SV bewijst ongelijk Gullit bethal kan *ok verbroederen U denkt dat kleine advertenties niet opvallen; dat valt to.ch alles mee! *GI5qrt [ANS VAN BREUKELEN DOET HUISWERK GOED I „Spel van Benfica sieraad voor Europese voetbal" EeidwOowuvnt DONDERDAG 26 MEI 1988 PAGINA 9 Jiddink \oe aan rust TUTTGART - Als hij vol- ende week een kijkoperatie an zijn knie heeft onder aan volgt er voor Guus Hid- ink eindelijk een tijd, dat hij ch weer even echt kan ont wonen. Het dansen op drie ruiloften is ten einde en van em worden voorlopig geen ctische vondsten meer ver acht om een belangrijke edstrijd naar de hand te unnen zetten. Hiddink zegt r aan toe te zijn. feestelijk kom je er bijna iet van los. Om me af te re geren doe ik 's maandags ee met het partijtje en ga ik aak tennissen of fietscros- m. Ben je speler, dan valt er irect na een wedstrijd wat an je af. Als trainer heb je at niet, dan blijf je er eigen- ik te lang mee bezig, 's jachts ga ik vaak pas om lalf twee naar bed, kijk ik feist nog even naar een ondje. En om kwart voor ze len sta ik weer naast m'n ied, want ik wil toch ontbij- m met m'n vrouw en de ingens samen. Maar als ik ht vakantie heb, dan voel dat meteen ook goed. Dan aap ik eerst bijna drie da- v achter elkaar, want na 'n seizoen ben je geestelijk elemaal op. Dan is het wak er worden, een kopje koffie fi weer maffen, heel gek. Na he bekerfinale tegen Roda ad ik ze drie dagen vrijaf egeven. De vrijdag was eerlijk, maar op zaterdag egon het me al weer te krie- elen. Dan moet je wat doen, veet je. Je probeert thuis be- vust de knop om te zetten, )0Ö aar zo makkelijk is dat ui teraard niet. Eigenlijk zou je an de hele zooi weg moeten leuren, maar je speelt be- \ngrijke wedstrijden nu een- \aal een keer of tien van te- wen. Maar ik blijf wel ge- ietbaar. Zo niet, dan komt r thuis wel een kleine cor- ectie. Ik voel wel dat ik wat i eer kortaf ben als de wed- rijd eraan komt. Maar als je Qgkleppen op hebt worden w i die wel voorzichtig afgetrok- M no. Je moet ook oppassen 50 l \ii je niet die tunnel inloopt, t gaat tenslotte ook met iensen om, die totaal niets an voetballen weten. Die wel belangstelling hebben mdat het zo gaat, maar die nders gericht zijn. En daar fa ik dan graag mee om. Ik nerk het ook als ik ergens op 'isite ben, wat niet zo gek mk gebeurt. Dan voel je dat STUTTGART - Bij zijn afscheid vorig jaar riep Ruud Gullit uit dat PSV volgens hem nooit een Europese topclub zou worden. Een jaartje later liep de Eindhovense club met de Europa Cup 1 rond in het Stuttgarter Neckarstadion, na een curieuze finale waarbij de eerste treffer pas tweeënhalf uur na de af trap viel toen het op strafschoppen aankwam en. Elf keer moesten de doelverdedigers Hans van Breukelen en Silvi no Lauro de bal uit het net halen, alvorens de goalie van de Eindhove- naren de te zachte inzet van Veloso uit de voor hem rechterhoek tikte. PSV completeerde daarmee de trilogie successen in één seizoen, nadat het eerder al de landstitel en de nationa le beker had opgeeist. Als laatste Nederlandse club had Ajax dat in 1972 al eens gepresteerd. De held van Stuttgart heette tenslotte dus Hans van Breukelen, die de laatste tijd over een heuze engelbewaarder blijkt te beschikken. „Dit is mijn jaar geweest, dat mag je rustig zeggen", krijste Van Breukelen bijna van blijdschap, „ik ben het hele jaar al gelukkig. Je kunt hier alleen maar van dro men en ik loop nog in mijn armen te knijpen of het wel waar is. Ik wist dat Veloso die bal rechts zou schieten. Van veel spelers uit de Eu ropese top houd ik trou wens bij hoe ze penalty's nemen. Ik vind dat min of meer bij mijn huiswerk ho ren. Het klinkt idioot, maar van de week belde Jan Re- ker, de voorganger van Hiddink, me op en zei me dat ik die hoek moest pak ken bij hem als het erop aan zou komen. Gelukkig was het schot niet te hard. Bij Elzo zat ik ook al in de goede hoek, maar die bal was nog te hard. Maar ach, wat geeft het. Je kunt maar beter die laatste pakken, want dat is de mooiste". Beerput Ook Guus Hiddink had nauwelijks nog een stem van de emoties na ruim 150 minuten topspanning. „Ik heb een mond als een beer put", aldus de Zelhemmer, die van 'tweede keus' tot Europacup-winnaar promo veerde". Hiddink moest toegeven dat Hans van Breukelen stopt de strafschop van de Portugees Veloso. De Europa Cup is binnen voor PSV. zijn ploeg niet voor de voorstelling had gezorgd die hij zichzelf voor ogen had gehouden. De eindstrijd was zeker in de eerste helft het aankijken nauwelijks waard, omdat PSV verlamd leek door angst en Benfica maar zelden offensief durf de denken. Pas na rust pre senteerde PSV zich met enige flair en dwong het ook de beste kansen af. Maar vooral Gerald Vanen burg en Ivan Nielsen had den te weinig hun nervosi teit in bedwang. „Dat we niet zo sterk speelden kwam ook omdat we vooraf te veel in de favorietenrol zijn gedrongen", meende Hiddink. Maar wij kenden de kracht van Benfica. Het speelt Braziliaans en gooit dan ineens de versnelling eruit. Het is een gerouti neerde, geslepen ploeg, Benfica had niet voor niets maar één tegengoal te slik ken gekregen tót de finale. Pas in de tweede helft heb ben we gespeeld zoals ik dat graag wilde, zijn we brutaler geworden en heb ben we meer lef getoond. Dat leverde drie of vier kansen op. Over het geheel genomen vind ik ons dan ook de terechte winnaar". Ingetogen Zeker geen hoofdrol was gisteravond weggelegd voor Ronald Koeman, die ingeto gen speelde en maar zelden voorin verscheen. Hiddink: „Ook internationaal richten tegenstanders zich al op hem. Aguas en Magnusson waren gefixeerd op hem en dat ging ten koste van hun eigen aanval. Het pleit voor Ronald dat hij voor het team is blijven spelen, er niet op uit is geweest om zichzelf te manifesteren. Dat is trouwens de kracht van dit PSV". Een ploeg, die voor een unicum zorgde door de be langrijkste (Europese beker te veroveren door de laatste vijf wedstrijden gelijk te spelen. Hetgeen illustratief is voor de zakelijkheid, die het hedendaagse voetbal aan de top beheerst. Hetgeen zelfs bleek uit de koele wijze waarop PSV zich uiteindelijk verzekerde van de winst. „Vooraf had den we precies doorgespro ken wie er zou schieten als het op penalty's zou aanko men", zei Hiddink, „we hebben er van de week ook op geoefend". Ronald Koe man, Wim Kieft, Ivan Niel sen, Gerald Vanenburg, Sö- ren Lerby en invaller An ton Janssen hielden het hoofd erbij toen ze van elf meter op Silvino moesten vuren. „Ik ben geen specia list, kan alleen maar hard schieten en dat heb ik dus maar gedaan", meldde een KAMERAADSCHAP TUSSEN SUPPORTERS PSVENBENFICA iTUTTGART - „Wissen Sie heute los ist?", vroeg de rgeloos door de Königstrasse Stuttgart slenterende heer n middelbare leeftijd aan a toevallig passerende frouwelijke voorbijgangster. Fussball offensichtlich re- iliceerde de jongedame, een ntwoord dat op een fraaie nanier illustreerde hoe be- jj® rekkelijk zelfs een finale om Ie Europacup 1 kan zijn. Vel, om voetbal ging het gis- eren in Stuttgart en dat heb- ten de inwoners van de loofdstad van Baden Wtir- emberg geweten ook. Het [ezicht van hun stad werd fin paar dagen beheerst door iet rood, wit en zwart, dat Iiwel PSV als Benfica als ubkleuren kent. n •e Europacup-finale is voor i DFB en de UEFA, de or- inisatoren van de eindstrijd, neer dan een gemiddelde be langrijke voetbalwedstrijd waarbij de nodige belangen i op het spel staan. Met de bot- n I ling tussen PSV en Benfica a(jj „oefenen" de Westduitsers vooral voor het naderende 0l Europees kampioenschap, dat zich op 12 juni met de ont- ~)eting tussen Ierland en igeland ook in Stuttgart zal melden, en dat met het oog op supportersrellen door me- jsjp nigeen wat zorgelijk tege- a p, moet wordt gezien. Vandaar dat bij de tweede Europese igheid in en rondom het sta dion voorop staat. In de praktijk betekent het dat niet alleen de al dan niet rumoe rige aanwezigheid van in rood en wit gehulde Neder landers en Portugezen het straatbeeld in Stuttgart bepa len, maar dat de plaatselijke Hermandad zich met maar liefst zevenhonderd dienders zich al even opvallend pre senteert. Is het overdreven om op ie dere straathoek een aantal groene busjes te posteren met daarin een aantal suveille- rende agenten. Nee, zal de DFB en de UEFA dan onge twijfeld uitroepen, daarbij vermoedelijk wijzend op de twijfelachtige reputatie die Nederlandse supporters de laatste jaren in den vreemde genieten. Het is nu eenmaal beter te voorkomen dan te genezen. Ordebewaarders Het pleit voor de fans uit Eindhoven en Lissabon dat de ordebewaarders in de uren voor het treffen van hun favorieten nauwelijks in actie hoeven te komen. De werkzaamheden van de agenten beperken zich meestal tot het uitleggen van de kortst mogelijke route naar de Königstrasse, de win kelstraat waar het onder de broeiende meizon uitstekend flaneren is. Dinsdagavond blijkt al dat de verstandhouding tussen de Nederlanders en Portugezen er een is die zich vooral ken merkt door de ontspannen en kameraadschappelijke sfeer. Er valt geen enkel negatief woord als diverse rivalise rende groepen elkaar in het Schwabenzentrum, de uitgaansbuurt van Stuttgart elkaar tegen het lijf lopen. Integendeel. Met wat gebrek kig Engels als voertaal worden de laatste wetens waardigheden op de beide clubs uitgewisseld, worden handen geschud en verande ren petjes en sjaaltjes van ei genaar. In die sfeer blijkt het zelfs mogelijk dat tempera mentvolle Zuideuropeanen en nuchtere Nederlanders de naam van een in Portugal werkzame Rotterdammer scanderen. Met een oorver dovend „Peter Houtman, Pe ter Houtman" wordt (bij wij ze van uitzondering?) onder streept dat sport ook best kan verbroederen. Dat Stuttgart in beslag wordt genomen door de opgeklom men miljoenenclub uit Eind hoven en de aan de Europese top teruggekeerde formatie uit Lissabon, blijkt gisteren nog duidelijker en luidruchti ger dan de dag tevoren. Het is immers de dag des oor deels, de dag waarop het leeuwedeel van de dertigdui zend Nederlanders de reis naar Stuttgart ondernemen. De eerste bus vol vaderlan ders arriveert tegen elven in de Zuidduitse stad. Het voer tuig, afkomstig uit Breda, heeft ruim zeshonderd kilo meters achter de wielen, maar de stemming lijdt daar allerminst. Diverse fans, die de laatste uren niet al te veel slaap hebben gehad, hangen uit de bus, brullend dat er maar een club en stad de bes- Brullen De talrijke fans bewegen zich de ganse dag schreeuwend en brullend door de binnenstad van Stuttgart. Het is een bon te verzameling van in het rood en in het wit gehulde mensen. Niemand is echt vervelend. Wel is het zo dat het gedrag van velen bepaald wordt door het geestrijke gele vocht dat al op het tijd stip waarop de meeste men sen een kop koffie plegen te nuttigen, wordt geconsu meerd. Zij zullen de avond wel niet in normale staat ha-' len is de gedachte, waarbij het nog maar de vraag is of de wedstrijd door sommigen überhaupt nog wel kan worden gevolgd. Een Europacupfinale blijkt voor sommige mensen trou wens louter handel te beteke nen. Aan het begin van de Königstrasse tracht een Ne derlander zijn handel aan de man te brengen: petjes, slaal- tjes, t-shirts en de bekende herinneringsvaantjes. De man blijkt geen Brabander, maar Amsterdammer en be klaagt zich nogal over de kooplust van de Eindhovena- ren. Het is verschrikkelijk, het zijn niet boeren die lui. Ze lopen je drie keer voorbij, bekijken het spul, maar ko pen ho maar. Het is steeds maar weer proberen of ze een petje honderd meter ver derop niet nog goedkoper kunnen krijgen". De man blijkt een verkoper in hart en nieren, biedt een vaantje aan voor een tientje en vertelt er trots bij dat de wimpels nergens zo goedkoop zijn. Ja, ja. Het is overigens niet de eer ste keer dat de Mokummer allerhande snuisterijen aan de man probeert te brengen. „Ik doe dit al jaren. Twee week geleden nog was ik in Straatsburg, bij de finale van Ajax. Zeker, Ajax verkoopt beter dan PSV. De glans mag Beker voor vijfde keer naar Nederland STUTTGART Door de overwinning van PSV kwam de Europa Cup voor lands kampioenen voor de vijfde keer in Nederland terecht. Feyenoord zette de toon door in 1970 Celtic in de verlen ging met 2-1 te verslaan. Ajax werd de drie daaropvol gende jaren de opvolger van Feyenoord. In 1971 versloeg Ajax in de eindstrijd Pana- thinaikos met 2-0, in 1972 In- ter Milan met 2-0 en in 1973 Juventus met 1-0. PSV werd de derde club, die de Europese beker veroverde na het nemen van straf schoppen. Liverpool was in 1984 de eerste club. Het speelde in de finale gelijk te gen AS Roma (1-1) en won de strafschoppenserie met 4- 2. Twee jaar later was Steaua Bukarest beter in het nemen van strafschoppen dan Bar celona (2-0). PSV schreef wel een record door de beker te winnen na een serie van vijf gelijke spelen. Die reeks werd ingezet in de kwartfi nales tegen Bordeaux, uit 1-1, thuis 0-0. Het duel tegen Real Madrid in de halve eindstrijd leverde exact dezelfde resul taten op: uit 1-1, thuis 0-0. De 0-0 in Stuttgart misstaat dus bepaald niet. Drie clubs in UEFA-toernooi DEN HAAG - Nederland zal in het seizoen 1989-1990 drie clubs mogen inschrijven voor het toernooi om de UEFA- beker. Dat zijn er nu twee. Op de daarvoor geldende ranglijst van de UEFA had Nederland nog een punt no dig voor een extra plaats. Het gelijke spel van PSV na het verstrijken van de officiële speeltijd tegen Benfica (0-0) was voldoende. Het betekent dat de nummers twee en drie van de volgende competitie en de winnaar van de na- competitie in het UEFA Cup toernooi mogen uitkomen. uitgelaten Sören Lerby. En de uitsmijter was van Eric Gerets, de Belgische aan voerder van PSV die uit handen van voorzitter Jac ques Georges van de UEFA de met roodwitte linten versierde pompeuze beker in ontvangst nam. „Eigen lijk was ik als zesde aan de beurt, maar ik heb het lijs tje maar zo gemaakt dat ik pas als elfde aan de beurt was". WILLEM PFEIFFER PSV-Benfica 0-0. PSV wint na strafschoppen. Verloop strafschop pen: Koeman 1-0, Elzo 1-1, Kieft 2- 1, Dito 2-2, Nielsen 3-2, Haijri 3-3, Vanenburg 4-3, Pacheco 4-4, Lerby 5-4, Mozer 5-5, Janssen 6-5, Veloso mist. Scheidsrechter Agnolin (Ita). Toeschouwers: 67.000 (uitverkocht). Gele kaart: Lerby (PSV). PSV: Van Breukelen; Gerets, Koe man, Nielsen en Heintze; Linskens, Vanenburg, Van Aerle en Lerby; Kieft en Gillhaus (107. Janssen). Benfica: Silvino; Veloso, Dito, Mo zer en Alvaro; Elzo, Chiquinho, Sheu en Pacheco; Magnusson (121. Haijri) en Rui Aguas (56. Vando). Hulptrainer Eusebio van Benfica, die het in het verleden als speler wel lukte de Eu ropa Cup naar Lissa bon te halen, verlaat te leurgesteld het veld na de nederlaag tegen PSV. FOTO: AP t door de kleuren van PSV en er in Amsterdam dan een beetje af zijn, de sjaaltjes en petjes vlogen in Straatsburg de deur uit. Vorig jaar in Athene was het nog beter. Toen was ik al m'n spul al na een dag kwijt. Wat dat be treft maak ik hier dus een beroerde dag door. Ik heb namelijk nog voor bijna drie duizend gulden aan dingen te verkopen". Het lijkt dan ook op zijn minst twijfelachtig ol de man de avond feestvierend in Stuttgart heeft doorgebracht. Wie dat zeker hebben gedaan zijn de twintigduizend vader landers, die, nadat Eric Ge rets de beker met de grote oren uit handen van Jacques Georges ontving, het veelzeg gende 'we are the champions' inzetten. Stuttgart weet in middels van het bestaan van PSV en Eindhoven. Want dat er de laatste dagen genoeg aan de promotie van de stad gedaan. TEUN STAAL STUTTGART - Een gouden bladzijde voor het Por tugese voetbal. Hoewel Antonio Oliveira PSV de Eu ropacup geenszins misgunde, kon de Portugese coach het niet nalaten vooral het optreden van zijn eigen ploeg te roemen. De Zuideuropeaan, die bij de straf- schoppensessie duizend doden moet zijn gestorven en alleen bij de gemiste elfmetertrap van Veloso zijn blik op het veld had gericht, noemde het spel van zijn Benfica een sierraad voor het Europese voetbal. „We hebben, ondanks het feit dat PSV de cup heeft gepakt, een gouden bladzijde geschreven voor zowel het Europese als het Portugese voetbal", stak de nog zichtbaar teleurgestelde coach de loftrompet over zijn pupillen. „Ik heb ze onmiddel lijk na de wedstrijd voorgehouden dat we met Benfica op de goede weg zijn. Op deze manier spelend zijn wij een blijvende aanwinst voor de Europese top. Ik ben heel trots op mijn jon gens en ben er bovendien blij om dat ik deze ploeg naar de eindstrijd heb gebracht". Toni sprak van de verloren finale over een duel dat vooral door tactische opdrachten werd gekenmerkt. „Dat in aanmer king genomen, hebben we er met PSV nog een hele goede wedstrijd van gemaakt. Ik denk dat dit een van de beste fina les van de laatste tijd is geweest. Waar mogelijk heeft zowel PSV als wij geprobeerd aanvallend te voetballen. We zijn daar denk ik aardig in geslaagd". Waarna Toni nog maar weer eens melding maakte van de gouden bladzijde die Benfica in het sfeerrijke Neckarstadion schreef. Op de vraag of dat compliment aan het adres van zijn ploeg gezien het wedstrijdbeeld in de tweede helft, toen Ben fica welgeteld drie afstandsschoten op de veste van Hans van Breukelen afvuurde, de waarheid niet enigszins geweld aan deed, reageerde de coach met een welgemeende felicitatie aan PSV: „Laat ik het zo zeggen, we hebben er vanavond aan meegewerkt dat deze wedstrijd als een hoogtepunt de geschie denis zal ingaan". De Zuideuropeaan toonde zich uiteraard ontdaan over het feit dat Benfica de winst na elfmetertrappen aan PSV moest la ten, maar was zo mogelijk nog teleurgestelder over het feit dat juist verdediger Velose met zijn misser voor de nadelige beslissing zorgde. „Dat juist Veloso zijn strafschop zag gestopt door Van Breukelen, stemt me verdrietig. Hij is anders zo trefzeker met penalty's en heeft vanavond als geen ander een uitstekende wedstrijd gespeeld. Ja, het is waar de strafschop van Veloso is de enige die ik heb gezien. Bij de andere heb ik maar een ander kant opgekeken, omdat het nemen van straf schoppen toch altijd een wat onbevredigend einde van een fi nale betekent. Dit is toch een geweldige anti-climax?"

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9