De Mondileder Meezitten „Gebrek aan kinderopvang gevolg van politieke onwil a HP ri uit de weekbladen ELSEVIER d0ENE Kamer botst met Smit-Kroes over Pensioenfonds PTT Drees leeit i^'RNENLAND" fieldde Cotvuwt DONDERDAG 26 MO 1988 PAGINA 5 artnef jnducteur g blijven ECHT De NS-hoofdconducteur fegin dit jaar werd ontslagen op be- Jdiging van onzedelijke handelin- i een trein, kan zijn werk bij de wegen hervatten. Het interne [dsgerecht van NS heeft het ontslag Setigd omdat de belastende verkla- m een reizigster onvoldoende be- De reizigster had de hoofdcon- jr, werkzaam in het rayon Am- jam, ervan beschuldigd tijdens zijn in de trein onzedelijke handelin- hebben verricht. Uit een recon- is gebleken dat de reizigster lit haar positie de conducteur onmo- l heeft kunnen zien. Bureaupersoneel universiteit staakt UTRECHT Het bestuursgebouw van de Utrechtse universiteit is vandaag op slot gegaan als gevolg van een staking van het personeel. Aanvankelijk waren ook enkele onderwijsgebouwen dicht, maar die zijn op verzoek van het actiecomité weer geopend zodat het onderwijs aan studenten geen belemmering on dervindt. Volgens kaderlid W. Koning van het sta kingscomité moet het College van Bestuur hier wel tegenover stellen dat het college zijn dreigementen over kortingen op het salaris van tafel haalt. Voor het bestuursgebouw op het universiteitsterrein stonden in de ochtenduren enkele honderden mensen op de stoep. Volgens Koning zitten daar ook werkwilligen onder. De AbvaKabo heeft de actie uitgeroepen uit protest tegen de plannen om het universiteitsbureau drastisch in te krimpen. Ook portiers, kantine- en postkamerpersoneel hebben het werk neergelegd. Indoor strand- volleybal Logisch is het niet om bij dit mooie weer een indoor strandvolleybaltoer- nooi te organiseren. Maar het gebeurt. De sporthal van Keer (bij Maastricht) is al volgestort met Belgisch zand en wordt verfraaid met palmen en parasols. Inzet is een heuse Europese titel. FOTO: ANP >cass$litie verdeeld Ier meipr collegeldwet METAL-lj erker me) HAAG De CDA-frac- toonreg(Leit de harde kritiek van ïting. ..Uer Deetman (onderwijs) 4L?iet VVD-alternatief voor iging van de collegegel- er 1 augustus van dit 'erwijl Deetman 165 mil- gulden wil besparen door drastische verhoging van gegelden voor studenten anger dan zes jaar doen 0g hun studie in het hoger O* rwijs, wil Kamerlid snrpkp^ sen <VV°) de studiefi- 12-725! 'er'në voor langstudeer- afschaffen. beperking van de rechten udiefinanciering zal nieu- K mgelijkheden doen ont ij zo schrijft CDA-Ka- ^Jid Lansink in zijn bijdra- 5ËË5n het eindverslag voor de ndeling van het wetsvoor- 'vdA-fractie verwerpt het stel van Deetman even- Tegelijkertijd maakt Ka- iÜÜfl id Wallage (PvdA) in zijn ftelijke bijdrage een ope- naar de VVD. De VVD A flt dan wel bereid zijn om H studiefinancieringsstelsel ^^Ite passen. Wallage bepleit euw een basisbeurs voor een plus aanvullende le- ir nodig, dat opnieuw „bespreek- wordt is een „creatieve- lossing" rond de eigen fdgen van studenten „een 'een. Lhjke uitweg", zo meent PvdA. Wallage verwijst it gaa de uitspraak van minister 'eer! man dat alternatieven in 'Obee eer van de studiefinancie- 'inHon n'et „onbespreekbaar" De grote fracties willen es"JK|de minister weten wat hij veterimee precies voor ogen zoeki s Fonr COMBINATIE WERK EN GEZIN VAAK NOG ONMOGELIJK DEN HAAG „Na twintig jaar vrouwenbe weging is de Nederland se samenleving er nog steeds niet in geslaagd werk en gezin goed te combineren". Hedy d'Ancona, lid van de so cialistische fractie in het Europees Parlement, is vrij somber over de „kind- en vrouwvriende lijkheid" in ons land. „In vergelijking met andere Europese landen is Ne derland op het gebied van kinderopvang nog echt een achterlijk land". Mevrouw d'Ancona, die voorzitter is van de Europese parlementaire commissie voor de rechten van de vrouw, zei dit gisteren in Den Haag bij de presentatie van het rapport „Kinderop vang nu, zorgen voor mor gen". In haar rede noemde d'Ancona het bovendien triest te moeten constateren dat steeds meer vrouwen die carrière (willen) maken, door het gebrek aan kinderopvang noodgedwongen moeten af zien van het krijgen van kin deren. „Deze gedwongen keuze is nooit de bedoeling geweest van de vrouwenbe weging. Waar wij steeds voor hebben geijverd is het be werkstellingen van de com binatie werk binnens- en buitenshuis". Binnen de Europese Ge meenschap behoort Neder land tot de achterblijvers wat betreft het beleid rond de combinatie ouderschap/be taalde arbeid. Volgens de schrijfster van het rapport, Liesbeth Pot, is dit moeilijk te rijmen met het vrij pro gressieve imago dat Neder land in Europees verband heeft. „Traditionele opvattin gen rond het moederschap zijn echter nog altijd zwaar in onze cultuur en moraal vang te realiseren. De 125 miljoen gulden die vrijkomen als gevolg van de voorgeno men belastinghervorming, en die een meerderheid in de Tweede Kamer wil besteden aan kinderopvang, is volgens Pot „een belangrijk begin om in de behoefte te verankerd". Naast deze men taliteit is politieke onwil vol gens de onderzoekster één van de belangrijkste oorza ken voor het gebrek aan vol doende kinderopvangvoor zieningen. „Veel minder gaat het om een gebrek aan geld. Hedy d'Ancona: „Nederland is op het gebied van kinder opvang nog echt een achterlijk land". FOTO: ANP verantwoordelijkheden of de effecten op de kinderen". Mevrouw Pot wijst er in haar rapport op dat er slechts een bescheiden overheidsbudget nodig is om een aanzienlijke uitbreiding van de kinderop- Belangrijk onderdeel van het rapport vormen de resultaten van een schriftelijke enquête onder ruim 300 maatschappe lijke en politieke organisaties en deskundigen die op eni gerlei wijze betrokken zijn of belang hebben bij kinderop vang en/of emancipatie. Als belangrijkste knelpunten in de huidige kinderopvang worden genoemd: het tekort aan kinderdagverblijven en buitenschoolse opvang, de te lange wachtlijsten bij be staande centra en de te ge ringe spreiding van kinder dagverblijven. Extra aan dacht wordt gevraagd voor de opvang van heel jonge kinderen (0 tot 3 jaar). EEDE KAMER: jjk moet nder genschap ïjgen over J^Jöningbouw (Van onze [arlementaire redactie) f HAAG De Twee- Kamer is vrijwel una- n van mening dat de ieentebesturen en de Jingbouwcorporaties |r zeggenschap en be- 'ngsvrijheid moeten feen ten aanzien van F bouwen van wonin- 1 Dit bleek gisteren tij- i de eerste ronde van debat tussen Kamer abinet over de resul- i van de parlementai- nquête bouwsubsidies. rijk moet alleen de alge- beleidslijnen voor de ngbouw uitstippelen en ■bij afzien van allerlei in pekelde regelingen, gebo- en verboden, zo luidde de riene tendens in de toe ken van de fractiewoord- ders. Ook de subsidierege- ln moeten volgens de Ka- 2 sterk worden vereenvou- 1 Het is overigens zo goed fzeker dat het parlement deze wensen betreft bin- cort op zijn wenken wordt "end. Staatssecretaris Heer- presenteert aan het eind de zomer de langverwach- De VVD'er Bolkstein (links) in gesprek met de PvdA'er Wöltgens tijdens de behandeling van de parlementaire enquête bouwsub sidies in de Kamer. FOTO: ANP te nota „Volkshuisvesting in de jaren negentig", waarin naar verluidt alle genoemde verlangens zullen worden in gewilligd. De Kamer keek gisteren niet alleen naar de toekomst van het volkshuisvestingsbeleid maar blikte ook terug op alles wat er in het verleden fout is gegaan. Daarbij moesten voor al ex-minister Gruyters en oud-staatssecretaris Brokx het nogmaals ontgelden. De VVD bleef overigens alleen staan in haar opvatting dat Brokx door het maken van afspraken met beleggers in de woningbouw buiten de Kamer om 'onaan vaardbaar' had gehandeld en niet 'onverantwoord' zoals de enquêtecommissie had gecon cludeerd. De woordvoerders van PPR en GPV drongen erop aan, de zware portefeuille van volks huisvesting voortaan in han den te leggen van een minister en niet meer van een staatsse cretaris. Hetzelfde zou moeten gelden voor de belangrijke sectoren van volksgezondheid en sociale zekerheid, die nu ook door staatssecretarissen (Dees en De Graaf) worden beheerd. De VVD'er Bolkestein zei dat de overheid zich de afgelopen vijftien jaar veel ellende en hoge kosten op het gebied van de woningbouw had kunnen besparen als het kabinet-Den Uyl de moed had gehad het toen bestaande idee uit te voe ren om de huren eenmalig met 20 procent te verhogen en te gelijkertijd alle bouwsubsidies af te schaffen. Opmerkelijk was ook de bijdrage van het CDA-Kamerlid Gerritse over de sinds kort toegenomen con trole op bouwprojecten en sub sidie-aanvragen. Omdat de en quête een groot gebrek aan controle aan het licht bracht, wordt tegenwoordig op het mi nisterie van volkshuisvesting extra zwaar gecontroleerd. Dit heeft in de bouwwereld nogal wat schrikreacties teweeg ge bracht, zo meldde Gerritse. Naar zijn mening doet dat het volkshuisvestingsbeleid geen (c) Standaard uitgeverij. Antwpen-Waeap. DEN HAAG CDA en PvdA willen het Alge meen Burgerlijk Pensi oenfonds (ABP) tegen de zin van minister Smit- Kroes (verkeer en water staat) een nieuwe kans ge ven op voortzetting van de uitvoering van pensioe nuitkeringen aan PTT'ers. De PvdA gaat verder dan het CDA en wil het ABP ook het beheer over de beleggingen van het PTT- pensioenfonds gunnen. Bij de verzelfstandiging van de PTT per 1 januari 1989 wordt het PTT-pensioenfonds afge scheiden van het ABP, zo stelt minister Smit-Kroes voor. Dat kost ruim 75 arbeidsplaatsen bij het ABP en daaraan tilt het CDA zwaar. De PvdA vecht de algemene kabinetsrichtlijn aan dat bij privatisering van staatsbedrijven het pensioen fonds in beginsel van het ABP wordt Woensdag etaleerde de Ka mermeerderheid van CDA en PvdA twijfel over de vraag of het ABP wel een echte kans heeft gehad om een offerte uit te brengen aan de PTT voor de uitvoeringsorganisatie van het PTT-pensioenfonds. De minister kwam met een brief van 4 augustus 1987 op de proppen waarin het ABP zegt geen interesse meer te hebben in een dergelijke offer te. Dat staat haaks op een brief die het ABP woensdagochtend aan de Kamer stuurde waarin het tegendeel wordt beweerd. Het ABP meent, in de woorden van PvdA-Kamerlid Alders, „aan het lijntje te zijn gehouden" en nooit in de gele genheid te zijn gesteld om een echte offerte aan te bieden. ADVERTENTIE Een bijzondere aanbieding uit het Mondileder biedt u een keuze uit ruime assortiment van 's lands grootste ruim 500 leren meubelen, in prijzen leerspecialist. Mondileder. variërend vanaf fl. 900- tot waar kwaliteit en vakmanschap I fl. 20.000,-. Bovendien krijgt u voorop staan, waar elke ver- op elk meubel 5 jaar garantie koper u alles over leer WIK en een Certificaat van I .ii VOOR MINDER GELD kan vertellen KOOP IE Bil DE LEERSPECIALIST Echtheid op het leer 2 3-zits combinatie van J&PPfr voor 4295,- o Amstelveen, o Beverwijk, Diemen «Eindhoven, o Groningen, o Heerlen, Heteren, Oisterwijk, «Olden- zaal, Rotterdam, o Rijswijk, Soesterberg, Zevenaar - o Donderdag koopavond, Vrijdag koopavond. f-v 1 f I*. hele huis Europa? Het einde Drees is niet dood, hij lééft. Zelden waren weekbladen zo eensgezind. De Tijd en El sevier concluderen, dat na het heengaan van twee on uitwisbare leiders de PvdA blaakt van zelfvertrouwen en dat Wim Kok de nieuwe Drees is. De overige week bladen houden het wat rusti ger, maar niet één slaat Drees over. Dat was natuur lijk te verwachten. Heel wat minder voorspelbaar: het be zoek van Vrij Nederland aan ex-profbokser Rudy Lubbers in een Portugese gevangenis. En een verhaal in De Tijd over Nietzsche; grondig, zéér grondig," zeg maar ongebrui kelijk grondig voor de mo derne weekbladen. PETIJP Volgens partijvoorzitter Ma rianne Sint kan de PvdA van dr. Willem Drees leren hoe je compromissen sluit. En dat brengt de partij dan ook steeds meer in de prak tijk. Want ook al zijn de twintig politici uit de partij top die De Tijd aan het woord laat allemaal kinde ren van Den Uyl, onder aan voering van Wim Kok lijkt de PvdA toch heel wat meer op Drees dan op Den Uyl. Jos van Kemenade, net bur gemeester van Eindhoven: „Zeker, de strategie van de huidige PvdA doet denken aan die van Drees". De poli tici zijn overigens veel min der geëmotioneerd dan tij dens het overlijden van Joop den Uyl. Aad Kosto: „Van Den Uyl ging een concrete inspiratie uit, hij was leven diger, interessanter voor mij. Drees was een man op enige afstand". Voor iedere zichzelf respec terende student gaat tegen woordig alleen nog maar in spiratie uit van Friedrich Nietzsche. De „filosoof met de hamer" heeft Karl Marx van het toneel geveegd. Die- derik van der Scheer, die een carrière in het bedrijfs leven voor ogen stond, ziet dat nu als zelfbedrog, als het najagen van sociale status. „Nietzsche heeft mij daarin bevestigd". Nietzsche is on der meer de man van de Übermensch en dat riekt nogal naar nationaal-socia- lisme. Nietzsche heeft daar echter immer in woord en geschrift afstand van geno men. Zo schreef hij bijvoor beeld: „Als ik me een type mens voorstel dat vijandig is aan al mijn instincten dan komt er altijd een Duitser te voorschijn". Naast een mild maar erg cli chématig herrinnerings- woord van Joseph Luns over Drees - „hij heeft een ereplaats in ons politieke le ven verworven en zal als zo danig in dankbare herinne ring blijven" - komt ook El sevier tot de conclusie dat de PvdA blaakt van het zelf vertrouwen. Ook hier de verwijzing naar het post- Drees-élan. Peter Kramer, leider van de laatste cam pagne van Den Uyl: „Hoe je het ook wendt of keert, Den Uyl had de naam „dramme rig" te zijn. Kok formuleert bondiger, laat zich minder gaan; heeft gekozen voor het weghalen van die dramme righeid. Uit onderzoek blijkt dat dit beeld dan ook volle dig is verdwenen". Hetzelfde geldt blijkbaar voor het cabaret: veel succes, maar geen boodschap meer. Youp van 't Hek wordt een uitzondering genoemd, maar evenals Freek de Jonge ver pakt hij het engagement. Voor Frans Boelen is zelfs dat laatste niet meer waar. De directeur van de Leid- sche schouwburg: „Die caba retiers zijn veel verder ge gaan, ze ontstijgen elke cate gorisatie". Boelen is enthou siast over het nieuwe caba ret: „Het dédain voor de kleinkunst is misplaatst. Subsidiegevers zouden met een gerust hart over de brug kunnen komen. Er is zoveel goeds, dat de slechten van zelf door de mand vallen" De Haagse Post kan het niet laten, weer mag Peter Hofstede zich uitleven op Oude Pekela en zijn per soonlijke rancune tegen jeugdpsychiater Gerrit Mik botvieren. Hofstede preten deert bovendien de zaak_ „ontraadseld" te hebben. Beetje zielige man. Het moet in HP nog altijd van W.L. Brugsma komen, dit keer vanuit Polen. Hij vraagt zich af of net als de wereld ook hét Sovjet-impe rium volgens de woorden van T.S. Eliot niet met een knal, maar jankend zal ver gaan „En wat zal het in die ondergang meeslepen? Het van een tijdperk naakt, zo veel lijkt zeker". Hoofdredacteur John Jansen van Galen neemt afscheid van Drees, die hij veelvuldig bezocht om met Herman Vuijsje een groot portret te maken. „Het zou in al die gesprekken nooit tot small talk komen en de oogst aan bijzönderheden over zijn persoonlijke leven was ge ring". Toen het beter ging met HP introduceerde dit blad extra pagina's over De Smaak; meningen over trends en cultuur. De Groene keek er met een schuin oog naar en komt nu met een special over de politiek van de smaak; de vage grenzen tus sen hoge en lage cultuur. Aan de daaropvolgende reeks artikelen valt nauwe lijks een touw vast te kno pen, maar het staat leuk. Dan toch maar weer Drees, die volgens De Groene een onvervalste Marxist was. „Vooral deelde Drees met Karl Marx een haast harts tochtelijk te noemen voor keur voor het middel van de socialisatie". De rede die Drees op 1 mei 1941 uitsprak in kamp Bu- chenwald staat onverkort in Vrij Nederland. Hij zei toen onder meer dat de vrije vol keren bereid moeten zijn al les op het spel te zetten om waarden te handhaven als de rechtsstaat, geestelijke vrijheid, eerbiediging van de menselijke persoonlijkheid en eerbiediging van de rech ten van kleine naties. Rudy Lubbers zit al zeven maanden in de zwaarst be waakte gevangenis van Por tugal - opgepakt op verden king van hasj-smokkel en veroordeeld tot acht jaar en drie maanden. Zodra VN zijn cel betreedt barst de ex- bokser uit in woede: „Iedere dag barst ik van de honger. Die troep hier is niet te vre ten. Vandaag hebben ze me bonen met zwijneoren voor gezet. De bonen heb ik er met veel moeite tussenuit geplukt. Goor, vies en sme rig is het hier. Heb je de rat ten zien rondkruipen?" Om dat het in zijn cel steenkoud is, knipte hij een gat in het midden van een deken. Sindsdien loopt iedere ge vangene in een Lubbers- poncho. PSV-trainer Guus Hiddink, vóór het winnen van de Eu ropa Cup: „Zo gauw je je doel bereikt hebt ben je ook wel weer zo hongerig om te zeggen: nu moet het volgen de ook lukken. Dan neem je geen genoegen met wat je al bereikt hebt". In de kleurenbijlage een aantal foto's uit de tentoon stelling „De verbeelding van Leiden", die op 31 mei door minister Brinkman van WVC wordt geopend. Gepo seerde foto's, want: „Bestaat Leiden wel? Een stad om van te houden - niet om in te wonen? Zelfs de meest do cumentaire fotograaf raakte er in verwarring, ook die zocht zijn heil in de montage en de posering, op een plaats waar de werkelijkheid on grijpbaar lijkt". Maria van der Veen, voor zitter van de Vrouwenbond FNV, vraagt zich in Her vormd Nederland af waar om mensen tegenwoordig niet of nauwelijks meer in grijpen. „Je leven is toch niet vrijblijvend? Ik wil geen kansen voorbij laten gaan, want daar krijg je later spijt van. Dan ontstaat de sfeer dat je ook niet meer optreedt als iemand op straat in elkaar wordt geslagen. Onvoorstelbaar vind ik dat. Alsof het een stuk theater is. Hier wordt onrecht gedaan, ingrijpen dus, al krijg je eens een keer een jaap terug op je gezicht". Volgens HN was Drees in het na-oorlogse Nederland de juiste man op de juiste plaats, geen hemelbestormer maar een volhard rechtzet ter. Het prototype van de be stuurder die oog heeft voor wat er in de dagelijkse prak tijk van besturen gedaan moet worden. Veel mensen hebben zich op die Drees verkeken, evenals op zijn sportieve instelling, op zijn liefde voor poëzie en zijn op vliegende aard die hij ver borg achter z'n spreekwoor delijke kalmte. En niet in het laatst op zijn gezondheid. Van jongs af tobde hij met zijn maag. En werd bijna DICK HOFLAND

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5