Langs Omwegen oorhout arst los jarige Iphouwburg verwacht 0.000 bezoekers Provincie wil meer geld en duidelijkheid Onderzoek naar bom in Leidschendamse tuinen ORLOPIGE REACTIE VIERDE NOTA NIJPELS: fe —DEN OMGEVING Ciidóe Sotnqni VRIJDAG 27 MEI 1988 PAGINA 13 Op mijn omwegen door stad on land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. „Als we richting Den Haag rijden en we zien de torenspits van Voor hout, dan zwaaien we altijd beleefd. Het is een grapje maar het il lustreert wel dat we nog enige verbonden heid voelen met Voor hout". Dat vertelt de 47- jarige Haro Everhard Victor Coster van Voor hout, de man die zich nog steeds ambachts heer van Voorhout mag noemen. Hij is samen met zijn echtgenote en zoon morgen eregast tijdens de festiviteiten rond het 1000-jarig be staan van Voorhout, 's Middags wordt hij op het gemeentehuis ont vangen om daarna de historische optocht bij te wonen. De huidige ambachts heer is een nazaat van Ambachtsheer Voorhout bij optocht Christiaan Lodewijk Coster die in 1836 de buitenplaats Schoon oord in Voorhout kocht. Bij de buiten plaats, die aan de Leid- sevaart lag, hoorden de landerijen plus het Regthuis met omrin gende weilanden. Cos- ter werd tegelijkertijd de nieuwe ambachts heer van Voorhout en kreeg het recht het toe voegsel Van Voor hout" achter zijn naam te zetten. Dit toevoeg sel gebruikt de familie Coster nog steeds on danks dat in 1845 de Voorhoutse bezittingen werden verkocht Voor 36.000 gulden verander de het van eigenaar en 'twee jaar later verrees op de landerijen het Rooms-Katholieke se minarie Hageveld. Het recht om de naam te blijven dragen werd bij de verkoop bedongen. De ambachtsheer woont op dit moment in Beverwijk. Hij is duidelijk in het verle den van zijn familie ge ïnteresseerd. De papie ren die nog in de fami lie zijn en die getuigen van de familiehistorie worden door hem ge koesterd. Er zijn be schrijvingen over Voor hout, tekeningen van de buitenplaats Schoon oord en in het familie wapen is het wapen van Voorhout ver werkt. 6 ,e£NT HOGENACKERPRIJS VOOR DIRECTEUR BOELEN lussie ink"r over] niet V°erIEN „We ver- jken^11 het seizoen '87- i Zoi te sluiten met een al vékersaantal van Ie e|. Dat is ruim een ^rrjfHbbeling van het aan- siJn drie jaar geleden. blijkt dat de jwburg weer leeft nneir de Leidse bevol <1, dat zei directeur Boelen gistermid- tn hij de Arent Ho- ïkerprijs ontvangst uit handen van wet- 3gl ïr Schouten. hpeg je prijs, omdat hij in !n 'n van de jury goede ini- heeft genomen die h geleid tot een grotere aarsdheid van de schouw- 'Daarbij zijn de bezoe- Intallen onder zijn lei J ding sterk gestegen, is het imago verbeterd en is de spreekwoordelijke drempel van het theater verlaagd. Deze impulsen zouden zijn gegeven zonder de hulp van deskundi gen op het gebied van commu nicatie en met beperkte finan ciële middelen. Boelen noemde zijn schouw burg, een plaats „waar je en kele uren samen alleen kan zijn; een sociale ontmoetings plaats om samen individueel emoties te ondergaan". Com municatie met het publiek is een eerste vereiste voor elke podium-voorstelling, aldus di recteur Boelen die vervolgde met de opmerking, dat „de uit reiking van de Arent Hoge- nackerprijs een stimulans is om op de ingeslagen weg voort te gaan", aldus Boelen. De prijs is vorig jaar voor de eerste maal uitgereikt, toen aan directeur F. Swaak van het bouwbedrijf Erica. De prijs is ingesteld door het adviesbu reau voor public relations Pie- ters Van Diest om het be lang van goede communicatie tussen een organisatie en haar omgeving te onderstrepen. Een deskundige jury beoor deelt de communicatieve ei genschappen van de in aan merking komende onderne mingen. De prijs dankt haar naam aan Arent Hogenacker die rond 1615 met zijn broer Bartholo- meus een lettergieterij had aan de Leidse Haarlemmerstraat 86. Hogenacker was daarmee een van de eerste drukkers die zich in Leiden vestigden. Hij plaatste in een nis boven zijn bedrijf een beeltenis van Lau rens Coster, de Nederlandse uitvinder van de boekdruk kunst. Dat beeld is nog steeds te zien boven het pand aan de Haarlemmerstraat. Wethouder F. Kuijers (links) reikt schouwburgdirecteur Boelen de oorkonde behorende bij de Arent Hogenackerprijs uit. f0T0: tejo ringers LEIDSCHENDAM De Explosieven Opruimings Dienst begint maandag 30 mei met een onderzoek naar een tweede vlieg tuigbom die onder de tui nen van de panden Broekweg 65 en 67 in Leidschendam zou liggen. De bewoners van de Leid schendamse wijk Oud- Zuid hebben daar deze week een brief over ge kregen van burgemeester W.F. de Vreeze. Dat er een bom kan liggen bleek anderhalf jaar geleden, toen de eerste vliegtuig bom werd verwijderd van de Broekweg. Het aannemingsbedrijf Mons- houwer is deze week begon nen met voorbereidende werkzaamheden. Op 30 mei worden controlemetingen ver richt in de nog aanwezige boorgaten. De rest van de week wordt benut voor het af graven van de bovenlaag in de tuinen van de panden en voor overige werkzaamheden. Daarna worden damwanden in de bodem aangebracht en wordt de bodem afgegraven tot ongeveer twee meter diep te. Op maandag 27 juni stelt de EOD vast of het inderdaad om een bom' gaat en van welk type deze is. In diezelfde week heeft dan demontage plaats. De opruimingsdienst wil de overlast zoveel mogelijk bin nen de perken houden. Er zul len perioden zijn dat de Broek weg voor doorgaand verkeer wordt gesloten. Ook zal veel van het materiaal met een kraan over de woningen naar de achtertuinen moeten worden getakeld. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. bei ree<lEN Er moeten overheidsinvesterin- J in de Randstad aaien gedaan dan nu. t gel i meetellen gedeputeerde eh in een voorlopige 'en Je op de Vierde Nota ®ite|telijke Ordening. In veejnota worden beleids- iuniemens voor de ruim- ngte ordening van Ne- :iaalnd tot het jaar 2015 8 van. GS kunnen op !™ei*punten met de Nota maar vinden eddr niet goed in aange- h wordt waar het geld voor het beleid van daan moet komen. Ook vinden zij dat er te vaak verwezen wordt naar no ta's die nog moeten worden uitgebracht. Op verschillende punten wil len zij meer duidelijkheid over het te voeren beleid. En terr slotte zijn GS be zorgd over de mogelijke gevolgen van de geplande ruimtelijke ontwikkelin gen voor het milieu. Volgens de provincie zijn er tot het jaar 2015 bijna een mil joen extra-woningen nodig in Zuid-Holland vanwege de so ciaal-demografische ontwikke lingen: de samenstelling van de bevolking zal veranderen door vergrijzing, emancipatie, een grotere beroepsbevolking en meer kleine huishoudens. Getto's „Er is, met name in de grote steden, zowel een instroom van migranten als een uit stroom van relatief draag krachtige inwoners", stellen GS, die vinden dat in de grote steden een meer evenwichtige bevolkingssamenstelling moet worden bereikt. „Daartoe zal veel geïnvesteerd moeten worden jn goedkope huizen en goede scholing voor de maat schappelijk zwaksten, om te voorkomen dat hele woon buurten tot getto's van armen en kanslozen verworden. Daarnaast moeten de grote ge meenten ook duurdere wonin gen bouwen". De demografi sche ontwikkelingen zullen te vens leiden tot grote spannin gen op de arbeidsmarkt vol gens GS door een dreigend te kort aan hooggeschoolde werknemers en een overaan bod van lager geschoolden. Verder worden aangestipt de technologische ontwikkeling, met name op het gebied van produktie- en transporttech nieken, de groeiende mobili teit met als gevolg meer ruimtegebrek en milieu-over last en het belang van een goed woon-, werk- en leefmi lieu. Grenzen De provincie vindt dat een tij dige en effectieve reactie noodzakelijk is op de zich snel ontwikkelende internationale economische verhoudingen, zeker in verband met het weg vallen van de grenzen in 1992. Daarom moet de concurrentie positie worden versterkt. In dit kader is ook het uitbouwen van het internationale produk tie- en vestigingsmilieu in de grote steden nodig, zoals in Den Haag en Amsterdam. Hoewel er voor verschillende projekten al Rijkssteun is, vra gen GS aandacht voor de be staande en nog te ontwikkelen stadsrandzones, als het gebied Ypenburg/Leizo en de Rotter damse Noordrand. Als mogelijke grote bouwloca ties voor de volgende eeuw noemen GS met name locaties in de zogenaamde binnenflank van de zuidvleugel van de Randstad. Voorbeelden zijn Ypenburg-Nootdorp, de as Rotterdam-Gouda, de kustlo- catie en Wateringen. Railsysteem GS willen het autogebruik in dammen en bepleiten daarom de aanleg van een railsysteem voor de zuidvleugel van de Randstad en een aanzienlijke uitbreiding van de capaciteit van het openbaar vervoer. Zij dringen aan op spoedige ver dubbeling van de Oude Lijn (Leiden-Den Haag-Rotterdam- Dordrecht-Lage Zwaluwe). Wat betreft de bus denken GS onder meer aan de aanleg van een openbaar vervoersverbin- ding tussen Zoetermeer en Rotterdam en een koppeling van de Haagse en Rotterdamse tramnetten via Delft en Schie dam. De totstandkoming van een Intercity-Plus beoordeelt de provincie positief, mits er stations komen in Leiden, Den Haag, Rotterdam en Dor drecht. Wat betreft wegen moet prioriteit worden gege ven aan voltooiing van het Haags Hoefijzer en de ontslui ting van het Westland. De provincie staat positief te genover het idee om waterzui- verings-experimenten te ont wikkelen in het Groene Hart. Het gaat om zogenaamde zui veringsmoerassen. De voorlopige reactie van GS wordt woensdag 1 juni bespro ken in de statencommissie voor ruimtelijke ordening en volkshuisvestiging en half juni in de statenvergadering. Gede- guteerde staten overleggen op september met minister Nij- pels over de Vierde Nota. iaarCN FONKELENDE 'SN lt mtESENTATIE VAN an D^N REUZIN ONDER KLEINTJES week Tg Alp je het jepleeg n justi r van Noora jegint I andagi 1 een Gestart 'bedrijt iets aan de hand met wijk. (hout, het vriendelij- 'scAri/jorp aan de rand van e"y -^Teestgronden, met die r ej,"Jej T aanplantingen ïme JP de Leidse Vaart en kina boten onder hand- ïr ou<ik. Menige argeloze nder. jnobilist op doortocht i?e3 over*Se bestemmin- /oop 3zal gemerkt hebben als tussen- vangt pn in de Bollenstreek dagen het zonnetje iiuis is. Overal ont- m rt men aan palen ige schilden die één mededeling en vrij en fier ver- igen: Voorhout ike op ee jaar oud! En dat is fe PH heel oud voor deze ne^xen. Om daar dan nog heel jong bij te ,„j 'en is ook erg mooi. utje lukt de Voorhouters hun gemeente best in halig. Maar ze maken nu i pas op de plaats om teki 1000-jarig feest te 72 ween' ^un ei8en Millen- jemdn- Morgen, zaterdag iday mei '88, breekt de igde eerst goed los. 'g de bedoeling, dat jubilerende dorp dan ZI< :'n kop komt te staan, 11e eer en deugd ove ns en ook allegorisch, tïs gereguleerd door de V pting Voorhout 10 iwen Oud. Zinderend gtepunt wordt onge- •feld de Grote Histori- I "16 Optocht, die bij «baat al het odium „Grandioos" heeft mee gekregen. De plaatselijke carnavalsvereniging De Bokken heeft er haar sterke schouders onder gezet. Opmerkelijke bij komstigheid is wel, dat „het vroegtijdig verlaten van de optocht organisa torisch en verkeerstech nisch onmogelijk is". Maar er is nog zoveel meer te beleven in het duizendjarige Voorhout. Voorhout mag dan als ge meente een jarige reuzin on der de kleintjes wezen, toch hebben door de eeuwen heen uitgezwermde Voorhouters de naam van hun bakermat hun hart gekoesterd. Het schijnt, naar wordt beweerd, dat men overal ter wereld Voorhouters van nature te genkomt. Wie in de loop der eeuwen niet honkvast was en elders een bestaan opbouwde, voelt zich, als het er op aan komt, nog steeds een piezeltje Voorhouten Niet slechts in Amerika of Australië, Canada of Limburg, maar ook nog in de regio, heel gewoon. Ja, er zijn zelfs Hillegommers die durven zeggen: ik ben een Voorhouter, en als een wijlen John Fitzgerald Kennedy (in Berlijn) roepen zij enthousias me op als zij daarvan getuigen bij een bezoek aan hun ge boortedorp. Reünie Veel weggetrokken Voorhou ters komen bij tijd en wijle weer even terug om de ban den tussen daar en hier en nu aan te halen. Men is wel Amerikaan of Australiër ge worden, maar toch. Welkome Ambachtsheer Coster van Voorhout met zijn vrouw en oudste zoon. Zaterdag wonen ze de histo- ,n Voorhout wordt al sinds januari van dit jaar feest gevierd. Op 2 januari werd de jubileumvlag rische optocht bij ter gelegenheid van het duizendjarig bestaan van Voorhout. gepresenteerd door onder anderen burgemeester Van de Wouw (links). FOTO: PR aanleiding voor de Stichting Voorhout 10 Eeuwen Oud om er iets fijns mee te doen. Daarom is er morgen ook een „Reünie van oud-Voorhouters uit de hele wereld". De aan meldingen regen zich aaneen; ook vanuit Zuid-Frankrijk (waar men nu alweer in kat zwijm ligt aan de Cóte d'Azur of bij Perpignan) en uit de bondsrepubliek en Noord- Brabant, uit Tuitjemahorn en Baflo, van de oevers van de Gulp en Geul. Men wiekt op in Breskens en waagt de over tocht naar Vlissingen en rijdt verder: naar Voorhout. Hans Dierdorp van de reünie-com missie verwacht morgen zo'n 500 reünie-gangers. Zij betaal den „1000 centen" aan in schrijfgeld en beginnen mor gen (met consumptie- en lunchbonnen) die onvergete lijke dag om 10 uur in de feesttent naast de kantine van Foreholte. Het gemeentebe stuur deed ook een stevige duit in het herenigingszakje en biedt morgen de samenge stroomde oud-Voorhouters royaal een kopje koffie aan. Je moet kunnen voelen, dat je weer een keertje in Holland terug bent. Een feesttent met een „door lopende dia-presentatie" en continue videofilm over Voorhout. Reünisten kunnen ook met bussen vrolijk door oud en nieuw Voorhout rijden en beide kerken en het Boer- haavehuis bezoeken (met grondschatten „uit de beer put"). De oud-Voorhouters kunnen nog zoveel meer doen, morgen, volgens een ge varieerd programma. En na tuurlijk ook naar de optocht kijken, vanaf een speciale staanplaats, gereserveerd vlak naast de hoofdtribune op de Herenstraat. De Grote Optocht gaat zonder meer de stoutste verwachtin gen overtreffen. Hoge autori teiten zullen ook komen kij ken, zoals minister Brinkman en commissaris der koningin in Zuid-Holland Patijn, die Schelto als roepnaam heeft; beiden uiteraard met hun ge zinnen. Daar zijn ook de edel achtbare burgemeesters met hun dames uit de gehele streek, zeereerwaarde en wel eerwaarde pastoors en domi nees, eerwaarde broeders, zonder hun dames, en de („lu diek ingehaalde") „Ambachts heer van Voorhout", achtbare Haro Joachim Coster van Voorhout die tussen de aar- beien in Beverwijk woont. Al len zullen zich prepareren en opmaken om met het gehele feestelijke Voorhoutse volk en z'n gelovige en ongelovige gasten en aanlopers de gran dioze optocht te aanschouwen. Saillant gegeven: „Iedere deelnemende groep heeft een eigen plaatsnummer, en voor individuelen die, aangescho ten of niet, verkleed zijn en zich niet hebben opgegeven, bestaat de mogelijkheid om zich bij het opstellen in te voegen op de plaatsnummers 10, 29 en 53. Men dient zich hier wel aan te houden, an ders wordt het rommelig en dat is niet de bedoeling". Verder wordt de Optocht (op gestart ca. 16.ÜÜ uur) van meer dan 50 groepen en nog wat kleinere, een optocht die je maar één keer in de dui zend jaar in Voorhout kunt houden. Muzikanten in „his torische" pakken, vijf boeren- blaaskapellen. „Het worden juichende klanken", zo heb ik vernomen. Grote sponsor is meneer Gé Noorlander van Noorlander Beheer Nederland B.V. (laat ik 't een keer rond uit zeggen), die ook twee be roemde Leidse draaiorgels naar de optocht stuurt. Prach tige paarden en hoornblazers, vendelzwaaiers van het St.Ni- colaas Gilde met roffelende zuidelijke trommen uit Val- kenswaard, antieke puffende auto's, vrachtwagentjes en bollen wagens, 'n paard etram, bak- en andere fietsen, grote verrassingen, kinderkoren en zwemgroepen (misschien ook de Hup Club van To?), het carnavalsechtpaar, geheten Prins Joop en Prinses Miep. Onvoorstelbaar allemaal, en slechts één keer in de 1000 jaar te aanschouwen. Presen tatie, schwung, sprankelend, jubilerend. Kortom: Voorhout 1000 jaar oud en op weg naar morgen. Dat gaat wat worden! Maar er is ook een Grote Feestavond, als Voorhout nog steeds dorst heeft, in de grote feesttent op de „ijsbaan" van het gemeentelijk sportpark. Klap op de bekende vuurpijl. Muziek en verpozen bij een hapje en een drankje, want ook een feestmechaniek moet gesmeerd worden. Artiest Nico Haak! Allemachtig, dat is de vuurpijl!, heb ik begre pen. Grandioos optreden, met Honkie Tonkie Pianissie en Foxie-Foxtrot, maar ook „het meer rustige oeuvre" van heer Haak, en iedereen haakt in. Welaan dan, waardeer de artiest, en vat er nog één. De komende zondag wordt ver der nog ingeluid door „Chess" en het Noordwijkse „Nightli fe", goéd voor een klassieke wals maar ook voor een „streight" Direstraites. U gooit 't maar in m'n pet, maar tegen die tijd is de zon ook FOTO: WIM VAN NOORT over Voorhout ondergegaan. Maar dat hindert niet, immers na een uurtje of 3, 4 gaat ze weer op. Alleen valt het dan te betwijfelen of iedereen dan nog bewust weet dat Voor hout 1000 jaar bestaat. Dan hebben we het nog niet eens gehad over het volgende feest, op 2 juli, in de ruïne van Slot Teylingen, nog net op Voorhouts gebied. Dan is er een Historische Maaltijd, waarbij de schimmen van Vrouwe Jacoba en haar zo veelste man Frank van Borse- len opgeroepen worden. Een „Middeleeuws feest", waarop wij graag nog een keer zullen terugkomen. Want zo'n maal tijd is natuurlijk helemaal te gek gewoon. En het wordt nog „verfijnd" ook. Een beetje Hollands en een beetje Vlaams. Zo'n marriage kan best aangenaam zijn. Hene gouwen, via Beieren, en Hol land en Zeeland waren eens voor elkaar geschapen. Via genealogische ingrepen, maar meer ook niet.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13