Ze zouden ongetwijfi onder een ander regiem hun studie zonder problem! nen de kortst mogelijke periode hebben voltooid. GEZEGD moet echter worden dat alleen al door het ken van negatieve ervaringen met de academici stijl" de indruk gewettigd is dat de eerste winst bin Afgewacht moet worden of in de komende jaren di nog vergroot zal worden. Gezien het feit dat de Nedi academicus „nieuwe stijl" ook in het buitenland goed mag die toekomst met vertrouwen tegemoet worden Het ziet er naar uit dat er voldoende reden voor dit me blijft ook wanneer in de komende jaren met het gen van de Europese binnengrenzen de internation; currentie groter zal worden. Af en toe zon DE BILT (KNMI) Het weer in ons land wordt be paald door een aciteve de- Ïiressie tussen Ierland en IJs- and, die maar weinig van plaats verandert. In een wes telijke stroming worden ge regeld randstoringen van deze depressie naar ons land gestuurd. Een dergelijke sto ring trok de afgelopen nacht en vandaag, met op veel plaatsen onweer, over ons land. Daarmee is voorlopig een einde gekomen aan het zeer warme weer. De ko mende dagen is het wissel vallig. Er vallen van tijd tot tijd enkele buien, maar ook de zon zal zich zeker af en toe laten zien. De nachttem- peraturen zijn omstreeks 10 graden en overdag wordt het een graad of 18. Weersvooruitzichten voor di verse europese landen, geldig voor zaterdag en zondag: Zuid-Skandinavië en Dene marken: wolkenvelden en kans op een enkele bui.Mid- dagtemperatuur ongeveer 17 graden. Britse Eilanden: half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Mid- dagtemperatuur van 13 graden in het noorden tot 17 graden in het zuidoosten. Duitsland: af en toe zon en vooral op zaterdag een enkele bui. Middagtemperatuur rond 20 graden. Benelux: op zaterdag af en toe zon en vooral zondag kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 19 graden. Midden en noord-Frankrijk: af en toe zon en vooral op zondag enkele buien. Middagtempera tuur ongeveer 18 graden. Alpengebied: af en toe zon en op zaterdag aan de oostkant enkele regen- en onweersbui en. Middagtemperatuur rond 22 graden in de dalen. den Braks visseri texam Spanje en Portugal: pc j s_c met zon maar op zond het noordwesten uit eer mende bewolking en k komei een bui. Middagtempi van van 18 graden in het vend westen tot 27 graden zuiden. De Ne Zuid-Frankriik en not t0t Bes lie: op zaterdag enkele jn de en onweersbuien, zond kend f leidelijk meer opkla ming, Middagtemperatuur oi aan de 22 graden. tionale Midden en zuid Italië:\ gen den met zon en in de i naje kans op een lokale re schrijft onweersbui. Middagte: ning v« tuur ongeveer 24 gradö. honder Joegoslavische en <3 laars kust: perioden met zoij ook een enkele bui. temperatuur ongeveer den. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Bijbellezen Naar aanleiding van enkele brieven van lezers zou ik wil len wijzen op het volgende: de RK kerk heeft terughoudend gereageerd op de leer van de Reformatie, dat de bijbel als enig-ware grondslag voor de christelijke geloofsbelijdenis en levenswandel in ieders hand ter lering dient te worden gelegd. Door deze Re formatorische opvatting kon den verschillen in het ver staan van Gods Woord optre den. Katholiek is hij, die onder het oppergezag van Rome de ware leer van Christus belijdt. Zo kwam het gewetensvol zelf de „bijbel" bevragen te staan tegenover het nauwgezet vol gen van de verklaring van de „Schrift" zoals die door het kerkelijk gezag werd gegeven. Van het Nieuwe Testament waren kerkelijk goedgekeurde vertalingen in omloop; van het Oude Testament niet, daar-dit boek als verleden tijd Tijdens Vaticanum onder anderen Bernardu* dinaal Alfrink een meel mde tei belse" kerk, waarbij oe<1 vri^e nische overwegingen naien hebben meegespeeld. Er stond in de landen van të^jkn formatie onder kathol !fvormt een soort bijbel-rage: Ou r,chten> Nieuwe Testament beho immers als Gods Wool verbrekelijk bij.elkaar Oude Testament was „verleden tijd". Al di kerkelijk goedgekeurde luitgaven verschenen i markt, onder meer de pastoraal gerichte „Groot nieuws voor 28 mei □il prins E u' luchtha* vrees van de RK kerk hiërarchie, dat het lezen van het de „bijbel tot van het li "7. zag afwijkende meninge leiden, bleek terecht. Ge< r?.n tholiek theoloog zal de mi °'J- onderschrijven, dat Open een woord van de Heer daarmede kerkelijke li onder kritiek te stellen. F ITM katholiek bijbelkundige t grond van tot één Sc tjflA woord gecombineerde zin ;nTvL len (Matth.7,15 en Matt de mening bijvallen, di yrrr leer van het Évangelie b de mening van het kerl leergezag uitgaat. Onder andere deze uit) zijn het gevolg van het cratisch basisdenken in d tholieke kerk, maar deze is geen democratie. Dr. W.J.A. Visser, DEN HAAG.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2